Landbouwonderwijs Verschuivingen aan onder wij sfronl Bakker Bouwman (Oosterland) zwaait om „DE KLUUT" GAAT DICHT AAN EINDE VAN SCHOOLJAAR ?T. Renesse heeft Oranje-programma klaar STREEKNIEUWS P. A. van der Werf vijf-en-twintig jaar in het drukkersvak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 maart 1973 Nr. 21258 Wie de oorzaken peilt van het sluiten van de lagere land- en tuinbouwschool te Zierikzee, komt tot de conclusie dat veeleer een strukturele wijziging in de agrari sche sector hier debet aan is, dan een louter op pessimisme berusten de opvatting ten aanzien van de landbouw in het algemeen. Dergelijke strukturele wijzigin gen zijn er in de landbouw meer geweest. Overschakeling van na tuurlijke mest op kunstmest is een voorbeeld en zeker de nog steeds verder gaande mechanisatie. Wie herinneringen heeft aan de voor oorlogse landbouw, met grote scharen vrouwen en mannen, die naar de velden trokken, zal maar nauwelijks kunnen begrijpen, dat de landbouw in het huidig sta dium met zo weinig mensen toe kan. Afsnijding van een opleidings mogelijkheid „vlak bij huis" kan verdrieten, maar het betekent niet dat de studieweg naar de land bouw is afgesneden. Er blijven mogelijkheden - en heel duidelijke zelfs - in Zeeland bestaan. Men moet bij de kentering van de tijd ook nuchter zijn en erkennen, dat het onmogelijk is een school in Stand te houden, met een leerlin genaantal dat ver beneden de norm ligt. Wij willen enig verband leggen tussen de in ieder geval toch ook verminderde belangstelling voor het „boerenvak" en de dringende noodzaak voor de landbouw tot het leveren van een optimale pro- duktie. Het is een grandioze mis vatting - men hoort die wel eens verkondigen - dat de vaderlandse landbouw het maar kalmpjes aan moet doen, omdat de Nederlandse produktie tenslotte mondiaal ge zien niet zo groot is. Te venvach ten echter is dat ook de relatief kleine produktie steeds belangrij ker zal worden, juist ook door fak- toren, die in de (grote) wereld spelen. Enkele slechte oogsten in de Sovjet-Unie veroorzaken een kolossale hap uit de Amerikaanse graanvoorraden. Hetzelfde geldt of kan gelden voor India en China. De Nederlandse landbouw blijft tegen die achtergrond gezien der halve uiterst belangrijk. Zuinig heid op cultuurgrond is geboden, maar ook de opleidingsmogelijk heden voor jonge agrariërs dienen duidelijk te blijven bestaan. Alles „bij de achterdeur" blijkt echter een niet meer te verantwoorden luxe te zijn, ook al door allerlei an dere faktoren, die nadelig zijn voor de landbouw en mitsdien de animo om landbouw te studeren drukken. Een goed gecentraliseerden ge- struktureerd onderwijs op provin ciaal niveau, zowel op lager als middelbaar niveau kan verzoenen met de wetenschap dat - in het onderhavige geval - de regio een interessant schooltype kwijt raakt. Reden voor paniek is er dus niet, maar - dat zal eën algemeen men selijk gevoel zijn - we krijgen er liever een school bij, dan dat er één teloor gaat. Maar men mag de zaken niet te benepen zien, er verandert wel iets, maar er blijven goede oplei dingsmogelijkheden en te wensen ware wel, dat er drukker dan in het recente verleden gebruik van zal worden gemaakt. De boer kan het niet helemaal meer zonder we tenschappelijke ondergrond, al doet de praktijkervaring dikwijls de deur dicht en blijft uiteraard ook de officiële voorlichting be staan. Niettemin is het verdwijnen van een school als de onderhavige symptomatisch voor steeds nieu we verschuivingen aan het agra rische front en wie zal - met die voor ogen - de landbouw in het (magische) jaar 2000 kunnen voor spellen? KOPENHAGEN. Onderhandelaars van werkgevers en werknemers in Denemarken hebben dinsdag na een marathonvergadering van negen uur overeenstemming over een nieuw arbeidscontract bereikt. Vakbonds leider Thomas Nielsen zei dat hij de 900.000 bij het verbond aangesloten leden zal adviseren het stuk goed te keuren. OOSTERLAND, 27-3. Vanaf don derdag 29 maart a.s. gaat bakker J. Bouwman aan de Sint Joostdijk al hier het over een andere boeg gooi en. De zaak wordt geheel vernieuwd en het ligt in de bedoeling na ge noemde datum met een geheel ander sortiment* waren dan tot nu toe het geval was voor den dag te komen, te weten met een uitgebreide sorte ring van chocolade, bonbons, bis cuits, zoutjes, chips, luxe dozen, alle soorten drops. Speciaal nieuw in deze zaak is de ruime sortering suikervrije en zout arme artikelen, iets dat voor deze tijd bijzonder aanslaat, nu er zo veel dieetpatiënten zijn. Vanzelfsprekend is er nog de eigen sortering van al lerhande koekjes, gebak, brood, kleinbrood, en wat niet al. Ter gele genheid van de heropening van deze zaak op donderdag 29 maart a.s. worden er verschillende artikelen met belangrijke korting te koop aan geboden. De handel in kruideniers waren. die tot op heden altijd een onderdeel vormde van dit bakkers bedrijf. geeft de heer Bouwman er aan. Deze gaat verdwijnen. ZIERIKZEE, 26-3. De lagere land- en tuinbouwschool „De Kluut" - één der onderwijsinstellingen van de Z.L.M. - draait zijn laatste cursus. Is die cursus in de komende zomer afgesloten, dan gaat de school dicht. Daarmede kan Schouwen-Duiveland treuren over een verlies, maar zich troosten met de gedachte dat elders in het land hetzelfde verschijnsel zich voordoet. Er vindt een duidelijke centralisatie plaats van het land en tninbou wonder wijs en dat houdt impliciet in een vermindering van het aantal scholen. „De Kluut" - feitelijk nog een nieuw en gaaf gebouw - dateert van 1954; dat wil zeggen het kerngebouw, waaraan in 1965 een belangrijke uitbreiding werd gegeven. Bijna twintig jaar dus heeft de Zierikzeesc school gedraaid. Zij leverde vele tientallen uitstekende eindexamenkandidaten af, maar de laatste jaren is het nummeriek sukkelen geweest met het leerlingental en straks is het dus definitief „fini". De directeur van de school de heer J. Kooiman is met ingang van het komende cursusjaar, benoemd tot leraar biologie en scheikunde aan de Mavo-afdeling van het „Prof. Zeeman-ly- Natuurlijk had ook in deze regio een school als de onderhavige tevo ren een simpeler gestruktureerde opleidingsmogelijkheid, in de vorm van landbouwcursussen, waaraan ook veel ouderen deelnamen. Die dingen speelden vóór en in de oor log; Goes had zijn Landbouwwinter- school en te Middelburg was er een christelijke opleiding, die niet meer bestaat. Grote man van het landbouwon derwijs was (wijlen), de heer D. Eeveleens, een' duidelijke pionier, die er alles aangelegen was de jeugd goed gefundeerd landbouwonder wijs te geven. Niet onbefaamd werd zijn landbouwschool (dagschool) te Nieuwerkerk, in de volksmond het „landbouwkotje" genoemd, hetgeen veelzeggend was voor de' primitieve behuizing. De heer Eveleens was di- rekteur van deze (éénmans)school en de figuur bestond toen nog dat slechts enkele dagen aan verschil lende klassen onderwijs werd gege ven, naar de formule 5.5.4,3; d.w.z. vijf dagen voor de eerste klas, vijf dagen voor de tweedeenz. Samenvoeging In 1954 kwam met de totstandko ming van „De Kluut" hieraan een einde; de Nieuwerkerkse directeur verhuisde mee, doceerde zelfs nog één jaar in de nieuwbouw van 1965. In 1966 werd de huidige directeur, de heer J. Kooiman benoemd. Eerder al - in 1961 - was de toen malige tuinbouwschool te Haamstede opgeheven en werd samengevoegd met de school te Zierikzee, die in de top van zijn helaas te kortstondige bloei zo'n 65 leerlingen telde. De heer Kooiman was tevoren le raar aan een lagere landbouwschool te Amstelveen. Zij het met begrip voor de trend matige wijzigingen, die zich aan dit gespecialiseerde onderwïjsfront vcordcen, constateert de Z.L.M. toch met. spijt de inkrimping van het "to taal aantal scholen. Goes en Kapelle zijn al samengesmolten, met als schoolcentrum Kapelle. Verdwijnen gaan. behalve Zierikzee, ook de op leidingen te Middelburg en Scher- penisse. Laatstgenoemde volgend jaar. RENESSE, 23-3. De Oranjevereni ging „Juliana" te Renesse hield de jaarlijkse ledenvergadering. De opkomst van de leden was ma tig. Uit het financieel verslag bleek dat er een klein batig saldo is. Uit de controle van de financiële beschei den bleek dat, de verantwoording op correcte wijze heeft plaats gevonden waarvoor de heer Hoogerhuis dank werd gebracht. Bij de bestuursver kiezing waren periodiek aftredend mevrouw Kostense en de heren J. W. de Jonge en J. de Wit. Herbenoe ming werd door genoemde personen aanvaard. Mevrouw Priemus-Meyer had te kennen gegeven wegens druk ke werkzaamheden ontslag te moe ten nemen aangezien zij geen werk zaam aandeel kan leveren in de ak- tiviteiten van de vereniging. In haar plaats werd met algemene stemmen benoemd mevrouw Blom-van Nieu- wenhuize. Zeelelieweg. In verband met de voortdurende stijging van prijzen moest noodzake lijk besloten worden de contributie te verhogen van f 2,op f 2.50. Een voorlopig programma werd opgesteld wat vermeldt: 's morgens koraalmuziek vanaf de kerktoren, kinderspelen en 's middag's optocht, ringsteken te paard om de grote wisselbeker. hindernisrijden per bromfiets fiets en kruiwagenrace. „Luctor et Emergo" zal gevraagd worden muzikale medewerking te verlenen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) geen getallen om mee te kunnen werken. De school gaat deihalve dicht en voor het, verdere gebruik van het ge bouw is een regeling getroffen met de l.t.s. en de huishoudschool „Prin ses Juliana", die beiden wat graag de beschikking hebben over de ruim ten en mogelijkheden van het fraai gelegen schoolgebouw. Zij het met spijt voor betrokkenen is de afvloei ingsregeling van de leraren soepel verlopen en straks is het dus alle maal voorbij; jammer, maar duide lijk onontkoombaar. De oorzaken Een voor de hand liggende vraag in dit kader, geldt de oorzaken. Die blijken meervoudig te zijn. In de eerste plaats dient genoemd de sterk toegenomen mechanisatie, waardoor .de landbouw toe kan met een klei ner aantal bedrijfsgenoten. Dan is er een afname van de bedrijven als gevolg van een wijziging in hel pa troon van de vererving. Vroeger werd een desnoods niet zo groot be drijf toch vaak opgesplitst in twee- en. om twee zoons uit één gezin een kans te geven. De uit oogpunt van rentabiliteit benodigde minimale bedrijfsgrootte belet thans dergelijke splitsingen. De hoge financiële kosten die een land bouwbedrijf met zich brengen, vor men ook een factor en de slechte landbouwprijzen van de laatste ja ren. waarbij vooral de fruitteelt het in het totaalpakket liet afweten. Specifiek voor de regio Schouwen- Duiveland is dan nog de wel voor spelde. maar niet gekomen groei van de (glas)tuinbouw. Wat de veehou derij betreft, worden adspirant vee houders wel afgeschrikt door het in de praktijk vaak onmogelijk hoge aantal arbeidsuren. Eén school Sanering dus van het onderwijs, met als resultaat dat voor Zeeland de school te Kapelle in de toekomst de enige zal zijn. Met zo'n zestigtal leerlingen zal - zo verwacht men - deze school kunnen blijven draaien. Uiterst merkwaardig verschijnsel is nog dat in stedelijke agglomeraties land- en tuinbouwscholen het wel doen. maar dit steekt in het aange paste vakkenpakket, dat feitelijk in houdt een opleiding aanleg- en on derhoud van tuinen en bloementeelt. Ook meisjes hebben vaak belangstel ling voor deze opleiding. De l.t.s. Intussen is dus met behoud van de school te Kapelle de opleidingsmoge lijkheid voor de land- en tuinbouw voor Zeeland niet afgesneden, maar voor 12-jarigen beginnen de afstan den wel een rol te spelen. In het ka der van onderwijsadviezen wordt vanuit de agrarische sector, wel ver wezen naar de Mavo. maar vooral naar de l.t.s., omdat een vierjarige l.l.s.-opleïding toegang geeft tot dé middelbare landbouwschool na twee jaar l.t.s. kan men terecht in de derde klas van een lagere land- en tuinbouwschool. Er is op de huidige 1.1.- en t-scholen trouwens al veel techniek in het leerpakket gedaan, hetgeen natuurlijk samenhangt met de landbouwmechanisatie. Snelle teruggang Overigens is de teruggang wel bij zonder snel gegaan. In Middelburg b.v. had men in het jaar 1968: 34 nieuwe aanmeldingen; in 1969: 11 en in 1970: 2. Voor Zierikzee waren die cijfers respektievclijk: 17. 12 en 1, ZIERIKZEE De A.R.-kiesvereniging en de formatie Het bestuur van de A.R. kiesvere niging „Nederland en Oranje" te Zierikzee heeft in een schrijven aan het Centraal comité van de Anti-Re volutionaire Partij in Den Haag na drukkelijk adhesie betuigd aan de oproep van de „gespreksgroep AR CH-leden"' (ondertekenaars H. Algra mr. YV. Schakel, en de hoogleraren Drogendijk, Troost, Veenhof en Ve- lema c.s.). Hierin wordt gevraagd bij de on derhandelingen niet te buigen voor de programmatische eisen en per soonlijke wensen van de heer Den Uyl. Deze eisen zijn in s'trijd met een normaal overleg in dc parlementaire democratie. De confessionele partijen A.R. en C.H.U. zijn evenals de pro gressieve partijen gebonden aan het prcgran.n-a, dat zij de kiezers voor hielden. Te ver gaande concessies aan de eisen van een evt. regering Den Uyl zal tot gevolg hebben een identiteitsverlies van de christelijke partijen. Gepleit wordt voor trouw a?n het beginsel, wat in dit geval geen verregaand compromis moge lijk maakt. Een opgedrongen socia listisch beleid zal geen steun kunnen vinden bij de meerderheid van leden en kiezers der A.R. partij. De reuma-collecte Door middel van de collecte, ge houden ten bate van de reumatiek- bestrijding haalde men in Zierikzee het mooie bedrag op van f 1701,20. Alle dames die hun tijd hiervoor gaven en alle gevers en geefsters namens het Reuma-fonds heel har telijk dank. Ongebruikelijke wedstrijd In de sporthal „Onderdak' zullen woensdag a.s. enige niet-alledaagse wedstrijden plaatsvinden. Er zal nl. strijd gevoerd worden tussen zaal voetballers (Stella Boys) en handbal lers (Delta-Sport). Vóór de pauze zal er worden gevoetbald, en na de thee gehandbald. De eind uitslag zal be paald worden door het optellen van de scores van de twee wedstrijden. (Aanvang 20.00 uur). Vergadering Afd. C.P.B. De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen bond, vergadert op donderdag 29 maart a.s. in het hervormd vereni gingsgebouw. Op de bijeenkomst wordt voorlichting gegeven over diepvriesprodukten, onder het motto: „De diepvries in opmars". RENESSE De reuma-collecte Voor de onlangs gehouden collecte ten bate van het Reumafonds werd te Renesse f 802,57 opgehaald NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusbank U bént [wifUiuVi bü uw Nutsspaantiank Buitenlands geld Reiseheques KERKWERVE: Ring. woensdags van 14.00- 15.00 uur. Boomplantdag Woensdag 28 maart (tien uur) zul len leerlingen van de 5e en 6e klas van de openbare basisschool ,.'t Stae- pel'of" te Renesse 25 platanen planten in de berm van de Zeeaster- weg te Renesse. Dit bomen planten gebeurt in het kader van de Natio nale Boomfeestdag 1973. De leerlin gen die gaan planten hebben tevoren instructies gekregen door middel van voorlichtingsmateriaal, dat o.a. be staat uit foloknipplaten en kleuren dia's. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal vrijdag 30 maart bijeenkomen in openbare vergadering', waarbij de volgende agenda aan de orde zal worden gesteld: Ingekomen stukken, verslagen gemeenschappelijke rege lingen, brandbeveiligingsverordening tariefregeling werken voor derden, herziening erfpachtscanon gedeelte haventerrein, Verkeersmaatregelen Burgemeester Hagelaan en Deestraat sloop opstallen Molenstraat 7 en 9, kredietaanvraag voor het opstellen van een beplantir.gsplan (2e gedeel te) ter afranding van het bestem mingsplan West. Verkoop 48 z.g. tweede woningen, verder voorko mende zaken, comptabiliteit en rond vraag. Jubileum bij „L O" (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 26-3. Op vrijdag 50 maart a.s. wordt de heer P. A. van der Werf te Zierikzee, drukker bij Drukkerij Lakenman Ochlman in de bloemetjes gezet, in verband met zijn zilveren jubileum. De preciese datum is al een maandje oud. maar het geviel dat een receptie-combinatie geredelijk was te maken, met de heer M. W. Janse, die recentelyk zijn 25-jarig jubi leum herdacht als bezorger van de „Zierikzeesche Nieuwsbode". In de Mondragon-foycr zullen beide „L. 0"-medewerkers, op genoemde datum worden gehuldigd. Het eerste dons op de kin. begon de heer Van der Werf op 17-jarige leeftijd als leerling bij Drukkerij De Vries te Zierikzee, maar kwam een jaar later in dienst van Lakenman Ochtman. Deze zwaai betekende voor Van der Werf ook een over schakeling naar een ander sector van de typografie. Van leerling-zet ter, werd hij leerling drukker. Na een driejarige opleiding, respektievc lijk te Middelburg en Roosendaal behaalde hij het gezellendiploma en prolongeerde in die funktie zijn werk bij de stedelijke drukkerij. Technische ontwikkeling Zijn opleidingstijd aan de zaak bracht hij door onder de toenmalige voorman de heer G. J. Kardol. Col lega's waren (wijlen) de heer D. van der Boom en de heer J. Verschuur. Vijf cn twintig jaar werken in ccn drukkerij betekent net alleen een wisseling in het personeelsbestand, maar ook een confrontatie met dc technische ontwikkeling. De jubilaris werkte „op de degel", op de Heidelberger cylinderpers en drukte de „Z.N.", destijds nog met „inleg met de hand", en na 1958 ge ruime tijd op de nieuwe krantepers. In verband met een interne reorga nisatie moest hij daar van afstappen en thans is hij druk bezig zich in te schieten op het offset-procedé. Sportvisserij In het rampjaar werkte de heer Van der Werf enkele maanden bij een drukkerij in Gorcum, maar keerde terug naar Schouwen-Duive land, hetgeen ook samenhangt met zijn grote liefde voor de sporlvisse- rij. Nog verleden jaar bracht de heer Van der Werf 32 kabeljauwen op de wal, waaronder een twintigpon der. Het gaat hem om de sport en om de frisse lucht, want - zegt d<? jubilaris - „uiteindelijk zit ook een drukker veel binnen" en daar heeft hij mooi gelijk in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5