^r&nóboerin „ATLAS" VOOR BEJAARDEN VOLKERI ZIEIÏIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 maart 1973 Nr. 21256 32 FEUfLLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Ze greep over tafel zijn hand en drukte die. „Maar niet voor mij, Kees. Dat weet je, he?" Hij knikte. „Daarom werk ik hier graag. We kunnen uitstekend met el kaar overweg en het werk vind ik fijn.'' Ze kwam overeind om nogmaals koffie in te schenken. Terwijl ze bij het fornuis stond, zei ze: „Ga de ko mende week eens kijken naar een wagen. Ik zal je geld meegeven. Mij dunkt, een behoorlijke tweedehands wagen zul je toch wel kunnen kopen voor drie-, of vierduizend gulden?" Hij draaide zich om en keek de boerin aan. „Wilt u een auto kopen?"' „Ja. De gegeven omstandigheden in aanmerking nemende en het feit, dat we naar de winter toegaan, wil ik niet, dat je alle boodschappen al tijd op de fiets moet doen. Vasen is tot alles in staat." Ik weet. dacht hij grimmig; ik heb het al aan de lijve ondervonden. Hij is inderdaad levensgevaarlijk. Maar verandert er wat. als ik voortaan in een auto rijdt? Fiets of auto, als hij het op me voorzien heeft, kan hij me ook te barsten rijden. Ze kwam met de koffie terug naai de tafel. „Je zegt niks. Staat het je niet aan? Een auto, bedoel ik?'' „Allicht. Thuis hadden we er twee Eén voor vader zelf en één voor de jongens. Voor m'n examen slaagde ik de eerste keer meteen. Kunst. ik reed al met m'n veertiende jaar over het erf en een enkele keer zelfs door het dorp. En als kind van tien zat ik al achter het stuur van de trac tor. Dan leer je spelenderwijs rij den.'' Ze dronk van haar koffie, waarna ze een sigaret opstak. „Kijk de krant er maar eens op na. En als je iets geschiktst denkt te lezen, ga dan es kijken. In de Winschoter Courant staan altijd veel auto-advertenties. Heb je een beetje verstand er van?" „Net zoals u zegt: een beetje. Ik kom in elk geval niet met een wrak thuis. Zoveel weet ik er wel van." Vier dagen later kwam Kees Hoo- gendijk het erf oprijden met een goed uitziende, gebruikte Ford Corona. Dicht bij de deur stopte hij en stapte uit. De boerin had hem waarschijn lijk al aan horen komen, want met een was ze buiten en bekeek de lichtgroene, glanzende wagen. Samen liepen ze er omheen. Kees deed een portier open. zodat ze het interieur kon bekijken. De vrouw stapte in en ging zitten. De jongen wees op het zegel op het voorruit. „Vorige maand een veiligheidskeu ring gehad. Ik heb er eerst een eind proef mee gereden. En in de garage van onderen bekeken. Hij ziet er prima uit, niet? De motor loopt soe pel, de vering is goed en er rammelt niets. Half jaar garantie." Ze zat nog in de wagen en knikte enkele malen. „Kost-ie?"' „Wat denkt u?" „Je zult van de vierduizend niet veel meer over hebben, schat, ik." „Twee en dertighonderd. Hij is ruim twee jaar oud. Van eerste ei genaar. Ik heb er nog honderd af ge kregen, omdat ik contant betaalde. Eén en dertighonderd dus. De prijs is bizonder billijk". De vrouw stapte uit en bekeek hem nog eens. Tevreden zei ze: „Na melktijd kunnen we wel een ritje maken. Rijden we langs de bedrijven van m'n stiefzoons. Zal ik je ze aan wijzen. Ik hoop, dat ze me zien. In de auto. Hebben ze weer wat anders om zich over te ergeren." De boerin zat naast hem, toen ze na het broodeten het erf afreden. Voor alle zekerheid deed Kees het hek op slot. „Overigens zorgt Cora er wel voor, dat er geen vreemd volk komt. De hond alleen al werkt preventief," merkte hij op. Kees stuurde de wagen met vaar dige hand over de smalle wegen, tot ze voorbij Nieuwe Schans over een grotere weg gingen. Via verschillen de dorpjes bereikten ze de buiten kant van Sappemeer. Op een weg met bomen wees de boerin naar een kapitale boerderij, een eind van de weg af. „Daar zitten Evert en An neke. Ik heb er geen idee van, hoe veel kinderen ze hebben, want ze laten nooit iets van zich horen. Het is een groot bedrijf, maar er is vol doende personeel. Vasen kwam er ook altijd en van hem hoordf ik bij stukken en beetjes wel eens wat. Peter woont in Winsum. Dat is een stuk verder. Te ver voor vanavond. We kunnen er wel eens op een zon dagmiddag langs rijden, maar dan moeten we vroeg vertrekken." De jongen luisterde maar hall' naar wat ze zei, want hij dacht: dat is het nadeel van het boerenvak; je kunt nooit met vakantie, want dan draait, de ander voor al het. werk op en met. z'n tweeën is er»genoeg te doen. Wat zou het fijn-zijn om met deze vrouw een week naar het strand te gaan. Of de bergen in. Het is natuurlijk niet mogelijk. Wie zou de beesten moeten melken? En de kippen voe ren? En al die andere karweitjes, die er dagelijks op een boerderij te verrichten zijn? (wordt vervolgd) VAN HET VADERLANDSE ERF JOLIET, Een rechtbank in de Amerikaanse staat Illinois heeft een taxichauffeur en diens echtgenote in staat van beschuldiging gesteld om dat zij hun dochtertje voor 30.000 dollar hebben verkocht. SAIGON. Zuidvietnamese troepen hebben de munitiepost Rach Bap ontzet, die al bijna twee weken door communistische troepen was omsin geld, zo heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. SAIGON. De Verenigde Staten hebben Noord-Vïetnam en de Viet- cong laten weten dat de terugtrek king uit Zuid-Vietnam van de nog resterende Amerikaanse strijdkrach ten niet zal worden hervat alvorens regelingenf zijn getroffen voor de vrijlating van de nog in krijgsgevan- schap verblijvende Amerikanen en de eerste groep ook daadwerkelijk is vrijgelaten. PARIJS. Het Nederlandse Twee de-Kamerlid P. Dankert van de Partij van de Arbeid heeft in Parijs een voor de Raad van Europa in Straatsburg bestemd rapport over „schendingen van de Europese con ventie voor de mensenrechten door Turkije" toegelicht. TEL AVIV. Naar verluidt zouden de Sowjet-joden die willen emigre ren nu mogen vertrekken zonder dal zij hun opleidingskosten aan de overheid behoeven terug te betalen en Moskou zou zelfs bereid zijn reeds betaalde „opl'eidingsbelasting" te restitueren. SINGAPORE. In Singapore is een briefbom, die gericht was aan de directeur van de Britse Wallem scheepvaartmaatschappij, Roger Needell, geëxplodeerd, waardoor een jonge kantooi-bediende ernstig werd gewond. Zijn linkerhand en enkele vingers van zij rechterhand werden afgerukt. Voorts liep hij verwondin gen op aan het gezicht. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 24 MAART NED. I: Onder het motto jongens en meisjes eerst laat de NCRV haar avondprogramma (met o.a. Zeskamp -Sport en Farce Majeure) vooraf gaan door een uitgebreid kinderpro gramma. Dat begint om vier uur met De Kijkkast, waarin het kijkvolkje onder meer het olifantje Barbar zal tegenkomen. Daarna volgt deel zeven van Orimoa, wat tevens het afscheid van deze serie betekent. Tenslotte volgt Folly foot. De stallen van Folly- footfarm zijn overbevolkt. Om zeven uur komt de NCRVna een pauze van een uur, terug met een afleve ring van Swiebertje. Swieb heeft geldzorgen en gaat daarom werken bij een deftige dame als manusje van alles. De deelnemers aan de Zes kamp-Sport beleven spannende mo menten, want vanavond wordt be slist welke drie teams op 19 mei in de finale mogen uitkomen. Nog meer amusement biedt de NCRV vervolgens met het semi-satirische Farce Majeure, dat ongetwijfeld weer een paar aktualiteiten op de hak zal nemen. Twee programma's resteren daarna nog tot bij half twaalf: „Er zit muziek in" en de ak- tualileitenrubriek Hier en Nu. NED. II: Coronation Streel, de ka rakteristiek van gewone mensen in hun gewone doen, opent om zeven uur het VARA-programma op het nveede net. Valerie peinst zich nog steeds suf over de vraag wie haar man heeft ingelicht over haar ont moeting met Ray Langdon. Met een misdaad wordt na het journaal com missaris Maigret geconfronteerd. De schepping van schrijver George Si- menon gaat tijdelijk op kamers wo nen. Het doel dat hem daarmee voor ogen staat is onder meer de dader van de aanslag op zijn inspecteur Janvier te ontmaskeren. Als Maigret ook deze politiezaak heeft opgelost schotelt de VARA de kijker een con cert voor van het Omroeporkest o.l.v. Leo Driehuys. Marcel van Dam doet tenslotte in zijn programma De Om budsman een poging om iedere Ne derlander een probleemloze zondag te laten hebben. ZATERDAG 24 MAART NED. I: 10.00 Instructieve televisie; 16.00 Journaal; 16.02 Kijkkast; 16.35 Orimoa; 17.10 Follyfoot; 17.35 Kijk op Sport; 18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Journaal; 19.05 Zwerven met Swie bertje; 20.00 Journaal; 20,21 Zeskamp Sport: 21.45 Farce Majeure; 22.10 Er zit muziek in; 22.35 Hier en Nu; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Coronation Streel; 20.00 Journaal; 20.20 Commis saris Maigret; 21.45 Concert in Stu dio I; 22.25 De Ombudsman; 22.50 Journaal. Van de bejaarde mannen in Ne derland is ongeveer 72 procent ge huwd, van de bejaarde vrouwen niet meer dan 44 procent. Dit is een van de opmerkelijkste gegevens, die worden vermeld in een door Loghem Slaterus te Deventer uitgegeven „Atlas van de ouder wordende Ne derlandse bevolking". Deze „Atlas'' mogen we rustig de eerste in zijn soort noemen. Kom- mentaren, talloze achtergronden en omstandige beschouwingen zult u er niet in vinden. De samenstellers (dr. J. Munnichs, drs. P. Remmerswaal en drs. F. de Mast) hebben er enkel naar gestreefd om het bejaarde volksdeel met behulp van beschik bare statistieken in kaart te brengen. Méér alleenstaande, bejaarde vrouwen Het is een bekend feit dat de vrouw gemiddeld een hogere leeftijd bereikt dan de man. Dat weerspie gelt zich heel duidelijk op de „be- jaardenkaart". Boven de 65 jaar lel len we in Nederland op de duizend mannen maar liefst 1265 vrouwen. En dit in weerwil van het feit, dat er in ons land meer jongens dan meis jes worden geboren, nl. 1050 jongens legen 1000 meisjes. Met name de toenemende sterfte aan hart- en vaatziekten alsook het stijgend aantal verkeersongevallen, waarbij meer mannen dan vrouwen omkomen, zijn verantwoordelijk voor de gemiddelde kortere levensduur van de man en dus voor het vrouwe lijk overschot in de leeftijdsgroep boven 65 jaar. Deze gegevens wekken hel ver moeden dat onder de ouden van dg-; gen meer eenzaamheid géledjen wordt door de vrouvfewdan door de mannen. Een vermoeden dat: we hier nog eens ekstra willen onderstrepen omdat de massamedia, die zich ge regeld bezighouden met bejaarden- problemen, de eenzaamheid van manlijke bejaarden veelal overak- sentueren, terwijl we over de een zaamheids gevoelens van de bejaarde vrouwen m.eestal slechts heel sum mier en oppervlakkig worden geïn formeerd. „Een vrouw alleen kan zich beter redden dan een man alleen", wordt er veelal gezegd. Maar wie bepaalt dat? Is dit in zijn algemeenheid waar en geldt het ook voor bejaarde vrou- ioen? Wij zouden daar toch wat voorzichtiger over willen spreken dan velen geneigd zijn te doen. Dat doet o.i. meer recht aan de vele dui zenden alleenstaande, bejaarde vrouwen, die er in ons land wonen en over wier eventuele nood sociale onderzoekers ons lot d,usver weinig hebben geïnformeerd. Zelfstandig wonen 1 Heel merkwaardig i&Mat hóewei er meer bejaarde vrouwen dan mannen zijn, er meer bejaarde mannen ge huwd zijn. Van de bejaarde mannen is maar liefst 72 procent getrouwd, van de bejaarde vrouwen slechts 44 procent. Dat verschil (28 procent) is in de loop van de jaren groter ge worden. Rond de eeuwwisseling be droeg het 22 procent. De oorzaak is onder meer, dat veel mannen trouwen met jeugdiger vrouwen. Tenslotte is de trouwlust bij bejaarde mannen aanzienlijk gro ter dan bij bejaarde vrouxven. Bo ven de 60 jaar bijvoorbeeld huwen' drie maal zoveel mannen als vrou wen! Voor deze grotere trouwlust onder de mannen geeft men vaak de ver klaring dat mannen nou eenmaal moeilijker alleen kunnen zijn dan vrouwen en dat zij daarom gauwer geneigd zijn op oudere leeftijd (weer) in het huwelijksbootje te stappen. Zo'n verklaring lijkt nogal simplis tisch. Wat waar is dat „men" meent dat mannen moeilijker alleen kun nen zijn. Dus iedere (oudere) man, die alleen komt te staan, gaat er bij voorbaat van uit dat hij zich alleen moeilijk kan handhaven. Het begint er al mee, dat hij zich zelf gaat beklagen. De idee dat man nen moeilijker alleen kunnen zijn dan vrouwen berust op veronderstel lingen, ze is sociaal bepaald. Ieder een vindt dat alleenstaande mannen het moeilijker hebben dan alleen staande mannen het moeilijker heb ben dan alleenstaande vrouwen, dus gaan de betrokkenen er ook van uit dat dit wel zo is en handelen daar naar. Trouwlustig Nog meer cijfers uit de „bejaarden -atlas": in 1960 woonde nog bijna 20 procent van de gehuwde bejaarden samen met anderen. In 1970 nog maar 6 procent. Bij alleenstaanden is die verschuiving nog markanter: van hen deelde in 1960 bijna 45 procent de woning m,et nog een of meer an deren, in 1970 nog maar iets meer dan 15 procent. Uit deze cijfers blijkt ten overvloede dat steeds meer be jaarden, zowel gehuwden als alleen staanden, zelfstandig zijn gaan wo nen. Eind 1969 woonde 82 procent van de Nederlandse bejaarden in gewone gezinswoningen, 10 procent in be jaardenoorden, 7 procent in bejaar denwoningen en 1 procent in verzor ging sflats. Ongetwijfeld hebben de verminderde xooningnood en de ver beterde ekonomische positie van de bejaarden het zelfstandig wonen be vorderd. Overigens woont een groot deel van de oudere bevolking allesbehal ve riant. Krot-opruiming en wo- ningsanenng blijken in de praktijk vooral een belang van de oudere be volking te zijn. Wat zegt u er bij voorbeeld van dat in een stad als Rotterdam de helft van de ouderen niet meer in staat is tot trappenlopen in een woning die aleen maar via de trap bereikbaar is? Flitsen uit het buitenland BREMEN. De Westduits-Neder- landse onderneming voor lucht- en ruimtevaart VFW-Fokker heeft in de afgelopen twee jaar in Bremen een apparaat voor diepzeeonderzoek ontwikkeld, dat de naam „Pinguin" heeft gekregen. SAIGON. Zuid-Vietnam is een operatie op regimentsniveau begon nen om het bijna twee weken duren de beleg van een militie-kamp ten noorden van Saigon te doorbreken. WASHINGTON. President Richard Nixon heeft zijn ontwerpvoorstel ter wederinvoering van de dood straf in de Verenigde Staten, aan het congres voorgelegd. PARIJS. Duizenden scholieren en studenten in Frankrijk protesteerden tegen afschaffing door de regering van de meeste vormen van uitstel van eerste oefening. HEIDELBERG. Het instituut voor gerechtelijke geneeskunde in Heidel- berg gebruikt volgens een voorma-^ lig lid van dit instituut lijken om er 's nachts de deugdelijkheid van vei ligheidsgordels voor automobilisten mee te beproeven. ROME. - Luchthavenpolitie bekijkt geweren en munitie, gevonden in r>ier achtergelaten koffers op een vliegveld van Rome. De Italiaanse politie heeft nog geen concrete aan wijzingen omtrent degenen, die de xvapens op het vliegveld hebben ge deponeerd. KGEMAMOTO Een van de be langrijkste chemische fabrieken in Japan, de „Chisso Corporation", is door de rechtbank in Koemamoto verantwoordelijk gesteld voor de ge volgen van milieuvergiftiging. Kantoorinstallaties Dam 3 - Zierikzee Tel. 3743, b.g.g. 2439 ZONDAG 25 MAART NED. I: De presentatie van AVRO- disk ligt vanavond in handen van Sonja Barend, aan wie zoiets wel is toevertrouwd. De artiesten die Avro- disk in huis heeft zijn Rob de Nijs, Rita Hovink, Eebbie en Ciska Pe ters. De volgende vijftig minuien worden besteed aan schoonheid van de natuur. In Geheimen der zee wordt ditmaal het spotlicht gericht op inktinssen, zeebewoners die zowel afschrikwekkend als wonderlijk mooi kunnen zijn. Na de vijf minu ten nieuws praat Jan Brusse.tien mi nuten vol in zijn kroniek Hier Pa rijs, hier Jan Brusse. De filmer Bert Haartstra is de hoofdpersoon in het programma Duys op zondag dat ver volgens op het scherm wordt ge bracht. De kijker blijft na dit pro gramma in de sfeer van cinemato grafie met de Avroslcoop van Simon vail Collem, De NOS verzorgt de uit zending op de zondagmiddag op de gebruikelijke wijze met het week- journaal, The Partridge Family en de NOS-kiosk. Daarna volgt om half vijf nog een reportage van de zwem- interland tussen Nederland en Oost- Duitsland. Drie programma's heeft de kijker vanaf vijf uur van het IKOR le verwachten: Woord voor Woord, Zoals gezegd door Dietrich Bonhoeffer en Weten zonder te ken nen, het eerste van twee program ma's met en over Jules de Corle. NED. II: Het eerste half uur op het tweede net is voor de jeugd: Polly. Het pientere paardje wordt misbruikt door Jef, die in de manen van Polly een microfilmpje verstopt. Tussen de twee afleveringen van Studio Sport zitten als gebruikelijk Panoramiek en de amusante serie „Bemin de buren", waarin de twee mannelijke hoofdpersonen, Eddie en Bill, een slippertje maken, dat de nodige problemen geeft. Daarmee is het half tien geworden, tijd voor Piet Windmeyers film „De Voetstap", die de gevolgen belicht van het ingrijpen van de mens in het Nederlandse landschap. Na het laatste nieuws volgt nog een extra aflevering van Panoramiek. ZONDAG 25 MAART NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 13.30 Technisch Engels; 14.00 Van re volutie tot koude oorlóg; 14.45 Jour naal; 14.47 Weekjournaal; 15.07 Par tridge Family; 15.30 NOS-kiosk; 16.25 Zwemmen Nederland-DDR; 16.55 Voetbaluitslagen; 17.00 Woord voor Zondag 25 maart, 19.30, Nederland 1: Geheimen der zee. Joan, een jonge duikster, met een reuze inktvis. Woord; 17.05 Zoals gezegd door Die trich Bonhoeffer; 17.35 Weten zonder te kennen; 18.20 Spaans; 1S.55 Ti-ta- tovenaar; 19.00 Avrodisk; 19.30 Ge heimen der Zee; 20.20 Journaal; 20.25 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.35 Duys op zondag; 21.50 Avroskoop; 22.25 Journaal; 22.30 Milieubescher ming. NED. II: 18.52 Schooltelevisie; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Jotirnaal; 19.05 Polly; 19.30 Studio Sport I 20.20 Panoramiek; 20.45 Bemin de buren; 21.10 Studio Sport 2; 21.35 De voetstap; 22.35 Journaal; 22.40 Extra panoramiek. MAANDAG 26 MAART NED. I: Maandagavond, de AV- RO-Avond. Dat betekent tussen ze ven en acht uur nieuws van het hit front in de Toppop van Ad Visser en het spelletje Wie van de drie?, als steeds vrolijk tv-vermaak. Dat geldt voor Peyton Place - na het journaal - maar ten dele. Betty is erg verdrie tig om Rodneys wantromven, Harry Miles heeft problemen met zijn zoon Lew, Joe Rossie probeert het met Jill goed te maken. Om tien over ne gen staat de AVRO aan het begin van een nieuive serie, „Cannon", die zich in de politiewereld afspeelt. Cannon is de naam van een oud politieman die nu als privé-detective met succes aan de weg timmert. De ongetrouwde Frank Cannon heeft een ongewone belangstelling voor mensen en is een echte levensgenie ter. In de eerste confrontatie van het Nederlandse tv-publiek met deze speurder zit Cannon achter de rovers van honderdduizend dollar aan. De AVRO gaat de lucht uit na vijftig minuten aktualiteiten in Televizier- magazine. NED. II: De belevenissen van de familie Ashton vullen de vooravond van de KRO op het tiveede net. De sfeer is dramatisch op de avond van vrijdag 31 december 1943. De vader van John Porter smeekt Margaret Ashton haar man John te vertellen, dat zij hem ontrouiv is geweest in de periode dat men aannam dat hij in Duinkerken was gesneuveld. Over de schilder Aad de Haas handelt de vijftig minuten durende documen taire die na het journaal wordt uit gezonden. De hoofdschotel van van avond bestaat uil de film „Good Neighbour Sam" mei "i. de hoofdrol Edward G. Robinson. Jack Lemmon en Romy Schneider zijn de belang rijkste medespelenden in deze rol- rpent uil 1964, Good Neighbour Sam biedt twee uur zeer luchtig amuse ment, met talrijke vergissingen en persoonsverwisselingen. Hel verhaal speelt zich af in de reclameioereld. MAANDAG 26 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.21 Peyon Place; 21.10 Cannon; 22.00 Televizier-magazine; 22.50 Journaal; 22.55 Engels. NED. II; 18.45 Ti-La.-tO'oenaar; 1S.55 Journaal; 19.05 De familie Ash ton; 20.00 Journaal; 20.20 De schilder Aad Haas; 21.10 Sam van Hiernaast; 23.15 Tele-zet.; 23.20 Journaal. voor alle doe-het-zelf artikelen nita(Pl|ebied tegenöVei/h^tAostkantoor Zierikzee b Werkplaats: Meelstraal 46. n S2CCCCCOSOCCCCOXOSOCCCCOC Advertentie HANOI. Het Noordvietnamese persbureau heeft de regering in Sai gon beschuldigd van massamoord op talrijke burgers die een pagode in het district Tra Cu bezochten. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7