GEMEENTE ZIERIKZEE KREEG TRIMBAAN AANGEBODEN Waardering voor museum - Gemeente/middenstand - Meidoorns Vissersdijk - Montagehal op industrieterrein STREEKNIEUWS BOMEN PLANTEN IN „KERNEN VAN WESTERSCHOUWEN Geslaagde kontaktavond openbare kleuterschool „Duinkonijntjes" te Renesse Ouderavond Nutskleuterschool - Zierikzee Gemeenteraad Zierikzee Plezierige aanwinst - grimmige achtergrond ZIERIKZEE, 28-3. De agenda van de woensdagavond gehouden raads- St Janstraat 27 van de heer C. W. J. vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, Bureksen voor f 15.000. Hel pand wordt vrij van huur opgeleverd, maakte het „met laat wel de woonwagenperikelen, die er ook weer volop De geer Bureksen koopt een kavel waren. Het grootste deel van de ingekomen stukken werd voor kennisgeving grond van het industrieterrein (39.95 aangenomen. Waardering bleek er voor de vele giften aan het gemeente- a) voor de prijs van f 12:50 per m-, museum en het beheer van archief en museum. Deze waardering werd ver- Hierop woxdt een montagehal .ge- bouwd voor jachtjes. Het wordt aan- woord door de heer Den Boer: inzonderheid werd genoemd de partij boeken vullend toch weer een industrietje, geschonken door mevrouw G. Westendorp Boerma-Schlosser, uit de nalaten- aldus de voorzitter. De heer Burck- schap van haar man. sen krijSl verder voorkeursrecht x- 7 u 4 J 7 - voor koop voor een terein van plm. Niet goed zit het met de eventuele - en gehoopte - terugkeer van industrie- 32 90 a jiet resterend deel van de faciliteiten voor Zierikzee. Een opmerking viel hierover i.v.m. het jaarverslag kavel, van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. De voorzitter achtte het jjouw «ara^e- evenwel niet nutteloos er andermaal de aandacht op te vestigen. Gelijk bekend verloor Zierikzee deze faciliteiten, hetgeen uiteraard geen animatie -^an de heer L. Quant wordt grond is voor industrie-vestiging (Red.). De tijd is ongunstig voor deze zaak. ï'fSSï.?1 f 1nnn°nèr «a- Burgemeester De Meester (r.) dankt meente voor de aangeboden (trim)- de heer De Rijke namens de ge- Cooperbaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 29-3. De achtergrond werd geschetst als van bijzonder „grim mig karakter", maar niettemin kon het „feitelijk gebeuren" zonder meer prettig en sportief worden genoemd. Hierop duidde gisteren (woensdag)- middag de heer A. M. de Rijke, voorzitter van de afdeling Zierikzee van de Vereniging van Vrienden van de Ned. Hartstichting in een bijeenkomst met b. en w. van Zierikzee, in het gemeentehuis. De heer De Rijke was namelijk met nog enige bestuursleden van de vereniging naar het stadhuis gekomen om de gemeente namens het Trimcomité van de Ned. Sportfederatie, in samenwerking met de Hartstichting, geheel gratis een trimbaan aan te bieden. Onder de I.S. bevond zich verder een b. en w.-schrijven over een des tijds ten onrechte geweigerde aan vraag tot bestemming van een zo merwoning door de heer J. C. Mollier De wethouder lichtte toe dat een misverstand heeft bestaan. De per soon in kwestie is ook „schuldig" en dus niet louter de gemeente, maai de kwestie is prettig opgelost kun nen worden. De heer Simmers sprak zijn vreug- (Dode) hond j niet contactlenzen J J BILBOA. 28-3. „José", vol- J gens de Spanjaarden de enige hond ter wereld met contact- lenzen, is niet meer. Hoewel hij, sinds hij vier maanden ge- leden speciaal voor hem ge- slepen contactlenzen kreeg, J J uitstekend kon zien is „José" J ivoensdag in Bilboa onder een auto gelopen, hetgeen de ter- rier niet overleefde. i RENESSE, 28-3. Maandagavond werd in de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" te Renesse een kontaktavond gehouden. Bij binnen komst werden alle ouders voorge steld aan de nieuwe hoofdleidster, mejuffrouw Van Rooyen, die per 1 april haar werkzaamheden op de school zal beginnen. De avond werd geopend door de voorzitster van de oudercommissie, mevr. Brondgeest. Zij verwelkomde alle aanwezigen en nam vervolgens alvast afscheid van mevr. Limburg, die van 1 november tot 1 april hoofdleidster is geweest. Zij dankte haar namens alle ouders voor het werk dat zij op de school had ge daan, en bood haar een klein ge schenk aan. Mevr Limburg dankte voor de vriendelijke woorden en het ge schenk en zei dat ze erg kort te Re- nesse had gewerkt maar dat ze er een erg fijne tijd had gehad. Mej. Flohil, leidster aan de kleuterschool, dankte mevr. Limburg voor de ple- rige samenwerking en sprak de hoop uit dat ze met de nieuwe hoofd- HAAMSTEDE, 28-3. Het was woensdagmorgen in de Grevelingen- laan te Haamstede een gezellige drukte. De leerlingen van de 5e en 6e klasse van de Chr. Nat. School en de apenbare basisschool waren uitge rukt cm daar op een te voren klaar gemaakt 'ex rein ongeveer 100 zil verberken te planten. Te voren sprak burgemeester H. P. Everwijn een kort begroetings woord tot de leerlingen, hun onder wijzers, vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, Dominiale duinen en de plantsoenendienst van de ge meente Westerschouwen. Enkele jaren waren er geen objek- ten cm aan het ..boomplantfeest" mee te doen. maar nu bestond er in elke kern der gemeente weer moge lijkheden. GreveUngcnlaan Voor Burgh-Haamstede was dat het terrein aan de Grevelïngenlaan. De burgemeester dacht dat de jeugd nccit een boom of plant zou verhie len, omdat de plantengroei zo uiter mate belangrijk is voor mens en dier. De leerlingen durfden dat niet volmondig beamen. Maar zo meende de burgemeester, „als jullie nu zelf een boom planten den rekenen wij cr ep dat je deze bomen en anderen niet meer zuil beschadigen". Voor men tot planten overging kreeg elke school een herinnerings vaantje uitgereikt voor de prjjzen- kast in hun school. Liniaaltje Elke leerling kreeg als herinnering een liniaaltje aangebeden, terwijl de inwendige mens versterkt werd met limonade. Vervolgens kreeg de bur gemeester een schop in de handen om de eerste boom tc planten. Het ging hem goed af. Het. was voor de mannen van gemeentewerken een hele toer om bij de 'grote hulpvaar digheid van de jeugd de bomen in g'/ede rijen op het terrein te zitten. de uit over de van college-zijde toe gezegde. verdere samenwerking met de Middenstandscommissie, gelet op recente moeilijkheden. De heer Groen merkte op zich wel een ande re liouding van het college te hebben kunnen voorstellen. Geen rooi meidoorns De voorzitter deelde mede dat de ergste rooiangsten voor meidoorns in het Duivelandse voorbij zijn. Veel van het bestand zal gespaard," zodat de destijds ondernomen aktie bij de minister succes heeft gehad. De lieer Den Beer deed een sug gestie voor straatverbetering aan de Vissersdijk, maar die zaak ligt moei lijk. Er is weinig verkeer en her- bestrating gaat veel geld kosten. De wethouder erkende dat het las tig is voor de aldaar, wonenden. De opmerking viel naar aanleiding van een grondtransaktie aan de Vissers dijk en Delta Elektronika B.V. Delta verkoopt een strook grond voor de symbolische prijs van f 1,-; de ge meente verplicht zich die strook te bestraten. Aankoop pakhuis De gemeenteraad besloot tot aan koop van éen pakhuis aan de Lange leidster op een zelfde fijne manier zal kunnen samenwerken. Ouders aan het werk Vervolgens leidde mevr. Limburg de rest van de avond in. Ze zei dat, nadat ze in januari uitgebreid over het moderne kleuteronderwijs had verteld en nadat vervolgens de'ou- ders dé gelegenheid hadden gehad een morgen of middag op school mee te maken (een gelegenheid waarvan door zeer velen gebruik is gemaakt) het nu de bedoeling was dat de, ou ders zelf eens aan het werk gingen, om het werk te doen dat de kleuters altijd doen. De bedoeling hiervan wös zich beter in te kunnen leven in het wereldje van de kleuter. Alle aanwezigen waren reeds bij aankomst in groepjes verdeeld. Ieder groepje ging met een ander mate riaal aan het werk om te proberen er wat van te maken. In een onge dwongen sfeer werd er door de ou ders zeer enthousiast gewerkt. Ook de heer Steur, wethouder van on derwijs, toonde zijn belangstelling voor deze avond door een kijkje te komen nemen. St Janstraat 27 van de heer C. W. J. Bureksen voor f 15.000. Het pand wordt vrij van huur opgeleverd. De heer Bureksen koopt een kavel grond van het industrieterrein (39.95 a) voor de prijs van f 12,50 per m-. Hierop wordt een montagehal ge bouwd voor jachtjes. Het wordt aan vullend toch weer een industrietje, aldus de voorzitter. De heer Burek sen krijgt verder voorkeursrecht voor koop voor een terein van plm. 32,90 a, het resterend deel van de kavel. Bouw garages Aan de heer L. Quant wordt grond verkocht in West I voor de bouw van 15 garages. De prijs is f 1000 per ga rage, dus f 15.000 de massa. De gemeente gaat zich aansluiten bij het Centrum voor Automatisering Zuid-West Nederland te Rotterdam. De (voor elke gemeente) beraamde bijdrage in het exploitatietekort be draagt f 0,18 per inwoner. De heer Doeleman dacht dat er hierdoor wel een post vrij komt in het personeels bestand. Dat blijkt niet het geval. Wel zal - zo kreeg de heer De Moor te horen - extra personeel in min dere mate worden aangetrokken. Een eenmalige subsidie wordt ver leend ad f 836,90, voor het jeugd kamp te Renesse van de C.J.V. De heer De Moor ging akkoord met dit bedrag, maar vond het vreemd, dat tussentijds toch altijd weer sub sidie-aanvragen kunnen worden ge honoreerd, terwijl bij de begrotings behandeling deze zaak voor een jaar definitief is afgedaan. Tijdsfaktoren, plotselinge aanvra gen en ergens nog wel een „bezui nigingspostje" zijn de oorzaken. Volgens de wethouder loopt nog zo'n geval: de geestelijke volksge zondheid. De Chr. Kleuterschoolver eniging krijgt nieuwe gordijnen en een leidsterbureau. Het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen werd vastgesteld op f 141,77. De voorschotten-vergoeding bijzonder onderwijs werd vastgesteld. De heer Doeleman wees op de grote verschil len in voorschotten bijzonder kleu ter onderwijs, in vergelijking met de verschillende scholen onderling. De gemeentesecretaris lichtte toe, dat het hier gaat om oude en nieu we regelingen. Voor wat betreft de Chr. kleuterschool „zit ook de Malta- school" in het totaalbedrag en dat schroeft het totaal op Eervol ontslag per 1 augustus werd verleend aan mej. M. M. van den Ouden, als onderwijzeres aan de beide openbare basisscholen. „Nobelprijs voor de godsdienst'''' LONDEN, 2S-3. p}\ns Philip van Engeland zal volgende- maand de eerste Nobelprijsvoor f de gods dienst" overhandigen aan moeder overste Teresa van Calcutta. Aan deze prijs is een bedrag verbonden van 34.000 pond sterling (238.000 gul den). De onderscheiding, die Templeton- prijs heet en voor het eerst wordt toegekend, is in het leven geroepen door de New Yorker John M. Tem- pl'eton. Moeder-overste Teresa, die het grootste deel van haar leven heeft doorgebracht in de achterbuurten van Calcutta, is gekozen uit meer dan 2.000 voorgedragenen. Het „grimmige" aspekt van deze ongewone gebeurtenis is duidelijk: in Nederland overlijden elk jaar 25.000 mensen aan hart- en vaat- DODELIJKE ONGELUKKEN VARSSEVELD. De 37-jariee inon- teur Jan Willem Helmink uit Aalten is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Aaltense weg in de gemeente Varsseveld bij een in haalmanoeuvre frontaal tegen een tegemoetkomende bestelwagen bot ste. Drie mensen werden gewond. GRONINGEN. In het Academisch ziekenhuis in Groningen is de 42- jarige T. Beute uit Grootegast over leden aan verwondingen die hij maandag opliep tijdens sloopwerk zaamheden. Hij was bezig met het afbreken van een oude garage in Grootegast, toen plotseling een deel van de achtergevel naar beneden stortte. LEEUWARDEN. De 33-jarige P. Douwenga uit Leeuwarden is om het leven gekomen, toén hij met zijn au to op Rijksweg 32 te Idaarderadeel (Fr.) bij een inhaalmanoeuvre enkele malen over de kop sloeg. VENRAAY. Bij Venraay is de 23- jarige M. van der Weijden uit Venlo om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto uit een flauwe bocht was gevlogen en uit zijn auto was geslin gerd. Hij overleed na aankomst in het ziekenhuis van Venraay. ROTTERDAM. In een ziekenhuis in Rotterdam is de 63-jarige uitvoer der J. Wiebrens uit de maasstad overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk. KORTE BERICHTEN LIT HET BINNENLAND TIEL. De Tielse politie heeft twee woonwagenbewoners uit die plaats, vader en zoon, gearresteerd in ver band met een reeks berovingen en afpersingen in de Betuwe. De twee hadden het vooral op bejaarden ge munt. ALKMAAR. In Alkmaar is een ac tie begonnen onder het motto „Alk maar lichtstad". De bedoeling is f 50.000 bijeen te brengen voor ver lichting van vijf historische gebou wen in de stad, die dit jaar herdenkt dat het 400 jaar geleden werd ontzet van een Spaanse belegering. DEN HAAG. De Noordvietnamese regering heeft 'n een telegram aan de Nederlandse regering laten weten positief te reageren op de Neder landse suggestie diplomatieke be trekkingen aan te knopen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. OUDE PEKELA. De Rijkspolitie te Oude Pekela heeft de 27-jarige J. N. uit die plaats aangehouden. De man die gescheiden van zijn echtgenote leeft, wordt er van verdacht haar en haar ouders van het leven te hebben willen beroven door met een auto op hen in te rijden. DEN HAAG. De regering is niet van plan in te stemmen met uitbrei ding van de Maasvlakte, het nieuw ste in zee stekende industriegebied van Rotterdam. Dit blijkt' uit het antwoord van minister Udink (Ver keer en Waterstaat) op vragen van het Tweede Kamerlid De Ruiter (PvdA). ziekten; dat wil zeggen 500 sterfge vallen per week. „Dat is toch wel erg verontrustend en daarom moeten we gezamenlijk optrekken om deze HOOGEZAND. Een brand, door onbekende oorzaak ontstaan in het magazijn van Scheepswerf E. Hijlke- ma te Hoogezand, heeft schade aan gericht aan dit magazijn en aan de scheepsbouwloods. De grootte van de schade wordt geschat op f 50.000. AMSTERDAM. Uit de woning van de Oostenrijkse zanger-pianist Toni Hart'wèger in de Edisonstraat in Amsterdam is bij een inbraak voor ca. f 35.000,aan gouden sieraden, alsmede f 15.000,in contante ont vreemd. SCHIPHOL. In Dacca de hoofd stad van de volksrepubliek, Bangla Desh, is het contract, getekend voor een vervolgorder van twee Fokker F 27 mark 600 Friendships bestemd voor Bangla Desh Biman, de natio nale luchtvaartmaatschappij. De twee 40-persoons vliegtuigen zullen komende hersft worden afgeleverd. UTRECHT. Inbrekers hebben de etalage van juwelier Schaap aan de Steenweg in Utrecht gedeeltelijk leeggehaald. Hun buit bestaat voor namelijk uit gouden horloges, met een voorlopige geschatte waarde van 50.000 a 75.000 gulden. ZIERIKZEE, 28-3. Deze week vond in de speelzaal van de school een goed bezochte ouderavond plaats van de Nutskleuterschool. De voor zitter van de oudcreommissïe de heer W. C. v. d. Ende, verwelkomde een zeventigtal ouders. Een speciaal wel kom werd gericht tot liet schoolbe stuur, wethouder H. Asma en tot de heer J. Visser, rijkspolitieman te Ziei 5k7.ee. tevens bestuurslid van Veilig Verkeer, die aan deze ouder avond een aandeel leverde met een praatje over „het verkeer en uw kind", toegelicht met dia's. Na het financieel verslag volgde verkiezing van drie leden van de oudercommissie. Aftredend waren de dames E. van Dijke-Schot, L. Willem- sé-Jonker en M. Fierens-v. d. Wele. Spontaan werden deze plaatsen be zet door mevrouw M. Jonker-Ro- mijn. mevrouw J. de Kuijper-Otte en mevrouw C. Simmers-Geleijnse. Het- jaarverslag werd uitgebracht door de hoofdleidsler mevrouw N. Brouwer-Steur. In het verslag werd herinnerd aan de schoolfeestjes, een wens voor nieuw zand in de zand bak en het schildex-en van de lokalen door een aantal ijverige vaders. Ook het leerlingenaantal kwam ter spra ke. Immers, nu in plan West een kleuterschool wordt gebouwd die omstreeks augustus zal worden ge opend, zal de Nutskleuterschool 29 leerlingen zien vertrekken. Dat zal betekenen dat er kleine klasjes zul len komen, en dat zo maar in „de schoot geworpen", zonder regelingen van het rijk. Het leerlingenaantal over 1973 lijkt zó te zijn, dat in 1974 ook nog over de derde leidster be schikt zal mogen worden. Na dat jaar zal er op gerekend moeten wor den dat de school een twee-klassige -school wordt. Kinderen in het verkeer Na een kopje koffie, aangeboden door het schoolbestuur, begon de heer Visser zijn causerie. Hij gaf daarbij 'enige tragische cijfers: in 1971 wérden 448 kinderen slachtoffer „hart-ramp" een halt toe te roepen", aldus de heer De Rijke in een kort toespraakje tot burgemeester Th. II. de Meester, de wethouder van sport zaken, de lieer II. Asma, en gemeen tesecretaris R. van Ommeren. Uiteraard had de heer De Rijke de trimbaan niet in een koffertje bij zich, wel echter een nuttig instruc tieboekje „Trim u fit", dat burge meester De Meester als symbolisch gebaar kreeg overhandigd. De heer De Rijke liet dit vergezeld gaan van de wens dat de burgemeester straks als eerste burger, liefst gehuld in trainingspak en op „gympjes", als eerste over de baan zal gaan. De heer De Meester was echter voor zichtig in zijn toezegging: hij meen de dat voor beginnende trimmers een medische keuring vooraf bepaald aanbevolen wordt „Cooperbaan" De trimbaan, een zg. Cooperbaan, is een eenvoudige trimbaan van een speciaal soort, ontworpen door de Amerikaanse arts Cooper. De baan is in feite een meetinstrument, om dat het met behulp van de baan mo gelijk is het lichamelijke prestatie vermogen te meten. De Cooperbaan bestaat uit een set van borden: een aanvangsbord, een startbord, af standsborden en richtingspijlen. De baan is bedoeld voor degenen die een goede lichamelijke konditie hebben en zeker niet voor hartpa tiënten. Voor personen boven de 35 jaar die geen klachten hebben, doch een zittend leven leiden, kan de plotselinge inspanning van de Coo perbaan, enig risico inhouden. Me dische keuring vooraf wordt dan ook sterk aanbevolen. Burgemeester De Meester merkte na de symbolische overdracht van de baan door de heer Be Rijke op dat de gemeente wel degelijk het belang van een trimmethode inziet, zeker na de alarmerende berichten over de toeneming van de hart- en vaat ziekten Beraad over plaats Wethouder Asma deelde mee dat in de Sportraad al enige discussie heeft plaatsgehad, maar dat men 'het er nog niet over eens is waar de trimbaan 'het best zal kunnen wor den uitgezet. In dit verband is al ge dacht aan het Slingerbos maar dooi de noodzakelijke plaatsing van de borden zal dit, zo verwachttte de wethouder, wel bezwaren opleveren. Een mogelijkheid is misschien ook vanaf de Caustraat de Leverdijk op, terwijl verder gedacht wordt aan de Straalweg richting de Val. In ieder geval meende de heer As ma te mogen vaststellen dat de ge meente er een plezierige aanwinst heeft bij gekregen, al zal dan over een definitieve plaats in de Sport raad het laatste woord nog wel niet gesproken zyn. BRUIMSSE Jaarvergadering „Zevibel" De jaarvergadering van de Vere niging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel" zal gehouden worden op zaterdag 14 april a.s. in „Het Dorpshuis" te Brui- nisse. van het verkeer, 60% van de onge vallen vond plaats bij oversteken of spelen op straat. De heer Visser wees op de gx-ote taak die de ouders hebben omdat ze verkeex-sopvoedend moeten werken. Kinderen nemen meestal onbewust deel aan het ver keer maar in het gezin zijn leefre gels, zo ook in het verkeei-. De ge dachte „het kan nog net" heeft al veel verdidet veroorzaakt. Een goed voorbeeld van de ouders in het ver keer is heel belangrijk. Oversteken moet geleerd worden. In het pi-aatje van de heer Visser stond centraal het thema: „geef als ouder het goede voorbeeld en het kind zal het na doen". De dia's toonden tal van ver- keei-ssituaties: kinderen op te gxote en kindei-en op te kleine fietsen, kin- dei-en spelend onder een stilstaande vrachtwagen. Al met al was het een „waax-schuwend" uurtje voor de ou- dex-s. Parkeertcrrein-kwcstic Na een dankwoord van de voorzit ter tot de heer Visser deed de voor zitter van het schoolbestuux-, de heer H. van Dijke, enige mededelingen over de plannen van het gemeente bestuur oin tussen de twee kleuter scholen een parkeerterrein te gaan aanleggen. Zonder dat de kleuter scholen hierin werden gekend of over werden ingelicht kwam dit plan tot stand. De voorzitter vroeg de aanwezigen een lijst te tekenen en deze protestlijst tegen dit plan als nog naar de gexneenteraad te sturen. Wethouder Asma wees cr op dat er voor degenen die wilden protes teren daartoe gelegenheid is geweest, want de bekendmaking heeft plaats gehad tien dagen vóór de behande ling in de raad. Verder lichtte de wethouder toe waarom tot deze maatregel werd overgegaan. Daarop volgde een levendige discussie. Het bleek wel dat het met de parkeer ruimte in de stad niet gemakkelijk is gesteld, maar toch tekenden velen de protestlijst. De avond werd beslo ten met bezichtiging door de ouders van het werk van hun kinderen. Nadat de jeugd weer teruggekeerd boompje uitgelicht zijn om de juiste was naar school zal er wel eens een afstand te verkrijgen. In het kader van de „Nationale Boomfeestdag 1973" werd, en niet alleen te Haamstede, boompjes geplant. Dit gebeurde-.„d.us" ook in de kernen Renesse. Noordwelle en Serooskerke. Van laatstgenoemd dorp geeft de folo een beeld van de boomaanplant door de jeugd van de basisschool. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Kinderen in liet verkeer"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6