KINDERBESCHERMING OP ZOEK NAAR PLEEGGEZINNEN STREEKNIEUWS Technische Dienst Bruinisse-Middenschouwen Een vraag aan de mensen (i) ZIERIKZEE, 11-4. In dit artikel wijden wij aandacht aan de kinder bescherming in het algemeen en de tijdelijke opname van kinderen in het bijzonder. Belangstellenden mo gen wij het contactadres noemen voor Zierikzee: de heer Kromhout. Mastgatstraat 7. telefoon 3992. Kinderbescherming in Nederland kan worden omschreven als het ge heel van deskundige zorg voor kin deren. die door allerlei omstandig heden voor kort of langere duur niet door de eigen ouders kunnen worden opgevoed. Voorop staat dat het gaat om kinderen, die in nood zijn. De kinderen kunnen in twee groe pen worden onderscheiden. Ten eer ste: kinderen die pleegouders als „eigen kinderen" kunnen beschou wen en die in principe altijd bij de pleegouders blijven: de zgn. adoptie ve kinderen. Ten tweede: kinderen die de pleegouders niet als eigen kunnen beschouwen, maar die de pleegouders kunnen en willen helpen ook al zou het tijdelijk zijn: niet- adoptieve kindei'en. Adoptieve kinderen De adoptieve kinderen zijn veelal babies van niet-gehuwde moeders, die er vrijwillig afstand van hebben gedaan, zodat deze kinderen voor goed in een pleeggezin kunnen wor den geplaatst. Voor de moeder is dit vaak een zeer zware beslissing. De aanmelding van pleegouders voor deze groep kinderen overtreft begrijpelijk vele malen het aanbod, zodat de meeste van deze pleegou ders teleurgesteld moeten worden. Niet-adopticve kinderen Niet-adoptieve' kinderen zijn jon gens en meisjes van 0-21 jaar, die eigen ouders hebben Deze ouders zijn op de een of andere manier vastgelopen. Het gevolg van dit vast lopen was, dat hun kinderen tekort kwamen of verwaarloosd werden. Op grond van klachten en na een deskundig onderzoek moest de rech ter de beslissing nemen, de kinderen te onttrekken aan het gezag van de ouders en ze in een kindertehuis plaatsen. De rechter vraagt een par- tikuliere instelling het gezag over deze kinderen op zich te nemen. De ze instelling krijgt dan de voogdij. De voogdij-instelling bezoekt de kin deren in het kindertehuis en er komt een dag - gehoopt wordt spoédig - dat de leiding van het kindertehuis meent, dat het kind daar niet langer hoeft te blijven. Nic-t in alle gevallen is het echter mogelijk dat deze kin deren weer thuis komen bij hun ei gen ouders. Dan wordt - als het enigszins kan - toch in overleg met de eigen ouders en met het kind be sloten. dat het kind het beste kan worden geholpen door het in een pleeggezin te plaatsen. ZIERIKZEE Kind aangereden Het vierjarige jongetje A. Bakker te Zierikzee die woensdagmiddag aan de hand van zijn moeder in de Lange Nobelstraat liep, wist zich los te rukken en plotseling de weg over te steken, met het gevolg dat hij werd aangereden door een Simca be stuurd door J. M. te Amsterdam. Het ventje moest met een gebroken bo venbeen en een hoofdwond in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen. Directeursbenoeming Chr. MAVO Ingaande 1 december 1973, is be noemd tot directeur van de Chr. MAVO, de heer P. van Splunder. le raar aan de Chr. MAVO te Alphen a/d Rijn. De nieuw benoemde volgt l.z.t. de huidige directeur, de heer J. C. Spaans op, die dit jaar met pen sioen gaat. AMSTERDAM. Een beeld van de kranslegging bij het Nationale Mo nument op de Amsterdamse Dam door de Roemeense president Cean- cescu en diens echtgenote. Grootste groep De grootste groep kinderen waar vóór öp dit moment pleeggezinnen worden gezocht, is acht jaar en ou der. Deze kinderen kennen hun ou ders en hebben veelal kontakt met hen. Het liefst zouden zij misschien naar hun eigen ouders teruggaan, maar zij weten dat dit nu nog niet mogelijk is. Zij vinden het niet „leuk" om onder voogdij te staan. Zij hebben een andere jeugd gehad dan andere kinderen van hun leeftijd. Er is ook een verbondenheid met de eigen ouders en niemand kan hel kind die afnemen. Dat is niet ge schied door de uithuisplaatsing, dat zal ook niet gebeuren door plaatsing in een pleeggezin. Elk pleegkind vraagt zich eens af: „waarom ben ik- een voogdij-kind?" en „waarom kan ik niet bij mijn eigen ouders zijn?" Ouderavond „De Woelwaters" Dinsdag j.l. werd in de Openbare Kleuterschool „De Woelwaters" weer de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitster van de oudercommïs- sie, mevrouw J. Kooiman-Groene- veld opende de vergadering en heet te alle aanwezigen van harte wel kom, in het bijzonder de wethouder van onderwijs, de heer H. Asma. Na aanwijzing van de dames Van Geesbergen en Stam voor de kas- commissie stond er een gedeeltelijke aftreding van de oudercommissie op het programma. Uit de oudercom missie traden -af en waren niet her kiesbaar de dames J. Kooiman-Groe- neveld en G. v. d. Ven-Venbroek. In hun plaats werden de dames Willem- se-Wessel en M. Schaalje-de Kok gekozen. De verdere avond stond in de be langstelling van de ouderparticipatie. Er vinden in het onderwijs zulke grote veranderingen plaats, dat de ouders, willen ze bij blijven, nauw betrokken moeten worden bij de ak- tiviteiten op school. Het is heel belangrijk, dat de ou ders zich hiervoor interesseren én meer onderwijsbewust worden. Dat men weet wat er in het kind leeft en er zodoende eeii aansluiting is tus sen de school en thuis. De leidster heeft bovendien veel meer werk te doen dan alleen maal les te geven, ze moet o.a. veel meer bezig zijn met ieder kind op zich. De ouders kunnen dan ook veel meer betrokken worden bij het inrichten van een documentatiecentrum, mee werken aan hulpvaardigheidswerk jes e.d.; kortom aktief betrokken zijn bij de bezigheden op school. Tot besluit werden er enkele films vertoond, die op ,,Dé Woelwaters" betrekking hebben. HAAMSTEDE Begin van brand in pand aan de ring Een begin van brand ontstond gis teravond (woensdag) omstreeks kwart over elf in een pand van de firma Joh. Kik aan de Ring te Haamstede. De brand ontstond in de keuken. De snel ter plaatse zijnde brandweer wist binnen enkele minu ten de brand te blussen. De schade was gering. Het reeds gealarmeerde brandweercorps van Renesse kon on- verrichterzake naar huis terugkeren. DREISCHOR Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 19 april vergadert in ,.De Drie Schapen" te Dreischor, de afdeling Noordgouwe 'e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De avond wordt verzorgd door de firma L. Minderhoud, juweliers te Westkapelle. KERKWERVE Vergadering N.c.v.B. De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. komt in vergadering bijeen op woensdagavond 18 april a.s. Deze avond hoopt op te treden mevrouw Kommers-Verschore, declamatrice. Kijkavond openbare school Dinsdagavond jl. vond de gebrui kelijke kijkavond van de openbare school Prinses Irene plaats. Vele werkstukken waren weer in de lo kalen en gangen uitgestald. Voor de ouders was er verder de gelegenheid met de onderwijzers over de vorde ring van hun kinderen te praten, waarbij veelal het paasrapport als uitgansgpunt diende. Dat een derge lijke avond in een behoefte voorziet bleek wel uit de grote belangstelling van de ouders. Reis bejaarden Het comité Rijtoer Ouden van Da gen te Kerkwerve zal voor 1973 we derom een reis voor de bejaarden van Kerkwerve organiseren. De reis zal worden ondernomen op woensdag 27 juni a.s. en zal gaan naar Lim burg, met als hoofddoel Valkenburg en omstreken. Bejaarden van Kerkwerve, die de ze reis willen meemaken dienen zich vóór 20 april a.s. bij één der leden van het comité op te geven. ,Old timer" voor bruidsparen Hoewel nog niet geheel gerestau reerd werd door taxibedrijf Lemsom met een Ford 1931 een bruidspaar in Westerschouwen naar het gemeente huis gereden. Vele uren heeft de heer Lemsom reeds aan deze wagen gesleuteld en het resultaat mag er zijn. Wanneer straks ook de buiten kant nog is opgeknapt zal het voor de jeugdigen, die naar het romanti sche verleden hunkeren een genoe gen zijn op de voor hun zo belang rijke dag in een dergelijk voertuig te worden rondgereden. DLIVELAND Voorbereidingsbesluit bestemmingsplannen Omdat verschillende voorberei- dingsbesluiten zijn of komen te ver vallen, heeft de gemeenteraad van Duiveland bij zijn besluit op de raadsvergadering van 19 januari jl. verklaard dat voor de natuurgebie den ..Het diepe gat", nabij de Nieu we Noorddijkseweg te Ouwerkerk, en „De Maire" ook wel genaamd „De Aanwas", onder 'het dorp Oosterland een bestemmingsplan wordt voorbe reid. De definitieve bestemming van genoemde natuurgebieden wordt in het plan van de buitengebieden ge regeld. Het ontwerpplan van deze definitieve vaststelling zal zo spoedig mogelijk worden gereedgemaakt. Het werk in de landbouw Door het gunstige weer van de laatste dagen zijn de voorjaarswerk- zaamheden op het land reeds in een vergevorderd stadium gekomen. De aai'dappelen zijn zo goed als gepoot en ook de zaai van de suikerbieten begint al aardig op te schieten. Ver schillende landbouwers hebben dit jaar, behalve gewone late aardap pels, ook enige percelen vroege ge poot. Overigens is het aardappel areaal dit jaar weer niet klein. Ge hoopt wordt dat ook de prijzen weer bevredigend zullen worden. NIEUWERKERK Zangvereniging zong in „Duinoord" De Chr. Gemengde Zangvereniging „Een Naam is onze Hope" te Nieu- werkerk verzorgde dinsdag een op treden voor de bewoners van het be jaardentehuis „Duinooi'd" te Haam stede. Na de auto's te hebben gestald tussen de volop bloeiende narcissen betraden de zangers de hal van het zo mooi gelegen rusthuis. Het koor werd verwelkomd door de directrice mevr. De Croo. In de conversatiezaal was een groot aantal bejaarden aan wezig en hier werd een aantal liede deren ten gehore gebracht. Tijdens een pauze werd koffie en koek ge serveerd. Daarna werd de tweede helft van het repertoire gezongen. Na afloop dankte de directrice het zang koor en zij uitte de wens dat het koor in de toekomst nog eens terug zal komen. De leiding had de heer Wessels uit Middelharnis. OOSTERLAND Stichting „Kinderzorg" Onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas werd ook hier ter plaatse in het eerste kwartaal van dit jaar weer gecollecteerd ten bate van de stichting „Kinderzorg" te Middelburg, door: Anita van 't Hoff, Ina van den Berge. Lenie van der Hulle. Mieneke van der Maas, Christina van der Hulle, Marja de Ronde en Johnnie van der Werf. De opbrengst in de bekende busjes be droeg over genoemd tijdvak de mooie som van f 246,02. Een woord van dank aan diegenen die dit werk wekelijks gedenken willen met een gift in het busje, en aan de leiding en de collectanten is zeker wel z'n plaats. Aktie Zendingscomité Op zaterdag 14 april a.s. haalt het zendingscomité hier ter plaatse weer oud papier op, ten bate van de Mbu- ma-zending. 's Morgens om 9 uur gaat men beginnen met trekker en vlagen. Gevraagd wordt zo mogelijk het oude materiaal gebonden gereed te zetten. SIRJANSLAND Collecte Hartstichting De collecte ten bate van de Hart stichting heeft alhier het fraaie be drag van 1' 286,41 opgebracht. Gelet op het kleine aantal inwoners van Sirjansland een hoge „score". BRUINISSE Openbare Basisschool naar België Als eerste van Schouwen-Duive- land maakte woensdag de openbare basisschool uit Bruinisse haar jaar lijks schoolreisje. Dat dit zo vroeg gebeurde had een speciale reden. De tocht ging naar Antwerpen waar deze maand de Walt Disney Show werd gegeven, gebaseerd op sprookjes en met medewerking van bekende figuren uit stripverhalen zoals Donald Duck, Mickey Mouse en anderen. Via de Volkeraksluizen bij Wil lemstad werd echter eerst naar Bergen op Zoom gereden, waar speeltuin Rozenoord zijn poorten voor deze vroege gasten reeds had geopend. Het weer werkte niet mee, maar in Antwerpen scheen toch de zon, zodat eerst nog een bezoek werd gebracht aan de prachtige dieren tuin. Nadat alle dieren waren beke ken werd koers gezet naar het Sportpaleis in Merksem, waar de show werd gegeven. Genoten werd van het optreden van de bekende fi guren uit de kinderwereld, alles om geven door het bekende lichteffect. De klassen 4 t/m 6 gingen daarna met de bus via Zeeuws Vlaanderen, naar het veer Perkpolder-Kruinin- gen, om dan via Goes en de Zeeland- brug naar Bruinisse te rijden, terwijl de lagere klassen via Bergen op Zoom en het veer Anna Jacobapol- der-Zijpe huis toe gingen. De tennisclub i.o. De tennisvereniging i.o. te Bruinis se zal heden (donderdagavond) 12 april in hotel Storm te Bruinisse een vergadering houden, om tot een ver dere uitbouw van de plannen tot het tennissen op Bruinisse te komen me dio mei zal de tennisbaan klaar zijn. In de vergadering zal het bestuur worden geïnstalleerd. De ontwerp statuten zullen worden besproken alsmede de financiën en de trai ningsmogelijkheden. De heer,C. J. van der Meulen uit Nieuwerkerk, tennisleraar uit Nieu- werkerk zal inlichtingen en toelich tingen geven ovgr het tennissen in het algemeen en voor beginners in het bijzonder. Collecte Hartstichting ■De te Bruinisse gehouden collecte voor de Hartstichting bracht f 1020,87 op. Hartelijk dank aan collectanten en gevers, die samen werkten om dit goede bedrag te bereiken. Vuilnisafvalbakken Door het Waterschap Schouwen- Duiveland zijn vuilnisafvalbakken geplaatst aan het einde van de Ver- lorenkostweg, de Jan Goudzwaards- weg de Zijpse weg en bij Stelleboers- weel. op die plaatsen waar toeristen een mooi uitzicht hebben op het wa ter. maar waar blijkbaar ,.de schillen en de dozen" teveel aan de toeristen herinnerden. Oud dorpsgenote 101 jaar Mevr. K. Jumelet-Jumelet afkom stig uit Bruinisse thans woonachtig ZIERIKZEE. Zonder ernstige gevolgen is dinsdagmorgen een vrachtwagen van een Middelburgs bedrijf legen de vangrail gebotst van de Zeelandbrug. Er waren geen gewonden bij deze botsing die plaats vond aan de kant waar langs het fietspad loopt. Oorzaak van de botsing taas een breuk van een voor wiel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in 't verzorgingstehuis „DeMeeuwep- hof" te Spijkenisse vierde onder gro te belangstelling en in-uitstékende gezondheid haar 101e verjaardag. Burgemeester Thomassen - kwam haar persoonlijk feliciteren: Bouw abri Er is nu grote kans dat er aan de bushalte Rijksweg eind Dorpsweg te Bruinisse een .uiterst eenvoudig abri komt. De R.T.M. zegde zijn mede werking toe. Een vele jaren gekoes terde wens, zou dan vervuld worden, maar de bushalte is niet druk genoeg dat de R.T.M. de totale kosten voor zijn rekening neemt. „Het Zijpe" op de Visma Op de te Rotterdam te houden gro te Visserij tentoonstelling VISMA 1973 zal ook de sportvissersvereni ging „Het Zijpe" weer met een stand aanwezig zijn, bemand door de heer J. K. Deurloo en andere vrijwilligers. (Van 20-26 april 1973.) Flitsen uit het buitenland BUENOS AIRES. Ongeveer 110.000 spoorweglieden in Argentinië zijn woensdag voor 24 uur in staking ge gaan. Het doel van de staking is. plannen te verijdelen tot herstructu rering van de leiding der staats spoorwegen, zes weken vooi-dat de pasgekozen president Hector Cam- pore zijn functie aanvaardt. PARIJS. De nieuwe Franse pre mier, Pierre Messmer, heeft in zijn 1 regeringsverklaring voor de nationa le vergadering een veelomvattend sociaal programma uiteengezet, dat op 'betrekkelijk korte tei-mijn moet worden verwezenlijkt. DUSSELDORF. Voor een recht bank in Düsseldorf is het pi-oces be gonnen tegen de 68-jarige ir. Albert Ganzenmüller, die tijdens de Tweede Wereldoorlog als staatssecretaris bij het ministerie van verkeer in Ber lijn verantwoordelijk was voor het vervoer van miljoenen joden naar de gaskamers in de vernietigingskam pen. TURIJN. De ongeveer 1000 gedeti neerden van de gevangenis van Tu rijn zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen het uitblijven van her vormingen en om kracht bij te zetten aan hun eis voor een betere organi satie. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft in de republiek Somafi radio stations geboiiWd waarmee" recht streeks verbinding wordt onderhou den met de oorlogsschepen in de In dische Oceaan, aldus de New York Times. JERUZALEM. Het Israëlischse ka binet heeft twee moties van wan trouwen overleefd die waren inge diend door tegenstanders van het be sluit het verkopen van land aan Is raëliërs in bezet Arabisch gebied te verbieden. ROME. Het Italiaanse christen-de mocratische parlementslid Antonio Gava heeft een bombrief ontvangen. De envelop bevatte enkele grammen geligniet, dat evenwel niet tot ont ploffing kwam. SAIGON. Een helikopter van de Gemengde militaire commissie voor Vietnam is in de Mekong-Delta, cir ca 170 km ten zuidwesten van Sai gon, door luchtafweergeschut neer geschoten. De inzittenden bleven on gedeerd. STRAATSBURG/HAMBURG. De Nederlandse rijnaak „Hollandia" is na een aanvaring tijdens slecht weer met de Duitse aak „Hallwielersee" 40 kilometer ten noorden van Straatsbrug bij Roppenheim gezon ken. Politie als paashaas KOLLUM, 11-4. De wacht meesters van Rijkspolitie van de groep Kollumerland in Friesland treden de komende dagen niet zozeer als verbali santen op, maar meer als paas hazen. Automobilisten, brom fietsers en fietsen die zich goed gedragen, lopen de kans te worden aangehouden. Zij krijgen dan inderdaad een bon, maar daarop staat het gedichtje: „Goed gedrag in het verkeer, vandaar dat ik u trakteer. Ik hoop dat gij u al uw dagen, op deze wijze blijft gedragen". Het gedichtje gaat vergezeld van een kleurig paasei. LEEUWARDEN. De 14-jarige scholier Willem van Dijk is woens dagmorgen bij het oversteken van een kruispunt te Rinsumageest (Fr.) door een auto aangereden. Hij was op slag dood. Afscheid van burgemeester S. Francke SCHAREND1JKE, 10-4. In het ge meentehuis van Middenschouwen te Scharendijke vergaderde de Techni sche Dienst Bruinisse-Middenschou wen. In het openbare, gedeelte van deze vergadering werd de begroting 1972 behandeld. Wat in 1972 werd uitgegeven, waren hoofdzakelijk: personeelskosten en advertentiekos- ten. omdat deze dienst eerst in het vierde kwartaal 1972 zijn beslag kreeg. Het exploitatietekort was f 4775,31, waarvan voor Bruinisse f 2610,27 en voor Middenschouwen f 2166,04. Daar dit de laatste vergadering was die door burgemeester Francke als burgemeester van Middenschouwen c.q. als voorzitter van de technische dienstkring werd bijgewoond, dankte hij het gemeentebestuur van Brui nisse voor de korte maar goede sa menwerking. Hij vond het jammer dat de om standigheden ertoe hadden geleid dat met twee gemeenten een dienst kring moest worden gevormd en had al eerder zijn mening kenbaar ge maakt, dal dit speciaal een dienst zou moeten zijn. voor de zes gemeen ten van de gehele regio. Burgemeester C. Hokken op zijn beurt dankte namens de gemeente Bruinisse de scheidende voorzitter, dat men tot een gemeenschappelijk standpunt had kunnen komen en een gezamenlijke dienst had kunnen op richten. Felicitatie Hij feliciteerde de gemeente Val- kenisse met het feit dat zij een bur gemeester krijgt, met de kwaliteiten van de scheidende burgemeester, die in zijn periode van meer dan 20 jaar, dat hij hier werkzaam was, getoond heeft een goed magistraat te zijn. Hij hoopte dat de periode in Valkenisse een goede zal zijn voor persoon en gezin van burgemeester Francke. Als afscheidsgeschenk bood hij hem na mens de dienst het recent versche nen historische platenboek van Schouwen-Duiveland aan. Wethouder Van Gilst dankte bur gemeester Francke voor de manier waarop hij hem in een moeilijke pe riode van zijn loopbaan als wethou der en loco-burgemeester met raad en daad heeft bijgestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6