Coaije Coalje „Con A more" heeft het moeilijk, maar blijft wel overeind NIEUW KANTOOR PROT. STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINSVERZORGING TE ZIERIKZEE GEOPEND STREEKNIEUWS ERNSTIGE „TANDARTSENNOOD" OP SCH.-DUIVELAND Hoïfy Burgemeester G. Hokken opende automobielbedrijf Brokx B.V. Vergadering te Schuddebeurs ZTF.RTKZEESCIIE NIEUWSHODE Maandag 26 maart 1973 Nr. 21257 „Hokkerige ruimte" werd een „warm en gezellig huis" Vele genodigden namen een kijkje in de smaakvol ingerichte nieuwe kan toorruimten in het pand Nieuwe Bogerdstraat 56'. (Foto: Zievikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 24-3. „We zijn blij ons nieuwe kantoor te hebben mogen tonen want wij zijn er een beetje trots O]). Van een liolle en wat hokkerige ruimte is het geworden tot een warm en gezellig huis, waar ieder zich op z'n gemak kan voelen, met een strak volgehou den stijl en tegelijk een grote mate van levendigheid. Vergeleken met wat we hadden, zijn we in een paradijs beland". Met deze woorden verwelkomde vrijdagmiddag ds. L. de Wit, voorzitter van de Protestantse Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor ging op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, een groot aantal belang stellenden in de grote vergaderzaal van de Gereformeerde kerk, bij gelegen heid van de opening van het nieuwe kantoor van de Stichting, gevestigd Nieuwe Bogerdstraat 56. Voorafgaand aan de officiële en feestelijk getinte ontvangst konden alle genodigden een kijkje nemen in het nieuw ingerichte kantoor, dat voor de Stichting een enorme vooru!tga.ng betekent, omdat tot voor kort het werk nog moest geschieden vanuit een drietal adressen, waar het werk onder vaak moeilijke omstandigheden moest plaatsvinden. Ds. De Wit richtte een speciaal woord, van welkom tot de vertegen woordigers van een groot aantal in stellingen die bij deze opening aan wezig waren. Met name noemde hij de heer drs. H. W. Hietkamp. hoofd bureau Zeeland ministerie C.R.M., en de burgemeesters, wethouders, se cretarissen en ambtenaren van de gemeenten Zierikzee, Bruinisse. Dui- veland, Middenschouwen en Wester- schouwen. Verder noemde de voor zitter een groot aantal organisaties die belangrijk zijn voor het relatie patroon van de Stichting: vertegen woordigers van de protestantse ker ken. de R.K.-parochie, het Leger des Heils, de federatie van samenwer kingsorganen, zusterinstellingen in Zeeland, bejaardenoorden, verpleeg tehuizen. centrale werkplaats en dagverblijf, arbeidsbureau, politie, huishoudscholen, b.l.o.-school. kin derbescherming. reclassering, jeugd en gezin, kinderzorg, i-evalidatie- stichting, -instituut voor de geestelij ke volksgezondheid, verder oud-be stuursleden en functionarissen van de Stichting. „Verlanglijstje" nog niet uitgeput In zijn toespraak herinnerde ds. De Dit zegt tandarts D. de Kup uit Haamstede, bestuurslid van de Ne derlandse Maatschappij ter bevorde ring van de tandheelkunde. Alle ad vertenties en oproepen ten spijt is er geen verbetering in gekomen. Gemiddeld hebben de tandartsen op' Schouwen-Duiveland 7.250 pa tiënten. Landelijk liggen deze cijfers: één tandarts op 3.800 patiënten. Tn de. rest van Zeeland is de ver- Wit aan de afgelopen moeilijke tijd voor de functionarissen: een te klei ne lokaliteit aan het Havenpark. een heel klein kamertje in het Groe ne Kruiswijkgebouw, de administra tie bij de administrateur thuis. De Stichting is-er met het nieuwe kan toor duidelijk op vooruitgegaan, al moest dan zelfs het sous-terrain in geschakeld worden voor de gezins verzorging. Toch is het verlanglijstje nog niet uitgeput. Zo is het sous-ter- rain als werkruimte voor de zes leid sters, tegelijk dienend als spreekka mer en als vergaderruimte voor ver zorgsters en helpsters, totaal onge schikt. „Het verlanglijstje is niet uitgeput, de financiën voor dit doel zijn het wel". Het stemde de voorzitter niet temin dankbaar dat al in één jaar zover gekomen kon worden. ..Meer dan dit zat er niet in, want als pro testantse stichting zijn we ruim een jaar geleden begonnen zonder een enkele reserve, met als enig kapitaal de waarde van enkele bureau's met toebehoren". De ingebruikneming van het ge bouw betekent intussen wel dat de Stichting op zich heeft genomen dat voor alle facetten van het werk vol houding nog slechter: één op 7.700. De schooltandverzorging kan door het gebrek aan tandartsen niet vol doende functioneren. Er moet dan ook snel iets gebeuren, wil de zaak op Schouwen-Duiveland niet volle dig uit de hand lopen, meent de heer De Kup. In de eerste plaats zouden er in provinciaal verband een of meer mondhygiënistes moeten, wor den aangesteld, die zich met de voor doende ruimte wordt ontworpen. En wat betreft deze facetten: „Ik wil u bekennen dat we nog niet alle fa cetten van het maatschappelijk werk en het gezinsverzorgingswerk gevon den hebben, we hebben er trouwens ook nog nauwelijks naar gezocht aldus ds. De Wit, die hiermee zoveel wilde zeggen als: ..Er is, nog geen moment geweest dat iemand zei: wat zal ik nou eens gaan doen". Gelet op het tekort aan krachten is het werk eigenlijk altijd te omvangrijk ge weest. Overigens is de sectie gezins verzorging en bejaardenverzorging nu met 7 leidsters en een hoofdleid ster geheel voorzien en dat was al merkbaar in een intensiever contact met de gezinnen en de helpsters. Maatschappelijk werk in opbouw De sectie maatschappelijk werk is echter nog niet volledig bezet en me de daarom is een ontwikkeling naar b.v. maatschappelijk opbouwwerk nog nauwelijks in zicht. Ds. De Wit deelde in dit verband mee dat er goede hoop is dat binnenkort uit breiding van het aantal maatschap pelijk werkers te verwachten is. Dat is ook noodzakelijk omdat in een grotendeels plattelandsgebied met 26.000 inwoners de problemen die aan de maatschappelijk werkers worden voorgelegd met de dag groeien „Daarbij zijn we ons er ook van bewust dat de gemeentebestu ren een groot deel van het maat schappelijk werk aan onze instelling hebben toevertrouwd, en aan dat vertrouwen willen we zoveel als we kunnen graag voldoen",aldus de voorzitter. Overigens heeft de Stichting het laatste jaar. in 't bijzonder door de benoeming van een direkteur en nu ook door het verkrijgen van een be tere werkruimte, een belangrijke stoot in de richting van kwaliteits verbetering van het werk kunnen geven. De voorzitter noemde enige sprekende cijfers: er werken 35 ge zinsverzorgsters/helpsters full-time, 6 part-time, verder 160 bejaarden helpsters part-time. Zouden de Werkzaamheden van de part-time medewerksters verricht worden door full-time krachten, dan zouden daar voor nodig zijn 55 medewerksters; het totale personeelsbestand zou dan 100 bedragen. Het aantal gezinnen waar gezinshulp wordt verstrekt kan globaal gesteld worden op 60, voor wat de bejaardenverzorging be treft ligt dit op 340. Gemiddeld wordt per week in het kader van de ge zinsverzorging totaal 1500 uren in de gezinnen gewerkt, voor de bejaar denhulp ligt dit op ongeveer 2.000 uren. Diaconieën en subsidies De Stichting wordt nog altijd ge dragen door een breed geschakeerde rij van protestantse diaconieën. Deze diaconieën zijn het werk „nog lang niet zat". Het begin ligt, aldus ds. De Wit, in een evangelische roeping. De diaconale bijdrage van ongeveer f 25.000,zal dit jaar aangroeien tot ongeveer anderhalf miljoen gul den aan retributies en subsidies. „De verstrekking van deze enorme subsidies moet ons voorzichtig ma ken in het hanteren van al te strak ke principes. De kerken doen dit werk graag maar het bestuur is zich er van bewust dat waar het werk el ders niet direct van de kerken uit gaat. het met even groot enthousias me en met even groot resultaat ge beurt," zo constateerde de voorzitter, die dit meer wilde noemen dan al leen maar een „vriendelijke knik" in de richting van een in oprichting zijnde algemene stichting, die zich ook tot Schouwen-Duiveland gaat uitstrekken. Het was voor ds. De Wit - maar dan voor hem persoon lijk - ook de erkenning dat de pro testantse stichting ergens een boot moet hebben gemist. „Ik denk dat we die boot nog altijd kunnen pak ken. voordat hij te ver van de wal is". De grote geldschieter van de Stichting is het ministerie van CRM. De prikkels van CRM hebben de vroegere Hervormde en de vroegere Geref. Stichting naar elkaar gedre ven. Ds. De Wit meende, dat nu ruim een jaar als gefuseerde instelling wordt gewerkt, gezegd kan worden dat er een gezonde en levenskrachti ge stichting is gegroeid. „De slagzin helpen als beroep is in geen enkel opzicht verouderd". zorg tegen tandbederf bij schoolkin deren kunnen bezighouden. Fluoridering In Zeeland wordt er ook nog geen fluor aan het drinkwater toegevoegd. De heer De Kup vreest, dat de nota fluoridering van het drinkwater, die binnenkort zal worden uitgebracht, veel protesten zal oproepen. Daarom moet van te voren een onderzoek worden ingesteld naar de industriële fluorneerslag in bijvoorbeeld het Sloegebied en de invloed daarvan op het menselijk lichaam. Het oplei den van meer tandartsen biedt geen afdoende oplossing van het drink water en een betere voorzorg een omwenteling in het tandbederf be werkstelligen, zo meent de Haam- steedse tandarts. SCHUDDEBEURS, 22-3. In hotel L. Romijn te Schuddebeurs vond de jaarvergadering plaats van de mu ziekvereniging „Con Amore", onder voorzitterschap van de heer Den Engelsman. Hij heette alle aanwezi gen welkom, inzonderheid de com missie van toezicht. De voorzitter drukte zijn spijt uit over zijn lijdelijke afwezigheid door ziekte, zij het dat tenslotte een plaatsvervangend muzikant in het korps was gevonden. „Con Amore" krijgt een gemeentelijke subsidie van f 600 en dat is de helft minder dar. de subsidie aan de zusterkorp- sen. Daardoor bevinden de zuster verenigingen zich in een gunstiger Bloemenhulde Ds. De Wit besloot zijn toespraak met een eerbewijs aan een viertal personen die in heden en verleden hun krachten gaven aan het maat schappelijk werk en de gezinsver zorging op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Mevrouw Coumou-Groenendijk en de heer Van den Ouden behoorden tot degenen die vrijwel vanaf het begin nog steeds deelnemen aan de bestuurswerkzaamheden. Beiden kregen een fraai boeket aangeboden, evenals ds. IJ. J. Tiemersma en ds. J. B. Assendorp, vertegenwoordigend resp. de vroegere Geref. en Herv. Stichtingen en die veel tijd hebben gegeven aan organisatie, begeleiding en bestuursproblematiek. Deze bloe menhulde verving tevens een „ope ningshandeling" op deze middag, omdat een dergelijke ceremonie zou hebben betekend dat het gehele ge zelschap zich opnieuw naar het kan toorgebouw zou hebben moeten be geven. Mevrouw A. Picard-Florusse, staf functionaris-hoofdleidster, sprak eni ge enthousiaste woorden tot het stichtingsbestuur, waarbij de voor zitter de sleutel van het nieuwe kan toor kreeg aangeboden door een drietal gezinsverzo'rgsters. Mevrouw Picard stelde vast' dat in de jaren .vijftig, met minieme „mankracht" de basis werd gelegd voor wat nu is bereikt. Nadat het woord was gevoerd door drs: Hietkamp namens C.R.M. - zie voor deze toespraak elders in dit nummer - sprak ds. IJ. J. Tiemers ma te Vlaardingen, vroeger te Zie rikzee, die zich herinnerde dat de fu siegedachte al leefde zo n tien jaar geleden. „Ik ben blij dat die fusie- gedachte de tijd heeft gekregen om te rijpen, want nu kan er degelijk op gebouwd worden," aldus ds. Tie mersma. Namens de federatie van samen werkingsorganen feliciteerde de heer Meiresonne te Middelburg, die - ver tegenwoordigend een „Kleine subsi die-ontvanger" - een klein geschenk wilde aanbieden: een wandprent. Namens C.R.M. had drs. Hietkamp eerder een zeefdruk - „Dubbelvorm" - van Yvonne Krach aangeboden. Aan de geschenken werd een verzil verde suikerpot met grijper toege voegd namens de helpsters, aange boden door mej. Ella Bolkenbaas. Namens de functionarissen van de Stichting bood tenslotte de direkteur, de heer J. H. Stoutjesdijk, een elek trische klok aan en een geestige wandprent, symboliserend de zo „hoognodige samenwerking". De heer Stoutjesdijk prees daarbij na mens de medewerkers het bestuur dat het beleid bepaald in overleg met de functionarissen, en dat is een zaak die bijzonder positief over komt. Zaak in nieuwe jas BRUINISSE, 24-3. Zaterdagmor gen werd door burgemeester G. Hokken te Bruinisse, het automo bielbedrijf Brokx B.V. officieel her opend. Burgemeester Hokken herinnerde daarbij aan de vorige eigenaar de heer M. Elenbaas, die al langer zocht naar iemand aan wie hij zijn bedrijf zou kunnen overdoen. De heer Brokx kwam in Bruinisse via de recreatie en ofschoon Bruinisse wel enkele goede garagebedrijven bezit, was een bedrijf waaraan een spuiterij en een plaatwerkerij verbonden zijn. niet in de gemeente gevestigd. Reeds nu heeft de heer Brokx plannen om meer personeel aan te werven en dat is alleen maar toe te juichen. Voor autoreparaties als ge volg van aanrijdingen of erger, zal men dus in de toekomst in eigen ge meente terecht kunnen, een toe komst die de burgemeester met ver trouwen ten opzichte van het bedrijf tegemoet zag. Stem Middenstand De heer S. J. P. Jumelet begroette de familie Brokx in Bruinisse spre kend namens de Middenstandsver eniging tevens als collega, wonend in dezelfde straat. Hij zag de zonnige dag als een symbool voor de toekomst van het bedrijf, want op Bruinisse is voor de zaak als die van de heer Brokx zeker een goede toekomst weggelegd. Hij deed een beroeo op de colle gialiteit en herinnerde er aan hoe hij 38 jaar geleden als jongmaatje in het bedrijf van de heer Elenbaas zijn intrede deed in de auto-branche. Eenmaal voor zichzelf begonnen, moest hij (naar de geest van de tijd) in die dagen nog een aantal neven ambachten uitoefenen, Brokx B.V. zal zich bij één branche kunnen hou den, De heer Brokx dankte voor de positie. „Con Amore" zal - in ver band met plaatsgebrek - geen uit voering kunnen geven. ZIERIKZEE In memoriam G. van Duin Vorige week overleed plotseling op de leeftijd van 82 jaar in het Rode Kruis ziekenhuis, de heer G. van Duin. in leven oud-raadslid der ge meente Zierikzee. De heer Van Duin heeft zich voor zijn partij - de CHU - in raadsverband zeer ingespannen en zijn eerste benoeming dateert al van 1935. In 1939 werd hij opnieuw geko zen en diende hij de gemeente tot 1941, toen het werk van de raden door de bezetter werd verboden. In 1946 was de heer Van Duin weer present als raadslid in de noodge- meenteraad. In september 1946 werd hij in de nieuw gekozen raad be noemd. Deze periode duurde tot 1953. toen hij het lidmaatschap beëindigde in verband met vertrek naar elders. Teruggekeerd te Zierikzee in 1958 kwam hij opnieuw in de gemeente raad tot 1962, het jaar van zijn ont slag op leeftijdsgronden. Gedreven door een grote liefde voor „zijn stad", had hij in al die jaren een be langrijk aandeel in de besluitvor ming. Vele jaren was de heer Van Duin diaken der Ned. Herv. Gemeen te, voorzitter van de Ver. v. Recht zinnig Hervormden en van de toen malige Chr. Werkmansbond. Hij diende professioneel de ge meenschap als gerechtsdeurwaarder te Zierikzee, Den Bosch en - na zijn terugkeer - weer te Zierikzee. Bij zijn politieke aktiviteiten, moet nog genoemd zijn lidmaatschap van Prov. Staten. Heden (maandag) vond de begrafenis plaats op de algemene be graafplaats te Zierikzee. KERKYVERVE N.C.V.B.-vergadering De afdelingen Kerkwerve en Brui nisse van de N.C.V.B. hielden een gezamenlijke vergadering in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve. Nadat gezongen was Psalm 75, vers 1 en 4, voorgegaan was in gebed, volgde schriftlezing uit Joh. 13, van goede wensen, die beide sprekers bij hun toespraak hadden gevoegd. Hij geloofde dat de familie op Brui nisse zeker zich wel één zou voelen met de bevolking gezien de harte lijkheid, waarmee men hem tot dus ver was tegemoet getreden. Royale bedrijfsruimten Bij een rondgang door de royale Geringe inkomsten De penningmeester de heer H. Lo- kerse bracht het financieel verslag uit. Het boekjaar kon worden afge sloten met een gunstig resultaat, zij de inkomsten geringer waren, in verband met de - reeds genoemde - halvering jder subsidie. Een nieuwe trompet is besteld en daarmede wordt de subsidié (f 600) al opgesou peerd. De secretaris de heer Pannekoek leverde het jaarverslag, waarin met name de verschillende tegenslagen van de \ereniging werden opgesomd. Zomer programma Met meerderheid van stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heren Den Engelsman en Remeus herkozen Zij namen hun benoeming aan. Hierna kwam het zomerprogram- ma aan de orde. Medewerking wordt verleend aan het festival Zonnemai- re: een zomerconcert wordt gegeven in het „Mr. de Roos"-huis en verder o.m. een optreden op 5 september (regeringsjubileum). De kascommis- sie werd samengesteld uit de heren v. d. Wekken en Pannekoek. In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan de leden voor hetgeen zij ver richtten ten behoeve van „Con Amore". Hij sprak de hoop uit voor een goede toekomst. Na sluiting bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. 1 tot 13 De presidente mevrouw Viergever-Legemate hield hierover een meditatie, waarna gezamenlijk werd gezongen Gez. 51, vers 1 en 3. In deze bijeenkomst hield de heer Louis een praatje over de telefoni sche hulpdienst, of - zoals de omslag van het telefoonboek luidt - „hulp in geestelijke en sociale nood". Een kenmerkend probleem is volgens de heer Louis de vereenzaming van de mens. De T.H.D. wil een luisterpost zijn voor de soms uiterst moeilijk hoorbare roep om hulp van mensen die het leven niet meer aankunnen. Gedurende 24 uur lang wisselen vrij willige medewerkers elkaar af om de telefoon continu bezet te houden. De dienst wil de uitgestoken hand zijn tot allen die aandacht en geduld no dig hebben. Per etmaal worden zo'n honderd gesprekken gevoerd De heer Louis.drong er op aan de me demens in nood zoveel mogelijk op te vangen. Nadat nog een nabespre king was gehouden en het bondslied was gezongen eindigde de heer Louis met dankgebed. bedrijfsruimten, werd niet alleen het vakmanschap van de heer Brokx be wonderd met een pas gespoten auto, maar werd ook geconstateerd, dat het bedrijf beschikt over een keur van goed uitziende tweede-hands wagens, die onder Bovag-garantie worden geleverd. Door middel van bloemen of persoonlijke aanwezig heid toonden velen hun belangstel ling. HAAMSTEDE. 24-3. Er bestaat een groot tekort aan tandartsen op Schouwen-Duiveland. Tijdens liet toe ristenseizoen. als het inwonertal van liet eiland ver tienvoudigt. zal de situatie helemaal wanhopig wor den. Véél verschillend^ I mode-betekenis van lici ook in d in de beste en leukste Pittig jong, op pantalon, maten. U moet ons tyclyvcn tcikomen kijken. Dam 19, Zierikree Een gelukkig adres voor 46 betaalbare Mode.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5