ONDERSCHEIDING „KUNST EN EER"-MUZIKANTEN STREEKNIEUWS AGENDA NIEUWE HUISVESTING MAATSCHAPPELIJK WERK ZICHT BAAR RESULTAAT VAN EENWORDING INSTELUNGEN 1 ij dens algemene jaarvergadering ZIERIKZEE, 23-3. Vrijdagavond hield de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" de jaarlijkse algemene ledenvergadering onder leiding van de vïce- voorztter, de heer J. de Jonge. In deze 143e jaarvergadering verwelkomde de voorzitter behalve de aanwezige leden inzonderheid de heer P. Verspeek (lid burg. bestuur) en de dirigent de heer E. A. de Looff. Het gouden speldje voor de heer J. hems. Afwezig met kennisgeving waren de voorzitter, de heer M. Doeleman en het bestuurslid de heer A. Struyk. In zijn uitvoerig openingswoord stelde de voorzitter een aantal ge wetensvragen en wel of men voor de muziek in de vereniging zit, of voor de gezelligheid. Sterk benadrukte de heer De Jonge de vraag of er thuis wel genoeg aan gedaan wordt, daar niet alles alleen op de repetitie kan gebeuren. „We moeten trachten te komen tot samenspel met de mede leden opdat men gezamenlijk kan komen tot een goed sukses". Allen dienen een positieve bijdrage te le veren om het corps op peil te hou den. De heer De Jonge verwees hier voor naar de oud-papier-acties, het houden van een mosseldag enz. Naast het omhoogbrengen van het muzikale peil is ook een financiële injectie nodig. Onderscheidingen Na deze openingstoespraak was er een feestelijk tintje op deze verga dering daar een drietal muzikanten, waarvan twee pas kort zijn gestopt, het 50-jarige lidmaatschap van de K.N.F. hebben volgemaakt. De heer J. Lems die na Ooster- lands Fanfare bij Kunst en Eer kwam en de heer J. de Keizer, die van Con Amore te Noordgouwe naar Zierikzee kwam. De heer P. Kommer kon helaas wegens ziekte niet aan wezig zijn, zodat hem alsnog de on derscheidingen later zullen worden uitgereikt. Voor mevrouw Lems (reeds twee kinderen in het K. en E.-bestuur) waren er bloemen. Voorzitter De Jonge noemde haar de stuwende kracht achter de schermen. Ook voor mevrouw De Keizer waren er bloe men (zij was niet aanwezig). De heer De Jonge overhandigde beide leden de oorkonde van de K.N.F. en de bi.i behorende gouden speld, waarbij hij de hoop uitsprak dat vooral het actieve lid de heer Lems nog lang zijn partijtje zal meeblazen in de harmonie. Het uitgebreide jaarverslag volgde waarin alle aktiviteiten van het af gelopen jaar nog eens in herinnering werden gebracht. Uil het verslag van de dirigent bleek dat er afgelopen jaar 60 maal is gerepeteerd. Het repetitiebezoek was goed te noemen en vooral de le prijs op het concours in de Ereafde- ling-was een afspiegeling van intens studeren waarbij ook vooral aange merkt dient te worden dat met veel jeugd wordt gewerkt. De heer De Looff vroeg meer be geleiding van de jeugd door de ou dere muzikanten, opdat er in groep jes gespeeld kan worden. Hiervoor gaven zich op de muzikan ten A. E. de Looff, R. Fiere, J. Bil en P. Izebaud. De opleiding Er zijn veel leerlingen in oplei ding, maar de ervaring heeft geleerd geen al te optimistische prognoses te maken over het toenemen van het ledental. Zolang er nog niet in vol doende mate toekomstmogelijkheden zijn in optimale zin voor de Zierik- zeesche jeugd zal het voor „Kunst en Eer'" en ook voor andere verenigin gen moeilijk blijven om flink uit te breiden. Uit het financiële verslag van de penningmeester bleek dat de kas nog met een batig saldo kon worden af gesloten. De aftredende bestuursle den de heren J. de Jonge, A. Struik en C. Lems werden herkozen. Wat de muzikale aktiviteiten be treft voor dit jaar zal er weer wor den deelgenomen aan een Federatief concours; ook de drumband zal mee doen aan een marsconcours. Komend program Op zaterdagmiddag 31 maart a.s. zal een mars worden gemaakt door plan West als medewerking van een actie der Oranjevereniging. Op vrij dag 6 april zal voor de Kon. Zeelan- dia een populair concert worden verzorgd in de Concertzaal- 30 april: medewerking aan Konin ginnedag; 29 mei: optreden op de haven bij Rode Kruis boot; 16 juni medewerking festival te Zonnemaire; 23 juni: concert te Brouwershaven; 28 juli: mosseldag; 25 oktober: op treden in het Deltaziekenhuis te Poortugaal. Verder staan nog op het program ma de viering van het koninklijk jubileum op 5 september en de nor male acties zoals Avondvierdaagse, afhalen ouden van dagen en afhalen Sint Nicolaas. In Zierikzee zelf zullep enkele con certen worden gegeven op nog nader te bepalen plaatsen in de stad. Aan het slot van de vergadering deelde de heer Verspeek mede, dat hij nu het burgerlijk bestuur praktisch is verdwenen hij ook de tijd gekomen achtte zijn zetel ter beschikking te stellen. Hem werd dank gebracht voor het vele werk in het belang van „Kunst en Eer" gedaan. ZIERIKZEE In memoriam 1. Kosters Heden (maandag)morgen werd op de algemene begraafplaats de heer J. Kosters, ter aarde besteld. Hij overleed vorige week plotseling op 76-jarige leeftijd. De heer Kosters trad niet frekwent naar buiten in vereniginge e.d., maar was zelfs lan delijk bekend door de unieke verza meling antiek, die hij als antiquair, gedurende een periode van meer dan vijftig jaar wist aan te leggen. Veel wat anders verloren zou zijn gegaan, werd door de heer Kosters gered en vele duizenden hebben in de loop der jaren hun weg gevon- dén naar zijn zaak aan de Varre- markt. De heer Kosters was een typische self made-man, die met name op het punt van keramiek en glaswerk zich een grote kennis eigen maakte. Met die kennis en zijn collectie heeft hij vele oude schoonheid minnenden, de weg gewezen en vreugde verschaft. Aan de teraardebestelling vanmor gen ging een rouwdienst vooraf in de Ger. Kerk aan de St. Domusstraat. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbanlt U tient welkom bij uw Nut&spaarbank voor®^ TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Aldus sprak vrijdagmiddag het hoofd van het bureau Zeeland mi nisterie C.R.M., drs. H. W. Hietkamp, bij de opening van het nieuwe kan toor van de Stichting (zie ook elders in dit nummer). Drs. Hietkamp meende dat het voorspoedig gaat met het samengaan van dc organi saties tot grotere eenheden en dat de Stichting in dit opzicht helemaal bij de tijd is. In Zeeland waren er in 1969 29 in stellingen voor gezinsverzorging en algemeen maatschappelijk werk, mo menteel zijn dat er 11. Het werk kwam in Zeeland van de grond in de periode 1947-1953, allerlei com missies hielden zich bezig' met het entameren van beide vormen van hulpverlening. Het waren vooral de kerken die hierbij een belangrijke rol speelden, die daarmee, aldus drs. Hietkamp een duidelijke dienstbaar heid aan de samenleving hebben ge toond. Zo ging het ook met de beide protestantse instellingen op Schou- wen-Duiveland. De volgende perio de, tot ongeveer 1966. liet een verder uitgroei van het werk zien. Thans verloopt de volwassenwording voor spoedig en dat komt het meest naar voren bij de uitgroei van de gezins verzorging. Het aantal helpsters nam de laatste 4 jaar toe met 66 procent, daarvan kon vooral de hulpverlening aan de zelfstandig wonende bejaar den goed van profiteren. WESTERSCHOUWEN Nationale Boomfeestdag 1973 De hoogste klassen van het basis onderwijs van de gemeente Wcstcr- schouwen zullen ook dit jaar weer „hun boompje bijdragen" aan de verfraaiing van hun omgeving. Dit zal geschieden cp woensdag 28 maart a.s. Het schema voor deze dag luidt als volgt: Middenterrein Grevelïn- genlaan te Haamstede, aanvang 10.00 uur, Berm Zeeasterweg te Re- nesse, aanvang 10.00 uur, Berm Smidswcg Noordwelle. aanvang 14,00 uur, Berm Dijkweg Serooskerke, aanvang 14.00 uur. Verwacht wordt dat er veel publieke belangstelling zal bestaan van cuders en inwoners van de dorpen. BURGH/HAAMSTEDE Bestrating parkeerterrein Namens de Aannemerscombinatie Dijksbouw werd het bestraten van het parkeerterrein bij het kantoren complex te Burghsluis opgedragen aan het straatmakersbedrijf fa. L. C. van der Cingel te Nieuwerkerk. HAAMSTEDE Vegadering N.C.V.B. De afdeling Haamstede van de N.C.V.B. hield vorige week de maan delijkse ledenvergadering in de re creatiezaal van de Geref. kerk. De presidente mevr. Hack opende de vergadering met het zingen van Gezang 108 vers 1 en 4 en ging voor in gebed. Een hartelijk welkom tot de leden en de spreekster mevr. F. Hetebrij volgde. Daar de spreekster, die uit Axel kwam aan tijd gebon den was, werd mevr. Hetebrij direct in de gelegenheid gesteld haar cau serie te houden, de titel was: „Wat kan mij die ander schelen". Een klein krantenberichtje van enkele regels hadden haar tot dit verhaal gebracht. Ze behandelde eerst de mens als ik. Ons totale ik blijft, ook al ondergaat het grote veranderingen. Twee strekkingen komen naar voren: het aankweken van het ik-gevoel en ten tweede het aankweken van het mij gevoel, het gemeenschapsgevoel dus. Deze twee punten werden met veel voorbeelden uitgewerkt. Spreekster eindigde met een gedicht dat Ank Brinks schreef getiteld „Die ander". Na de pauz.e volgde de meditatie van de presidente over Psalm 104. Thema was de tijd van verwachting en belofte, die weer begonnen is. Enkele huishoudelijke punten wer den nog behandeld. De volgende le denvergadering zal op 17 april plaats hebben. Mevr. Kareisen zal dan in 't meer vrolijke genre decla meren. De avond werd met-dankge bed gesloten. Geslaagd jaarfeest C.J.V. Zaterdagavond werd in de recrea tiezaal van de Geref. kerk te Haam stede het jaarfeest van de C.J.V. ge houden. Na een welkomstwoord door de voorzitter werd het jaarverslag door de clubleden gezongen. Daarna kwam Marinus Lengkeek met „mu zikaal onthaal", hetgeen erg komisch was. Vervolgens werd door leden van de C.J.V. het blijspel „De Zeeuwse gouvernante" opgevoerd. De toneelspelers(sters) waren de da mes E. den Boer, C. Verton, A. v. d. Wekken, E. Plaisier, C. den Boer, M. Rouw en de heren W. v. d. Linde, P. Landman, J. H. Tieleman en H. Lan- degent. Souffleur was de heer K. de Haas. Tijdens de pauze werd een verloting en een Amerikaanse ver koop gehouden. „Richtgetal" bejaardenhulp De nota bejaardenbeleid C.R.M. geeft een richtgetal (vcorlcpig) aan van 25 uur per bejaarde per jaar aan hulpverleningsmogelijkhcid. In 1973 bleek de Stichting Sch.-D. en St. Philipsland de 25 uur nog niet te hebben bereikt. Deze instelling kwam op 23.07 uur, zodat dc stich ting zit in de buurt van het getal genoemd in de nota bejaardenbeleid. Per provincie gezien komt Zeeland op 20.30 uur per bejaarde, Zeeland neemt daarbij de vierde plaats in op de landelijke ranglijst die per pro vincie varieert van 34,50 uur tot 11,34 uur. Experimenten moeten zinvol ge acht worden voor het kunnen voeren van een verantwoord beleid. Drs. Hietkamp dacht in dit verband aan S.O.S.-dienst, schoolmaatschappelijk werk, maatschappelijk werk t.b.v. ziekenhuizen, idem t.b.v. bejaarden. Intussen wordt de funktie meer en meer een vak. Een voortdurende herijking van doelstellingen en orga nisaties is dan ook op zijn plaats, al dus drs. Hietkamp, opmerkend dat het bureau Zeeland graag over deze zaken met de Stichtingsbestuursle- den in diskussie wil blijven. In de gehele provincie werken thans 49 maatschappelijk werkstex-s en 472 helpsters en gezinsverzorg sters in vast dienstverband. Boven- ZONNEMAIRE „Zonneveld" werkt voor behoud van „Schelphoek" Nadat vorige week een natuur- avond in het kinderrevalidatiecen trum „Zonneveld" te Oostkapelle is gehouden, waar een tweetal natuur- gidsen van de Vogel- en Natuur- wacht „Schouwen en Duiveland", de heren J. W. Eckhardt en P. G. Rotte, die de kinderen de schoonheid van Schouwen (waaronder de Schelp- hoek) deed ontdekken, kwam het in „Zonneveld" tot een actie ten bate van het natuurgebied „Schelphoek". Trudie Rotte te Zierikzee, verza melde vele tientallen handtekenin gen, allen voor het behoud van de „Schelphoek" als natuurmonument. Misschien kan de actie van de „Zon- neveld"-bewoners meewerken tot de planwijziging van Rijkswaterstaat. SCHARENDIJKE Uitbreiding gemeentehuis Namens het gemeentebestuur van Middenschouwen werd het uitbrei den van het gemeentehuis te Scha rendijke voor een bedrag van f 132.533,gegund aan Bouwbedrijf L. W. Boogert te Oosterland. Archi tect is L. Beije te Veere. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op woensdagavond 28 maart a.s. komt de gemeenteraad van Midden- schouwen in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Scha- rendijke. Aan de orde komt o.a. een voorstel van b. en w. tot verkoop bouwgrond te Ellemeet aan de Stich ting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Dui- veland voor het bouwen van 4 be jaardenwoningen. Een ander voor stel voorziet in uitbreiding parkeer verbod aan de Beatrixstraat te Kerkwerve en de Dijkstraat te Scharendijke. SIRJANSLAND Opheffing kolenbond Vorige week hield de plaatselijke Coöp. Kolenbond „Eigen Hulp G.A." haar liquidatievergadering. Van de 22 leden en bestuur waren er 14 aanwezig. De voorzitter de heer J. Stuik opende de vergadering en heette ie dereen welkom, waarna de secreta- x-is/penningmeester de heer Jac. de Jonge het woord kreeg. Deze liet blijken dat door de steeds minder wordende behoefte aan kolen, veroox-zaakt door de om schakeling op olie of aai-dgas; de bond geen bestaansmogelijkheid meer heeft. De leden van de commissie van toezicht gingen met de stukken ak koord,. waarna de voorzitter voor stelde de bond op te heffen, daar de ■bestellingen te gering werden en met algemene stemmen werd dit vooi'stel door de leden aanvaard. De heer Van Dienst dankte ten slotte de secr./penn. de heer De Jon ge voor al het werk. dat hij gedux-en- .de 45 jaar voor de vex~eniging heeft gedaan. Vermeldenswaard is verder nog dat de bond in februari 90 jaar be stond. RIO DE JANEIRO. Overstromin gen als gevolg van zware regenval hebben in het district Caratinga in de Braziliaanse staat Minas Gerais aan zeker twintig mensen het leven gekost. Er zijn tweeduizend daklozen dien wordt door part-timers ruim 1,9 miljoen uur gewei'kt bij bejaax-den en chronische zieken. Met behulp van wat extx*a subsidie en deskundi ge leiding en staffunktionarissen e.d. kunnen levenskrachtige instellingen ontstaan, zodat aan alle reële aan vragen op verantwooi'de wijze kan woi'den voldaan. Vex-steviging van de organisatorische opzet achtte drs. Hietkamp daarom zo belangrijk, om dat de dx-uk van de maatschappelij ke ontwikkelingen het efficiënt en optimaal werken steeds meer gaat belemmeren. „Huiswerk" Tot dusver zijn er slechts voor lopige erkenningen uitgei'eikt. Het bestuur kxijgt „Huiswex-k", want ex- wordt gevx-aagd hoe men in een pe riode van ongeveer drie jaar een optimale kwaliteitsopbouw van de staf en het leidinggevend personeel denkt te bereiken. Di's. Hietkamp zei met belangstelling het „Huiswei-k" af te wachten. De stichting heeft het daarbij niet gemakkelijk, want de instelling behoox-t tot de kleinste van de voox-iopig ex-kende instellingen. Vex-heugend achtte drs. Hietkamp dat de Stichting goede relaties heeft met de px-ovinciaal werkende instel lingen. Overigens is het spannings veld voor de hulpverlener groot, om dat hij zich bevindt op het snijvlak van vraag om hulp en mogelijkheden van de samenleving. Drs. Hietkamp besloot zyn betoog, waarin hij vele kanttekeningen maakte bij kwesties die spelen op het terrein van de Maatschappelijke Dienstverlening, met de wens dat de nieuwe groepsvorming van de Stich ting een levende en levendige zal zijn, die zal zijn opgenomen en wor den gesteund door de omringende samenleving: mensen, kerken, instel lingen en overheid. Maandag 26 maart Brouwershaven Hotel Graaf Floris V, 20.00 uur, Oranjevex-eniging. Dinsdag 27 maart Zierikzee Joh. Louis de Jongeschool, 19.00- 22.00 uur, kijk- en kontaktavond. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uux\ jubileum afd. Plattelandsvrouwen Bond. Woensdag 28 maart Zierikzee Jan W. van den Doelschool, 19.00 en 22.00 uur. kijk- en kontaktavond, te vens tentoonstelling zelfgemaakt werkstuk „Woningbouw in Zierik zee". Stadhuis, 20.00 uui-, vex-gadex-ing ge meenteraad. Haamstede Middenterrein Gx-evelingenlaan, 10.00 uur v.m.'boomplantactie. Renesse Zeeasterweg, 10.00 uur v.m., boom- plantactie. Noordwelle Smidsweg, 14.00 uur boomplantactie. Serooskerke Dijksweg, 14.00 uux*, boomplantactie. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uux-, vex-gade- ring gemeentex-aad Middenschouwen. Bruinisse Dorpshuis, 9.30 uur v.m., Vex-. Onder- wijzers en Ondex-wijzeressen op Schouwen-Duiveland. Donderdag 29 maart Zierikzee Hervox-md Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen'. Jongetje beroofde oude vrouw ROTTERDAM, 25-3. - Een naar schatting 10-jarige jongen heeft za terdag op de Burgemeester Ville Neufsingel in Rotterdam de 77-jarige mevrouw M. Panzer van haar hand tas beroofd. In de tas zat een porte monnee met f 150,De jongen is spoorloos. Man klaagt over herrie en wordt neergestoken HILVERSUM. 25-3. In Hilversum is zaterdagnacht de 29-jarige schoon maker H. Pander door zijn over buurman neex-gestoken. Het slacht offer kwam om twee uur zijn huis uit om te klagen over de herrie die de 23-jax-ige J. B. een collega van Pander, maakte bij een xnzie met fa milieleden. B. werd hiex-op zo woe dend dat hij enkele malen met een mes stak. Pander werd in de hart streek geraakt en ovex-leed ter plaat se. Twee doden bij botsing in Zeeuws-Vlaanderen VLISSINGEN, 25-3. Bij Terhole (gemeente Hontenisse) in Zeeuws- Vlaandex-en zijn zondagavond op de Provinciale weg naar Hulst een Bel gische en een Nederlandse personen auto met elkaar in botsing gekomen. In de Nederlandse auto zaten de 66- jarige J. L. Tas uit Aax-denburg en zijn ongeveer even oude echtgenote. Zij kwamen beiden om het leven. De Belgische auto raakte in een sloot en de drie inzittenden (vader, moeder en een kind) werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in België ver voerd. Kind onder landbouw tract or HELMOND, 24-3. Het vierjarige jongetje W. E. van de Kolk uit Wan- roy (N.B.) is op het erf van de boer derij van zijn ouders onder een trac tor gekomen. Het kind was op slag dood. Man beet agent in hand ROTTERDAM, 25-3. De 27-jarige K. A. van U.. die zatei'dagavond in de Benthuizenstraat in Rotterdam aan geparkeerde auto's mox-relde heeft bij zijn aanhouding een agent twee maal tot bloedens toe in de hand gebeten. De politieman liep tij dens eeix daarop volgend gevecht nog een scheurwond aan het hoofd op. De wilde man zit nu achter slot en grendel. Zwitsers veroordeeld wegens bezit hasjiesj HAARLEM, 23-3. De Haarlemse politierechter heeft vx-ijdag de 22- jarige slager Hans Jurgen K. uit Zurich veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken met aftrek van voorarrest, omdat hij had ge tracht een kilogram hasjiesj van Schiphol naar Zwitserland te ver voeren. Zijn vriend, de eveneens uit Zurich afkomstige pompbediende Peter H., die de politie ook aantrof met een kilo hasj, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf mét aftrek van voorari-est. De officier van ,,ustitie had eerder een gevangenisstraf van di-ie maan den tegen de slager en een celstraf van zes weken tegen de pompbedien de geëist. Tot dusver slechts voorlopige erkenningen ZIERIKZEE, 24-3. De nieuwe huisvesting van de Prot. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging is het zichtbare resultaat van de éénwording van de op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland werkende hervormde en gereformeerde instellingen voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging. Een éénwording die na veel overleg op 1 januari 1972 een feit werd, toen de officiële voorlopige erkenning van het ministerie afkwam. De heer J. de Keizer kreeg eveneens een gouden onderscheiding. (Foto's: Zierikzeesehe Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2