,,'T LANGE LIS" (HAVENPARK) WERD EENS ZO GROOT STREEKNIELWS BROUWERSHAVEN - RECREATIE EN HISTORISCH MILIEU Echtpaar L. Bos-de Vos te Brouwershaven vierde vijftigjarige echtvereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 april 1973 Nr. 21270 HAAMSTEDE Uitbreiding te Zierikzee ZIERIKZEE, 16-4. Door toevoeging van een tweede (naast gelegen) pand, is het bekende ,,'t Lange Uus", de zaak in meubelen en kunstnijverheid van de firma J. den Boer aan het Havenpark, verdubbeld in grootte en won daarmee nog aanmerkelijk aan allure. Onoffi cieel werd de uitbreiding van ,,'t Lange Uus" in ge bruik genomen. Het tweede pand. thans in het geheel verincorporeerd, was ooit stamhuis van de Zierikzeese familie Timmerman, maar werd uiteraard op snit gesne den voor de nieuwe bestemming, na huisvesting van verschillende opeen volgende bewoners en op het laatst enkele jaren van leegstand. BROUWERSHAVEN. Zaterdag werd hei wandelseizoen op Schouwen- Duiveland geopend met de Rode Kruis wandeltocht te Brouwershaven waar aan door ruim 400 wandelsportlief hebbers iverd deelgenomen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Anti-dammenwegactie in „Weer of geen weer" In een deel vrn het VAK A-radio- programma „Weer of geen weer" van jus. zondag (le Paasdag) zal Bert Garthoff de aktie van de Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" tegen het geplande tracé van de Dammenweg door het Schelphoekge- bied behandelen. ZIERIKZEE Paasnummer van de babbelaar Een met vrolijke kleuren inge werkte paastekening siert de omslag van de Babbelaar, het zojuist ver schenen nieuwe nummer van de Theo Thijssenschool-krant. In dit nummer wordt er op gewezen dat reakties van de ouders op de school krant bijzonder op prijs worden ge steld. De Paas-Babbelaar staat weer vol verhaaltjes, interviews, stukjes en Gezien het feit dat de omvang van de recreatie op een dergelijk binnen water bijzonder massaal kan zijn. en de stad terwille van haar ontwikke ling een groot deel van de water sport aktiviteit aan zich zal moeien trekken, is het niet ondenkbeeldig dat het historische karakter vuil de heeft een bijdrage over het Paasfeest van ds. J. B. Assendorp. Trouwens, op leuke wijze is men er in geslaagd alle bijdragen zoveel mogelijk rond het thema Pasen te groeperen. Van Pasen spreken vooral ook de vele tekeningen die kunnen worden ge kleurd. Collecte Hartstichting De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft het prachtige re sultaat bereikt van f 3618,64. Alle gevers en geefsters maar natuurlijk ook de collectanten, heel hartelijk bedankt. De Nederlandse Hartstich ting hoopt hiermee velen te kunnen helpen of hart- en vaatziekten te kunnen voorkomen. Beroep inzake zomerwoning Het beroep inzake het gebruik van een huis als zomerwoning, als ver meld in de op de komende raadsver gadering betrekking hebbende stuk ken, betreft het pand Meelstraat 27 en dus niet „47", zoals als gevolg van een drukfout, in het voorverslag abusievelijk werd vermeld. stad het kind van de rekening wordt. Ontwikkelingen van vooral ver- blijfsrecreatie dienen zorgvuldig in de hand te worden gehouden, wil ook het Zeeuwse landschap geen on herstelbare schade oplopen. Een even diepe en minstens zo grote ruimte is ontstaan als het oor spronkelijke ,,'t Lange Uus" en daar mee verbonden door middel van een royale doorbraak. De nieuwe ruimte is uiterst gevoe lig gestyleerd. Het stucplafond, dat niet meer in al te beste staat ver keerde, werd verwijderd, waardoor over de volle lengte eikenhouten zolderbalken vrij kwamen, die men scherp heeft laten contrasteren met de blank geschuurde muurpartijen. Liclit eiken trap Dominant in het interieur is een gebx-oken trap, uitgevoerd in licht eiken. Dit materiaal is ook gebruikt voor royale muurkasten, waai'in kunstnijverheidsprodukten zijn on dergebracht. Een stemmig dohker- bruine vloerbedekking over de volle oppervlakte is aangebracht. De ach terwand woi-dt nog afgedekt met overgoi-dijnen in een bijpassende tint. De ruimte in de nieuwe zaak is zo royaal, dat hier vooi-namelijk meu belen zullen worden ge-exposeei'd. De lichte wanden lenen zich bij uitstek voor het exposeren van schil derijen Bij gelegenheid van de opening zijn werken opgehangen van de - hier reeds eerder vermelde - schildex-es Betsy van der Meer en werk van de graficus Leo I-Ioffman, heel indringend naar Israëlische motieven. Zeakvoei'ster van de vergrote zaak is mevr. J. de Bel-van Weizen. die bij de inkoop zich ook ruimtelijk op de nieuwe situatie zal instellen. Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau van de Rijks politie te Zierikzee kunnen inlich tingen worden verkregen inzake de volgende in het eerste kwartaal van 1973 gevonden voorwerpen: Parker balpoint; bontmuts: gouden broche; rode spoi-tbi-oek; bruin bril-etui; doublé dameshorloge; geel ïegenpak; ring met steentjes; 1 pr. witte gym schoenen; Parker balpoint; school- etui met inhoud; bruin etuitje met buskaai-tje; 1 spade; doublé dames- hoi'loge: bruine sjaal: set met schi-oe- vendraaiei-s; rode hondenhalsband; bedelai-mbandje; kentekenplaat 15-93 -UH; tas met kleding en gei'eed- sctopp: witte muts; witte gymschoen; suede petje. Tevens kunnen op het groepsbu reau der i'ijkspolitie te Zierikzee in lichtingen worden vei'strekt over ge vonden rijwielen, portemonnees, handschoenen/wanten, geld en sleu tels. Mededelingenblad Chr. Basisscholen Deze week verscheen, voor een be langrijk deel uitgevoerd in het teken van Fasen, het Mededelingenblad van de Chr. Basisscholen te Ziei'ik- zee. In dit nummer wordt met vreug de melding gemaakt van het bijeen gebrachte resultaat aan zendir.gs- geld. Van augustus 1972 t/'m maart 1973 werd op beide scholen door de leei-lingen het mooie bedi'ag van to taal f 1.528.- bijeengebi-acht. De ou deravond, die ook dit jaar weer door alle leei'lingen van klas 5 wordt ver zorgd. zal gehouden woi-den op vrij dag 27 api'il a.s. in het Hervormd Vex-enigingsgebouw. In dit Paasnum mer van de Chr. scholen verder eni ge toepasselijke Paastekeningen, ge maakt door enkele leerlingen van de school. BURGH Eerste prijs voor slager Tijdens de achtste Nationale Sla- gersvakcompetitie behaalde de heer J. de Koning, slager te Bui-gh een eei'ste prijs met zijn zelf gemaakte boerenleverworst en gekookte worst. Deze wedstrijd werd enkele weken geleden gehouden tijdens een „open schooldag" op de Slagersvakschool te Utrecht. Het afstudeerwerk geeft richtlij nen aan hoe de reci'eatieve voorzie ningen in en om de stad Brouwers haven gei-eguleerd dienen te worden, teneinde de gevolgen voor het land schappelijk en stedelijk milieu te be perken. Dit heeft onder meer geleid mt het voorstel de plaat Dwars-in- de-Weg, gelegen voor de stad. te ge bruiken voor de opvang van de wa tersportrecreanten. De vormgeving van het schiereiland illustreert een poging om te komen tot een geheel nieuwe opzet van grote complexen van zomex'woningen en jachthavens in een zeer geconcentreerde vorm. „Ontwerp in de marge" Voor de binnenstad wordt een schets gegeven hoe de gemeente met eenvoudige middelen kan komen tot een beleid gericht op de versterking van de historische en dus karakter- benalende elementen in het stedelijk milieu. Dit wordt bei'eikt door een z.g. ..ontwerp in de marge", een plan waarbij spektakulaii-e saneringsplan nen achterwege blijven en de stede lijke struktuur slechts plaatselijk in geboet en aangevuld woi"dt, een op lossing die bij uitstek voor kleine sleden zeer toepasbaar is. Voordrachtsavond voor Ned. Ver. van Huisvrouwen Voor een goed bezette zaal hield de heer G. Stoutenbui-g voor de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen een voordrachtsavond. Hij droeg voor uit het werk van Felix Timmermans. De Sinclair en Antoon Coolen, dit alles in het vrolijke Vlaams. Na de pauze, waar nog enkele huishoudelijke za ken aan de orde kwamen, droeg hij voor uit eigen werk, gevolgd door stukjes van Godfi'ied Bomans en tot slot het vei'haal van „Jantje uit de Jordaan' in sappig Amsterdams voorgedragen. Aan het eind van deze middag dankte mevr. Behrend-van Sevenhuizen voor deze prachtige avond. Voor het reisje op 8 mei a.s. naar het streekmuseum in Hey- nenooi'd hebben zich drieëndertig dames opgegeven. Dames die gi'aag' mee willen en zich nog niet hebben opgegeven kunnen dit zo spoedig mogelijk doen bij mevr. Behrend-van Sevenhuizen (tel. 01115-1704). KERKWERVE Afscheid burgemeester S. Francke Aanvullend op het in het maan dagnummer opgenomen vei'slag van het afscheid van burgemeester S. Francke, zij nog vermeld, dat ook de bevolk'ng van Middenschouwen zich niet onbetuigd heeft gelaten. Uit de burgei-ij had zich een klein comité gevomid. met als x-epxesen- tanten de dames: mevr. Geschiere en mevr. Feytel, die zaterdagmiddag de scheidende bui'gemeester een motor- gazonmaaimachine aanboden. NIEUWERKERK Paaszangdienst in Ned. .Herv. Kerk Zatei'dag 21 april a.s. woidt er in de Ned. Herv. kei-k een gezamenlijke Paaszangdienst gehouden, waaraan medewerking zal woi'den verleend dooi- de plaatselijke muziekvereni ging „Oefening en Uitspanning" o.l.v. A. Radewalt en de zangvei'eniging „Eén naam is onze Hope. o.l.v. de heer Wessels te Middelhai'nis. Voor gangers in deze dienst zijn ds. H. v. d. Heuvel (Ned. Herv. pred.) en ds. A. S. Rienstra (Geref. pred.). De dienst vangt aan om half acht. OOSTERLAND Parkeerplaatsen Ten gerieve van de autobezitters zijn thans in de Van den Abeele- sti'aat alhier een aantal parkeer- plaalsen voor auto's gemaakt aan de westzijde van deze straat. Doordat ook de autobussen door deze straat rijden en het vei-keer steeds toenam, werd het steeds moeilijker voor de daar wonenden hun wagen kwijt te raken. Het aannemei-sbedrijf firma A. W. Wandel uit Nieuwer kerk ver richtte de wei'kzaamheden. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland komt in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis van Nieuwer- kerk op heden (dinsdagavond) 17 april a.s. £e agenda geeft een veer tiental punten aan. Aan de orde komt o.a. gi'ondruiling te Nieuwei'- kerk, verkoop grond te Oosterland, BROUWERSHAVEN. 16-4. Zater dag vierde het echtpaar L. Bos-de Vos le Brouwershaven hun 50-jarige echtvereniging, waarvoor een enor me belangstelling bestond. „Lee" (in de volksmond) Bos is in de Smalstad en vooral ook in geheel Schouwen wel net zo bekend als Vader Cats. Vooral, op het gebied van de gei tenfokkerij heeft de heer Bos grote bekendheid gekregen. Getrouwd in Ellemeet in 1923 en werkzaam bij de fam. v. d. Weyde schafte de heer Bos reeds de dag na zijn huwelijk een „arbeidei'skoeaan. Tol op heden houdt hij nog geiten en hij staat be kend als de oudste geitenhouder in bijzondere berekening woonforen- senbelasting. vaststelling ai-chiefver- o.dening. wijziging gemeenschappe lijke regeling Bealrixschool, instel ling pai'keei'verbod gedeelte Kerk- ring Nieuwerkerk, definitieve vast stelling vergoeding kleuteronderwijs 7'0 t m '72, idem vakonderwijs '71 en aanbieding begrotingen 1973. BRUINISSE Uitstapje Alg. Bejaardenbond BRUINISSE, 16-4. De leden van de Algemene Bejaardenbond, afdeling Bruinisse. hadden vorige week hun jaarlijks uitstapje. Om half negen werd via de Gre- velingendam naar Willemstad gere den en vandaar naar Bei'gen op Zoom. De daar gedi'onken koffie smaakte best, zodat men een half uurtje later, welgemoed naar Hoeven kon rijden, de plaats van het beken de bosbad. Een warme maaltijd wachtte daar. die eveneens uitstekend smaakte, maar ook een amusant pi-ogi-amma met HaiTy Touw als confei-encier, zang van Max en Betsy Andei-s en het opti-eden van Jac. de Beei', als pai-odist. Deze opvoering werd, onder het motto „Breng eens een zonnetje" bij gewoond door plm. 1000 bejaarden. Door de mooie streken van Bra bant werd tenslotte Oudenbosch op gezocht om de lunch te gebruiken, die uitstekend verzorgd was, maar bovendien gelai'deei'd met een muzi kale bijdrage. Het weer kon de stemming niet beïnvloeden en iedereen, die aan deze trip had deelgenomen, was het eens met de uitspraak „Een mooie dag". Voorlopig geen telefooncel De hoop op een telefooncel op het Zijpe of op de vluchthaven, waarvan schippers die daar meren gebruik zouden kunnen maken als de café's van Roukema en Bos gesloten zijn, zal vooi'lopig niet in vervulling gaan. De exploitatiekosten zijn nogal wat hoger dan de baten en alleen wan neer de gemeente de kosten op zich zou willen.nemen kan PTT de plaat sing overwegen, maar ook dan zal het nog wel enkele jaren dui-en eer Zeeland. Vele fraaie prijzen sleepte hij in de wacht. Hij is lid van het pi'ovinciaal bestuur en zal a.s. zomer weer te vinden zijn op Kamperland bij de ZLM tentoonstelling. Daar de meeste geiten op Schou wen verdwenen zyn is de eilandely- ke vereniging, waarvan de heer Bos jaren lang secretaris en voorzitter is geweest, opgeheven. Vele jaren ging hij met de boeren mee naar de paardententoonstelling om voor de keuring de manen te breien, waar doorheen raffia werd gevlochten. Bos leei'de dit tijdens zijn militai re legei-ing in Zeeuws-Vlaandei'en. Zijn lootje (r.o. 1) bewaart hij nog als curiositeit in zijn hoi'logekast. de wens. waarvoor vooral wethou der Van Gilst zich inspant, verwer- kelijkt woi'dt. Benoeming De heer Hans de Waal JMz. (vroe- ger te Brüinisse) thans hoofdcom mies op de gemeenteseci'etarie in Voorschoten, is benoemd tot refren- daris op de gemeentesecretarie van de gemeente Wageningen. Inbraak in „tweede huis" In de nacht van dondei'dag op vrijdag werd vorige week in gebro ken in De Broezel. de tweede woning van de heei- Vxoom uit Rotterdam die tamelijk eenzaam ligt. aan de Zuiddijkweg (voormalige sluiswach- tex-swoning) te Bruinisse. Daar deze woning i-eeds eerder be zoek van inbrekers kreeg, zijn er weinig waai'devolle voorwerpen in het huis aanwezig. Wat etenswaren, (blikjes uit de diepvries) een bedde- spi'ei, een tafelkleed en andere be trekkelijk kleine zaken worden ech ter toch nog vermist. Vergadering N.C.V.B. Donderdagavond 19 april houdt de Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Bruinisse haai- maandelijkse verga dering in 't Ned. Herv. Verenigings gebouw. Spreker op deze avond is ds. G. P. Post uit Arnemuiden met het onderwerp: Heeft de kerk nog loc komst. Ook belangstellende met-le den zijn hartelijk welkom. KERKNIEUWS R.K. Kerk Witte Donderdag. 19 april: Zierik zee, 19.00 uur Eucharistieviering, Haamstede, 19.00 uur Euchaiislievie- ring. WASHINGTON. President Nixon heeft maandag opnieuw eenzijdige troepenvermindering in Europa af gewezen zolang daarover geen ak koord tussen oost en west bereikt is. Te voet Bos weel zich nog te herinneren wanneer hij mee moest naar een ten toonstelling in Den Haag hij eerst moest lopen van Ellemeet naar Zie rikzee. Daar stapte hij op de boot en in Rotterdam aangekomen, ging het nog eens vijf uur le voet naar Den Haag. Zitting had de jubilaris in de nood- gemeenteraad r.a de oorlog, in het bestuur van de varkensvei'eniging. P.v.d.A.-afdeling, Landai-beiders- bor.d (gouden speld NVV) en Coöp. Kolenbond. Te Ellemeet droeg hij 19 jaar het vaandel, wanneer de muziekvereni ging „Kunst na Arbeid" uitrukte. Vele vrienden, waaronder be stuursleden en leden van vele ver enigingen en burgemeester A. P. Schouwenaar en echtgenote gaven blijk van hun belangstelling op de ï'eceplie. (Foto: Zieiikzeesche Nieuwsbode) „Delft" studeert op Smalstad BROUWERSHAVEN, 14-4. Begin mei zal een van rle medewerkers van de sektie Restauratie van de afde ling der bouwkunde T.H. Delft afstuderen op een plan voor de stad Brouwershaven. Gezien liet belang van de studie, die een tendens aan geeft die niet slechts toepasbaar is op deze Zeeuwse situatie, volgt 1111 een korte omschrijving van de werk zaamheden. Brouwershaven is een van die kleinere steden die belast zijn met de zorg voor een grote historische kern (beschermd stadsgezicht). Hiernaast is het sociaal-ekonomische kader van de stad niet bijster sterk, hetgeen er toe geleid heeft dat de beroepsbevolking veelal elders werk heeft moeten zoeken. De ontwikkeling van de recreatie op het Grcvclingenbekkcn opent een nieuwe bestaansmogelijkheid voor de stad. Een kijkje in het nieuwe interieur. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5