rrico ^renóboerin RUMOER OM DE BOTERBERG Juwelenkraak in Bergen op Zoom C. Wandel en Zn ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 april 1973 Nr. 21264 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Kaas met ster-allures niet vergeten...Frïco eten KOUWENBERG tegenover Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46, Zware spits weer op zijii plaats BODEGRAVEN, 6-4. De ongeveer 25.000 kilo wegende gerestaureerde torenspits van de hervormde kerk in Bodegraven zal - als het weer mee zit - vandaag (vrijdag) op de 28 me ter hoge toren worden worden gezet. De torenspits is op het Marktplein naast de kerk van nieuw zinkwerk en leisteen voorzien en 's middags om twee uur zal een grote mobiele kraan het gevaarte, weer op op zijn plaats zetten. Als de windkracht tenminste niet meer is dan zes, aldus een woord voerder van het restauratiebedrijf, want dan wordt het onmogelijk. Er was,.eerst npg' sprake van een grote helikopter die de zaak op zijn plaats zou tillen, maar daar heeft men van af gezien. „Dat durfden we niet", al dus het bedrijf-. Klaclit tegen huisarts BREDA, 5-4. De Nederlandse Hartpatiëntenvereniging heeft don derdag bij het medisch tuchtcollege een klacht ingediend tegen de Bre dase huisarts C. Walder, op grond van grove nalatigheid, zo 'heeft voor zitter H. Fievet der hartpatiënten- vereniging bekendgemaakt. De huis arts zou afgelopen maandagavond geweigerd hebben zijn '57-jarige pa tiënte M. van der Westen-Dignouts te bezoeken. Dinsdagochtend werd de vrouw dood in haar woning aan getroffen: een acute hartinfarct. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 7 APRIL NED. I: Op een ongebruikelijk vroeg uur produceert het orkest van Tony N.olte vanavond de klanken ivaarmee traditiegetrouw VARA's tv-kwis Een van de Achtvan start gaat. In verband met het Eurovisie songfestival, dat de kijkers om half tien te wachten staat, begint het po- 'pulairs t e amus ementspro gramma van vaderlandse bodem namelijk al om zeven uur. Drie artiesten van naam zullen in deze show. optreden namelijk: Frans Halsema, Mac Ro- nay en José Feliciano. En dan om half tien het spektakelstuk dal Euro visiesongfestival heet. In Luxem burg doen artiesten uit zeventien landen een poging het songfestival '73 op hun naam le brengen. Het is langzamerhand traditie dat Pi™ Ja cobs voor het- Nederlandse publiek het programma aan elkaar praat. Van de VARA komt ook het zater- dagmiddagprogramma. De filmer Bert Haanstra is te gast in de kin- deruitzending „Kijk naar je eige", die om vier uur begint. Daarna volgt de Finse film Vinski en Vincent over een jongetje die een kraai heeft die kan praten. NED. II: De serie Follyfoot: opent om zeven uur het vier Uur durend gevarieerd programma NCRV-zater dag-Twee. Dora moet het met de viervoeter Copper opnemen tegen FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 40 „Och, twijfelen.... er is nog iets andei-s gebeui-d, dat ik maar niet vertelde, om paniek te voorkomen. Die middag fietste ik naar de vee arts om het drankje te halen, weet u nog? Ik was op de terugreis, toen een auto recht op me af kwam. Dooi de berm in te rijden, redde ik m'n leven. In een flits zag ik de bestuur der, die doorstoof." „En dacht jij, dat. het Vasen was?" De boerin keek hem verschrikt aan. „Ja". „Weet je het zeker? Want dit veran dert de zaak radikaal." „Nou, zeker.... na vanmiddag ga je twijfelen. En vraag je je af: heb ik het wel goed gezien?" „Heb je de wagen gezien? Wat voor kleur?" „Donkergroen, dacht ik. Een Ford" „Dan kan het Vasen niet geweest zijn. Hij was hier net met z'n eigen wagen: een BMW 2000. Hij rijdt, be halve in zijn veewagen, nooit in een andei-e. En zijn wagen is niet don kergroen, maar donkerblauw." Hij knikte enkele malen. ..Goed, boerin, het was Vasen n'iet. Maar nu gaan we een sommetje optellen. Puilt één: de zwartkop wordt vergiftigd. Ik houd het er nog altijd op. Opzet telijk dus. Het dier gaat dood. De veearts komt één, twee keer. Daarna stap ik op de fiets en rijd naar hem toe, dat drankje halen. Terwijl ik terugrijd, probeei't iemand me dood te rijden. Tel dat alles samen op, wat krijg je dan? Van het begin af met voorbedachte rade. Alles opzettelijk in elkaar gezet. Of niet soms?" Nadenkend antwoordde de vrouw: „Je zou hieruit kunnen concluderen, dat iemand alles zo in scène heeft gezet jou heeft zien gaan en je er gens opwachtte, tot je op de tei-ug- weg zou zijn. Om daarna op je in te rijden." „Dat ligt voor de hand, niet?" De boerin haalde enkele malen haar schouders op. „Hoeft niet be paald. Het kan wel een automobilist geweest zijn, die dronken was. Slin gerde hij niet van de ene kant naar de andere?" „Niet op gelet. De weg is daar niet breed, maar een auto kan gemakke lijk een wielrijder passéren, zonder in de benn te komen. Nee volgens mij was het opzet." „Misschien zie je het toch te zwart wit. Kees. Er zit enei-zijds wel iets in jouw redenering, maar andex-zijds kan het iemand geweest zijn, die be schonken achter het stuur zat. Enfin, we hebben nu een wagen, dus op de fiets behoef je zulke ritten niet meer te maken." Dx-ie dagen later kwam er een auto het ei-f op rijden en stopte voor het huis. Een jongen van een jaar of twintig stapte kwiek uit, liep naar achteren en maakte de laadklep los. Even daarna kwam hij met een hond aan de riem naar buiten. Kees was op het land aan het werk. De boerin was naar buiten gegaan, toen ze de wagen hoorde stoppen. De chauffeur van de veewagen keek haar grijnslachend aan en kwam met de hond aan de riem op haar toe. „Morgen. Deze hond moet ik hier afleveren." De boerin trok haar wenkbrauwen op. „Hier? Van wie komt hij?" „Dat weet ik niet, mevrouw. Maar hij is in elk geval voor u." Ze keek een beetje angstig naai de half volwassen hei-der. „Is-ie be- ti-ouwbaar?" „Ja hoor." Hij klopte het dier een paar keer op de schoft en op de hals De hond kwispelde en ging tegen de man opstaan: „Ziet u wel? een vrien delijk dier. Hij is bijna een jaar. Met stamboom. De papiex-en heb ik bij me Hij is op een leeftijd, dat hij nog af.gericht kan worden Waar kan ik hem laten?" Nog steeds overbluft, begon ze iets te begrijpen. Dat is Vasèns werk be greep ze. Ergens was ze getroffen. „Nou, ehZe wees naar de lange lijn. „Maak hem daar maar aan vast. Dan kan hij een meter of twintig heen en weer rennen. Het hok is juist van de week schoongemaakt"' De chauffeur deed, wat hem ge vraagd was. De hond blafte een paar keer en begon de omgeving te ver kennen, overal snuffelend. „Hij be merkt, dat hier vroeger een hond was, ine vrouw. Die dieren zijn even intelligent! O ja. hier zijn de papie x-en; de stamboom, zal ik maar zeg gen" ..Wie is je opdi-achtgevei", jonge man?" vroeg de vrouw, de papieren in ontvangst nemend en inkijkend. „Staat er op. mevrouw. Ik moest hem ophalen in Vries. Daar zit een fokker, begrijpt u?" „Jawel, maar wie gaf jouw op dracht de honcl te halen?" (wordt vervolgd) Douceurtje voor bewakers UTRECHT, 5-4. Elf zaalchefs en 108 zaalwachters van het Rijksmu seum in Amsterdam krijgen samen een nabetaling van 300.000 gulden ter compensatie van de extra dagen waaop ze in de periode 1 januari 1968 tot 1 januari 1973 hebben ge werkt (gemiddeld 65 dagen per, man) Dit blijkt uit een mededeling van de heer D. Goudzwaard, hoofdbe stuur-der van de Nederlandse Ghris- teLijke Bond van Overheidspersoneel in het bondsorgaan van de N.C.B.O. De betaling van de „overwerkdagen" (allemaal zondagen) was een slepen de kwestie, -waaróver nu ovex-een- stemming is. bereikt tussen de vak bonden en het departement. KIEL. Gewapend met veldbedden en ligstoelen hebben voetbal-enthou siasten ineer dan 15 uur in de rij ge staan, gezeten en gelegenom een kaartje te bemachtigen voor het we reldkampioenschap voetbal, waar voor de voor-verkoop begon. Op de folo een beeld uil Kiel BERGEN OP ZOOM, 5-4. Voor de tweede keer in een week tijd is in gebroken bij een juwelier in Bei-gen op Zoom. Met een grote tegel wex-d in de nacht van woensdag op don derdag de onbeveiligde etalageruit van een juwelier in het centrum van de stad ingegooid; waarna de inbre- kei-s verdwenen met een tableau met gouden hex-enringen en een onbekend aantal dames- en herenhorloges De omvang van de buit staat nog niet vast. Na een mislukte inbraakpoging vorige week vrijdag bij een andere juwelier in Bergen op Zoom kon de politie kort daarop dx-ie Fransen ar- resteren die ook verdacht werden •vkn inbraken of pogingen daax'toe bij een juwelier in Hoogerheide en Klunderi. Dinsdagmox-gen werden de buitenlanders bij gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Rode Kruis zendt vrachtwagens tiaar Zuid-Vietnam DEN HAAG, 6-4. Het Nederlandse Rode Kruis heeft twee spicale lichte vi-achtwagens ter beschikking ge steld van het Rode Kruis van Zuid- Vietnam voor het vex-voer van medi camenten, voedsel en dei-gelijke. De van Rode Kruisemblemeri voorziene wagens worden woensdag- 11 april vanuit Rottei-dam naar Saigon ver scheept. Op de wagens heeft het Ro de Kruis een speciale lage bak laten monteren. De Zuid - Vi e tna mese - organisatie heeft - behalve om vei-voex-middelen - ook om keukenbenodigdheden, ten ten en ambulances gevraagd, aldus .het Rode Kruis. een getraind springpaard. Na hei hoef-getrappel, aandacht voor sport. De veelbesproken Engelse voetballer George Best is te zien in een voetbal constructie film. Voetbal-aktualitei- ten uit eigen land, W est-Duitsland en Engeland worden de kijkers na het journaal voor gezet. Dan een heel an der hoofdstuk, waaraan de liefheb bers van country en-,western en folk muziek hun hart kuiyiien ophalen. Tegen negenen xoeer.eehs een afle vering uit de serie „Eeh kar vol ver halen". Dit keer 'wordt Grimm's sprookje „De wijze boeredochter" in een moderne versie op de buis ge bracht. De boeredochter krijgt van de koning een raadsel op te lossen. Een klein half uur milde satire biedt Farce Majeure. Er zullen weer de nodige steken onder water xoorden uitgedeeld. Opnieuw sport om half tien. Daarmee is de koek bijna op, want slechts de aktualiteitenriLbriek Hier en Nu- en de dagsluiting reste ren nog. ZATERDAG 7 APRIL NED. I: 10.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Kijk naar je eige: 17.00 Vinski en Vincent; 17.30 Teleac; 18.00 W.K.- ijshockey; 21.30 Eurovisie songfesti val; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws: 19.05 Folly foot; 19.30 Sporl; 20.00 Journaal; 20.20 Sport; 20.35 Country en western; 20.53 Een kar vol verhalen; 21.05 Farce Majeure; 21,30 W.K.-ijshockey; 22.35 Hier en Nu; 23.05 't Woord;' 23.15 Journaal. ZONDAG S APRIL Grote verontwaardiging is opge laaid over het voornemen om 200.000 ton EEG-boter te verkopen aan de Soxojet-Unie tegen een cent of der tig per pakje - zo ongeveer een zesde van wat de huisvrouxoen in de EEG moeten neertellen voor een pakje koelhuisboter. Het vage plan voor deze boterverkoop is prompt aange vuld met beweringen dat Moskou de boter door soldaten van het Rode Le ger zou laten opeten zodat .de ge meenschap der negen op die manier het Rxissische militaire apparaat zou subsidiëren. Nog wel vrij zwaar ook want het Landbouwfonds zou op die manier rond een miljard gulden toe leggen op de boter. Het is inderdaad een ongelukkige mededeling op een ongelukkig mo ment geweest. Maar op de een of an dere manier moet het Landbouw fonds van de boterberg af. Die is al aangegroeid tot vierhonderdduizend ton en in jilaats van te slinken, zoals rond deze tijd normaal zou zijn ge weest, groeit ze. nog door. En het op slaan van deze gigantische hoeveel heid is eveneens een dure zaak - koelhuizen huur je ook niet voor niets. Brussel meldt nu dat toch maar gestreefd zal worden om een andere koper te vinden die een wat redelijker prijs uHL&etalgjL maar dat men al zover is ingegaan op het'Rus sische bod tekent wel dat men in deze niet zo heel veel hoop heeft. Merkwaardigerwijs komt deze zaak net aan de orde nu de land bouwministers van de negen landen en de kommissie in Brussel moei zaam bezig zijn met de herziening Advertentie van de prijzen voor agrarische pro- dukten. De de- en revaluaties van de laatste tijd hebben er al voor gezorgd dat in deze de eenheid is verstoord en enige regeringen speciale maatre gelen hebben moeten nemen om te ruggang in de inkomsten der agra riërs te kompenseren. Prijsverlaging Verhoging van de landbouwprijzen is hierom een heet hangijzer omdat prijsstijgingen van levensmiddelen - de onontkoombare konsekwentie - bij de verbruiker terstond opvallen, misschien wel meerdan gerecht vaardigd is. De kosten van levenson derhoud nu willen de meeste rege ringen liefst konstant houden om in flatie maar vooral het ontstaan van looneisen tegen te gaan. De logica lijkt dan te zijn dat het Landboxiw fonds in plaats van de Russen met een miljard gulden te subsidiëren dit geld nuttiger zou kunnen besteden door de eigen kon- sumenten in de EEG de boter goed koper te leveren. Iets wat echter minder makkelijk uit te voeren is dan het lijkt. Er is tenslotte een grens aan het vermogen van de Eu- romarktlanden om boter op te ne men - een prijsverlaging zal zeker niet ogenblikkelijk ertoe leiden dat ieder zijn boterham twee keer zo dik gaat besmeren. Nog daargelaten dat bij. spijsvetten koopgexuoonten zijn ontstaan die men niet makkelijk meer verandert. De kern van de zaak is natuurlijk dat de EEG maar door blijft sukke- len met overproduktie aan boter waartegen tot dusver weinig doel treffends is gedaan. Integendeel, zo als nu blijkt. De enige manier om er af te komen is natuurlijk de produ cent de prijs te betalen die er op de vrije markt voor te maken is - maar dit zou een teruggang in agrarische inkomens betekenen die regeringen en EEG-kommissie niet voor hun verantwoording willen nemen. Het zou ook onbillijk zijn in menig op zicht. Maar de rel om de boter voor Rusland geeft wel aanleiding om éindelijk eens een plan te ontwerpen waardoor de EEG van zijn boterber gen afraakt zonder dat. daarvoor de veehouders zonder meer het gelag moeten betalen. NED. I: Voor het zondagavond programma op het eerste net tekent ditmaal de KRO. Dat betekent, dat- om zeven uur een klassiek concert verwacht kan xoorden. Een klein en semble uit het Concertgebouworkest speelt Johannes Brahm,s Hoorn-trio opus 40. Over zwarte magie gaal het verhaal uit de Daktari-serie die ver volgens op de buis komt. De zoon van de dorpsoude is zwaar ziek. Vijftig mimiten vrolijk amusement zit verpakt in „Citroentje met sui ker", dat het kij.kèrsvolk na het journaal wordt voorgezet. Onder de titel „Het is allemaal maar show" be leeft. Manie het heuglijk feit, dat hij mag zingen in de duizendste uitzen ding van „Van twaalf tot twee". Na de luim de ernst en dat houd.t in een klein uur aktualiteiten in de rubriek Brandpunt". In westernsfeer wordt het tv-publiek hierna gebracht met een aflevering uit Alias Smith en Jones. De twee avonturiers krijgen het zwaar te vexduren.\De KRO gaal de lucht uit m'et. e'eh nieuwe vertel ling met prenten en filmfragmenten uit de serie Lieut? Heviel. Een stapje terug naar het zondagmiddagpro gramma. Een aflevering uit de Par tridge Family volgt op het nieuws en het W eekjournaal. Informatie en OntspanningJ$prrïi via de NOS-kiosk to de kijkers. Tegen half vijf volgt de rubriek „Iniërpellatie"In drie on derdelen u^ilt de IKOR-uitzending, die om tien 'óver vijf begint - uiteen: Woord voor Woord, de serie Geloven in de onvoltooide tijd, en tenslotte de txoeede en laatste aflevering van Le ven als een ver-vreemdeling, waarin Jules de Corte over maatschappij en natuur mediteert. NED. II: De serie Polly is van het scherm verdwenen. Een nieuweling maakt om zeven uur op de NOS- avond zijn opwachting. De geest uit de gieter is de titel van. de nieuwe jeugdserie. De hoofdfiguren zijn de jongen Hal Adden en zijn hond Fred. Studio Sport 1, om half acht, wordt gevolgd door de rubriek Panoramiek, die vanavond voor de laatste maal de vervoersproblematiek onder de loep neemt. Het accent valt op een discussie over aspecten die in de vo rige drie afleveringen naar voren zijn gebracht. Minder serieus gaat het ertoe in de serie „Bemin de bu ren". Als ook Studio Sport 2 over het scherm is gegaan, is het tijd voor de rubriek „Dokter ja, dokter nee". Het laatste programma „Markant"is ge wijd aan de econoom en politicus prof. mr. Pieter Lieftinck. ZONDAG 8 APRIL NED. I: 11.00 Eucharistieviering; Zaterdag 7 april, 19.05, Nederland 1: Een van de acht. Met als gast José Feliciano. 14.15 Teleac; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjournaal; 15.07 The Partridge Family; 15.30 NOS-kiosk: 16.25 In terpellatie; 17.05 Toto: 17.10 Woord voor Woord; 17.15 Geloven; 17.45 Le ven als een vreemdeling; 18.20 Te leac; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Zon- dagavondconcert; 19.30 Daktari; 20.20 Nieuws; 20.25 Citroentje met suiker; 21.15 Brandpunt; 22.05 Alias Smith en Jones; 22.55 Lieve hemel; 23.15 Journaal. NED. II: 18.52 Vooraf; 18.55 Ti-to- tovenaar: 19.00 Nieuxos; 19.05 De geest uit de gieter; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Be min de bxiren; 21.10 Studio Sport: 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.05 Markant; 22.55 Journaal; 23.00 Te leac. MAANDAG'9 APRIL NED. I: Vorige week beleefde AVRO's tiener programma Toppop zijn honderdste uitzending. Van avond om zevbn uur begint presen tator Ad Visser dus aan zijn tweede serie van honderd. Om half acht gaat het doek weer op voor het raadsel spelletje Wie van de drie?, dat zich, getuige de reakties van 't t.v-publiek, in een grote populariteit mag ver heugen. Na het journaal volgt Peyton Place. Voor Joe Rossi is het wel bekeken. Hij vindt zelf ook. dat het tijd wordt om het stadje te ver laten. Rodney zit diep in de put. Want bij toeval hoort hij een gesprek tussen Betty en Steven en .dat doet zijn argwaan toenemen. Privé-detec- tive Cannon gaat om tien over negen aan het werk. Hij meldt zich als chauffeur bij een transportbedrijf, dat geterroriseerd wordt door een groep lifters, die het eerst nog bij diefstallen laten, maar later ook niet terugdeinzen voor moord. Zodra Cannon dat varkentje gewassen heeft gaat de gong voor Televizier Magazine, dat met een mengeling van keiharde aktualiteiten en luch tiger reportages de AVRO-avond besluit. NED. II: Aflevering 38 uit de serie „De familie Ashton" betekent, op het tweede net de start van de KRO- avond. In deze aflevering wordt de schijnwerper gericht pp Tony töriggs, die aan de vooravond, van D-day ge wond raakt. De KRO brengt sinds enige tijd na het journaal van acht uur documentairachtige programma's die alleszins de moeite van het kij ken waard zijn. „De wereld loopt op olie" is de titel van de documentaire van Albert en Onno Gols en Kees Colson over de oliewinning uit de Noordzee. Zeventig minuten duurt de speelfilm „De prijs van Stock holm", die vervolgens op het, scherm ivordl gebracht. In deze in 1963 door Marlc Robson gemaakte film speelt de onlangs overleden fümveteraan Ed ward G. Robinson een natuurkun dige die ontvoerd wordt. Een dubbel ganger neemt, de plaats in van de met een Nobelprijs onderscheiden natuurkundige, die zelf ontvoerd is. Een aan lager wal geraakte auteur spant zich ervoor in om de'geleerde zijn vrijheid weer terug te geven. MAANDAG 9 APRIL NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuxos; 19.05 Toppop: 19.30 Wie van de drie?; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Cannon; 22.00 Televizier; 22.50 Jour naal; 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 De familie Ashton; 20.00 Journaal: 20.20 De wereld loopt op olie: 21.10 De prijs van Stockholm; 23.20 Tele-zet; 23.25 Journaal; 23.30 Teleac. agent -Dxiiveland GARAGE J Nieuwei-kerk, tel. (01114) 1487 J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9