""F &olk I DAM 9 Spaarrente tot ^renóboerin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 maart 1973 Nr. 21238 Aaverte INGEZONDEN STUKKEN Uw hart, uw leven wees royaal met geven Voor de collecte 1973 heeft de Ne-* derlandse Hartstichting deze^sl^gan bedacht om duidelijk te maken, dat' er een relatie bestaat tussen de zorg voor het eigen hart en onze gemeen schappelijke verantwoordelijkheid in de strijd tegen de hart- en vaatziek ten. Alleen wanneer miljoenen willen bijdragen aan de acties van uw Ne derlandse Hartstichting is het moge lijk om het doel te bereiken. Het te rugdringen van de vroege dood door hartinfarct is een opgave geworden waarvoor wij ons gezamenlijk zien gesteld. De cijfers over 1971 liegen er niet om: we liggen nog steeds vooraan In 1971 overleden in totaal 110.243 mensen in Nederland (61.148 man nen. 49.095 vrouwen). Daarvan stier ven 50.095 mensen (27.141 mannen, 22.954 vrouwen) aan de gevolgen van hart- en vaatziekten. In datzelfde jaar overleden 25.707 mensen (14.820 mannen. 10.887 vrou wen) aan de gevolgen van de z.g. kwaadaardige nieuwvormingen (kan ker). Het verkeer eiste 3.323 slacht offers (2.493 mannen, 830 vrouwen) Uiteraard zijn onder deze cijfers ook kinderen begrepen. Hoe tragisch het ook is: wij mogen niet verhullen, dat de hartaanval op steeds lagere leeftijd de mensen overvalt. In vele plaatsen van ons land wordt er in de week van 2 t/m 8 april 1973 gecollecteerd. Dat is o.a. ook het geval in Zierikzee. Mocht er in die week niemand aan uw deur komen, of u wordt niet thuis getrof fen, dan kunt u een gift storten op postrekening 20 40 50 van de Neder landse Hartstichting in Den Haag. Beschikt u over een bankrekening, dan kunt u de eigen bank opdracht geven om een bedrag over te maken op bankrekening nr. 248 van de Ne derlandse Hartstichting te Den Haag (via de Bankgirocentrale komt uw gift dan te bestemder plaatse). De Nederlandse Hartstichting hoopt in de collecteweek 1973 een bedrag van ca 3 miljoen te verwerven, Daar mee kunnen vele voorzieningen wor den getroffen. De gelden worden aangewend voor: voorlichting (ter voorkóming) aan het Nederlandse volk; snelle hulpverlening na hartin farct; revalidatie van hartpatiënten in geëigende centra; wetenschappelijk onderzoek; activiteiten voor kinderhartpa tientjes. Uw hart, uw leven met geven! wees royaal onomkeerbaar is, krijgen we die „ontsierende puist'' dus hier: Vol'-~' gens geruchten die hier de ronde doen een ding van 100 m lang en 14 meter hoog; daarmee zal hij ^eiy kleine 4 meter boven de dijk uitste ken. Ziezo, dan krijgen we dus onze leutindustrie, met springende vissies Ja, ja, rijk en provincie hebben wel het goede met ons voor! De zaak komt compleet uit Rotterdam, top- en middenkader brengen ze vanzelf sprekend mee, en voor ons Schou wenaars komt er binnenkort een ad vertentie voor kaartjesknippers en bordewassers. Als dit zo doorgaat wonen er op Schouwen-Duiveland over een jaar of twintig 's winters enkel nog maar werkloze bordewassers en werkloze renteniers. Begrijp mij goed, ik heb niks tegen afwaspersoneel of mensen met schaapjes op het droge, maar ik heb wel ontzettend te doen met de grote groep daartussen: lieden die niet meer kunnen doen dan vaatwas- sen en minder geld hebben dan ren teniers. Hebben we allen door, dat het werken rond een pretindustrie, gees telijk sterke benen vraagt, om op den duur moreel rechtop te kunnen blijven staan? Hebben wij hier voor zo iets voldoende geestelijke reser ves? Of is dit de zoveelste aanval op de gaafheid, die mij, ondanks al les, in de Schouwse mens zo intens boeit? Tenslotte: Zie mij niet als een zuurpruim, die tegen de glimlach is. Maar als burger, met geestelijke ver antwoordelijkheden, levend temid den van deze samenleving, wil ik mijn stem laten horen, op het mo ment dat de georganiseerde leut, in zo kolossale vorm onze inzet gaat vragen. O ja, héél belangrijk: het argu ment van de centjes, brood op de plank Concreet: het aantrekken van recreanten. Vanuit het mooie Schou wen hebben we rust en schone na tuur te adverteren. De van die din gen vervreemde bleekneuzige stede ling moeten we daarom niet, al aan de poort van ons eiland gaan opvan gen met lawaai en de nep-natuur van theaters van gedresseerde vlooien. Want dan zal hij van de natuur ver vreemd blijven en het échte Schou wen, inclusief mijn middenstanders, nooit of te nimmer ontdekken. Seharendijke, ds. J. van den Berg Mijnheer de Redacteur, Met alle waardei-ing voor het stukje, dat u wijdde aan het komen de en mogelijk onontkoombare ver dwijnen van de boerderij „de Put- meet" te Seharendijke (ik ben 't met u eens, dat dat jammer is, daar niet van) moet ik u toch zeggen laten we we onze „woede" ook ergens anders op richten. Ik ben namelijk van mening, dat het welzijn in dit gebied, op dit mo ment meer wordt bedreigd door wat gaat komen, dan door hetgeen gaat verdwijnen. In „Trouw/Kwartet" van 24 maart lees ik op de voorpagi na: „Rotterdam - Vrijdag is de be slissing gevallen over Dolfirodam aan de Leuvenhaven: door velen een ontsierende puist genoemd in het stadsbeeld. Na 7 mei worden het hele bassin, de tribuneschepen en het „buitengebeuren" overgebracht naar het plaatsje Seharendijke öp Schou wen-Duiveland (Zeeland)". Daar staat 't dus: de beslissing is gevallen. En de bevolking van het plaatsje Seharendijke op Schouwen- Duiveland (Zeeland) mag zich laten verrassen met dit nieuwe cul tuurbezit. In de raadsvergadering van 28-2 is, volgens uw raadsverslag, alle discussie daarover uitgesteld tot het moment dat het plan de minister gepasseerd zou zijn. Maar volgens „Trouw" is de beslissing in Rotter dam al gevallen. Als dat besluit al HAAMSTEDE, 24-3. Het kinderkoor „Westelijk Schouwen" trad zater dagmiddag nogmaals voor het voet licht, deze keer voor de bejaarden van de gemeente Westerschouwen. Dit gebeurde in de recreatiezaal van camping „Duinrand" aan de Hoge- tueg te Haamstede. Op de foto een scène uit de operette „De Sneeuw koningin". Kalende mannen moeten frisse lucht, in LONDEN, 24-3. Kaalivordende mannen moeten de frisse lucht in, zegt mevrouw Betty Roney, directri ce van een haarinplantingskliniek in Londen. Mannen die in bedompte kantoren of winkels werken verliezen volgens mevrouw Roney hun haar eerder dan de man op het platteland die de wind om zijn hoofd kan laten waai en. „Wil haar gezond blijven dan is een goede omgeving en atmosfeer geboden," aldus mevrouw Roney. Flitsen uit het buitenland GENEVE. In een gepubliceerd V.N.-rapport wordt de Zuidafrikaan- se politie beschuldigd van „het wreed en mensonterende martelen" van arrestanten in Namibië (Zuid- West-Afrika). De slachtoffers zitten alleen maar vast omdat zij tegen de politiek van Zuid-Afrika in dit ge bied zijn, aldus het rapport. LA PLATA. Zeven gewapende, als „jeugdige misdadigers" omschreven mannen hebben een gevangenis in La Plata in Argentinië overvallen en 27 gevaarlijke jonge gevangenen be vrijd. Dit deelde de politie mee. MELBOURNE. Dr. Michaël Briggs hoofd van de afdeling biochemie van het Alfred-ziekenhuis in Melbourne in Australië, heeft in een medische vakblad geschreven dat het roken van sigaretten zou kunnen leiden tot onvruchtbaarheid van de man O RME. Een vakantie in Italië zal dit jaar gemiddeld tien procent duurder uitkomen dan in 1972. Vol gens het Milanese blad „Corriere Delia Sera" varieert de prijsverho ging van streek tot streek van 7 tot 15 procent. HANDSCHOENEN Lederen fl/fófoo handschoenen /SV/Y/& in alle modekleuren XC jr LENGKEEK LEDERWARENZIERIKZEE BEIROET. Volgens het uiterst linkse Libanese weekblad „Al Hor- reya'' hebben president Nixon en koning Hoessein van Jordanië on langs, tijdens hun ontmoeting in Wahington, een overeenkomst geslo ten tot oplossing van het conflict tussen Israël en Jordanië RED SPRINGS. In Red Springs in de Amerikaanse staat Noord-Carlli- na zijn 65 indianen aangehouden na dat ze met stenen en flessen waren gaan gooien omdat ze niet de be schikking kregen over een school gebouw voor een vergadering over hun klachten. BAGUIO. President Marcos van de Filippijnen heeft bekendgemaakt dat duizenden vrijwilligers in het zuide lijk deel van de Filippijnen wapens zullen krijgen om hun gezinnen te beschermen tegen de rebellen die „brandstichtend, plunderend en moordend'' door de dorpen trekken. WEST BERLIJN. Een Oostberlij- ner van 36 jaar is over de rivier de Spree heen naar West-Berlijn ge zwommen. De Oostduitse grenspoli tie vuurde veertig' a vijftig kogels op hem af waarvan er 39 op West- berlijns gebied terechtkwamen. BRUSSEL. Het afgelopen week einde heeft de brandweerkorpsen in de Belgische Kempen en Belgisch Limburg handen vol werk gegeven. Toeristen, naar buiten gelokt door het milde lenteweer, bleken zich in de natuur nog al onvoorzichtig te gedragen en vele hectaren bos en hei zijn van die onvoorzichtigheid het slachtoffer geworden. MARSEILLE. Na Lyon en Rijssel heeft nu ook Marseille zijn geval van een hoge politiefunctionaris die zich in zijn vrije tijd aan koppelarij zou hebben séhuldiggemaakt. De politie functionaris in opspraak is de 57- jarige hoofdcommissaris Germain Bezert, voormalig hoofd van de ze- denbrigade. LONDEN. De lonen van ruim 120.000 negers die in Zuid-Afrika in de goudmijnen werken, zullen ge middeld met 26 procent worden ver hoogd. Dit heeft de „Anglo-Ameri can Corporation of South-Africa'' in Londen bekendgemaakt. TEL AVIV. Voor de tweede maal in enige maanden zijn de veilig heidsautoriteiten van een „Europese staat" er in geslaagd een voorgeno men Arabische aanslag op de Israë lische ambassade in hun land te ver hinderen. Dit heeft het Israëlische blad Ha'ariv bericht. Zonder het be trokken land met name te noemen. VOOR D F, VROUW Snijbloemen langer houdbaar De belangstelling voor onze bol- bloemen neemt steeds toe. Vooral de tulp, maar ook de freesia's en ane- menen kunnen onze huiskamers zo prachtig versieren. Dank zij de nieuwe vinding Tul- pen-Chrysal, kan men thans véél langer van deze mooie bloemen ge nieten. Deze nieuwe vinding zal zeker bij dragen tot de verdere popularisering van Nederlands nationale bloem. Het is algemeen bekend, dat afge sneden bloemen net zo min als an dere planten van water alleen kun nen leven. Een afgesneden bloem heeft het vermogen zelf organische stof op te bouwen grotendeels verlo ren, zodat deze stoffen in gemakke lijk opneembare vorm moeten wor den tosgediend. Jammer, dat nog zovelen hieraan geen gevolg-geven en nalaten dit zo nodige voedsel aan onze snijbloemen te geven via het water in de vaas. De kosten zijn zo gering, dat het gebruik van deze nieuwe vinding voor niemand een bezwaar kan zijn. Snijbloemen zijn hierdoor veel langer houdbaar geworden en groei en uit tot prachtige grote bloemen. Een advies om op te volgen! Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 23 1WAART NED. I: Eerst hèt litnderprogram- ma van vijf uur,y waarvoor dit keer de VARA tekent. Plezier zal het jeugdige kijkvolk zeker beleven aan de herhaling van de.,Stratemaker- opzeeshow" die als tlyma het stout- zijn droeg. Na de iDèftige Dame en Eric Engerd eisen de kinderen van de Zeekraaibaai de aandacht op. Het eerste uur van de NOS-avond tussen zeven en acht is voor de rubriek Van gewest tot gewest &n de Stichting Socutera. Hierop ifólgend het jour naal, de politieke-^&ndtijd (RKPN) en de trekking qan> de Staatsloterij. Daarmee is men beland bij de hoofd moot uit het NOS-programma, de vertoning van het toneelstuk „De zwanen van de Theems" van de met Liesbeth bevriende auteur Cees Noo- teboom. In de uitvoering van van avond tekent Dimitri Frenkel Frank voor de regie. De belangrijkste rol len in het stuk worden gespeeld door Lo van Heilsbergen, Els Ingeborg- Smits, Elise Hoomans, Cor van Rijn en Marielle Fiolet. Over de maat schappij in beweging gaat het hierna volgende programma Stroming. Het accent valt op de video-recorder, dat het nieuwste instrument heet om mensen bewust te maken van hun eigen persoonlijkheid. Studio Sport en Den Haag vandaag beslui ten de NOS-avond. NED. II: Tussen zeven en negen uur biedt de VARA een contrastrijk programma. Eerst om zeven uur het informatieve programma voor be jaarden, „Dagje Ouder", en na het journaal een half uurtje vuurwerk van de jeugdige en zeer levenslustige oppgroep The Osmonds. Sieto Ho ving en zijn vrouw Marijke vormen het middelpunt van aflevering vijf van het Nederlandse cabaret-album „Van wie is die tekst?", dat vervol gens te zien is. In het gezelschap van de Hovings verkeren Rob de Nijs, Lenny Kuhr en Jenny Arean. Dan is er om half tien het iveerzien met de cartoonist John Monroe. De VARA hervat namelijk de uitzending van de amusante serie „Kom maar bin nen John Monroe maakt het zichzelf meteen alweer moeilijk door zich met, de schrijfster Dorothy Car ter in een kamer in te sluiten. Tus sen tien uur en kwart voor elf heeft het IKOR zendtijd, die besteed wordt aan de informatie-rubriek Kenmerk over kerk en samenleving. WOENSDAG 28 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 De stratenmakeropzeeshow; 17.20 De kinderen van de Zeekraaibaai; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Stich ting Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Staatsloterij; 20.35 De zwanen van de Theems; 21.55 Stroming; 22.20 Studio Sport; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Jour naal. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Dagje ouder; 20.00 Journaal; 20.20 The Osmonds; 20.55 Van wie is die tekst?; 21.35 Kom maar binnen; 22.00 Kenmerk; Donderdag 29 maart, 21.45, Nederland I: Barend i ker tijdens de opnames in België. België. IJf Blok- 22.45 Journaal; 22.50 Hoe word ik de computer de baas DONDERDAG 29 MAART NED. 1: Het beertje Colargol, de fragmenten van stomme films in Zwijgen is goud en een film van de heldhaftige Popeye. Dit amusement schotelt de VPRO zijn aanhang lus sen zeven en acht voor. Na het journaal en Berichten uit de Samen leving volgt opnieuw een brok hu mor middels de serie „All in the fa mily". Het gaat er in het gezin van Archie Bunker weer uiterst merk waardig aan toe, Volgende week zendt de VPRO de film „Hel Witte kasteel" van Johan van der Keuken uit. Bij wijze van voorproefje wordt nu een ander werkstuk van Van dei- Keuken, een portret van de grootva der op het scherm gebracht. In de serie Namens wordt de huurverho ging aan de orde gesteld. Daarmee wordt het kivart voor tien. Tijd voor de laatste Barend Servet-show. Een extra lange: anderhalf uur. De titel van deze show is Barend in België. NED. II: De Kinderkrant opent de rij programma's die de Evangelische Omroep op het tweede net brengt. „Tussen de computers" is de titel van het onderwerp waarmee de E.O. om half acht komt. Na het journaal volgt de Engelse produktie Big D. Ranch, het verhaal van een ranch eigenaar die een studie van wild in de jungle, op de savanna's en in de moerassen maakt. Verschijnt hierna Marian Glashouwer in beeld voor het pro gramma „En nu mijn verzoek". Twintig minuten aktualiteit. biedt de rubriek Nader bekeken. De zeventig minuten die dan resteren tot elf uur worden besteed aan de film „Het ge luid van de trompetten". De film verhaalt van een journalist die zich bezighoudt met het verschijnsel Je zus People. Een kwartier lang wor den tenslotte nog problemen van kij kers onderzocht in de rubriek U schrijft ons. Voor nieuws van het po litieke front zorgt tenslotte nog Den Haag vandaag. DONDERDAG 29 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.21 Berichten uit de samenleving; 20.35 All in the Family; 21.00 Een portret van de grootvader; 21.15 Na mens vele huurders; 21.45 Barend in België; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Kinderkrant; 19.30 Tussen de computers; 20.00 Journaal; 20.20 Big D. Ranch; 21.00 En nu mijn verzoek; 21.30 Nader bekeken; 21.50 Het geluid van de trompetten; 23.00 U schrijft ons; 23.15 Den Haag vandaag; 23.25 Jour- nahl. BIEN HOA. Tweehonderdtien Noordvietnamese en Vietcongkrijgs- gevangenen hebben te kennen gege ven dat zij niet naar Noord-Vietnam terug willen. Advertentie ip Spaargelden, loopt van tegoeden tot 7%% De rente, die wij vergoed; 4% voor dagelijks opvraag voor onze NMS-Spaarbriétf Vraagt u eens bij eenVan onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS „Dat ben ik niet met u eens, boe rin," weerlegde de man achter het stuur. „Neem eens een ogenblik aan, dat ik behoorlijk wat geld heb en ik koop een boerderijtje en vraag u ten huwelijk. Dan zegt u des on danks: nee.'' „Daar weet je niets van," ant woordde ze op stugge toon, maar in de klank van haar stem bespeurde hij de tegenspraak, die er in zat. „Geef daar nu eens een eerlijk antwoord op.'' Hij keek de vrouw even van terzijde aan. „Dat is geen vergelijking. Kees. Mijn man was een stuk ouder dan ik. Tussen ons is het precies omge keerd. Ik ben een heel eind ouder dan jij." „Die tien jaar,'' smaalde hij. „Ruim elf jaar," verbeterde ze. „Ik heb je al eens uitgelegd, dat het ver schil in leeftijd op dit moment niet zo merkbaar is. Maar hoe staan de zaken over tien jaar? Twintig jaar? Dan ben ik een oude vrouw en jij nog een man, in de kracht van je leven. Dan heb je niks meer aan me en gaan je verlangens uit naar een andere vrouw, die jonger is. Mogelijk ben jij het type, dat een vrouw trouw blijft. Maar de verleiding wordt heviger, jongen, naar gelang het leeftijdsverschil meer merkbaar wordt. Laten we verstandig zijn en het zo laten, als het nu is." Ze legde even haar hand op zijn knie. „Kom je bij mij wat te kort?" „Helemaal niet, integendeel. De weekeinden zijn een feest voor me. Ik leef gewoon naar de zaterdag toe, dat weet u nu onderhand wel."' „Er is nog een andere factor, bes te vriend, die eigenlijk de belang rijkste rol speelt en daarom in het wiel steekt, als wij samen het hu welijkskarretje op gang willen bren gen: op de dag, dat ik trouw, moet ik van de steë af. Dat staat in het testament Ik vind je erg lief. dat weet je. Daarvan heb ik al meer dan eens het bewijs geleverd. Maar zo dra jij en ik het erf verlaten, zitten we zonder een bron van inkomen. E al hebben we beiden misschien wat geld, dat raakt op een keer op. En wat dan? Waar de zorgeq door de voordeur naar binnen komen, verdwijnt de liefde door de achter deur. We houden het, zoals het nu is, mijn jongen. Gelukkig zitten we ver genoeg van de bewoonde wereld vandaan, zodat niemand het te we ten kan komen. En als ze desondanks over ons willen roddelen, gaan ze hun gang maar. Mij zal het schoon een zorg zijn." „U bent de baas, hé? Oké, u zult wel gelijk hebben, Verdraaid, wat hebben we nu? Kijk nou eens? Er is daar kermis! Zullen we eens even gaan kijken?" „Wat is dat voor dorp?" infor meerde ze voorzichtig. Hij had het plaatsnaambord ge zien. „Midwolda,'' antwoordde de man, afremmend. De vrouw dacht een ogenblik na. Hier kent denkelijk niemand mij. En over een half uurtje is het don ker. „Vooruit, dat doen we. Of we nu om tien uur of een uur thuisko men, speelt geen rol." Gedurende een half uurtje liepen ze hand in hand over de kennis, waarna ze ergens gingen zitten om wat te drinken. Hij gaf haar een si garet en stak zelf zijn pijp op. Er werd gedanst en op een gegeven moment kwam Kees overeind, boog voor de vrouw en vroeg: „Zullen we het ook eens proberen?" Ze kwam lachend overeind. „Het is al jaren geleden, dat ik voor 't laatst.." begon ze. Hij dwong haar zijn passen te vol gen en merkte langs zijn neus weg op: „Het is net als met fietsen; als je eenmaal kent. verleer je het niet." Om half elf zei ze: bezweet van het dansen: „We moeten naar huis, jo. Hoe lang is het nog rijden?" „Ik schat: een klein half uurtje. Ik zal even afrekenen." „Kees, ik betaal mee. hoor!" „Geen sprake van. Het is welis waar uw wagen, maar u bent van avond met mij uit. Hebt u gezien, hoe de mensen naar ons keken? Ze zullen wel gedacht hebben: wat een donders knappe vrouw daar. Ze lachte en begon te blozen. Vro lijk gaf ze haar repliek: En zag je de verlangende blikken van de jonge meiden? Die dachten: Kijk nou zon rijzige, jonge knul met dat ouwe wijf. Hij gaf een ruk aan haar hand. „Pas op, dat ik niet kwaad wordt, boerin. Niemand geeft je meer dan v'ijf en dertig. En dan is het nog voel." In de wagen vleidde zich legen hem aan. Ze rook de geur van zijn lichaam en het verlangen naar hem kwam bij haar boven. „Kees", flui sterde ze, „dank je wel voor deze fijne avond. Ik. Ik ga er wat te genover stellen, jongen.. Je gaat straks met me mee, naar mijn slaap kamer. „Morgen is het weer vroeg dag, boerin. En er moet gewerkt worden." „Ik ben de baas, he? Dat zeg je zelf tenminste op de meest onmogelijke momenten." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7