Ceausescu, de handige man van 't Oostblok Vuil de ruimte in Radio-actieve slakken in Sloegebied geen gevaar voor volksgezondheid (Sfrenóboerin Vestigingen in de detailhandel Depeifekte pasvorm van Panty P-Xxl merkt u pas goed als panty 1 fxoct BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De aandacht hoeft niet speciaal door zijn bezoek aan Nederland op de Roemeense president Ceausescu te vallen - hij is zonder meer de in teressantste staatsman uit hei kom- munistische blok. Of hij ook de in vloedrijkste is. staat te bezien, maar het zal hem ook een zorg zijn. Het gaat hem erom het beste voor Roe menië te bereiken en daarin slaagt hij iuonderwel. De methode die hij daarvoor gekozen heeft is geniaal in zijn eenvoud. Thuis regeert hij vol gens een strak orthodox leninistisch systeem waarop niet aan te merken valt door de heren in Moskou - op zijn hoogst zou men daar kunnen vaststellen dat hij nog strakker zijn volk aan de teugels houdt dan zij het hunne nog kunnen. Naar buiten echter valt Ceausescu op de door een grote mate van zelfstandigheid, soms van dien aard dut men in Moskou en in andere Oosteuropese hoofdsteden kwaad er over kan worden. Hij knoopte diplomatieke banden aan met Bonn. tol woede van de Oosi- duitsers; hij volgde de Soivjet-Unie niet in de anti-Israëlische politiek: hij bleet' op vriendschappelijke voel met de Chinezen. En allerbelang rijkst: hij vertikte het om de Roe meense ekonomie te beperken tol de funktïe van voedselleverancierzo als de gezamenlijke organisatie van de Oosteuropese landen Comecon had beslist. Integendeel: hij investeerde zeer grote -gedeelten van hei natio nale inkomen voortdurend in de zware en middelzware industrie en- omdat hij daarmee een beetje buiten het Comecon-paadje wandelde kon hij hiervoor ook kontrakten afsluiten met icesterse industrieën, wat hem meer en beter bruikbare buitenland se deviezen opleverde dan icanneer hij met zijn /communistische vrien den zaken had gedaan. Hel opvallendst is in dë laatste lijd geweesi dat Ceausescu in de eerste plaats niet meedeed met de cam pagne tegen Dubcek in Tsjechoslo- wakije - in ivoord noch in daad. Sindsdien heeft hij ervoor gezorgd dat de landen van het Warchaupakt geen oefeningen van enige betekenis uitvoerden op Roemeens grondge bied - bij die elders ontbraken trou wens ook vaak de Roemeense eenhe den opvallend. Tweeledig Tegelijkertijd hervormde hij de wetten zodanig dat hel niet eenvou dig zal zijn hem ooit zo eenvoudig terzijde te stellen als met Dubcek gebeurde - dit is trouwens al moei lijker dan het in Moskou is: Ceau sescu is niet sekretaris-generaal van het centraal comité zoals gebruike lijk, maar van de partij. Om hem af te zetten hoeft niet - zoals indertijd Chroesjstjow overkwam - een meer derheid in een kleine groep bijeen- gekonkeld te worden, maar moet er een groot partij-kongres gehouden ■worden. Daarvoor hoeft Ceausescu niet te vrezen. Misschien is hij niet echt populair in de zin dat men hem zo aardig vindt, maar hij is het zeker in de. zin dat cle Roemenen in hem zien een man die nu al acht jaar lang uiterst gewiekst, suksesvol op de bres slaat voor hun land. Veel ophef wordt gemaakt van iets tweeledigs in de man. Zijn onafhan kelijk en vaak veel soepeler optreden in de buitenlandse politiek dan men van een vazal van Rusland verwacht, zijn steunen en nooit afvallen van liberale elementen in het /communis me als Dubcek met daartegenover zijn orthodox leninistische leiding intern. Dit is slechts vreemd als men de historie builen beschouwing laai. Veel demoiëratie en liberalisme is de gewone Roemeen nooit gewend ge weest. Wel is deze romaanse taal Sprekende mensen temidden van Sla visch sprekenden hel gevoel van een isolement ingeboren, waarbij nog komt dal ze zich niet ten onrechte door de Russen bestolen voelen van een belangrijk stuk gebied. Wie in een dergelijke sfeer van on veiligheid leeft ziet sneller de nood zaak in van een straf bewind, dat nu ook weer niet zo straf is dat hel on dergaan kan worden als een sterke teruggang ten opzichte van vroeger. En voor zover dit ivel zo is. betaalt nien het waarschijnlijk blijmoedig als prijs voor de gelegenheid die Ceausescu grijpt om sneller het land op te voeren tot een ekonomisch peil waartoe hel nooit zou geraken als men de zin van de Comeconburen deed. Er is een noodzaak voor, het is niet alleen maar principe. Als cle mogelijkheden zich daartoe voordoen - maar niemand rekent er op dat dit al in Ceausescu's tijcl het geval zal zijn - zal ook dit wel veranderen. MILAAN. Bij een ernstig ver keersongeval op de autoweg bij Mi laan, zijn vrijdag zes mensen om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. Volgens een schatting van de politie zijn een honderdtal auto's en veertig vrachtwagens op elkaar gereden. Het was mistig in het ge bied. UTRECHT, 14-4. - Tegenover het lozen van afval in de zee. dient on derzocht te worden of een betere op lossing voor het wercldvuil niet ge vonden kan worden in het „versche pen" hiervan naar het heelal. Dit stelde ir. R. H. van Krevelen vrijdag in een lezing tijdens de vak beurs „Milieu" in Utrecht. Ir. Van Krevelen, technisch hoold- direkteur van de Suikerunie in Rot terdam, zei van mening te zijn dat de mens op verschillende punten te ver is gegaan in de vervuiling van het milieu, maar dat de wereld niet is gebaat bij een „gevoelsmatige pa niek", die Volgens hem tegenwoordig vaak wordt aangeduid met het woord „actie". Mislukte overval AMSTERDAM, 14-6. Een ongeveer 20-jarige jongeman heeft vrijdag avond getracht een sigarenzaak in de Frederik Hendrikstraat' in Am sterdam te beroven. „Dit is een overval", zei de man, terwijl hij de 63-jarige winkelfer F. Schildwacht een pistool in de nek drukte. Zijn opzet mislukte, doordat de heer Schildwacht hulp kreeg van zijn schoonzoon, die zich achter de winkel bevond. Deze werd gealar meerd door het gei-oep van de win kelier, die inmiddels met de over valler in gevecht was geraakt. De heer Schildwacht liep door een klap met het pistool een bloedende hoofdwond op. De jongeman nam de vlucht, achtervolgd door de schoon zoon, die hem in de Eerste Hugo de Grootstraat in een auto - met ver moedelijk een tweede man achter het stuur - zag verdwijnen. Ontsnapping uil Amsterdamse gevangenis AMSTERDAM, 13-4. Uit hel Huis van Bewaring, aan de Kleine Gart- manplantsoen in Amsterdam, zijn vrijdagavond kort na 20.00 uur drie volgens de politie „levensgevaar lijke" misdadigers ontsnapt. Het zijn de 23-jarige D. de V„ bij genaamd „Karate Dickie", die ge vangen zat wegens een poging tot doodslag, de 26-jarige inbreker N. V. en de 28-jarige Marokkaan Abdellah M„ de moordenaar van een vrouw in de Goflinkstraat te Amsterdam. Het drietal is er volgens de Am sterdamse politie in geslaagd in hef Huis van Bewaring eerst een aantal tralies te forceren en via een inge slagen ruit te ontsnappen aan de achterzijde van de gevangenis, aan de kant van het voormalige Lido. Twee doelen na botsing HARDERWIJK, 14-4. Na een bot sing tussen twee vrachtauto's zijn in Hierden bij Harderwijk twee doden gevallen. Eén vrachtwagen verdween via een sloot in de tuin van een huis. daarbij een meisje op de fiets en een kind dat in de tuin speelde verplet terend. Een linksafslaande zandauto werd geraakt door een achterop komende vrachtauto, die rechts langs pro beerde te rijden. De chauffeur kwam in een sloot terecht, raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen het huis. De 19-jarige Hennv Wou ters uit Hierden werd op slag gedood. In de tuin van het huis werd de 4-jarige Ren de Hop eveneens op slag gedood, terwijl een 16-jarig broertje gewond in een ziekenhuis werd opgenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Prinses Beatrix opent scheepvaart m tiseu 111 AMSTERDAM, 14-4. Met acht sla gen op de scheepsbel heeft prinses Beatrix vrijdagmiddag het Historisch scheepvaartmuseum in 's Lands zee magazijn aan het Kattenburgerplein in Amsterdam, geopend. Na de plechtigheid op de binnen plaats van het voormalige zeven tiende eeuwse arsenaal bezichtigde de prinses, in gezelschap van o.a. staatssecretaris Vonhoff van c.r.m., de commissaris van de koningin in Noord-Holland en de burgemeester van Amsterdam. Samkalden. de eer ste tentoonstelling, die in de ooste lijke vleugel is ingericht. Rode Kmis-111 edici j 11 en naar Opper -Vol ta DEN HAAG, 14-4. Het Nederland se Rode Kruis zond zondag per vliegtuig 16.400 capsules en 720 fles jes peniciline naar hel Rode Kruis van Opper-Volta voor hulpverlening aan slachtoffers van de mazelenepi demie, die vooral het noorden van dit land teistert. Sedert begin van dit jaar hebben zich reeds 20.000 geval len voorgedaan, waarvan ruim 800 met dodelijke afloop. Het einde van de epidemie is nog niet in zicht. De peniciline welke het. Nederlandse Rode Kruis op dringend verzoek uit Ouagadougou ter beschikking stelt, zal worden gebruikt bij de behande ling van mazelenpatiënten, bij wie zich complicaties voordoen. Woonwageiiperikeleii in Friesland LEEUWARDEN, 14-4. - De ge meentepolitie van het Friese Opster- land heeft drie woonwagenbewoners gearresteerd op verdenking van brandstichting of uitlokking daar van. Eén van de verdachten zou een woonwagen, die hij van de gemeente Opsterland had gekregen, hebben doorverkocht en er een andere - met een veel lagere waarde - voor heb ben teruggezet. Deze wagen werd la ter in brand gestoken. De drie worden dinsdag voor de officier van justitie in Leeuwarden geleid. VLISSINGEN, 13-4. De opslag van licht radio-actieve slakken op het fabrieksterrein van Hoechst Neder land N.V. in Vlissingen levert geen gevaar op voor de volksgezondheid. Een vlakke, vele meters dikke laag slakken, zoals bij Hoechst, levert een gemiddelde straling op van 100 tot 150 mikrorem per uur. Iemand, die in één jaar zijn normale werktijd (ong. 2000 uur) zou doorbrengen op een dikke laag slakken zou maxi maal 200 a 300 millirem (1 millirem is 1000 mikrorem) aan straling onder gaan. Dit is minder dan de 500 milli rem, die voor werkende personen is toegestaan. Tot deze gezamenlijke conclusie komen de hoofd-inspecteur-directeur van de arbeidsinspectie te Breda, de kernfysische dienst van de arbeids inspectie in Voorburg, de inspecteur voor het milieu in Middelburg en deskundigen van Hoechst, naar aan leiding van een eerder verschenen rapport van de kernfysische dienst. Dit rapport was opgesteld in ver band met de straling rond dë nieuwe kerncentrale bij Borssele. die bin nenkort in gebruik wordt genomen. AMSTERDAM. In cle eerste dagen van cle 2Ssle Huishoudbeurs iverd al een kwart meer bezoekers in het RAI-gebouw te Amsterdam binnengekomen, dan volgens de cijfers van vorig jaar verwacht had mogen worden. Hier een overzicht van de clrukle. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „Inderdaad. Goed, meneer Hoö- gendijk, ik zal het een en ander be spreken met mijn confrater. U krijgt te zijner tijd wel bericht. En maakt u zich geen zorgen voor wat die ali mentatie betreft. Hangende mijn onderzoek wordt er in elk geval geen verdere maatregel getroffen." Het duurde nog een maand. Pre cies een dag voor Sinterklaas bracht Baks een brief'van advokaat De Vos, waarin deze meedeelde, dat de advo kaat van Hendrina van den Hoek af gezien had van zijn vordering op Cornelis Hoogendijk, Mevrouw van den Hoek moest geacht worden in staat te zijn tot werken. De advokaat van Kees was met succes in verzet gegaan tegen het vonnis van de Rot terdamse rechtbank. Hangende een nadere beslissing van dit rechtscolle ge. dat nog wel enige tijd op zich zou laten wachten, vond de advokaat van de andere partij het beter de alimen tatievordering te laten vallen. Kees haalde verlicht adem en gaf de brief door aan de boerin, die hem haastig las. Daarna begon ze te lachen. Met uitgestoken hand liep ze op hem toe en zei: ..Gefeliciteerd. Kees. Dat is een mooie Sinterklaas surprise. hè? Daar ben je dus zo on geveer van af." Hij knikte. „Ja, dank zij uw eh. bemiddeling.Hij wilde zeggen: dank zij uw geld. maar bedacht zich op het laatste moment. Ze begreep hem. „Dat geld zit je nog een beetje dwars, he?" „Min of meer, Stien. Als we nu eens ieder de helft betalen?" „Nee," was haar antwooi-d en de stem van de vrouw klonk zo beslist, dat Kees zijn poging om er tegenin te gaan, maar opgaf En toen hij niet antwoordde, pakte ze zijn hoofd en kuste hem op de mond. „Lieve Jon gen, je bent toch min of meer man man? En mag ik dit dan niet voor mi,inmannetje doen? Alsjeblieft, Kees, laat mij nu dit pleziertje. Hier door is immers een last van je afy genomen? En dat komt mij toch ook ten goede?" Ze legde haar mond dicht bij zijn oor en fluisterde: „Als ik in. jouw ai-men lig, wil ik een zorgeloze man bij me hebben, snap je? Die ten volle kan genieten van ons samenzijn. Noem het voor mijn part egoisme. maar ik heb voor de volle honderd procent profijt gekre gen van mijn geld. Dat is immers ook belangrijk? Of niet soms?" Hij draaide zich geheel naar haar toe en nam de vrouw in zijn armen. „Stien. je bent een schat, in één woord Wat fijn. dat ik jou heb leren kennen." „Dat we elkaar leerden kennen, jongen." verbeterde ze en beant woordde zijn kussen. 13 Sinterklaasavond vierden ze ge tweeën met een paar geschenken, koffie met speculaas en later op de avond een drankje. Omdat het za terdagavond was, keken ze niet op een uurtje, zetten een poosje de te levisie aan en legden daarna een kaartje. Toen de vrouw het zoveelste flesje bier uit de kelder wilde halen, greep hij haar arm en schudde het hoofd. „Niet meer, Stien. Ik wil m'n positieven bij elkaar houden." Hot volgende moment was ze bij hem en zakte op zijn 'schoot neer. Hem innig kussend, vroeg ze zacht: „Waarvoor, meneer Hoogendijk!?" Hij trok haar wild naar zich toe. „Vraag niet naar de bekende weg, Stien. Ik verheug me er al op.'' Ze knipoogde, kuste hem nogmaals en sprong van zijn schoot. „En ik, heerlijk jong. Weet je, wat ik doe? Ik maak nog een kop koffie klaar. En daarnaZe keek hem van een afstand glimlachend aan. „Wat daarna?" vroeg hij op on deugende toon. Ze antwoordde niet, maar zette water op voor de koffie, terwijl hij de lege flessen bij elkaar zocht en naar buiten bracht Morgenochtend plaatste hij ze wel in het kistje in de wagenschuur Enige tijd later zette ze een kop koffie voor hem neer. Zich voorover buigend, fluisterde ze in zijn oor: „Ik heb nog één presentje van je tegoed, mijn minnaar!" Twee dagen na Sinterklaas begon het plotseling hard te vriezen. Op het land was niet veel meer te doen In de stal stonden de koeien en elke keer. als Kees ze molk. keek hij met welgevallen naar de „nieuwe", die nog steeds een behoorlijk aantal li ters melk gaf. Bovendien was het vetgehalte vrij hoog, dat wist hij nu, want hij had de rapporten gelezen van de melkfabriek. En die logen er niet om. In de wagenschuur had hij allerlei karweitjes, maar toch trok hij op een middag met een scherpe bijl en een dito zaag naar het bosje, waarna hij een aantal bomen omhaalde en in stukken zaagde. Zolang er nog geen sneeuw ligt. kan ik vooruit, dacht de man. En ik moet er voor zorgen, dat we een grote voorraad hout heb ben. want wie kan weten, hoe lang de winter duurt? (wordt vervolgd) PARIJS. De ministers van land bouw van de organisatie voor econo mische samenwerking en ontwikke ling hebben hun vergadering van twee dagen in Parijs besloten met de verklaring dat de deelnemers de be sprekingen over de wereldhandel in het najaar „onbevangen en in een houding van verzoening ten opzichte van elkaar" tegemoet zullen treden. B B Bi3 B B BB B BB BB BH BDDBBBBBBBBBDBBBElBBBflflBBBBBBBBBBBBB ■.W/.VAW.VV.V.V.'.V.V.V.V.V.V.V.VV.V.V.V.VAVV.V.W.W.'! Wat biedt de BEELDBUIS? DEN HAAG. 14-4. Het aantal ves tigingen in de detailhandel is in 1972 minder gedaald, dan in de jaren daarvoor. De daling bedroeg vorig jaar 2500 verkoopplaatsen. In 1971 verminder de het aantal verkoopplaatsen met 6100. „Het kan zijn, dat de inwer kingtreding van de vestigingswet detailhandel een tegengestelde wer king heeft' gehad en tot toeneming van het aantal nieuwe inschrijvingen heeft geleid", aldus het Centraal Re gistratiekantoor Detailhandel-am bacht, dat de cijfers bekend maakte. In totaal vonden in 1972 10.300 nieuwe inschrijvingen plaats tegen 12.800 opheffingen. Vopral het aan tal ondernemingen met maar een verkoopplaats verminderde sterk (3400), maar het verlies bij die be drijven werd enigszins goedgemaakt door de toeneming van verkoop plaatsen van filiaalbedrijven (400) en van het aantal markthandelaren (500). DINSDAG 17 APRIL NED. I: De VARA verzorgt van avond. de uitzending op het eerste net en dat betekent dat men het eer ste half uur onbekommerd kan la chen bij de serie Volgende pa tiënt". Dokter Warring is ditmaal cle oorzaak van de ellende die zich in hei ziekenhuiswereldje voor doei. Hij slaat namelijk bij een partijtje golf een man buiten 'westen, die even claarna als organist zou moeten op treden bij een herdenkingsfeest. Goede raacl is duur Te duur? Dat zou men de samenstellers van het programma De Ombudsman moeten vragen, dat om half acht weer ingaat op de problemen van een aantal kijkers. Aan de zijde van Chief Ironside storten de kijkers zich na het journaal opnieuw in de poel cler misdaad. De invalide politiefunc tionaris gaai zich bezig houden met cle diefstal vcm een serie kostbare juwelen. Alleen een meisje van tien jaar is getuige geweest van cle dief stal. Vraagtekens voor Ironside, vraagtekens voor cle twee koppels die hierna zullen aantreden in cle kwis „Twee voor Twaalf'. Wie raadt het goede woord en wie houdt hel meeste geld over? Aktualiteiten in de rubriek Achter het Nieuws beslui ten het V AR A-programma. NED. II: Op een schoolse manier begint cle NCRV vanavond aan haar uitzending: met de scholierenkwis Tweekamp. Het gaat er om spannen nu het einde van de kwis steeds meer in zicht komt. De rubriek Beter Sa men, om half acht is aan zijn laatste aflevering van het ivinterseizoen toe. Na het journaal en vijf minuten voor ons milieu in de rubriek Laten we ivel wezen" is hel tijd voor het pro gramma Goeie ouwe koffergrammo foon. Artiesten in clit programma zijn o.a. Marie Cecile Moerdijk, Ed win Rutten, Rita Hovink, Jacco van Renesse en Therese Steinmetz. De volgende vijftig minuten vult de Schotse predikant Aclam Smith. Do minee Smith heeft zijn keuze ge maakt: "hij verruilt zijn parochie voor een plaats in Zuicl-Afrika. Nog één programma heeft men hierna van de NCRV te goed: Ander Nieuws, dat ontmoetingen inhoudt met de Almelose kunstschilder Ber ry Brugman, de 95-jarige Achter- hoekse boer Johan Eggink en de En gelse filmacteur James Fox. DINSDAG 17 APRIL NED. I: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Volgende Patiënt: 19.30 De ombudsman; 20.00 Jour naal; 20.20 Ironside; 21.10 2 voor 12; 21.50 Achter het Nieuws; 22.40 Jour naal; 22.45 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Tweekamp; 19.30 Beter Samen; 20.00 Journaal; 20.20 Laten we wel zijn; 20.25 Goeie ouwe koffergrammofoon: 21.25 Adam Smith: 22.15 Ander Nieuws; 22.40 Den Haag vandaag; 22.50 Journaal: 22.55 Teleac. HILVERSUM. V.l.n.r. Karei cle Rooy, Peter de Jong en regisseuse Kitty Knappert tijdens opnamen van het liedje: „Meneer de baron is nie{ thuis", voor het programma: „Goeie Ouwe Koffer grammofoon, dat dins dag 17 april door de N.C.R.V.-tele visie worclt uitgezonden. Panty perfekte maten. in de gouden verpakking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6