BURGEMEESTER S. FRANCKE NAM AFSCHEID GEMEENTE STREEKNIEUWS Groene Kruis Bruinisse tobt met de financiële middelen Vinotheek geopend met sherry-proeverij ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandas 16 april 1973 Nr. 21269 Tijdens bijzondere raadsvergadering (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE14-4. In het verenigingsgebouw van Kerkwerve (gebouwd na de oorlog „onder" burge meester W. Baas), vond zaterdagmiddag het afscheid plaats van burgemeester S. Francke van Middenschou- wen, in verband met diens benoeming tot burgemees ter van Valkenisse. Aanwezig (uiteraard) de gemeenteraad van Midden- schouwen, de bestuurlijke „incrowd" van de gemeen ten in de regio en allerlei representanten van instel lingen op Schouwen-Duiveland, want burgemeester zijn van een gemeente in deze streek, impliceert altijd het uitoefenen van een hele reeks funkties. Zowel in de magistratuur als in die funkties deed burgemeester Francke en hij kreeg een confettiregen van lofuitingen over zich heen gestort, waar onder hij - gelijk te verwachten was - de rust zelf bleef. In zyn afscheidstoespraak (byna een soort verantwoording) .stond de heer Francke stil bij zijn komst op 19 september 1952, toen hij werd ge-installeerd als burgemeester van de toenmalige gemeente Kerkwerve. Enkele maanden in funktie kwam de ramp al en velen verloren het leven. Daarna kwam de scheidende magistraat te spreken over de genïeuze hulp, die nadien van alle kanten toestroomde. Tevoren had wethouder Boot (hij krijgt de funktie van loco-burge meester in de interim-periode) de goede samenwerking geprezen, die ook gecontinueerd werd in de nieu we gemeente Middenschouwen. Het vertrek van de burgemeester noemde hij een belangrijke mijlpaal in diens carrière. De scheidende burgemees ter kan terugzien op een reeks posi tieve zaken: nieuw raadhuis, uitbrei ding dorpskommen, bouw zomerhui zen, de plannen Achthoek. Baken en Putmeet I. verbetering wegen (Ring dijk. Heuvelsweg, Kapellweg), vis- bootsteiger. jachlensteiger, peuter klas en aansluiting op het rioolstelsel van Westerschouwen; een waslijst van aktiviteiten, die ook deze middag niet compleet uit de verf kon komen. De loco-burgemeester hoopte voor de scheidende heer Francke en diens familie een fijne tijd te Valkenisse. ..Komt u nog eens terug hier,; wel licht denkt u dan. was ik er toch maar gebleven", aldus de heer Boot. Veel veranderd ..In twintig jaar is veel veranderd Straks opgenomen in groter verband BRUINISSE. 13-4. Onder leiding van de voorzitter, de heer W. van Gilst. werd in het hervormd vereni gingsgebouw de jaarvergadering ge houden van de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis. De heer Van Gilst sprak een openingswoord, waarin hij het overleden bestuurslid de heer M. Jumelet herdacht, die voor de afde ling veel heeft gedaan, niets was hem teveel. De aanleg van de centrale verwar ming (uit eigen middelen) was vorig jaar een financiële krachttoer, die eigenlijk te zwaar is geweest voor de afdeling, die nu in zijn rekening courant met rode cijfers tobt.. Een versnelde contributie-inning is hier door nodig. Door maatregelen van hogerhand zal waarschijnlijk de zo lang gehandhaafde zelfstandigheid van de afdeling verloren moeten gaan en zal men moeten besluiten toe te treden tot de regionale afdeling, die uil de voorheen zelfstandige afdelin gen eerder op ons eiland is gevormd. in streek en gemeente", aldus de scheidende burgemeester, die stil stond bij ramp, wederopbouw en heiwerkaveling. De wederopbouw betekende voor Middenschouwen een meer geconcentreerde bebouwing. Na de ramp moest met weinig mensen en een overbelast administratief en technisch apparaat wordeh gedaan. Belangrijk punt was uiteraard in de ze rede de samenvoeging van de gemeenten en mede daardoor het ontstaan van de gemeente Midden schouwen, die de heer Francke twaalf jaar diende. Hij prees de samenwerking tussen raad en tussen wethouders en de burgemeester, waarbij zijnerzyds werd gestreefd naar een zo volledig mogelyke informatie. Taakverzwarend zal ook in de toe komst blijken te zijn de begeleiding van de recreatieve ontwikkeling. Dankwoorden Dankwoorden sprak de heer Francke tot. de secretaris, de brandweren en de rijkspolitie. Boeiend is het bur- Het aftredende bestuurslid de heer W. van der Have. werd bij acclama tie herkozen. In de vacature-M. Ju melet werd gekozen ds. D. Goud zwaard. De secretaris-penningmeester, de heer St. de Koning, gaf een overzicht over het afgelopen jaar. De nog al tijd niet vervulde vacature-wijk verpleegster wordt zeer bevredigend opgevangen door mevr. Van den Berg-Oranje, eertijds eveneens wijk verpleegster in vaste dienst. Het tekort van de jaarrekening be droeg per 31-12-1972 f 6013,De re kening was nagezien door de heren D. Kik en C. de Keizer, die schrifte lijk vroegen de penningmeester dé charge te verlenen, hetgeen gebeurde. Het werk Mevr. Van den Berg-Oranje had samen met mevr. Padmos-Risseeuw in het verslagjaar 32 patiënten be handeld. Dit vergde 1190 bezoeken. Bij bedlegerigen waren 317 dagelijk se beurten en bovendien 578 was beurten gegeven. Verder was sprake van 185. 206 en 1290 andere ver- pièeghnndelingen en 41 bezoeken aan niet-ingeschrevenen. gemeestersambt in Middenschouwen door het werken in groter verband (gemeenschappelijke regelingen) en met waterschap en Maatschappelijk Werk. De scheidende eerste burger moti veerde zijn vertrek met te wijzen op een twaalfjarige periode, die voor een burgemeester als limiet wel ge wenst is. Hij dacht aan degenen die in het verleden zijn hulp inriepen en accentueerde mede namens zijn vrouw - de ondervonden vriend schap. Hij wenste de secretaris toe de vakature-tijd zonder al te grote pro blemen door te komen. De enige ,,van toen" bleek te zijn wethouder Hoo- genboom, die - destijds samen met wethouder Padmos - lange tijd met burgemeester Francke samenwerkte. Wethouder Boot is twee jaar in funktie, maar u hebt u in korte tijd zeer goed ingewerkt". De burgemeester wenste gemeente en inwoners Gods zegen toe en hing hierna loco-burgemeester Boot, de ambtsketen om. Recreatie Het raadslid de heer Boot legde vooral het accent op de door de bur gemeester ge-aktiveerde en geleide recreatie en de belangstelling voor en samenwerking met het Aktieco- mité Ellemeet. Hij repte ook van de bouwaktiviteiten te Kerkwerve. Pré van deze voorzitter was de mo gelijkheid tot direkt contact met de burgerij. De raadsvergaderingen ver liepen altijd in goede harmonie. Juist ook door die goede, interne samen werking, zal Middenschouwen zijn burgemeester missen. In een harte lijk dankwoord betrok de heer Boot ook mevrouw Francke. die zich heeft ingespannen voor de N.C.V.B. en de bejaardensociëteit. Als stoffelijke blijk van waardering bood hij - na mens het gemeentebestuur een pols horloge aan. Bestuurservaring Woordvoerder van het secretarie- personeel en alle gemeentediensten was de secretaris de heer L. F. van Wijck. die de veelzijdige bestuurs ervaring van de vertrekkende bur gemeester onderstreepte en diens scherp inzicht, niet alleen op be stuurlijk, maar ook op technisch ge bied. Talrijke belangrijke besprekin gen vonden in zijn bestuursperiode plaats, vooral ook over de recreatie. Hij hoopte op aangename jaren in Valkenisse. Namens het personeel offreerde hij een draagbare radio. De heer Francke haakte onmiddel lijk in op de hem toegezwaaide lof, zijnerzijds waardering uitend aan het adres van het college, de raad en de diensten. Hij meende dal met name de re creatie „ondanks hem" op gang is gekomen, een zaak overigens die voortdurende bezinning vergt. Hij prees de juridische kwaliteiten van de secretaris, die hem tot grote steun is geweest. „In u vond ik een zekere tegenspeler". De burgemeester dank te verrast voor de fraaie geschenken. Gemeenschappelijke regelingen Na sluiting van de officiële buiten gewone raadsvergadering, spi-ak bur gemeester Th. H. de Meester namens de Vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen en de talrijke gemeenschappelijke regelin gen op Schouwen-Duiveland. Hij wilde Valkenisse gelukwensen met de komst van de heer Francke, „al moeten wij uw vertrek uitzonderlijk betreuren". Bijzonder werk van de heer Franc ke was diens aanzet tot een centrale stortplaats met „control tipping", een bijna nog landelijke nieuwigheid. Bij alle inbreng in de gemeen schappelijke regelingen, met name ook het Zweedse Rode Kruis zieken huis, liet de heer Francke zich ken nen als een uiterst concentieus man, een harde werker en een goed en scherpzinnig mens. Allen (in die re gelingen) bleken de handen ineen geslagen te hebben voor een fraai geschenk: een aktuele Oosthoek-en cyclopedie. Andere sprekers Burgemeester W. M. van der Harst van Oost-Flakkee, dankte de heer De spreekbeurten werden door ge middeld 33 personen per spreekbeurt bezocht; de bejaardenbezoeken en de praenatale zorg moeten nog beter van de grond komen. Momenteel zijn 28 a.s. moeders ingeschreven. Op het zuigelingenbureau kwamen 47 nieuwe zuigelingen en op het kleu terbureau vier nieuwe kleuters, waarnaar de zuigelingen automa tisch bij een bepaalde leeftijd ver huizen. De afdeling telt thans 809 leden (vorig jaar 774). De contributie werd vastgesteld op f 20,per lid per jaar. Uit de vergadering werd ge suggereerd dat dit voor alleenstaan den nogal veel was. Vermindering voor deze categorie werd bepleit, maar dit voorstel werd door het be stuur niet overgenomen. Een vijftal jaren terug kende men nog dit ver schil, maar het werkte in de prak tijk minder bevredigend en de AOW- uitkeringen gingen en gaan omhoog naarmate het leven duurder wordt, terwijl de voorzitter verwees naar de mogelijkheid van bijstandsuitkerin gen. Francke voor diens inbreng als commissaris van de N.V. Brugver- binding Haringvliet en prees diens weloverwogen bedachtzaamheid. Een historisch grapje bleek het feit te zijn, dat burgemeester Van dei- Harst ooit volontairder ter secreta rie van Zoutelande. een plaats die nu deel uitmaakt van Valkenisse. Dijkgraaf A. M. Geluk van het wa terschap Schouwen-Duiveland stond stil bij de heer Francke als de „oud ste" van de burgemeesters, behorend tot de garde die ramp, herstel, ver kaveling en waterschapsconcentratie hebben meegemaakt. Als hoofdinge land had de heer Francke deel aan het waterschapswerk; funktioneel is de bui-gemeester belangrijk, want Middenschouwen heeft twee havens op zijn grondgebied en is belangrijk beheerder van wegen. „We hadden u het dolfinarium wel mee willen geven", schertste de dijk graaf, „maar dat was wat groot". Het werd een fraaie antieke kleuren kaart van Schouwen-Duiveland an no 1300. Namens de Prot. Chr. Stichting voor maatschappelijk werk wees ds. L. de Wit te Renesse op het aandeel van de heer Francke in dc fusie, die destijds met de Gereformeerde Stich ting tot stand kwam. Woordvoerders waren verder nog een vertegenwoordiger van de afd. Zeeland van de Ver. v. Ned. Gemeen ten en de besturen van de Chr. Nat. Scholen te Scharendijke en Kerk werve. Oud-burgemeester Baas De rij van sprekers werd gesloten door de heer W. Baas. oud-burge meester van de toenmalige gemeente Kerkwerve. Burgemeester Baas in stalleerde twintig jaar geleden de heer Francke als zijn opvolger. Als steeds stak de heer Baas vol „bon mots", in de marge waarvan hij herinneringen ophaalde en o.m. herinnerde aan enkele regels uit een rijm, dat destijds werd gebracht bij de installatie van burgemeester Franclte: „Van alle franken op deez' aard. Is deze frank het meeste waard". De scheidende magistraat sprak een uitvoerig dankwoord, in het ka der waarvan hij nog volop gelegen heid vond in te haken op verschil lende opmerkingen. Hij bleek onder de indruk van de vele goede woorden en de ontvan gen geschenken. Nadien drukten tijdens een gean- nimeerde receptie zeer vele het echt paar Francke de hand ten afscheid. Winkelsluiting op Koninginnedag Het Centraal Overleg Detailhandel (werkgevers- en wernemersorganisa- ties) adviseert alle ondernemingen in het winkelbedrijf, op maandag 30 april a.s. na 13.00 uur te sluiten, in verband met de viering van Konin ginnedag. ZIERIKZEE Paasfeest Chr. Kleuterschool „Rehoboth" De leiding van de Chr. School „Rehoboth", hoofdleidster mevr. M. de Bree-Verhage, hebben enorm veel werk verricht om een stijlvol paas feest te organiseren, voorzover wij ons herinneren een novum voor deze school. Staaltje apart van „huisvlijt" - of liever schoolvlijt - waren verstuurde uitnodigingen ip de vorm van een „oorkonde", waarop vermeld tijd en plaats: vrijdag 13 april in het her vormd verenigingsgebouw. Na de begroeting, volgde kleuter zang, met als vakale uitschieter: „Van je bimmelebammelebom". Na een op hel paasgebeuren toe gespitste gezongen inleiding, brach ten de kinderen het: „Jezus houdt van kinderen". De vertelling was over de hoofd man van Kapernaüm, waarna de aanwezige ouders zongen: Glory Halleluja" Een tweede vertelling ging over: „De melaatsen" Verdere vertellingen: „Bartimeus". „Zacheüs" en „Het laatste Avondmaal". Veel aanvullende zang en dekla- matie verder op dit kleuterfeest, waarop het paasgebeuren centraal stond. BURC-H Natuur- en Vogelwacht Op donderdag 19 april houdt de Natuur- en Vogelwacht „Schouwen- Duiveland" in Hotel Bakker te Burgh de jaarvergadering. Na het huishoudelijk gedeel te zal een le zing worden verzorgd door de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland. Daarbij zal o.a. worden vertoond de film over de Wadden. WESTERSCHOUWEN „De Gemeentegids" Deze week verscheen een nieuw nummer van ..De Gemeentegids". voorlichtingsblad van de gemeente Westerschouwen. Aan de hand van de gemeentebegroting wordt de in woners een inzicht gegeven in de ge meentelijke huishouding, en dat ge beurt onder de titel „Wat doet Wes- tersschouwen met mijn belasting-' gegld?". Andere onderwerpen in dit nummer zijn o.a. de wet sociale werkvoorziening, de algemene bij standswet. HAAMSTEDE Inbraak In een drietal caravans op het ter- ren van de heer Timmers aan de Dapperweg te Haamstede, is in de week van maandag 9 en vrijdag 13 april ingebroken. De deuren werden ontzet. Hoeveel er wordt vermist is nog niet bekend. Aan de caravans is veel schade aangericht. Van de dader(s) ontbreekt nog ie der spoor. ELLEMEET Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond Woensdagavond 18 april houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle en om streken een bijeenkomst in het dorpshuis te Ellemeet. Mary Bruckel-Beitel, de schrijfster van de kookboeken de Nederlandse en de Indische rijsttaafel zal een demon stratie geven hoe men een rijsttafel klaarmaakt. Na afloop van de de monstratie bestaat de gelegenheid gezamelijk te rijsttafelen. Op 15 mei wordt een reisje ge maakt naai' Breda, het is de bedoe ling dat men daar zal deelnemen aan de door de V.V.V. van Breda georga niseerde „Touwslagerstocht". Auto sloot in Op de Heuvelsweg onder Kerkwer ve raakte zaterdagmorgen een V.W.- bus bestuurd door A. H. M. te Zie- rikzee in een slip en na enkele bo men te hebben geramd, geraakte de auto in de sloot. De bestuurder kwam met. de schrik vrij. De auto was total loss. Bogen voor „meester en juf" Het huwelijk van de heer Wi'm Verwijs en mejuffrouw Hoogerwerf was voor bepaalde klassen van de zondagsschool aanleiding om hun „meester en juffrouw" hartelijk te huldigen. Zij deden dit in de vorjn van een zanghulde, terwijl het jong getrouwde stel onder de gekleurde bogen doorliep. In de hervormde kerk, waar het huwelijk werd bevestigd door ds. J. M. de Meij uit Woerden, zongen de kinderen een toepasselijk lied, vóél en na de preek, uit de zondagschool bundel van geestelijke liederen. Wim en Lieneke waren vele jaren werkzaam in het zondagsschoolwerk, bied. ZIERIKZEE, 14-4. Vrijdagavond werd de nieuwe vinotheek-(proeflo- kaal) van „Mondragon" onder het toneel van de Concertzaal geopend met een gezellige sherry-proevery. De gasten kregen hun sherry aange boden door een deskundige op dit gebied: de keldermeester Pacco Her- rero uit het Spaanse wijngebied Je rez de la Frontère Op de foto ziet men de heer Herrcro aan het werk: met een speciale nap schept hij de sherry uit een vat, waarna het goudgele vocht door dc lucht precies in het glas wordt gemikt. De officiële opening, opgeluisterd met orgel- en pianomuziek door huispianist Cees Hoogesteger, werd verricht door de directeur van de exploitatiemaatschappij „Mondra gon", de heer J. Arkenbout, die er op wees dat het de bedoeling is van „Don Cristobal" de gasten in een eenvoudige en ongecompliceerde om geving te ontvangen. Deze opzet komt ook tot uiting in het aanwezi ge wijnassortiment dat zeer gevari- Flitsen uit het buitenland BELGRADO. In Zuid-Slavië zijn drie leden van de rechtse Oestasji- beweging door een vuurpeloton om het leven gebracht. De drie guerril lastrijders hadden volgens een offi ciële bekendmaking deelgenomen aan een mini-invasie vorig jaar met de bedoeling de regering van presi dent Tito omver te werpen. BRUSSEL. Het aantal onregelma tigheden in de'EEG ten koste van het Europese landbouwfonds lag vorig jaar hoger dan in 1971, maar wel was er aanzienlijk minder geld mee ge moeid. Dat blijkt uit het zo juist ver schenen verslag van de Europese Commissie over de uitgaven en in komsten van het Landbouwfonds in 1971. TOKIO. De handel tussen de Sow- jet-Unie en Rood-China heeft in 1972 een omvang van ongeveer 900 miljoen gulden gehad, wat ongeveer 70 procent meer was dan in 1971. PARIJS. De erfgenamen van Pa- blo Picasso hebben besloten de hele collectie moderne kunst van Picasso aan Frankrijk te schenken. Picasso had die wens zelf voor zijn dood te kennen geven, zo heeft de advo caat van de schilder Roland Dumas. in Parijs bekendgemaakt. Dc werken van Picasso zelf1 zijn niet bij de schenking inbegrepen. TOKIO. De havenarbeiders in de grote Japanse havens hebben ge dreigd dat zij op 26 april voor drie dagen het werk zullen neerleggen om kracht aan hun looneisen bij te zetten. PHNOM PENH. De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh moge vrijwel door communistische troepen omsin geld zijn en er moge gebrek aan onder andere brandstof en electricï- teit zijn. het Boeddhistische nieuw jaar werd vrijdag met gedans en ge zang op straat uitbundig begroet. BEIROET. De leider van het Pa lestijnse bevrijdingsfront Yasser Arafat, heeft de Amerikaanse oud ambassadeur in Libanon, Armin Meyer, ervan beschuldigd een rol te hebben gespeeld bij de Israëlische aanval op Beiroet. Aldus het Liba nese blad „Al Bayrak". SAIGON. De Zuidvietnamese rege ringswoordvoerder, kolonel Le Trung Hien. heeft maandagmorgen officieel ontkend dat Zuidvietnamese regeringstroepen Cambodja zijn binnengedrongen. eerd is samengesteld. Niet alleen de duurderen soorten zijn aanwezig, maar in de eerste plaats ook de goedkopere maar goede land- en streekwijnen, wijnen uit zeer veel landen. De heer Arkenbout speelde zelfs met de gedachte bij de samenstelling van het wijnpakket de gasten „in spraak" te geven; dat zou bijv. kun nen via een op te richten club van wijnliefhebbers en op die wijze ge zamenlijk wijn, waar de voorkeur naar uitgaat, in te kopen en op een eigen plaatsje in de vinotheek op te slaan. Nadat de sherryproeverij met een demonstratie van keldermeester Herrero was ingeleid volgde verto ning van een kleurenfilm over de sherry-produktïe in De Concertzaal. Zoals gemeld werd de inrichting van de vinotheek ontworpen door recla me-ontwerper Co de Vos, het inte rieur werd verfraaid met „macra- mée" van Ted Stigter uil Noordgou- we. Gastvrouw in „Don Christobal" is mevr. E. Anneveldt-van Thiel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5