Zierikzeese bejaarden genoten van Limburgs carnavalsvermaak Gesprek Tbieu en Nixon over Vietnam VLEESBOYCOT IN AMERIKA Popscfiip 'Veronica' gestrand Noodweer in noord-Frankrijk LAATSTE NIEUWS AGENDA VERENIGING PACHT NIEUWE GEMEENTE-JACHTHAVEN „Hoge Veluwekan opnieuw beginnen „Dansmarietjes" traden op in de Graanbeurs ZIERIKZEE. 2-4. Voor vele Zierikzeese bejaarden vond woensdag jl. een onvergetelijke middag plaats. Uitgenodigd en aangemoedigd door een veel belovende circulaire kwamen meer dan tweehonderd bejaarden in de Graan beurs bijeen, begroet door de nieuwe voorzitter van de afdeling Zierikzee van de Algemene Bejaardenbond. de heer J. J. v. d. Berge, die in het bij zonder een welkom sprak tot het ra.vonbestuur uit Vlïssingen. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over het snel groeiende ledental, waarna de leiding van deze feestelijke middag werd overgegeven aan de nieuwe seeretaris. de heer A. v. d. Eynde. Dat deze méér mei dit bijltje gehakt had. bleek al spoedig uit de wijze waarop hij de bezoekende jeugdver eniging uit Weert binnenloodste en de woorden waarop hij hen en de twee charmante dames, die hem de gehele middag assisteerden, bij de bejaarden introduceerde. De heer Smit, voorzitter van de Limburgse groep, beantwoordde deze begroeting, terwijl de gehele groep met vorst-prins en prinses, adjudan ten, raadsleden en een twaalftal dansmarietjes op het toneel stond. Onderscheidingen Als oud-oprichter van deze groep werd de heer v. d. Eynde onderschei den in de orde van ,.Dc Belhamel een onderscheiding die later even eens te beurt viel aan de 80-jarige oud-voorzitter, de heer De Looze. Vervolgens werd de voorzitter „aangekleed"; men had nl. zijn oude cape en steek meegebracht. Daarna lieten zowel de jeugdige dansma rietjes als de twee gastvrouwen Elly en Tiny hun danskunst zien, wat een luid en langdurig applaus ontke tende. Daarna werden de bejaarden „aan gekleed". De kinderen hadden uit Limburg voor alle aanwezige dames één narcis en voor iedereen een i'eest- hoedje meegebracht. Dit bood een fantastisch kleurrijke aanblik. „De Jantjes" uit Zierikzee speelden oude wijsjes en oud of niet, alles deinde en zong mee. W. S .V. „Brouwershaven" Tevens prees hij de goede ver standhouding tussen de vereniging en de W.S.V. „De Kaag". Ook de sa menwerking met het gemeentebe stuur is op een prettige manier ver lopen. Hij bracht dank aan de heren C. Jonker en J. van Schelven, resp. havenmeester en havencommissaris. Ook zeilen ,De Kaag" Na goedkeuring der uitgebreide notulen deelde de secretaris, de heer J. Zoeter mede, dat naast de wed strijden op 28 en 29 april door de Kon. Belgische Yachtclub en de Trintellareunie ook weer gezeild zal worden door „De Kaag" en wel van 1 augustus t m 12 augustus in de klassen, Yngling klasse en Hornet klasse. De heren Sleeuwenhoek en Koster adviseerden tot goedkeuring der fi nanciële bescheiden. Goedgekeurd door de vergadering werden de jaar rekeningen, begroting en balans. Hoofdschotel op deze vergadering was het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het pachten van de nieuwe jachthaven van de gemeente. De heer Kesteloo gaf hierop een uit eenzetting, waarin hij meedeelde dat het bestuur reeds vroeger steeds heeft getracht voor haar leden lig plaats te verkrijgen. „Ivlapmars" Mei de „ldapmars„Sjeune maid werden de dames van U.V.V. door de gastvrouwen opgehaald. En deze lie ten zich van hun beste zijde zien door enige volksdansen op te voeren. De heer v. d. Eynde verscheen ver volgens als „Pastoor van Sichem" met oen kostelijke vlaamse voor dracht, die hij besloot door een col lecte aan te zeggen, welke hij als „pastoor" zelf ging innen. Zowel zijn optreden als de collecte hadden een groot succes. In de pauze maakte de heer Goed- bloed uit Vlissingen bekend, dat Zie rikzee met zijn ledenwinst had ge zorgd dat de 12.000ste georganiseerde bejaarde was bereikt. Hij hoopte dat vele 55-jarigen en ouder deze stap ook zouden willen zetten. Na de pauze trad van achter uit de za,al een echte „Buutreedner" naar voren. Het was de zoon van een van Limburgs grote buutreedners, nl. H. Sehtjes jr.; 10 jaren oud. Maar een ..toekomstige Toon Hei-mans". Hij veroverde dan ook de zaal. Na de dames van het U.V.V. en de „dansmarietjes'', afgewisseld door de Jantjes én de binnenkomst van wet houder Bij de Vaate, die, ondanks de b. en w.-vergadering toch even had willen komen, werden er vele dank woorden gesproken. Vooral aan de Limburgse groep, die maar liefst drievierde van de onkosten zelf wilde dragen, omdat het anders voor de In een zeer snel tempo is door de gemeente een nieuwe jachthaven aangelegd en het gemeentebestuur is bereid deze haven aan de water sportvereniging te verhuren. „We willen dit met beide handen aangrij pen", aldus de voorzitter. Vragen Uit de vergadering kwam een aan tal vragen waarop het volgende kon worden geantwoord. De officiële opening zal plaats heb ben op 9 juni a.s. Vanaf 1 juli mo gen er reeds schepen in. Ook de pas santen zullen een gedeelte van de haven krijgen. Zij, die ligplaats hebben in de oude haven zullen daar blijven: alleen de grotere schepen die langer zijn dan de boxruimte verhuizen naar de nieuwe haven. De nieuwe haven is nog niet geheel vol. Van de 286-lig plaatsen zijn er 150 aangevraagd. Eerst wanneer de haven eenmaal gg-* pacht is kan de vereniging de aan vragen behandelen en plaatsen toe wijden. De haven wordt in zijn totaliteit van de gemeente gepacht en wel voor de prijs van f 12,per m- en er zal een zelfde prijs worden bere- bejaardenkas onmogelijk zou zijn ge weest. Ook de plaatselijke jeugdsoos Brogum kreeg een grote pluim, niet alleen hadden ze de bejaarden uit Borrendamme en enkele invaliden uit de stad opgehaald met een bus, maar deze bus werd door hen nog betaald ook. Bovendien waren ze voor hulp nog de gehele middag in de zaal gebleven. Ook de schoolhoof den in Weert, die voor deze bijzon dere gelegenheid de kinderen vrijaf hadden gegeven, werden bedankt. De ontroerde voorzitter vond het grootst wat vele kinderen zeer spon taan voor de ouderen hadden willen doen. Hij besloot zijn woorden dooi de ceremoniemeester-conferencier de heer v. d. Eynde, nog eens te bedan ken voor het voorbereidende werk en de wijze waarop hij de middag had gc-leid en aan elkaar gepraat. Tegen zes uur gingen de bejaarden zeer voldaan en'gelukkig naar huis. Velen namen de feeslhoedjes als een herinnering mee. NEW YORK. 2-4. De vleesboycol door boze Amerikaanse huisvrouwen uit protest tegen de scherp gestegen prijzen is zondag in de Verenigde Staten begonnen met een vleesloos diner voor gezinnen en ontslagen of gedwongen vakantie voor een aantal vleesverpakkers. Een winkel die een vleessurgogaat van sojabonen ver kocht. meldde een grote vraag. Ver der werden er wedstrijden georgani seerd voor het bei-eiden van de sma kelijkste „Nixonburger". een gerecht waarvoor groenten, eieren, kaas, melkpoeder en uien als ingrediënten dienen. kerid door de vereniging van f 16, per m-. Dit is een prijs die tussen het minimum en maximum schommelt. In de toekomst zal deze nog wel ho ger worden. Deelnemers aan zeil wedstrijden zullen worden be schouwd als passanten. De gemeente levert de havenmees ter en in het seizoen de hulp-haven meester. Alternatief Na deze beantwoording deelde de heer Kesteloo mede, dat er een alter natief is en wel, wanneer de vereni ging de haven niet pacht, de ge meente hem verpacht aan een parti- kulier ook voor f 12,— per m2. De boxprijzen zullen dan echter veel hoger liggen dan bij ons, daar onze vereniging er naar streeft de belangen voor de eigen leden zo goed en goedkoop mogelijk te behartigen. Op een vraag van de heer J. van Dijke, waarom de gemeente zelf de haven niet exploiteert deelde de bur gemeester mede, dat de gemeente dan wel tot een prijs van f 18.per m2 kwam, daar ook zij diverse pos ten moet ïnkalkuleren. De vergadering kon unaniem ak koord gaan met het bestuursvoorstel de nieuwe jachthaven te pachten. Geen bezwaar ondervond de con tributieverhoging tot f 35.per jaar De heer J. C. A. Koster kwam nog terug op de opening van de jacht haven en vroeg of het bestuur reeds plannen heeft voor dit feestelijk ge beuren. De voorzitter zei dat alle initiatieven zullen uitgaan van het gemeentebestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren W. Tèrpstra en J. Zoeter herkozen. Tot leden van de kascommissie voor 1974 werden gekozen de heren P. van Hattum en P. H. J. Everwijn. Hierna gaf de instructeur van het jeugdzei- len de heer Koster een jaarverslag waaruit bleek, dat deze afdeling 48 leden telt. De heer Koster stelde voor tot aanschaf van een tweede instruktieboot d.m.v. een te vormen botenfonds. Kijkje op de nieuwe jachthaven in aanleg. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) SAN CLEMENTE. 2-4. De Ameri kaanse president Richard Nixon en de Zuidvietnamese president Nguyen van Thieu hebben maandag een be roep op Hanoi gedaan het bestands- akkoord voor Vietnam na te leven. De twee staatshoofden bespraken ook de toekomstige Amerikaanse economische en militaire hulpverle ning ter ondersteuning van de rege ring in Saigon, in de te verwachten politieke strijd met de Vietcong. Vol gens de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, is de ec-rste gespreksronde gehouden in een har telijke en vriendschappelijke sfeer. OTTEIILOO, 3-4. In het nation lc park De Hoge Veluwe heeft men in zulk een hoog tempo het in novem ber vorig jaar omgewaaide hout ge ruimd, dat de littekens van deze storm verdwenen zouden zijn voor dc- toeristendrukte van de paasdagen op gang komt. Door de storm van maandag echter kan men opnieuw cp dezelfde plaatsen met ruimen beginnen. Trieste bijzonderheid is, dat men op de Hoge Veluwe juist maandag uitnodigingen aan het verzenden was voor een persconferentie voor vrij dag 13 april. Op die persconferentie zou de voorzitter van het bestuur ir. S. H. Visser, burgemeester van Den Helder, meedelen dat de actie „Zet Ernstig ongeval door storm in Krabbendijke KRABBENDIJKE, 3-4. De storm heeft in Krabbendijke een ongeval veroorzaakt, waarbij de monteur Stien Koster (circa 30 jaar) levens gevaarlijk gewond werd. Hij probeerde samen met. een col lega op het moment dat de storm toenam, de golfplaten dakbedekking van de loodsen van zijn werkgever, het loondors- en tr'actorservicebe- drijf M. Wéststrate, met zandzakken te verzwaren. Daarbij viel hij en kwam op de vier meter lager gelegen betonvloer terecht. Hij is overge bracht naar een ziekenhuis in Goes. Zijn toestand is zeer ernstig. Op het speelterrein van de am bachtsschool aan de Bergweg in Goes is maandagmiddag de hele brom- fietsstalling door de wind opgepakt en met betonblokken en al over het hek gesmeten. Een.jongetje (circa 8 a 9 jaar), dat onder de restanten van de stalling bekneld raakte, liep een hoofdwond en wat gekneusde ribben op. Beperkte dijkbewaking district zuid opgeheven DEN HAAG, 3-4. Rijkswaterstaat meldt dat de beperkte bewaking in het district-zuid is opgeheven. DEN HAAG, 3-4. In aanvulling op wat elders in dit nummer wordt ge meld is bekend geworden dat om streeks 23.30 uur maandagavond het schip van radio „Veronica", dat van zijn ankers was geslagen, op enkele honderden meters ten zuiden van de Scheveningse haven is gestrand. Het popschip lag nog niet geheel vast, maar lag te rollen, cp enkele tiental len meiers van het strand. Duizen den mensen spoedden zich tegen het middernachtelijk uur naar het strand om met eigen ogen het schip in ogenschouw te nemen, waarvan de lichten neg brandden en dat spookachtig in de branding lag. door elke golf gehuld in een nevel van water. Tegen één uur in de afgelopen nacht lag de „Veronica" schuin op 't strand in een „niet ongunstige posi tie". Later in de nacht zou men een poging willen doen het schip vlot te trekken. De opvarenden waren eer der aan boord genomen van de red dingboot van Scheveningen. ItIJSSEL, 3-4. Ook in Noord- Frankrijk heeft de storm maandag huisgehouden. Hevige rukwinden met een snelheid van 100 km per uur hebben grote schade aangericht. In Rijssel is een 28-jarige arbeider verpletterd door een dak van een in aanbouw zijnd huis dat door de storm werd afgerukt. In het Nauw van Calais bevinden zich verschei dene schepen in moeilijkheden. Sombere voorspelling GENEVE, 3-4. Het zal niet lang meer duren of het wegverkeer zal per jaar 250.000 mensenlevens vergen en dan zullen er bij verkeersonge lukken jaarlijks 10 miljoen mensen gewond raken. Deze sombere voorspelling staat in een rapport van de Wereldgezond heidsorganisatie dat maandag in Geneve is gepubliceerd. Represailles Uitvoerig was gesproken over Nixons recente waarschuwing dat de V.S. represailles zullen nemen tenzij Noord-Vietnam ophoudt met het stu ren van wapens naar het zuiden, sa menwerkt bij het opsporen van ver miste Amerikanen in Indochina en een begin maakt met de troepente rugtrekking uit Laos en Cambodja. Ziegler kon niet veel zeggen over berichten dat Zuid-Vietnam het ak koord ernstig schendt door militaire acties tegen Vietconggebieden te on dernemen. Saigon eerbiedigt het ak koord in een geest van goodwill, al dus de woordvoerder. een boom op" uitstekend is geslaagd. Maar nu zal de actie onverminderd worden voortgezet, aldus een woord voerder van de Hoge Veluwe. Textielfabriek afgebrand HELMOND, 3-4. In de textielfa briek Satex (een spoelerij. Uvijnerij en haspélarij) in Stiphout (gem. Hel mond) is maandagavond door nog onbekende ooi-zaak brand uitgebro ken. Het gebouw ging verloren. O vel de omvang van de schade is nog niets bekend. Vrachtauto gekanteld - kind dood; vader zwaar gewond LEEUWARDEN, 3-4. De vierjari ge Erwin W. Postma uit Leeuwarden kwam om het leven en zijn vader werd zwaar gewend, toen de vracht auto waarin zij zaten na het passe ren van een hoog flatgebouw werd gegrepen door een stormvlaag en kantelde. Een 9-jarig zoontje liep verwon dingen op, maar kon na behandeling in h'et ziekenhuis naar huis gaan. De. vrachtauto (van het Leger des Heils) viel op de motorkap van een personenauto, - waarvan de bestuur der het ongeluk had zien aankomen en gestopt was. Vermist jacht gevonden Rond tien uur heden (dinsdagmor gen) heeft de Neptune van de Kon. Marine de Norseman gevonden. Het zeiljacht ligt 28 mijl ten noordwesten van Hoek van Holland en wacht kennelijk beter weer af. Vanuit de Neptune zag meii zeven man aan dek. Het jacht heeft nogal wat ge scheurde zeilen. Bombrief in postkantoor te Londen LONDEN, 3-4. In een postkantoor in de Londense wijk Paddington isi- dinsdagmorgen een bombrief ont ploft. de tweede binnen vier dagen in de Engelse hoofdstad. Een postbe ambte moest met een shock in een ziekenhuis worden opgenomen. Hon derden collega's zochten ijlings een veilig heenkomen. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onder zoek in naar de mogelijke aanwezig heid van nog meer bombrieven. De andere postkantoren zijn gewaar schuwd zeer voorzichtig te zijn met verdacht uitziende postpaketten. Binnen'vaar t-vloot-sliow bij ambtsjubileum van koningin? s ROTTERDAM, 3-4. De Christelijke Bond van Ondernemers in de Bin nenvaart heeft de wethouder voor de haven van Rotterdam, drs. H. J. Viersenj voorgesteld een comité in het leven te roepen voor de organi satie van een binnenvaart-vloot- schouw ter gelegenheid van het ambtsjubileum van koningin Julia na. Het bestuur van de bond meent, dat het voorgestelde evenement pas kans van slagen heeft als op grote schaal medewerking, voornamelijk door het bedrijfsleven, wordt ver leend. Het doet tevens een beroep op de medewerking van de gemeente Rotterdam en gemeentelijke instel lingen. De bond heeft reeds een aan tal organisaties en instellingen ge polst. De reacties zijn volgens de bond zeer positief. De schouw zal de binnenvaart in al zijn schakeringen en in al zijn mogelijkheden op positieve wijze moeten presenteren. Naar het oor deel van het bestuur kan een derge lijke schouw ook grote betekenis hebben voor de „port promotion". Hierin wordt voorts gezegd dat bijna de helft van de mensen die tussen de 15 en 24 jaar sterven, overlijden, tengevolge van verkeers ongelukken. Het gebruik van veiligheids gor dels heeft het aantal doden doen dalen, maar vooral het aantal zwaar gewonden sterk doen afnemen, Dinsdag 3 april Zierikzee R.K.-centrum, Mosselstraat, contact avond U.V.V.-afdeling. Nieuwerkcrk ..Rehoboth". 19.30 uur. „Youth for Christ". Woensdag 4 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardensociëteit N.C.V.B. Vergaderzaal Ger. kerk. 20.00 uur, GerefV rouwen veren iging. Bruinïsse „In 't Opper". 14.00 uur, aanvang verkoop-middag Welfare-werk. Donderdag 5 april Zierikzee Huishoudschool, 14.00-16.00 uur, uur, spreekuren concumentenvoor- lichting. Huis van Nassau, 20.00 uur, lezing Z.V.U. Ouwerkcrk •Café Vijverberg. 20.00 uur. vergade ring S.V.O.W.K. Nieuwer kerk De Meebaal. 20.00 uur, Verenigings raad. Bruinïsse Kleuterschool, 20.00 uur. jaarverga dering Vereniging Kleuterschool. Vrijdag 6 april Zierikzee Aula R.S.G., Manhuisslraaj., film avond „Ziejook". Haamstede Hotel Bom, Groene Kruis, 8 uur. Zaterdag 7 april Kerkwerve Lokaal Herv. kerk, 15.00-17.30 en 18.30-20.00 uur, verkoopmiddag handwerken (Herv. Vrouwenvereni ging „Samen Eén). Maandag 9 april Zierikzee Mondragon (foyer), 14.15 uur, afd. Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur. afdeling Plattelandsvrouwen. Dinsdag 10 april Nieuwer kerk Dorpshuis. 19.30 uur, afdeling Platte landsvrouwenbond. Donderdag 12 april Middelburg „Gouden Poorte", 10.00 uur, discus siedag over het onderwijs Vrouwen- kontakt in de P.v.d.A., gewest Zee land). TERNEÜZEN. De 69-jarige gepen sioneerde hoofdonderwijzer P. A. Ocké uit Terneuzen is maandagmid dag in zijn woonplaats om hel leven gekomen. Gp een kruising ontstond een botsing, toen een automobilist hem geen voorrang verleende. UITERSTEN We kunnen wel veel en we hebben computers; voorspellen lukt soms ook nog wel en soms zijn we zelfs knapper dan de astrologen van Lon Nol. de president van Cambodja, die al zijn wijsneuzen de deur heeft uit- geborsteld, omdat ze foute dingen voorspelden. Maar als het dan zo ver is - met die maandagstorm bijvoor beeld - dan zijn we vreselijk kleine mensjes, die knijp zitten om het lijf je en have en goed", zo dat heet. We hebben hier tenslotte enige ervaring met vliegend weer. Er was wel een en ander dat aan de diep ingebrande datum van 1 februari lf)53 herinner de. Volle kadebakken en de gier- storm over de vlakte en rond en bo ven de huizen. Gerinkel van glas, scheiwen van dakpannen en dal vreemde fluiten hoog in de lucht. Nu, dan is hel niet pluis dicht aan zee. Niet alles en iedereen ivil ik met het Deltaplan om de oren slaan; dal zou langzamerhand niet meer spor tief zijn, maar - laten we dan zeggen - in afwachting van komende din gen - zou er toch een slot moeten op haventjes. Er zijn wel sloten op ha vens (Brouwershaven, Zierikzee) maar er zijn ook nog open haventjes en of dat allemaal wel veilig is? Wa ter uil een haventje uittredend en vloeiend lungs het binnentaiud van een dijk brrr, niet aan denken. Enfin, dal hebben we dan weer ge had en de witte april-hoed was er ook, want de blanke hagelslag volgde na de storm. Onze poes maakte van morgen voor hei eerst duidelijk ken nis met dit natuurverschijnselNooit tevoren heeft een kat zo ongelovig omhoog gestaard naar de hagelvor- mige ontwikkelingen aan hel zwerk. Totdat een fikse korrel haar lussen de ogen trof en zij is toen - beduusd door een zo vreemd buitengebeuren - ijlings naar huis gevlucht. Zo hinken we mei allerlei tram melant naar de zomer toe en wal die brengen zal? De uitersten raken el kaar. Een goede week geleden zalen we nog aan het overhemd te frieme len en dachten aan een blotig-zonne bad en gisteren werden we als een loze tak door de straten gezwiept. Wie studie maakt van hel weer „dooi de eeuwen heen", komt tot de con clusie dat we hel feitelijk tóch iveer niet goed welenondanks enig voor spellend vermogen, ondanks compu ters. We zijn nel zulke koffiedik-kij- kers als de wijzen van Lon Nol. Dat is verdrietig, maar waar! SCH1ERE1LANDMAN BROUWERSHAVEN, 2-4. De Watersportvereniging „Brouwershaven", die haar algemene ledenvergade ring hield in restaurant „Jacob Cats" mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Dc voorzitter, de heer W. Kesteloo, vond het een grote vreugde dat zovelen aanwezig waren. Inzonderheid verwelkomde hij burgemeester A. P. Schou- wenaar, de gemeentesecretaris de heer A. Witte en de wethouders, de heren P. de Moor en Ph. van Ast. In zijn openingswoord gaf de heer Kesteloo een resumé over het afgelopen jaar waarin hij als hoogtepunt noemde de opkomst van de jeugdafdeling, waarvoor een instruktieboot was gekocht. De instrukteur de heer J. C. A. Koster heeft zich prima van zijn taak gekweten en hem is veel dank verschuldigd voor dit veeleisende werk. „Er heerst bij de jeugd een goede watersportsfeer", aldus de voorzitter. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2