PIMPELBURGER BITTER itetot procent 79, Centrale verwarming Programma's voor komende feestdagen in grote lijnen gereed INGEZONDEN STUKKEN Katastrofale brand teistert Arnhem z.v.u. Hans Rensenbrink over dieren Contra Schelde-sluiling A<ffyfhen\e J'T EERSTE GLAASJE IS TU3?SCHENK VAN DE KUVPER "puur" of als "tic" in een frisdrank of vruchtensap of met een paar blokjes ijs ("on the rocks") De rente, die wij vergo/édën Vajspaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare Jegoeden tot 7%% voor onze NMS-Spaarbrieveq Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar i deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Sint Domusstraat 43 -Zierikzee Telefoon- 3260 O en SAMAN-DEURLOO Brand in sehoolschip ZIERÏKZEE, 6-4. - Donderdagavond, werd de brandweer gealarmeerd voor een vuurhaard-je, in hel voor de openbare basisschool ,,'t Kofschip" in plan West gelegen schip. De brandweer wist met kleine middelen het brandje snel te bedwingen, zodat erger kon worden voorkomen. Het moet zoel bijna zo zijn, dat in het in terieur van het sehoolschip met vuur is gespeeld. De schade kon beperkt blijven. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Verenigingsraad „Nieu werkerk'' DEN HAAG. De 62-jarige B. Sprengels uit Den Haag is in een ziekenhuis overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk. Hij verleende op een kruising in Den Haag met zijn fiets geen voorrang aan een vrachtauto. Geachte redaktie, Met belangstelling heb ik het inge zonden schrijven van de heer Stok in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 5 dezer gelezen, waarmede ik voor een deel instem. Echter ben ik het niet met U eens, dat thans voor de oudere generatie de leuze „Goed Zeeuwsch, goed rond" nog voor 75 procent opgaat en voor de jongeren maar voor 25 pro cent. Dit is onjuist. Ik heb dit in mijn beroep met de ouderen ondervonden, maar ook met de jongeren, waarvoor ik mij vele jaren heb gegeven en in gespannen. Hiervan heb ik nooit spijt gehad, want de jonge generatie was dit waard. Bedoelt U misschien in Uw schrijven degenen, die in de zo mer ons eiland voor een deel bevol ken? Maar dat zijn geen Zeeuwen of te wel Sc'houwen-Duivelanders (dit zijn nog aparte Zeeuwen). Men is hier op Schouwen-Duive- land minstens zo aan zijn geboorte grond en woonplaats gehecht als an deren in andere delen van ons land en natuurlijk vindt men 'het jammer, dat door veranderingen, vernieuwin gen. de moderne tijd enz. verschil lende dingen en mooie plekjes verlo ren zijn gegaan of nog gaan, dat ben ik met U eens. Maar denkt U werkelijk, dat het mooie, rustige en kalme eiland (thans een deel van het vaste land) voor ons alleen is? Moeten wij dit alleen voor ons zelf willen behouden? Mo gen wij anderen, niet laten meege nieten (natuurlijk met de verande ringen, welke door dè moderne tijd worden gesteld)'? Dit is toch niet juist, ook anderen moeten na hun drukke werkzaamhe den hier rust en verpozing kunnen vinden. Ook zij hebben recht op die ontspanning en rust in deze sfeer. Ook U bent hier gekomen om te ge nieten en rusten en we gunnen het U, maar laat anderen ook genie ten, al komen door het veelvuldige bezoek veranderingen, die in onze ogen verlies betekenen, daar moeten wij ons bij neerleggen. Wat nu de dansgelegenheden be treft. Laat de jeugd dansen, en wil len U en1 anderen dit niet zien, de stranden, duinen, kroondomeinen enz., verschaffen U zoveel mooie en uitgebreide natuur, dat U er weken in kunt dwalen, zonder veel mensen tegen te komen die maar voor 75 procent en 25 procent goed Zeeuws zijn. ('in Uw ogen). Ik zelf heb de beschikking over een zomerhuisje te Haamstede, waar in wij veel en dikwijls verblijven, en steeds verblijden wij ons in het feit, dat de grote uitgestrektheid aan zo veel liefhebbers van wandelen en natuurschoon zoveel moois en rust biedt. Dat U juist een plekje hebt gehad waar het ook zeer rustig was en dat door het verkeer, dam. enz. het rus tieke is verdwenen, is jammer voor U, maar zoals ik hierboven reeds schreef, er is nog genoeg en wij moe ten leren offers te brengen voor an deren. Nu nog iets anders, betreffende het aanspraak maken op het 50 procent Zeeuws zijn. Neen, daar maakt U geen aanspiaak op, en waarom niet'? Omdat het „goed Zeeuws, goed rond" zijn, betekent, dat men voor ieder wat over heeft en zeer zeker een deel van onze rijkdommen aan rust en natuur. Hebben de elders wonen de Nederlanders bij de evacuatie in 1944 onze eilandmenseh niet hartelijk opgenomen (de contacten zijn er nog)? Moeten wij als dank daarvoor deze mensen hier niet dulden? Moe ten wij de hulp, die wij na de water snood van februari 1953 van het ge hele Nederlandsohe volk en van bui ten de grenzen hebben ontvangen, vergeten? Neen, neen. (Het zakelijke deel geheel buiten beschouwing ge laten). Ondanks alles, houden wij het bij onze leus „Luctor et Emergo", terwijl' na de ramp in 1953 een Zierikzeeë- naar er nog één bijvoegde nl. „Steeds opnieuw beginnen, dat is levens moed". Zodra U alles gaat bekijken, zoals wij dat doen, dan kunt. U Uzelf voor een deel Schouwen-Duivelan- der' voelen of te wel een stukje Zeeuw. Hoogachtend, J. L. Legemaate „Vrijoord", 't Vrije 6 Zierikzee NIEUWERKERK, 4-4. Woensdag jl. kwam in café „De Meebaal" de Ver enigingsraad Nieuwerkerk bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. A. Scliiettekatte. Deze heette ieder van harte welkom en toonde zich zeer verheugd over het feit dat weer zoveel besturen van de diverse vere nigingen aanwezig waren. De voor zitter keek terug op de zeer geslaagde vergadering van 6 maart jl., waarop toen werd besloten om zo spoedig mogelijk bij elkaar te komen voor het opstellen van een pyQ$ramma zerband het 25-jarig jubileum vanrls^ningir voor 5 september, in verband niet d n^et bin gin Juliana. Na het openingswoord van de voor zitter gaf hij het woord aan de secre taris van de Verenigingsraad, de heer A. Radewalt, die de notulen voorlas van de vergadering dd. 6 maart, waai'in toen de IJsvereniging toe trad tot de Verenigingsraad. Het jaar 1972 kan, wat de activiteiten van de Verenigingsraad betreft, volgens de heer Radewalt: geslaagd worden ge noemd. Hierna werden door de voorzitter naar de ideeën gevraagd van de ver enigingen betreffende het feest op 5 september a.s. Alle verenigingen zijn te allen tijde bereid deel te nemen aan een optocht. Buiten de vereni gingen om zijn andere inschrijvingen t Strijd tegen f (verkeers)lawaai i f DEN HAAG, 5-4. Rijkswa- f Ier slant zal er in de toekomst f i naar streven bij de aanleg van autosnelwegen een geluidsni- f veau van 55 decibel buiten de r J gevel van woonhuizen niet te f J overschrijden. In de gevallen f J dat er reeds een woonbebou- f J wing langs een toekomstig tra- f f cé is. acht Rijkswaterstaat een f i niveau van ten hoogste 65 de- f <1 C.ibel acceptabel. Dit staat in f J een rapport van deze rijks- f 4 dienst. f jl Rijkswaterstaat zegt dat in f 4 de stilste gebieden van Ned.er- f 4 land 's nachts nog een ge- luidssterkte van 20 tot 25 de- 4 cibel wordt- gemeten. Nabij f 4 een drukke 'verkeersweg kan f de sterkte toenemen tot 70 a f 4 SO decibel. De „pijngrens" ligt 4 bij 120 d 130 decibel, L 5 van harte welkom; het onderwerp zal geheel vrij zijn. Als contactman hiervoor werd de heer N .Lievense, UNA-straat 10, bereid gevonden. De muziekvereniging, evenals de drum band van ,.De Vier Bannen", zullen voor een muzikale omlijsting zorgen. Het. hoofd van de kleuterschool, mej. Gaanderse, zou het zeer op prijs stel len indien er een kinderprogramma op poten werd gezet. Verder werd besloten om van de steeds terugke rende kinderspelen op het sportveld af: te étappen. De jeugdsoos „The Fish" (vertegenwoordigd door Anne Stins) is bereid om aan de organisa tie van het kinderprogramma deel te nemen. De heer N. Lievense merktè vervolgens op dat de bejaar den toch ook aan hun trekken moe ten kotrien in de vorm van een quiz of een optreden van het kinderkoor „Van knop tot bloem". Het programma Over a>)-; deze dingen werd uitvoe rig gesproken en tot slot kwam het volgende programma uit de bus: 's Morgens zullen herauten door het dorp rijden, gevolgd door koraal- muziek. Om een uur of tien zal er een korte kerkdienst worden gehou den ter gelegenheid van hel jubi leum van de koningin. Voor de kleu ters en de laagste klassen van de la gere scholen wordt door de jeugd soos „The Fish" een programma ver zorgd; dat waarschijnlijk zal plaats vinden' in „Ons Dorpshuis"'. Voor d.e andere scholieren (klassen 4. 5. 6) wor'dt'er een Zeskamp georganiseerd. De organisatie hiervan is in handen van .de.heren J. Matthijsse, K. Rade walt,. (Molenstraat) en H. de Valk (Burg. Boumanstraal). 's Middags zal de;.Z'eskampbaan ook gebruikt wor den, maar dan voor de ouderen. Om pirn, .'half twee zal dan een grootse optocht worden gehouden, waaraan ieder mag deelnemen. Aan het einó^ van de middag (plm. vijf uur) zal het programma voor de bejaarden afgewerkt; worden, 's Avonds worden in „Ons Dorpshuis" de prijzen uitge reikt van de optocht. Zeskamp e.d. Het ligt in de bedoeling om daarna een oranje-bal te organiseren. Koninginnedag Voor Koninginnedag van 30 april is er' al een programma klaar. Om half negen is er koraalmuziek, waar schijnlijk gevolgd door een ballon- wedstrijd (half 10). Van tien tot elf uiar zal de muziekvereniging „Oefe ning en Uitspanning", in samenwer king met de drumband van de wan delsportvereniging, een. mars door het dorp houden, 's Middags van twee tot drie uur straattekenen voor Zeventien panden in de as ARNHEM, 6-4. Bij een brand in de Spijkerlaan te Arnhem zijn donder dagavond vier verfwinkels, drie behangselzaken, een glashandel, een drukkerij, acht woningen plus alle inventaris en voorraden voor een deel uitgebrand. De schade bedraagt vele miljoenen guldens. De afgebrande panden behoren tot een groot zakencomplex op de hoek Spijkerlaan-Driekoningendwars straat, dat grotendeels in eigendom is bij de glas- en verfhandel Jan Willekes, op zijn gebied één van de grootste winkels in Europa met 30 personeelsleden. De brand is vermoedelijk ontstaan na een gasexplosie in één van de winkels. Vrijdagochtend wordt be gonnen met een onderzoek naar de oorzaak ervan. De vlammenzee ging gepaard met vele explosies van verf bussen, waar door in de directe omgeving tiental len ruiten sneuvelden. Niemand werd gewond. Volgens eigenaar Willekes moet het hele bedrijf opnieuw worden op gebouwd. Voor de blussingswerk- zaamheden had de Arnhemse brand weer al het beschikbare materieel (14 .wagens en 50 man) ingezet. „Dieren zien zoals ze zijn": een zinvolle titel, die donderdagavond inhoud kreeg met een causerie van de bekende Artis-medewerker - tv- spreker Hans Rensenbrink. onder auspiciën van de Z.V.U., ditmaal in de - niet geheel gevulde - zaal van het Huis van Nassau. Rensenbrink - uiterst enthousiast en vlot spreker - vertelde over de vroegere menagerie, die er op uit was een „gekke verzameling bees ten" te tonen en te exploiteren, maar ,.nu weten we al heel wat meer over dieren. Er komt een verandering in de opvatting over en de instelling op hel; dier, maar merkwaardig feno meen blijft de symphatie en antipa thie, die dieren bij mensen opwekken gevoelens die gewoon iedere reeële grond missen." Dieren zijn echt „gewoon", zij het anders; toch blijven er in de dieren-, tuin „toppers'' die iedereen wil zien en iedereen, aardig vindt. Die speci fieke uitwendige tekenen, die dus duidelijk een bepaalde indruk op de mens hebben illustreerde de heer Rensenbrink met talrijke fraaie die- ren(plaatjes): de panda, de pinguïn, de maraboe, het kameel, de leeuw, de struisvogel, de kangoeroe, de ci vetkat e.a. Hij vond daarbij gelegenheid te to nen welke - soms zelfs zuivere fy sieke - eigenschappen en hoedanig heden een bepaalde indruk op de mens maken, een indruk, die vaak onjuist en onterecht blijkt te zijn. Een intrigerende vraag bij dit alles is, hoe het. dier de mens ziet. Hij ziet die hoogstwaarschijnlijk als „jong" of als een soortgenoot, met heel vreemde manieren, die echter geen beletsel vormen hem of haar te ac cepteren. Integendeel; die vreemde soortgenoot blijkt doorgaans wel vriendelijk te zijn en offreert voedsel op bepaalde tijden, hetgeen anders in d<^ vrije wildbaan met grote moeite door het dier zelf moet worden ver worven. Allerlei etiketten die de mensen dieren hebben opgeplakt blijken in de praktijk - na nadere bestudering - helemaal niet te kloppen Een leeuw zou „koning der dieren'* zijn, maar als hij zijn (met moeite) veiv worven boutje heeft opgepeuzeld is het een luie, gezapige heer of vrouw, die lekker languit in het zonnetje gaat liggen De struisvogel zou bij gevaar de kop in het zand steken; onzin, het kan niet eens, want het: beest zou stikken. Stelsel van „manieren" Verstand kan men dieren wellicht niet toedichten, maar er is een ander stelsel van „manieren", waardoor hij handelt en optreedt zoals hij doet en moet doen, om zich te handhaven. Artis is geen asiel voor mislukte huisdieren, maar er wordt doorgaans veel aangeboden, dat lang niet altijd te gebruiken is. Doorgaans is het uitsluitend contact met mensen te langdurig geweest, zodat het ge brachte dier niet meer aanpasbaar is in de groep. Bij het contact met mensen gaat het vaak om de vraag wie is de baas? Is dat eenmaal dui delijk, dan heeft rpen met dieren doorgaans geen last. Tot slot trok de heer Rensenibrink een parallel met de mensen, die in hun omgang met dieren en in de onderlinge omgang van dieren, heel wat positiefs kun nen opsteken op het punt van inter menselijke relatie, Drs. Erbrink leid de de spreker in en dankte tot slot. de schooljeugd. De sportvereniging SKNWK zal op deze dag een pres tatieloop (door het dorp) op touw zetten, waar verschillende leeftijden aan de start zullen verschijnen. Om half acht 's avonds is er een lam pionoptocht met muziek en wandel club „De Vier Bannen". Aan het einde van deze zeer ge slaagde avond werd nog een datum vastgesteld om dan met een volledig programma op tafel te komen, het geen. op 22 augustus a.s. zal geschie den. DODELIJKE ONGELUKKEN EINDHOVEN. Vrijdagmorgen om streeks kwart voor tien is het hulp postkantoor aan de Geert Qroote- straat in Eindhoven overvallen. De aanslag werd gepleegd door een ge wapende jongeman, die zich aan vankelijk te voet. verwijderde, maar later op een brommer is gestapt Het bedrag dat is ontvreemd, is nog niet bekend. GoedGekeurd Grote sortering GEBR. THIEN Appelmarkt 24 nf Zierikzee Telefoon 2604 (3 ie GöêdGekeurd Grote sortering BERGEN OP ZOOM, 5-4. Zater dagmiddag 7 april vindt in het cen trum van de stad Bergen op Zoom een protestmars plaats tegen de voorgenomen afsluiting van de Oos terscheid e. Deze demonstratie, die van allerlei nevenactiviteiten vergezeld zal gaan, wordt georganiseerd door de ver schillende milieuverenigingen die ijveren voor het behoud van een open Oosterschelde. Na afloop van de mars, die circa 5 kwartier in be slag" neemt, zal Remy Poppe van het Centraal Actiecomité Rijnmond in een korte toespraak op1 Plein 13, na bij het nieuwe postkantoor, een toe lichting geven op de afsluitingspro- blematiek. Enkele politici die daartoe zijn uit genodigd, krijgen, een petitie aange boden. De organisatie van de protestactie berust bij het Centraal Actiecomité Rijnmond te Vlaardingen, het- Mi lieu- en Actiecentrum. Nederland te Rotterdam, de Actiegroep Natuurbe houd is zelfbehoud en de Vereniging voor Natuurbehoud, beide te Roo sendaal, de Actiegroep Oosterschelde Open te Yerseke, en de Vereniging Bevordering Leefbaarheid te Bergen op Zoom. ZALTBOMMEL. De 60-jarige Mat- theus van Horssen uit Hedel (N.Br.) is in een, ziekenhuis te Den Bosch overleden nadat hij met zijn auto in botsing kwam met een. bestelwagen' op de kruising van Hiemstraweg- Steenweg" in Zaltbommel. Het slacht offer verleende geen voorrang. NIJMEGEN. De breuk in een hangsteiger bij het gewestelijk ar beidsbureau in Nijmegen, waardoor vier arbeiders een zeer ernstige val maakten, heeft een tweede dode ge- eist. Het slachtoffer is de 23-jarige heer S. Leisner uit Arnhem, die kort na aankomst in een Nijmeegs zieken huis overleed. Zijn collega die op slag werd gedood, blijkt de 23-jarige heer A. Willemse uit Arnhem te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6