9 ALLEEN NOGMAALS „DOLFIRODAM" EN SCHOUWENS SCHOON! a.s. maandag de GEHELE dag wegens beursbezoek gesloten ZIERIKZEE - TELEFOON (011 10) 2443 INGEZONDEN STUKKEN Van één mijner nieuwe vrienden, wiens voorvaderen mijn huidige stokoude Huys Repard, onder het prachtige Koepeltje gelegen en thans volgens de middeleeuwse, spelling weer Repaer geheten, een paar ge neraties lang bewoonden, kreeg ik drie nummers van uw veel gelezen Zierikzeesche Nieuwsbode. Voor mij ligt het nummer van 27 maart 1973, waarin ds. J. van den Berg van Scharendijke een ingezon den stulc heeft geplaatst, dat mij deugd doet. Hoogst merkwaardig is inderdaad de gang van zaken, waardoor de ge meenteraadsleden van Middenschou- wen practisch geen enkele inspraak hebben gehad voor de beslissing viel. In de raadsvergadering van 28 fe bruari waren alls discussies over de „Dolfirodam" uitgesteld.... en daar is het bij gebleven- En dan lees ik dat de „Dolfirodam" een inderdaad „ontsierende puist betekent van 100 m. lang en 15 m hoog, zodat hij diis Narcissen in bloei DEN HAAG5-4. De bollen velden in de kop van Noord- Holland, Kennemerland en Zuid-Holland vertonen dit ■weekeinde overal bloeiende narcissen. De hyacinten begin nen op bescheiden schaal hun kleuren te tonen en hier en daar zijn nog crocusveldjes te bewonderen, zo zegt het Natio naal bureau voor toerisme. Een overzicht per gebied: Kop van Noord-Holland: Overal bloeien thans de nar- cissen, in de buurt van Anna Paulowna, de Egmonden en Castricum hier en daar nog enige crocusveldjes. De hya cinthen beginnen kleur te krij gen. Kennemerland: Narcissen staan dit weekend in volle bloei, ook hier beginnen de hyacinthen hun kleuren te to nen. De diverse showtuinen hebben zowel buiten als in de kassen nog slechts enkele va riëteiten te bieden. De volle bloei wordt omstreeks Pasen vemoacht. Zuid-Holland: Naast- de volop bloeiende narcissen kan men hier en daar reeds veldjes cup-hyacinthen en bo tanische tulpen bewonderen. De andere hyacinthensoorten beginnen te komen. nog 4 m boven de nieuwe dijk uit steekt! En dan gaat dominee Van den Berg verder en spreekt zijn waar schuwende woorden uit. over „onze leulindustrie met springende vissies" En nu komen wij tot het knellende punt, waarover ik graag mijn mening geef. Een even grote voorstander als voorvechter zijnde voor het behoud van het zo belangrijke Schouwse na tuurschoon voor zover dat maar enigszins mogelijk is, voor de on overtroffen charme van ons rustige en gezonde eiland, kunnen wij toch de wijzers van de klok niet tegen houden en worden er natuurlijk toch ook aanvallen gedaan op één van de mooiste plekjes van ons eiland, waar ik het voorrecht heb te mogen wonen de hoek van het nieuwe Grevelin- genmeer bij het Koepeltje, waar thans nog het niet meer ingebruik zijnde Deltahaventje ligt, en waar blijkbaar het „Dolfirodam"-gevaarte moet verrijzen. Waarmee een uniek strandje met helder fris water, een lievelingsplek voor vele vissers en voor vele ge zinnen. met kinderen radikaal verlo ren dreigt te gaan, terwijl inderdaad het uitzicht vanaf het Koepeltje bui tengewoon ontsiert zal worden door het gevaarte, dat. vlakbij zou gaan verrijzen Maarmaar-en nog eens maar.... er staat toch wel iets te genover en. dat is de aard van de leut om dominee's Van. den Berg's woord nog eens te herhalen. Het. spel met de dolfijnen, die tot de schranderste dieren uit het die renrijk behoren, die zonder enige lijf lij ke dwang de meest interessan te capriolen maken, die meters hoog springen ook omdat zij dat nu een maal prettig vinden en natuurlijk omdat dan een visje de beloning is, is naar mijn gevoel een gezond spel. Hoe vele vinden het heerlijk voor hun kinderen, wanneer Flipper weer op de beeldbuis verschijnt en hoevele ouderen genieten mee! En nu ga ik een misschien ietwat gezochte, maar naar mijn mening toch wei juiste vergelijking maken en voer u mede naar.... de Bra bantse „Efteling" Vele jaren geleden" ontworpen na een besluit van de gemeenteraad van Kaatsheuvel, die nog als een cerbe- rus de sfeer van de Efteling blijven bewaken. Het sprookjesland, dat on ze grote schilder en grafisch kunste naar Anton Pieck tot leven bracht. Ah,ton Pieck, die daar tot nu toe en dat zal stellig blijven voortduren, zolang hij leeft, de scepter voert over de sfeer van de Efteling, over de realisatie van de door hem ontwor pen, beelden, die de sprookjesroman- tielc van het verleden aan de kinde ren van het nuchtere heden brengen En ook aan de ettelijke tienduizen den volwassenen, die een bezoek aan de Efteling een weldaad vinden. Dezelfde Anton Pieck, die één van de grootste en trouwste vrienden van ons eiland is! Het leutpark de „Efteling" is uit gegroeid tot. één van de belangrijkste internationale en nationale recrea tie-oorden, maar er zijn geen bars opgericht, geen danstenten, de res taurants zijn aan strenge bepalingen onderworpen en ondanks het be zoek van honderdduizenden blijft toch de gezonde sprookjesachtige sfeer van de Efteling onaangetast. Maar daar zorgen dan ook burge meester en wethouders, de gehele gemeenteraad van Kaatsheuvel en last not. least de ontwerper en advi seur voor met ijzeren hand! Ik herhaal: met ijzeren hand En nu keren wij weer terug naai de a.s. „Dolfirodam" met zijn nieuwe woonplaats Scharendijke. Wanneer het gemeentebestuur van Middenschouwen toont een gewe tensvol beleid te willen voeren om zijn gemeente, waaronder Scharen dijke als één der voornaamste dor pen. ressorteert, dan zal het met ijzeren vuist ertegen moeten waken dat de „Dolfirodam" kan ontaarden tot een kwalijke, verpestende „leut- industrie". De „ontsierende puist" blijft, maar hij brengt ons de op zichzelf aan trekkelijke recreatie voor jong en oud van de springende dolfijnen en wanneer wij on-s dorp tot deze „leut" kunnen beperken dan is. dat een af doende reden om andere voor Scha rendijke ongezonde „leut" te voor komen. Laten wij ons maar beperken tot die broers van Flipper; zij zijn heus de kwaadste nog niet. Ad. M. C. STOK KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. In Arnhem begint de bouw van het grootste kantoorcom plex in Gelderland. Er is 40 miljoen gulden mee gemoeid. De bouw ge schiedt voor rekening van het pen sioenfonds voor de grafische bedrij ven. Het ruim 40 meter hoge gebouw krijgt veertien bouwlagen. In de kelder is plaats voor een computer centrum. STORMPL AATJES UIT WESTHOEK Er is nu eenmaal veel groen in de sproken. Op de foto: een fikse boom Draaiend door de domaniale bossen, Westhoek en de stormschade deelde begaf het aan de weg Burgh/Wes- kioam men hier en daar ook omge- zich daar het meest aan mede, zon- tenschóuwén (boven). stormde dennebomen tegen (onder). der dat van een calamiteit kon ge- (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. De 48-jarige John R. Lantz uit, Tulsa (Oklahoma) in de Verenigde Staten is benieuwd naar het lot van o.a. twee Nederlandse vissers die hem op dinsdag 11 janu ari 1944 uit het IJsselmeer hebben gehaald. DEN HAAG. Tijdens de zware storm van maandag blijken in de Noordzee, ongeveer twintig mijl uit de kust voor Scheveningen, ruim tweehonderd vaten met onkruidbe strijdingsmiddel in zee terecht ge komen, ARNHEM. In Gelderland hebben de laatste drie jaar 10 van de 80 di recteuren van scholen voor voort gezet onderwijs het werk vroegtijdig moeten neerleggen door een hartin farct of een ernstige vorm van over spannenheid. Dit heeft onderwijsin- specteur drs. O, Mechelink verklaard op een in Arnhem gehouden af scheidsreceptie van de directeur van de Mavo-school. NIJMEGEN. Studenten hebben donderdag het Instituut voor Politi cologie in Nijmegen bezet uit protest tegen het optreden van de hoogle raar-directeur prof. dr. A. Hooger- werf. Inzet is de benoeming van een wetenschappelijk medewerker. De bezetting gold voorlopig voor één dag. AMSTERDAM. Het bestuur van de Theologische Faculteitsvereniging van de Vrije Universiteit in Amster dam zegt „met ontzetting" te hebben vernomen dat de Universiteitsraad heeft besloten de uitwisselingsover eenkomst met de universiteit van Potchefstroom in Zuid-Afrika voor lopig voort te zetten. DEN HAAG. In een brief aan de Tweede-Kamer heeft Toni Boltini als voorzitter van de „Vereniging van Nederlandse Circussen" aange drongen on overheidssteun voor het circus in Nederland. „Het jaar 1973 wordt beslissend voor het voortbe staan van Nederlands grootste cir cus". zegt Boltini over zijn eigen be drijf. ARNHEM. De Veluwse Autodienst (V.A.D.), die dit jaar haar 50-jarig bestaan viert, heeft het afgelopen jaar 11,2 miljoen reizigers vervoerd tegen 19.6 miljoen tien 'jaar geleden. Dit is het gevolg van de hogere bus tarieven en het gebruiken van de ei gen auto, aldus directeur drs. G. D. Pasman. DEN HAAG. Met 66 tegen 54 stemmen heeft de Tweede Kamer de Nederlandse deelneming in het pro ject tot de bouw van een snelle kweekreactor in het. Westduitse Kal kar goedgekeurd. ROTTERDAM. In eén telegram aan de minister van economische za ken aan de voorzitter van het pro- duktschap granen, zaden en peul vruchten pleiten de drie organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van de Nederlandse Bakkerij voor een nieuwe verhoging van de minimumbroodprijsregeling per 1 juli 1973. VLAARDINGEN De Vlaardingse gemeenteraad vindt, dat door de stank een voortdurende aanslag wordt geleverd od het menswaardig bestaan. Zij eist daarom, dat op kor te termijn maatregelen worden ge nomen om een einde te maken aan de ernstige stankoverlast die de Vlaardingers voor de tweede maal binnen veertien dagen hebben on dervonden. UTRECHT. In de R.K.-kerk Ne derland is een actie van start gegaan onder de naam „rondom Alfrink" voor de vorming van een Alfrink- fonds. Men wil uit- dit fonds een com muni cat iecentrum voor de Ne derlandse kerkprovincie, een „hartë- wens" van kardinaal Alfrink. finan cieren. LELYSTAD. Door het hoorbaar baar maken van de telefonische nieuwsdienst van het. A.N.P.. heeft dr. Ir. W. M. Otto, de Landdrost van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, de eerste perma nente telefooncentrale in Lelystad officieel in gebruik gesteld. ARNHEM. De politie heeft voor de tweede keer binnen veertien dagen in de IJssel bij de Steeg aan de oos- telijke Veluwezoom het stoffelijk overschot gevonden van een nog on bekende, ongeveer 40-jarige man. SCHIPHOL. Het aantal luchtvaart maatschappijen dat op Schiphol een lijndienst onderhoudt is vanaf deze week met één gestegen. Voor het eerst landde een blauw-geel beschil derde Boeing 707 van de maatschap pij Singapore International Airlines op de Amsterdamse luchthaven. DEN HAAG. Overleg is gaande over richtlijnen voor ziekenhuizen en inrichtingen, welke richtlijnen betrekking zullen hebben op het vraagstuk van het beheer van vermo gens van opgenomen patiënten. Al dus heeft minister Stuyt van volks gezondheid dinsdag geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Dolman (P.v.d.A.). A ccountantsrcn*nor k\utnoi administratie en belastingzaken ecnn«ni:\cl: advies en begeleiding T :e' mi 01870-1477; - Middetharnis DEN HAAG. Minister Boersma (landbouw en visserij) heeft een kort bezoek gebracht aan hel Westland. het glas-tuinbouwgebied, dat het meest is getroffen door de storm van maandag. DEN HAAG. Koning Juliana zal op dinsdag 22 mei het nieuwbouw- complex van het waterloopkundig laboratorium in Delft officieel in ge bruik stellen. BREDA. Mr. Dr. C. Berkhouwer, voorzitter van het Europese Parle ment, zal 12 april de zevende kunst en antiekbeurs te Breda openen, die tot en met 22 april in „Het Turf schip" wordt gehouden. Dr. ir. J. T. Thijsse wordt 80 jaar DELFT, 4-4. Op woensdag 11 april zal dr. ir. J. T. Thijsse 80 jaar wor den en op dinsdag 22 mei zal konin gin Juliana het nieuwbouwcomplex van het Waterloopkundig Laborato rium in Delft in gebruik stellen. Twee op het oog op zichzelf staande gebeurtenissen, maar in feite ge beurtenissen, die nauw verband met elkaar hebben. Op advies van de ko ningin hebben immers vele staats hoofden. en andere hoge buitenlandse gasten ir. Thijsse bezocht in dit la boratorium, dal als zijn geesteskind kar worden beschouwd. Daarnaast heeft ir. Thijsse bekend heid gekregen door de Zuiderzeewer ken. als man achter het herstel van het als gevolg van de tweede wereld oorlóg ondergelopen Zeeuwse eiland Walcheren en niet in de laatste plaats als adviseur van de minister van verkeer en waterstaat na de wa tersnoodramp van 1953. Als de stormwind loeit De stormwind loeit, de stormwind woedt Kom mannen op; te wapen Be waak de dij ken, kijk goed uit De watergolf zoekt weer naar buil, 'l Is nu geen lijd voor slapen. De stormwind loeit, de stormwind woeclt De regen klettert neer Zo zwart als roet is nu de lucht De meeuwen krijsen in hun vtuchl En vliegen heen en weer. De stormwind loeit, de stormwind woedt De stormbal hangt weer uit Het water kolkt, en kookt, en wast.. Twee rode lichten in de mast Elk 'weel, wat dat beduidt. De stormwind loeit, de. stormwind woedt Het is nu ivindkracht negen De golven beuken woest de kust, Het zeevolk tuurt wal ongerust Langs dijk en waterwegen. De stormwind loeit, de stormwind woedt Met ivilde, woeste vlagen Houdt Nëderland, uw dijkwachl klaar Wees op uw hoede; er dreigt gevaar Niemand mag nu versagen. De Noordzee kust, van af Cadzand Tot 't kleine eiland Ameland. Wordt fel en zwaar besprongen De waterwolf ligt op de loer, Dus mannen houdt u flink en stoer Dan wordt 'r gevaar bedwongen. A-W-B REGENSBURG. De maansteen nummer 15.536, die de bemanning van de Apollo 15 van de rand van de Hadley-spleet mee naar de aarde bracht, is niet meer uniek. Iedereen kan het stuk'van de maan kopen - natuurlijk niet. hel origineel. Een gram daarvan kost een paar miljoen gulden, en nummer 15.536 weegt 317 gram. Maar een „prent" ervan - onze foto loont een ingelijst exem plaar - is wel te krijgen en bovendien wat grootte, kleur, relief en oppervlak- te-siruktuur betreft van de echte maansteen nauwelijks te onderscheiden. Vervaardigd werd de op de wereld xinïeke reproduktie met behulp van een speciaal procédé in een bedrijf te Neubttrg/Donau, waar 'staalgravures wor den gemaakt en afgedrukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7