tiet witboek voor Noord-lerland geeft de vrede een kans De vervalste kentekenbewijzen Toch berylium- oxyde naar hier? De V.S.-troepen in Europa STREEKNIEUWS „Fonds"-mosselen ter sprake in kwekersvergadering te Bruinisse BLIK DOOR HET WERELD Het wilbosk oi-er Noord-Ierlancl, dat de regering in Londen heeft op gesteld, is eenuitermate redelijk stuk. Zo goed mogelijk wordt er in aangegeven wat mogelijk is om zo wel katholieken als protestanten een bevredigend bestaan te garanderen zonder dat diskriminuiie de kans krijgt hun levens te verzuren. De ka tholiek gunt het stuk een rechtvaar dige invloed op het bestuur door bij verkiezingen het distriktenstelsel af te schaffen - dit systeem phis het taktisch vaststellen van distrikts- grenzen (jerrymandering) zorgde er voor dat de katliolieke minderheid ondervertegenwoordigd was in het parlement Stormont Van belang is ook dat geen ministers' het land meer besturen maar kommissies waarin dus ook slem van de katholieke min derheid gehoord ivordt De protestan ten wordt toegezegd dat Ulster deel van het Verenigd Koninkrijk kan blijven zolang de meerderheid dit wenst. Waarmee zo ongeveer de voornaamste vrezen en ergernissen zijn weggenomen Op papier dan. De redelijkheid en de logica van het witboek zijn ook aanleiding om voorlopig de hoop niet al te zeer te koesieren dat nu spoedig de terreur over en weer ten einde is. Ten slotte ozu het niet nodig geweest moeten zijn dat deze simpele logica in Lon den op schrift gesteld xverd - dit hadden de leren zelf allang kunnen doen als ze zoveel zelfoverwinning hadden kunnen opbrengen om rede lijk mei elkaar te spreken. De vraag is nu of ze op voorschrift wel kunnen op brengen waartoe ze vrijwillig niet in staat waren. De eerste reakties van de politici vallen eigenlijk wel mee, vooral van rooms-katholieke zijde. Andere koers De militante protestantse Van- guard-beweging verwierp weliswaar de Londense konklusies, maar in die kring zijn ook wel gematigder gelui den gehoord. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat de bedaardere elementen uit beide kampen het wil- Slopei's-gciidvinders in Madrid gepakt MADRID, 26-3. Vier arbeiders die bij sloopwerkzaamheden in de Ma- drileense binnenstad een schat aan gouden munten aantroffen en deze clandestien verkocht hebben, zijn gearresteerd. Deskundigen schatten de waarde van de 155 munten uit de 18de en 19e eeuw op meer dan een miljoen peseta (50.000 gulden). De vier slopers hadden de munten in een leren buidel onder de resten van een gebouw gevonden, onder elkaar verdeeld en van de hand ge daan. Een zigeuner betaalde voor 40 munten 100.000 peseta (5.000 gulden), zo meldt het blad „Hoja Del Lunes". Alle kopers zijn de munten weer kwijt, daar de politie de illegale muntenhandel ontdekte- AMSTERDAM, 26-3. Maandag hebben vier automobilisten zich ge meld met valse kentekenbewijzen. Gealarmeerd door publikaties over het oprollen, van een bende die ken tekenbewijzen drukte en verkocht aan aiitohandelaren, ontdekten de vier over het land verspreide autobe zitters op beide delen van hun ken tekenbewijs de cijfers die de Amster damse recherche zondagavond be kend maakte. De vier zeggen hun auto te goeder trouw te hebben ge kocht. Ook zijn bij de politie in het hele land meldingen binnengekomen van mensen die slechts één van de cij fercombinaties op hun kentekenbe wijs aantroffen. Zij konden gerust gesteld worden: het moeten persé al lebei de getallen zijn. len gaan proberen op basis van het witboek. Er is een faktor die daartoe kan meewerken: de terreur wordt hoe langer hoe erger, maar het inzicht breekt wel door dat ze ook volslagen zinloos is. Als het blindelings neer schieten van mensen iets had kun nen afdwingen dan zou dit zo lang zamerhand wel zijn gebleken. Het enige wat ermee bereikt is komt neer op een volslagen gevoel van onvei ligheid, een vreten aan de zenuwen. Zelfs het opkloppen van haat- en wraakgevoelens aan weerszijden van de scheidslijn is niet iets waarmee men tot in het oneindige kan door gaan wanneer men zich bewust wordt dat op deze manier niet zozeer de andere partij lijdt maar de eigen groep net zo erg. War organisaties als de IRA beoogden - zo'n grote chaos verwekken dat een los van de, republiek Ierland bestaand Ulster geheel en al irrieëel zou worden - is duidelijk een hersenschim gebleken. Offers brengen voor een ideëel doel kan men lang blijven doen, maar de lust ertoe vergaat wel wanneer zo duidelijk wordt dat men er niets mee bereikt. Op dit psychologisch moment komt het witboek en dit geeft het kansen. Londen heeeft ermee gedaan wat het doen kon. De rest zal de bevolking van Noord-lerland zelf voornamelijk moeten opknappen. „Piëta" gerestaureerd VATICAANSTAD, 25-3. Bezoekers van de Sint Pieter in Rome hebben zondag voor het eerst sinds 10 maan den de Piëta, het beroemde beeld houwwerk van Michelangelo, weer kunnen zien. Het beeld is zo knap gerestaureerd dat het haast ondoenlijk is na te gaan waar. het tien maanden geleden met een hamer is bewerkt door een •psychisch gestoorde Australiër die nog steeds in een inrichting zit. BRUSSEL, 26-3. 78. ton zeer giftig beryliumoxyde, afkomstig uit Duits land, dat eerder niet in Nederland werd toegelaten, komt nu waar schijnlijk toch ons land binnen. Het giftig goedje ligt momenteel opgesla gen in Antwerpen. De Belgische mi nister De Saeger (volksgezondheid) had vorige week donderdag in de ka mer meegedeeld dat het afvalpro- dukt binnenkort overgebracht zou worden naar de Verenigde Staten, Engeland of Canada. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Over enkele weken zal worden begonnen met de afbraak van de besmette hal van de voor malige fabriek van Philips-Duphar, gelegen langs het Noordzeekanaal. Het puin zal worden gestort in bin nenschepen, die met puin en al zul len verdwijnen in de Atlantische Oceaan, ongeveer '360 mijl uit de Spaanse kust ter hoogte van Kaap Finisterre, waar de oceaan meer dan vierduizend meter diep is. HILVERSUM. In mei zal te Wenen een internationaal congres worden gehouden, waarop acties worden be sproken om de regering van de D.D.R. ertoe te bewegen, een scha de vergoedingsregeling te treffen voor de nabestaanden van het nazi regime. NAALDWIJK. De ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vei ling in Honselersdijk (gem. Naald wijk) georganiseerde bloementen toonstelling is een groot succes ge weest: de organisatoren meldden zondagavond (na vijf dagen) een be zoekersaantal van ruim 200.000. Er was gerekend op ongeveer 80.000, maar dit werd zondag alleen al ge haald. AMSTERDAM. Do walcrsportten- tccnslelling Hiswa. die tot en met zendag in de Amsterdamse Rai werd gehouden, heeft bijna 217.000 bezoe kers getrokken tegen iets moer dan 222.000 vorig jaar. Volgens de orga nisatoren had het achterblijven van het bezoekersaantal geen invloed op de verkopen. UTRECHT. Meer dan 80.000 scho lieren uit de twee hoogste klassen van de lagere school planten woens dag aanstaande tijdens de jaarlijkse „nationale boomfeestdag" in ruim 380 gemeenten in ons land weer een groot aantal bomen. De boomfeestdag wordt elk jaar gehouden sinds 1957 toen de Verenigde Naties de VN- lidstaten opriep het planten van bomen te bevorderen. ARNHEM. De grote kerk in Velp is gesloten. De houten dakbalken van deze kerk zijn zo verrot dat het niet langer verantwoord is er dien sten te houden. De verrotting is aan het licht gekomen, doordat er scheurtjes ontstonden in het pleister werk. Herstel zal tienduizenden gul dens kosten. DEN HAAG. Aan ir. W. Wellen, direkteur-generaal voor de land bouw en de voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visserij, is met ingang van 1 mei 1973 eervol ontslag verleend met dankbe tuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten door hem bewe zen. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie Elliot Richard son, heeft maandag gewaarschuwd dat eenzijdige vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa de militaire balans aldaar kan versto ren en het vooruitzicht op weder zijdse troepenvermindering door Ocsteurepese landen teniet kan doen ZIERIKZEE Ontspanningsavond U.V.V. De U.V.V. organiseert op maandag 2 april a.s. een ontspanningsavond voor bejaarden. Dit zal geschieden in het Verenigingsgebouw in. 't Vrije te Zierikzee. Opgevoerd zal worden het toneelspel „De Stier uit Calii'or- nië" door de toneelgroep „Op Dril;!" uit Renesse. WESTERSCHOUWEN Gezamenlijke vergadering Prot. Chr. Kiesverenigingen Eenmaal per jaar beleggen de be sturen van de S.G.P., de A.R.P. en de C.H.U.-kiesverenigingen in Wester- schouwen, een gezamenlijke verga dering. Besloten is deze gezamenlijke vergadering te houden op vrijdag 30 maart a.s. in de zaal van de Her vormde kerk te Haamstede. De raadsleden van de Chr. fracties heb ben toegezegd aanwezig te zijn om van gedachten te wisselen over de in het afgelopen jaar genomen beslui ten. De bedoeling van de vergadering is op deze wijze de leden meer te be trekken bij het besturen van de ge meente. Nu de verschillende kiesver enigingen met één lijst uitkomen, wil men ook gezamenlijk met elkaar over het beleid spreken. BROUWERSHAVEN „Limburg"-antiek De Rotterdamse antiekhandel „Limburg", (Bergweg), is verplaatst naar de Haven Zuidzijde 14 te Brou wershaven. De nieuwe vestiging te Brouwershaven zal met ingang van 31 maart a.s. worden geopend. NOORDGOUWE De reuma-collecte De alhier gehouden reuma-collecte bracht f 186,85. op. Heel mooi ouwetje van „den tram", hier op het toenmalig station te Burgh, waarschijnlijk in het begin van de dertiger jaren. V.l.n.r.: De heer J. van Schelven, mevr. Van Schelven en de heren J. v. d. Weele, M. v. d. Velde, C. van Sas, J. Fie- rens en Van Schelven jr. OUWERKERK Vergadering S.V.O.W.K. Op donderdag 5 april wordt in ca fé Vijverberg te Guwerkerk een al gemene ledenvergadering gehouden van SVGWK, waarin gesproken zal worden over het al dan niet voort zetten van het bestaan van de vere niging NIEUWERKERK Gespreksgroep Ger. Kerk Heden (dinsdag)avond 27 maart vergadert de gespreksgroep van de Gereformeerde kerk alhier ten hui ze van F. v. d. Male. Het onderwerp van deze avond is „Veranderingen in de R.K. Kerk". (Annvang 20.00 uur). Bouw bungalows De afgelopen week is 'er achter het zwembad „Dol-fijn" in de-Burg. v. Eetenstraat een bordgeplaatst van dé' Verkoop Mij in onroerend goed. Bumak te "Dordrecht. In de loop van dit jaar- wordt' er begonnen' met de bouw van 20 semi-büngalows met garage, 2 of 3 'slaapkamers, badka mer, grote woonkamer en c.v. Met de bouw van deze bungalows wordt dan een begin gemaakt aan het bouwplan Gaanderse. De bungalows worden gebouwd door bouwbedrijf Wessels Zoon te Dinteloord. OOSTERLAND Geslaagd Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. A. Capelle CPz. werkzaam als hoofdcommies ter secretarie van de gemeente Soest, slaagde dezer da gen te Den Haag voor de acte:, ge meente-administratie II, slotexamen, tweede gedeelte. De heer Capelle was voorheen werkzaam ter gemeente secretarie van Brouwershaven. De Vereniging van Duitse Herdershonden De heer B. van Broekhoven alhier, een bekend hondenliefhebber, zelf reeds enige jaren lid van de lande lijke vereniging V.B.H. (Vereniging Duitse Herders) en momenteel eige naar van een rasechte Duitse herder heeft het initiatief genomen om te komen tet oprichting van een regio nale kringgroep van de V.B.H. Hij roept alle bezitters van een Duitse Herder met. stamboom, op, om zich met hem in verbinding te stel len. Bij voldoende deelname zou dan deze kringgroep kunnen worden op gericht en er zal dan o.m. gemeen-* schappelijk geoefend kunnen worden met de dieren in clubverband, en zullen er b.v. mogelijkheden kunnen worden geschapen om eens een filmavond of iets dergelijks op het gebied van honden-dressuur etc. te organiseren. Het is een prachtige sport, die veel voldoening geeft. Hel is echter niet zo dat een hond zo maar in enkele weken afgericht is, zoals sommigen menen, het vergt een ontzettend geduld. Het verdient aan beveling om reeds op jeugdige leef tijd te beginnen met het africhten van «en kond, b.v. met pups van on geveer 4 a 5 maanden oud. Wanneer ze goed van aannemen zijn kan men toch de voldoening smaken dat ze r.og vrij snel de verschillende oefe ningen door hebben. Voor echte hon denliefhebbers (of -hebsters) een prachtige dankbare sport. Diegenen, die op het eiland voelen voor op richting van een kringgroep, kunnen zich in verbinding stellen met dé heer Van Broekhoven, Suzanne M. Lonc- questraat 20 in Óostërland. Telefoon (01114) 1782. BRUINISSE Middenstand besprak winkeldiefstallen Vorige week vond te Bruinisse een vergadering met spoedeisend karak ter plaats van de Middenstandsvere niging', onder leiding van de heer S. J. P. Jumelet. Déze vergadering was bijeengeroepen haar aanleiding van vele recente- winkeldiefstallen te Bruinisse die worden toegeschreven aan „ambulante rijksgenoten". De diefstallen, zijn uitgegroeid- tot een dusdanige omvang dat mén alge meen van mening was. dat hieraan nu een eihd móet komen. Door de politie werd er in dijt- verband op gewezen dat het uiterst moeilijk is om betrokkenen op heterdaad te be trappen, omdat de diefstallen met veel raffinement en bravoer worden gepleegd. Besloten werd een soort bewakings- en alarmeringsdienst in te stellen, omdat de middenstand niet langer van plan is deze zaken te tolereren. Nieuwe Chr. School! Naar wij vernemen heeft het voorlopig comité dat zich in Brui nisse beijvert voor het stichten van een Chr. school, naast de reeds be staande, thans genoeg toezeggingen van potentiële leerlingen, die de school zullen bezoeken om aan de wettelijke eisen te voldoen. Men hoopt in de week van 27 tot 30 maart een onderhoud te hebben met de Inspectie van het Lager On derwijs in de provincie Zeeland. Lezing Ned. Bijbelgenootschap In de serie ontspanningsmiddagen en -avonden voor de bewoners van het Bruinïsser bejaardentehuis „In 't Opper" te Bruinisse hield de heer Van Schaiek, propagandist van het Ned. Bijbelgenootschap een lezing over de bijbelverspreiding in diverse landen. De heer Van Schaick. die in ver schillende landen van de z.g: derde wereld persoonlijk werkzaam is ge weest had van zijn verblijf in de tropen een boeiende serie dia's sa mengesteld, die het vertelde onder- streepten. Het verhaal van een meisje, dat zo graag een bijbel wilde, hier normaal verkrijgbaar, maar elders een niet eenvoudige zaak, werd met grote in teresse aangehoord. Van de uitgestelde te koop aange boden bijbels en andere boeken, werd bevredigend gekocht. Ook de schaalcollecte die onder de aanwe zigen werd gehouden, had een goed resultaat. Benoemingen Ds. D. Goudszwaard, emeritus-pre dikant te Bruinisse werd benoemd HAAMSTEDE, 23-3. Vrijdagmiddag trad de he'er W. de Braaneker uit Oud-Beijerland in het huwelijk met mej. E. Boot uit Haamstede. De heer De Braaneker, is instructeur van de rijvereniging „Westelijk Schouwen" te Haamstede. Het bruidspaar werd naar het gemeentehuis begeleid door een 30-lal paarden, wat veel belang stelling van de inwoners trok. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tot voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenoot schap. Ds. P. Post te Bruinisse werd onlangs voorzitter van de Classicale Zendingscommissie. ZIJPE Onderhoud veerhavens aan hei Zijpe De Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg heeft het onderhoud van de beideveerhavens aan het Zijpe (Bruinisse en Anna-Jacobapoldei*) gedurende het jaar 1973 voor een bedrag van f 63.800,- gegund aan Aannemersbedrijf De Klerk te Wer kendam. Voor 55 jaar ZIERIKZEE. Men deelt ons mede dat er te dezer slede een turf- en kolenbrikettenfabriek is opgericht. ELLEMEET. De besmettelijke keelziekte, diphteritis, breidt zich hier tot verschillende gezinnen uit. Tot lieden waren er tengevolge dier ziekte, twee sterfgevallen. RENESSE. Zaterdag zijn er twee en zondagvoormiddag drie vliegtui gen langs den westkust van ons ei land voorbijgevlogen. ÓUWERKERK. Vrijdag hield „T.O. G.I.D.O.' zijn laatste bijeenkomst in dit seizoen. Met eigen krachten werd de avond gevuld. BRUINISSE. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzer of onder wijzeres aan de openbare school al hier hebben zich acht sollicitanten aangemeld. ZIERIKZEE. Gisteravond zijn twee officieren met een tgxateur al hier aangekomen, die heden een tocht door het eiland ondernamen, teneinde bij de landboinuers vee in beslag te nemen. NIEUWERKERK. Vrijdagavond jl. gaf het fanfarecorps Oefening en Uitspanning" alhier zijn gewone jaarlijkse uitvoering. BRUINISSE. Ook in deze gemeen te zijn door de militaire autoriteit bij enkele ingezetenen bomen gerooid moeten worden om voor de fabrica tie van geweren gebruikt te ivorden. NOORDGOUWE. De Landbouw- vereniging alhier heeft met algemene stemmen besloten zich als afdeling aan te sluiten bij de gereorganiseer de Zeeuwsche Landbouiv Maat schappij. „Algemeen Vissersbelang'' BRUINISSE, 26-3. Zaterdagmor gen vergaderde de mosselkwekers- vereniging „Algemeen Vissersbe lang" te Bruinisse in het Herv. Ver.- gebouw. De aanleiding tot deze vergadering was de van de ministeries van Ver keer en Waterstaat en van de mi nisteries van landbouw en visserij ontvangen gegevens over het verval len van de produktie-basis-cijfers jaren 1968-'69 Aangenomen moeten nu worden de vijf boekjaren voorafgaande aan het boekjaar waarin de schade is opgetreden, een en ander overeen komstig art. li van de Deltaschade- wet. Dit moet niet alleen voor de schade in geld, maar ook voor de be rekende waarde van de preduktie van bepaalde pex-celen om vervan gende percelen te krijgen. Voorzitter W. Gkkerse' lichtte een en ander zoveel mogelijk toe. Wat betreft de produktiecijfers, als zoda nig zullen gelden de cijfers van de verschillende percelen, zoals deze bij het produktschap (sektie mosselen) in Bergen op Zoom staan geboekt. Natuurlijk gaf een en ander aan leiding tot een geanimeerd debat. De „Fonds"-mosselcn Een tweede punt waarin veel in teresse bestond waren de „Fonds"- mosselen. Enerzijds de geweldig grote voorraad die moet worden ver kocht, anderzijds de geringe voor raad mosselzaad in Waddenzee of Zeeuwse banken. Gevreesd wordt dat niet alle kavels zullen worden verkocht, terwijl de oester kwekers vereniging „Vervoex", eist dat alle „Fcnds"-mosselen van de percelen waarop ze zijn gestort op 1 mei zijn geruimd.. De Bruinisser kwekers en ook de noordelingen, die geen percelen in Zeeland hebben, zijn hier duidelijk in de minderheid of in een minder gunstige positie tegenover de kwe kers die wél grond hebben om de ,,Fonds"-mosselen, die ze hebben ge kocht in voorraad te nemen. Gesproken werd op welke manier die kwekers konden worden inge schakeld bij het wegvissen van de „Fonds"-mosselen Dit zou kunnen gebeuren door het wegvissen van de niet verkochte mosselen, indien dit door beroepsvissers (niet kwekers) zal worden gedaan. De vis-data De voorzitter deelde nog de data mee. waarop op mosselzaad mag worden gevist, dat zal zijn voor het Friese Wad van 8 mei tot 17 mei, clan een lang weekend en tenslotte als laatste week van 21 tot 25 mei. Voor het Groninger Wad zijn de data 29 mei tot 8 juni Gevraagd zal wor den inplaats van dinsdag 29 mei op 28 mei te mogen beginnen, men kan dan hemelvaartsdag' (31 mei) thuis vieren. Juist voor Pinksteren zal de zaadcampagne dan. beëindigd zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6