PRINSES BEATRIX EN PRINS CLAUS OPENEN NIEUWE JACHTHAVEN BROUWERSHAVEN OP ZATERDAG 9 JUNI VISMA '73 in de Alioyliallen Vijftig (zieke) honden in huis AGENDA V orming voorbereidingscomité BROUWERSHAVEN, 9-4. De nieuwe jaehlhaven te Brouwershaven zal op zaterdag 9 juni a.s. officieel worden geopend door H.Iv.H. prinses Beatrix en Z.K.H. prins Claus. Dit deelde burgemeester A. P. Schouwenaar mee bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering op maandagavond. Het ligt in de bedoeling, dat een comité gevormd zal worden ter voor bereiding van dit gebeuren, waartoe uitnodigingen zullen uitgaan voor een op donderdag 12 april a.s. te houden vergadering voor het bestuur van o.a. Oranjevereniging, oudereommissies, hoofden van scholen, watersportvereni ging, jeugdsoos enz. De voorzitter deelde verder mee, dat maandag een aanvang is ge maakt met de reconstructie van de Haven N-zijde te Brouwershaven. Ook dit werk zal voor de opening van de jachthaven, en wel op 1 juni klaar moeten zijn. Van Ged. Staten is bericht ont vangen dat het verzoek van b. en w. is ingewilligd inzake vrijstelling van art. 2 der Woonwagenwet. De gemeente is niet langer meer ver plicht een terrein voor woonwagens ter beschikking te stellen. De huidi ge bewoners zijn reeds naar elders vertrokken. Ontslag werd gevraagd per 1 juni door mevrouw Ringelberg-Fonteïne, werkzaam op de secretarie, Subsidie muziekverenigingen Bij het punt ingekomen stukken informeerde de heer P. van Hattum naar de subsidie voor de muziekver eniging Con Amore te Noordgouwe. Dit gezelschap krijgt momenteel f 600.subsidie per jaar. terwijl de andere corpsen f 1200,krijgen. Spreker zag gaarne gelijktrekking met de andere corpsen. De voorzit ter deelde mede, dat na de beëindi ging van de samenwerking mei Apollo uit Brouwershaven men pas later in het jaar weer is gestart. Wanneer Con Amore meent op meer subsidie recht te hebben zullen b. en w. een verzoek daartoe nader be kijken. Ook de heer C. de Munnik drong aan op het gelijkstellen met de andere corpsen. We zullen nagaan, aldus burge meester Schouwenaar hoever de ac tiviteiten strekken van Con Amore. Vastgesteld werd vervolgens de verordening regelende de verdeling der werkzaamheden tussen de amb tenaren van de burgerlijke stand. Eveneens werd vastgesteld de der de wijziging Bezoldigingsverordening 1971-11. De raad ging akkoord met de aankoop van 2300 m- grond van de heer D. v. d. Schelde' te Brou wershaven voor f 7475, Aan de Jan Verhoef fstraat te Brouwershaven werd een stuk grond van 750 m- verkocht voor de prijs van 1' 15.000,aan de heer P. van t Hof te Brouwershaven voor de bouw van een bungalow. Adoptie Vietnamese stad Hét voorstel van b. en w. betref fende in principe medewerking te verlenen aan het initiatiefcomité „Vrede voor Vietnam' tot adoptie van de.stad Hon Gai deed de heer C. de Munnik de vraag oproepen of BREMEN. Het lijkt op een mini- vliegtuig met deltavleugels, maar de 3,70 meter lange „Pinguin" met een spanwijdte van twee meter zal voor lopig op een diepte van 200 meter langs de zeebodem scheren. Nog deze zomer gaat het bij VFW-Fokker in Bremen ontivikkelde sondevaartuig (onze foto toont een model) een proeftocht maken. De twee ton zwa re onderwater-robot van glasvezel- versterkte kunststof kan onbemand, op afstand bestuurd en voorgepro grammeerd, naar behoefte met ver schillende instrumenten uitgerust worden en tot een diepte van maxi maal 300 meter o.a. waterwegen op meten, zeekaarten tekenen of grond en watermonsters aan boord nemen. Daarbij ïs de sonde via een 1.000 me ter lange kabel met het moederschip verbonden. het zin heeft nu reeds te adopteren. Zijn we niet te voorbarig, nu er nog steeds gevochten wordt. De heer Van Hattum voelde er in principe wel voor. maar alleen wan neer deze actie ..boven de partijen" staat. Als in een later stadium finan cieel wordt bijgedragen staan we nu wel achter het principebesluit, aldus de heer Van Hattum. Deheer -J. A. v. d. Bijl had het stuk liever bij de ingekomen stukken gezien. Hij vroeg zich af waarom de brief al twee maanden oud was. De onzekerheid die er thans weer heerst in Vietnam zal er wel schuldig aan zijn dat het comité ook niet gerea geerd heeft op een uitspraak. De heer v. d. Bijl zou deze-actie liever „con amore'' zien. Nu hebben we nog maar weinig gelezen van andere gemeenten. De praktijk wijst helaas uit. dat er nog niet van vrede ge sproken kan worden, hetgeen uiter mate wordt betreurd. „We moeten thans geen ongewisse dingen doen", de heer v. d. Bijl bestempelde het voorstel dan ook als „praematuur". Burgemeester Schouwenaar stelde dat de oorlog daar veel verdriet en ellende heeft gebracht. Het is een schandvlek voor de mensheid in zijn totaliteit, waar de mensen eigenlijk collectief verantwoordelijk voor zijn. Hetzij op humanitaire of geestelijke grondslag is het noodzakelijk dat de ze rijke Westerse wereld bereid moet zijn de helpende hand te bieden. De mensen weten het zelf uit het verleden, vooral in Zeeland in 1953. Toen werd ook alle hulp aanvaard, los van politieke godsdienstige rich ting". ..We moeten voor het oog houden: "de lijdende mens". De oorlog is ge lukkig niet in die hevigheid toege nomen als voorheen." aldus de bur gemeester. Principebesluit Er wordt slechts een px-incipebe- sluit gevraagd. Met bundeling van de Zeeuwse' gemeenten zal worden getracht de helpende hand te bieden aan deze stad. De voorzitter merkte nog op, dat het nooit te vroeg is om hulp te verlenen. Wanneer nu in principe besloten wordt, biedt de raad zekerheid aan de iniatiefne- mers. Later kunnen b. en w. de raad een voorstel doen voor financiële hulp. In stemming gebracht werd het voorstel met 10 stemmen voor en 1 stem (de heer J. A. v. d. Bijl) tegen aangenomen. Beeld gevonden van Darius de Grote TEHERAN, 8-4. Bij opgra vingen in de voormalige Per zische koningsstad Susa, hel tegenwoordige Al-Soes in Zuidwest-Perzie, is een reus achtig beeld gevonden van Da rius de Grote die leefde van ■5,50-tot 486 vóór Christus. Vol- gens Franse oudheidkundigen is de vondst van groot belang - boor de kennis man de kunst, de architectuur, de geschiede nis en de religieuze gedachten- iVereld van dit tijd. 'Het beeld waarvan het hoofcl neig ontbreekt, maakte deel uit van de versiering van een van de monumentale poor ten van het paleis van Darius de Eerste. Hoewel de vórst in een Perzisch kostuum is gesto ken is de houding waarin hij is afgebeeld, karakteristiek voor de Egyptische kunst uit die da gen. Op het voetstuk slaan in scripties in spijkerschrift en in hiërogliefen in vier talen oud-Perzisch, Elamietisch, Ba bylonisch en Egyptisch. Uit de tekst blijkt dai het beeld ge maakt is nadat Darius Egypte heeft veroverd. Hij wordt ge- 'noemd „meester van de twee werelden, koning van opper en neder-Egypte en precies évenbeeld van de volmaakte Staking bij brouwerij DRIEBERGEN, 9-4. Na de metaal-, textiel- en aardewerkindustrie zijn nu ook de brouwerijen uitgeroepen, zo heeft het landelijk aktiecentrum in Driebei-gn meegedeeld. Doelwit is de Haagse vestiging van Breda- Ox-anjeboom, de vroegere 'Zuidhol landse Bierbx-ouwerij, waar 28 van de 80 werknemers na de middagpau ze het werk neerlegde. Demonstratie van stakers DRIEBERGEN. 9-4. Stakers van de Nederlandse Kabelfabriek en van enkele andere bedrijven in Alblas- sexdam houden dinsdagmiddag een derrionstx-atie. Zij trekken in optocht vanaf het industrieteri-ein over de dijk langs alle metaalbedrijven en andere bedx-ijven die daar zijn ge vestigd. LUXEMBURG. Anne-Marie David, stralend middelpunt tijdens de huldiging voor haar winnende liedje „Tu te reconnaitras" op het Eurovisie songfestival Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal in Rotterdam de internatio nale hengelsporftentconsteliing VIS- MA'73 werden gehouden. De ten toonstelling duurt van 20 april tot en met 26 april in de Ahoyhallen aan het Zuidplein, tegenover het metrostation. Tijdens deze VISMA'73 zullen de bezoekers niet alleen allerléi nieuwe materialen kunnen bekijken, men zal er ook matèrialen kunnen kopen en meenemen. Op de Visma '73 zullen voor het eerst bijzondere hengelsportboten worden geshowd, de Vismaboot type 470 en Vismaboot type 360. Het type 470 is niet alleen geschikt voor het vissen op het binnenwater, maar ook voor het beoefenen van de zeehen gelsport. De boten worden ingevoerd uit Ierland. Surseance van betaling -schroef houtenfabriek BEEK EN DONK, 9-4. De recht bank in Den Bosch heeft maandag voorlopige surseance van betaling ver-leend aan de schroefboutenfa- briek „Van Thiel United" in Beek en Donk. die al vanaf donderdag door het personeel wordt bezet. Tot be- windvoerder is benoemd mr. C. Ka- ger uit Helmond, die zich maandag middag op het bedrijf van de situa tie op de hoogte gaat stellen. De werknemers gaan zich beraden over het al dan niet voortzetten van de bezetting. Verkoop landgoed „Swaluwenburg" ARNHEM, 9-4. De Stichting „Gel- dersch Landschap'- zal ongeveer twee miljoen gulden besleden aan de aankoop en het opknappen van het 216 ha grote landgoed „Swaluwen burg" op de Noord-Veluwe. Met de eigenaren (de Coöperatieve Vereni ging lot Grondexploitatie Swalu wenburg, de Coöperatieve Woonver- eniging ,.'t Harde" en de Stichting tot Bouw en Exploitatie van een verpleeginrichting voor langdurige zieken") is thans overeenstemming bereikt over de koopsom die f 1.335.000 bedi"aagt. Daarbij zal naar schatting nog een bedrag van f 46.000 komen aan achterstallig ondei-houd. KORTE BERICHTEN I fT HF.T BINNENLAND BEN HAAG. Dx-ie jongens, in leef tijd vax-iëx-end van 14 tot 18 jaar, hebben tegenover de Haagse politie toegegeven, dat zij betrokken zijn geweest bij de overval op de 75-ja- rxge wedeuwe I van Rijtbarels zon dagochtend in hét centrum van Den Haag. RIIEDEN. Mede onder druk van de bij Sturka aangekondigde acties heeft de werkgeversorganisatie in de confectieindustrïe aangeboden op korte termijn besprekingen met de drie industriebonden te openen om na te gaan of er voldoende openhin gen zijn te vinden om dé c.a.o.-on derhandelingen te hervatten. AMSTELVEEN. Een gewapende overval, door drie mannen op een postauto in Amstelveen is dinsdag morgen mislukt door ingrijpen van de politie. Bij de aanhouding vielen twee gewonden. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 21-.,arige opperman M. van W. uit Den Haag aangehouden, die zaterdagavond na een ruzie met de portier van de nachtclub „Blue Bell'' in Seheveningen vijf pistoplkogels door de gesloten deur van de club 'heeft afgevuurd. UTRECHT. De rechtbank in Utrecht heeft vandaag, dinsdag, de 50-jarige Rottex-damse apotheker W. H. L. (Wie Hok Lim) veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee j'aai^ met aftx-ek van vooran-est (14 maan den)- DEN HAAG. In alle dagbladen in ons land verschijnt dinsdag- een pagi na grote advertentie van de geza menlijke werkgevers die te maken hebben met de industriebonden. Daarin zettexi deze werkgevers hun standpunt uiteen over de situatie zo als die nu tussen de industriebonden en de werkgevers is. ARNHEM. De Px-ovinciale Gelder land heeft drie ambtenaren in dienst genomen voor de controle op de na leving van de caravan-, tenten- en ligschepenveroi-deing. Dit gebeurt met het oog op het nadex-ende va kantieseizoen, zo heeft de Gelderse meegedeeld. UTRECHT, 9-4. Be Utrechtse po litie heeft maandagmiddag na klach ten van omwonenden een bezoek gebracht aan een huis in de Lijster straat in Utrecht, waar een echtpaar in twee niet al te grote kamers op de begane grond vijftig honden hield De drek lag er een meter hGog en in de kelder lagen verschillende dode honden, aldus de politie. Twee hondengeleiders van de po litie hebben de honden, waarvan liet grootste deel ziek was en een groot aantal „het predikaat hond niet ver diende", in drie ritten met een be stelbus naar het hondeasiel in de Domstad overgebracht Het huis moet worden ontruimd en ontsmet. De be woners zijn door de sociale dienst elders onderdak gebi'acht. Volgens de dierenbescherming waren de meeste honden nog nooit buiten ge- wéest. Redder (1944) gevonden DEN HAAG, 9-4. Het is vrijwel ze ker dal de thans 71-jarige heer H. de Graaf uit Bunschoten een der twee vissers is geweest die op dinsdag 11 januari 1944 de toen 19-jarige John R. Latitz, bemanningslid van een bo ven het IJsselmeer verongelukte B- 17 van de achtste Amerikaanse luchtmacht, van de verdrinkingsdood heeft gered. De heer De Graaf, vrijgezel, her innert zich die ijskoude dinsdag nog zeer levendig. Met zijn inmiddels overleden maat viste hij die dag met de Bunschoten 57 op snoekbaars. In de nabijheid voeren twee collega's met de Bu 34 (die collega's zijn sindsdien ook overleden). Ze zagen een vliegtuig in stukken uit de bedekte lucht vallen en hoor den kort daarop hulpgeroep. De heer De Graaf voer met zijn botter naar de plaats waar het geluid vandaan kioam en haalde met zijn makker een jonge jongen uit het water. Hij kreeg van de jongen een meta len doosje dat hij nog altijd bezit. Fijn zonder l.v. HILVERSUM, 9-4. Ruim de helft van de inwoners van Zoetermeer, die vórige week maandag door een kabelbreuk in het centraal antenne-sys teem geen tv konden kijken, is dat best bevallen. 59 procent van hen is dal goed tol zeer goed bevallenterwijl 19 pro cent zei 'dat hel redelijk beval len was. Slechts 22 procent zei, dat het niet góed was bevallen, zij hadden zich niet geamu seerd. Dit 'blijkt idt een onderzoek, clat AVRO's televizier heeft lu- ieii instellen onder ongeveer 20.000 bewoners van Zoeter meer, die op maandag 2 april 1973 geen tv hebben kunnen kijken. De storm was die avönd spelbreker en - veroor zaakte dé kabelbreuk; Het.doel vein het onderzoekwas na ie gaan Hoe de b ewoners déze tv- loze avond hebben ondergaan en doorgebracht. Dinsdag 10 april Zierikzee Vergadex-lokaal Geref. kerk, 19.30 uur, gemeenteavond Ger. kerk. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be jaardensociëteit (diamiddag). Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afdeling Platte- landsvrouwenbond. Donderdag 12 april Zierikzee Hei'v. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep ..Wees een Ze gen". Haamstede Gerefoi-meerde kerk, 20.00 uur. Ver. van Huisvrouwen, (voordrachts avond). Nieuwerkerk Kerkgebouw van de Gex-ef. Gem. in Nederland, 19.30 uur, Gereform. Bij bel Stichting. Middelburg ..Gouden Poorte". 10.00 uxir, discus siedag over het onderwijs (Vrouwen- kontakt in de P.v.d.A., gewest Zee land). Vrijdag 13 april Zierikzee Huis van Nassau. 14.30 uur, algeme ne vergadex-ing Ned. Bond van Ge- pensioneei'den. Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, paaswijding .Chr. K leut ex-school. Huis van Nassau, 20.00 uur, vergade ring speeltuinvereniging. filmvoorstel- DODELIJKE ONGELUKKEN .ZELHEM'. In zijn woonplaats, Zei- hem (Gelderse Achterhoek) is de 57- j arige. bromfietser R. Ordelinans overleden, toen hij een vöorrangs- weg' wilde -oprijden en daar door een auto weid gegrepen. POORTVLIET. In Poortvliet op Tholen is de 68-jarige J. C. Potappel uit Stavenisse bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De heer Potappel zat als passagier in een pex-sonenauto, die frontaal op een vx-achtwagen botste. Het zicht was op het moment van de botsing be lemmerd door rook van een in brand gestoken berm. BARNEVELD. Op de weg Amers- foort-Apeldöorn onder Barneveld is de 23-jarige A. J. Bruggink uit Amersfoort verongelukt. De wagen van het slachtoffer kwam door on bekende oorzaak dwars op de weg waarna twee andere auto's er op in reden. AMSTERDAM. De 47-jarige H. Visseher uit Amsterdam is op de Mauritskade in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man raakte met zijn bromfiets onder een hem rakelings passerende vrachtwagen. VLISSINGEN. In een ziekenhuis te Vlissingen is de 16-jarige Ronnie F. van Schoot uil Bi'eskens overleden aan de gevolgen van een verkeers- ongeluk. De jongen was met zijn brommer op een smalle kademuur gereden en 7,5 meter omlaag gestort. Hij raakte daarbij zwaar gewond. BOVENKARSPEL. In Bovenkar- spel is de 7-jarige Remko Bx-oekstra uit die plaats omgekomen toen hij spelenderwijs de weg oprende en door een auto werd gegrepen. Het jongetje overleed ter plaatse. VERZOEK AAN ONZE ABONNEES Wilt U\et abonnementsgeld uit sluitend \betalen met/onze ac ceptgirokaart: óók vals U per bank. per Njiro ofyrfan het post kantoor befaalt. U maakt het Jfog nóg gemakke lijker als LV obs machtigt de abonnemeryisgeloen automatisch van uw postrekening af te schrij ven. Vraacf een machtigingsformulier ZIERIKZEESCi- NIEUWSBODE 1 Abonnementenadministratie Antwoordnr. 12 - Zierikzee (Geen postzegel) Zaterdag 14 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uu ling. Brouwershaven 14.00 uur bij hotel Flox-is V (Marlet), start wandeltochten Rode Kruis, afd. Brouwershaven. Bruinisse Het Dorpshuis, 10.15 uur, jaarver gadering „Zevbel". Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, algemene ledenvergadex-ing Gi-oene Kruis Bruinisse. Dinsdag 17 april Zierikzee Chr. Gei-ef. kerk, 19.30 uur, optreden Engels jeugdorkest van Solihull. Woensdag 18 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB (optreden jeugdkoor „Sjaloom"). Donderdag 19 april Huis van Nassau, 20.00 uur, afdeling A.B.V.A. OTTAWA. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Mitchell Sharp, heeft maandag gezegd dat Canada zich uit de Internationale Controle Commissie voor naleving van het bestand zal terugtrekken, tenzij de toestand „zich zeer aan zienlijk" zal verbetern. ORANJE Gisteravond doorgebracht in oran je-sfeertje, tijdens de vergadering van de Zierikzeese Oranje Vereni ging en dat beviel best, zoals ook oranjefeesten altijd best bevallen zijn in het verleden en in de toe komst zal het stellig niet anders zijn. Woest hossen en café in, café uit hoeft niet zó, maar oranjefeest hier is naast doe-feest, altijd kijkfeest: de zon in het koper van de instrumen ten en schampend langs de gevels in de binnenstad. Dat stralende rood/ wit/blauw (hoe zijn die kleuren ooit zo fris bij elkaar gekomen?), tegen het azuur van de hemel; de kinderen met hun fel gekleurde strikken in het haar. Het bom, bom, bom 's avonds op het Havenplein en het sui zen van de gas flambouw en; mensen dat is nergens ter wereld zo mooi, zo apart, en al plaatst de jeugd hier en daar soms al kanttekeningen (moet dat nou wel zo'n /eest?), daar wil ik oproepen tot een volumineus koor: „ja, dat moet, zolang er nog een Ne derlandse natie bestaat". Trouwens sentiment is toch niet verboden. Asjeblieft! Zo heb ik nog vaag herinnering aan vroegere ver lichting a giorgno, een Italiaans in sluipsel in de taal voor waxinelicht jes, 'die in parken en plantsoenen stonden en heel vaak ook voor de etalages van winkels. Het koper ging duchtig tekeer, tijdens een mars over het hobbelig plaveisel en op die ene dag in het jaar - maar dat was toen 31 augustus - ivoren allen één; een oecumenische schijneenheid uiter aard, want iedereen en alles ivas op gedeeld in eigen vakjes. We hadden alleen een beetje verdriet over kin deren, die in huis moesten blijven, omdat een feest „zonde" zou zijn. Zo gek was dal toen nog. .Maar wij „zondigden" er lustig op los en nip ten zelfs al aan oranjebitter, maar dal smaakte toen nog niet. Bij de trossen, die „achter de muziek" aan gingen, was er altijd-wel een donzig oranjemeisje' dal ook zo'n plezier had en op die ene dag behoefden we niet zo akelig vroeg thuis te komen. Gek overigens, een oranjefeest nu is anders (natuurlijk), maar toch een der; er steekt altijd dat wonderlijke herinneringselement van „toen" in en dat waakt het zo apart; hst- is een feest met drie dimensies, zoals dat heet! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2