Grote objecten (hal, schuur) getroffen en veel "kruimel" - schade STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 april 1973 Nr. 21262 Noordwester storm over Schoiiwen-Didveland Cafétaria „Neffen d' Eule" te Oosterland OOSTERLAND, 3-4. Op woensdag avond 4 april zal de opening plaats hebben van het cafetaria „Neffen d' Eule", van de heer A. Dorst Jz„ aan de- Sint Joostdijk-hoek Markt alhier. Deze keurig ingerichte zaak was voorheen het pand dat wijlen de heer P. Kesteloo heeft laten bouwen en waarin hij een winkel in huishoude lijke artikelen en ijzerwaren dreef. Ongetwijfeld zal de nieuwe zaak in een behoefte op het dorp voorzien, omdat er momenteel in de kom geen gelegenheid bestaat een kop koffie of een portie patat-frites met een worstje, slaatje, frisdrank of iets van dien aard te gebruiken. De opening zal plaatsvinden dooi de burgemeester van Duiveland, de heer J. D. de Kam, 's avonds om acht uur, terwijl om negen uur het publiek in de gelegenheid wordt ge steld de nieuwe zaak te bewonderen. De naam „Neffen d" Eule"' is door de eigenaar, de heer Dorst, bedacht, omdat de vroegere watergang ,.de heule" (in "t Zeeuws d' eule) en heel vroeger de „Mairvliet" genaamd, pre cies naast (in 'f Zeeuws „neffen") het nieuwe pand stroomde. o.l.v. de heer C. J. Groenleer de jaar lijkse uitvoering in het dorpshuis te Renesse. Het koor opende de avond met het lied Into my heart Na een samenzang verwelkomde de heer A. Hubregtse de ongeveer honderd aanwezigen. Na de welkomstwoorden van de voorzitter vervolgde het koor het optreden en oogstte daarmee veel succes In de pauze werd een zeer geslaag de verloting gehouden. Na de pauze volgde de opvoering van een toneel stuk. Het was de klucht in twee be drijven „Dan maar de Jucht in" door Frans Borst. Het stuk werd gespeeld door de dames N. de Hamen. I. Wan del. M. Verton, L. Braber en J. Moer land en de heren M v. 't Veer, W. de Waal. A. Hubregtse. D. Kooman en •J. Kraaijenbrïnk. Mevr. D. T. Hanse- Blom was souffleuse en voor de re gie tekende de heer C. v. d. Boogert. De spelers hadden met hun optreden veel succes. Na de voorstelling kre gen de heren Kooman en De Waal die gastspelers waren een geschen kenbon aangeboden, evenals de re gisseur C. v. d. Boogert. Aan de uit gang werd een schaalcollecte gehou den die een bevredigend bedrag op bracht. Afscheid burgemeester S. Francke In verband met zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Val- kenisse, zal de heer S. Francke op zaterdag 14 april afscheid nemen van zijn gemeente Middenschouwen. De afscheidsplechtigheid vindt plaats in het kader van een bijzondere raads vergadering in het verenigingsge bouw te Kerkwerve. Aansluitend op de vergadering volgt een receptie. NIEUVVERKERK Afdeling Duiveland Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 10 april vergadert in ..Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Als spreker treedt op de heer E. Leeflang, leraar Nederlands R.S.G. „Prof. Zeeman", met als onderwerp: „Het kind in de literatuur en het lied". OOSTERLAND Pastorie Gerf. Gemeente^ Nu ds. W. Hage, predikant van de Ger. Gemeente alhier vorige week zijn nieuwe woning aan de Dokter Schutterstraat heeft betrokken, kan worden gezegd dal de genoemde kerk thans een keurige pastorie rij ker is geworden Het kapitale woon huis werd gebouwd door de firma Capelle-Stouten, metselwerk, firma L M. Meerman, timmerwerk, firma Dane en Zoon, schilderwerk, firma Gebr. Beije. centr. verwarming en de firma Matthee, eleetxiciteitswer- ken. De stoffering van het nieuwe woonhuis werd verzorgd door „Dui- velands Meubelhuis" M..C. Bolle. Al le ambachtslieden zijn te Oosterland woonachtig. BRUINISSE Buitenboordmotoren gestolen De berichten over inbraken en dergelijke blijven in Bruinisse aan houden. Een vijftal gebruikte bui tenboordmotoren werden gestolen uit de stevig afgesloten loods van de firma Van Duivendijk. Op de cam pings komt het voor dat caravans worden open gebroken. Verkeersexamen openbare basisschool Door de leerlingen van de zesde klas van de openbare basisschool te Bruinisse werd een schriftelijke ver keersexamen afgelegd met de vol gende resultaten: Met lof slaagden Peter Olree en Leo Verspoor, zij behaalden beiden 40 punten 38 punten werden behaald door: Rien Kleppe, Edith Carelsen, Johanna Jumelet Annemarie Haeck en Ellen Meertens. 36 punten weiden in de wacht gesleept door: Aart Maaskant, Carm Meertens, Sylvia Wijers, Leonora Versendaal en Jan- nie Roon. Ennv Koster en Diana Hoo- gerwerf brachten het beiden tot 34 punten. DODELIJKE ONGELUKKEN ROERMOND. In het Limburgse St. Odiliënburg (bij Roermond) is de 26-jarige J. G. van Dam uit Tegelen om het leven gekomen, toen hij in zijn personenauto in een langgerekte bocht rechtdoor reed en tegen een boom botste. Hij was op slag dood. BREDA. Mevrouw J. M. Witlox- Martens (36) is in Nieuw-Ginneken (bij Breda) om hel leven gekomen bij een verkeersongeluk. De bestuurder van de personenauto waarin het slachtoffer zat reed achterop een auto die op de vluchtstrook langs de weg stond. Vier andere inzittenden werden gewond. AMSTERDAM. Het verkeer heeft in de nacht in Amsterdam een slachtoffer geëist. Op de Admiraal de Ruylerweg kwam de 46-jarige mevrouw J. H. Stam-Schrederhof uit Amsterdam om het leven toen een door de 21-jarige Luxemburger E. Recken bestuurde auto tegen een abri reed. AMSTERDAM. Op de Kattenbur gergracht kwam de 28-jarige hoofd agent van politie R. A. Heshof om het leven toen hij met zijn privé-auto in een slip raakte en tegen een licht mast reed. Heshof werd met zwaar lichamelijk letsel naar het Wilhelmi- na Gasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. AXEL. Maandagmorgen is de 47- jarige J. A. Wisse uit Sas van Gent, chef van de technische dienst bij de Provinciale Zeeuwse Electriciteits- maatschappij dodelijk verongelukt toen hij in een transformatorhuisje t.e Axel in aanraking kwam met een leiding waarop 10.000 volt elektri sche spanning stond. Honden in auto's BRUSSEL, 2-4. De gemeen teraad van Klemskerlce heeft een wijziging i?i het politiere- glement goedgekeurd waarbij het verboden wordt honden langer dan een half uur achter te laten in gesloten geparkeer de auto's. Overtredingen zullen bestraft worden met een boete. De vroede vaderen van hel Belgische plaatsje hebben zich met deze maatregel de lof ver worven van Belgische vereni gingen voor dierenbescher ming. Hel gemeentebestuur over weegt ook om voor het zomer seizoen een wijziging in het poliliereglemeni aan te bren gen die een soortgelijke rege ling treft voor kinderen. Consumptieten l vernield Renesse maakte ook kennis met de storm. Twee muren van het in aan bouw zijnde Chinees-Indisch restau rant vielen naar beneden. Een op het strand neergezette consumptietenl van de heer Van de Have werd to taal. vernield. De brandweer werd gealarmeerd voor omgewaaide cara vans op verschillende campings en gemeentewerken is de hele mid dag en avond bezig geweest: met het ruimen van omgewaaide bomen. Zelfs auto's kregen het zwaar te ver duren. sommige ruiten waaiden in en de ravage van afgewaaide dakpan nen was enorm. De reddingboot „President Jan Leis", gestationeerd in de haven van Burghsluis, werd opgeroepen om hulp te verlenen aan een Grieks schip, dat by de Middensteenbank, ronddreef. Bij de plaats des onheils aangeko men werd het radiocontact verbro ken, zodat de reddingsboot, zonder hulp te hebben verleend, naar de t huishavèn terugkeerde. stenen sneuvelen. Buiten de ge meente woei van het Aannemingsbe drijf M. v. d. Velde een loods in el kaar aan het terrein aan de Dorps weg. terwijl aan andere loodsen daar in de buurt schade werd aangericht. Evenals aan het Glastuindersbedrijf van C. Kik Zn. Schade ontstond I ook aan de jachtjes in de jachthaven i van de watersportvereniging „Bru". Omstreeks zeven uur 's avonds loeide de brandweersirene. Een der •I grote deuren van de botenloods van de firma D. van Duivendijk was opengegaan en tegen de grond gesla- gen. De wind kreeg toen vrij spel met het dak van de loods. Brand- weerman Van Duivendijk vroeg aan I zijn collega's van de brandweer hulp. Hij kreeg die en het lukte hen de deur weer op zijn plaats te krijgen 1 en de loods te behouden. Een en an- I der bracht veel volk op de been. De hoogste stand van hel water bleef op 3.25 meter plus N.A.P., toch wel I beneden de verwachting. De spaar- I zame aanwezigen gingen spoedig naar huis toen men zag dat geen spectaculaire verhoging te verwach- I ten was. SCHOU WEN-DUIVEL AND, 2-4. De nog prille april maand zorgde maandag voor een zeer onaangename natuurverrassing in de vorm van een felle noord- westerstorm, die midden op de dag soms de allure van een orkaan scheen te krijgen, met ook in deze regio windsnelheden van zeker 120 km per uur. De streek liep hier en daar ernstige schade op, maar - lettend op de landelijke stormberichten - is het in deze om geving uiteindelijk toch nog redelijk afgelopen. Trieste uitschieters waren de Domeinbössen, die het ditmaal zwaar te verduren kregen, te Zierikzee andermaal de ballonhal van de Koninklijke Zeelandia, die - evenals by de novemberstorm 1972 - werd gevloerd en schuren te Haamstede en Looperskapelle. Veel bomen en gebouwen, speciaal in de Westhoek, kregen te lijden van deze storm, die volgens sommige inwoners de kracht van de novemberstorm nog overtrof. Vele bomen (toen gespaard) in de domaniale bossen, knapten af als luciferhoutjes en anderen woeien tegen de grond. De storm bereikte hier rond vijf uur zijn hoogtepunt en liet vooral ook een spoor na van kapotte daken; scherven van dakpannen lagen overal verspreid. Een triest gezicht na de fraaie maand maart. Bezorgdheid bestond er voor het dak van het raadhuis te Haamstede, dat extra werd vernageld. De heer A. Bom. vice-voorzitter van de plaatselijke vliegclub Haam stede, ontdekte dat het dak van het vliegclub-gebouw, half was verdwe nen. In de hangar bevonden zich vijf zweefvliegtuigen. Een nieuwe twee- zitter bleef onbeschadigd, maar de vier'andere toestellen liepen nogal wat schade op. Gerekend wordt op een hoog schadebedrag, want zweef vliegtuigen moeten met de hand ge repareerd en daar „kruipen" heel wat uren in. De zweefvliegclub is te gen stormschade v.erzekerd. Zware schade aan schuur Ook aan de Luchtenburgseweg was het niet pluis. Vorig jaar ver brandde hier een schuur van de heer W. P. de Vrieze. De schuur was weel bij na hersteld, maar werd nu op nieuw aangepakt. De gevel aan de noordzijde stortte in en een deel van de topgevel ver dween, waardoor ook het dak ge deeltelijk naar beneden kwam. De dakplaten vlogen rond hel woonhuis: sommigen werden hon derd meter verder teruggevonden. Onder de puinhoop bevond zich een sproeitractor. De schade beloopt zo'n f 15 a 20.000. Ballonhal Andermaal „dus" ging aan het in- dustietrerrein de ballonhal plat: kennelijk een construktie die niet helemaal stormbestendig is. Na het gebeuren ook ditmaal de wirwar van kapot zeil en de vaak moeizame po gingen om het opgeslagen materiaal te bergen. Zierikzee was maandag dakpan- nenstad, d.w.z. stad waar veel dak pannen omlaag kwamen. Ze ver- gruizelden bij hun val op het straat- dek. Albert Hej'n verloor een groot deel van zijn pannenlast, maar ei genlijk overal wel lagen de scherven verspreid. Ruiten van de Gasthuis- kerk sneuvelden. De politie zette het Vrijpoortje af, evenals de Lange No- belstraat. Hier was men beducht dat delen van de molenwieken zouden losschieten. Aan „De Val" spookte het. waar door de woonwagenbewoners de schrik van hun leven kregen. Zij verplaatsten hun wagens naai de stad. Een deel in de Zuidhoek, nabij het kegelhuis, een ander deel op de binnenplaats van het stadhuis. Deze standplaatsen mochten ingeno men voor de duur van de storm. Bij de St. Li evensmonster toren woei een boom om: de topgevel van bakkerij Roelse aan de St. Domusstraat werd weggeblazen. De nieuwbouw in plan-West kreeg ook een veeg uit de pan: stellingen in aanbouw gingen tegen de vlakte. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) lingen na een stagetijd van een jaar, nog drie maanden op school zullen doorbrengen, waarna het eindexa men zal worden afgenomen. Het aan- t->l leerlingen was n et 47 meisjes en één jongen, maar 48 meisjes en één jongen. N.C.V.B.-bejaardenbijeenkomst Op woensdag 4 april wordt in het hervormd verenigingsgebouw weer een bejaardenbijeenkomst gehouden georganiseerd door de N.C.V.B.-afde ling. Schoolkrant „De Woelwaters" Deze week verscheen in Paas-uit- voering de tweede schoolkrant van dit schooljaar van de openbare kleu terschool ..De Woelwaters". In dit nummer weer heel wat informatie over de school en tekeningen die door de kinderen gekleurd kunnen worden. Op de omslag een fraai ge kleurd paas-ei met in de - wegdraai- bare - dop een piepklein kuiken. In dit nummer verder aandacht voor het project-onderwijs en mededelin gen. De jaarlijkse ouderavond zal gehouden worden op dinsdag 10 april Het wordt vooral een discussie avond waarbij de deelneming van de ouders aan het onderwijs centraal gesteld zal worden. Er moet ook een gedeeltelijk nieuwe oudercommissie gekozen worden. De Paasvakantie begint dit jaar op vrijdagmiddag 13 april en duurt tot woensdag 25 april. Ger. Vrouwenvereniging De Ger. Vrouwenver. „De Lampen Brandende" vergadert 4 april in de zaal van de Ger. Kerk, St. Domus straat. Het onderwerp wat behandelt wordt is „Euthanasie" door de dames Van Beveren en'Kristalijn. Leden en belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Eerste steenlegging kleuterschool Op dinsdag 10 april wordt in Plan- West de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen school van de Chr. kleuterschoolvereniging „Rehoboth". „Kunst en Eer" en 1 april Kennelijk jeugdige leden van de Kon. harmonie „Kunst en Eer" heb ben verschillende geïnteresseerde burgers verrast met de mededeling dat de destijds gemaakte reportage van de harmonie, zou worden uitge zonden in het NOS-kiosk-program- ma van zondagmiddag. Velen keken, maar in verband met de eerste april ging het feest niet door. Een vraag: wanneer die uitzending dan wél komt? RENESSE Geslaagde uitvoering Hervormd Kerkkoor Zaterdagavond gaf het Nederlands Hervormd Kerkkoor van Renesse Zeeuwse onderwijs Vrouwenkontakt P.v.d.A. Het Vrouwenkontakt: in de Partij van de Arbeid, gewest Zeeland, or ganiseert op donderdag 12 april a.s. in de „Gouden Poorte" te Middel burg een discussiedag over het on derwijs. Na een inleiding door dr. J. H. N. Grandia. adj.-directeur van de Rotterdamse Schooladviesraad, volgt een discussie tussen de inleider en docenten van verschillende onder wijsinstellingen. ZIERIKZEE Uitreiking Inas-speldjes In de krant van vrijdag 30 maart jl.betreffende het verslag van de uitreiking van de Inas-speldjes is verzuimd te vermelden dat de leer- De zee bestookt de kust, maar het getij bereikte gelukkig geen ramp hoogte. Op de foto: zwiepende golven bij hel haventje Heerenkeel. De hevige storm die in de loop van maandag 2 april met windstoten van soms 120 km over ons dorp waaide heeft op verschillende plaatsen scha de veroorzaakt doordat tal van dak pannen etc. naar beneden kwamen. Bij een plat dak op het ..Duivelands Meubelhuis" aan de Sint Joostdijk, dreigde de hele bitumenlaag eraf te stormen. Gelukkig kreeg men het tij dig in de gaten en werd onmiddelijk de timmerman gewaarschuwd, zodat met man en macht erger kon wor den voorkomen. Het bleek dat dooi de aanhoudende stormwind de na gels hadden losgelaten. Het geheel werd vrij stevig vastgemaakt. Overi gens deden zich bij dit noodweer geen persoonlijke ongelukken voor. Landbou wsclniur Te Looperskapelle werd de land- bouwschuur van de heer J. Kloet getroffen en door de storm vernield. De mensen aan de dijken - er was beperkte dijkwacht - zagen massa's zwiepend water, dat fiks op de kust losbeukte. De storm vernielde hiel en daar zelfs ruiten van (soms rij dende) auto's. Het centrum van Bruinisse zag vele dakpannen afwaaien en schoor- Een boom op het Kerkplein te Zierikzee begaf hel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5