ERIC DE NOORMAN ONBEHAGEN VAN BRUINISSE KREEG INDRINGENDE STEM STREEKNIEUWS Vergadering Speeltuinver. Ie Zierikzee Nieuwerkerk kreeg een zebrapad Studeren op gras voor gemeente-gazons Jaarvergadering Zevibel BRUINISSE, 13-4. In de zaterdag te Bruinisse gehouden jaarvergade ring van de Vereniging voor de Zeeuwse Visserij belangen, „Zevibel", heeft de voorzitter van de ontvan gende vereniging, de lieer W. Okker- se van het Bruinisser „Algemeen Visscrsbelang" een welkomstrede ge houden waarin als ondertoon duide lijk het onbehagen over de gang van zaken, naar boven kwam. Enerzijds het gebrek aan eenheid in de gelederen van de vissers zelf. anderzijds de doolhof van de Delta- sch; dewet, zoals hij het uitdrukte. Waren Grevelingen en Ooster se hele! e gelijk afgesloten, dan had de zaak eenvoudiger gelegen. Nu de Grevelingen reeds afgesloten is, en Yerseke, Zierikzee en Tholen nog wel in Zeeland kunnen vissen c.q. mosselen kunnen kweken voelde spreker zich eenzaam als vertegen woordiger van de Bruinisser vereni ging, want Bruinisse moet: een een zame strijd voeren. „Wij willen als Bruinisser mossel kwekers in ons be drijf niet geamputeerd worden, nu de Recreatie en platteland WAGENINGEN, 14-4. Er zal tijdig voorlichting moeten worden gegeven aan de tradi tionele platt elandsbevolking over de recreatieve functie van het platteland en de ge volgen daarvan voor de ont wikkeling van deze gebieden. Dit heeft ir. A. P. C. Kerstens gesteld in zijn proefschrift „Recreatie en Platteland", waarop hij aan de Landbouw hogeschool te Wageningen is gepromoveerd tot. doctor in de landbouwwetenschappen. Dr. ir. Kerstens wijst erop, dat men in de komende lijd bij de ontwikkeling van de re creatiefunctie van het platte land vooral zal stuiten op be zwaren van primaire platte landsbewoners, dat zijn de (vele) mensen in de agrarische gebieden, die zich in hun ge- dachtenwereld (nog) minder of meer refereren aan de oude plattelandssituatie waarin de landbouw een overwegende plaats inneemt. Zij hebben be trekkelijk veel moeite met het accepteren van een nieuwe functie van het platteland, ze ker wanneer deze betrekking heeft op de recreatie. De plattelandsbewoners die meer zijn georiënteerd op de modern dynamische buitenwe reld, accepteren de recreatie gemakkelijker in gebieden die economisch stagneren, hebben zij er zelfs (wellicht te grote) verwachtingen van. Een derde groep plattelandsbewoners - zij die op de steden zijn geo riënteerd maar „buiten" zijn blijven wonen - zijn minder gesteld op recreatie op het platteland, omdat hun eigen recreatieve belangen in de knel dreigen te komen. Ook vrezen zij verstedelijking, al dus de heer Kerstens. INGEZONDEN STUKKEN Cursusweken „Kerk en Wereld" Ook dit jaar worden er bij „Kerk en Wereld" te Driebergen zomer- cursusweken gehouden voor ouderen. De zomerweek „Nu en dan - een beetje vroeger', met medewerking van wika L. van Ginkel, vindt plaats van 23 t/m 30 juni en - dit in tegen stelling tot eerdere berichten - van 4 t/m 11 augustus. De prijs bedraagt f 140,per per soon; f 270,per echtpaar. Inlichtingen en aanmelding bij me juffrouw I. Derkzen van „Kerk en Wereld", De Horst 1, Driebergen (te lefoon 03438-2241). zeearm de Grevelingen, waar wij onze kweekplaatsen hadden van de zee is afgesnoerd. De collega's schij nen te vergeten, dat Bruinisse er niet is, om hand en spandiensten voor hen te verrichten. De Bruinisser kweker wil volwaardig kweker zijn en blijven, voor zover hij besloten heeft zijn bedrijf voort te zetten. Meer medewerking, meer samen werking met Bruinisse en de andere visserij plaatsen is dringend nodig. Cok nodig is de beslissing van de regering om de toekomstige mossel- verwaterplaatsen aan te wijzen. Men kan niet blijven talmen, men zal tol een goed en gefundeerd besluit mos ten komen. Gronden Waddenzee Bitzelfde was het geval met het toewijzen van mosselgronden in de Waddenzee als tussentijdse schade loosstelling en voor hen die ermee willen ophouden een spoedige uitke ring van hun schadeloosstellingen. Maar hij vergeleek de Deltaschade- wet. met een „ijseo", waaraan ieder een mocht likken. ,,Eer de mossel kwekers aan de beurt zijn, zal men misschien moeten zeggen; het spijt me jongens, maar daar hebben er voor u al zoveel aan gelikt en r.u is hij op". Hij drong op spoed aan. De rechtspositie van de mossel kweker rustte volgens de heer Ok- kerse op een wankele basis, in de ogen van de overheid. Hij was ver wonderd over de discriminatie van het bedrijfsleven ten opzichte van de sport visserij, aan wie men grote privileges toe kent. NIEUWERKERK Bejaardenreis op 14 juni Ingevolge de in februari jl. geuite wense inzake de zomerreis van de bejaarden heeft het bestuur van de bejaardenbond de eerste contacten gelegd. De keuze was uit vier opga ven te maken. Het ziet er naar uit dat een goed programma naar voren zal komen. Bijzondere mededelingen kunnen nu nog niet worden ver strekt. Er moeten nog wat nadere af spraken worden gemaakt, aangezien de keuze viel op een reis met meer dere mogelijkheden, evenzeer op de bezienswaardigheid gericht als op de ontspanning. De datum lig al vast nl. donderdag 14 juni. Er wordt niet ge collecteerd. Men is er al aan gewend tegen kostprijs deel te nemen. Mede door kostenverhoging zowel voor de bussen als op ander terrein zal wel een hoger bedrag dan vorig jaar no dig zijn. Ziende op de ook hogere va kantie-uitkering die in mei a.s. zal plaats vinden, meent het bestuur dat dit geen geletsel zal zijn. Ten over vloede wordt er nog eens nadrukke lijk op gewezen dat deelname voor iedere bejaarden open staat en op gave kan geschieden bij de bekende personen. Spoedige beslissingen in vele sec toren van het bedrijf achtte hij drin gend geboden. OOSTERLAND Stichting „Valkenheide" De opbrengst van de busjescollec te ten bate van de Stichtingo „Val kenheide" te Maarsbergen, die hier ter plaatse ook in het eerste kwar taal van dit jaar weer gehouden werd onder leiding van mevr. H. W. van der We rf-N ouwen door de jon gedames Rian Kwaak, Jannie de La ter en Nellie Mol. bracht op de so:~i van f 60,70. Hier past een dankwoord aan diegenen die dit werk telkens gedenken willen en niet minder aan de leiding en de collectanten. Openbare basisschool „viermans-school" Door grote toeloop van nieuwe leerlingen is de openbare basisschool alhier, ho ofd de heer P. T. Bolken baas, nu een viermansschool kunnen worden. Het aantal van 100 leerlin gen is overschreden. Als vierde leer kracht in tijdelijke dienst is thans aangesteld mej. M. Steendijk te Zie rikzee. Ze zal op 24 april a.s. de dag na pasen in dienst treden en de tweede klas voor haar rekening ne men. Zulks tot aan het begin van de zomervakantie. Ook de onderwijze res, mej. Sinke. zal na een ziektever lof van 6 weken daags na Pasen weer in actie komen. Bouwrijpe grond De grond aan de Molenweg waai de drie krotwoningen hebben ge staan die nu gesloopt zijn nadat zij onlangs door de gemeente zijn. aan gekocht, is nu geheel van puin en afval gezuiverd en gereed gemaakt om weer bebouwd te worden. De percelen zijn opgehoogd door mid del van teelaarde etc. De werkzaam heden zijn uitgevoerd door het Aan nemersbedrijf van de firma A. W. Wandel uil Nieuwerkerk. BRUINISSE Tennisvereniging e.o. Donderdagavond werd in hotel Storm te Bruinisse een vergadering gehouden om de tennisvereniging i.o. een vastere vorm te geven. Ruim veertig personen waren op gekomen, waarvan diverse zich als nieuw lid opgaven. In het bestuur werden gekozen: mevr. J. Roukema- Otte en de heren Defizé. Jan Haeck, C. van Liere en E. A. de Looff. De ontwerp-statuten werden aan genomen en er werd van gedachten gewisseld over de trainingsmogelijk heden. Trainer wordt de heer Kik te Renesse. De heer C. J. van der Meu- len gaf uitvoerige inlichtingen en voorlichting met betrekking tot het materiaal en de zaken die men als tennisser moet aanschaffen. ZIERIKZEE, 14-4. Op de vrijdag avond jl. gehouden, matig bezochte ledenvergadering van de Speeltuin vereniging werd tot nieuwe voor zitter benoemd de heer J. I. Goed hart. De nieuwe voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en "hoopte enigszins te kunnen treden in de voetsporen van de oud- en ere-voorzitter de heer G. H. Brcet- velt. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden voorge lezen en vastgesteld. De vorig jaar gehouden ballonwedstrijd kan een succes worden genoemd. Over 1972 was er voor het eerst een klein na delig saldo. De verwachting is ech ter dat dit zich zal voortzetten ge zien de gelijkblijvende inkomsten en de stijgende uitgaven voor toezicht en onderhoud. Ter sprake kwam verder de be stemming van speeltuin „De Molle- man", gelegen tussen de kleuter scholen aan de Baden Powelhveg. Over deze zaak blijkt enig misver stand te bestaan tussen speeltuinbe- stuur en gemeentebestuur. Hoewel deze speeltuin wegens gebrek aan voldoende leden en financiën niet meer onder toezicht stond was het toch de enige speeltuin in het cen trum van de stad. Het speeltuinbe- stuur was dan ook teleurgesteld uil de pers te hebben moeten vernemen dat de gemeente plannen heeft om op het speeltuinterrein een parkeer gelegenheid te maken. Over de Meester Breetveld-speel- tuin i.i Malta werd de klacht ge hoord dat de afrastering nogal veel vernield wordt. Mogelijk? zouden omwonenden mede een oogje in het zeil kunnen houden om dit te voor komen. Verder werd gesproken over plan nen om op een dag in de vakantie In deze speeltuin kinderspelletjes te organiseren. WESTHOEK. Met het weer ivil het nog helemaal niet, maar toch liggen duinen, strand en zee te wachten op de recreanten. Heel wat (blote) voet jes zullen straks door dit intieme dalletje afdalen naar hel strand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De contributie werd vastgesteld op f 50.per lid per jaar voor senior leden en f 17,50 voor juniorleden. De vereniging beschikt nog maar over één baan en algemeen was men het er over eens dat het de jeugd is die op deze baan haar kans moet krijgen om te tennissen. De jeugd zal dus voorrang krijgen boven de oude ren Er bleek op de vergadering, die in een opgewekte stemming werd ge houden, veel enthousiasme te be staan voor deze voor Bruinisse nieuwe tak van sport. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opheusderr: L. Trouw borst, Oud-Beijerland; te Katwijk a'd Rijn: Joh. Kortleve. Rotterdam- Kralingen.- Aangenomen naar Ede b.g.w.i.w.: J. J. Nijenhuis, Scharnegoutum c.a.; naar Opperdoes-Aartswoud: C. van Dorp, kand.. Utrecht, die bedankte voor Ommelanderwijk-Meeden (toe zegging): naar Castricum: C. H. Bijl, Leiden; de benoeming tot geestelijk verzorger van het „Zonnehuis" te Zwolle: J. Venema, tot 1 mei leger- predikant te Wezep. Geref. Kerken Aan de Theologische hogeschool Kampen is geslaagd voor doctoraal examen theologie (cum laude): J. A. Scholten, Kraggenburg. Voor het kandidaatsexamen theologie is ge slaagd Tj. van Loo, Boornbergum. Beroepen te Alblasserdam: D. Bouwknegt, IJsselmonde; te Nij ker kerveen: C. P. Sybrandi, kand.. Kam pen; te Delfzijl: S. van der Zee, Vol- lenhove'-Kraggenburg; te Ommen: W. A. van den Berg, Suawoude. Aangenomen naar Glanerbrug: G. Bakker, kand.. Hengelo (O.), die be dankte voor Silvolde-Gendringen. Bedankt voor Urk: N. J. Goris, Zutphen: voor Ferwerd en voor Leerdam: A. J. G. Dronkert, Gees- teren-Gelselaar. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam-C.: A. Rebel, Groningen. Bedankt voor Broeksterwoude: A. W. Drechsler, Den Haag-zuid. Geref. Gemeenten Beroepen te Beekbergen: Chr. v. d. Poel, Yerseke; te Amsterdam-C.: A. Hofman, Scheveningen. Geref. Geméenten in Nederland Bedankt voor Rhenen: M. van Beek, Opheusden. Gunnar de gevreesde l. Door het dal van Lougen in Hördaland rijdt een eenzame ruiter. Het is nog vroeg in de morgen. De toppen der bergen aan weers zijden van de vallei weerkaatsen, hel aarze lende, roze licht van de nog achter de kim verscholen zon. Nevelslierten hangen laag over het veld en tussen de naaldbomen. De ruiter huivert en kijkt verlangend naar de plaats waar aan stonds de zon op zal komen. Deze man, die slechts gewapend is met pijl en boog en jacht mes, is niemand anders dan koning Eric, die - vermomd als nederig man - door zijn land reist om de noden en behoeften van het volk te leren kennen. Na een wijle komt hij aan de woudzoom, waar een beek met kletterend geruis langs stroomt. Hij stijgt af en geeft zijn paard ge legenheid tot drinken, terwijl hij zeil' rond- "stapt om de van het rijden wat stijve benen te strekken. Het paard buigt zich omlaag naar het wa ter, maar halverwege stopt het en blijft enige ogenblikken roerloos luisteren. Dan, blijkbaar gerustgesteld, strekt het dier de hals weer, doch het volgende ogenblik richt het dier zich met een ruk op, draait het hoofd om en kijkt in de richting van hel struikgewas.... Eric, wicn dit vreemde gedrag niet is ont gaan, legt het dier snel de hand op de neus gaten om te voorkomen dat het zal hinniken. Gespannen tuurt hij in de richting van het woud en luistert. Er is echter niets te zien; geen andere dan de gewone geluiden van het bos verbreken de stilte. Hij bindt de teugels aan een boom vast en baant zich behoedzaam een weg' door het struweel. De struiken blij ken een kleine open plek temidden vandicht- opeenstaande naaldbomen te omzomen en wat Eric daar ziet doet hem even verbaasd stil staan. Dan treedt hij voorzichtig naderbij en staart naar de jonge man die daar in diepe slaap verzonken ligt. NIEUWERKERK, 14-4. Sinds vori ge week heeft men in Nieuwerkerk de beschikking over een zebrapad en wel bij de kruising Deltastraat-Burg. v. Veenstraat. Het zebrapad ligt aan het eind van de Dellastraat veor de fietsenzaak Wandel. Bij deze kruising staan al maanden verkeers(waarschuwings)-borden die daar door partikulieren werden ge plaatst met als opschrift: „Pas op, gevaarlijke kruising, denk aan de kinderen. De automobilisten zullen voortaan bij het naderen van het za- brapad vanzelf de snelheid vermin deren en zodoende de (oversteken de) voetgangers de gelegenheid ge ven on: over te steken. Deze kruising is ook in de gemeenteraadf langdu rig) het onderwerp der discussie geweest. Medé door het werk van partikulieren, (vooral wonende bij of in de Deltastraat, die o.a. een hand tekeningenactie hielden) die het als een groot gevaar zagen (en terecht) voor hun kinderen, is er dus dat zebrapad dat zonder meer een groot winstpunt en, verbetering is in de gemeente Nieuwerkerk. Een verbete ring is ook dat men aan de linker zijde van de Ring niet meer mag parkeren. De trottoirband is geel geschilderd vanaf het pand van de heer D. Stoutjesdijk tot aan het pand van de heer Van der Have. Gemeenteraad Westerschouwen HAAMSTEDE, 13-4. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Westerschouwen, onder voorzit terschap van burgemeester H. P. Everwijn, zijn nog verschillende za ken aan de orde gekomen. Enkele begrotingswijzigingen gin- gen vlug onder de hamer .door. Ruim f 24.000,voteerde de raad voor de aanleg van een invoegstrook Kloos- terweg Noordstraat; f 46.000,voor de aanleg van een parkeerterrein bij het V.V.V.-kantoor en Nieuwe A.B.N. bankgebouw. De heer Kloosterman wilde het de bank zelf maar laten aanleggen. Ook bij de basisschool komt een nieuw parkeerterrein. Inzake de aanschaf van een kleine motorgrasmaaier merkte de heer Kloosterman op dat hij graag eens wil horen wat het grasm.aaien in de gemeente wel kost. Hij adviseerde te onderzoeken of er niet overgegaan moet worden tot het inzaaien van een grassoort dat minder hard groeit. De héér v. d. Berg lichtte toe dat dergelijke grassoorten er inderdaad zijri. men moet die hooguit tweemaal per jaar maaien. Bij droogweer ver toont dit gras echter een min of meer rode glans. „Dan moet het niet", was de mening van de heer Lustig. Hier na sloot de voorzitter de vergade ring. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, mijn lieve vrouw en onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder JOHANNA ADRIANA PEUTE op de leeftijd van 78 jaar r. p. ermen Hansweert: c. westveer-ermen w. westveer Hoogvli^ttyr^ptute-ermen tpeute Nmen KMEN-LENSINK Schiedam: C. ERMEN G. ERMEN-VER VOORT Spijkenisse: R. ERMEN A. ERMEN-NUYENS En kleinkinderen Zierikzee, 13 april 1973 Lange St. Janstraat 60 De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 17 april a.s., om 14.00 uur, op de algemene begraafplaats te Zierikzee. - De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Bezoekuren van 15.30-16.00 uur en van 19.00-19.30 uur. Heden overleed onze ge liefde zuster, behuwdzus ter en tante JOHANNA ADRIANA EUTE Zierikzee A. PEUTE L. PEUTE-BLOK P. PEUTE T. WILLEMSE- GREGOIRE Rotterdam L. PEUTE Zierikzee: A. A. TROMPER-PEUTE J. J. TROMPER Den Haag: N. RIETHOF VAN 'T NOORDENDE J. RIETHOF Neven en nichten 13 april 1973 Plaats uw familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode I Heden overleed onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JOHANNIS v. d. WERF weduwnaar van P. v. d. Werf-Meermans in de ouderdom van 90 jaar^^ 1^ jpaanden. Dor E. v. d. Sirjansland: M. v. FELIUS-v. d. WERF L. P. v. FELIUS Bruinisse: M. v. d. WERF- v. d. BOUT Dordrecht: H. HEYMANS Klein- en achterklein kinderen Bruinisse, 15 april 1973 „In 't Opper" De begrafenis zal plaats vinden op donderdag 19 april a.s., om 14.00 uur, voorafgegaan door een rouwdienst in de aula van „In 't Opper", aanvang 13.30 uur precies. Gelegenheid tot condole ren: woensdag 18 april a.s., van 19.00 tot 20.00 uur, in bovengenoemde aula (ingang Dreef).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 8