TWEE POLEN Groene make-up voor plein Bomen planten bij „Johan Louis de Jongeschool" - Zierikzee Overvallers weg met een miljoen Siormsdiade aan monumenten De stakingskosten AGENDA Advertentie iiiiui li illinium mum ii iiiiiiiiiiiiiiuiiui Het is duidelijk niet zo ..dat al les maar kan" op Schouwen-Dui- veland. Is er al kritiek in de mar ge, dan staat toch altijd voorop dat de zaken van de gemeenten en pu bliekrechterlijke lichamen (water schap b.v.) na serieus overleg wor den gedaan. Het betekent echter niet, dat alle veranderingen, die tot stand komen in het kader van de touristische infrastruktuur, al tijd aanleiding geven tot juichen. Waarschijnlijk kan dat ook niet. Er is echter nog een uiterst gezond ding in deze hele affaire. De kri tische begeleiding van en reakties op van velen, die zich het lot van dit gebied aantrekken. Men wijst op de gevaren van „pretparken" (wat dat dan ook mogen zijn), van touristische „trek kers", van te dicht opeen gepakte zomerwoningen, van wegen door natuurgebieden en al dat soort dingen, die essentieel gevaarlijk kunnen zijn voor de regio, die Schouwen-Duiveland heet. Het is aj lang een strijdvraag of en in welke mate, kritiek van de burgerij invloed heeft op de uit eindelijke resultaten van bestuur lijke en/of planologische bcslissin- gen. Misschien zijn die resultaten niet altijd clirekt aan te geven (soms gélukkig wel), maar de uit de bevolking komende bedenkin gen. ideeën, suggesties scheppen een klimaat, waardoor veel van het vroegere automatische handelen zal gaan verdwijnen. Alles wordt maar niet meer zon der meer „genomen" en dat tegen spel - mits fair gespeeld - kan ge weldig nuttig zijn om tot de beste resultaten te komen. Intussen blij ven kritiek van de wal af aan de ene kant en,de noodzaak (bestuur lijke) beslissingen te nemen, aan de andere kant, de polen waartus sen het „spel" zich afspeelt. De oplossing zal. heel dikwijls in het midden blijken, te liggen. Mis schien .niet alles en iedereen vol doening gevend, maar men moet ook reeël blijven en weten niet in 1S73, maar in 1973 te leven. In breder verband hangt veel samen met de steeds ingewikkel der wordende vaderlandse samen leving, hetgeen weer correleert met cle velen, die wonen op een klein plekje grond. Inschikkelijk heid is ook een punt, maar de - al genoemde - vanzellsprekendheid moet er wel af, van: hier doen we bomen weg en het is goed dat er veertig .huisjes komen op een plaats van twintig enz. Steeds meer - het is een landelijk ver schijnsel - zal dan de publieke opinie in het geweer komen en moet er geknokt om behoud van veel „schone dingen", niet in een sfeer van sentimentaliteit, maar gewoon om ook landschappelijk Wet huisje bij het schuurtje te houden", al klinkt die vergelijking misschien vreemd. ETERNH1 o. MRTie SEVENDAY Automatische precisie, kwaliteits garantie, functionele vormgeving, een merknaam met vertrouwde klank. „Bij de tijds" merkhorloge ETERNA MATIC heeft ze alle maal. vanaf 245,- Dealer voor Schouwen-Duiveland Goeree-Overflakkee Havenploln 1 Zlcril'.ico Tc!. (01110) 2143 ZIERIKZEE, 5-4. Een plein, is een plein, is een plein, maar het is wel heel fijn als er bomen opstaan. Op het plein van de „Johan Louis de Jongeschool" in 't Vrije was het nog maar een kale boet, maar donderdag is een bjegin gemaakt met het aanbrengen van een (nog bescheiden) make up in groen. Er werden drie bomen geplant; geen aantal om achterover te vallen, maar het begin is er. Er zijn ter plekke feitelijk twee pleinen; op het ene plein werden twee, op het andere plein één boom ingebracht. Acht leerlingen van elke klas bemoeiden zich met dit karwei, maar één boos was gereserveerd voor de populaire onderwijzeres, me juffrouw C. J. Balk. Indachtig aan het feit dat Jacoba van Beieren ooit te 's Gravenpolder vier linden heeft geplant en lettend op de tweede naam van mejuffrouw Balk „Jaco ba", kon het niet uitblijven, of „haar" boom is de „Jacoba-boom" geworden. Symboliek Derde motief voor het plantend bezig zijn van de onderwijzeres, was FRANKFORT, 6-4. De bankover vallers van Miinchengladbach heb ben vrijdag gedreigd dat ze hun gij zelaarster, de 29-jarige bankbedien de Ingrid Schwabe zullen doodschie ten, als ze nog verder op hun vlucht door de politie op de hielen gezeten worden. Maar met de gijzelaars is het toch goed afgelopen. Als gevolg van deze bedreiging hebben de achtervolgende politieau to's opdracht gekregen groter af stand te bewaren. Dit betekende dat het contact met de auto van de over vallers verloren ging. Volgens een politiewoordvoerder zouden de overvallers „bij wijze van tegenprestatie", ten twee uur vrij dagnacht beloofd hebben hun gijze laarster na tien minuten rijden op snelverkeersweg 47 tussen Worms en Kaiserslautern, vrij te laten. Dit is ook gebeurd. De rovers hebben een miljoen meegenomen. Gedood door een roos OXFORD, Engeland, 5-4. Si mon Smith werd gedood door een roos. Thomas Gardiner, de lijkschouwer in hei Britse Ox ford, stelde vast dat het jon getje woensdag overleed als gevolg van een ongeval waar van de kans op een dodelijke afloop een op de miljoen is. Simon die zijn zevende ver jaardag vierde, speelde tijdens zijn partijtje in de tuin waar bij hij op een rozenstruik viel. Doornen drongen zijn mond en keel binnen. Ruim een week later stierf hij aan trombose. Intussen: zolang er bomen geplant worden is er hoop voor wereld en mensheid: Luther heeft ooit gezegd, het nog te zullen doen, als zijn le venseinde over vijf minuten daar zou zijn. Nou dan! DEN HAAG, 5-4. Volgens de jong ste raming beloopt de schade aan monumenten als gevolg van de no vemberstorm van vorig jaar ruim tien miljoen gulden. Dit heeft staatssecretaris Vonhoff van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk meegedeeld in de Tweede Kamer. Naar uit de eerste schattingen valt op te maken heeft de storm van jl. maandag geen belangrijke schade aan onze monumenten aangericht. Uitzondering vormt een molen in. Zoeterwoude. die. - naar het schijnt - volledig verloren is gegaan. DRIEBERGEN, 5-4. De zeven ac tieweken (inclusief de staking bij Hoogovens) hebben de drie Indu striebonden tot en met vrijdag 6 april een bedrag aan stakingsuitkeringen en andere uitgaven gekost van 12 miljoen gulden. Dit heeft de voorzitter van de In dustriebond N.V.V.. Arie Groenevelt, donderdagavond bekendgemaakt. Toen de bonden hun actie begon nen hadden zij volgens hem een be drag van 26 a 30 miljoen gulden vrij gemaakt. Mej. C. J. Balk aan de spade. (FotoZierikzeesche''Nieuwsbode) haar langste diensttijd aan de school. Zij bleek de spade op vergelijkbaar kwaliteitsniveau te hanteren als het schoolkrïjt en zodoende zitten er le venskansen in deze boom; evenals in de andere twee, onder het lover waarvan - als alies goed gaat - nog latere schoolgeneraties schaduw zul len kunnen vinden. Een laaiend enthousiaste jeugd be leefde en bekeek het plant-ceremo- nieel, dat extra symbolische beteke nis kreeg door het feit, dat zoveel bomen in het land deze week zijn gesneuveld. STRAATSBURG. Ruim 10.000 links georiënteerde middelbare scho lieren en studenten hebben in de Gostfranse stad Straatsburg betoogd uit protest tegen de wet-Debre die uitstel van militaire dienst voor studie-doeleinden onmogelijk maakt. BIOSCOOP E DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond jE 7 april om 20.00 uur Vrijdag 6 april Zierikzee Aula R.S.G., Manhuisstraat, film avond „Ziejook". Haamstede Hotel Bom, 19.30 uur, algemene le denvergadering Kolenbond „Een dracht Maakt Macht". Hotel Bom, Groene Kruis, 8 uur. Zaterdag 7 april Zierikzee E Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel- E ling, (a.l.). E Kerkwerve E Lokaal Herv. kerk, 15.00-17.30 en E 18.30-20.00 uur, verkoopmiddag E handwerken (Herv. Vrouwenvereni- ging „Samen Eén). E Maandag 9 april Zierikzee E Mondragon (foyer), 14.15 uur, afd. E Schouwen Ned. Bond van Platte- E landsvrouwen. E Hotel Van Oppen, 20.00 uur, alg. le- E denvergadering Zierikzeese Oranje- E vereniging. •E Brouwershaven Je.ugdgebouw, 20.00 uur, afdeling ■E Plattelandsvrouwen. Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dinsdag 10 april Zierikzee Vergaderlokaal Geref. kerk, 19.30 uur, gemeenteavond Ger. kerk. fctf. ED0UARD MOUNARO i Reuze-bom ontdekt op vliegbasis Gilze-Rijen Geen voorverkoop. Kassa open om 19.00 uur, zaal open om 19.30 uur. Toegang alle leeftijden. DEN IIAAG, 5-4. Leerlingen van de explosieven opruimingsdienst van de luchtmacht hebben wcensdag op de vliegbasis Gilze-Rijen een dui zend ponds Britse Brisantbom uit de Tweede Wereldoorlog ontdekt. Deze basis die toen door de Duitse luchtmacht werd gebombardeerd. De E.O.D. gebruikt de basis als oefenge- bied voor zijn leerlingen die er met detectors en prikstokken explosie ven moeten opsporen. De nu gevonden bom bleek met de punt schuin naar boven anderhalve meter in de bodem te zijn doorge drongen. Door die stand was hel ontstekingsmechanisme niet in wer king gekomen. Metaalacties kunnen lancering kunstmaan vertragen SCHIPHOL, 5-4. Acties in de me taalindustrie'en, als het daar tot ac ties komt, bij Philips kunnen de voor augustus volgend jaar voorziene lancering van de Nederlandse astro nomische kunstmaan A.N.S. vertra gen. Dat zal bijna zeker het geval zijn wanneer die acties van lange duur zijn. Dit heeft de heer C. J. D. Riethof, hoofd der afdeling ruimte vaart van het Nederlands instituut voor vliegtuigontwikkeling en ruim tevaart, meegedeeld op een bijeen komst van de Nederlandse vereni ging van lucht- en ruimtevaart pu blicisten in het Schiphol-Hilton ho tel. ZIERIKZEE. De Nieuwe Boogerd- straat heeft opnieuw een welkome opknapper gekregen door restauratie van de panden. Foto: Krakeel. De restauratie geschiedde onder auspi ciën van Monumentenzorg. Men ziet welke fraai geheel - in combinatie met. de reeds eerder gerestaureerde panden - is verkregen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Werfbaas rijdt in op stakers VLISSINGEN, 5-4. Bij de poort van scheepswerf De Schelde in Vlis- singen-Oost heeft zich donderdag morgen een ernstig incident voorge daan. Een baas van de werf (een on geveer 45-jarige man) reed met zijn auto in op een groep stakers die voor de poort stonden te posten. Een jon geman werd door de auto gegrepen en belandde via de motorkap ge wond op straat. De bedrijfsarts van De Schelde verleende eerste hulp. De politie heeft proces-verbaal tegen de baas opgemaakt. Bij boerderijbrand 26 koeien omgekomen KOLLUM, 6-4. Vrijdagmorgen zijn bij een boerderij brand in Kollum in Friesland 26 koeien omgekomen. De brandweer van Kollum werd om streeks vijf uur gewaarschuwd, maar toen stond de schuur waarin het vee stond, al in lichterlaaie. De veehou- de heer E. Dam, die de schuur huur de van de gemeente, slaagde er nog in vijf of zes koeien los te maken, maar de dieren moesten later wor den afgemaakt. Auto reed fotozaak in SOEST. 6-4. Een 21-jarige bar keeper uit Amersfoort is vrijdag nacht met zijn auto op een kruispunt in Soest een film-, foto- en opticien winkel binnengereden. De gehele voorgevel werd vernield, waardoor een schade van naar schatting 25.000 gulden werd veroorzaakt. Van de vijf inzittenden in de auto liep alleen de barkeeper lichte ver wondingen in het gezicht op. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 7 en zendag 8 april Dokter G. J. v. d. Waarden. Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter II. J. Siinons, Renesse, tel (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en doktei Terp stra. De weekeinddienst gaat in: zaterdag- morgen, de weékeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland, (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter De Bruin. üe artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE. gaat in op vrijdagavond i 9.00 uur Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. Zuster Maas. Renesse, tel. (01116) 303. heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensociëteit (diamiddag). E: Nieuwerkerk E: Dorpshuis, 19.30 uur, afdeling Platte- landsvrouwenbond. Donderdag 12 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Haamstede Gereformeerde kerk, 20.00 uur. Ver. van Huisvrouwen, (voordrachts avond). Middelburg „Gouden Poorte", 10.00 uur, discus- si edag over het onderwijs (Vrouwen- kontakt in de P.v.d.A., gewest Zee land). Vrijdag 13 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, paaswijding Chr. Kleuterschool. Zaterdag 14 april Bruinisse Het Dorpshuis, 10.15 uur, jaarver gadering „Zevbel". Ondoorgrondelijk Het leven is kennelijk even inge wikkeld als mysterieus, want nu liep ik gewoon even le wachten op het station van Vlissingen (een naar sta tion trouwens, zover van de binnen stad en de zee) en daar stond het dan allemaal in keurige lettertjes opge schreven. Om U moeite te besparen heb ik het maar overgenomen en volgt het hieronder: 3 K - 225/G S9 t - R 120 t. W.T.L. - 325004. Ges. H.L. M. 6. 1967. S 5. Mt 1168 Rev/H.L.M. (5). 1972 S.L. - 323064. Ges H.L.M. 7. Kijk vrienden dat is geen treinlek- tuur en toch heeft het alles met trei nen te maken, want dergelijke crip- tische getallen, staan - met wat va rianten - op elke ireincoupé en op eens ben ik daar een heel klein, be scheiden jongetje geworden en heb een wereldje geproefd, volkomen on bekend en onbegrijpelijk. Als dit op een gewone huis-tuin-en keuken coupé staat (ooit is er een schilde rend mannetje met die hyroglyfen bezig geweest), wat moet' er dan wél staan op supersonische vliegtuigen en waarom moet dat allemaal er op staa.n? U mag het zeggen, maar ik weet het niet. Er zal wel een N.S.-man zijn, die al die cijfertjes kan opzoe ken ineen dik boek of in een bak met ponskaarten en even op het compu terpaneel kijken, waar de 3-K - 225/ G 89 t - R 120 l uithangt. Nu die staat nu nog in Vlissingen, maar straks in Geleen of in Mcppel. Wie zal het zeggenVast staal dat nie mand buiten de „N.S.-clan" er we tende van is en dat geeft die N.S.- man natuurlijk een superioriteitsge voel, dat ieder in zijn vakje wel kent. Zo zijn ook kreten op de effek- tenbeurs, bankjargon, dienstmedede- lingen en het roepen op veilingen volstrekt ondoorgrondelijk en als ze - zoals in vliegtuigen - in het Engels beginnen, zit 'Hen helemaal in drijf zand. Er worden talen gesproken in de talen, waar buitenstaanders geen snars van snappen. Driftig heb ik destijds de bij scholingscursus van huisartsen op Tcleac gevolgd, maar er waren specialisten die (hoogste score) zeven minuten volstrekt onbe grijpelijke taal stonden af te schei den. De conclusie is duidelijk: de inter menselijke contacten worden be moeilijkt door het jargon, door de 3- K - 225/G 89 l - R 120 t en mie nop roepen wil: „keep life simple" (houdt het leven eenvoudig) is een achter lijke dwaas. Eén ding is fijn: de koetjes staan nog verstaanbaar loei end in de wei en klagelijk miauwen is der kat, als het gaal om een portie uit „het blikje", een woord- dat- ze verstaat. SCH l EREILANDMAN I U J ïl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2