TOESTAND IN GEBIED PERZISCHE G0LE TOEGESPITST Thieu over de gevangenen Nixon en Cambodja VAKBONDSWEIGERINGEN C.A.O.-ONDERHANDELINGEN Geen heli's meer boven Vietnam Japanse fabriek in de Benelux? Geen kranten in Duitsland Aanval op El Al-vliegtuig in Nicosia Van Agt en De Pous bij de koningin Q O VW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 april 1973 129ste jaargang Nr. 21266 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 u B.T.W. In dit nummer: Prinselijk paar opent jachthaven Smalstad Irak en Koeweit KOEWEIT BEIROET, 9-4. De toestand in het gebied van de Perzische Golf, heeft zich na het afbreken van de Iraaks-Koeweitse regeringsonclerhandelingen ver der toegespitst. Uit officiële Koeweitse kringen werd maandag vernomen dat Irak zonder instemming van Koeweit zijn nieuwe nationale olievelden van Zuid-Roemeila tot op Koeweits gebied heeft uitgebreid. Een regeringswoordvoerder in Koeweit zei dat dit land „geen centimeter grond" aan Irak zal afstaan. IIOME, 9-4. Paus Paulus heeft maandag president Nguyen van Thieu nadere informatie gevraagd over berichten als zouden er 200.000 politieke gevangenen in Zuid-Viet- nam vastzitten. Het antwoord van de Zuidvietna- mese president was dat er in zijn land twee soorten gevangenen zijn: de gewone misdadigers en de com munistische misdadigers In verband met de demonstraties van afgelopen week en weekeinde vond de parti culiere audiëntie van Van Thieu bij de paus plaats onder de strengste veiligheidsmaatregelen Een politie macht van meer dan 5000 man be waakte alle ingangen naar het Sint Pietersplein tijdens Thieu's bezoek aan het Vatikaan. Na de dood van Picasso MOUGINS, 9-4. Voor de begrafe nis van Pablo Picasso die zondag op 91-jarige leeftijd overleed, is nog geen datum of plaats vastgesteld, zo heeft Paolo, een zoon van de kunste naar, meegedeeld. Piccasso zou jaren geleden het verlangen te kennen hebben gegeven in de tuin van zijn huis in Mougins begraven te worden en zelfs de plek voor zijn graf hebben uitgezocht. In verband met de dood van de grote kunstenaar hebben de musea in Madrid maandag hun deuren ge sloten. Verwacht wordt dat musea in andere Spaanse steden ook dicht zullen gaan. Tegelijkertijd is een inreisverbod voor Iraakse staatburgers vernieuwd De onderhandelingen tussen Koe weit en Irak die zaterdag na twee dagen afgebroken werden, zullen volgens een bericht van Mena, het persbureau van het Midden-Oosten, zo snel mogelijk weer hervat worden om het grensgeschil bij te leggen. De Koeweitse minister van alge mene zaken, Abdel Azziz Hoessein, verklaarde op een persconferentie in Koeweit dat aan Irak een nota is overhandigd. Eventueel zal Koeweit zich over tien dagen tot de Arabische Liga en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wenden. Eilandjes Koeweit wil koste wat het kost voorkomen dat Irak twee voor de Iraakse kust gelegen eilandjes, Boe- bian en Warba, bezet. De regering van Koeweit is van mening dat Irak haar aanspraken op de eilandjes bij verdrag van 1963 heeft erkend. WASHINGTON, 9-4. President Ni xon is met het oog op de verslechte ring van de militaire situatie in Cam bodja bereid, krachtige maatregelen te nemen om ineenstorting van het regiem van generaal Lon Nol te voor komen en de Noordvietnamezen te dwingen de akkoorden van Parijs na te leven, zo is maandag in officiële Amerikaanse kringen in Washington gezegd. Het op 20 maart door Iraakse troe pen bezette Koeweitse gebied van Samita is vrijdag van de afgelopen week weer ontruimd, maar de rege ring van Koeweit heeft vastgesteld dat de troepen in de buurt zijn ge bleven en elk ogenblik weer opnieuw tot bezetting kunnen overgaan. PARIJS. Recent portret van de Spaanse schilder/lekenaar/beeldhouwer Pablo Picasso, die zondag op 'Jl-jarige leeftijd overleed. SLIEDRECHT. Het nieuwe cruise schip „Pnnsendam" van de H.A.L. van de bouwwerf in Hardinxveld/ Giessendam naar de Wilhelminakade in Rotterdam gesleept. Bij de Baan- hoekbrug in Sliedrecht moesten drij vende bokken worden ingezet om de doorvaart tnogelijk te maken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een plan is slecht als het niet f gewijzigd kan worden. f Publius Syrus J Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Flinke zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui; overwegend matige wind uit westelijke richtin gen; minimumtemperaturen onge veer min twee graden, maar vlak aan zee even boven het vriespunt, maxi ma morgen rond acht graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 april. Zon op 5.53, onder 19.31. Maan op 12.37, onder 3.18. 12 april. Zon op 5.51, onder 19.32. Maan op 13.57, onder 3.40. Eerste kwartier: 10 april (5.28). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 11 april 9.25 22.03 2.51 15.34 12 april 10.56 23.38 4.23 17.06 Doodtij: 12 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-4. Het K.N.M.I. meldt: In de koude lucht die met. een noor delijke stroming naar ons land werd gevoerd kwam het kwik niet hoger dan 8 graden. Waarbij voornamelijk in het oosten van het land enkele buien voorkwamen. In de nacht van maandag op dinsdag deelden tijdens heldere perioden de minimum temperaturen opnieuw enkele graden onder nul Deze koude luchtdrong verder door naar het zuiden en bereikte het Middellandse Zeegebied Mede hierdoor kwam een depressie boven de Golf van Genua tot grotere aktiviteit. Een regenge- bied. dat hiermee samenhing ver oorzaakte aan de zuidkant van de Alpen veel neerslag. Zo viel tussen zondagmorgen 7 uur en dinsdag morgen 7 uur in Turijn 117 milime- ter regen. Het lagedrukgebied in de Golf van Genua trekt naar het oos ten weg. Voo» ons lard is het komende et maal nog niet veel verandering te verwachten, de noordelijke lucht- aanvoer houdt ook het komende et maal aan zodat het koud weer blijft. Melk straks sloot in UTRECHT, 10-4. De teleurstelling in werkgevers- kring over (le weigering van vier van de zeven bij de zuivel-c.a.o. betrokken vakbonden om de onderhande lingen over deze c.a.o. te hervatten, is groot. „Wc hadden met onze brief de duidelijke bedoeling een handvat te bicden en de weigering is daarom een volslagen verrassing", zo reageerde de heer R. Zyistra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z., op de weigering van de vier voor de zuivel-c.a.o. belangrijkste werknemers bonden. De werkgeversorganisaties F.N.Z. en de Vereniging voor zuivelindu strie en melkhygiëne, hebben zich maandagavond langdurig in Utrecht beraden over de ontstane situatie. Een afgerond oordeel kon men na dien niet geven. De vergadering werd geschorst en zal dinsdagavond wor den voortgezet. Dubbel uniek De heer Zijlstra noemde het uniek in de zuivelindustrie, dat niet via overleg tot een oplossing van ge schilpunten kan worden gekomen. Zoals het ook uniek is, dat al over staking werd gesproken alvorens de c.a.o. op 1 april was afgelopen, aldus de heer Zijlstra. De verhoudingen zijn naar zijn me ning in de zuivelindustrie zodanig, dat men altijd tot een oplossing is gekomen en die stond de werkgevers ook voor ogen met hun laatste brief, waarin ze zich bereid verklaarden te praten over beperking in de prijs compensatie. ,,Ik kan me niet voorstellen, dat de bonden dit voorstel hebben afge wezen, want het is in feite een kwes tie van onderhandelen over het sys teem", zei de heer Zijlstra. Hij voegde daaraan toe, dat de werkgevers op dit moment een ma ximum in de prijscompensatie niet meer afwijzen. Het meest beroerd vindt de heer Zijlstra de gespannen situatie voor de boeren en de consu menten. Aktie? De boeren zullen dagelijks dertig miljoen liter melk in de sloot moeten gooien, want invriezen of een andere vorm van bezwaren is maar één dag mogelijk. De vier actievoerende bonden zei ten inmiddels hun voorbereidingen voor acties voort, tot ze van de werk gevers duidelijk hebben vernomen op welke wijze zij aan de uitgangspun ten van de vakbonden gestalte wil len geven. SAIGON, 10-4. De internationale controlecommissie die moet toezien op het staken van het vuren in Zuid- Vietnam. heeft besloten tijdelijk alle helikoptervluchten van de commis sie op te schorten. Dit is van officiële zijde in de Canadese delegatie ver nomen. Het besluit is genomen na het neerschieten van een helikopter van de commissie op zaterdag, bij Khe Sanh-Lao Bao, in gebied dat onder cohtröle staat van de voorlopige re volutionaire regering, waarbij de ne gen inzittenden omkwamen. TOKIO, 9-4. - Hino, een Japanse vrachtautofabriek, die in 1966 en 1967 een assemblagebedrijf in Vlissingen had, maar toen failliet ging. zal zich wellicht opnieuw in de Benelux gaan vestigen. Het bedrijf heeft nu het oog laten vallen op België, waar een onderdelendepöt zal worden inge richt. Treinbotsing in Guinea DAKAR. 9-4. Bij een treinbotsing bij Dubreka, 40 km van Conakry, zijn maandag 26 mensen omgekomen en 13 gewond. Dit heeft radio-Guinea gemeld. Eén van de treinen had bij een kruising moeten wachten tot de an dere voorbij was. Alle slachtoffers zijn arbeiders uit het mijncentrum van Fria. STUTTGART, «-4. De Westduitse drukkersvakbond heeft maandag zijn ongeveer 88.000 aangesloten le den opgeroepen vandaag (dinsdag) het werk gedurende twee uur 's mor gens neer te leggen. Men wil hiermee kracht aan looneisen bij zetten. De bond eist een loonsverhoging van 13 procent. De werkgevers wil len echter niet verder gaan dan 9 procent. De niet vlottendeN loononderhande lingen hebben de laatste dagen al geleid tot wilde prikacties bij dag bladen in München en West-Berlijn, die daardoor niet kondén verschijnen Het is de eerste maal sinds meer dan twintig jaar dat de Westduitse drukkers staken. Volgens hun bond heeft 91 procent zich voor de sta king van dinsdag uitgesproken. NICOSIA, 9-4. Palestynen zijn er maandag niet in geslaagd een door de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al gecharterd vliegtuig te ver nietigen of te kapen en de Israëli sche ambassadeur in Nicosia in zijn huis te doden. Pakistanen uit Nederland naar Engeland gesmokkeld FELIXSTOWE, 9-4. Functionaris sen van de Britse immigratiedienst ondervragen op het ogenblik vier Pakistanen die vanuit Nederland naar Engeland zijn gesmokkeld. De vier zijn met een vrachtauto van Rotterdam naar de haven van Felixstowe gebracht. De Nederlandse chauffeur van de vrachtwagen heeft de auto met de Pakistanen vrijdag op het haventerrein van Felixstowe geparkeerd en is toen verdwenen. Zondagavond trof men de illegale immigranten die twee dagen in een houten krat hadden doorgebracht en niets meer te eten hadden, in het ha vengebied aan. Drie hadden een paspoort bij zich. DEN IIAAG, 9-4. Koningin Julia na heeft maandagavond op paleis Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen mr. A. A. NI. van Agt, minister van justitie en drs. J. W. de Pons, voorzitter van de S.E.R., teneinde de koningin op enige pun ten nader van advies te dienen. Dit is meegedeeld door het kabinet van de koningin. Op het vliegveld van Nicosia bra ken vijf Palestijnen in jeeps door de afzetting en begonnen het vliegtuig te beschieten. Een Israëlische veilig heidsbeambte wierp direct de deur open en schoot een der aanvallers dood. Van de vier overigen werden twee gewond door schoten van de Cyprische politie. De vier zijn gear resteerd. In het aangevallen vliegtuig, waar van een motor onklaar raakte, waren geen passagiers aanwezig. Het vuur gevecht duurde twintig minuten. De woning van de Israëlische am bassadeur in Nicosia werd door een tweede groep bestookt met explosie ven. Niemand werd daarbij gewond. De ambassadeur was niet in zijn wo ning. Bij een vuurgevecht met de Cypri sche politie werd een politieman ern stig gewond. Hij zou later in het ziekenhuis zijn overleden. Verscheidene Palestijnen, onder wie gewonden, zijn gearresteerd. Mogelijk Australische marine-order voor Nederlandse nerven CANBERRA, 9-4. Nederlandse scheepsbouwers hopen, dat de Au stralische regering zal ingaan op hun aanbod om voor de Australische ma rine geleide-wapenfregatten te bou wen, een order waarmee een bedrag van anderhalf miljard gulden ge moeid zou zijn. Had de Australische regering vorig jaar plannen om drie geleidewapenfregatten op de scheepswerven van Williamstown te laten bouwen voor een bedrag van 1.4 miljard gulden, volgens berichten uit Canberra zouden de Nederlandse scheepsbouwers er vier hebben aan geboden voor een iets hoger bedrag, anderhalf miljard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1