Cambodja, de dupe der Vietnamese oorlog IRA blijft doorvechten ^r&nóboerin Deperfekte pasvorm van Panty P -Short merkt upas goed als u ze aanheeft! panty I short BLIK DOOR HET WERELD Cambodja dal pas op het laatst min of meer per ongeluk meege sleept werd in de oorlog van buur landen Laos en Vietnafh, valt offi cieel buiten de wapenstilstandsak koorden. Daar gaat de oorlog gewoon door zonder dat er enig uitzicht be slaat op een oplossing. Van buiten hoeft het „bloèmenvolkjè" der Khmers er niet op te rekenen dat ■voor hen vrede komt - in de Parijse onderhandelingen en de gesprekken van Kissinger wensten de kommu- nislische afgevaardigden er niet eens over te pralen. Dit is niet zozeer uil vechtlust dan wel door de ingewik kelde situatie waarin het land ver zeild is geraakt. Toen generaal Lon Nol drie jaar geleden zijn staats greep pleegde en de prinselijke pre sident Sihanouk verjoeg, trok de prins naar Peking om er een rege ring te vormen die prompt door Chi na, Noord-Vietnam en anderen werd erkend. Onder de landen die het re gime van Lon Nol erkenden was ook de Sowjet-XJnie, die ervan uitging dat een terugkeer van Sihanouk ui terst onwaarschijnlijk is. Deze diplo matieke splitsing betekent echter ook dat er niet gepraat kan worden. Een gesprek is nog wel mogelijk met een regime dat men niet erkent maar niet als men het konkurrerende be wind ivel erkent. De bereidheid om over vrede te spreken is ook weer niet zo groot dat de partijen over deze formaliteitenbarrière heen wil len klimmen. Korruptïe Intussen betekent - daar hadden de Russen wel gelijk in - prins Siha nouk niet veel meer. De Khmer Rouge, de kommunïstische troepen in Cambodja die door Noord-Vietnam zijn getraind en uitgerust, bezet dor pen maar hangt daar niet het por tret van Sihanouk op. Ze streeft naar een onafhankelijke volksrepubliek naar Noordvietnamees model, waar in bijvoorbeeld de korruptie geen kans krijgt. In dit opzicht is Siha nouk geen garantie. Lon Nol pxibliceérl ijverig stukken waariiit blijkt hoezeer Sihanoek en vele van zijn vrienden en verwanten aardig hun buidels wisten te vullen op staatskosten. Veel daarvan is waarschijnlijk ivaar, maar.het over tuigt niet erg doordat Lon Nol niet veel beter schijnt te regeren. Hijzelf zal zijn kas waarschijnlijk niet spek ken met dubieuze middelen, maar vele van zijn generaals bijvoorbeeld leven heet komfor'tabel van de soldij van niet-bestaande regimenten die ze op papier hebben opgericht. Dit soort toestanden verhoogt de Ameri kaanse animo om Lon Nols regering te helpen bepaald niet, maar aan de andere kant kunnen ze hem ook niet helemaal laten vallen. Tenslotte hebben de V.S. wel de grondslag ge legd voor het verjagen van Siha nouk: ze deden dit omdat de prins president wat al te makkelijk mate rieel voor de Vietcong over de ha vens en wegen van Cambodja liet aanvoeren. Bommen De Khmer bevolking denkt wel met weemoed terug aan Sihanoek. Wat de korruptie betreft was hij niet beter maar ook niet slechter dan wat ze gewend zijn. Maar hij zag wel kans buiten de echte strijd te blij ven: tot voor drie jaar werd er in Cambodja niet gevochten. En dit is een mooie herinnering - hel gejuich waarmee het afzetten van Sihanouk werd begroet is inmiddels allang verstomd. Sihanoek probeert kenne lijk terug te keren - een schoonzoon heeft geprobeerd met bommen op het paleis Lon Nol uit te schakelen, zon der sukses. Maar zelfs al hadden die bommen doel getroffen dan ivas broer Lon Nol wel in. slaat geweest het, bewind, en de oorlog voort te zetten. Boven dien - en dit is het kernpunt - zou Peking waarschijnlijk op elegante manier Sihanouks terugkeer hebben belemmerd tot de Khmer Rouge de zaak vast in handen had. Waarbij Peking vooral kijkt naar de Russi sche ambassade die alsmaar open is gebleven in Phnom Penh: het ziet dit als een bastion van ivaaruit de Russen kunnen proberen in Achler- lndië invloed uit te oefenen. En Pe king ziet liever oorlog hier dan dat het de Russen gelukt werkelijk in vloed uit te oefenen op de kommu- nistische regimes hier aan de zuid- flank van hun rijk. De dupe hiervan is de bevolking van Cambodja die misschien wat laat in de oorlog werd betrokken maar dan ook veel later weer in vrede kan leven. DUBLIN, 23-3. De militante voorlopige vleugel van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) heeft het Britse vredesplan verworpen en bekendgemaakt dat het de strijd zal vecrtzetten. In zijn eerste officiële verklaring over het dinsdag bekendgemaakte Britse witboek zegt de IRA dat het voortduren van de aanwezigheid van Britse troepen in Noord-Ierland geen andere keus openlaat dan de strijd voort te zetten. De IRA twijfelt aan de oprechte bedoelingen van Enge land nu bekend is geworden dat het zijn militairen niet uit Noord-Ier land zal terugtrekken. De IRA beschuldigt het Britse le ger ervan dat 'het voortgaat de Rooms-katholieke gemeenschap te kwellen en katholieken zonder vorm van proces bevangen te houden. „Met het oog hierop heeft het Ierse republikeinse leger geen andere kans dan het gewapende verzet voort te zetten", aldus de verklaring van de IRA. Toeneming hersenkanker D GENÈVE, 24-3. Meer dan 12.000 Europeanen sterven jaarlijks aan hersenkanker of aan kanker van het zenuwstelsel, een ziekte, die overal toeneemt, althans volgens de laatst- gepubliceerde statistieken van de Wereldgezondheidsorganisatie te Ge- nève. In alle landen zijn mannen meer het slachtoffer van de ziekte dan vrouwen en kinderen minder dan volwassenen. De zeventigplussers daarentegen schijnen minder vat baar voor de ziekte te zijn. AMSTERDAM. Slecht niexnvs voor laicaaierige brommers: vanaf 1 april a.s. zal de Amsterdamse politie de beschikking krijgen over 12 geluidsmeters, waarmee het uitlaatgeluid van bromfietsen op eenvoudige wijze kan worden gemeten. Het apparaat xuordt 20 cm van de grond af gehouden op een afstand van 50 cm van de brommer. Eerst wordt in een lering van 5 meter gemeten om dc sterkte van bijgeluiden te meten, die later van de totale meting wor den afgetrokken. Lavastroom op IJsland niet te stuiten REYKJAVIK. 24-3. De Schijnbaar eindeloze lava-stroom op de IJsland se Westman-eilanden heeft opnieuw tientallen huizen in het vissersstadje Kaupstadur verwoest en bedreigt nu het grote nieuwe ziekenhuis en het stadhuis. De omvang van de schade is moeilijk te bepalen maar tussen de 50 en 60 huizen zijn totaal wegge vaagd. De uitbarsting van de vulkaan Helgafell op het grootste eiland Hei- maey duurt nu reeds twee maanden en voor de 5500 eilandbewoners die naar het vasteland van IJsland zijn weggevlucht lijkt de kans miniem dat ze ooit nog naar hun woonplaats kunnen teurgkeren. „Flitsen" uit het buitenland KOEWEIT. Het kabinet van Koe weit heeft op een spoedvergadering besloten een comité van drie man in te stellen dat zal moeten onderhan delen met twee Arabische bemidde laars in het grensconflict tussen Koeweit en Irak. NEW YORK. De politie in New York heeft Hermine Ryan-Braun- steiner gearresteerd, die tijdens de Tweede Wereldoorlog als bewaak ster heeft gewerk in concentratie kampen in Polen en West-Duitsland. PARIJS. Parlementariërs van 17 Europese landen zijn het er over eens dat Eui-opa onverwijld geza menlijk moet gaan optreden tegen vliegtuigkapingen zonder te wachten op een overeenkomst op wereld schaal. BRUSSEL. De Europese Commis sie in Brussel wil de steun van de gemeenschap aan de steenkolenindu- strie opvoeren met zo'n 99 miljoen gulden per jaar. BRAZZAVILLE. De parachutisten van het Kongolese leger hebben van president Ngouabi bevel gekregen alle diensten en gebouwen van het Kongolese léger te bezetten om con trole-actie op het beheer daarvan te vergemakkelijken, zo heeft de Kon golese radio "bekendgemaakt. BRUSSEL. De nieuwe prijsvoor stellen voor de landbouw zullen grosso modo niet van invloed zijn op de consumentenprijzen voor de land- bouwprodukten. Dat heeft land bouwcommissaris ir. Pierre Lardi- nois in Brussel in een toelichting op zijn prijsvoorstellen gezegd. WASHINGTON. In de Verenigde Staten neemt het aantal doden als gevolg van ongelukken op de grote wegen in verhouding tot het aantal afgelegde kilometers af. Volgens de Vereniging van gebruikers van de Amerikaanse autowegen vielen er in 1972 drie doden op elke afgelegde miljoen kilometer. LONDEN. Getrouwde mensen le ven langer, zegt een onderzoek van het Newyorkse levensverzekerings instituut dat in het medisch blad „Pulse" is gepubliceerd. Aangetoond is dat ongehuwde vrouwen en mannen een bijna twee maal zo hoog sterftecijfer als gehuw den vertonen. BELFAST. Twee Britse militairen zijn doodgeschoten en twee militai ren gewond toen gewapende lieden een flatwoning in Belfast overvielen, waar de Britse militairen een feest je bijwoonden. MOSKOU. Amerikaanse en Russi sche deskundigen hebben in Moskou besloten samen studies te onderne men om vervuiling van eikaars gro te meren en rivieren te voorkomen. NEW YORK. Vier gewapende mannen zijn zaterdagnacht een ju welierszaak in het hartje van New York binnengedrongen en er van door gegaan met juwelen waarvan de waarde geschat wordt °P 100.000 dollar. NEWRY. Bij een bomaanslag op een kippenfokkerij in Newry in Noord-Ierland zijn zondag omstreeks 6.000 kippen gedood. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Zes leden van de CIIU hebben vrijdag de tweede-ka- merfrakties van KVP en ARP tele grafisch gevraagd de steun aan de fcrmatiepoging-Burger in 's lands- bel ng voort zetten. Zij betreuren het besluit van de CHU-fraktie en achten de CI-IU verantwoordelijk voor ever.tuele negatieve gevolgen voor de christen-democratische sa menwerking. LEERDAM. Sinds de Verenigde Glasfabrieken in Leerdam besloten oude flessen en glazen potten te. ge bruiken voor nieuw glaswerk, zijn ruim 12 miljoen oude flessen omge- goten. Als op een continue aanvoer kan worden gerekend, zullen binnen een jaar maandelijks 18 miljoen fles sen en potten kunnen worden ver werkt. DEN HAAG. In de laatste jaren is de grondwaterstand in het gebied van de Utrechtse Heuvelrug belang rijk gedaald. In sommige delen was er sprake van een daling van meer dan één meter. EINHOVEN. De groei van DAF zal de komende jaren geheel op de ex portmarkten moeten liggen, zo blijkt uit de woorden van de president van DAF, de heer M. P. J. 1-1. van Doorne, in de DAF-bode. AMSTERDAM. De 2CV, voor velen beter bekend als de „lelijke eend", bestaat binnenkort 25 jaar. Deze auto is daarmee op de VW-kever na de oudste in produklic zijnde auto lei- wereld. Ze gaf hem een por in de zij. „Je geeft niet eens antwoord. Waar denk je aan?" „O, aan zoveel dingen. Nu u een wagen hebt, zijn er ineens veel meer mogelijkheden. Zoals nu: een eindje toeren. Wat zien van de omgeving." De vrouw veronderstelde, dat ze hem enigszins begreep. „Ging je, toen je nog. getrouwd was, met va kantie?" „We hadden in de zomer uiteraard twee weken vrij. Maar er was im mers nooit geld om ergens heen te gaan? Hettie kon niet sparen. Ik had zelf nog wat geld op de bank, maar daar kwam ik niet aan. Als dat op was, zou ik helemaal niets meer heb ben. En wat dan?" „Zeg., hebben jullie kinderen?" Ze keek hem plotseling verschrikt aan. Kees schudde zijn hoofd. „Hettie wilde niet dadelijk een kind. Ze zei altijd: ik wil nog wat genieten van m'n jeugd; aan een kind kom je ge makkelijker dan aan de honderddui zend. In de eerste tijd van m'n hu welijk was ik stom verliefd en vond alles goed, wat zij wilde. Misschien zou het voor ons huwelijk beter ge weest zijn, als er wel een kind was. Ze zeggen wel eens, dat een kind een soort band is. Ik bedoel: die de ou ders in de kritieke momenten van het huwelijk bijeenhoudt. Wellicht was het dan anders gelopen." En had ik je nooit ontmoet, jongen, dacht ze, maai- ze sprak het niet uit. Er zit oen kern van waarheid in de ze redenering, wist ze. Als Tijmen en ik een kind hadden gehad, zou de verstandhouding met de jongens uit het eerste huwelijk waarschijn lijk ook anders geworden zijn. De jongens zijn uitgekocht, dus onze zoon zou dan de opvolger in het be drijf zijn geweest. De eigenlijke stamhouder. Gek loopt het in het le ven: Kses' vrouw wilde geen kinde ren en ik heb er naar gehunkerd. Dikwijls heb ik in de armen van Tij- men liggen huilen, als ik wist, dat ik nog niet in verwachting was. Dan troostte Tijmen me. Wat was hij dan lief. „Nu zegt u niets," pareerde de man achter het stuur. „Bent u het niet met me eens?" „O, dat weet ik niet," antwoordde ze voorzichtig, omdat ze al vergeten was. waarover Kees het laatst ge sproken had. O ja, het ging over kinderen. „Dat kun je eigenlijk nooit van te voren zeggen, Een kilometer bij ons vadaan ligt de boerderij „Het Noordhuis", niet? De boer trouwde enige jaren geleden met de dochter van een rijke veehouder uit Fries land. En een knap ding! Tijmen en ik zijn nog op de bruiloft geweest. In Suawoude. Ik heb de naam van het dorp nog onthouden, omdat ik het zo'n gekke naam vond. Waar woont u? in Suawoude. Sua, sua, kindje, snapje? Net of iedereen daar in slaap gewiegd wil worden Ha, ha! Tijmen en ik maakten er in de wa gen gekheid over. Geweldige boer. die vader van haar. Dik zeventig stuks melkvee en een aantal kalvers pinken en vaarzen, twee stieren, die stuk voor stuk al een kapitaalje kostten. Echte stamboekstieren. En al het vee geregisteerd. Een lust om te zien. Maar om op m'n uitgangs punt terug te keren: stapelgek wa ren die twee op elkaar. Binnen het jaar een kind en een jaar later num mer twee. De vroegere veearts - hij woonde in de contreien van Beerta - kwam er nogal eens, want onze buurman had ook aardig wat vee en dan is er voor zo'n man dikwijls wat ie verdienen. Op een dag, dat de boer in het hooiland is met vrijwel FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS al z'n mensen, pakt ze een paar kof fers, stapt in de auto. die ze van haai man gekregen heeft, en gaat er van door. Samen met de veearts. Laat haar kinderen in de steek. Snap je nu zoiets? Had dat mens dan hele maal geen moederlijk gevoel?" „Alle mensen. toen de boer tot de ontdekking kwam, dat z'n vrouw er vandoor was, zal hij wel des dui vels geweest zijn, niet?" „Mogelijk. Het personeel daar is erg gesloten. Bij stukjes en beetjes kwamen we te weten, dat hij de kin deren naar z'n zuster heeft gebracht. De veearts is ergens in Brabant een nieuwe praktijk begonnen. Na de scheiding is ze met hem getrouwd. Naderhand hebben we nooit meer wat van hen gehoord. Van der Graft - zo heet de boer - is inmiddels her trouwd. We hebben geen kontakt meer met elkaar. Beleefdheidshalve is hij indertijd op de begrafenis van Tijmen geweest; daarna heb ik hem nooit meer gezien." „Och ja, zo gaat dat. Had je man een auto?" „Ja zeker. Maar na z'n dood vond ik het goed. dat Peter hem overnam. Wat moest ik met de wagen? Ik kan immers niet rijden?" „Je had hem kunnen verkopen." „Achteraf bekeken zóu hel beter geweest zijn. Maar ik hoopte, dat de jongens me zouden accepteren na de dood van hun vader. Daarom vond ik het goed, dat ze bepaalde dingen uit huis meenamen. Daar heb ik nu spijt van. Sinds ik met hun vader trouw de, beschouwden ze mij als een han dige griet, die een boer met geld trouwde, begrijp je? Dat ik van Tij men hield, beschouwden zij als on zinnig, het leeftijdsverschil in aan merking nemende. Alsof dit zo'n be langrijke rol speelt." (wordt vervolgd) Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 27 MAART NED. I: Hel eerste nel beleeft een humoristische start met om zeven uur een aflevering uit de serie Vol gende Patiënt". De verdere zendtijd tot acht uur besteedt de VARA aan de consumentenrubriek Koning Klant., waarin weer een reeks nutti ge tips worden gegeven. De serie „Waaldrecht" is over de helft heen. Vanavond na het journaal de zeven de van de dertien afleveringen. Van de groep Ekseption is de muziek die het verhaal .Duiken" omlijst., waar in polilie-adjudant Koorenmolen erg moeilijke dagen doormaakt als zijn zoon na een duik in een snel stromende rivier niet boven water komt. Dreggen levert niets op. Ge rard Cox is hierna te zien in z'ijn eigen show. Zijn gast is Frans Hal- sema. Om tien voor tien volgen vijf tig mimiten aktualiteilen in Achter liet nieuws. Over Nederlands vrij willigerswerk op een veeteeltbedrijf in Zambia handelt de'uitzending wm de Slichting Socutera, die tot bij el ven duurt, waarna de nieuwslezer in het beeld verschijnt om hel laatste nieuws aan de kijkers door ie geven. 'n Makkelijk pakje in luchtig katoen draagt deze mannequin op deze foto. Hel pakje is sportief door de borstzakken en elastieken inzetstukken, en ge kleed door het korte plooirokje. De dress-man draagt een sportief katoen- denim battle dress pak met jonge kleurrijke borduursels op de rug. Het jasje is in verschillende kleuren te verkrijgen. DEN HAAG. Ondanks de liberali satie van de Japanse invoer en de pogingen, die Japan doet om de be langstelling van de Nederlandse ex porteurs te wekken, is de Neder landse uitvoer naar Japan in het af gelopen jaar achteruitgegaan in plaats van vooruit, zo blijkt uit de cijfers van het CBS. AMSTERDAM. Een onbekende jongeman heeft de geldla van het bioscooptheater Roxy in de Kalver- straat te Amsterdam geroofd. Hij vroeg aan de cassiere, die juist het geldkistje met de dagrecette (ruim f 1000) naar de bedrijfsleider wilde brengen, of hij er nog in kon. Zij antwoordde dat de hoofdfilm al lang was begonnen, waarop de man haar het kistje uit. de handen rukte en de benen nam. De politie heeft slechts een vaag signalement. DEN HAAG. De regionale raad voor de arbeidsmarkt voor de pro vincie vreest, dat zonder impulsen de structurele werkloosheid in de regio Hoeksche Waard/Goeree Overflakkee belangrijk zal toene- DEN HAAG. Op 13. 14 en 15 april zal in de Houtrustnallen in Den Haag een motortentoonstelling wor den gehouden, waar een collectie motorfietsen (de nieuwste modellen van alle populaire merken) geëxpo seerd zal worden. Ook een verzame ling speciale wedstrijdmachines zal te zien zijn. AMSTERDAM. De 32-jarige Am sterdammer R. T. is door de recht bank te Amsterdam wegens diefstal veroordeeld tot vijf maanden voor waardelijk en een boete van 1.000 gulden ofwel 14 dagen hechtenis. De man had vorig jaar oktober zes hin doe-ja vaanse beeldjes ter waarde van 107.000 gulden gestolen "uit het Museum voor de tropen in de hoofd stad. NED. II: Twee programma's brengt de NCRV tussen zeven en acht uur op de buis. Dier en Vriend en de scholierenkwis Tweekamp, waarin beslist wordt wie de winnaar in poule D wordt. Gerard van den Berg is er na het journaal weer met zijn programma „Mensen, mensen, mensen", dat aan zijn opzet een in tieme sfeer heeft overgehouden. De Engelse Andrew Keïr kruipt om tien voor half tien weer in de huid van de Schotse predikant Adam Smith. De dominee gaat op bezoek bij zijn op sterven liggende vriend Joe Ross. Een blik in de historie van de film biedt het hierop volgende program ma „De eerste trilbeelden". Nog één programa resteert de NCRV voordat Den Haag vandaag op het scherm komt: een extra aflevering van de rubriek Ander Nieuws. DINSDAG 27 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 14.00 Voortzetting schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-lovenaar; 18155 Journaal; 19.05 Volgende patiënt; 19.30 Koning Klant; 20.00 Journaal; 20.20 Waal drecht; 21.10 Gerard Cox vrijblij vend; 21.50 Achter het Nieuws; 22.40 Stichting Socutera; 22.55 Journaal; 23.00 Kijk op sport. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Dier en Vriend; 19.30 Twee-kamp; 20.00 Journaal; 20.21 Mensen, mensen, mensen; 21.20 Adam Smith; 21.50 De eerste tril beelden; 22.20 Ander nieuivs extra; 22.40 Den Haag vandaag; 22.50 Jour naal; 22.55 Spaans. Panty P-Short -. de/frsnen zijn wat langer, het broekjejwailrorten Prettige panties pysiLdwleuke rokjes in de blauwe verpakking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6