(^renóboerin Lezing over Spaanse steden voor Culturele Ver. te Ouwerkerk C. Wandel en Zn Overstromingen in Tunesië Ver. van Onderwijzers en onderwijzeressen op Schouwen-Duiveland Actie voor behoud van de tijger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 maart 1073 Nr. 21260 Optreden van Simon de Waard OUWERKERK, 29-3 Voor de cul turele vereniging „Ouwerkerk" trad in het Dorpshuis op de bekende ci neast Simon de Waard uit Rotter dam. Aan de hand van vele mooie dia's behandelde hij de reis, die hij naar Spanje heeft gemaakt. De stad San Sebastian heeft een prachtig strand. Bilbao is de „smid se" van Spanje, een grauwe stad, niet aantrekkelijk, maar wel de be langrijkste stad van de noordkust- Santander kon spreker zeer aanbe velen met de drie heerlijke stranden. Het is er druk en gezellig, vooral 's avonds bruist het van leven. Ach ter de bergen, een voorzetting van de Pyreneeën ligt de hoogste top; de Picos de Europa (2700 m), van waar uit vele wegen leiden voor bergtoch ten. Via Potees en León ging de reis verder naar de hoogvlakte van Mid- den-Spanje, langs goed geasfalteerde wegen. De vreemdelingen kunnen hier nogal veel last hebben van de zigeuners. Segovia bestaat uit een boven- en benedenstad. Beroemd is hier het aquaduct, de waterleiding der oude Romeinen. Avila is een oude vesting en nog" helemaal ommuurd. El Esco- rial dateert nog uit de tijd van Phi lips II. De hoofdstad In de hoofdstad Madrid is het ont zettend druk Beroemd is hier o.a. het Prado, een museum met wel 3000 oude meesters. Richting Toledo ligt de 'streek La Mancha, waar Don Quichotte zijn gevechten leverde tegen de windmo lens. Toledo ligt heel hoog in de bergen, het Alcazar hier is een soort museum Cordoba in Andalusië heeft een schitterende brug over de Guadal quivir. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f CitrflSn-agent voor SchbuweW-Duiveland oArage Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 TUNIS, 29-3. In de streek van Jendouba, ongeveer honderd km ten westen van Tunis, zijn bij overstro mingen tot dusver drie mensen om het leven gekomen. Van de ongeveer 5.000 getroffenen zijn er 2.000 reeds geëvacueerd. Talrijke gebouwen zijn verwoest en 50.000 ha bouwland is ondergelopen. Eerder is melding gemaakt van ernstige overstromingen in Algerije en wel in de streek van Annaba, in het oosten van het land. In Annaba zelf zij de bewoners door het water geïsoleerd. Ook het vliegveld staat onder water. De hoofdweg tussen Annaba en Constantine is afgesne den. ZIERIKZEE28-3. De Algemene Be- jaardenbond Zierikzee kwam woens dagmiddag voor een gezellige mid dag bijeen in „De Graanbeurs". De voorzitter, de heer J. J. v. d. Bergé heette alle aanwezige bejaarden wel kom. Deze middag werd verzorgd door een jeugd-carnavalsgroep int Weert (Limburg), die de bejaarden van Zierikzee wilden aantonen hoe men in Limburg carnaval viert. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de Zierikzeesche Jantjes. Op de foto: de dansmarietjes laten de be jaarden zien, hoe zij dat doen in Limburg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Sevilla is een heerlijke stad met subtropisch klimaat. Cadiz is de oud ste stad van Spanje De vlootbasis Gibraltar is nu af gesloten, „zolang er apen op de rot sen zitten zal Gibraltar Engels blij ven". Langs de Middellandse Zee ging het nu naar Malaga en landinwaarts natuurlijk naar Granada, dat zeer interessant is door de Moorse tijd (het Alhambra). In 1492 zijn de Mo ren verjaagd. Uniek is het Hof van de Leeuwen. Toeristencentra In Alicante zijn grotwoningen waar de zigeuners wonen. Elche heeft o.a. een palmenbos. Alicante en Valencia zijn de centra waar de toeristen komen. Tarragona is ook nog uit de Romeinse tijd, overal aan deze kust bevinden zich vele hotels. De grote stad Barcelona is aan trekkelijk druk. Een bijzondei-e be zienswaardigheid is de kerk van de Heilige Maria, een wonderlijk bouwsel, dat eigenlijk alleen maar- een gevel is en nooit is gereed ge komen Ten noorden van Barcelona liggen ook nog allerlei aardige bad plaatsjes. Toen de- film zou worden afge draaid liet de apparatuur het „af weten", wet zeer te betreuren was. want zodoende heeft men de helft gemist. Misschien komt er nog een volgende gelegenheid, om ook dit gedeelte alsnog te zien, want het was zeker een genotvolle avond; de thuisblijvers hadden ook dit keer ongelijk. Dagje te Bruinisse BRUINISSE, 27-3. In het Dorps huis te Bruinisse hield woensdag morgen de Vereniging van Onder wijzers en Onderwijzeressen op Schouwen-Duiveland haar 11e jaar vergadering. De voorzitter de heer J. G. Brug man te Zierikzee constateerde in zijn openingswoord een teruggang van het bezoek aan de vergadering ten opzichte van vorig jaar. Oorzaak de dichte mist en het samenvallen van deze vergadering met de „Boom- plantdag". Burgemeester G. Hokken heette de vereniging, in zijn gemeente har telijk welkom. Het werken aan de opvoeding van de jeugd, zag hij als een mooie taak, die gelukkig ook tegenwoordig, naar hij onlangs nog had gelezen, ook wat de salariëring betreft aandacht van de regering heeft Hij hoopte dat over zes jaar, Bruinisse weer een beurt zou krijgen als vergaderplaats voor de vereni ging en wenste de vereniging alle goeds toe. Romeinse resten in Engeland LONDEN, 29-3. Oudheidkundigen zijn in het noorden van Engeland be zig met het blootleggen van verba zend goed geconserveerde resten van een legerkamp uit de tijd van de Ro meinse bezetting van ruim tweedui zend jaar geleden. Onder de gevonden voonverpen zijn documenten en kleding die men selijkerwijs gesproken al eeuwen ge leden weggerot hadden moeten zijn. Plaats van de opgravingen is de plek die de Romeinen aan duidden als Vinolanda en die gelegen is vlakbij de Hadrianuswal, een 112 ki lometer lange fortificatie die de noordgrens van de Romeinse provin cie Brittannië vormde. MORGES, (ZWITSERLAND), 29-3. India begint in april met een groot scheepse actie tegen de dreigende uitroeiing van de tijger, zo heeft het Wereldnatuurfonds woensdag mee gedeeld. Het fonds heeft toegezegd een mil joen dollar bijeen te zullen brengen voor de uitvoering van het program ma, waarin de regering van India het grootste deel van de kosten be taalt. Het Wereldnatuurfonds zal ook voor wetenschappelijke hulp zorgen. Een halve eeuw geleden waren er in India nog ongeveer 40.000 tijgers, nu zijn er nog slechts 1.800. NIJKERK. Bij een brand in een kalverschuur van de familie Van de Boom in Nijkerkerveen (gem. Nij- kerk) zijn 38 mestkalveren omgeko men. De penningmeester de heer A. Paauwe kon zijn rekening afsluiten met een batig saldo van f 442,51. De heer Pauwe achtte echter zijn tijd als bestuurslid af te treden ge komen en stelde zich niet herkies baar; ook de heer J. L. Kristelijn had de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Zij werden vervangen dooi de heren Uil en Vaarzon Morel uit Zierikzee, die beiden behoorden tot degenen die een groot aantal stem men op zich verenigden. De rondvraag De rondvraag leverde weinig op, zodat de heer Brugman het huishou delijk gedeelte kon sluiten en over gaan tot de koffiepauze Deze wei-d benut met het kennis nemen van de tentoonstelling van leermiddelen, die door verschillende „standhouders" werden getoond. Drs. C. de Korte, bioloog te Am sterdam vertoonde zijn dia's van het Noordpoolgebied en het ijsberenon- derzoek op Spitsbergen, met de daar bij horende causerie, die deze winter ook op enkele vergaderingen van landbouwverewigingen gebracht. Het geheel oogstte onverbloemde bewon dering en gaf aanleiding tot het stel len van diverse vragen. Na de lunch volgde een excursie naar het bloembollenbedrijf van de heer P- L. van Waveren te Sirjans- land. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 31 MAART NED. I: De show „Ster-allures", die de AVRO op deze zaterdagavond na het journaal op de buis brengt, doet ditmaal zijn naam eer aan. Want het programma zal schitteren door de aanwezigheid van enkele ar tiesten van formaat. Voor het muzi kale gedeelte tekenen onder andere de Franse zangeres Dalida en de groep Manitas del Plata. Namen om u tegen tezeggen. Dat geldt ook voor de actrice Elly van Stekelenbtirg en de Engelse komiek Norman Wisdom, die tegast zijn in de deze show, die vanavond in het teken staat van de kreeft. Het vooravondprogramma wordt gevuld met een aflevering van AVRO's Sportpanorama. Na Ster-al lures resteert nog slechts één pro gramma, een aflevering van de serie Cade's County. Daarin gaat het er zeer verhit aan toe. De oorzaalc is af persing door een stelletje zeer snode figuren, een zaak die bij toeval door, een assistent van Sam Cade ontdekt wordt. Een mooie vrouw speelt een belangrijke rol in hel verhaal. Een stapje terug naar het zaterdagmid- dagprogramma met een kinderpro gramma dat er alleraardigst uitziet. Eerst om vier uur de avonturen van Rikkie en Slingertje en dan een uur lang het vrolijke programma Stuif - es-in. NED. II: De KRO zoekt het, als gebruikelijk in het filmwerk. Om ze ven uur kan men een genotvol uur tje beleven aan de populaire en goed opgezette filmquiz „Voor een briefkaart op de eerste rang". Het journaal van acht uur wordt gevolgd door vijftig minuten aktualiteiten in de rubriek Brandpunt. En daarna opnieuw aandacht voor de film. Voor de laatste maal brengt de KRO een speciaal voor de t.v. gemaakte film met de actrice Anna Magnani in de hoofdrol. Anna Magnani speelt in „De automobiel" de rol van een voormalige proslituée. Ze tippelt niet meer en daardoor raakt ze een zaam. De intens bedroefde vrouw denkt dat de aanschaf van een schit terende sportwagen haar status wat zal kunnen opvijzelen en inderdaad stijgt zij in hoog aanzien bij haar om geving. Maar de trieste vrouw is geen langdurig geluk beschoren. Na de Epiloog en het laatste nieuws gaat de NOS tot twaalf uur door. Precies over een week wordt in Luxemburg hel Eurovisiesongfestival gehouden. De deelnemende artiesten en liedjes zullen alvast aan het publiek wor den voorgesteld. ZATERDAG 31 MAART NED. 1: 10.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Rikkie en Slingertje: 16.30 Stuif-es-in; 17.30 Teleac; 18.45 Ti-ta- tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Sport panorama; 20.00 Journaal; 20.20 Sterallures; 22.00 Cade's County; 22.50 Journual; 22.55 Kijk op kans. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws19.05 Voor een brief kaart; 20.00 Journaal; 20.20 Brand punt; 21.10 De automobiel; 22.40 Epi loog; 22.45 Journaal; 22.50 Kennis making met het Eurovisie songfesti val. ZONDAG 1 APRIL NED. 1: De NOS brengt zoals ge bruikelijk het middagprogramma. Na nieuws en weekjournaal volgt om omstreeks drie uur een afleve ring uit de amusante serie „Partrigde Family", waarin Laury hardnekkige pogingen doet om te voorkomen dat haar dagboek in de schoolkrant ge publiceerd wordt. Informatie en ont spanning biedt daarna de NOS-kiosk, waarin Henk van Stripriaan de plaats van Herman Wigbold heeft ingenomen. Resteren tot vijf uur de rubriek Ter Visie en de voetbaluit slagen. Om vijf uur neemt d& IKOR bezit van de buis. Twee programma's kan men daarvan verwachten: de kinderserie Woord voor Woord en een uitzending van de dienst van Schrift en Tafel die in de Utrechtse Domkerk wordt gehouden. De VA RA-uitzending gaat van start met een aflevering uit de vermakelijk- spannende serie McMillan en vrouiv. Politiecommissaris McMillan wordt geconfronteerd met, zoals dat heet, een moord volgens het boekje. Na het journaal wordt er weer een ■blik in het verleden gedaan via het pro gramma 19-toen. Koos Postema neemt de kijkers mee terug naar het jaar 1928. Vervolgens maakt de VA RA om half tien een begin met een nieuwe serie: „Twee malle meiden uit Liverpool". De BBC-serie ver haalt over twee werkloze vrouwen die allerlei avonturen beleven. Het laatste half uur van haar zendtijd is de VARA op de muzikale toer. Klas sieke muziek. Als uitsmijter fungeert het Humanistisch Verbond. NED. I: Afscheid van de pony Pol ly. Dat staat het jonge kijkvolkje vanavond op het tiveede net te wachten. De dertiende aflevering uit de kinderserie is tevens de laatste. Het gaat er nog even spannend toe. Na Studio Sport 1 volgt de rubriek Panoramiek, dat voor de derde ach tereenvolgende maal aandacht schenkt aan de problematiek van het personenvervoer. Een half uurtje lichte amusement komt hierna op de buis via de serie Bemin de buren. Na Studio Sport 2 kan men de rubriek Zienswijze tegemoet zien, de ernstige noot in het zondagavondprogramma. ZONDAG 1 APRIL NED. I: 14.15 Teleac; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjournaal; 15.07 The Par tridge Family; 15.30 NOS-Kiosk; 16.25 Ter Visie; 16.55 Toto; 17.00 Zaterdag 31 maart, 20.20, Nederland I: Ster-allures. Met als speciale gastManitas del Plata. Woord voor Woord; 17.05 Kerk dienst; 18.20 Teleac; 18.55 Ti-ta-to venaar; 19.00 MacMillan en vrouiv; 20.20 Nieuws; 20.25 19-toen; 21.35 Twee malle meiden uil Liverpool; 22.05 Concert. 22.35 Humanistisch Verbond; 22.45 Journaal. NED. 11: 1S.52 Vooraf; 18.55 Ti-ta- tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Polly; 19.30 Studio Sport20.20 Panora miek; 20.45 Bemin-de-buren; 21.10 Studio Sport; 21.35 Zienswijze; 22.35 Journaal; 22.40 Teleac. MAANDAG 2 APRIL NED. I: De AVRO viert vanavond een jubileum: de honderdste afleve ring van de hitshow Toppop. Deze mijlpaal is belangrijk genoeg om Toppop nu eens niet een half uur, maar een uur te laten duren. Presen tator Ad Visser weet zich in het ge zelschap van top-artiesten als Mouth en McNeal, Shocking Blue, Gilbert O'Sulivan en Tee-Set. Voor Rodney Harrington, weer te zien in Peyton Place dat na het journaal van acht uur op de buis verschijnt, breken be tere tijden aan. Hij mug voor het eerst na zijn ongeluk weer naar bui ten. Joe Rossi, van wie Jill nog steeds niets wil weten, bereidt zich voor op zijn vertrek uit Peyton Place. Om tien over negen komt pri- vé-detective Cannon het scherm bin nen wandelen. Cannon haalt zich een groot gevaar op de hals als hij de opdracht aanvaardt om de doch ter van een rijkaard te bewaken. Zo dra de ontknoping is geweest, komen de mannen van AVRO's Televizier opdraven om de wekelijkse portie aktualiteiten aan de kijker door te geven. NED. II: De KRO start haar avonduitzending met een aflevering van de Familie Ashton. Het spotlichl wordt in deze aflevering gericht op zwager Sefton Briggs, die de familie drukkerij wil overnemen. In de ko mende weken zal de KRO een serie filmportretten uitzenden van afge studeerde maatschappijkritische, jonge kunstenaars. Het eerste por tret na het journaal, gaat over de ac trice Josine van Dalsum, die wel di ploma's maar geen werk heeft. A.ls hoofdschotel op het KRO-menu staat opnieuw een film met Edicard G. Ro binson in de hoofdrol. Voor van avond viel de keus op de uit 1936 da terende rolprent „Bullets or Ballots" waarin Robinson een dubbelrol speelt. Op de eerste plaats is hij een scrupuleuze politieman, die wordt weggepromoveerd naar, een achteraf plaatsje en tenslotte zelf ontslagen ivordt. Maar èlat laatste is een list om een misdadigé bende achter slot en grendel tè^krijg'en. Tegenspeler van Robinsori is Humphrey Bogart, die gestalte, geeft 'aan een genadeloze killer. MAANDAG 2 APRIL NED. I: 10.45 Schoolteletrisie; 18.00 W .K.ijshockey18.45 Ti-la-torcnaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Cannon; 22.00 Televizier; 22,50 Jour naal; 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De Familie Ashton; 20.00 Journaal: 20.20 Josine van Dal sum; 21.10 Gangsters en gokkers; 22.30 Tele-zet; 22.35 Journaal; 22.40 Teleac. Postslraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 36 „Jij doet niks," beval de boerin op besliste toon. „Afgezien van het feit, dat hij oersterk is en bij het minste, geringste het mes trekt, hebben we enkel vermoedens, meer niet. Het kan ook een verdwaalde kogel van de Duitse grenspolitie geweest zijn." „Die precies midden in de kop van Cora komt. Kom nu, boerin, dat ge looft u zelf niet." Zuchtend kwam ze overeind. „La ten we maar naar bed gaan. We ko men er nu toch niet uit. Morgen zien we verder." Die avond liep Kees naar zijn ei gen kamer. Terwijl hij zich ontkleed de, probeerde hij iets te bedenken, waarmee hij de veekoper kon tref fen. Maar er schoot hem niets bruik baars te binnen. De lafaard, dacht hij. Iemand proberen omver te rij den, een koe vergiftigen en de hond doodschieten. Alles in het geniep. Jonge, jonge, wat een held! Ik moet er bijna van kotsen Om zeven uur was de opperwacht meester zelf al op de boerderij, be keek de hond van alle kanten en be vestigde, dat hij was doodgeschoten. Hoewel de politieman de hele omge ving afzocht, kon hij geen patroon huls vinden. „Zo te zien is het schot door een revolver afgevuurd. Ik neem het cadaver mee, mevrouw Tollema, want ik moet de kogel heb ben. Dan kan ik het wapen identifi ceren. Enig idee, wie het gedaan kan hebben?" „Natuurlijk heb ik een vermoeden, maar daar zult u weinig aan hebben. We waren er niet, toen iemand de hond neerschoot. Dus Ze spreidde haar handen. „Ook een vermoeden kan voor ons een aanwijzing zijn, mevrouw. Noemt u zijn of haar naam maar. Vroeger personeelslid soms. dat uit wraak over het ontslag het dier af maakte?" „Ik heb één knecht. Leendert is al bijna drie jaar hier weg; dat weet u." „Wilt u de naam noemen?" De boerin dacht enige tijd na. „Ik kan de naam natuurlijk vertellen, maar u schrikt, als u hem hooTt Iets anders Kan het een verdwaalde kogel zijn van de lui aan de over kant?" Ze wees naar de grens. „Dat zou wel heel toevallig zijn. Zodra ik de kogel heb. weet ik meer. Ik ken hun pistolen. Persoonlijk acht ik het uitgesloten. Nee. dit schot is met voorbedachte rade gelost. An ders zou het dier niet zo precies mid den in zijn kop geraakt zijn. Mag ik dit kleed zolang meenemen?" De boerin knikte. „Apropos, opper, een dag of wat geleden is een van mijn beste melkkoeien doodgegaan. Binnen vier en twintig uur. Met ver gif in zijn maag." De politieman had de hond in zijn auto gelegd en keek de vrouw na denkend aan. Enige malen knikkend, antwoordde hij: „U bedoelt: hier is sprake van opzet? Eerst de koe, nu de hond?" „Dat bedoel ik precies, opper." „Dan moet er iemand zijn, die het op u gemunt heeft." „Waarschijnlijk." „Ruzie gehad met iemand? Niet al te lang geleden?" „U raadt het precies." antwoordde de boerin op ijzige toon. De opper begon haar te begrijpen. „Goed. U hoeft niet de naam van de volgens u vermoedelijke dader te noemen. Misschien wilt u wel zeg gen, met wie u onlangs ruzie had?" „Dat kan, want zodoende beschul dig ik niemand. Het was Vasen, de veehandelaar." De politieman floot tussen zijn lip pen door. „Zo, zo.' meneer Vasen. Is het onbescheiden; als ik vraag, waar over de ruzie is ontstaan? Of kom ik dan op het persoonlijke vlak?" De boeriSg dacht enige tijd na. „Och, ik kan-4et u wel zeggen. Va sen komt al- op de boerderij vanaf de tijd. dat m"n man nog leefde. Tijmen en hij waren góed bevriend, maar dat zult u niet kunnen weten, omdat u nog niet zo lang hier bent. Dus bleef hij na de dood van mijn man komen. O. hij heeft me verschillende malen, voor wat de handel betreft, heel behoorlijk behandeld. Dat moet ik eerlijk erkennen. Waarschijnlijk had ik een wit voetje bij hem en dat kwam heel duidelijk naar voren, toen hij die zaterdagmiddag hier was. Hij vroeg me namelijk ten hu welijk." „En u weigerde?" „Inderdaad. ^Waarschijnlijk zou hij zich niet zo t opgewonden hebben vanwege mijn weigering, maar ik lachte hem in het gezicht uit en dat had ik niet móeten doen. Dat was ontactisch. Hij Wej'd nijdig en daar na handtastelijk/Met als gevolg, dat ik schreeuwde' en mijn knecht bin nenkwam, dieVme ontzette." „En toen?" Opnieuw dacht de boerin even na. „Och, laat ik alles maar vertellen. Denkt u er evenwel goed aan, dat ik geen aanklacht tegen Vasen indien. Met een en ander is een vertrouwe lijke mededeling, zodat u de achter gronden weet van onze vermoedens. Vasen werd razend. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7