BOR KHAN Het lokkende ztvaard ZORGEN OM GASTARBEIDERS Aantjes: „Sleutel ligt bij Den Uyl" A.B.N.-aktie voor bomen-aanplant Politie verhinderde in circulatie brengen van miljoenen valse dollars Groei bevolking Teleurstelling prijsvoorstellen in de landbouw Gemaal Oostwatering in werking gesteld stokt bijna tamboer BLIK DOOR HET WERELD kabinetsformatie financieel nieuws In Bonn wordt driftig gesleuteld aan een nieuwe wetgeving voor de gastarbeiders. Die vriendelijke term is nogal huichelachtig, ivant zoveel gastvrijheid genieten de tweeëneen half miljoen mannen en vrouwen niet die uit de vreemde kwamen om de Duitse industrie te laten draaien. Waarbij dan nog de verwanten ko-t men - ongeveer een miljoen. Het gaater niet alleen om dat ze sociaal in de verdomhoek zitten - slechte huisvesting, woekerhuren, onvol doende onderwijs voor de kinderen. Ook hun rechten zijn maar matig geregeld. De grote groep Italianen heeft nog een beetje vastigheid doordat hun land deel uitmaakt van de EEG, maar Turken, Grieken, Joe- goslaven, Spanjaarden, Portugezen en Marokkanen kunnen bijvoorbeeld na wijf jaar geen speciale aanspraken laten gelden, of na tien jaar verblijf het Duitse staatsburgerschap aan vragen. In wezen kunnen zij van de ene dag op de andere teruggestuurd worden. Dit zal niet gebeuren, ivant de eko- nomen kunnen voorrekenen dal het juist die gastarbeid is waardoor de Duitse export zo hoog is en het over schot op de betalingsbalans zo groot is. De welvaart is min of meer ge kocht met de ellende van deze mo derne koelies. Maar hun snel toene mend aantal gaat nu gelden als het grootste sociale probleem voor de bondsrepubliek - een nagekomen re kening waaruit blijkt dat deze koe lies niet zo goedkoop waren als het zich liet aanzien. Nakomelingen Een wijk in Berlijn is al zover dat een van de drie inwoners een Turk is - het begin van een akelig getto vorming waarmee men in de maag zit, vooral omdat men kan voorspel len dat de ongenietbare woontoe standen met veel te-veel mensen per huis leidt tot verkrotting, en de ar moe samen met het gemis aan mo gelijkheden tot normaal vertier tol een Vlucht in de misdaad. In sommi ge landen van .de bond is nu al een vijfde van de nieuwgeborenen kind van een buitenlander - over enige jaren rolt de golf van nakomelingen van de gastarbeiders op de scholen aan. Spottend, maar tevens enigszins beangstigd, stelt een kommentator vast dat de proletariërs aller landen zich verenigen op Duitsse bodem. En dan komt de nagekomen reke ning voor de welvaart. De overheid berekent dat voor de geringe zorg die nu aan de gastarbeiders wordt besleed zij ongeveer dertigduizend mark moet investeren. Zou men hen op hetzelfde niveau verzorgen als de Duitse burgers dan was een investe ring van 150.000 tot 200.000 mark per persoon nodig geweest. Vermenig vuldig dit bedrag met nu al drieën eenhalf miljoen en volgend jaar al meer dan vier miljoen als aantal gastarbeiders en men komt tot een bedrag van ettelijke honderden mil jarden mark. Het voorstel is al ge daan ten hoogste voor vijf jaar een verb lijfsver gunning, te geven, verder moet clan maar gerouleerd worden - een cynische opvatting om de pro-; blemen maar op te lossen ten koste van de zwaksten. De belangrijkste mogelijkheid om cle stroom gastar beiders althans af te remmen, is de industrie meer te laten betalen - niet onbillijk als men beziet welke extra- kosten de door hen aangeworven mensen veroorzaken. Thans is dit bedrag het bagatel van 30Ó mark - voor Italianen (EEG-burgers) zelfs maar zestig mark, voornamelijk keu ringskosten. Assimilatie Het risikówaarvoor men dan ech ter staat is óf het dan voor de indu strie niet aantrekkelijker ivordt niet de arbeiders naar het bedrijf te ha len maar de fabriek bij de arbeiders te brengen - naar Turkije, Grieken land enzovoort te verhuizen. Met het demonteren van de industrie in Duitsland natuurlijk allerminst ge baat, hoe een mooie ontwikkelings hulp het ook zou zijn voor de landen die nu uit armoe gedwongen zijn hun- mensen naar Duitsland te laten gaan. Het voornaamste wat met een nieuwe wetgeving beoogd zal moeten worden is te voorkomen dut zich get to's gaan vormen waar de ekonomi- sche en sociale standaard een stuk beneden dat van de omgeving ligt. I-Iei ideaal kent men wel. Tenslotte hebben cle VS hun tijd gekend van massale immigratie uit alle landen van de wereld. Toen werd in de „smeltkroes der naties" een nieuwe natie geboren, die van de Amerika nen. Dit procédé ging onbegeleid zijn eigen gang, men zou door taktische maatregelen kunnen bevorderen dat de vreemdelingen worden opgeno men, zich assimileren. Maar hier steekt natuurlijk ook het probleem de kop op dat die omgeving aan de assimilatie moet meewerken, anders ontstaat gettovorming toch, van uit gestotenen clie wel gedwongen zijn op zichzelf te blijven. Zulke haarden van sociale onrust wenst tneii niet. Maar hoe Bonn met een wet dit hele komplex van problemen kan oplos sen is daar nog niemand duidelijk. De landen met eveneens geïmpor teerde werkkrachten wachten met spanning af, wal koploper Duitsland- doei. Vlissingen Stool Boys SSV AMSTERDAM. 12-4. De A.R.-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes. meent dat de sleutel tot een succesvol verloop van de ka binetsformatie thans ligt bij fractie voorzitter Den Uyl (P.v.d.A.). Op een bijeenkomst van de A.R.- kamercentrale te Amsterdam zei mr. Aantjes o.m. dat het welslagen van de informatie ligt in de vraag of Den Uyl de moed heeft er zich in zijn partij sterk voor te maken dat het landsbelang voorrang behoort te hebben boven de uitspraak van een partijcongres. Overigens zei mr. Aantjes van me ning te zijn dat de informatie-op dracht het onderzoeken van een an dere mogelijkheid dan de vorming van een kabinet-Den Uyl in een la tere fase niet uitsluit. SPORT VOETBAL Zierikzee T—Roosendaal T Roosendaal dat met nog één wed strijd te spelen tezamen met BSC boven aan de ranglijst staat komt naar Zierikzee a.s. zondag. Spanning dus te over. waarbij Zie rikzee vrij uit kan speien. en voorts een tegenstander waartegen in Roo sendaal een gelijk spel behaald werd. A. Stoutjesdijk d.; C. Lodewijk, C. Stn-yk, J, Gelsynse, J. Pieters a.; H, Voets,. A. van Tiggelhoven. A. Win kelman m.: J. Berrevoets, J. Krips, C. Verkaari v.. en de wisselspelers A. Koster en C. Stoutjesdijk kunnen de gasten de baas blijven. Gezien het feit dat Roosendaal vergezeld zal zijn door vele suppor ters. raden wij de voetballiefhebbers op Schouwen-Duiveland aan daar mede rekening te willen houden, en op een vroeger tijdstip dan anders van huis te gaan, zo men de gehele wedstrijd wil bijwonen. Zierikzee II—Walcheren II Zierikzee kan een ruime overwin ning behalen met: L. Jonker d.; C. Wiltenburg, Th. van Aken, J. Schiet- tekatte. B. Wijsman a.; Chr. van Sprundel. A. Willemse, C. Klink m.; R. Duyn. H. Vermeule, J. Jonker v. Deze wedstrijd vangt eveneens om half drie aan. om kwart over twaalf speelt Zierikzee III eveneens thuis tegen Luctor III uit Heinkenszand. ZAALVOETBAL SW-Skol Boys 5-2 Na maandagavond tegen Vlissin gen te hebben gespeeld moesten de Skol Boys het dinsdagavond te Goes tegen SSV opnemen. In de competi tie voor het zaalvoetbalkampioen schap van Zeeland. De spelers van Skol Boys. die klaarblijkelijk de wedstrijd van de vorige avond nog in de benen hadden kregen van het beter en vooral produktiever spelen de SSV hun eerste nederlaag té in- kasseren 5-2. Door deze uilslag heeft Vlissingen nu de beste kansen' ge kregen op het kampioenschap van Zeeland. DODELIJKE ONGELUKKEN UDEN. De 2-jarige Saskia van Kesteren uit Uden is tijdens het spelen in een gracht bij haar woning verdronken. EMMEN. De 52-jarige mevrouw A. A. Albers-Berends uit Emmercom- pascuum is in een ziekenhuis te Em- men overleden. De auto waarin zij zat, die werd bestuurd door haar echtgenoot, was in Eerste Exoloer- mond (gem. Odoorn) in Drenthe over de kop geslagen. ZUNDERT. De 58-jarige J. van Kal uit St. Willebrord is in Zundert om het leven gekomen, doordat de bestuurster van een tegemoetkomen de auto door de regen frontaal tegen zijn auto slipte. Eén familielid. M. van Hal. uit St. Willebrord. werd ernstig gewond. De automobiliste werd licht gewond. ROTTERDAM. In een ziekenhuis in Rotterdam is de 76-jarige G. J. Jongeneel uit de Maasstad overleden aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk opliep. Op de krui sing Spaanseweg-Bilderdijkstraat in Rotterdam werd de bejaarde man op zijn fiets gegrepen door een perso nenauto. LEEUWARDEN. Op de bouwwerf van de N.V. Reitsman in hel Dracht ster bestemmingsplan De Drait is de 25-jarige A. G. van der Meer uit Leeuwarden om het leven gekomen onder een kantelende staafbekisting. ASSEN. Op de Provinciale weg Beilen-Assen is de 33-jarige Klaas Geuzinge in zijn auto verongelukt. Doordat een ree de weg overstak verloor hij de macht over het stuur en reed hij tegen een boom. BREDA. De storm van vorige week heeft een zesde slachtoffer geëist. Een 63-jarige inwoner van Ooster hout (N.B.), de heer A. Aertsen, die tijdens de storm een los gewaaide houten plaat op zijn hoofd kreeg is in een ziekenhuis overleden. Hij is het tweede slachtoffer in Oosterhout. RAALTE. De 34-jarige mej. G. W. Voskuilen, maatschappelijk werkster uit Raalte, is in Marienheem (gem. Raalte) met haar auto op een tegen ligger gebotst en verongelukt. Zij was op onverklaarbare wijze op de linker helft van de weg gekomen. LIENDEN. De 19-jarige M. Ver- wored uit Opheusden is in Lienden in de Betuwe met zijn bromfiets te gen een stilstaande pantserauto ge botst. KOIiTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Na zeven dagen wordt op de huishoudbeurs' in de Amsterdamse RAI in de loop van heden vrijdag de 200.000ste bezoeker verwacht. DEN IIAAG. Nederland en Roe menië zijn het in veel opzichten eens over de voornaamste actuele inter nationale vraagstukken, in het bij zonder die welke verband houden met veiligheid en samenwerking in Europa. Dit blijkt uit het communi qué dat na afloop van het driedaagse st atsbezoek van president Nicolae Ceausescu aan Nederland is gepu bliceerd. DEN HAAG. In het Zuidhollandse Koudekerke aan de Rijn is de 27-ja- rige mevrouw J. M. T. van dei- Kraan om het leven gekomen, toen de auto. waarin zij zat door haar echtgenoot bestuurd, op een door ge parkeerde auto's versmalde weg frontaal op een andere auto botste. Haar echtgenoot werd zwaar ge wond. DEN HAAG. De drie industriebon den hebben van de directie van Phi lips een uitnodiging ontvangen voor een gesprek op maandag 16 april a.s., 's middags om twee uur. Deze brief is een antwoord op de brief met het ultimatum die de drie industriebon den de directie van deze onderne ming hebben gezonden. OESTGEEST, 12-4. De Rijkspolitie in Oestgeest in samenwerking met de politie van Amsterdam en Kloos- terzande heeft donderdagmiddag weten te voorkomen dat voor een waarde van zes miljoen valse dol lars in de circulatie is gekomen. Dat gebeurde door een inval te doen in het perceel Warmonderweg 53 te Oestgeest. waar werden aange houden: de 42-jarige W. B. uit Am sterdam, de 55-jarige Van der p. uit Rotterdam die typograaf is geweest, de 35-jarige J. H. S. uit Oestgeest, die in het huis woonde waar een klandestiene drukkerij was onder gebracht en de 33-jarige Marokkaan IVI B., die als uitkijk heeft gefun geerd. In Kloosterzande werd de 33- jarige slager M. E. aangehouden. Van Bert Garthof'f, de bekende na tuurkenner en radiospreker, o.a. in Weer of geen Weer. is zojuist een boekje verschenen ..Blij met bomen" speciaal bestemd voor de actie „Bo men voor nieuwe Bossen" van de Algemene Bank Nederland Dit boekje zal vanaf maar.dag 16 april a.s. gratis beschikbaar worden gesteld in alle kantoren van de Al gemene Bank Nederland aan nieuwe spaarders en aan natuurliefhebbers. In „Blij met bomen" wijst Bert Garthofl' op wal er al zo te zien is in onze bossen, als men zijn ogen goed de kost geeft, en geeft hij aan hoe rren zich in onze bossen moet gedragen om maximaal te kunnen genieten van ons natuurschoon. „Blij met bomen" is speciaal ge schreven voor de actie „Bomen voor nieuwe Bossen" waarin de A.B.N. ieder opwekt bij te dragen tot het herstel van onze door de storm zo zwaar gehavende bossen. Ieder, die een spaarrekening opent, ontvangt behalve een geldpremie van f 5.- een fraai document, waarin de A.B.N. verklaart dat zij op haar kosten voor die spaarder een boom zal planten. De A.B.N. wordt hierbij ge adviseerd door de directie van 'Staatsbosbeheer. DEN HAAG. 12-4. Het Landbouw schap heel'l donderdag in een ge sprek met minister Boersma bnver- kort de bezwaren tegen de Brusselse prijsvoorstellen 1973/1974 gehand haafd. De Europese Commissie is volgens het Landbouwschap voorbijgegaan aan de methode van prijsberekening, zoals het georganiseerde bedrijfsle ven in het COPA (overkoepelend or gaan van de landbouworganisatiesin de E.E.G.) ontwikkeld heeft. In het gesprek met de bewindsman heeft het Landbouwschap nog eens .benadrukt, dat de prijswensen van het agrarische bedrijfsleven ervan uitgaan, dat de toename van de land bouwinkomens gelijke tred houden met de inkomenstrend buiten de 'landbouw. De A.B.N. vertrouwt erop dat me de door haar actie nog dit seizoen enige tienduizenden bomen zullen kunnen worden aangeplant. Toename tegoeden in maart bij Rabo-banken AMSTELVEEN. 12-4. De tegoeden op spaarrekeningen bij de Raboban- ken zijn in maart 1973 toegenomen met f 115 min. tegenover 1' 97 min. in maart 1972. Ingelegd werd f 815 min. en terugbetaald f 700 min. Het spaaroverschot lag in het eerste kwartaal van dit jaar met f 373 min. belangrijk hoger dan in dezelfde pe riode van 1971 en 1972. toen dit f 339 min. resp. f 322 min. bedroeg. Eind maart beliep het tegoed op spaarre keningen bij de Rabobanken onge veer f 19.700 min.", aldus de Rabo. Een ouderwets Oranjefeest Zou er nog eens een feestje komen Zo als het m'vroeger jaren was Met vlaggen en oranje sjerpen En met strikjes op je jas'.' Zou het in de school nog feest zijn Zo vrolijk, met zo ueel plezier Zouden ze nog eens rozen knippen Of lange slingers van papier. Zou de jeugd, maar ook de ouderen Weer gaan „groenen" huis en straat Heel eendrachtig gaan versieren Alles, soms tot 's avonds laat. Aan een poort met groen en bloemen Zo als het vroeger altijd was Of komt zo'n echt oranje feest nu In deze lijcl niet meer van pas'.' Luiten wij het allen hopen Zet je zorgen eens opzij Vier feest voor onze koilinginne Als vroeger, opgewekt en blij Laat ons weer eens een keertje los zijn En lopen achter cle muziek Joelen, lachen, hossen, springen Je nog jong voelen, en kwiek. Ja, wanl 't is op 5 september Weer eens feest in Nederland Want koningin Juliana regeerde Een kwart eeuw ons met vaste hand Laat daar om het feestlied klinken Zing op die dag, verheugd uan zin Het oude lied. Oranje Boven Lang leve onze koningin. a-w-b. VEERE, 12-4. De commissaris van de koningin in Zeeland heeft don derdag in Veere het gemaal Oost- Watering in werking gesteld. Dit ge maal vormde de afronding van de afwateringbemaling van het hele eiland Walcheren. Door het leggen van de Veer se dam in 1961 was het natuurlijke af wateren van dit gebied onmogelijk geworden. De voorbereidingen tot de bouw van dit twee miljoen kostende gemaal hebben vanaf 1959 geduurd. IrFhet najaar van 1971 werd begon nen met de bouw van het gemaal, in opdracht van het Waterschap Wal cheren. Het rijk heeft dit gemaal in het kader van de Delta-aanpassings- werken voor honderd procent ge subsidieerd. Het gemaal pompt nu per minuut ruim 240 kubieke meter water uit een gebied van ruim 3.000 hectaren. Walcheren beschikt nu over drie grotere gemalen in Mid delburg, Rittem en Veere en over diverse onderbemalingsinrichtingen. Het natuurlijke Iozingspunt bij Vlis singen zal ook niet binnen al te lan ge tijd van een gemaal worden voor zien. De heer Van Aartsen zei te verwachten dat de taken van de waterschappen in de toekomst nog een grotere uitbreiding zullen on dergaan. 2. 1 1 0 10- 7 3 3 111 9-10 3 3 1 0. 2 "11-13 2 Het (lamtoernooi „Prof. Zeeman' Het damtoernooi dat georganiseerd zal worden door de schooldamver- eniging „Prof.. Zeeman", zal op woensdag 18 april worden geopend door de wethouder van onderwijs H. Asma. DEN HAAG, 11-4. Al in 1971 is de vruchtbaarheid van de Nederlandse gezinnen zeer dicht in cle buurt ge komen van het niveau, waarop een bevolking op den duur niet meer groeit. Het feit, clat na 1971 hel aan tal geboorten in ons. land snel nog verder is terugggelopen, benadrukt de noodzaak de consequenties te be zien van de situatie, waarin cle vruchtbaarheid zo laag zou worden, dat de nieuwe generaties de vorige slechts vervangen. Op den duur zou er dan geen bevolkingsgroei meer zijn. Dit zegt drs. J. van den Brekel, hoofd van de hoofdafdeling bevol kingsstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek i?i het maandschrift van het CBS. Account aiits\i assurantiekantoor advies bij aankoop onroerend goed of bedrijf Lindttdaan 3 - Telefoon 01870-3477 DAMESVOETBAL Zierikzee—WIK 14—0 Hét damesvoetbalelftal van Zierik zee heeft op het sportpark Bannink niet veel moeite gehad om op WIK een zeer grote overwinning te beha len. Door een aantal blessifres ver scheen WIK maar met acht dames binnen de lijnen, waardoor zij zich praktisch gedurende de gehele wed strijd tot verdedigen moestèn bepa len. In de le helft wist Zierikzee al een ruime 7-0 voorsprong te nemen, waaraan na de rust nog eens zeven treffers werden toegevoegd. Jeanette Bij de Vaate, die de score met een strafschop opende, w;as met zeven doelpunten topseoorster. Cora Krij ger nam er drie voor haar rekening, terwijl Cobi Kooman, Lucf Hille- brand, Angelica Koevoets. t:n Jo Mannie er ieder een voor haar reke ning nemen. Spelmoment uit deze ongelijke wedstrijd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 18.. Peinzend, sthart Eric naar de verdwij nende kust van'het land waar zij zulke zware beproevingen moeiten dcorstaan. Zijn hand klemt zich vast aan het zware gevest van Tyr. „Vaarwel Thorkell vaarwel Yark vaar wel gij helden allemaalmompelt hij zacht'. „Gij zijt gestorven, doch uw dood is niet ver geefs geweest. En nimmer zal de vrees de wereld regeren, nimmer zal dc vrijheid ster ven, zolang er mensen zullen zijn als gij". ,,Voo zeker! Juist l Ahem Ik ben er dan ook trits op daarbij te behoren!" bast heer Halfra vergenoegd. De schurken hebben hun bekomst gehad. Haha! Welk een laag-bij-de- grondse karakters hadden deze twee rad- uraaiers overigens. Die Tsacha vooral, als ik er goed over nadenk. Foei. foei! Een edelman als ik staat daar verre van! Verre! Ahem!" De Noorman glimlacht flauwtjes en kijkt •neer op zijn zoon. En toch.toch had deze zelfde Tsacha, hoe doortrapt hij ook geweest moge zijn. een zwakke plek in zijn koude, sluwe hart. Het was maar een klein plekje juist groot genoeg om er zijn onberedeneerde genegenheid van Erwin in le verbergen. Een genegenheid die de knaap meer dan eens het leven redde Dank zij een gunstige oostenwind kent de i* zeereis een vlot verloop en tot zijn opluchting bemerkt Eric dat Svitjold zijn oude veer kracht en rustige zelfbeheersing langzaam schijnt terug te krijgen. En dan.voorbij het eiland Bornholm, komt het ogenblik waar allen gewacht heb benEen stilte daalt over het schip. Zijn gelaat staat strak en bleek. Wat er op die minuten in hem omgaat, kunnen slechts zij begrijpen die daar zwijgend om heen slaan. Zij. die met hem door alle verschrikkingen van de laatste maanden gingen om dit tc be reiken Gesproken wordt er niet. Star en ademloos zien cle mannen het wrede zwaard in zee da len! Een laatste schittering, een nevel van sis send. ziedend schuim.Dan sluiten de gol ven zich weer en het laatste is oen ijle. klage lijke zangtoon, die zachtjes versterft. Do taak is volbracht.Dan richt Eric zijn blikken vast naar het westen, naar de lok kende kust van zijn land en met nieuwe hoop in het hart koersen hij en de zijnen huis waarts EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3