LEDEN INTERNAT. CONTROLECOMMISSIE VIETNAM VERONGELUKT BIJ NEERSCHIETEN VAN HELIKOPTER Thieu in Rome Berging „Veronica" mislukt Verkeerschaos door gestrande „Veronica" Drie doden bij verkeersongeluk Finland in stakingsgreep VEELZIJDIG KUNSTENAAR PABLO PICASSO OVERLEDEN „Weinig vertrouwen in beleid provincie" J 1 L^W ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 april 1973 129ste jaargang Nr. 21205 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel '4 °.'o B.T.W. m a» nummer: Fusie Kruisrereuigingen ('Pil SIICCCS SAIGON, 8-4. Vier waarnemers van de internationale controlecommissie voor Vietnam en twee verbindings officieren van de Vietcong zijn omgekomen bij het neerstorten van een hefsehroefvliegtuig in door de Vietcong beheerst gebied, in de nabijheid van de Lao- tiaan.se grens, aldus is zondag door de Vietcong be kendgemaakt. De piloot van het toestel, een van de drie Amerikaanse bemannings leden, had per radio gemeld, dat de helikopter door een projectiel was getroffen en zou neerstorten. De om het leven gekomen waar nemers zijn een Canadees, een Indo nesiër en twee Hongaren. Dit zijn de eerste om het leven gekomen leden van de internationale controlecom- ROME, 8-4. President Nguyen van Thieu is zondag in Rome aangeko men voor een bezoek van twee dagen waarbij hij besprekingen zal voeren met president Giovanni Leone en met paus Paulus. Met het oog op het vele verzet tegen de komst van de Zuid Vietna mese leider waren strenge veilig heidsmaatregelen op het militaire vliegveld Ciampiono getroffen. DEN HAAG, 7-4. De poging om zaterdagmiddag bij hoog water het gestrande zendschip Veronica vlot te trekken is mislukt. Het schip dat 's morgens met de neus in de rich ting van de zee was gesleept kwam niet van zijn plaats, hoe 'hard de sleepboot ook trok. Het water kwam bij vloed op het Scheveningse strand 40 centimeter minder hoog dan 's morgens. missie, die op 28 januari haar werk zaamheden begon. De lijken van de negen inzittenden van de verongelukte helikopter en de tien inzittenden van een tweede helikopter die de eerste vergezelde en veilig is geland, worden door de Vietcong over land naar Gio Linh vervoerd, waar vertegenwoordigers van de internationale controlecomr missie waéhten. Inzittenden In de tweede helikopter zaten twee Canadezen, drie Polen, twee Indonesiërs en drie Amerikaanse bemanningsleden. De Vietcong heeft zondag in een verklaring het verongelukken (t^an de helikopter met waarnemers be treurd en verklaard, dat het neer storten ervan te wijten was aan een ongeluk. Niet gezegd werd, dat het toestel door een projectiel was ge troffen. Inenten tegen pokken LGNDEN, 7-4. Op de Birtse vlieg velden laten honderden reizigers zich inenten tegen pokken, sinds vrijdagavond in Londen een 29-ja- rige vrouw aan deze ziekte is over leden. Vrijdagochtend had de We reldgezondheidsorganisatie in Gene ve de Britse hoofdstad al tot pok- kengebied verklaard. Ruim tien landen hebben bepaald dat passagiers die per vliegtuig uit Engeland aankomen een geldig pok kenbriefje moeten kunnen tonen. Tot dusver verlangt alleen België dat de betrokkenen al in Engeland moeten zijn gevaccineerd. DEN HAAG, 8-4. De publieke be langstelling voor het onder Scheve- ningen gestrande zendschip van Ra dio Veronica heeft het afgelopen weekeinde in Den Ilaag en Scheve- ningen volgens een woordvoerder van de Haagse politie tot een „on voorstelbare verkeerschaos" geleid, „waar weinig meer aan te regelen viel". Zondagmiddag stond op de Rijks weg 12 Den Haag-Utrecht in de rich ting Den Haag-Schevenir.gen een file tot aan de rotonde bij Nootdorp. Ook zaterdag is het de gehele dag uit zonderlijk druk geweest op de in valswegen naar Den Haag. De politie die extra personeel moest laten oproepen, noemde de zaterdagse drukte al vergelijkbaar met die op een topdag in het zomerseizoen De Vietcong wijt het verongeluk ken van de helikopter aan het af wijken door het toestel van een vooraf overeengekomen vliegkoers. De twee helicopters met waarnemers van de internationale controlecom missie vlogen „vervan de vastge stelde vluchtcorridor en zeer dicht bij een gebied met vijandelijkheden" De plaats waar het hefsehroef vliegtuig van de internationale con trolecommissie is neergestort is in de nabijheid van de ontruimde Ame rikaanse marinebasis Khe Sanh en 640 km ten noorden van Saigon en in het hart van door de Vietcong beheerst gebied, dat zich uitstrekt van de gedemilitariseerde zone tot aan de grens met Laos. Eerste Middelbare Vakschool voor Horeca WAGENINGEN, 7-4. De voorzitter van het Bedrijfsschap Horeca heeft in Wageningen de eerste middelbare vakschool voor de Horeca in ons land geopend. Het is een initiatief van het station voor bakkerij en maalderij. De vakschool wil vakmanschap en liefde voor het werk terugbrengen in het middenkader van de Nederlandse Horecabranche. De opleiding omvat o.m. organisatietechniek en econo mie. De school, die de Franse naam „Au Bord du Pont" kreeg, geniet al grote belangstelling. Groot onderzoek naar bodemwater in België O BRUSSEL, 6-4. Deze maand is in België een groots onderzoek begon nen, onder auspiciën van het mini sterie van wetenschapsbeleid, naai de gevaren die de Belgische grond- watervoorraad bedreigen. Bij dit on derzoek zijn veertig wetenschappe lijke onderzoekers van naam, werk zaam bij Belgische universiteiten en bij verschillende departementen be trokken. Het project zal drie jaar in beslag nemen. HORST. 8-4. Bij een verkeerson geluk in de Limburgse gemeente Horst zijn zaterdagavond drie men sen om het leven gekomen. Op de provinciale weg Venraij- Venlo kwam onder Horst een Neder landse personenauto door nog onbe kende oorzaak frontaal in botsing met een Duitse, die uit de richting Venraij kwam. De bestuurder van de Nederlandse wagen, de 36-jarige F. Camps uit Venraij, overleed ter plaatse. De bestuurder van de Duitse auto. de 18-jarige A. Cladders uit Rheurdt, en een van zijn passagiers, de 24- jarige H. Cuhnekath uit Schaephuy- sen (West Duitsland, vonden even eens op de plaats van het ongeval de dood. Een tweede Duitse passagier, de 19-jarige W. Mohner, is zwaar gewond in het ziekenhuis van Horst opgenomen. Emeri t us-predikaii t promoveert VEENENDAAL, 8-4. DrsG. Mel- les, emeritus-predikant te Veenen- daal, zal dinsdagmiddag 17 april promoveren tot doctor in de theologie aan de Johannes Calvijnacademie te Kampen. Drs. Melles, die in 1900 werd geboren, is predikant geweest bij de Gereformeerde Kerken van Wartena, Eernewoude en Voorst. Sinds 1962 was_ hij pastoraal verzor ger van de chronische zieken in Apeldoorn en omgeving. 1 juni 1966 ging hij met emeritaat. Als promotor zal optreden, prof. dr. A. D. R. Pol- Bomaanslagen op Cyprus Aanhouding van Westduitse bankrovers NICOSIA, 8-4. In de nacht van za terdag op zondag zijn in drie steden aan de zuidkust van Cyprus 32 bom aanslagen gepleegd. Uit Paphos wer den er 25 gemeld, uit Limassol vijf en uit Larnaca twee. Deze aanslagen vormen een on derdeel van de ernstige incidenten tussen de aanhangers van Makarios, die het eiland als een onafhankelijke staat willen handhaven, en die van generaal Grivas, die voor aanslui ting bij Griekenland zijn. Het is niet bekend wie er voor de bomaanslagen van zaterdagnacht verantwoordelijk zijn. De politie weigerde mee te de len waar de aanslagen precies zijn gepleegd. HELSINKI, 6-4. Finland bevindt zich in een stakingsgreep. Nadat donderdag rond 100.000 bouwvakar beiders een waarschuwingsstaking hielden, hebben vrijdag de 13.000 werknemers in de levensmiddelen industrie het werk neergelegd. Se dert 1 april zit het land zonder CAO- en. De vakbonden eisen loonsverho gingen en betere arbeidsvoorwaar den. KARLSRUHE, 8-4. In een eerste- klasse coupé van de Westduitse spoorwegen is zaterdag een einde gekomen aan een jacht van ruim veertig uur op twee bankrovers, die donderdag bij een overval op een bank in Münchengladbach ruim een miljoen mark hadden buitgemaakt. De 34-jarige Günter Huboi en de 33-jarige Gerhard Kukuk werden volkomen verrast toen twee zwaar bewapende politiemannen hun coupé binnenkwam op het station Mühl- burg bij Karlsruhe. Burgemeester Reimerswaal: YERSEKE, 7-4. Burgemeester mr. C. Pijl-Hogeweg van Reimerswaal heeft weinig vertrouwen in het pla nologisch beleid van de provincie Zeeland. Met de ruimtelijke ordening in oostelijk Zuid-Beveland waar zijn gemeente gesitueerd is het volgens hem maar treurig gesteld. „Ik geloof dat de provinciale bestuurders zelf niet weten wat ze ermee aan moe ten", vertrouwde hij zaterdag de Zeeuwse statenfracties van de ARP Meest omstreden schilder van zijn tijd PARIJS, 8-4. De Spaanse schilder, tekenaar en beeldhouwer Pablo Picasso is zondag overleden. Hij was 91 jaar. Picasso stierf op zijn landgoed Notre-Dame-de-Vle in Mougins bg Nice aan de Franse Rivièra. Dit deelde zondagmiddag de secretaris van de kunste naar, de Spanjaard Miguel, mee. Op woensdag 11 april a.s. hoopt dr. ir. J. T. Thijsse 80 jaar te worden. Ir. Thijsse heeft bekendheid gekregen door de Zuiderzeewerken, als man achter het herstel van het als gevolg van de Tweede Wereldoorlog ondergelopen Zeeuwse eiland Walcheren en niet in de laatste plaats als adviseur van de minister van Verkeer en Waterstaat na de watersnoodramp tuin 1953. Picasso was een fenomeen, een veelzijdig genie. Hij was de meest omstreden en tevens de invloedrijk ste schilder van zijn tijd. Na grote armoede gekend te hebben werd hij mogelijk de rijkste schilder aller tij den en men noemde hem wel eens de miljonair die zowel kasteelheer als lid van de communistische partij Het zal moeilijk zijn een figuur in de kunstgeschiedenis aan te treffen die tijdens zijn leven zo bekend was en die zulke hoge prijzen voor zijn werk kreeg. Ironisch genoeg zijn het de schilderijen uit zijn vroegste pe riode die hem de laagste prijzen op brachten, maar die de tegenwoordige eigenaars grote winsten opleveren. Zo werd „Portret van mevrouw Soler" in 1964 door de regering van Beieren aangekocht voor ongeveer 900.000 gulden terwijl „de dood van een harlekijn", uit het bezit van wij len Somerset Maugham, op een Lon- dense veiling ongeveer 8 ton op bracht. De grote levenslust en de schep pingsdrang van de kunstenaar gaven zgn levenspad voortdurend een an dere koers. Het vrouwelijk schoon speelde een belangrijke rol in zijn gevoelsleven en bij zijn artistieke in spiratie. De geweldige omvang van zijn werk. met zijn gebreken en zijn hoogtepunten, droeg het stempel van een sterk individualistische persoon lijkheid, die Spanjaard was gebleven ofschoon hij Frankrijk tot zijn thuis had gekozen. In zijn schilderijen werden zijn liefde, zijn haat, zijn kwellingen en zijn stemmingen weer spiegeld. „Ik kom niet tot ontplooi*- ing, ik ben wie ik ben", zei hij eens. DEN HAAG. De schilder Karei van Veen legt de laatste hand aan een schilderij van prins Willem Alexan der ter gelegenheid van diens zesde verjaardag op 27 arpil a.s. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's J Al vluchtende valt men vaak f a midden in het ongeluk. f f Livius kelij en een^Italiaans pistool bij zich. De twee mannen hadden een ge laden machinepistool van Duitse ma in het bagagenet lag een aktentas met 1.047.235 mark. Het miljoen had den zij gekregen in ruil voor het lé ven van twee vrouwelijke perso neelsleden van de bank. De rest van het geld hadden zij eerder uit de kas van de bank gepakt. Huboi en Kukuk konden worden aangehouden dank zij een tip van een spoorwegbeambte op het station van Landau, in de deelstaat Rijn land-Palts. en CHU toe tijdens een oriënterende werkbijeenkomst waar de ontwikke ling van Reimerswaal centraal stond gezien tegen de achtergrond van een aantal grote industriële projecten. Sommige woonkernen worden bij uitvoering daarvan van de kaart ge veegd of komen erdoor in de ver drukking. „We moeten niet al te schrikachtig tegenover industrie gaan staan, maar we moeten wel kieskeuriger worden dan in het ver leden het geval geweest is, zei hij. Verwachting tot dinsdagavond: Koud weer In het algemeen veel bewolking, met voornamelijk in het oosten en zuiden van het land plaatselijk regen; zwak ke tot matige, in hoofdzaak noord oostelijke wind; minimumtempera turen van omstreeks 2 graden in het zuidoosten tot ongeveer min één in het noorden van het land, maxima morgen rond 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 april. Zon op 5.55, onder 19.29. Maan op 11.16, onder 2.48. Eerste kwartier: 10 april (5.28). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 10 april 8.14 20.39 1.32 14.08 Doodtij: 12 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland ligt al enke le dagen een krachtig hoge drukge- bied dat slechts weinig van plaats verandert. Tussen dit systeem en een opvullend lage drukgebied boven Scandinavië wordt boven onze om geving een noordelijke stroming in stand gehouden, die koude lucht aanvoert afkomstig van hoge breed ten. ,In de nacht van zondag op maan dag werd in het binnenland op ver schillende plaatsen een minima van min 4 graden gemeten. Overdag kon den zich gemakkelijk buien ontwik kelen, terwijl de middag temperatu ren geen hogere waarden bereikten dan 7 a 8 graden. In de komende nacht zal het kwik in het binnenland opnieuw tot enkele graden onder het vriespunt dalen. Dinsdag neemt on der invloed van een storing afkom stig van de Middellandse Zee de be wolking en ook de neerslagkansen toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1