Weer zomerwoning-kwestie op de agenda Reuzebelt voor Midden-Zeeland AGENDA Particuliere- en fondstarieven huisartsen Motorkotter TX 37 - Pieter Anthonie - verliet industriehaven Ook in E.E.G. goedkope boter? Geboortedeficit in West-Duitsland Hoe zit het met kleuterleidsters en onderwijzers? Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 14-4. Op woensdag 25 april wordt een vergadering gehouden van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. De agenda telt een twintigtal punten. Na overeenstemming te hebben bereikt met de eigenaar, stelt het college vcor een perceelsgedeelte aan de Boerenweg, groot plm. 4.20 are, aan te kopen van f 2280,Voorgesteld wordt verder aan Bouwbedrijf Boogert B.V. te Oosterland kavels bouwterrein te verkopen aan de Vagerstraat, voor de bcuw van zes woningen. De heer H. Branderhorst te Am sterdam verzocht de woning Meel- straat 47 in de toekomst als tweede woning' te mogen gebruiken. Na een onderzoek door de Dienst Gemeente werken is gebleken dat bedoelde wo ning nog geschikt is voor permanente bewoning. Hij verkeert in een rede lijke staat van onderhoud en voor dergelijke woningen wordt geen ont heffing verleend van de geldende be palingen. Mede op grond hiervan en andere overwegingen stelt het col lege voor een beroepschrift van be trokkene inzake deze kwestie, onge grond te verklaren. Geestelijke volksgezondheid Het Zeeuws Instituut voor de Gees telijke Volksgezondheid verzocht om een 1973-subsidie van f 0,72 per in woner, hetgeen, omgerekend op ba sis van declarabele kosten, een stij ging inhoudt van f 0.04 in vorige ja ren tot f 0.16 voor 1973, een stijging die het college redelijk vindt. Voorgesteld wordt de subsidie aan de Stichting Jeugd Schouwen-Dui- veland i.o.. uit te betalen, op grond van een raadsbeslissing in december (begrotingsbehandeling). Aan de orde, komen enkele ge vraagde garanties voor particuliere woningbouw, via de Stichting Be vordering Eigen Woningbezit. Voorgesteld wordt 30 procent van de op f 13.839,13 geraamde subsidia bele kosten te verlenen voor restau ratie "an het pand Poststraat 9, van VLISSINGEN, 14-4. Het Haven schap Vlïssingen heeft een terrein van 8,5 hectare in het Sloegebied, ter beschikking gesteld voor de aanleg van een gemeenschappelyke vuilnis stortplaats voor heel midden-Zee land. De vuilnisbelt komt ten noorden van de industrieterreinen te liggen, achter de toekomstige waterkering. Het terreiiï zal in acht jaar volge stort zijn. De gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats in midden-Zee land, waarbij gemeenten uit deze streek zijn aangesloten, wil deze stortplaats ook op zodanige wijze ex ploiteren, dat er na die acht jaar een park is herrezen boven het vuilnis. Daartoe zal de stortplaats steeds bij gedeelten worden afgedekt en van beplanting met bomen en struiken worden voorzien. de Kon. Zeelandia. Idem 30 procent van f 17.432,subsidie in de restau ratie van het pand Nieuwe Haven 125, eveneens eigendom van de Kon, Zeelandia. Voorgesteld wordt een (fraaie) schenking te aanvaarden van mevr. E .E. van Weel-van Dijk in Honolulu (Hawaï) aan het gemeentemuseum. De schenking bestaat uit een kol- lektie antiek tafelzilver en is afkom stig van de familie Hocke, een ge slacht dat ook op Schouwen Duive- land vertakkingen heeft. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Twee grote Am sterdamse hotels (Alpha en Hilton) hebben Ierse meisjes aangetrokken om in het tekort aan personeel te voorzien. Sinds Ierland deel uit maakt van de EEG komt dit land eerder in aanmerking voor de wer ving van arbeidskrachten dan de niet aangesloten landen. MONTFOORT. Nederlandse on dernemingen zullen in het steeds grotere getale naar het buitenland vluchten omdat het sociale klimaat in ons land met de dag verslechterd. Dit is de mening van de heer L. Fok- kema, directeur van de Nederlandse export combinatie waarbij 350 mid delgrote ondernemingen zijn aange sloten. OUDE PEKELA. De N.V. Verenig de papier- en kartonfabrieken. Ver pak en Scholten Carton en Papier N.V. hebben overeenstemming be reikt over een fusie. ZWOLLE. De Landelijke beroeps kring agrariërs van het Gerefor meerd Maatschappelijk Verbond ad viseert alle werknemers in de zuivel industrie geen medewerking te ver lenen aan de dreigende zuivelsta- king. DEN HAAG. De dagelijkse bestu ren van ARP, CHU en KVP hebben een stuurgroep ingesteld, die zich zal bezig houden met de voorbereiding van een gezamenlijke resolutie van de drie partijen voor de partijraad van zaterdag 19 mei. ROTTERDAM. Op de scheepswerf van Wilton-Feijenoord in Schiedam doen de laatste dagen hardnekkig geruchten de< ronde, dat het bedrijf zal worden gesloten. De industrie bond N.K.V. houdt „ernstig" reke ning met deze mogelijkheid. AMSTERDAM. Een ongeveer 40- jarige man met blond krullend haar heeft een roofoverval gepleegd op een sigarenwinkel annex postagent schap in de Michel Angelostraat te Amsterdam. DEN HAAG. Gastarbeiderskinde ren, die qua intelligentie MAVO, HAVO of VWO kunnen volgen, ko men tot nu toe als gevolg van taal problemen veelal ten onrechte op scholen voor lager beroepsonderwijs terecht. Dit stelt het curatorium on derwijs aan anderstaligen in Rot terdam. ZOETERMEER. Als een van de eerste gemeenten in ons land zal Zcetermeer haar parken en plant soenen medio mei gaan verrijken met de plaatsing van houten ligstoe len met linnen bekleding in kleurige dessins. HENGELO. De 36-jarige koopman A. A. M. uit Bergentheim, de 23-ja rige koopman D. J. L. uit Enschede en de 19-jarige G. K. B. uit Ensche de, eveneens koopman, hebben be kend de roofovervallen te hebbgn gepleegd waarvan op 13 maart een bejaard echtpaar in Borne en een al leenwonende boer in Vorden het slachtoffer werden. ARNHEM. De verbondsraad van het NVV heeft als blijk van solida riteit met de strijd van de industrie bonden een bedrag van f 1 miljoen uit de centrale stakingskas beschik baar gesteld aan de solidariteitsactie ..Kom op" van de drie industriebon den. DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft op dracht gegeven tot de bouw van twee laboratoruimpontons die door het Rijksinstituut voor zuivering van af valwater (Rïza) zullen worden ge bruikt voor het onderzoek van de waterkwaliteit in de Rijn en de Maas. DODELIJKE ONGELUKKEN HELMOND. De 72-jarige mevr. Magis-Sandei's uit Helmond is op de kruising Europaweg-Boerhaavelaan in haar woonplaats om het leven ge komen. Volgens de politie was de aanrijding te wijten aan onvoorzich tigheid van het slachtoffer. WERVERSHOOF. In het Noord hollandse Wervershoof is de 19-ja- rige S. Neefjes uit die plaats om het leven gekomen, toen hij op zijn brom fiets door een auto werd geschept. Het slachtoffer overleed ter plaatse. EINDHOVEN. Het 8-jarige meisje W. J. Zaaijer uit Eindhoven is bij een verkeersongeluk in haar woon plaats om het leven gekomen. Het meisje zat bij een vriendinnetje ach terop de fiets, die door een trekker werd aangereden. Het andere meisje, de 10-jai-ige L. S., eveneens uit Eind hoven, werd zwaar gewond. TEXEL. De 17-jarige Johanna M. Hoogenbosch uit de buurtschap De Dennen (gemeente Texel), is om het leven gekomen. Zij werd bij Den Burg op een kruising met haar bromfiets door een auto aangereden. BRUINISSE, 14-4, Uit de industrie haven te Bruinisse vertrok vorige week, de motorkotter TX 37 - Pieter Anthonie, voor rekening van de fir ma P. A. van der Vis en Zonen te Oosterend op Texel. Het casco van dit schip werd gebouwd bij de firma Scheepswerf Vooruit te Zaandam, in de afmetingen 32.99 x 7.50 x 4.07 m, uitgerust met kiel en vlakkoelïng. In dit casco werd door de firma Maas- ktna een 8 cylinder Industrie scheepsdieselmotor type 8432, 1240 p.k., met 400 omw./min. gekoppeld aan een Kuypers reductiekast 2,V> 1. Naast de hoofdmotor heeft het schip twee DAF scheepsdiesels type DK. 1160 A, elk met een vermogen van 156 p.k. bij 1500 omw./min. Deze drijven elk 1 generator van 60 kw. en 1 lichtnet generator van 46 kw., alsmede de motorsmeeroliepomp van de hoofdmotor. De straalbuis is van het merk HO- DI, met een diameter van 2520 mm, de schroef is een Van Voorden man- gaanbronzenschroef met een diame ter van 2500 mm. Twee K. en R. (Kuyl en Rotting huis) lenspompen en een mem- braampomp zorgen voor het lens houden van het schip. De vislier is een Maaskant lier ty pe M. 190 E.P. 4. pneumatisch op afstand bedienbaar, electrisch aan gedreven door een 145 pk. electro motor. De lier is opgesteld onder het stuurhuis en uitgerust met draad- meetapparatuur, zodat in de brug af te lezen is hoeveel visdraad er is gevierd. Ook de ankerlier is een Maaskant lier, electrisch aangedreven en uit gevoerd met een kettingschijf en twee stuks verhaalkoppen. Als op alle viskotters is ook deze uitgerust met een Seffle stuurmachi- ne, een olieseparator zorgt voor het zuiveren van de brandstof, 2 lucht- komperssoren met een capaciteit van 26 m:t per uur, electrisch aange dreven verversen de lucht. Boegschroefinstallatie Iets geheel nieuws voor Noordzee- viskotters is de boegschroefinstalla tie met vaste bronzen schroef, diameter 600 mm, met 85 p.k. E mo tor, die moet zorgen voor een betere wendbaarheid van het schip. Tot dusver zijn nog geen viskot- SCHIPHOL. Voor een optreden in het Amsterdamse jeugdcentrum „Paradiso" arriveerde op Schiphol de Amerikaanse rockgroep Bhirta. Hier poseert het ensemble op een wagentje: Liver, Rosemary, Shele en Sherry. ters met deze boegschroeven uitge rust. Het visruim wordt gekoeld door middel van een Ve Ve koelin stallatie terwijl een scherfijsmachine volautomatisch voor het benodigde ijs zorgt. De electrische installatie is een 220 volts draaistroom installatie annex noodverlichting. I.N.A. Rotterdam zorgde voor de nautische instrumenten op de brug, zoals een slingerruit, een Decca ra dar, een Decca navigator, een Decca trekplotter, een Decca automatische piloot, 2 Simrad marifoons en 2 Simrad echoloden. De zendinstallatie is van Radio Holland. De electrische installatie werd ver zorgd door Vogelenzang de Jong, Krimpen a.d. IJssel, het timmerwerk door firma Dorsman, Ooltgensplaat, het schilderwerk door de firma Cor- nelisse en Van Luyk, Middelburg en de centrale verwarming door de firma Saman Deurloo, Zierikzee. De technische proefvaart had een uitstekend verloop, de proefvaart met familie en vrienden vindt zater dag in Texel plaats. De TX 37, een foto, vrijdag jl. ten on rechte bij een ander schip geplaatst. UTRECHT, 13-4. De tarieven die de huisartsen berekenen voor particu liere patiënten, zijn de afgelopen 25 jaar ongeveer achtmaal zo hoog ge worden. Van 1972 op 1973 zijn ze met 11,5 procent gestegen, terwijl de ziekenfondstarieven maar met 5,4 procent omhoog gingen. Geen zware wagens op Duitse wegen in vakantietijd BONN, 14-4. Ook dit jaar zullen vrachtauto's gedurende de vakantie periode in de weekeinden geen ge bruik mogen maken van de auto wegen en andere hoofdwegen in West-Duitsland. De maatregel, die vrijdag door de Bondsraad - de Westduitse Eerste Kamer - werd goedgekeurd, geldt voor de periode van 16 juni tot 26 augustus, van zaterdagochtend zeven uur tot zondagavond 22.00 uur. Het verbod heeft betrekking op vracht auto's met een totaal gewicht van meer dan 7,5 ton. LUXEMBURG, 14-4. Ir. P. Lardi- nois. Europees commissaris voor de landbouw, gaat bekijken of hij mo gelijkheden kan vinden om boter té gen lagere prijzen ook op de E.E.G.- markt te brengen. Hij heeft dat toegezegd op aan dringen van de Duitse minister Josef Ertl, die zei in eigen land grote psy chologische moeilijkheden te hebben met het recente E.E.G.-besluit om 200.000 ton boter tegen afbx-aakprij- zen naar Rusland te vei-kopen. WIESBADEN, 14-4. In de West duitse Bondsrepubliek is in 1972 voor de eerste maal een geboortendeficit geregistreerd. Het bureau voor de statistiek in Wiesbaden deelde mee dat in dat jaar 701.000 mensen werden gebox-en en 730.000 zijn gestorven, een geboor- tendeficit van 29.000 personen. De Groningse huisarts D. A. Kra mer becijfert dit aan de hand van ingewikkelde bei-ekeningen in een ingezonden stuk in „Medisch Con tact". De particuliere patiënt moet vol gens hem ongeveer 20 procent meer betalen dan de ziekenfondsverze kerde. Dokter Ki-amer vindt dat in strijd met het besluit, het zgn. „draagkrachtprincipe" te verlaten. Met andex-e woox'den: het besluit om van de particuliere en de zieken fondspatiënt in principe hetzelfde honorax-ium te vragen. De vex-hoging van 11,5 procent noemt hij onaanvaardbaar, nog afge- gezien van de vx-aag of de tarieven niet zouden moeten worden aange past in centen inplaats van procen- ten. Magda Janssen, overleden AMSTERDAM, 14-4. Vlak voor haar 89e verjaardag is in de nacht van vrijdag cp zaterdag plotseling overleden de actrice Magda Janssens Slechts enkele uren tevoren had ze nog cp de planken van de stads schouwburg in Nijmegen het applaus in ontvangst genomen van het dank bare publiek zonder te weten dat dit in haar lange carrière haar aller laatste voorstelling zou zyn. Marokkaan gewurgd ROTTERDAM, 15-4. De 23-jarige illegaal in ons land vei-blijvende Ma rokkaan Ibrhaimi Mohamed is zater dagavond op zijn kamer in een pen sion in Rotterdam gewurgd. De Maastedelijke recherche hield zon dag twee van zijn landgenoten uit Utrecht vast voor verhoor. Het twee tal was de bewuste avond op bezoek geweest bij Mohamed. Neef wurgt nichtje VEENDAM, 15-4. De 15-jarige Ge- ziena Adriana Korthuis uit Veendanx is zaterdagavond door haar 21-jarige neefje J. K., eveneens uit Veendam gewurgd nadat zij een avondje met hem uitgeweest was. De neef bleek gemeenschap met zijn nichtje te hebben gehad alvo rens haar om het leven te brengen. Het gedeeltelijk ontklede lichaarn van het meisje werd zondagochtend om tien uur op het plein van de A. G. Wildervank school gevonden, door een onderwijzer die iets te regelen had. De neef werd zondagmiddag aangehouden. Hij bekende vlot toen hij aan de tand gevoeld werd. Hij heeft de politie nog geen motief voor zijn daad opgegeven. DEN HAAG. 14-4. In 1972 zijn 12,4 procent inccr meisjes begonnen aan een opleiding voor kleuterleidster of hocfdleidster dan in 1971: 4100 tegen 3650. 1 september van het vorig jaar waren in totaal 10700 meisjes bezig de opleiding tot leidster te volgen (vorig jaar 9100) en 3000 (2450) de op leiding tot kieuterhoofdleidster. In 1S72 werd ook de akte leidster vaker uitgereikt. 2300 mapl tegen 1850 maal het jaar daarvoor, zo blijkt uit cij fers van het C.B.S. Voor de akte hoofdleidster slaagden minder leer lingen dan in 1971: 1600 tegen 2500. Hel aantal leerlingen op scholen voor kleuterleidster was in septem ber 1972 in totaal 10700 (vorig jaar 9100) en bij opleidingsscholen voor hoofdleidster 3000 (2450) leerlingen. Van dc toegelaten leerlingen in 1972 was meer dan 88 procent in het be zit van een mulo- of mavo-diploma; 9 procent was of afkomstig uit het derde of een hoger leerjaar van havo of vwo. De pedagogische academies telden in september ook meer leerlingen dan een jaar daarvoor: 21700, ruim 2700 meex\ Het aantal toegelatenen was ook hoger: 9400 tegen 7200. Meer clan 70 procent daarvan had een havo-diploma. In 1972 kregen 6100 mensen dc akte volledig bevoegd onderwijzer (1971: 5100) uitgereikt? Maandag 16 april Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, „Philatelica". Dinsdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kei-k, 19.30 uur, optreden Engels jeugdorkest van Solihull, per. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, kringvei*gadering Geref. Vrouwen Vei-enigingen. Haamstede Recreatiezaal Geref. Kerk, 19.45 uur, bijeenkomst N.C.V.B,-afdeling. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Woensdag 18 april Zierikzee Hexw. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB (optreden jeugdkoor „Sjaloom"). Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, N.C.V.B.-afdeling. Ellemeet Doi-pshuis, afdeling Nooi-dwelle e.o. Plattelandsvi-ouwen Bond. 19.45 uur, vergadering afdeling N.C.V.B. Donderdag 19 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afdeling A.B.V.A. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur, jaarverga dering Natuur- en Vogelwacht. De Drie Schapen, 20.00 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvx-ouwen. Maandag 23 april Dreischor De Drie Schorren, 13.30 uur, gezel- ligheidsrit M.A.C. „Spai-ta". Vrijdag 27 april Zierikzee Hex-v. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ouderavond Chr. Nat. scholen. Bedrijf in moeilijkheden door stakingen ENSCHEDÉ, 14-4. De kledingfa briek Winkel in Budel zit in moei lijkheden nu de leveranties van doek dat bestemd is voor de vervaardiging van overhemden, uitblijft. Dit komt doordat in de afwer kingsafdelingen van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal Ten Cate wordt gestaakt. Nijverdal Ten Cate zou vóór einde maart 24.400 meter weefsel sturen vóór de tweede helft van april 18.500 meter, zo wordt van de zijde van de vakbonden verno- Ontslagen in Alpheii aan de Rijn ALPHEN AAN DE RIJN, 14-4. De directie van Hollandia Tricotagefa- briek B.V. in Veenendaal, heelt be sloten het filiaal in Alphen aan de Rijn te sluiten. Voor de 170 werkne- mers, meest ateliermeisjes, is een ontslagvergunning aangevraagd. Aan een afvloeiingsregeling wordt door directie en vakbonden nog ge sleuteld, zo is door de directie mee gedeeld. De sluiting van het atelier werd al in februari van dit jaar aange kondigd. Vrachtwagencombinatie vernielt drie woningen MONSTER, 14-4. Een vrachtwagen met aanhanger, geladen met groen ten, is zaterdagochtend op de nieuwe weg in Poeldijk (gem. Monster) van de weg geraakt en drie woningen binnengereden. De chauffeur liep lichte verwondingen op, maar van de bewoners bleef iedereen ongedeerd. Volgens de Rijkspolitie is een enor- me x-avag'e ontstaan. Nipt van dood gered UTRECHT, 15-4. De 43-jarige me vrouw G. K. Slim uit Meede (Gr.) is zondagmiddag op een overweg in de stad Groningen ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Die auto van mevrouw Slim, die voor de gesloten overweg stond te wachten, werd dwars door de over wegboom heen op de rails geduwd door een achteropkomènde personen auto, waarvan de bestuui'der niet in de gaten had dal hel licht op rood stond. Mevrouw Slim wist juist voor een aanstormende goederentrein haar wagen te verlaten. Haar auto werd geheel vernield. Flitsen uit het buitenland GENEVE. In Genève is de ontwa peningsconferentie van 25 landen voor haar 600-sle zitting bijeengeko men, zonder dat er veel tekening zit in de vooruitzichten. OUAGADOUGOU. De regering van de Afrikaanse staat Oppcr-Volta heeft liet noorden van het land tot rampgebied verklaard, omdat deze streek al vijf jaar door droogte ge teisterd wordt.,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2