BLAADJES VISSERIJPROBLEMEN ÏN ZEVIBEL-JAARVERGADERING hemo special Vervuilde Canisvliet wordt aangepakt AGENDA De scholen. - ook in de regio - hebben zich be-ijverd, doorgaans fraaie en fris uitgevoerde, krantjes uit te geven in verband met Pasen. Wat er allemaal in het onderwijs aan de hand is en hoe driftig men op zoek is naar nieuwe vormen, nieuwe methodieken en gevari eerde uitingsmogelijkheden, komt wel over uit de inhoud van deze blaadjes, waarin ook het kind zelf stem heeft. liet is een plezierige bezigheid eens te bladeren in deze school krantjes en wel niemand zal ont kennen dat er zowel liefde uit spreekt voor het vak als ijver om het allemaal voor elkaar te krijgen. In het totaalbestand van scholen, laten ook op dit punt de kleuter scholen geen verstek gaan en alles bijeen genomen heeft men een (of één van de) graadmeter(s) voor onderwijs nieuwe stijl, dat zich jaar na jaar duidelijker manifes teert. In vergelijking met vroeger is er een enorme rijkdom aan variatie, aan mogelijkheden en methoden en te hopen is maar dat de leerlin gen dit alles „het onderwijs" in dank zullen afnemen. Vast staat wel dat het een taak verzwaring inhoudt voor het on derwijzend personeel, dat - in alle schakeringen van het onderwijs - geroepen wordt het beenderstclsel van de „mammoet" vlees te geven. Dat is gewoon de praktijk en het gaat hier 0111 een taak. die wel eens grondig wordt onderschat. Inhoudelijk is er wat ..de blaad jes" betreft altijd de verbazing over de kinderlogica en het beel dend vermogen, dat op latere leef tijd helaas zo gemakkelijk teloor gaat. Andere op school geleerde v ak ken als rekenen en lezen gaan niet teloor, maar met de expressie is het later een eindweegs gebeurt. Daarom is het zo goed gezien, dat juist de expressievakken een ster ker accent krijgen, want gevari eerde uitingsmogelijkheden zullen te pas komen nu en straks. De eerste frambozen KAPELLE-BIEZELINGE, 16-4. Op de fruitveiling in Kapellc-Biezelinge zijn maandag de eerste kasframbo- zen van het nieuwe seizoen aange voerd. Het waren vijf doosjes elk met 200 gram inhoud. Een exporteur uit Krabbendijke kocht ze voor een Belgische relatie en betaalde f 5,10 per doosje. Hoge 11 ienpr ijzen DEN HAAG. 16-4. Door het koude weer is de vraag naar uien in heel West-Europa sterk gestegen. Hierte genover staat een gering aanbod. Het gevolg is dat er op de Nederlandse uienmarkt bijzonder hoge prijzen worden betaald. Jongen overleeft val uit rijdende trein UTRECHT. 17-4. De vierjarige Ro- .bert Munink uit Almelo heeft maan dagmiddag een val uit een rijdende trein ovex-leefd. Het jongetje was alleen op het bal kon van de trein Almelo-Harden- berg, waar hij waarschijnlijk kans heeft gezien de deur open te schui ven. Zijn moeder, die in de coupé zat, miste hem plotseling. Bij zijn val liep Robert alleen een beenvei-- wonding op. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. CHELTENHAM. Hei befaamde stuntteam van de Britse Roycl Air Force: „The Red Arrows", heeft een nieuwe uitvoering luchtacrobatiek. Tijdens de nieuwe show, die zeven tien minuten duurt, wordt 26 keer van •formatie veranderd. Dit forma- lievliegen vereist uiterste precisie. Voorzitter A. L. S. Lockefeer stelde vele zaken aan de orde BRUINISSE, 16-4. In zijn jaarrede op de Zevibel-ver- gadering in Bruinisse, heeft voorzitter A. L. S. Locke feer een aantal zaken, die in de visserij de aandacht vragen, uitputtend behandeld. Bruinisse aan het Grevelingenmcer is een plaats, die straks zal worden overspoeld, door de recreatie, zo stelt men het voor. maar ook een plaats waar op het ogenblik de meeste gedupeerde mosselkwekers wonen, die verlangend uitzien naar schadeloosstelling, hetzij in nature (vervangende percelen in de Waddenzee), of in contanten. De voorzit!e was blij dat ir. Tien- stra, als directeur der visserij ei- de klachten van de vissers, die hij mis schien al wel kende nogmaals wilde aanhoren, terwijl hij tevens had toe gezegd, zelf een referaat te zullen houden. De achteruitgang van de tongvang sten, de vaarplichtwet in ooi'logstijd, het visserij-onderwijs in Zeeland, de dienstplichtwet en de pk.-race in de kottervisserij op de Noordzee, het waren alle zaken die de aandacht, van Zevibel vroegen. De uitzonderlijke gi-ote aanvoer van mosselen in het afgelopen sei zoen (tot 24 maart 157 miljoen kg tegenover vorig jaar 119 miljoen kg), de kwikaffaire ontketend door de Belgische consumentenbond, de ver anderende mentaliteit ten opzichte van de afsluiting van de Ooster- schelde, maar vooral de kunstmatige verwatering van mosselen in de toe komst kregen in de rede van voor zitter Lockefeer aandacht. Vooi-al dit laatste punt was een heet hangijzer. Nu Yerseke met een goed plan is gekomen, betreffende de kunstmatige verwatering van mosselen in de Oosterschelde achtte .de voorzitter het vanzelfspi ekend dat de verwatering in Zeeland moest blijven en viel hij de standpunten van de overheid aan, voorzover die meent dat de vei-watering in hel noorden zal moeten plaatsvinden als de natuurlijke verwaterplaatsen in de Costerschelde bij Yerseke, eb en vloedstromingen zijn weggevallen. Het is bekend aldus sprekeix dat ér in de Oosterschelde spuisluizen zul len komen. De bestekken daarvoor zijn gereed, hij hoopte nü ook op meerdere kunstwerken, die de mos- selverwatering ten goede zullen ko men, terwijl hij nog steeds de moed niet had opgegeven, dat de Ooster schelde open zal blijven. De voox-zit- ter was in het bezit van een gi-oot dossier van velen die dit eisten of wenselijk vinden. Spuisluizen In dit verband wees hij ook op de lezingencyclus, gehouden voor het Zeeuws Genootschap der Weten schappen in het afgelopen jaar. Voor de ondei-zoekingen bi] de ei landen Texel en Wieringen wat be treft de mogelijkheid van het aan leggen van kunstmatige verwater plaatsen had de heer Lockefeer waai-dering, maar hij had het juister gevonden, dat op dezelfde uitgebrei de schaal ook in Zeeland naar moge lijkheden, die thans door de Gront Mij naar voren worden gebracht waren gedaan. Gi-ondige bestudering van het Gront Mij plan door de overheid is het minste wat men kan verwachten. Een goed samenspel tussen RIVO en Rijkswaterstaat betreffende het onderzoek naar de waterkwaliteit na afsluiting van de Oosterschelde noemde spreker zeer nodig. De havenconcentratie, de strijd lussen Vlissingen en Bi-eskens als toekomstige haven voor de Zeeuwse visserij, thans bedreigd door Stellen dam. dat als derde zich komt aan melden als cor.centratiehaven voor de vissers om de zuid, daarbij wij zend op de groei van de kottervloot in deze plaats, (tegen dit laatste stel de Lockefeer zich te weer) was een vraagstuk dat eveneens aan de orde kwam. Pretest De kwestie van het mosselzaad, in de Grevelingen, de rechten van de sportvissers hierop en de totale ne gatie van de belangen van de be roepsvissers waren voor de heer Lockefeer aanleiding tot een fel pro test. Hij di'ong er op aan, het con tract met de Deltafederatie van sportvissers niet te verlengen. Hij vestigde de aandacht op het zilveren jubileum dat Zevibel eind 1973 hoopt te vieren, terwijl hij met ei-kentelijkheid gewaagde van de vraag van een Kamerlid aan de mi nister, dat nu zelfs enkele ambtena ren van Rijkswaterstaat hadden aan gedrongen op stopzetting van de Oosterschelde. De Grevelingen In antwoord op wat de vooi-zitter van Zevibel. daarover had opge- mexki en in rechtstreeks antwooi-d op vragen daaromtrent van de heer B. W. Schot, voorzitter „Helpt El kander", Zierikzee, deelde de dii'ec- teur der visserijen, ir. Tienstra, op de Zevïbelvergadering mee, dat bij het aangaan van een nieuwe ver huurtermijn van de Grevelingen aan de sportvissers van de Deltafederatic met de belangen van de bei'oepsvis- serij rekening zal worden gehouden, zodat eventueel in 1974 voorkomexxd mosselzaad dan wel door de beroeps visserij zal mogen woi-den opgevist. Overigens meende hij er wel op te moeten wijzen, dat de biologen van mening zijn, dat de inheemse vis soorten die de Oosterschelde thans handha&TTVot 30 april voor Blle) modellen de €efcende lage^prijzen vergelijkt u maar bestel nu vlug weststraat 5-7 - zierikzee heeft ze in voorraad MIDDELBURG, 16-4. De Staten van Zeeland hebben maandagmiddag besloten f 45 mille beschikbaar te stellen om aan tie verregaande ver vuiling van de Canis Vlietkreek bij Sas van Gent een einde te maken. Het water van de Cansisvliet is voornamelijk door de lozing van ri oolwater uit de Belgische grensplaats Zelzate zo goed als dood. Volgens biologen is de kwaliteit van het wa ter van de Canisvliet tot nul terug gebracht en zal een warme zomer het einde betekenen van het natuur gebied. Het waterschap Axelerambacht heeft samen met Staatsbosbeheer een tijdelijke oplossing uitgedokterd, waarbij het Zelzaat.se rioolwater via een uitgediepte sloot doorgepompt zal worden tot op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het waterschap betaalt de ont- werpkostcn van het plan de exploi tatie van het pompgemaal dat nodig is en het toezicht erop. Het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft f 15000 toe gezegd. Men verwacht dat de voor lopige oplossing er binnen zes weken zal zijn. nog kent, zich ita afsluiting niet meer zullen voortplanten. Zij zouden dus uitsterven c.q. wor den weggevangen. Voor de sportvis- serij blijft dan alleen nog over de aal (paling), de forel en eventqee] ook de schol, want ook met deze laatste vissoort zijn experimenten mogelijk om ze kunstmatig te kweken, c.q. ze in de afgesloten binnenwateren als Oostei-schelde en Grevelingen uit t*e zetten en te laten groeien, waarbij men dan wel zou overwegen of het verbod van scholvangst voor de be roepsvisserij. gehandhaafd zou blij ven. Over het niet voorkomen van pa rasieten in het mosselzaad op de Gi-evelingen had hij een andere me ning dan de heer Lockefeer, maar het met parasieten bezet zijn van mosselzaad zou in de toekomst geen rol spelen bij de vraag over het al of niet wegvissen. (Ook in het verleden kwam het wel voor, dat mosselzaad dat para sieten bevatte in Zeeland werd uit gezaaid. De mossel is echter voor deze pai'asieten immuun geworden, terwijl ze evenmin schadelijk zijn voor de menselijke consumenten.) Gemengde dienst in Krabhendijke KRABBEN D1JKE, 16-4. In het dorpje Krabbendijke op Zuid-Beve land is zondag ongewild een begin gemaakt met samenvoeging van de diensten van de Hervormde en de Oud-Gereformeerde Kerk. Door een vreemde technische storing konden de gelovigen die thuis via de kerk telefoons hun dienst wilden volgen eerst een stuk Hervormde kerkdienst horen en daarna een stukje predika tie van de Oud-Gereformeerde voor ganger. Pogingen van dominees en kerkbe sturen tol een dergelijke samensmel ting hebben tot nu toe gefaald. Vol gens de diaken van de Hervormde Kerk kan de storing in de loop van de week weer ongedaan worden ge maakt, zodat ieder weer ongestoord naar de dienst van zijn keuze zal kunnen luisteren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het 13-jarige van huis weggelopen Haagse meisje, dat vorige week door de Haagse politie totaal ontredderd op een. spoorweg station in Den Haag werd aangetrof fen nadat zij ontsnapt was uit een gastarbeiderspension waar zij door Surinamers, Marokkanen en Tune- siërs divei-se malen was verkracht, is opnieuw spoorloos. DEN HAAG. Minister Van Agt van justitie hoopt en vex-wacht, dat de nieuwe wettelijke bepalingen over het alcoholgebruik bij wegverkeer niet tot een belangiïjke stijging van het aantal gedetineei-den zal leiden De ontwikkeling wordt nauwlettend in het oog gehouden. De bewinds man zal hierover met het openbaar ministerie het nodige overleg plegen. AMTERDAM. De 28ste huishoud beurs in het Rai gebouw te Amster dam heeft in de tien dagen, dat zij geopend was een record aantal van 297.000 bezoekers geti-okken. Er kwa men 60.000 meer kijklustigen dan vorig jaar. Dit betekent een stijging van 27,3 procent. DEN HAAG. Bij Philips Stadska naal is maandagavond een staking uitgebroken. Volgens Philips staken er ca 60 mensen, de vakbonden spre ken over ca. 200 stakers. BREDA, De bouwmaterialenfa- briek Frits Bode in Breda is groten deels door brand vernield. De brand brak om ongeveer tien uur uit en vei'spreidde zich zeer snel. De brand weer was het vuur na i*uim een uur meester, maar is de hele nacht bezig geweest met nablussen. AMSTERDAM. Bij het Oosterpark ir. Amsterdam is de 52-jaxige markt koopman A. de M. aangehouden, na dat hij tot tweemaal toe een bran dende lucifer in de benzinetank van zijn auto had geworpen, waarin een agent van politie achter het stuur had plaatsgenomen. LEIDEN. Meer dan 1500 Neder- landei-s hebben spontaan na hun dood hun niei-en aangeboden aan de Stiehtig Eurotransplant in Leiden. Zij zijn van plan reeds bij hun leven toestemming te geven voor orgaan- transplantatie na hun overlijden. AMSTERDAM. Een speuxTiond van de politie heeft de eigenaar aange wezen van een colbertjasje met hasjiesj dat gevonden was onder een tafeltje van het koffiehuis „Boiïic" in de Leidsestraat in Amsterdam. LEERDAM. In Leerdam is de bcerc'erij van de heer A. I-I. van Dijk volledig door brand verwoest. De boer, zijn vrouw en hun drie kinde ren bleven ongedeerd, maar 27 koei en vonden de dood. SCHAGEN. In de toren van kas teel Het Oude Slot te Schagen is een museum ingericht dat is gewijd aan de slag aan de Somme tijdens de eerste wereldoorlog. Bij deze Franse rivier sneuvelden een miljoen geal- lieerdé militairen. COEVORDEN. De voetbalwed strijd Raptim-SVBC. die in Coevor- den voor de vierde klasse H. district Noord, werd gespeeld, is twee minu ten voor tijd door scheidsrechte. Hendei-k gestaakt omdat de grens rechter door een supporter werd neergeslagen. Advertentie m 111111111111111111111111 i 11 1111111111111111111 ij BIOSCOOP I DE CONCERTZAAL I ZIERIKZEE leletoon (01110) 2770 E Zaterdagmiddag 3.00 uur: E KINDERVOORSTELLING Toegang 2.50 en t 3,50 E E Zaterdagavt ndl8.0Ö uur: Speciale voo; iteming van de E E bekendste JAfvfes BOND I „VEEL LIEFS I UIT MOSKOU" I Na afloop is onze vinotheek E tot 02.00 uur geopend voor een E drankje, dansje en hapje E Aan de piano: E Cees Hoogesteeger j= (Ti 1111111111111111111111111111111111111111111111 ifi Directeur-generaal van de Landbouw DEN HAAG, 16-4. Ir. A. de Zeeuw zal per 1 mei ir. J. W. Wellen opvol gen als directeur-genei-aal van de landbouw- en voedselvoorziening. Ir. Wellen heeft een functie in het be drijfsleven aanvaai-d. De heer De Zeeuw is thans algemeen directeur voor de agrarische produktie, ver werking én afzet. DODF.LI.IKE ONGELUKKEN OSS. Bij een auto-ongeluk in de Noox-dbrabantse gemeente Heesch. bij Oss, is een 59-jarige vrouw uit Rotterdam. E. Schüte, om het leven gekomen. De auto waarin zij zat sloeg over de kop, na geraakt te zijn door een inhalende wagen die was gaan slingeren. BREDA. De 31-jarige J. Dinissen uit Oosterhout is overleden kort na dat hij met zijn auto tussen Brecht en Loenhout (België) na een botsing met een vrachtauto over de kop was geslagen. VAALS. De driejarige Isabella Trautmann uit Vaals is om het leven gekomen, toen zij in haar woonplaats plotseling de weg wilde oversteken en door een Duitse auto werd aange reden. OIRSCHOT. De 18-jarige Tonnie Huijbers uit Spooi-donk is zondag avond op de Spoordonkseweg in Oir- schot verongelukt toen de bromfiets waarop hij als duopassagier meereed bij een linksaf-manoeuvre door een personenauto gegrepen werd. Zijn evenoude vi-iend die de bromfiets be- stuui-de is ernstig gewond in een zie kenhuis in Tilburg opgenomen. OUDER-AMSTEL. De 28-jarige Johanna Hilgien Greda Wohler uil Amstei'dam is zondagochtend op de Rijksweg 2 in Ouder-Amstel veron- gelukt. De vrouw raakte door onbe kende oorzaak de macht over het stuur van haar auto kwijt. Het voer tuig schoot van de weg af en be landde via een boom in een sloot. De ernstig gewonde bestuui'ster over leed in een ziekenhuis. ROSMALEN. In Nuland (N.B.) is de 49-jarige M. van der Burgt uit die plaats om het leven gekomen, nadat hij met zijn personenauto tegen de achterzijde van een hydraulische graafmachine was gebotst. Volgens de politie was de graafmachine vol doende verlicht. Overleden na val van negen meter ROTTERDAM, 16-4. De 59-jarige aannemer M. C. Seventer uit Poor- lugaal is maandagmiddag in Rotter dam van een stelling gevallen en laler in het Dijkzigtziekenhuis aan zijn verwondingen ovexdeden. Hij maakte een val van negen meter en kwam in de Van der Meydesti-aat. De man was er bezig met reparatie- wei-kzaamheden. Dinsdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, optreden Engels jeugdor-kest van Solihull. Ger. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, kringvergadering Geref. Vrouwen Vei-enigingen. Haamstede Reci-eatiezaal Geref. Kerk. 19.45 uur, bijeenkomst N.C.V.B.-afdeling. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Woensdag 18 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaax-denmiddag NCVB (optreden jeugdkoor „Sjaloom"). Herv. Vex-enigingsgebouw. 20.00 uur. N.C.V.B.-afdeling. Ellemeet Dorpshuis, afdeling Nooi'dwelle e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Kerkwerve 19.45 uur. vergadering afdeling N.C.V.B. Donderdag 19 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afdeling A.B.V.A. Herv. Vex-enigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur, jaarverga- dei'ing Natuur- en Vogelwacht. Dreischor De Di-ie Schapen. 20.00 uux\ afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvi-ouwen. Zaterdag 21 april Brouwershaven Jeugdsoos „Zenith", optx-eden disco- drive-in-discotheek „Nomennescio". Maandag 23 april Dreischor De Drie Schorren. 13.30 uur, gezel- ligheidsrit M.A.C. „Spaita". Woensdag 25 april Zierikzee Stadhuis, 19.00 uur, vex-gadering ge meenteraad. Vrijdag 27 aprii Zierikzee Hex'vormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, oudex-avond Chr. Basisscholen. NEW YORK. Egypte heeft maan dag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd om een economische en militaire Boycot van Israël door alle staten. Het .gaf ver der te verstaan dat het een uitge breid debat wil over de impasse in het Midden-Oosten. DENNE-APPELS Men mag mij niet van diskrimina- tie verdenken, maar die uitzwermen de militaire pelotons in de bossen op zoek naar denne-appels, dat is toch wel een hele toestand. De „bttis" gaf daar een boeiend verslag van en toonde enkele alternatieve raapfigu- ren, met - maar dat mag krijgstuch- telijk - prachtige over de schouders golvende haardossen a. la Johan Se bastian Bach en daar stond dan een in uiterst xoiebelig evenwicht, een baretje op. De rapers, maar het zijn (niet) in de terminologie van Reve) vast „lie ve jongens", waren gewapend met plastic emmers, waarin de denne- appels worden gedeponeerd. Heeft dat nu aan mij gelegen; het kan, maar geen enkele show kan op tegen deze bos-parties van ons, goede va derlandse leger. De achtergrond is triest, ik weet het, ivant er moeten - na de fatale storm - weer boompjes komen, maar die mannen met die pruikebossen en die plastic emmers, nee dat is geen gezicht. Enige angst zou ook kunnen bestaan voor het Ab- solom-effekt. Je zult maar aan een lak blijven hangen en het zou best kunnen. Ik had minister zijnde - maar wie (jjen ik - toch liever schooljettgd ge vraagd om denne-appeltjes te zoe ken en niet de al of niet parate hap van een of ander legeronderdeel. Het machtsblok Sarritentoszou - je weet het maar nooir in deze tijd van (zuivel)onzekerheid - best eens agressieve plannen tegen het konin krijk der Nederlanden kunnen koes teren, Spionnen worden ingeschakeld om wat foto - en filmmateriaal over de Nederlandse krijgsmacht te pak ken te krijgen. Op het leger-hoofd- kwartier van „Sarritentos" ivordl - in aanwezigheid van de staf-chef - de denne-appel - film van de NOS gedraaid. Er is nog een kapitein die meent dat loze handgranaten worden ingezameld na een oefening, maar dan wijst de kolonel Primo Acheviks op de plastic emmers en de heren gaan gerust naar huis. Niets aan de hand, daar in het lage land. En toch en toch en toch: misschien moesten de legers van -de wereld toch meer de bossen in, niet om te paffen, maar om denne-appels te zoeken, of varens om in de kazerne te drogen. Misschien worden die ap pels toch nog symbool van onze vreedzaamheid. We willen helemaal geen tanks en stormgeweren, maar denne-appels en het leger zingt: „O, denneboom, o denneboom, ivat zijn Uw takken wonder schoon!" SCHTEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2