Spelkamp, feestonderdeel van Koninginnedag Burgli-Haamstede AGENDA Gezinstarief N.S. AANZIENLIJKE ZANDAFSCHUIVING DOOR PLAATVAL LAATSTE NIEUWS Gevarieerd feestprogramma Oranjecomité BURGH/HAAMSTEDE, 19-4. Het programma voor koninginnedag op 30 april a.s., samengesteld door het hiervoor bestaande Oranjecomité, is bijzon der variërend en geeft voor elk wat wils. De start is 's morgens om negen uur met een aubade, door de schoolkinderen bij het postkantoor in de Bernhardstraat/Julianastraat. Vandaar vertrekken de kinderen van de scholen, natuurlijk voorop gegaan door de muziekvereniging „Witte van Haemstede" naar de Bea- trixwei aan de Burghseweg, waar kinderspelen zullen plaatshebben. Ook in de middaguren hoeft men zich niet te vervelen. Op het sport park Van Zuyen aan de Leliëndale- weg te Burgh vindt een spelkamp plaats, die uit verschillende onder delen bestaat, namelijk een „fietsen- speï", waarbij de deelnemers een ge demonteerde fiets moeten monteren en vervolgens een uitgezet parcours afleggen. Ten tweede een puzzelspel, ten derde een hinderloopspel, waar bij twee groepen eerst onder een zeil door moeten kruipen, vervolgens zaklopen, hindernis nemen en de rest van het parcours met een kruiwagen, één zittend en de ander duwend, moet afleggen. Dat het feestcomité van een goede variatie gediend is, blijkt wel uit de vier volgende spelen. Te weten: een letterspel, planklopen, waterestafet te en een woordenspel. In de avonduren is er dan om half acht een lampionoptocht, waarvan het vertrekpunt op Burgh zal zijn. Via Burghseweg naar Haamstede, Zuidstraat, Sluispad. Bernhai-dstraat, Margrietstraat naar de in aanbouw zijnde combischool. Door een flinke bijdrage van de winkeliersvereniging is het mogelijk de lampionnen tegen een gereduceerde prijs aan te bieden. Disco-bal In de R.T.M.-garage te Burgh zal dan als afsluiting van deze, hopelijk Gekoelde vis in Artis aquarium AMSTERDAM, 18-4. Dank zij een sinds kort in werking gestelde koelinstallatie in het Artis aquarium zullen, na vele ■jaren aan de collectie te heb ben ontbroken, weer tong, bot, kabeljauw en wijting rond zwemmen. Tot 1960 waren de ze vissen ook te bezichtigen maar meestal leefden ze niet lang. Vooral in de zomermaan den als de temperatuur van het water te hoog werd, be zweken ze vaak bij grotere warmte. Dit nieuwe koelsy steem, gefinancierd met C.R.M. -gelden, zal straks bij volledig gebruik, zo'n 20.000 liter wa ter, verdeeld over vijf bassins, permanent op 10 a 11 graden Celsius houden. Twee bassins zijn nu reeds in gebruik geno men en daarin worden vissen en lagere dieren uit gematigde zeeën, zoals de Noordzee, aan de bezoekers getoond. Bij deze „eetbare waarontbreekt de haring nog. plezierige feestdag, een discobal plaats hebben. Hieraan hebben aan de voorbereidingen meegewerkt de jeugdsoos „Big S" en de Chr. Jonge renvereniging. De gai-age is door de directie gratis beschikbaar gesteld. De toegang voor de leden van de Oranjevereniging is gx-atis, voor de niet-leden zal echter een lage contri butie worden gevraagd, als tege moetkoming in de onkosten. Aan het spelkamp wordt door enkele midden standers meegewerkt, bijv. fa. Prin ce, die materieel en materiaal koste loos beschikbaar stelt. Voorts werken mee de fa. Verton's rijwielhandel en Kik huishoudelijke artikelen. De „wedstrijdtent" zal bestaan uit een caravan van de fa. Oosse. Niet alle stakers willen acties opschorten DRIEBERGEN, 18-4. Op de mees te ledenvergaderingen die de indu striebonden woensdag met de sta kers hebben gehouden, hebben de leden positief gereageerd op de op roep van hun vakbonden, de acties met ingang van donderdag op te schorten tot 1 mei. Om zes uur wa ren er twee uitzonderingen bekend, het kledingbedrijf Clitex in Zeeuws- Vlaanderen (225 werknemers) en de A.D.M. in Amsterdam (1500). Bij Gazelle in Dieren ontvingen de sta kers de oproep, weer aan het werk te gaan, evenmin enthousiast. Marokkaan steekt schoonzuster VLISSINGEN, 19-4. De toestand van de 20-jarige mevr. A. B. P. uit Vlissingen die door haar zwager O. B. met een scherpe lagerschraper zwaar werd verwond, is volgens de behandelende arts van het Vlissin- gense ziekenhuis waar zij is opgeno men, redelijk. De 31-jarige Marok kaan O. B. woonde sinds vorig jaar in Vlissingen bij zijn broer en schoonzuster in huis. Hij zou binnen kort naar zijn vaderland terugkeren. Woensdag kreeg hij ruzie met zijn schoonzuster over het vuilmaken van een badgeiser. Hij gooide haar eerst enkele flessen naar het hoofd en stak haar daarna met de lagerschra per in rug, borst en armen. De Ma rokkaan is gearresteerd en werd vandaag (donderdag) voor de offi cier van justitie in Middelburg voor geleid. Enkele groepen uit Noordwelle en Scrooskerke zullen deze middag te Burgh/Haamstede bijwonen en mee doen aan de Spelkamp. Te hopen dat het weer een beetje zal meewerken, zodat de belangstelling en de deel neming aan de spelen groot kunnen zU". Meisje onder zand bedolven en ges tik l SCHIEDAM, 19-4. De negenjarige Bianca Oste uit Schiedam is woens dagmiddag op een opgespoten terrein in haar woonplaats door zand bedol ven en gestikt. Samen met haar 11- jarig vriendinnetje Anneke van den Berg was zij in een diepe kuil gaan zitten om te schuilen voor de regen. Toen de kuil instortte werd Bianca bedolven. Va nhet vriendinnetje sta ken een deel van het hoofd en een arm boven het zand uit. Een Schiedammer die zijn honden uitliet, groef de meisjes uit. De 11- jarige Anneke van den Berg bleek niets te mankeren. Voor Bianca Oste kwam de hulp te laat. Krokodillen en kaaimannen MORGES, 18-4. Van de 21 bestaande soorten krokodillen en kaaimannen zijn 15 aan het uitsterven. Het Wereldnatxiurfonds heeft een plan opgesteld om ze daarvoor te behoeden, zo werd dinsdag vanuit de zetel van het fonds in Morges in Zwitserland meegedeeld. Het plan werd ontworpen op een vergadering van het fonds en de Internationale Unie voor het Behoud van de Natuur) (I.U.C.N.), die eveneens in Morges gevestigd is, in de reservaten van Ndoemoc en St. Lucia in Zoeloeland. Het plan voorziet in de vestiging van nationale parken, bezinning op de internationale handel in huiden en een catalogisering van alle krokodillensoorten. Volgens het Wereldnatuurfonds is de afneming van het aantal krokodillen en kaaimannen in de laatste jaren te wijten aan onbe perkte jacht voor de leerindustrie. Donderdag 19 aprii Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afdeling A.B.V.A. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur, jaarverga dering Natuur- en Vogelwacht. De Drie Schapen, 20.00 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 20 april Haamstede Geref. Kerk, wandkleden. Aantrekkelijk Oran jeprograinma Brouwershaven DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De 12-jarige J. Kegge uit Rotterdam is in 't verkeer omgekomen. De jongen kwam op de Beijerlandselaan met zijn fiets ten val en werd overreden door een achterop komende vrachtauto. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek hij overleden. UTRECHT. In de nieuwbouw Bik kervaart te Bunschoten is de 28-ja rige arbeider J. M. Sandbergen uit Amsterdam door een niet afgedekt trapgat 7 meter omlaag gevallen. Het slachtoffer was op slag dood. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. VLIJMEN. De 21-jarige Th. van Son uit Vlijmen (N.B.) is woensdag morgen vroeg in een ziekenhuis in Den Bosch overleden nadat hij kort tevoren met zijn bromfiets in zijn woonplaats tegen een geparkeerde bestelauto was gereden. WARNSVELD. De 23-jarige G. J. te Veldhuijs uit Vorden is dinsdag bij een verkeersongeluk in Warns- veld om het leven gekomen. Hij kwam met zijn motor in botsing met een personenauto die hem geen voor rang verleende. ROERMOND. De politie van Roer mond heeft het lijkje gevonden van de 7-jarige Rensje Horst. Het jonge tje was vermist. De politie vond zijn lichaam onder een berg zand vlakbij zijn huis. BROUWERSHAVEN, 18-4. De Oranjevereniging te Brouwershaven heeft dezer dagen een aantrekkelijk programma vastgesteld voor Ko ninginnedag op 30 april a.s. speciaal vcor de jeugd van 4 tot plm. 15 jaar 's Morgens kwart voor tien verza melt de jeugd van 6 tot 15 jaar zich op de Markt met versierde fietsen en steps. Van 10 tot 11 uur is er een muzi kale rondgang door Brouwershaven met een jeügdoptocht, waarbij de route o.a. ook langs de bejaarden woningen zal gaan in het nieuwe gedeelte. Tijdens de rondgang kol iekteren de kleuters op zeer origi nele wijze voor de viering van het 25-jarig regeringsjubileum op 5 september a.s. Cm plm. 11 uur is er een extra rondgang van de muziek rond de Markt met de kleuters waarna ka- doos worden overhandigd, frisdrank voor de jeugd en toekenning prijzen voor de origineelste fietsen en auto peds AMSTERDAM, 18-4. De Neder landse Spoorwegen voeren eind van deze maand een gezinstarief in. Ge zinnen die voor 50 gulden een vast- rechtkaart kopen kunnen vanaf 28 april voor de prijs van twee kaartjes cp stap, onafhankelijk van het aan tal meereizende kinderen. Onder een „gezin" verstaat N.S. (één van) de ouders en alle ongehuwde eigen, pleeg- en stief- of adoptiekinderen tot en met negentien jaar, plus even tueel nog een hond (die normaliter voor half geld reist). De 50 gulden vastrecht kan ook nog worden te rugverdiend: het hele gezin mag na melijk een (accent) dag per jaar (men mag zelf kiezen welke) gratis en on beperkt reizen. Onderwaterbeweging in Schelde Scheepsmodel voor prins Maurits DEN HAAG, 18-4. Een deputatie van de Koninklijke Nederlandse Re- dersvereniging heeft woensdag prins Maurits, petekind van de koopvaar dij, voor zijn vijfde verjaardag een model van het schip „Bilderdijk" aangeboden. Prins Maurits ontvangt ieder jaar een model van een schip, dat het jaar daarvoor in de vaart is geko men. Ditmaal is dat het eerste Euro pese lichter-motorschip „Bilderdijk". Het prinsje kreeg ook eer), speelschip dat hij zelf uit elkaar kan halen, ge maakt door de heer B. van dei- Graaf, meubel- en modelbouyer bij de H.A.L. GRONINGEN. Prins Claus heeft in Groningen het vierde internationale congres over de elektrische hart- gangmaker geopend. Op de foto ont vangt de prins een model van een dergelijke gangmaker uit handen van prof. dr. J. Nieveen. ZIERIKZEE, 18-4. Oevervallen behoren vaak tol hel Schouwen-Duivelandse repertoire, maar plaat vallen komen mogelijk minder frekwent voor. Thans echter is een zeer omvangrijke plaatval geconstateerd, een bewijs dat de bodem van de Oosterschelde nog altijd sterk - of mogelijk sterker dan voorheen - in beweging is. Voor de kust van de oostelijke nol van het Schelp- lioekgat en van de Weversinlaag werd een hoeveelheid van 1U4 miljoen kubieke meter zand van de Roggen- plaat in een ongeveer vijftig meter diepe geul ge schoven. Het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft recentelijk een (routine)- onderzoek uitgevoerd, inhoudend peilingen in het betreffende kustvak. In de geul werd een verdieping gevonden van maximaal 20 meter. In de loop van de peilingsdag werd door Rijkswaterstaat bericht, dat ter plaatse een plaatval had plaats gehad. Een uit de val voortkomende calamiteit, is het verdwijnen van een grote hoeveelheid verwateringsmosselen van een Zierik- zeese kweker. Het „boeren onder water" heeft in dit geval zijn grote risiko's bewezen. Verdieping De (hoge) prijs van aardappelen Uitwerking van de uitgevoerde pei lingen maakte duidelijk dat de oor spronkelijke plm 50 meter diepe geul over een lengte van plm. 500 meter ongeveer 20 meter is opgezand en thans 30 meter diep is. Omdat vrij wel dezelfde hoeveelheid water bij eb en vloed door de geul wil stro men, treedt enige uitschuring op aan de zijkant langs de oever van de zee dijk. Langs deze oever werd op een af stand van ongeveer 40 meter uit de teen van de dijk een verdieping ge constateerd van ongeveer twee me ter. Omdat ter plaatse de vooroever over een breedte van ongeveer 120 meter met zinkstukken is beschermd, verwacht het waterschap niet dat het treffen van voorzieningen aan de dijk nodig zal zijn. Uiteraard wordt het betreffende oevervak wel nauw lettend in de gaten gehouden. Intussen is de oorzaak van de plaatval onbekend. Wél was tijdens de storm van 2 april de Ooster schelde geweldig in beroering en na dien (4 april) trad een zeer lage wa terstand op. Mogelijk dal deze fluktuaties in de waterstanden met de val te maken hebben. Genoemde faktoren zouden aanleiding geweest kunnen zijn, dal - in de beslaande labiele situatie - een afschuiving of plaatval optreedt. Intussen heeft het D.B. van hel waterschap de hoofdingelanden over de gebeurtenissen in de Ooster schelde geïnformeerd. Door hamsterwoede zuivelprodukten tekort aan flessen AMSTERDAM. 18-4. Door de melkhamsterwoede in verband met de. dreigende zuivelstaking, zit dc zuivelindustrie met een tekort aan flessen, zo meldt dc C.M.C. Melkunie in Amsterdam. Vooral dc verkoop van gesteriliseerde produklen als koffiemelk en chocolademelk bereik te dc laatste dagen ongekende hoog tepunten. waardoor de normale pro- duktie van deze produkten belem merd wordt van wege het tekort aan flessen. De glasindustrie kan cp korte ter mijn geen nieuwe leveren en de Melkunie vraagt dan ook of de con sumenten bun lege flessen zo snel mogelijk willen inleveren, zodat ver dere stagnatie in de produktie kan worden voorkomen. 10-; uur expositie Tussen 11.15 en 11.30 uur is er de start voor de fietsrally voor 10 tot 15-Jarigen rondom Brouwershaven. Duur plm. 1 uur. De uitvoering hier van wordt verzorgd door de jeugd soos Zenith. Om 2 uur 's middags is er de start voor veldspelen in nieuwe stijl voor kinderen van plm. 6 jaar tot plm. 10 jaar. Ook dit programmadeel is een produktie van de jeugdsoos. Hel verhaal van Andrew Shute LONDEN, 1S-4. Drie rechters aan hel Hof van Beroep in Londen kwa- men dinsdag tot de slotsom dat het enige dat met Andrew Shute kan ivorden gedaan is hem ontslag geven. Zijn werkgever zei echter dat dit niet kan doorgaan. Shute kan dus in feite zijn leven lang voortgaan met geen werk te verrichten maar toch zijn volle loon op te strijken. De re den: hij wil zich niet meer bij een vakbond aansluiten. Shute, 54, werkte tot zes maanden geleden in de haven van Londen. Toen stapte hij uit. de Bond van Ver- vo er sarb eiders na een geschil met de leiding van de Bond. De andere vak bondsleden iveigerden verder mei hem samen te werken, tenzij hij weer tot de bond toetrad. Het sle- persbedrijf waar hij werkzaam was stuurde hem naar huis met behoud van zijn volledig salaris. Shute heeft sinds oktober niet meer gewerkt maar ontving elke week zijn 42.50 pond (ongeveer 300 gulden), plus zijn periodieke verhogingen. De rechters betichtten Shute van boos opzet en bevalen de Nationale raad voor ha venarbeiders aan toestemming te ge ven voor het. ontslag van Shute. Een woordvoerder van de raad stelde dat Shute zijn arbeidsovereenkomst niet heeft geschonden en daarom niet ontslagen kan worden. „Waarom zou ik ontslag nemen, zei Shute. Ik heb hel recht aan mijn kant". Hij heeft nu voor halve dagen een baantje bij de regering dat hem naast zijn „ha- venloon" nog eens 22 pond per iveek oplevert. uur expositie springseizoen, Westenschou- Zaterdag 21 april Haamstede Geref. Kerk, 10-5 wandkleden. Westcnschouwen 10.00 uur opening Trampolinecentrum wen, (Hogeweg). Brouwershaven Jeugdsoos „Zenith", optreden disco- drive-in-discotheek „Nomennescio". Maandag 23 april Dreischor De Drie Schorren, 13.30 uur, gezel- ligheidsrit M.A.C. {Sparta". Dinsdag 24 april Haamstede Geref. Kei'k, 10-5 uur expositie wandkleden. Woensdag 25 april Zierikzee Stadhuis, 19.00 uux', vex'gadering ge- meentex-aad. Zierikzee Concertzaal, foyer, 19.30 uux-, leden- vergadexing „Stad en Lande". Haamstede Geref. Kerk. 10-5 wandkleden. uur expositie Donderdag 26 aprii Zierikzee Herv. Vex-enigingsgebouw, 19.30 uur, jubileumviering Hex-v. Vrouwenver eniging „Wees een Zegen". Haamstede Geref. 'Kerk, wandkleden. 10-5 uur expositie Vrijdag 27 aprii Zierikzee Hex-vormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ouderavond Chr. Basisscholen. Haamstede Geref. Kerk, wandkleden. 10-5 uur expositie DEN HAAG, 18-4. De ministers Langman (economische zaken) en Boersma (landbouw en visserij) moe ten proberen een prijsdaling voor aax-dappelen te bewerkstelligen, vin den de Tweede-Kamerleden Janssen, mevrouw Epema-Brugman. De Rui ter'en Vredeling (allen PvdA). In schriftelijke vragen aan de bewinds lieden wijzên de vier kamerleden er op dat de groothandelspi'ijs voor aardappelen vorige week vrijdag op de termijnmarkt te Amsterdam een rekordhoogte bereikte van f 42,80 per 100 kg, bij een gemiddelde prijs van f 42,60 per 100 kg. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. Nieuwe immigranten uit de Sowjet-Unie hebben bij aan komst in Israël verklaai'd dat „de Russische autoriteiten veel minder moeilijkheden maken dan vorig jaar als Joden le kennen geven naar Is- raël te willen emigreren'". ATHENE Griekse douane-beamb ten hebben woensdag de 25-jarige Nederlander A. J. M. H. gearresteerd wegens smokkel van hasjiesj. Hij bleek 81 kilo daarvan in zijn auto op divei*se plaatsen verborgen te hebben. SAIGON. President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam is van zijn wereldreis in Saigon teruggekeerd. Hij heeft beloofd dat er met Ameri kaanse hulp in het hele land hervor mingen zullen worden ingevoerd. GENT. De bedrijvigheid in de ha ven van Gent is nagenoeg nihil ge weest door een wilde staking van havenarbeider die de tweede week is ingegaan. RAWALPINDI. Officiële kringen in de Pakistaanse hoofdstad Rawal pindi hebben dinsdag het bericht uit New Delhi vei-welkomd dat India en Bangla Desj een initiatief hebben genomen om de diplomatieke impas se op het subcontinent te doorbre ken. LA PAZ. De Boliviaanse regering heeft de uitvoer van koffie en rund vlees vcor onbepaalde tijd verboden omdat deze artikelen in Bolivia op het ogenblik zeer schaars zijn, zo lxceft de nationale raad voor econo mie en planning in La Paz meege deeld. DACCA. Honderdvijfennegentig Pakistaanse krijgsgevangenen in Bangla Desj zullen aan het eind van de maand mei voor een rechtbank in Dacca moeten verschijnen. Zaterdag 28 april Haamstede Geref. Kei"k, 10-5 uur wandkleden. BELFAST. In een snelle auto rondrijdende scherpschuters hebben in de katholieke wijk Grosvernor van Belfast vijf mensen verwond. Een van de slachtoffei's verkeert in levensgevaar. Volgens de politie zouden dë scherpschutters deel uit maken van een protestantse moord brigade. Leger des Heils-team in Bangla Desli AMSTERDAM, 18-4. Het in Ban gla Desh werkzame sociaal-medisch team van het Internationale Leger des Heils, dat uit zeven Nederlan ders bestaat en dat juist voorberei dingen trof om na een maandenlang verblijf naar Nederland terug te ke ren. zal voorlopig in Bangla Desh blijven. Het hoofdkwartier heeft namelijk via Londen een telegram ontvangen waarin wordt bericht, dat een cy cloon in een afgelegen dorp in ;t Fa- ridpurdistxict heeft verwoest. Er zijn honderden gewonden en meer dan dertig doden. Het medisch team van Nederlandse heilsoldaten i$ onmid dellijk per vliegtuig naar de plaats van de ramp vertrokken voor eex'ste medische hulpverlening. Het sociaal- medisch team bestaat uit vier ver pleegkundigen. een automonteur, een tuinbouwarchiect en een secretares- Dubbele moord til Den Haag DEN HAAG, 19-4. De Haagse re cherche tast volledig in het duister omtrent de identiteit en het motief van een onbekende, die woensdag ochtend, vermoedelijk tussen 09.15 en 10.00 uux-, een Chinees en zijn vrouw in hun woning aan de Laan van Meerdervoort 63 in Den Haag om hei, leven heeft gebracht. De slacht offers zijn de 60-jarige Chinese res taurateur Yo Pio Tschin -en zijn uit Amsterdam afkomstige 65-jarige vrouw C. E. F. de Roos. De anatoom patholoog, dr. J. Zelden rust, die woensdagavond sectie verrichtte op de vrouw heeft geconstateerd, dat zij vermoedelijk is doodgebloed als ge volg van twee steken (wellicht met een mes) in de keel. terwijl de Chi nees waax-schijnlijk is omgekomen na een aantal steken- in de buik. De Haagse politie had donderdagmorgen nog geen enkel spoor in deze moord zaak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2