ongbcek erotiek Lange hete zomer? !S" vijftien jaren „IRENE"-DIRECTRICE M. J. VIERGEVER MET PENSIOEN VERONICA EN HILVERSUM Omroepbijdrage wordt 108 gulden Droogte in Brazilië Afd. Plattelandsvrouwenbond twintig jaar puch maxi hemo special Laatste Amerikanen weg uit Vietnam AANVULLENDE HUURSUBSIDIE PER 1 APRIL HOGER AGENDA LAATSTE NIEUWS Gaat Schouwen-Duiveland weer een lange hete (woonwagen)-zo- mer tegemoet? De gebeurtenissen van woensdag zouden er op kun nen wijzen. Er was een hoogst on verkwikkelijk sehiet-incident te Nieuwerkerk, dat vele politieman nen handenvol werk gaf en s avonds deed burgemeester Th. 11. de Meester van Zierikzee in de raadsvergadering zijn verhaal over de gang van zaken met en rond de woonwagenbewoners, waarvan de haren ten berge rezen. Pikantste noot in zijn betoog was zijn opmerking over buiten landse woonwagenbewoners, die aangetrokken door het subtropi sche sociale klimaat in Nederland, de grens overwippen, zich hier in de nieuwe (dure) spullen - vaak voor duizenden guldens - laten steken, bijstandsgeld vangen en dan binnen de kortste keren ver dwijnen, om dan waarschijnlijk la ter het spelletje te herhalen. Ver dere onverkwikkelijkheden: verre gaande vervuiling, intimidatie en druk op ambtenaren, vernieling van gemeentelijke eigendommen en dat soort dingen. Den Haag ligt als altijd veilig ver weg. Het enig residentiële commentaar is: doorgaan. Maar Schouwen-Duiveland, met name Zierikzee als bijstandverlenende gemeente, kan niet doorgaan. Het mist het apparaat en het mist het geld. Het kan geen groot werk ob ject op verliesbasis opzetten en zo ontstaan er toestanden, die men niet voor mogelijk houdt. De wetgever heeft een situatie doen ontstaan, die de vvetsonder- houder in een volstrekt - moreel, menselijk en wetmatig - onaan vaardbare situatie heeft gezet. Wat te doen in zo n benarde si tuatie? Niemand mag rebellie pro pageren, zeker niet in een demo cratisch land, maar we geloven toch - los van toekomstige gevol gen - dat de regionaliteit eigen codes zal moeten gaan hanteren, om te ontsnappen aan deze zaak, die met schipperen, sussen, klagen en bijlappen alleen maar erger wordt Toepassing van dergelijke codes zijn ook in het belang van de goedwillende woonwagenbe woners (die zijn ei" ook), want zij worden evenzeer overschaduwd door een leger a-sociale werkschu- wen, die kennelijk alleen de op hen van toepassing zijnde regels uit de Bijstandswet uit het hoofd kennen. Als Den Haag moedwillig blind wil blijven voor de noden van de provincie op dit punt, dan komt er automatisch een moment, waarop lagere organen - om der wille van hoogst belangrijke zaken - op hun manier naar een uitweg zoeken. Den Haag blijft kennelijk blind en laat de provincie maar wat aan rommelen met dit nijpend pro bleem, dat geld, goederen en de gezondheid van mensen kost. Mo gelijk blijkbaar in een land, dat zich de luxe permitteert honderd en twintig dagen aan een kabinet te timmeren. En nog is het einde niet. Ook niet van de woonwagen- perikelen. DEN HAAG, 28-3. Radio Veronica heeft in een telegram minister En gels (CRM) aangeboden gratis nacht- uitzendingen te verzorgen op de Hilversumse radiozenders. Minister Engels heeft in het debat over de verhoging van de omroepbijdrage gesteld dat nachtuitzendingen te veel geld van NOS en. omroepverenigin gen zouden vergen. Onze nachtuitzendingen mogen onder controle staan van de NOS, al dus Veronica. Het telegram vermeldt niet of Veronica in de nachtelijke programma's ook reclame ten gehore wil brengen. HILVERSUM, 28-3. ,.Ik geloof niet, dat we ontevreden mogen zijn over het resultaat". Dat zei woensdag middag NOS-voorzitter E. A. Schut- tenhelm naar aanleiding van het be sluit van de Tweede Kamer tot ver hoging van de omroepbijdragen (voor radio en televisie) van f 75, tot f 108.—. De NOS wijst er overigens wel op, dat door de late indiening van het wetsontwerp buiten haar schuld een niet gedekt verlies van rond 55 mil joen gulden voor dit jaar is ontstaan. ARACAJU. 28-3. Het gebrek aan water in het noordoosten van Brazi lië heeft ertoe geleid dat uit de landbouwstreken van de kleine staat Sergipe, waar al meer dan drie maanden geen regen is gevallen, honderden gezinnen zijn weggetrok ken om elders werk en voedsel tf. vinden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 28-3. „Straks krijg ik dus AOW, maar ik liel» er nog niets over gehoord", schertst mevr. M. J. Viergever, directrice van rusthuis „Irene"en die op merking houdt verhand met de bijzondere jaardag, die hel pensioen inleidt. Hel verspringen van het ,,4"lje naar het „5"tje betekent ook dat de directrice haar funk tie beëindigt. Vrijdag is de dag voor een lach en een traan. Gelachen zal er wel worden hij allerlei herinneringen, maar een vleugje weemoed is er na tuurlijk ook. Vijftien jaar heeft mevrouw Vier gever in „Irene" de scepter gezwaaid maar ze deed het met mildheid en wijsheid Ze kwam in 1958 en proef de nog net het gebouw „Irene" oude stijl met restanten uit een verleden, die wel mooi moesten worden opge ruimd. Dat gebeurde ook in het ka der van een omvangrijke restauratie die „Irene" maakte tot wat het werd en gebleven is; een modern en ac ceptabel toegerust huis, waarin het goed toeven is voor de bejaarden. Honderd borelingen De straks scheidende directrice had tevoren niet verwacht dat het allemaal zo zou lopen, want eerder - tot 1949 - stond zij te Gosterland aan de wieg van zo'n honderd bore lingen, als kraamverpleegsters, in dienst van een toen provinciaal Kraambureau te Middelburg. Die uitersten: het jpnge leven en het stilaan verglijdend leven mee maken van dichtbij hebben mevr. Viergever gevormd, gedurende tal van jaren, de herinnering waaraan zij niet graag zou willen missen. Directrice van een rusthuis is ui teraard maar niet alleen zien of alle zaken kloppen en of de huishouding draait, de bedden schoon zijn en dat soort dingen; het is veelmeer ook het begeleiden van mensen, die - hoe oud ze ook mogen worden (en hope lijk heel oud) - in hun levensavond zijn aangeland. De omgang niet hen, een groeien naar een goed geestelijk contact, eist tijd en takt en mevr. Viergever gelooft dat in dit opzicht - zonder zich te willen verheffen (z\j is dui delijk bang „omhoog gestoken'' te worden), de vijftien „Irene"-,jaren goed en hartverwarmend zijn ge weest. Mevr. Viergever - oorspronkelijk afkomstig uit St. Annaland (zij is een schippersdochler en zegt ze: „ergens moesten mijn ouders toch het anker uitgooien"), maakte de „oversteek" naar Gosterland al als vierjarig meisje en zij is dus wel pur sang Duivelands, zij hel nu met een dui delijke scheut Zierikzee's bloed in de aderen. Zij kwam in 1958 eerst als verpleeghulp in het rusthuis, maar Zwaard vechter Bezorgdheid voor haar pensions- tijd heeft mevr. Viergever niet. Ze puzzelt, leest (veel) en handwerken is ook favoriet, zodat in haar nieuwe huis („De Vagerstraat 72) best ge vuld zullen zijn. Vaak nog in „Irene" over de vloer komen zal ze niet. „Ik wil niemand hier in de weg lopen; alleen op een uitnodiging voor een jaardag wil ik - als het mogelijk is - nog wel rea geren". Een goed voornemen; dan is- de (ex)-directrice toch nog even in „haar huis". Rusland en de auteursrechten MOSKOU, 28-3. In een open brief aan de Unesco (de wetenschappelij ke en culturele organisatie van de V.N.) roept de Russische weten schapsman Andrej Sacharow de in ternationale publieke opinie in het geweer tegen de „excessen" die zou den kunnen voorkomen bij de toe passing in de Sowjet-Unie van de conventie van Genève over de au teursrechten. De brief is ondertekend door zes leden van het comité voor de Rechten van de mens dat drie jaar geleden door Sacharow is opge richt. Dinsdagavond konden de bui tenlandse correspondenten in Mos kou er nota van nemen. Feestje te Brouwershaven haar benoeming tot directrice volgde al in november van het zelfde jaar. Een moeilijk begin (de verbouwing) wer gevolgd door goede jaren, waar in zij zo'n 120 a 125 bejaarden mee maakte. Goede situering Zij is duidelijk trots op „haar „Ire ne"' en dat zal nog wel lang nawer ken. Belangrijk punt vindt zij de situering: dicht bij de markt, bij de mensen, bij de kerk(en). Dat houdt de mensen jong en meelevend. Wél gelooft zij dat met name bejaarde echtparen het zo lang mogelijk zelf standig moeten zien uit te houden, vooral omdat urgentere gevallen dan een geredelijker kans krijgen voor plaatsing en als er voor de toekomst nog een wensje mag overschieten („maar dat is voor mijn opvolgster, mevr. J. de Munnik"). dan graag warm stromend water op alle ka mers. Nieuwe fase „Irene" is een nieuwe fase inge gaan, met de symbiose die tot stand kwam met „Cns Huis". Met een ar chitectonische verbinding tussen de twee huizen is men er natuurlijk niet opeens, meent de scheidende direc trice. Beide huizen hebben jaren efen zelfstandig leven geleid en het vergt wat tijd om tot een complete inte gratie te komen. Maar mevr. Vier gever behoeft zich daar niet veel zorgen over te maken. Ook dit is een zaak voor haar opvolgster. In „Irene" heelt zy mooie jaren gehad, roet veel droeve, maar ook veel blijde zaken. „Ik ben hier erg gelukkig geweest en er was een sfeer van wederzijds vertrouwen", vindt zij zelf. BROUWERSHAVEN, 27-3. Dins dag 27 maart, vierde de afdeling Brouwershaven van de Bond van Plattelandsvrouwen, in een sfeervol, met bloemen versierde zaal van het Verenigingsgebouw, haar 20-jarig jubileum in intieme kring. De pi-esidente, mevr. Van Putte, kon ongeveer 120 leden met invitées welkom heten. In het bijzonder heette zij welkom, de cabaretgroep van de Plattelandsvrouwen uit Tho- len. die deze avond verzorgde. Een bijzonder woord van welkom richtte zij tot mej. Vos, lid van de perscommissie en tot burgemeester Schouwenaar. Tevens bêdankte zij voor de bloemen gestuurd door mevr. vrouw Van den Bout-Krepel en me vrouw Van Nieuwenhuize-Stoel. Even blikte de presidente terug raar 20 jaar geleden, toen de afde ling Brouwershaven werd opgericht op initiatief van de dames Van Vel- de-Straver en Vooren-Elzeman Aan 18 leden „van het eerste uur" werd een corsage uitgereikt waarna deze dames een „lang zullen ze le ven" werd toegezongen. Hierna was het woord aan de ca baretgroep uit Tholen, onder leiding van mevrouw Van Renes. Op de pia no werd de groep begeleid door me vrouw Meijlink. De groep bracht op zeer vlotte wijze haar pogramma, met als thema: Vroeger en nu. Hoe wel amateurs, waren zij in hun con ferences zeer „up to date". Het was dan ook met recht, dat mevrouw Van Putte in haar dankwoord deze Th ooi - se dames, namens alle aanwezigen dank bracht voor hun vlotte optre den en een doos bonbons aanbood voor hun eerstvolgende repetitie. Te- Buit overval: 34.000,— SCHIEDAM, 28-3. In Schiedam is rond middernacht in de nacht van dinsdag op woensdag een pomphou der overvallen door twee mannen van ongeveer 24 jaar. Zij gingen er te voet vandoor met een actetas waarin zich 34.000 gulden bevond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. vens bedankte zij allen, die op welke wijze dan ook. hadden bijgedragen deze avond te doen slagen. Nadat in de pauze reeds koffie met cake was aangeboden, bleef men na afloop nog geruime tijd bijeen, onder het genot van een een glas wijn en een buitengewoon goed verzorgd koud buffet. A'lles bij elkaar kan de afdeling Brouwershaven van de Ne- derlandsche Bond van Plattelands vrouwen terugzien op een zeer ge slaagde jubileumviering. De woonwagen-affaire stelt vast: dat bij voortduring sedert deze aanwijzing tientallen woonwagens standplaats zoeken op Schouwen- Duiveland; dat dit aantal steeds toeneemt en op 28 maart 1973 het getal 36 heeft bereikt; dat zulks voortvloeit uit het feit dat in overige bijstandsverlenende gemeenten werkobjecten zijn gecre- eerd; dat de gemeente Zierikzee financi eel niet bij machte is een dergelijk object tot stand te brengen, en dat bovendien geen personeel aanwezig is voor het houden van toezicht; dat de gemeente Zierikzee ver plicht is' bij het ontbreken van be doelde ai-beidsmogelijkheid bijstand te verlenen, zowel bijzondere als pe riodieke; dat hierdoor het personeel van de afdeling sociale zaken een onmoge lijke belasting wordt opgelegd, met als gevolg dat de inwoners van Zie rikzee niet in voldoende mate bena derd kunnen worden ten aanzien van hun problemen; dat het personeel op agressieve wijze door deze bevolkingsgroep be naderd wordt, waardoor psychische spanningen teweeg worden gebracht; dat van de zijde van de plaatse lijke politie zo veel mogelijk bijstand wordt verleend, hetgeen door het geringe aantal manschappen slechts in beperkte mate kan geschieden dat de gemeente Zierikzee de kleinste bijstandsverlenende ge meente is van de 75 aangewezen centrum-gemeenten dat het administratief apparaat is afgestemd op een inwoneraantal van 8.000 en een dergelijke toeloop niet te verwerken is; dat zulks diverse malen kenbaar is gemaakt bij het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk alsmede bij hun Bureau Zee land; dat hierop nimmer afdoende is ge antwoord; dat reeds bij de aanwijzing toezeg ging is gedaan van spoedige in wer king treding van de z.g.n. Koepel regeling, inhoudende voorschriften voor de praktische bijstandsverle ning; spreekt uit: het aantal bijstandsgenietende woonwagenbewoners in de regio Schouwen-Duiveland te beperken tot maximaal 15, opdat een verantwoor de hulpverlening kan plaatsvinden. SAIGON, 29-3. Donderdag is de laatste dag van de Amerikaanse aan wezigheid in Vietnam. De laatste 67 Amerikaanse krijgsgevangenen wor den dan door Noord-Vietnam vrijge laten en de laatste 1500 Amerikaanse soldaten zullen uit Zuid-Victnam vertrekken. De gehele woensdag en de nacht van woensdag op donderdag zijn mi litaire en burgervliegtuigen van de vliegvelden van Saigon en Danang opgestegen om Amerikaanse militai ren te repatriëren. De operatie is donderdag om 17.00 uur voltooid, aldus een woordvoer der van het Amerikaanse opperbevel die zelf met het laatste vliegtuig zal vertrekken. Er blijven 209 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam, te weten 50 militaire attaches en 159 mariniers voor de bewaking van de Ameri kaanse ambassade en andere Ame rikaanse instellingen. op rolschaatsen READING, 2G-3. Een 20-jarige inwoner van Reading in de Ameri kaanse slaat Pennsylvania. William Weike, heeft zaterdag een merk waardige ervaring opgedaan. Toen hij door een van de hoofdstraten liep werd hij ingehaald door een man op rolschaatsen die hem bij hel passe ren een klap met een zwaard op het hoofd toediende. De onbekende wist schaatsend te ontkomen. Weike moest naar een ziekenhuis waar ze ven krammen nodig waren om zijn wond te hechten. DEN HAAG, 28-3. Op 1 april a.s. zal de regeling voor aanvullende individuele huursubsidie gunstiger wor den door: Verhoging van de inkomensgrens tot 20.000 gulden (is thans 18.000 gulden) en verhoging van het plafond van de bijdrage tol 1260 gulden per jaar (is thans 1200 gulden). De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs. B. J. Udink, heeft hiertoe besloten in ver band met de ontwikkeling van het niveau van de inkomens enerzijds en die van de huurprijzen anderzijds, aldus heeft zijn ministerie meege deeld. Voor een bijdrage kunnen in aan merking komen de huurders van: Een woning waarvoor na 31 maart I960 rijkssubsidie is verleend. Een woning waarvan de huurprijs in het kader van de huurharmonisa- tie al eens met meer dan 6 °/o is ver hoogd. Een woning waarvan de huurprijs belangrijk is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbetering met ovei'heidssteun. Als uitgangspunt voor toekenning van de bijdrage geldt, dat voor de lagere inkomensgroepen meer dan een zevende deel aan huur wordt besteed en voor de hogere (met een maximum dus van f 20.000) meer dan een zcsdedeel. Onder inkomen wordt voor de periode 1 april 1973- 1 april 1974 in het algemeen verstaan het belastbare inkomen over 1972, verhoogd met 5#/o. De gemeentebesturen verstrekken gratis een vouwblad, waarin de re geling uitvoerig wordt toegelicht. Aanvraagformulier Voor het verkrijgen van een aan vullende huui'subsidie moet een aan vraagformulier worden ingediend. Dit geldt ook voor degenen die eer der de bijdrage ontvingen en menen er ditmaal weer voor in aanmerking te komen. De aanvraagformulieren zijn bij de gemeentebesturen ver krijgbaar. Zij dienen vóór 1 juli a.s. ingevuld bij die besturen ingeleverd te worden. Donderdag 29 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen'. Herv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Vrijdag 30 maart Haamstede Zaal Herv. kerk, 19.30 uur, gezamen lijke vergadering S.G.P., A.R.P. en C.H.U.-kiesverenigingen. Brouwershaven Restaurant Jac. Cats, 20.00 uur, Wa tersportvereniging Brouwershaven. Zaterdag 31 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 2 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspan ingsavond U.V.V. Donderdag 5 april Ouwerkerk Café Vijverberg, 20.00 uur, vergade ring S.V.O.W.K. Vrijdag 6 april Haamstede Hotel Bom, Groene Kruis, 8 uur. Zaterdag 14 april Bruinisse Het Dorpshuis, 10.15 uur, jaarver gadering „Zevbel". Donderdag 19 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. afdeling A.B.V.A. Advertentie uiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiim i BIOSCOOP i i DE CONCERTZAAL J ZIERIKZEE I telefoon (01110) 2770 E brengt u a.s. zaterdagavond E 31 maart - 20.00 uur: E UDO KIER BETTY ARVANITI iegie, NlKl TSIGALOU EASTMANCOLOR OMIROS Toegang 18 jaar Entreeprijzen f 3,50 en f 4,50. E Geen voorverkoop. E E Kassa open: 19.00 uur. E Zaal open: 19.30 uur. iïiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmiiimimiiiiiim Brezjnjew naar Bonn MOSKOU, 28-3. De Russische par tijleider Leonid Brezjnjew zal op 15 mei voor een officieel bezoek in West-Duitsland aankomen. Dit heb ben Duitse kringen in Moskou be kendgemaakt. Brezjnjew komt op uitnodiging van bondskanselier Wil ly Brandt die in augustus 1970 een bezoek aan de Sowjet-Unie bracht. De Russen en de Westduitsers teken den toen het niel-aanvalsverdrag dat de twee landen na een bittere vijandschap van jaren op weg naar samenwerking bracht. Aclit jaar geëist legen gif mengende apotheker UTRECHT, 29-3. De officier van justitie bij de x-echtbank in Uti'echt mr. J. C. van den Berg heeft don- derdagmorgen na een anderhalf uur durend requisitoir acht jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen de 51-jarige Rotterdamse apotheker Wie Hok L wegens vier pogingen tot moord op resepctievelijk zijn 27- jarige neef Hing Gwan Kho en zijn 25-jarige nicht Ing Hong Kho,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2