i Anderhalf jaar na de oorlog lijdt Pakistan nog steeds onder Bangladesh-avontuur Britse schrijver doodgevroren Angst voor regen in Noord-Afrika ^renóboerin Saoedi-Arabische troepen in Koeweit langs grens met Irak Deperfekte pasvorm van Panty P -Short merkt upas goed als u/e aanheeft! panty t short Schilderijen uit Russisch BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Pakistan is meer dan een jaar na de ongelukkige oorlog in Bangladesh de klap nog altijd niet te boven. In tegendeel: het verval van de reste rende staat schijnt steeds sneller te gaan. De verenigde oppositie weigert nog langer deel te nemen aan de ver gaderingen die moeten leiden tot hel opstellen van een nieuwe grondwet, die beoogt de eerste minister meer en de president minder macht te ge ven - een eenvoudige zaak overigens want president Bhoetto is voorne mens dit premierschap te gaan ver vullen, zodat er op papier meer ver andert dan in werkelijkheid. De direkte aanleiding tot deze sta king vein de parlementariërs was de zoveelste schietpartijdit keer in Ra walpindi, waarvan Bhoetto's aan hangers en de oppositie elkaar de schuld geven. In ieder geval schoot het leger en er waren zo'n tachtig doden en gewonden. Het verzet is formeel opgehangen aan een paar punten van de nieuwe grondwet, maar in de kern gaat het erom dat Bhoetto de struktuur van het reste rende Pakistan zo strak mogelijk wil houden. Dat de Bengali's kans zagen hun onafhankelijkheid te verwerven is niet alleen met afgrijzen begroet door hun landgenoten in het toesten. De meesten van hen beschouwen de Bengali's als een minder soort men sen en daarom steekt het temeer dat dezen wel onafhankelijk zijn en zij niet. OokWest-Pakistan is een een- heidsnaam voor een verzameling van wat men gerust volken mag noemen. Verscheidene daarvan hebben in de Bangladesh-affaire aanleiding ge vonden om het uiteraard verzwakte centrale gezag te benaderen met ei sen van zo geen volledige onafhan kelijkheid, dan toch verregaand zelf bestuur. Bhoetto heeft in deze iets toegegeven voor zover dit nodig was om. te voorkomen dat het tot een burgeroorlog kwam. Maar zijn ideaal is toch de eenheidsstaat te be waren. Hij heeft daarvoor praktische redenen: zelfs de grootste provincie Pundjaab - waar tweederde van de bevolking leeft - is te klein om zelf-., standig te bestaan. Krijgsgevangen en De hoop van Pakistan moet erin liggen dat het tot een redelijke indu striële ontwikkeling komt en dit lukt alleen als er een thuismarkt is van zodanige afmetingen dat daarop ten minste de produktie van de fabriek is af te zetten. Op export moet voor eerst niet tezeer gerekend worden. WENEN, 31-3. De 45-jarige Britse schrijver Gottfried Willis is tijdens een tocht op de Roettedstein in Oos tenrijk doodgevroren. Volgens de politie in Salzburg is Willis van een' vijf meter hoge bergpunt gevallen en liep hij daarbij een dubbele been breuk op waardoor hij de afdaling niet kon voortzetten. Reddingsploe gen konden na een zoekactie slechts nog vaststellen dat de schrijver was overleden. Door uiteen te vallen verspeelt Pa kistan deze ekonomische kans, zo redeneert Bhoetto die zelf afkomstig is uit de kleinere provincie Sind waar overigens ook met de onafhan kelijkheidsidee ivordt gespeeld. Dus handhaaft hij de staat van beleg en belet alle afscheidingsbewegingen zo goed hij kan. Dit. valt niet mee in een land waar redenen voor onrust bij de vleet zijn te vinden. Wat zeer sterk meespeelt zijn de negentigduizend krijgsge vangenen van het oostelijk strijdto neel die al vijftien maanden lang worden vastgehouden door India. De slechts enkele honderden gevange nen aan het westelijke front zijn in middels allang uitgewisseld, maar deze grote groep blijft: Bangladesh eist dit zolang Pakisian de nieuwe slaat niet officieel erkent. Negentig duizend man, dit betekent dat er vrijwel geen gezin is of een tuin de naaste verwanten zit in tweernde ge vangenschap. Dat dit nu al vijftien maanden duurt verveelt de mensen. Of ze nu willen dat Bhoetto clan Bangladesh maar erkent of dat ze van hem vergen dat hij desnoods gaat vechten voor de vrijlating maakt niet veel uit. In beide geval len geven ze hem de schuld, ook al is hij zeer zeker de rampzalige oorlog niet begonnen. De nieuive krisiskomt op een mo ment dal de bijgelovigen zeer sterk aan het denken kan zetten. De on gelukkige affaire met Bangladesh begon twee jaar geleden ook door hel vastlopen van de parlementaire be handeling van een nieuwe grondivet, net als nu. bezit in Washington WASHINGTON. 31-3. In de ..Na tional Gallery" in Washington is een tentoonstelling geopend van 41 schil derijen van impressionistische en na-impressionistische meesters die de Hermitage in Leningrad en het Pesjkin-museum in Moskou in bruikleen hebben afgestaan. De Russische minister van Cul tuur, mevrouw Foertsewa, was er voor naar de Amerikaanse hoofd stad gekomen Julie Eisenhower, een dochter van Richard Nixon, dankte namens de Amerikaanse president voor het bruikleen. De expositie in Washington duurt een maand. Daarna zullen de schil derijen uit Russisch bezit in New York te zien zijn. Hulp voor overstroomd Tunesië TUNIS, 31-3. De Tunesische auto riteiten hebben bij de hulpverlening aan slachtoffers van de overstromin gen hulp gekregen van de Ameri kaanse zesde vloot en van Libische vrachtvliegtuigen en helicopters. Tot dusver hebben de overstro mingen aan zeker 82 mensen het le ven gekost en zijn er 40.000 daklozen Veel wegen zijn weggespoeld, brug gen verwoest en huizen vernield. Daklozen worden ondergebracht in overheidsgebouwen, scholen en kan toren van de regeringspartij, de Des- tourpartij. De bevelhebber van de zesde vloot admiraal Gerald E. Miller, heeft de leiding van de Amerikaanse red dingsoperaties op zich genomen. Vanaf het vliegdekschip „Forrestal" stijgen helicopters op om mensen uit gevaarlijke geïsoleerde gebieden in veiligheid te brengen. j „De polsslag ran de plan eet" J J WASHINGTON, 31-3. In het najaar van 1969 kreeg Trinidad een j invasie van vlinders te verwerken, zat Miami vol reuzenslakken, en t zweefden klonten kleverige spinrag door de staat Missouri. t Deze drie voorvallen behoorden tot de tientallen, die gemeld wer- J f den aan een speciale afdeling van het „Smithsonian Institute" in f Washington. Door middel van een netwerk van correspondenten t f over de hele wereld verzamelt deze afdeling gegevens over vreemde en rampzalige gebeurtenissen op aarde. f Een selectie van de rapporten uit de jaren 1968 tot en met 1971, is door het „Smithsonian Institute" gepubliceerd onder de titel f jj „De Polsslag van de Planeet". Het rapport over de slakkenplaag in Miami vertelt dat grote Afrikaanse slakken, die enkele jaren te- i voren in de streek waren binnengebracht, zich hadden verspreid t t over een gebied van 160 hectare en alle groene planten die ze tegen- J J kwamen, opvraten. De slakken hebben in Florida geen natuurlijke f vijanden en planten zich met alarmerende snelheid voort. Deze t slakken hebben een levensduur van ongeveer vijf jaar en elke slak t jj brengt per jaar 400 tot 600 nakomelingen voort. De overheid ging de plaag te ljjf met vergif, waardoor tegen het einde van 1969 t 17.000 slakken waren gedood. Maar het rapport waarschuwt dat de f Sslakkenkolonie nog niet helemaal is uitgeroeid en dat ze elk jaar t opnieuw tot een plaag kan uitgroeien. Andere rapporten die bij het centrum binnenkwamen, gingen t over 71 grote vulkaanuitbarstingen, 86 grote aardbevingen. 51 ge- t jj vallen van belangrijke olievervuiling, 40 grote vuurbollen. 15 mete- orietinslagen en 137 „ecologische gebeurtenissen, waaronder bevol- f i kingsschommelingen van dieren, grote sterfte van planten en be- 37 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS De politieman knikte begrijpend. ..Misschien weet u het of misschien ook niet. maar hij is oersterk. Hij keerde zich tegen Kees - dat is mijn knecht - en sloeg hem neer. Kees ging naar buiten, maakte de hond los en kwam er mee terug. Hij som meerde Vasen de boerderij te verla ten. Dat deed Vasen. want hijJs als de dood zo bang- voor onze hond. Maar terwijl hij wegging, bedreigde hij Kees. Vasen zei, dat hij hem wel zou krijgen. Daarna reed hij het erf af. Sindsdien heb ik hem .met meer gezien." De opperwachtmeester knikte nog eens. ..En wat ligt er voor de hand. als er eerst een koe aan vergiftiging sterft en een poosje later de waak hond wordt doodgeschoten? Daar zal Vasen wel meer van weten/ ..Dat denk je dan onwillekeurig, opper, want wij hebben geen vijan den. Tenminste, niet bij mijn weten. Maar vermoedens zijn nog geen be wijzen. dat weet u ook. De koe is overheen le komen; ik ben er tegen verzekerd- Maar de hond vind ik muistens zo erg. En nog wel doodge schoten. Het d er was ontzetend t ouw en waaks. Dat is hier nodig. We zitten behoorlijk achteraf. De naaste buurman zit op ruim een ki lometer afstand van mijn böederij. Ik zal een nieuwe hond nodig heb ben ..Een hond is wel aan te komen. Als u een jonge koopt, kunt u hem zelf africhten. Is ei e knecht van u bij de hand?" Ze wees naar hei land. waar Kees het stoppelveld scheurde. „Hebt u hem nodig?" „Natuurlijk geloof ik u op uw woord, mevrouw Tollema, maar ik wil zijn lezing ook horen, begrijpt „U gaat uw gang maai-, opper. Maar bedenk goed: ik dien geen aan klacht in tegen Vasen. L^ij is me te gevaarlijk, als je hem tegen je inge nomen hebt." „Goed, mevrouw. Als ik wat weet, hoort u het van me. Ik zal voorzich tig een onderzoek instellen." Kees zette de tractor stil, toen de politieman naderbij gekomen was. Hij sprong er af en knikte ten groet. „Moet u mij hebben?" „Een paar vragen. Mevrouw Tol lema heeft me het een en ander ver teld over de koe en de hond. En over de ruzie, die ze met meneer Vasen heeft gehad. U speelde daarin ook een rol. nietwaar?" Kees grinnikte en begon zijn pijp te stoppen. ..Zo zou je het kunnen noemen." Vertelt u eens met uw woorden, wal er die middag gebeurde, toen meneer Vasen bij de boerin op be zoek kwam." De jongeman, rustig nadenkend, vertelde, wat ei' voorgevallen was. hoe hij de boerin hoorde schreeuwen, naar binnen kwam en Vasen beet pakte. toen hij zag. dat de man de boerin lastig viel. Dat de veekoper hem had neergeslagen en hij tenslot te de hond had losgemaakt en mee nam naar de böederij." ..En toen ging meneer Vasen?" ..All cht Hij heeft een heilig ontzag voor Cora „Bedreigde hij u nog?" Schouderophalend antwoordde de knecht; „Wat noemt u bedreigen? Ik zal ook wel eens iets in mijn drift gezegd hebben, waar ik in werkelijk heid niets van meen. Zo zal het met Vasen eveneens het geval geweest zijn." ..Wat zei hij precieé tegen u?" Kees aarzelde. „Ik wil geen gedon der hebben, meneer." „De boerin wil geen aanklacht in dienen en als u zegt. dal u het even- nun wilt, beschouw ik hetgeen u zegt als een gewone informatie. Meer niet En vertrouwelijk." „Precies weet ik het niet meer, want het is al een dag of wat geleden meneer. Het kwam er zo ongeveer op neer. dat hij me aan riemen zou snijden en voor de hond gooien als voer. O ja. hij zei ook, dat hij me goed zou herinneren, of zoiets. Maar ik neem zoiets niet serieus. Onzin, de man was woedend, waarschijnlijk vanwege de geleden nederlaag. Na oen paar uur zal hij het wel vergeten zijn." Sommige mensen zijn verschrik kelijk wraakzuchtig, waarde vriend. Hoe is uw naam?" „Kees Hoogendijk". „Moe lang werkt u hier?" „Ruim een jaar. Ik ben van origine boerenzoon." „Dan verstaat u het vak wel, ver onderstel ik. Mevrouw Tollema ken nende. had ze u er na een maand al u t gegooid, als dit niet het geval was geweest. Uw handen zullen dus wel op de juiste plaats zitten." ..Dat doen ze zeker, meneer." (wordt vervolgd) ALGIERS. 31-3. Na dagen van aanhoudende stortregens zijn grote delen van. Noord-Afrika bedekt on der een watervloed die op sommige plaatsen tot een hoogte van meer dan 3 meter reikt. Vele tientallen mensen zijn verdronken en tiendui zenden zijn dakloos geworden. In de ergst getroffen gebieden in Algerije en Tunesië vreest men de gevolgen van nog meer regenval. De regenval duurde de laatste da gen nog voort. Het Rode Kruis in Geneve heeft dringend verzocht om tenten, dekens, kleren, voedsel en geld om de slachtoffers te helpen. Kunstprijs in Zeeland HET MIDDEN-OOSTEN Edelsmid raakt al zijn werk kwijt VLAARDINGEN. 31-3. De Arn hemse edelsmid Nicolaas Thuys, die zilveren sieraden exposeerde in de expositiezaal „Het Weeshuis" te Vlaardingen, is zijn hele oeuvre - in vijf jaar tijds vervaardigd - kwijt. In de nacht van donderdag op vrij dag forceerden inbrekers een ruit van de expositiezaal, drongen naar binnen en vernielden de vitrines waar zij zilveren ringen, armbanden, colliers en dergelijke met een totale verkoopwaarde van f 10.000,- weg- roofden. Het werk was verzekerd maar is uiteraard onvervangbaar. IJMUIDEN. De Hoogovens-e.vcursie- trein, die door een stoomloxc wordt getrokken, werd gepresenteerd en op feestelijke wijze in gebridk geno men. BEIROET. 31-3. Ruim 15.000 man Saoedi-Arabische troepen hebben in Koeweit langs de grens met Irak stellingen betrokken. Ook Perzië en Jordanië hebben het olierijke sulta naat militaire hulp aangeboden in zijn grensgeschil met Irak. Dit heeft het Libanese blad „An Nahar" be richt. Goedingelichte kringen in zowel Koeweit als in Irak hebben de be richten tegengesproken dat Saoedi- Arabische troepen zich langs de grens met Ii-ak zouden hebben op gesteld. In Koeweit werd eraan toe gevoegd dat Saoedi-Arabische een heden op eigen grondgebied langs de grens met het sultanaat gereed staan om zonodig militair in te grij pen. In plaats van zich terug te trekken uit het bezette grensgebied met Koe weit heeft het Iraakse leger volgens berichten uit Beiroet zijn stellingen in het gebied tussen El Samita en Oemm Kasr versterkt. Koeweit eist dat Irak eerst zijn troepen uit het omstreden gebied terug moet trek ken voordat er onderhandeld kan worden. Bemiddelingspogingen van de Arabische Liga en verscheidene Arabische regeringen worden in Bei roet definitief als mislukt be schouwd. MIDDELBURG. 31-3. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben be sloten ook in 1973 de provinciale aanmoedigingsprijs in de sector beeldende kunst weer toe te kennen. De toekenning zal geschieden op voordracht van een jury bestaande uit II. Visser, directeur van de Ne derlandse Kunststichting te Amster dam, H. Redeker. L. Tegenbosch (beiden kunstrecencent) en J. J. de Re.v, hoofdambtenaar sub-bureau culturele zaken van Zeeland. Jonge, in 1939 of later geboren en in Zeeland wenende beeldende kun stenaars kunnen werk inzenden. Ook kunstenaars die in Zeeland hebben gewoond kunnen in aanmer king komen, mits zij nog een duide lijk aan te tonen binding met Zee land hebben. Vrijdag 6 april, 20.20 uur, Nederland I: Zevensprong. Ben Cramer zingt „De oude muzikant". De criminaliteit in Nederland DEN HAAG. 31-3. De criminali teit in Nederland is de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld. Rekening houdend met de bevolkingsgroei is de criminaliteit van 1962 tot en met 1972 met 11 procent toegenomen. De grootste toeneming is te zien bij de vermogensmisdrijven: 167 pet. in tien jaar en 98 pet. in vijf jaar. Vooral dieven en inbrekers droegen hieraan bij: „diefstal en braak" steeg de laatste vijf jaar van 25.000 tot 65.000, autodiefstallen van 2.200 tot 7.000 en winkeldiefstallen van 8.300 tot 13.300, zo blijkt uit de laat ste cijfers van het C.B.S. Ontslagen hij bouwbedrijf DRACHTEN. 31-3. Het bouwbe drijf Reitsma in Drachten - 250 werknemers - heeft verklaard dat het per 1 mei 75 a 100 bouwvakkers moet ontslaan. Oorzaak is een te genvaller bij de bouw van 917 wo ningen in een nieuw deel van Drach ten. De honderd woningen die tot dus ver klaar zijn. staan voor de helft leeg. Het bouwbedrijf, dat 15 wonin gen per week aflevert, wil nu het tempo verlagen. Sinds vorig jaar zijn bij dit bedrijf al tussen de 50 en 80 werknemers afgevloeid. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 3 APRIL NED. I: Om op gang le komen t>e- gint hel Varaprogramma van van avond met een stuk humor. In het ziekenhuis waarin de serie „De vol gende patiënt" zich afspeelt, gebeu ren weer de merkwaardigste dingen. Marcel van Dam behandelt in zijn Ombudsman, die om half acht begint weer tal van problemen van kijkers. In zijn rolstoel komt na het journaal politieman Ironside de buis binnen rijden om zich te bemoeien met de gevolgen van een aanrijding tussen een voetgangster en de Ironside-be- stelauto. Twee maal twee spelers treden om tien over negen aan voor de kwis „Twee voor twaalf". De laatste vijftig minuten zendtijd gaan op aan aktualiteiten in de rubriek Achter het Nieuws. NED. II: Maar liefst zeven pro gramma's stort de Ncrv op het twee de net over de hoofden van het kijk- buisvolk uit. Te beginnen om zeven uur met de scholierenkwis Twee kamp, gevolgd door de rubriek Beter Samen. Gein of ongein, vast staat in elk geval, dat de humor van gekke bekkentrekker André van Duin een groot volksvermaak is. Voor de show is een lange dag uit het druk bezette leven van Aclré van Duin uitgangs punt geweest. Na dit ongecompli ceerde amusement is het tijd voor het wat serieuzere kijkwerk. De twaalfde aflevering van de serie Adam Smith toont de Schotse predi kant op zoek naar een andere baan. De volgende vijfentwintig minuten gaan over kinderen. In de rubriek Getekend worden prenten getoond, waarin kinderen zich uiten en zich zelf herkennen. Het laatste Ncrv- programma is de rubriek Ander Nieuws, dat een portret bevat van een huishoudschool. DINSDAG 3 APRIL NED. I: lü.45 en 14.00 Schooltele visie; 13.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Volgende patiënt; 19.30 De ombudsman; 20.00 Journaal; 20.20 ironside; 21.10 Twee voor twaalf; 21.50 Achter het nieuws; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. NED. II: 1S.45 Ti-La-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Tweekamp; 19.30 Be ier samen; 20.00 Journaal; 20.20 Lgten we wel zijn; 20.25 De André van Duinshow; 21.25 Adam Smith; 21.50 Getekend; 22.15 Ander nïguws; 22.40 Den Haag tiandaag; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. Panty P-S^rt - de benen ziu^val langer, liet broel^'wat klrter. Prettige «anties l/j al uw leuke Jokjes! in de blauwe verpakking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7