^renóbo&rin ALGEMENE VERGADERING V.V.V. „RENESSE VOORUIT" Ontsieringen langs noordelijk trajekt Schouwen-Duiveland Grootste motor jacht ter wereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 maart 1973 Nr. 21259 „Waakzaamheid voor middenstand geboden" (Ingezonden) De Schouwen-Duïveland-route van de A.N.W.B., die ons langs de mooi ste gedeelten van ons schiereiland leidt, heeft in zijn noordelijk traject de laatste jaren talloze ontsieringen gekregen. Bij dè kerk van Brouwershaven bouwde men verschillende bunga lows. die daar sterk detoneren. Bij Den Osse is het nog erger. Om dat de rijweg' hier op de dijk ligt. vallen de afschuwelijke toestanden die daar ontstonden des te meer op. Dit bungalowpark ziet er erg ont sierend uit. Het lijkt wel of er een grote blokkendoos is omgekeerd, of dat er een flatgebouw uit elkaar is gevallen. De etages van de flat staan hier niet boven, maar naast elkaar. Hoewel er ongetwijfeld een betere oplossing is, vliegen deze bouwsels nog steeds als paddestoelen uit de grond. De toeziende 'instanties han teren hier onbegrijpelijke maatsta ven, v/aar „Stad en Lande van Schouwen-Duivelandhet allerminst mee eens is. Hier vindt ongemoti veerde visuele milieuverontreiniging op grote schaal plaats, een puur commerciële landschapsvernieling. Zijn weg vervolgend treft men soortgelijke toestanden, maar op kleinere schaal, te Scharendijke aan. Verderop, bij het begin van de Rampweg, maken de toegangswegen tot de Brouwersdam een diepe in breuk op de vroegere natuurlijke situatie Een onvermijdelijke zaak. Buitendijks gevaar Maar behalve aantasting van het polderlandschap, dreigt er ook een buitendijks gevaar. Ernstig bezorgd maakt „Stad en Lande"' zich name lijk over de plannen tot vestiging van het Rotterdamse dolfinarium in de werkhaven bij Repard, hoek Brouwersdam. De vereniging, die op zich zelf niets heeft tegen slecht- weer-voorzieningen in de Westhoek, ziet echter wel grote bezwaren in de enorme afmetingen van dit uit Rijn aken geconstrueerde geheel, dat zo n 100 meter lang is en maar liefst 14 meter boven de waterspiegel uit steekt. Het parkeerterrein bij deze haven ligt op een niveau van 10 meter. Het gevaarte zal hier nog 4 meter boven uit komen. Daar vanaf zal men on getwijfeld een verrassend mooi uit zicht over water, duinen en het Schouwse land hebben Van de land zijde af, vooral vanuit het westen gezien over de toegangsweg tot de Brouwersdam, zal men een foeilelijk uitzicht hebben op dit dolfinarium, dat zelfs in Rotterdam uit de toon valt. Ook het aardige gezicht op het alom bekende Scharendijkse koepel tje, zal er totaal door bedorven wor den. In geval dat een spektakelstuk als zo'n dolfinarium ook daar niet loopt, kan deze commercie op eenvoudige wijze worden gedegradeerd tot een (ander) pretcentrum, met* alle kwa lijke gevolgen van dien. Modus Evenals andere instanties heeft ook „Stad en Lande'' bezwaren ge opperd bij G.S., in de hoop dal deze door hen zouden worden gedeeld. Als deze boot letterlijk en figuurlijk niet kan worden afgehouden is ei- wellicht toch nog een modus te vin den om dit gevaarte in het midden van de Brouwersdam te stationeren, zodat het van de landzijde minder storend zal werken. Het typisch Schouwse land, dat juist het aantrekkelijke is voor de tourist, wordt steeds meer geweld aangedaan. Er moet al zo véél na tuurschoon onvermijdelijk wijken voor wegenaanleg enz. Laten we al len er voor waken dat er niet onno dig nog meer verloren gaat. J. L. BRABER FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „Oké. oké. u wint. Ik zou eigenlijk stapel zijn, als ik weigerde. Maar als ik morgen op het land voorover in slaap val, is het uw schuld!" Ze lachte. „Dat 'zien we dan wel weer." Voorzichtig reed hij het erf op, stopte en deed het hek weer op slot, waarna hij doorreed. „De hond is blijkbaar al aan de wagen gewend."' merkte hij op. „Hij blijft niet eens. „Hij zal jou gehoord hebben," ver onderstelde de boerin. Maar vlak bij de boerderij ging hij plotseling op de rem staan en stond als een blok stil. De vrouw kwam verschrikt overeind. „Wat is er? Waarom rem je zo hard?" Hij wees naar voren. „Daar ligt Cora. Midden op het pad. Doet-ie an ders nooit." De vrouw keek in het licht van de koplampen en zag het dier eveneens. „Ligt me daar gemoedereerd tussen de wagensporen te slapen. Zo warm is het toch ook niet meer." Kees opende het portier, stapte uit en liep naar de hond. die zich niet bewoog. Even bekeek hij het dier, waarna hij een vloek uitte. De boerin hoorde het en stapte verontrust eveneens uit de wagen. Kees lilde de kop van het dier op: er liep bloed af. „Doodgeschoten." constateerde hij. met toonloze stem. „Een kogel, dwars door z'n kop". „Mijn God, wie kan dat gedaan hebben? En waarom?" riep de vrouw uit, bij het dode dier neerknielend. „Vraagt u dat nog? Op de een of andere manier is die verrekte vee koper te weten gekomen, dat we met een auto zijn weggereden. En is hij hierheen gekomen om de hond af te maken. De hond. waarvoor hij zo bang was en aan wie hij zo'n hekel had 10 Opper Visser van de rijkspolitie schrok, toen hij het bericht hoorde, dat door de telefoon klonk. „Wie hebben ze bij u doodgeschoten, zegt u?" „Cora. Onze hond." antwoordde de boerin. „Verroest, toen u Cora zei. dacht ik aan een vrouw. Ik schrok er van. Sinds mensenheugenis is er in deze streek geen moord gebeurd. Dus de hofhond, zal ik maar zeggen." „Precies, opper." „Weet u zeker, dat hij doodgescho ten is? Waar vond u hem? Hebt u geen schot gehoord?" „We zijn om zeven uur weggereden en waren pas tegen elven terug. De hond lag op het pad, dicht bij de boerderij." „Er was dus in die tussentijd nie mand thuis?" „Nee. opper." „Hoe weet u dan, dat hij doodge schoten is?" „Omdat er een gaatje in zijn kop zit." „Ik heb het genoteerd, mevrouw Tollema. Morgenvroeg, als het licht is. kom ik langs. Het heeft nu, in het donker, toch geen zin. Hebt u die hond verlegd?" „Nee. Hij ligt nog op dezelfde plaats." „Dek hem af, met een zeil of iets dergelijks. Tot morgen." „Tot morgen, opper." Kees keek de vrouw aan, toen de ze de hoorn had neergelegd „Komt- .Morgenochtend vroeg. Leg wat over Cora heen. Een koeiedek. De opper wil het." Zwijgend verliet Kees het vertrek. Uit de wagenschuur haalde hij een koeiedek en legde dat even later over het dode dier. „Anne hond. ho pelijk heb je niet veel geleden. Dat je zo aan je eindje moest komen, stakkerd Terug in de boerderij zag hij de vrouw aan tafel zitten, de handen onder 't hoofd. Hij zette zijn klom pen naast de deur en draaide hem daarna op slot. „Je hoeft niet te vra gen. wie de held is, die dit tijdens onze afwezigheid heeft gefliktEr klonk onderdrukte woede in zijn stem. „We hebben geen enkel bewijs, Kees. Geen buren, nauwelijks pas santen." „De Duitse grenspolitie? Mij dunkt, ze moeten het schot gehoord hebben. Het. is hier 's avonds dood- stil". „Goed." knikte ze. „Eti dan? Ze hebben geen .bevoegdheid aan deze kans van de grens vliet.^«Hoogstens kunnen ze hun collega's in Nieuwe Schans bellen. En voor die hier zijn. gaat er zeker twintig minuten over heen." „Misschien hebben ze het inder daad gedaan. Zal ik het ze vragen?" De vrouw wuifde met haar hand. „Laat maar, Kees. Cora wordt er niet meer levend door. Het. was zo'n machtig lief dier. En zo waaks." „Als ik die vent in m'n knuisten krijg begon Kees wraakgierig. (wordt vervolgd) Vervolgens wees dc heer v. d. Vet er op dat het bestuur van de V.V.V. er voortdurend naar streeft om tot een betere bezetting in voor- en na seizoen te komen. Het is de laatste jaren al een eind in de goede rich ting gegaan, maar het kan nog beter Door middel van kleine advertenties wordt voortdurend de aandacht ge vestigd op Renesses voordelen in voor- en naseizoen. De ontwikkeling van de laatste jaren laten toch wel zien dat er verbetering in zit. Er wordt thans in samenwerking met de V.V.V. van Burgh-Haamstede of en in hoeverre het mogelijk zou zyn tot speciale week-end arrangemen ten te komen. Verder deelde hij mee dat was be sloten de vraagbaak in het vervolg gratis aan belangstellenden ter be schikking te stellen. Het bestuur ziet dit als een vorm van dienstverlening De heer Rien Mol. die gedurende enige zomers mevr. Borgmeijer ter zijde heeft gestaan, kan door exa mens dit jaar niet komen. Er zijn verschillende sollicitanten voor de opengekomen plaats en het bestuur vertrouwt erop een geschikt persoon te kunnen vinden. Onderzoek van Westerscheldewater BORSELE, 26-3. De gemeente Bor- sele wil het water van de Wester- schelde de komende zomex-maanden eenmaal in de twee weken laten be monsteren om aan de weet te komen of het voor bewoners en recreanten nog wel verantwoord is een bad in de Westerschelde te nemen. De buurtgemeente Vlissingen past deze bemonstering al enkele jaren toe. Daar zijn dé uitkomsten in 40 pet. van de gevallen zo slecht dat baden bij afgaand tij verboden is. Flitsen uit het buitenland ZRENJANIN. De 34-jarige Milivoj Smic uit Zrenjanin in Zuid-Slavië wedde met een vriend dat hij een li ter pruimejenever met een alcohol gehalte van veertig procent in één teug naar binnen kon krijgen. Simic won, maar twee uur latei- was hij dood aan alcoholvergiftiging. MONROVIA. In de hoofdstad van Liberië zijn een regeringsfunctiona ris en twee legerofficieren gearres teerd, die ervan beschuldigd worden, de regering omver te hebben willen werpen. OTTAWA. Canada zal deel blijven uitmaken van de Internationale controle commisie voor toezicht op de naleving van de wapenstilstand in Zuid-Vietnam. Minister van bui tenlandse zaken Mitchell Sharp heeft meegedeeld dat de Canadese deelne ming met 60 dagen is verlengd tot 31 mei. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse vakbondsleider Arthur Grob- belaar heeft een delegatie van de Britse vakcentrale Tuc uitgenodigd in Zuid-Afrika een onderzoek in te komen stellen naar de behandeling van negerarbeiders door Britse on dernemingen. LONDEN. Zes Griekse advocaten in Athene hebben een brief uit hun gevangenis laten smokkelen waarin zij om hulp vragen omdat zij „onver draaglijk worden gefolterd", zo heeft „Amnesty International" in Londen bekendgemaa kt. SAIGON. Vanaf dinsdag zijn in Zuid-Vietnam drie politieke partijen werkzaam in het kader van een wet die vorig jaar door president Nguyen van Thieu werd bekrachtigd. De drie partijen komen in de plaats van de 23 partijtjes die voorheen functio neerden. BRUSSEL. Het Belgische ministe rie van defensie is van plan voor 280 miljoen gulden aan oorlogsmaterieel te bestellen in Duitsland. Het gaat hier om luchtafweergeschut, gemon teerd op onderstellen van Duitse „Leopard-tanks". BELFAST. In Noord-Ierland zijn enige gewelddaden gepleegd, waarbij echter geen doden of gewonden vie len. O.m. werd een raketaanval ge daan op een politiebureau. Voorts werden drie Britse legerposten be schoten. Tenslotte werd ook een bom tot ontploffing gebracht. ANKARA. De voornaamste Turk se politieke partijen zijn het eens ge worden over een compromis-kandi daat v°or het presidentschap, in een poging om de crisis inzake de presi dentsverkiezing op te lossen. BELFAST. Britse militairen heb ben in de nacht een kort maar hevig vuurgevecht geleverd met IRA- schutters die een politiebureau in Newtown Hamilton aanvielen. Geen der militairen werd geraakt. Later vond men het lijk van een der aan vallers. KOEWEIT. Iraakse troepen hou den nog steeds een Koeweitse grens post on ander gebied van Koeweit bezet, een week nadat zij deze ge bieden bij een aanval hebben bezet, zo heeft een functionaris van de re gering van Koeweit dinsdag meege deeld. REYKJAVIK. De IJslandse ka nonneerboot Aegir heeft losse flod ders afgevuurd voor de boeg van een Britse treiler die had gedreigd de netten van een IJslandse vissersboot stuk te varen nadat, eerder de eigen netten door IJslanders waren ver nield. AMSTERDAM. Het Amsterdamse publiek kan sinds kort weer een ge wone straatagent ontmoeten. Deze zogenaamde voelsurveillanten zijn uitgerust met portgfwaardoor zonder uitstel contact tnogelijk is met het districtsbureau. De th het 6e po litiedistrict van Amsterdam inge schakelde „voetposlen" komen voor namelijk op plaatsen, waar veel pu bliek op een klein gebied aanwezig is, zoals winkelcentra, markten en sportterreinen. PORTLAND. (Oregon). De 42-ja- rige Nederlandse arts en immuno- loog di'. Frans Peetoom is benoemd to medisch directeur van de „Pacific Northwest" afdeling van het Ameri kaanse Rode Kruis. ANKARA. De bevelhebbers van de Turkse strijdkrachten hebben geëist dat hun kandidaat, generaal Faruk Gurler, door het parlement wordt ge kozen tot president, zo is in goedin- gelichte kringen in Ankara verno men. ItEN'ESSE, 28-3. Vorige week vond, zoals gemeld, de algemene voorjaars vergadering plaats van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer „Renesse Voor uit", in „Het Wapen van Renesse". In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer A. C. W. v.* d. Vet. in het bijzonder burgemeester H. P. Everwyn, het erelid de heer Braber, de heer Holm als vertegenwoordiger van Streek V.V.V. en de heer Flohil, eveneens van Streek V.V.V. en V.V.V. Burgh-Haamstede. De voorzitter deelde mee dat V.V.V. ook dit jaar weer zal trachten het de gasten zo prettig mogelijk te maken en dat zal gaan gebeuren met het organiseren van evenementen. Een woord van dank richtte de heer v. d. Vet tot de mensen die zich met de voorbereiding van het eve nementenprogramma hebben bezig gehouden en tot de heer Hulsker, direkteur van het conferentie-oord dat op 26 mei in Slot Moermond wordt geopend, voor de verleende toestemming om rondleidingen om het slot te mogen organiseren. De voorzitter wees op de noodzaak dal V.V.V. en'de leden hun beste beentje weer zullen voorzetten om het de gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Dit vooral ook omdat de vooruitzichten in de recreatieve sec- lor niet onverdeeld gunstig zijn. Als voorbeeld haalde de heer v. d. Vet aan een rapport van het economisch instituut voor midden- en klein be drijf dat het resultaat bevat van een onderzoek naar de financiële resul taten van kampeerbedrijven. In. het rapport wordt geconcludeerd dat in het algemeen moet worden gespro ken van een zwakke rentabiliteit van de kampeerbedrijven, in het bij zonder van de bungalowbedrijven. De voorzitter wees er op dat het sei zoen kort is, de lasten en investerin gen zijn zwaar. Deel gasten winkelt elders Een en ander geldt ook voor de middenstandsbedrijven te Renesse. Dikwijls staart men zich blind op een aantal topweken. Uit een vorig seizoen gehouden enquete is trou wens gebleken dat slechts 65 van de vakantiegangers in beginsel te Renesse winkelt; dat betekent dat een dei-de deel van de gasten elders winkelt. Op Schouwen-Duiveland hebben zich twee grootwinkelbedrij ven gevestigd, er zijn plannen voor de vestiging van een grote super markt aan de rotonde bij Zierikzee. Dit in aanmerking nemend beseft men dat de toekomst van de winkel bedrijven niet zonder meer rooskleu rig genoemd kan worden. De voorzitter achtte waakzaam heid geboden. Nederland is trouwens niet langer zo goedkoop dat het daardoor vreemdelingen aantrekt. De heer v. d. Vet raadde de onder nemers aan hun bedrijf zo goed en AMSTERDAM, 2S-3. Een Amster damse werf (Cammenga-jachtwer ven) heeft een opdracht gekregen uit New York voor de bouw van het grootste motorjacht ter wereld ooit op een jachtwerf gebouwd. Het moet een dubbelschr oefsmotor jacht van 90 meter lengte worden met een wa terverplaatsing van ruim 2.000 ton. De ontwerpopdracht is gegeven aan architect W. de Vries-Lentsch jr. in Amsterdam. De bouw zal ongeveer drie jaar en 30 miljoen gulden kos ten. Tot voor deze Amerikaanse order góldt als het grootste door een jaqhtwerf gebouwde jacht een 59 meter lang Engels schip dat volgeiid jaar door dezelfde werf wordt opge leverd voor 11 miljoen gulden efficiënt mogelijk te beheren en ook goed samen te werken in een krach tige V.V.V. Dankzij de inzet van vrijwilligers slaagt V.V.V. er elk jaar in Renesse een zekere aantrek kelijkheid te geven door het organi seren van evenementen, bovendien slaagt de vereniging er in, via vraag baak en advertenties, de mensen te bereiken. Uit een gehouden engnete blijkt dat dc combinatie zee-strand-rust en stilte de belangrijkste motivatie is om naar de Westhoek te komen. De mogelijkheden tot uitgaan die men in de Westhoek zou hebben speelden bij de geënqueteerden geen essentië le rol. Velen waren van mening dat Re nesse geen centrum voor jongeren moet worden. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat voor 77 Renesse als vakantieplaats on geveer dat was geweest wat men er van had voorgesteld. Voor 15 bleef het onder de verwachtingen, voor 8 ii werden de verwachtingen over troffen. De voorzitter ondersteunde de voorzichtige conclusie van de heer Simons, die de enquete heeft gehouden, dat als Renesse zich ver der in een bepaalde richting ontwik kelt de mogelijkheid bestaat dat het voor sommige groepen minder ple zierig wordt hier vakantie te hou den. Die groepen zouden juist wel eens die mensen kunnen zijn waai de recreatiebedrijven en de midden stand economisch gezien het meest van gediend zijn, nl. gezinnen met jonge kinderen, en in voor- en na seizoen oudere echtparen. De heer v. d. Vet wees er op dat het niet de bedoeling mag zijn de opgeschoten jeugd te weren, maar er moet wel voor worden opgepast dat de druk van bepaalde groepen jon geren niet zo-groot wordt dat Renes se en omgeving minder aantrekke lijk wordt voor anderen. Woonforenzen-gebied Ook besteedde de voorzitter aan dacht aan de toenemende aantrek kelijkheid van de Westhoek als woonforenzengebied Hij pleitte voor een harmonische, evenwichtige ont wikkeling waarbij de belangen van de eigen bevolking, de te verwach ten woonforenzen (die binnen enige tijd ook tot de eigen bevolking die nen te worden gerekend) en de re creanten op elkaar afgestemd moe ten wox'den. Hij wees er op dat men zo voor zichtig als maar enigszins mogelijk is moet zijn dat het kostbaarste be zit wat men als gemeenschap heeft: de rust, de ruimte en de schoonheid van het landschap. De enquete heeft uitgewezen dat juist die rust en stilte voor vele mensen de aantrekkings kracht van de Westhoek is. De voor zitter verklaarde dan ook dat hij het zeer goed vond dat de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland had geprotesteerd tegen het voorne men van Rijkswaterstaat om de Dammenweg dwars door het prachti ge natuurgebied van de Schelphoek te leggen. Hij vroeg zich af of het niet nuttig zou zou zijn als particu lier of eventueel als vereniging even eens tegen deze plannen te proteste ren. BOELAWAYO. Het gerechtshof in de Rhodesische stad Boelawayo heeft twee zwarte Rhodesiërs ter dood veroodeeld. De twee Afrikanen, 28 en 29 jaar oud. zijn volgens de aan klacht in 1970 vanuit Zambia ille gaal Rhodesië binnengekomen. BARANQUILLA. Bij een explosie die de fabriek van chemische pro- dukten „Colombo-Hollandaise' in het Colombiaanse Barranquilla ver nielde, zijn zeker tien mensen omge komen en een twintigtal gewond. ASCOLI PICENO. Italië. Uit het gemeentemuseum van Ripatransone, bij de Oost-Italiaanse plaats Ascoli Piceno. zijn tekeningen, schilderijen en archeologische overblijfselen ter waarde van ruim 2,5 miljoen gulden gestolen. KOPENHAGEN. De scholieren in Denemarken hebben besloten vrijdag een algemene staking te houden uit protest tegen het voornemen van de regering de uitgaven voor het onder wijs te verlagen. LISSE. Tuiniers leggen de laatste hand aan de bloembedden op de „Keuken hof". Vandaag (donderdag) begint de grote trek van het publiek naar Lisse dan gaat de Keukenhof open. LONDEN. Bijna eenderde van de 156.714 legale abortussen die vorig jaar in Groot-Brittannië plaatsvon den zijn op uit het buitenland af komstige vrouwen uitgevoerd, zo wordt in een verschenen statistiek van het Britse ministerie van ge zondheid berekend. ERIE (Pennsylvanië). Willam Pra ter een voormalige organisator van het Verbond van Amerikaanse mijn werkers, is maandag schuldig ber vonden aan moord met voorbedach ten rade op de vakbondsleider Jo seph Yabloinski, die.samen met zijn vrouw en dochter in december 1969 om het leven is gebracht. PARAMARIBO. De Surinaamse regering overweegt op korte termijn een algemene kinderbijslagregeling in te voei'en. Ook een herziening van de salarissen van de lagere lands dienaren (ambtenaren) staat op het programma. Over deze punten zou dinsdagavond in pi'incipe tot een ak koord zijn gekomen in de Surinaam se ministerraad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7