Uw bank is op Goede\Hjdag en op Koninginnedag geslote ^renóboerin Een duel met ongelijke wapens LABOUR WINT IN ENGELAND Verton's Schoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 april 1973 Nr. 21270 BLIK DOOR HET WERELD President Nixon heeft zijn voor stellen bij het /congres ingediend die hem ongekende bevoegdheden moe ten geven met betrekking tot de bui tenlandse handel. De voornaamste volmachten die hij vraagt zijn die voor het wijzigen van invoerrechten, het remmen van importen van be paalde artikelen of uit bepaalde lan den en dergelijk ingrijpen als de Amerikaanse betalingsbalans uil evenwicht dreigt te raken of de in flatie dreigt opgezweept te worden. Er zal in het kongres nog wel een hartig wordje over vallen want het zijn geen geringe volmachten die hij vraagt en het kongres geeft niet graag bevoegdheden tiit handen. Ze ker niet aan een man van wie niet ieder even overtuigd is dat. hij een zo kalm mogelijk gebruik zal maken van machtsmiddelen die hij bezit. Men vindt Nixon wel handig maar aan de andere kant ook niet te goed voor nog nauwelijk frisse zetten bij het nastreven van zijn doeleinden. Een dergelijk soort wantrouwen mag Europa ook zoel koesteren, want de presidentiële volmachten zijn dan wel aangevraagd omdat Nixon zegt de internationale handel te willen bevorderen, maar ze zijn ook uiterst werkzame pressiemiddelen bij on derhandelingen over het goederen verkeer. En die wil Nixon spoedig gaan voeren, vooral met de EEG die hij ekonomisch niet al te zeer kan pruimen. Hij meent dat de gemeen schap op allerlei manieren diskrimi- nerend werkt jegens de Ver. Staten. Hij denkt daarbij onder meer aan de agrarische politiek van de kommis sie in Brussel. Die beschermt de ei gen landbouw met forse heffingen op invoer uit zogenaamde derde landen, wat bijvoorbeeld een barriè re is voor de Amerikaanse graanex- port. En dan heeft de EEG zijn specia le overeenkomsten met diverse ont wikkelingslanden die daardoor op de Europese markt voordelen genieten die de VS niet hebben. Met als te genprestatie - en dit steekt Nixon zeer - dat de industrie van de EEG in die ontwikkelingslanden een streep je voor heeft op andere, de Ameri kaanse inkluis. Eurodollars Een plan van Nixon, dat in zijn verzoek aan het kongres is vervat, luidt dan ook om de invoerbeperkin gen Ofj industriële produkten uit de ontwikkelingslanden op te heffen. Met één uitzondering: niet als die landen overeenkomsten met d,e EEG hebben. Duidelijk is ook uit de verzoeken dat Nixon op handelsgebied maatre gelen wil kunnen treffen als ant woord op zaken die niet direkt met de handel maar wel met de beta lingsbalans of de status van de dol lar van doen hebben. Een handels politiek wapen in monetaire kwes ties. Iets waarop Europa zeker be dacht mag zijn: hier immers hangen nog altijd enorme sommen rond aan zogenaamde Eurodollars die in feite gewoon Amerikaanse dollars zijn die voor onbepaalde tijd een verblijf buiten de grens hebben verkozen. Europa wil die zo langzamerhand wel weer eens naar huis terug zien keren, iets wat Nixon misschien wel redelijk maar daarom nog niet aan genaam vindt. Als hij voor zijn me dewerking een paar handelsvoorde len kan losbranden zal hij het niet laten. jidjwx^ntie STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers Cdam 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE HAIFONG. Op hel commandoschip, de New Orleans van de Amerikaanse Gevechtsgroep 78, ontvingen leden van de Amerikaanse Mijnoprui- mingsdienst, leiders van de door de Democratische Republiek Vietnam aangewezen militairen voor deze op ruiming. Met behulp van tolken legt admiraal Brian Mccauley (l.) de ope raties uit in het havengebied van Haifong. Men weet zo langzamerhand dat Nixon een harde onderhandelaar is. Europa kan nu ook zien dat hij zich voor het komende treffen stevig wa pent. En het moet met lede ogen aan zien dat hij waarschijnlijk komt met althans een deel van zijn vol machten waardoor hij handig en snel kan manoeuvreren. Dit in tegenstel ling tol Brussel dat over allerlei za ken eerst diverse comilé's bijeen moet roepen en moeizaam lot een besluit komt. Het ziet er naar uit dat het een duel wordt tussen een lenige en snelle schermer en een tra ge, volbeladen vechter met een heel kort zwaard. LONDEN, 16-4. De Britse Labour- partij heeft in de eerste en belang rijkste ronde van de gemeenteraads verkiezingen een overtuigende over winning geboekt. Uit de volledige uitslagen blijkt dat Labour de meer derheid behaald heeft in 18 graaf schapsraden, waaronder Londen. De conservatieven wonnen in 13 distric ten, conservatieven met steun van onafhankelijken in zes en de onaf- hankelijken in vier. Het door Israël Wii willen er aai Wij willen graas vpo$:ojnen dat u tevergeefs bij Daarom herinn" er aan dat de kanto^enV^ln alle banken op vrijdag 20 april (Goede Vrijdag) en maandag iklopt. 30 april (Koninginnedag) gesloten zullen zijn. De gezamenlijke banken in Nederland. neergehaalde v TEL AVIV, 16-4. De Libische tweede vlieger van het passagiers vliegtuig dat zes weken geleden met 113 mensen aan boord door Israëli sche vliegtuigen werd neergeschoten, heeft gezegd dat de Franse eerste vlieger het bevel om te landen al opvolgde, maar op het laatste mo ment van mening veranderde en weer opsteeg. Flitsen uit het buitenland LONDEN. In Engeland is een ein de gekomen aan de staking van het niet-medisch personeel in de zieken huizen. De staking heeft zeven we ken geduurd. MADRID. Dertig uur nadat zij bij een instorting ingesloten raakten, zijn in Madrid vier arbeiders gered die werkten in een tunnel voor uit breiding van de ondergrondse. Door kloptekens hadden zij hunredders enkele uren eerder laten weten waar zij zaten. CARACAS. In een ziekenhuis te Caracas is overleden de Venezolaan se bokser Juan Colina. Colina (ve dergewicht) was knock-out gegaan op een rechtse hoek van zijn land genoot Douglas Labrador. SAIGON. Bij de bestandsschen dingen in Zuid-Vietnam zijn sinds 28 januari, dus in twee en een halve maand tijds, ruim 21.000 doden ge vallen. Dit heeft de Zuidvietnamese legerleiding bekendgemaakt. BELFAST. In het protestantse Beech Street kwartier van de Noordierse hoofdstad Belfast is een vrouw vanuit een rijdende auto doodgeschoten. De vrouw was in haar huis bezig. SOUTHEND. Engelands oudste man William Chapman van 110 jaar, is in Southend overleden. Chapman werd dood aangetroffen in het apparte ment dat hij alleen bewoonde. Waar aan hij is overleden is niet bekend. NAIROBI. Het aan alle kanten door land ingesloten Oeganda krijgt een vloot. Dit heeft president Amin bekendgemaakt tijdens de opening van een nieuw militair hospitaal in Kampala. PARIJS. Na 17 jaar werken is de autoweg rond Parijs, 35,5 km lang, nu gereed gekomen. De Pa rij zenaars kunnen voortaan in nog geen half uur rond hun stad rijden. BRUGGE. Van 15 tot en met 22 april aanstaande zullen in Brugge, België de Europese kampioenschap pen rolstoelbasketbal worden gehou den. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 18 APRIL NED. I: Respectievelijk voor, met en over kinderen zijn drie van de programma's die deze woensdag de beeldbuis vullen. Om vijf uur trac- teert de AVRO de jeugd op Bibele- bons. Steeds weer een verrukkelijke kinder uitzending. Van Gewest lot HAMBURG. De twintigjarige Westduitse arbeider Dieter Koenig is in een parochieclub in Hamburg waar hij sociaal werk deed, door een tien tal „Heli's Angels" met trappen, sla gen en messteken om het leven ge bracht. De plaatselijke politie maak te dit bekend. LONDEN. Een 34-jarige man, Thomas Hurley, is in een ziekenhuis in Londen aan pokken overleden. Hij was de echtgenoot van de 29-jarige vrouw die een week geleden aan deze ziekte bezweek. BONN. President Tito van Zuid- slavië heeft in boodschappen aan de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk aangedron gen op druk op Israël, zodat er in het Midden-Oosten een vredesver drag komt. WASHINGTON. President Nixon heeft zondag in een onderhoud met een verslaggever van het Franse persbureau A.F.P. meegedeeld dat hij binnenkort een ontmoeting zal hebben met president Pompidou van Frankrijk. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. Bij een verkeers ongeluk in Duitsland is de compo nist-pianist-zanger Tony Hartweger om het leven gekomen. Hij was 66 jaar. ROTTERDAM. De 15-jarige scho lier J. R. Harmsen uit Bleiswijk is in het Dijkzïgtziekenhuis in Rotterdam bezweken aan de verwondingen, die hij vrijdag had opgelopen bij een verkeersongeluk. Op de Molenlaan in Rotterdam kwam de jongen met zijn fiets onder de wielen van een tankauto. Hij raakte ernstig gewond aan het hoofd. AMSTERDAM. Met zijn hoofd zo dicht bij een brandende gaskachel, op de grond liggende dat dit- letterlijk was geroosterd is in een woning aan het Columbusplein te Amsterdam de daar alleenwonende F. J. Francois (79) dood aangetroffen. RAVENSTEIN. Op de Rijksweg in Ravenstein is één dode gevallen en werden twee mensen zwaar gewond, toen de auto waarin zij zaten de vangrail van de middenberm raakte, daarna over de weg schoof en in een sloot naast de rijbaan verdween. De 29-jarige verpleegster J. W. van Hooft uit Berlicum kwam daarbij om het leven. Gewest, om zeven uur de opening van het NOS-avondprogramma, be vat ditmaal een reportage over leer lingen van een scholengemeenschap in Lelystad, die inspraak hebben ge kregen in de bouw van hun school. Na de Stichting Socutera het jour naal en de politieke zendtijd (VVD) is het moment aangebroken waarop de projector in werking zal worden ge steld voor de speelfilm Shall we dan ce. Een ouwetje uit 1937. met Fred Astaire en Ginger Rogers in de hoofd rollen. Het lichtvoetige verhaal zal met name oudere kijkers aanspreken, die ongetwijfeld beste herinneringen hebben aan het populaire duo. „Kij ken naar kinderen" is om kivart over tien liet volgende programma. In een tijdsbestek van vijfentwintig minu ten wordl aandacht besteed aan het lot van gedupeerde kinderen, kinde ren die het slachtoffer worden als maatschappelijke spanningen zich £>ia dè kinderenontladen. Twee pro gramma's heeft het kijkersvolk dan nog te goed van de NOS: Studio Sport en de rubriek Den Haag van daag. NED. II: De viering van het Paas feest komend weekend, is voor de AVRO aanleiding geweest om in het vooravondprogramma op het tweede net het filmverhaal „De kruisiging" te plaatsen. Fervent sportvlieger William Conrad kruipt na het jour naal van acht tiur weer in de huid van privé-detective Frank Cannon. Cannon raakt gewond door een kogel nadat hij liet advies in de wind heeft geslagen om zo spoedig mogelijk een stadje te verlaten waar de corruptie hoogtij viert. Zelfs de politie staat hier machteloos. Deel drie van dok ter Van Swols programma Beter Sa men staat de kijkers klokke tien te ivachten. Ditmaal behandelt dokter Van Swol de ziekte van broze beende ren. Om tien voor half elf begint het IKOR aan zijn uitzending. Kenmerk- Kort kan men getuige zijn van het programma Gevangen. Het stuk, vo rige maand opgevoerd in Amster dam, geeft een indringend verslag over het leven in de San Quetin-ge- vangenis in Amerika. WOENSDAG 18 APRIL NED. I: 17.00 Bibelebons; IS.45 Ti- ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Van Geroest tot. Gewest: 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke Par tijen: 20.30 Shall we dance; 22.15 Kij ken naar kinderen; 22.40 Studio Sport; 23.05 Den Haag vandaag; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De kruisiging: 20.00 Journaal; 20.20 Cannon: 21.55 Beter worden; 22.20 Kenmerk; 22.25 Gevangenen: 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. DONDERDAG 19 APRIL NED. I: Met het Paasfeest voor de deur kon men nauwelijks anders van de Evangelische Omroep verwach ten: de Mattheus Passion. Dit onster felijke werk van Johann Sebastian Bach neemt vanavond op het eerste net de gehele E.O. zendtijd tussen ze ven uur en half twaalf in beslag. Voordat om tien voor half negen wordt overgeschakeld naar het Con certgebouw in Amsterdam, waar vandaan de Mattheus Passion recht streeks op het scherm wordt ge bracht, geeft de veelzijdige musicus Piet van Egmont tussen zeven en acht uur een uitvoerige toelichting op deze unieke muzikale prestatie, die een vaste plaats heeft gekregen in het lijdens- en paasgebeuren. Mede werkenden aan de uitvoering zijn o.a. Willy van Hesse (die de evangelist speelt), Bernard Kruysen (die de Christus-partij voor zijn rekening neemt), de alt Delia Woolford, de so praan Uta Spreckelsen, de bas Lieu- we Visser. Hel Amsterdams Orato rium koor, het Rotterdams Jongens koor en het knapenkoor van de Vre- desscholen in Amsterdam. NED. II: Tot negen uur is de VPRO op het tweede net op de luch tige toer. Daarna wordt het pro gramma serieuzer. Het beertje Co- largol opent om zeven uur de rij, ge volgd door de eveneens voor kinder ogen bestemde fragmenten van ko mische stomme films in de serie „Zwijgen is goud". Voor acht tiur tenslotte ook nog een tekenfilm van Popeye. Humor met een venijnige ondertoon zit verpakt in de nieuwe aflevering van „All in the Family", die na het journaal op de buis gepro jecteerd wordl. Volkomen over zijn toeren raakt Archie Bunker als hij hoort dat in zijn straat negers ko men wonen. Een andere minder- hiedsgroep, de indianen, speelt een hoofdrol in de film „De terugkeer naar het Zilvermeer". Hans Keiler ivas samensteller en regisseur van dit programma over de door de be schaafde samenleving bedreigde in dianen in Amerika. „Een einde van een droom" is de ondertitel van de documentaire, waarin in melancho lieke stemming wordt teriLggeblikt op de jaren waarin hel concern Me tro Góldwyn Mayer uitgroeide tot een filmkeizerrijk (Hollyivood). Ver volgens gaan voor de tweede maal deze avond indianen over het scherm. Nu in het programma Zip- code in Wounded Knee. Dit is het Amerikaanse gehucht, dat de afge lopen weken talloze malen in de pu bliciteit is geweest, als gevolg van de bezetting ervan door circa tweehon derd indianen. DONDERDAG 19 APRIL NED. I: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Mattheus Passion; 20.00 Journaal; 20.20 Mattheus Pas sion; 23.30 Journaal. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 All in the family; 21.00 De terugkeer naar het Zilver- meer; 21.55 Hollywood; 22.45 Zip- code; 23.15 Den Haag vandaag; 23.25 Jour muil. voorschool, werken weekend Original* PINOCCHIOcréetle, onvoorstelbaar makkelijk, gezond en niet te verslijten. Alleen écht met Het cPinOCcf3o mer^I Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Terwijl hij bezig was de gezaagde blokken op het wagentje te laden, reed er een auto langs de grensweg. Aanvankelijk lette hij er niet op, maar toen deze afremde, keek hij op Gelijk gaf men in de wagen gas en stoof men verder langs de grensvliet Maar in een onderdeel van een se- konde had hij twee mannen in de wagen gezien En de auto was dezelf de, die hem op die zondagmiddag bijna doodgereden had: een donker groene Ford. Geschrokken staarde hij de auto na. Het leed geen twijfel het was de zelfde wagen als van het najaar. Terugrijdend naar de wagen schuur, om daar de blokken hout op te stapelen, dacht hij er over na. De zelfde auto. maar toen zat er één man in. Nu twee. De wagen remde af bij het bosje, waar ik aan het werk was. Men heeft mij dus gezien. Die zondagmiddag had men het kennelijk op mij gemunt. Ik zal uit moeten kij ken, want dit is geen toeval meer. Iemand loert op ons. Of op de boerin, of op mij. Dat lijdt geen twijfel. Maar wie? En waarom? Ik ken hier in deze streek praktisch niemand. Ik bemoei me met niemand en de keren, dat ik in het dorp kom, praat ik enkel het hoognodige met de winkeliers. Ze kennen mijn naam niet eens. Nee, ik snap er niets van. Maar dat er iets aan de hand is. staat vast. Het is de zelfde wagen en achter het stuur zat ongetwijfeld dezelfde man. Nee. Vasen is het toen niet ge weest. De wens is de vader der ge dachten, vandaar, dat ik terstond aannam, dat het Vasen was. Maar nu weet ik beter. Jammer, dat ik niet eerder gekeken heb. dan had ik hun gezichten misschien gezien. Voor alle zekerheid controleerde hij die avond, voor het naar bed gaan, alle deuren en ramen. Cora, de hond, lag in zijn hok. Enkel zijn kop stak er uit, toen Kees naderde. „Alles goed. Cora?" vroeg hij. De hond blafte kort en kwam kwispelstaartend naar buiten. Kees aaide de hond even en klopte hem vertrouwelijk op de hals. „Opletten vannacht, jongen. Het kon wel eens nodig zijn. Heb je me begrepen?" De hond jankte even, toen Kees bij hem wegliep. Bij de deur keek hij nog e,ven om. De hond lag weer op zijn plaatsje in zijn hok, de kop er buiten. Niemand kon de boerderij naderen zonder dat de hond aan slaat. dacht hij. En dit was voor hem een geruststelling. De vorst bleef aanhouden en werd iedere nacht strenger. Overal bond men de schaatsen onder de voeten om de sport op de gladde ijzers te beoefenen. De grensvliet lag na en kele dagen potdicht en was houd baar. Duitsers en Nederlanders reden over het ijs, zonder dat de grenspo litie ze iets in de weg legde. En de Nederlandse maréchaussée, die door gaans één of twee keer per dag over de grensweg reed, keek eveneens la chend toe. Misschien verlangde ze er zelf naar om ook te schaatsen. In de ze hoek van het land gebeurden er nooit onregelmatigheden. Smokkelen was sinds mensenheugenis iets on bekends in deze streek. Dus niemand bekommerde er zich over, als bewo ners van beide landen zich op het ijs, dat in feite de grens vormde, ver maakten. Twee dagen voor oudejaar zei de boerin: „Kees, ik heb hier een lijst je boodschappen, die ik nodig heb. Kun jij vanmiddag naar het dorp gaan om alles te halen?" „Natuurlijk", antwoordde hij. „Ga je mee?" „Een andere keer, Kees. Ik heb nog het een en ander te doen. Ver geet je de lege flessen niet?" „Ik zal er aan denken." Tegen drieën, na de thee, reed hij het erf af. In het dorp bezocht hij verschillende winkels en deed zijn inkopen. Binnen het uur had hij het hele lijstje, dat de boerin hem had gegeven, afgewerkt. Nu nog naar de sigarenwinkel voor een paar pakjes tabak, dacht hij. En sigaretten voor Stien, dan ben ik klaar. Gelukkig maar. want het is gemeen koud van daag. Dat zal wat worden, als de dooi invalt. Kunnen we misschien dagen niet rijden op de grensweg en wat moeten we dan met de melk? Om van de eieren nog maar te zwij gen. Enfin, dan zien we wel weer. Voor hij het dorp uitreed, stopte hij zijn pijp en stak die aan. Goed gehumeurd reed hij de smalle weg in de richting van de grensvliet. Zie zo, alles is in huis voor oud en nieuw. Dit jaar hoef ik niet meer het erf af, als het niet persé nodig is. Terwijl hij verder reed, begon het al te schemeren. De lucht was pot dicht, en de wind begon sterker te worden. Het mankeert er nog maar aan. dat het vandaag of morgen gaat sneeuwen, dacht hij. Dan wordt het helemaal een probleem. Maar ja. in deze tijd van het jaar kan je van al les verwachten. De vorige winter zijn we er aardig doorgerold. En tot nog toe ook nog tamelijk. Al vriest het, dat het kraakt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7