Onderzoek naar AGENDA NIEUWE VINOTHEEK „DON CRISTOBAL" (WIJNLOKAAL) gevolgen fluor IN SFEERVOLLE RUIMTE ONDER CONCERTZAAL-PODIUM - - - „iHi-arran»emeni mondragon Nieuw drinkwater voor Rotterdam Koninklijk paar naar Roemenië Arme landen helpen 1 Gemeentemuseum Zierikzee weer open TERENCE HILL LAATSTE NIEUWS lleclen-vrijdagavoml officiële openii BORSELE, 12-4. In mei wordt er Een heekje bij het wijn-assortiment. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbodé) ZÏERIKZEE, 13-4. Zierikzee heeft er een nieuwe uit gaansgelegenheid bij. Heden-vrijdagavond zal met een besloten sherry-proeverij de nieuw vinotlieck (proef lokaal) „Don Cristobal" van „Mondragon" officieel worden geopend. Bij deze ongetwijfeld feestelijke gelegenheid zal door de Spaanse „venen- ciador" Pacea Herrero op karakteristieke wijze aan de gasten een glas sherry worden aangeboden. De „venenciador" is een keldermeester uit het Spaanse wijngebied Jerez de la Frontère. die met een speciale nap. gemaakt van walvisbalein, de sherry uit het vat schept en door de lucht van grote afstand in het glas mikt. Morgen (zaterdag)avond is de nieuwe wijnkelder vanaf 21.00 uur vcor het publiek geopend. „Don Cristobal", ondergebracht, in de be staande ruimte onder het podium van de Concertzaal, zal - voorlopig elke zaterdagavond geopend zijn. Naar gelang de belangstelling is het echter mogelijk dat gedurende het zomerseizoen de vinotheek ook op andere avonden zal worden geopend. In het nieuwe „proeflokaal" zal een keuze kunnen worden gemaakt uit een groot assortiment internatio nale wijnen. „Het is bepaald niet de bedoeling dat alleen wijnkenners zich hier thuis zullen voelen, inte gendeel". aldus Mondragon-directeur de heer J. Arkenbout: „Het assorti ment is vooral ook gericht op de mensen die de wijn nu eens willen ontdekken". Daarom is een groot aantal minder bekende wijnen in het keuzepakket, wijnen uit betaalbare prijsklassen, vertegenwoordigd. Gehoopt wordt dat ook jongeren de weg naar „Don Cristobal" zullen weten te vinden voor een prettige kennismaking met de wijn. die niet alleen per fles maar ook per glas wordt geschonken. Vas te regel in het „proeflokaal" wordt echter dat de fles op tafel wordt ge presenteerd en dat de gasten zichzelf kunnen inschenken. Het genot van de wijn kan worden opgeluisterd met exotische kleine bitterhapjes, zoals tapas (inktvis, olijven), torera's en Spaanse slakken in pikante saus. Bovendien kan ge kozen worden uit een rijk gevarieer de fromagerie en gesorteerde ham planken. Als gastvrouwe treedt in „Don Cristobal-' op. mevrouw E. Anneveldt-van Thiel. Eigentijds geheel Be nieuwe gelegenheid - te berei ken via de ingang van de Concert- Advertent ie 1111i1111111111111111111111111111111111111111111111111f I 11111111111111II111111111111111111111111111111 Li A.s. zaterdagavond gezellig uit onder één dak? Kies dan ons T biedl u een uniek arrangement!n.l. de mogel/wclipid om weer eens een avond „ouderwets" en tocll betaalbaar JntJe gaan, met alles er op en er aan voor de alles-Inclustefprijs^anj Hel arrangerpent omvat: 1^/ ca. 17.30 uur Aankomst in ons restaurant. Oude Haven 13 te Zierikzee. Sfeervol diner bij kaarslicht. Menu deze week: Franse Hamplank, Kalfscotelette Suisse of gegrilleerd piepkuiken. Italiaanse cassata. Hierbij een glas wijn naar keuze. 20.00 uur Bioscoopvoorstelling in onze Concertzaal. Deze week: De vier vuisten van de duivel, ca. 22.30 uur Drankje naar keuze in onze nieuwe vinotheek. Aan de piano Cees Hoogesteeger. Geopend tot 2.00 uur. Deze arrangementen zijn ook in de vorm van een cadeaubon ver krijgbaar. Een origineel cadeau voor wie van sfeervol „uit" gaan houdl. 1 EX PL. MIJ. MONDRAGON B.V. ZIERIKZEE 5 Telefoon (01110) 2670 E ÏTi 111n1111M111 li111li111ii 11111111111li 1111111111 H111111u1111 u111111111111tl111n111111111111111111 i7 zaal - werd ingericht naar een idee van de heer Co de Vos, ontwerper GVN, die het interieur wist om te toveren in een sfeervolle patio achtig geheel, waar de wijnpresenta tie ongetwijfeld gced tot zijn recht zal komen. Het zeer eigentijdse ge heel is met behulp van blokken siersteen in compartimenten ver deeld, ruime zitbanken, voorzien van velours kussens, geven gezellige zit jes. Aan het plafond hangen allerlei vormen flessen in uit touw geknoop te hangvormen van de Noordgouwse kunstenares Ted Stigter. Bij de officiële opening vanavond zal een film worden vertoond over de druivenpluk en de sherry-pro- duktïe. In de vinotheek waar acht sherrysoorten worden geschonken, kunnen, zo vernemen wij, ook ge zelschappen worden ontvangen daal de ruimte zich uitstekend leent als gelegenheid voor het gebruiken van een aperitief. Er is plaats voor ma ximaal honderd personen. ROTTERDAM, 11-4. Na bijna hon derd jaar water betrokken te hebben uit de Rijn is Rotterdam thans over gegaan cp het gebruik van Maaswa ter voor de drinkwatervoorziening in het Waterweggebied. Sinds maandag vorige week stroomde het eerste Maaswater uit de spaarbekkens- in de Biesbosth door de nieuwe leidingen naar Rot terdam. Pas over enkele weken zul len anderhalf miljoen mensen, die de laatste 15 a 20 jaar geplaagd werden door het zoute en onsmake lijke water uit de vervuilde Rijn, kunnen proeven, dat de kwaliteit van het drinkwater belangrijk is verbeterd Het water dat dan uit de kraan zal stromen omschrijft de di recteur van het Rotterdamse Drink- waterleidingbedrijf, ir. C. Lugthart, als: „beter van smaak, beter van geur en minder hard". Toerisme op de Vel uwe ARNHEM, 11-4. De econoom, dr. C. M. Tiedeman, de enige Nederlander die tot dusver promoveerde op een proefschrift over toerisme en vreem delingenverkeer, heeft berekend dat toeristen - verblijfs- en dagbezoekers - per jaar op de Zuid-Veluwe 200 miljoen gulden uitgeven. Dat heeft de heer J. Vet, directeur van de pro vinciale Gelderse V.V.V., woensdag gezegd bij de start van de actie „Een dag Veluwezoom Arnhem, speeltuin van Nederland". Reuze-opdraclit voor Ï.H.C.-Hoïiand ROTTERDAM, 12-4. I.H.C. Hol land heeft van Sudoimport in Mos kou een opdracht ontvangen voor de bouw van een sleepzuiger. Hiermee is een bedrag van ongeveer acht miljoen gulden gemoeid. Het 51 meter lange en 10,3 meter brede schip krijgt een laadruimin- houd van 630 kubieke meter. De sleepzuiger krijgt een zuigbuis waarmee tot op een diepte van 12 meter kan worden gebaggerd. Het vaartuig wordt gebouwd bij I.H.C. De Klop in Sliedrecht en moet in mei 1974 worden opgeleverd. Storm remde bollenbloei DEN HAAG, 12-4. De kou en de stormen van de laatste tüd hebben de bloei van de bolgewassen in veel bollengebieden vertraagd, maar toch staan al veel soorten in bloei. Bezoekers aan de bollengebieden kunnen toch veel genieten. In de Keukenhof moeten nog veel soorten uitkomen, maar is toch al een bezoek waard. Er zijn daar nog volop nar cissen, de tulipa's staan gedeeltelijk in bloei, terwijl de hyacinthen be ginnen te komen. Met name in de kassen van de Keukenhof bloeien de tulpen al in vele variëteiten en kleu ren. De eerste tulpenvelden zijn ook te bewonderen in de kop van Noord- Holland. Tussen Bakkum en Bergen en bij Anna Paulowna staan de hya cinthen bijna vol in bloei. In die streken staan ook de narcissen te bloeien. Beveland een onderzoek ingesteld naar de fluorbelasting en het voor komen van mondklachten bij school kinderen. De minister van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft prof. dr. R. L. Zielhuis van de uni versiteit van Amsterdam en dr. K. Biersteker van de Gemeentelijke Gezondheidsdienst te Rotterdam verzocht zich met het onderzoek te belasten. Volgens dr. Biersteker is er nog maar weinig bekend over fluorscha- de aan de gezondheid van kinderen. Ep zullen enguêteformulieren wor den verspreid cm meer aan de weet te komen over de voedingsgewoon ten van de kinderen. Er zal een uri- neonderzoek plaats hebben en tan den zullen worden verzameld. Voorts zal er een lichamelijk onderzoek worden ingesteld. De schoolkinderen zullen twee jaar lang worden ge controleerd op fluor. Er zijn 1700 kinderen bij dit on derzoek betrokken in allerlei kernen uit de gemeente Borsele. DEN HAAG. 12-4. Koningin Ju liana en prins Eernhard hebben een uitnodiging van president Nicolae Ceausescu voor een bezoek aan Roemenië aanvaard, zo heeft het Roemeense staatshoofd donderdag middag op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld. De datum van het bezoek zal later worden vastgesteld. Gedurende hei driedaagse staats bezoek van president Ceausescu zijn „in een uitstekende atmosfeer, nutti ge en vruchtbare besprekingen." ge voerd, zo verklaarde premier Bies heuvel. AMSTERDAM. 12-4. Hoe de arme landen te helpen is het voornaamste probleem van de jaren zeventig. Al dus jhr. G. Kraijenhoff, president van de Akzo, in een inleiding, die hij woensdag heeft gehouden in de internationale conferentie over de financiële vooruitzichten" van de Conference Board in Amsterdam. De Conference Board is een in 1916 op gericht -economisch, studiecentrum van het Amerikaanse bedrijfsleven. Jhr. Kraijenhoff zei te geloven, dat de industrielanden zich een extra inspanning zullen moeten getroosten om met alle middelen de ontwikke ling van de arme landen te bevor deren. Te eel bordelen Speciale expositie over ramp 1953—1973 ZIERIKZEE, 12-4. Op 1 april heeft het gemeentemuseum zijn poorten weer geopend. Hoewel het schrale weer nog weinig toeristen naar Schouwen lokt, vinden toch dage lijks alweei enkele „koplopers" de weg naar de museumruimten, terwijl ook leerkrachten aan diverse onder wijsinstellingen te Zierikzee en om geving van het nog rustige seizoen gebruik maken om met hun klassen te kemen kijken. Zoals gebruikelijk is ook nu weer de opstelling hier en daar enigszins gewijzigd en „verfijnd". Maritieme objecten zijn nu bijna allemaal „ge reserveerd" voor het museum in de Noordhavenpoort. In het prentenka binet is een kleine maar gevarieerde expositie tot stand gebracht, gewijd aan de ramp 1953- 1973. Behalve interessant dokumentatie- materiaal wordt in een vitrine de ge- improviseerde noodzender geëxpo seerd, die destijds voor het eerste contact zorgde tussen het rampge bied Schouwen en de buitenwereld. Dit hoogst merkwaardige object is ook geruime tijd geëxposeerd ge weest in het Evoluon te Eindhoven, waar het bijzonder veel bekijks trok Door medewerking van Ad Braat kon in het prentenkabinet ook het werkmodel van het Rampmonument te Zierikzee (op eenderde van de ware grootte) worden opgesteld. Het is de bedoeling om door de tentoonstelling over de watersnood - een diep insnijdend drama voor de bevolking van deze streek - ook de bewoners uit eigen omgeving op het gemeentemuseum te attenderen. W. H. K. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoor/(01110) 2770 Een Western die net midden houdt tussen vrolijkeslapstick 'êri een complete veldslag Geen voorverkoop Toegang 14 jaar Kassa open 19.00 uur; zaal open 19.30 uur in Haagse wijk DEN HAAG, 13-4. Een zestigtal bewoners van de Scheldestraat in Den Haag is in actie gekomen tegen het toenemend aantal bordelen in hun straat. In een brief aan b. en w. van Den Haag, die ook is gezonden aan de minister van justitie, vragen zij maatregelen. De situatie is vol gens hen zo gespannen dat er onge lukken dreigen. Deze week hebben zij een prostituee van een pas ge opend bordeel gedwongen de gordij nen te sluiten, zodat het meisje geen bezoekers meer kon ontvangen Bekentenis in Haagse moordzaak DEN HAAG, 12-4. - De 24-jarige Hagenaar A. A. van S. heeft bekend de 27-jarige taxi-ondernemer R. G. Gieselbach te hebben doodgeschoten. Van S. is een bekende van de po litie terzake wapenhandel, diefstal en inbraak. Hij werd in de loop van donder dagochtend aangehouden en bekende volgens de politie na een kort ver hoor. Over het motief is de politie nog niets bekend geworden. Het pi stool, waarmee de schoten werden gelost, is niet terecht. Jongen gedood onder vallende balk ALBLASSERDAM, 13-4. Donder dagmiddag is de 16-jarige J. C. Veth uit Alblasserdam om het leven ge komen op de scheepswerf „Van der Giesen/De Noord", toen hij tijdens een partijtje voetbal in de lunch pauze onder een transportbalk te recht kwam, die van zijn stutten kantelde. Zeventienjarige jongen bedreigde zijn ouders 't ZANDT, 12-4. De Rijkspolitie in Leermens (gemeente 't Zand) heeft de zeventienjarige scholier J. W. S. aangehouden verdacht van poging tot mishandelen, dan wel poging tot doodslag op zijn ouders. Huiselijke moeilijkheden ontlaad den zich in een felle ruzie, waarbij de jongen met een broodmes naai zij n vader stak. Later bedreigde hij zijn moeder met een sierkris. De jongen zal vrijdag voor de of ficier van justitie in Groningen wor den geleid. „Jullie zijn te vroeg AMSTERDAM, 13-4. Twee over vallers zijn vrijdagochtend in Am sterdam onverrichter zake moeten vertrekken omdat er in een sigaren winkel annex girokantoor aan de Eerste van Swindenstraat in Am sterdam in het geheel geen geld aan wezig was. De twee overvallers, van wie er een met een pistool was gewapend, stapten om acht uur de zaak binnen en eisten geld van de eigenaar. Die moest het tweetal teleurstellen. „Jul lie zijn te vroeg, ik heb nog geen geld in kas", zo deelde hij het twee tal mede. De overvallers geloofden hem niet en stelden zelf een onder zoek in de winkel in. Toen bleek dat de winkelier niet had gelogen stapte het tweetal weer op. Met een ge reedstaande auto, waarin een derde man aan het stuur zat, verdwenen zij. WEEKEINDE- ARTSEND IENST Zaterdag 14 Cn zo ndag 15 april Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op 'vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt lot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. iö1115)-1280, neemt waar vooi dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin. Bruinisse. lel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Speelman. Ue artsendienst OOSTERLAND- - BRUINISSE. gaat in op vrijdagavond 1 19.00 uur Dokter I„ J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk. lel. (01114)-!338 neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zr W. C. Steutel. Haamstede, telcf. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel. (01110)-2180, heeft dienst Vrijdag 13 april Zierikzee Huis van Nassau. 14.30 uur, algeme ne vergadering Ned. Bond van Ge pensioneerden. Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, paaswijding Chr. Kleuterschool. Huis van' Nassau, 20.00 uur, vergade ring speeltuinvereniging. Haamstede Zaal Geref. kerk 20.15 uur, gespreks- avond „Gezinsplanning". Scharendijke Clubhuis sportterrein, 20.00 uur ver gadering Z.S.C. Zaterdag 14 april Zierikzee Concertzaal, '20.00 uur, filmvoorstel ling. Brouwershaven 14.00 uur bij hotel Floris V (Markt), start wandeltochten Rode Kruis, afd. Brouwershaven. Bruinisse Het Dorpshuis, 10.15 uur, jaaryer- gadering „Zevbel". Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, algemene ledenvergadering Groene Kruis Bruinisse. Maandag 16 april Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, „Philatelica". Dinsdag 17 april Zierikzee Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, optreden Engels jeugdorkest, van Solihull. Ger. Verenigingsgebouw. 19.30 uur, kringvergadering Geref. Vrouwen Verenigingen. Haamstede Recreatiezaal Geref. Kerk. 19.45 uur, bijeenkomst N.C.V.B.-afdeling. Woensdag 18 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB (optreden jeugdkoor „Sjaloom"). Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, N.C.V.B.-afdeling. Kerkwerve 19.45 uur. vergadering afdeling N.C.V.B. Donderdag 19 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afdeling A.B.V.A. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B, De Drie Schapen. 20.00 uur, afdeling Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 27 aprii Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ouderavond Chr. Nat. scholen. METER Bij alle drukte en spanningen van de week, toch een uitzonderlijk vreugdevolle uitschieter genoteerd: de politie is voortaan gewapend met een geluidsmeter voor bromfietsen. Mensen, dit is zulk omveerslaanbaar nieuws, dal men er stil van wordt in deze tijd van (eindeloos) formeren en staken. Een geluidsmeter, een ge luidsmeter, een geluidsmeter dus toch en dat terwijl wij dachten ooit de oren kapot gejankt te krijgen door het bromvolkje. Het zou natuurlijk nog veel beter zijn als de vertegenwoordigers van het bromvolkje gewoon de fiets pakten of eens een eindje liepen, maar men moet wel reëel blijven: er werd gebromd, er wordt gebromd en er zal gebromd worden. Dat zijn har de feiten, maar als oom agent nu maar druk met het geluidsmetertje in de weer is, bestaat ivellicht toch nog de kans dat het gefluit van en kele lentevogels in de gepijnigde hersens van de lijdende mensheid doordringt. Misschien komen we van het janken en „melken" met de gas- handle af en hervinden we de res tanten van het verloren accoustisch paradijs. Deskundigen beweren dat brom fietsen door de fabrikanten met fiet geluid van zilveren klokjes worden afgeleverd. - Afgaande op enkele be jaarde lieden, die brommend door het leven gaan, wint deze bewering aan waarschijnlijkheid. Men hoort die oude(re) mensjes niet of nauwe lijks niet. Jeugdigen echter hebben uiteraard niet genoeg aan een zilve ren klokje, maar produceren het; af- en aanzwellende menggeluid van jankende honden en cirkelzagen, met snufjes grom- en scheurwerk, die toch al geteisterde zemnven aan flar den huilen. Er is nog een „maar" aan dé thans verkregen oplossing: de politie kan niet overal tegelijk zijn en er gaat een gerucht, dat er maar één ge luidsmeter voor de hele provincie zou zijn. Hopelijk berust het bericht op fantasie, want als de oom agent in - zeg maar - Groede of St.-Anna- land, het meten je aanlegt, dan kan er te Zierkzee of in de Westhoek ge- luidsmatig alles gebeuren Die lichte onzekerheid echter kan de immense vreugde van het gege ven feit op dit moment niet versto ren. De handeltjes zullen niet meer ..melken" en de uitlaatjes gaan dicht. Nu de auto's nog met scheurbanden, sportuitlaten en schakel-achter- grondgegrom. Wie weet, wie weet. ivordt het geluidsleven nog .goed. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2