Hötel-restaurant „De Lely" onderging een metamorfose „NATIONAAL BESLISSEN OVER VESTIGING KERNCENTRALES" Recordaantal stakingen - 47 bedrijven ÖólRbéWtó Garagebedrijf Brokx te Bruinisse wordt zaterdag 24 maart officieel geopend Jaarvergadering Herv. vrouwen- en mannenver. te Haamstede AGENDA HEMO'S Een gesoigneerd milieu Onontbeerlijk voor het geheel was ook een uitbreiding en modernise ring van de keuken en bij elkaar op geteld, komt men tot een etablisse ment, dat in de zich hier ook sterk doorzettende toeristische sfeer, uit stekend op zyn plaats is. Vooral ook door het durend eigen karakter van de molen. De heer Rosenboom ziet het dan ook duidelijk „zitten" en weet zijn gesoigneerd restaurant voor een grote groep geschikt iets te gebrui- i ken of een maaltijd te nuttigen. Het interieur van de gezellige serre. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJKE, 22-3. Hotel-restaurant Molen „De Lely" ïs ingrijpend gewyzigd en de nieuwe beheerder - de heer V. Rosenboom - heeft er naar gestreefd een licht Franse toets aan het interieur te geven, maar vooral aan de menu's, die duidelijk geuren naar de gallischc keuken. De nieuwe beheerder betrok begin augustus de molen „De Lely" en de tijd sindsdien verstreken is driftig benut er iets moois van te maken. Een heel belangrijke aanzet tot vernieuwing en verbouwing was trouwens al gedaan door de vorige beheerder. Men heeft thans in een wat exclu sieve sfeer een interessant eethuis verkregen, dat vooral ook de inte rieurverzorging opvalt. Met name is voor een juiste sfeerwerking, het no- BRUINISSE. 23-3. Toen de lieer M. Elenbaas te Bruinisse zijn gcre- nomeerde garagebedrijf overdeed aan de heer Brokx uit Vlaardingen, had deze al direct het voornemen om niet alleen het garagebedrijf uit te cefenen, maar dit uit te breiden tot een plaatwerkerij, spuiterij en het uitvoeren van alle mogelijke auto- reparaties. Een zwaar beschadigde auto, nog - slechts enkele maanden oud, danig in elkaar gedrukt bij een aanrijding kan door de heer Brokx weer ver-, anderd worden in een toonbaar ge heel. Maar dat eiste nogal wat voorbe reiding, het installeren van machines en krachtwerktuigen daarvoor en het inrichten van de autospuiterij, alsmede het opknappen van de bij- Centrale verwarming centrale vanning Vraagt vrijrflijvjhd offerte SAMAN-DECRLOO Sint Domusstraat 43 - Zicrikzec Telefoon 3260 Vereniging Milieuhygiëne Zeeland: VLISSINGEN, 22-3. Beslissingen over de vestiging van kerncentrales waar dan ook in Nederland, moeten in het vervolg nationaal worden ge nomen. Men zal de gehele bevolking moeten raadplegen en zeker het deel dat in de directe omgeving woont, zoals nu dc Zeeuwen in het Slocgc- bied bij Borsselc. Dit zei dc heer M. Bannink. voor zitter van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland donderdagavond tij dens de jaarvergadering van de ver eniging in Vlissingen. De nieuwe kerncentrale zal pas dan in werking mogen worden gesteld. als het beroep dat dc V.M.Z. heeft aangetekend tegen dc inwerkingstel ling ,is behandeld. De. V.M.Z. zal zich fel verzetten tegen de' bouw van een tweede kerncentrale, in Zeeland, zei hij. De heer Bannink vroeg" zich af, of het wel een daad Van wijs bestuur zou zijn als er al wordt gepraat en misschien zelfs wordt beslist over de bouw van de tweede kerncentrale als de beroepszaken tegen de eerste nog moet worden behandeld. De voorzitter maakte ook ernstig bezwaar tegen de huidige procedure van liet afgeven, van hinderwetten. Vrouw deponeert haar kinderen bij de politie AMSTERDAM, 23-3. „Mijn man is al dagen aan de boemel, ik heb er genoeg van'. Met deze uitroep heeft een 28-jarige Amsterdamse donder dagavond haar twee kinderen Hanna en Frits van 7 en 2 jaar op het poli tiebureau aan de Lodewijk van Deysselstraat in de hoofdstad afge geven. Voordat een antwoord moge lijk was verdween zij met haar auto waarvan de politie wel hel kenteken registreerde. Omdat natrekken van dat nummer een adres opleverde waar niemand thuis bleek te zijn, zijn de kinderen voorlopig onderge bracht in het Burgerweeshuis. dige antiek ingebracht. Ook ruimte lijk is er een verandering ten goede gekomen door aanbouw van een serre, die eveneens in smaakvolle stijl is ingericht Advertentie mmiiiiimmisiiiiimmiiiiiimiiiimiiiijj BIOSCOOP i i DE CONCERTZAAL 1 I ZIERIKZEE E telefoon (01110) 2770 E brengt zaterdagavond E E 24 hijaart =j de extra lange filmvoorstelling E DE GROOTSTE FILM ALLER TIJDEN PRODUCTIE VAN zondere grote bedrijfsruimte in zijn geheel. Nu dit alles gebeurd is, zal de zaak cm 9.30 uur zaterdag-mergen 24 maart worden geopend door burge meester G. Hokken en van 10 tot 12 uur heeft het publiek vrij toegang om de nieuwe zaak te bezichtigen. Het gemeentebestuur van Bruinis se is zeer ingenomen met deze aan winst voor de gemeente Autoschade en spuitwerk kan nu in eigen ge meente worden hersteld. Verkeersvoorzieningen die in de gemeente Vlaardingen moesten wor den getroffen waren oorzaak van de verhuizing van automobielbedrijf Brokx B.V. De nieuwe zaak heeft een voorraad bromfietsen en fietsen o.a. de merken Honda en Puch, waarvoor het dealerschap kon wor den verkregen. Getracht wordt zo spoedig mogelijk ook voor auto's van bekende merken het dealerschap te verwerven. Nationale paasvee-expositie Den Boseli DEN BOSCH, 22-3. In de Brabant hallen in Den Bosch wordt donder dag 12 april voor de 38e keer de na tionale paasveetentoonstelling ge houden. Op deze expositie, alleen vee- dat bij regionale paasveeten toonstelling in de prijzen is gevallen komt hiervoor in aanmerking, zal dan tevens de algemeen kampioen 1973 worden bekendgemaakt. DRIEBERGEN, 22-3. De Industrie bonden zijn vandaag (vrijdag) de laatste dag van hun vierde aktie- week begonnen met het uitroepen en voortzetten van stakingen bij 47 bedrijven in metaal- en textielin dustrie. Kleuterleidster door vuistslag geveld ARNHEM. 22-3. De 38-jarige Arn hemse geoloog drs. P. B. heeft don derdag de 41-jarige kleuterleidster mej. T. van der Weerd in Schaars- bergen voor de klas met een vuist slag op de kaak bewusteloos gesla gen. Motief was een langlopend me ningsverschil tussen beiden over het voortdurend te laat komen van het zoontje van de geoloog. De kleuterleidster is naar een zie kenhuis in Arnhem gebracht. De po litie heeft tegen de man proces-ver baal opgemaakt. Kampvuur in huiskamer ROTTERDAM, 22-3. Omwonenden van het pand nummer 64 in de Bloemstraat in Rotterdam zagen woensdagavond door de ramen me tershoge vlammen oplaaien. Zij sloegen alarm. De brandweer, die de huiskamerbrand snel wist te be dwingen, ontdekte dat twee jonge mannen een kampvuur hadden ge maakt voor wat extra warmte. De electriciën K. C. (21 jaar) en de 23-jarige Drentenaar T. S. hadden een partij huisvuil op het frame van een kachel gestapeld. Daarop had den zij een houten tafelblad gelegd en de brandstapel aangestoken. De politie heeft tegen beide mannen proces-verbaal opgemaakt wegens opzettelijke brandstichting. Miljoenen herensokken UTRECHT, 22-3. Vorig jaar zijn in ons land 18 miljoen paar herensok ken verkocht en 25 miljoen paar kinderkousen en -maillots. In 1980 zullen er naar waarscliünlijkheid 35 miljoen paar herensokken worden verkocht, zo verwacht het blad „Het Levensmiddelenbedrijf" in een arti kel waarin wordt geconstateerd dat in supermarkten de zgn. „non food- sector" een steeds belangrijker plaats in gaat nemen. Dit is een recordaantal. Deze be drijven tellen rond 39.000 werkne mers. Nieuwe stakingsobjecten zijn vrijdag het tankconstructiebedrijf Ido in Emmen (300 werknemers), Hemaf in Hengelo (250 werknemers in de vitale bedrijfsonderdelen), de stortgieterij in Hengelo <300 werkne mers), de machinefabriek Arnhem (300 werknemers). Stork Diesel in Amsterdam (1000 werknemers), Wil ton Feijenoord (4000 werknemers), Nieuwe Waterweg Rotterdam (300 werknemers) Stork Diesel Rotter dam (100 werknemers) en Gusto in Geleen (250 werknemers). DODELIJKE ONGELUKKEN HUNSEL. De 23-jarige mevrouw O. C. J. van Eindhoven uit Maas tricht is bij een verkeersongeluk in het Limburgse Ittervoorl (gem. Hun- sel) om het leven gekomen. De auto, waarin zij zat, reed plotseling een kruispunt op en werd aangereden door een andere wagen. HEERENVEEN. De 55-jarige J. Cort is woensdagmiddag bij het oversteken op de fiets van Rijksweg 32 in zijn woonplaats Heerenveen om het leven gekomen toen hij werd gegrepen door een auto. VLIJMEN. Het 5-jarig meisje P. van (jen Hurk is in haar woonplaats Vlijmen (N.B.) met haar fietsje ge vallen en onder een vuilnisauto te rechtgekomen. Zij was op slag dood. De chauffeur had niets gemerkt. BERGEN OP ZOOM. In het zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom is de 16-jarige A. Cleiren uit die plaats -overleden aan de verwon dingen die hij kort tevoren bij een aanrijding had opgelopen. Hij reed in Bergen op Zoom met zijn brom fiets tegen een truck met oplegger die rechtsaf sloeg. AALTEN. De 79-jarige G. J. Beu kelaar is in zijn woonplaats Aalten om het leven gekomen. Hij reed met de fiets vanaf een rijwielpad plotse ling de rijweg op en werd geschept door een personenauto. SASSENHEIM. In Lisse is een be jaard echtpaar uit Sassenheim op de bromfiets aangereden door een be stelauto. De man, de 80-jarige H. Hijzelendoorn, werd zo ernstig ge wond, dat hij tegen de avond in het academisch ziekenhuis in Leiden is overleden. Zijn 77-jarige echtgenote moest met verwondingen in dit zie kenhuis worden opgenomen. E Aanvang: 20.00 uur. E E Toegang alle leeftijden E E Voorverkoop op de dag van de E E voorstelling van 11.00—12.00 uur aan de kassa. TÏiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Hoge prijzen voor oude auto's GENEVE, 23-3. Op een veiling in Genève zijn donderdag 44 oude au to's van Duitse, Engelse, Franse en Italiaanse makelij voor in totaal bij na twee miljoen Zwitserse franken (circa 1,75 miljoen gulden) in andere handen overgegaan. De hoogste prijs werd betaald voor een tweepersoons Benz uit 190S die 280.000 frank (bijna 250.000 gulden) opbracht, terwijl voor een tweepersoons sportwagen van Mer cedes-Benz 240.000 frank (ruim 210.000 gulden) werd neergeteld. Interessant praatje over geschiedenis van het brood HAAMSTEDE, 23-3. De jaarver gadering van de Hervormde Vrou wenvereniging en de Mannenvereni- ging stond dit jaar in het teken van het brood. De heer P. G. Rotte, leraar aan de technische schoolde Zierikzee, was uitgenodigd om te komen vertellen over zijn studie, die hij niet alleen uit hoofde van zijn beroep, maar ook als hobby, maakt over het dagelijks- brood en zijn vormgeving. Broodfolklore De heer P. G. Rotte, sprak naar aanleiding van zijn studie over „de betekenis van de folklore en de ont wikkeling van broodsoorten en ge- bakvormen": het brood is zo oud als de wereld, vanpf de eerste ge- woners onzer planeet heeft men „brood" gekend zijn het in uiterst primitieve vorm en samenstelling. Opgravingen in Mesopot'hamië, het land van Indus en Ganges en in Zwitserland (bewoners van paalwo ningen) hebben zulks bevestigd. On derscheid tussen gewoon brood en sacraal brood: brood werd bovenna tuurlijke invloed toegekend, later „offerbrood'' en velerlei voorwerpen die vanuit de heidense offercultus vaak via de kloosterbakkerijen dei- vroege middeleeuwen „gekerstend" zijn naar onze christelijke bescha ving. Daarvan zijn talrijke voorbeel den te noemen, zoals figuren van St. Nicolaasfeest, broodvormen van Kerstfeest, figuren van rond het palmpaas- en paasfeest, maar ook van de gewone feestelijke gebeurte nissen van geboortefeest, verjaardag en b.v. vijftigste verjaardag („Abra ham'' voor 50-jarigen). Overal in ons land, ook in Zeeland kennen we ver schillende gebaksoorten en brood vormen, die teruggaan op de voor christelijke tijd, waarin soms puur heidense gebruiken-met-hun-voor- werpen, gemetamoforseerd zijn in zgn. christelijke gewoonten en waar bij soms bakprodukten tevoorschijn komen die ontleend zijn aan oud- germaanse offerfeesten en heidense gebruiken. Nadruk viel op onze Schouwse „palmpaes", bestaande uit een brood-vogel (paardje) en een be rijder van brood en op de Schouwse „stokbeschuit'' als een van het aller oudste geboortegebak, ontwikkeld uit het zgn. „kindermanstuk". Dit laatste gebak - aanvankelijk eenbak- produkt van de oude bakers, en vaak getracteerd bij de kaneel - werd ge demonstreerd. Demonstratie Maar het bleef niet bij praten al leen. Na de pauze demonsteerde de heer Rotte tot groot genoegen, van de aanwezige dames, hoe men ook vandaag nog erg gemakkelijk (naai zij n zeggen) het Schouwse „stokbe schuit"' kan vervaardigen. Bovendien had hij de moeite genomen om uit verschillende delen van Nederland typische gebakprodukten te laten komen. Ook zijn leerlingen hadden zich niet onbetuigd gelaten. Al deze produkten ten toon gesteld en van het „stokbeschuit" kon worden ge- proeft. Terwijl in de oven het beschuit gebakken werd, konden vele dames adviezen vragen over hun moeilijk heden, bij het bakken van boterkoek cake en dergelijke. Ter opluistering, was in de zaal ook een zeer uitgebreide stand van bakkerij Gelijnse aanwezig met al le mogelijke broodsoorten, die mo menteel te verkrijgen zijn. Zowel de produkten die de heer Rotte had mee gebracht als die van de firma Ge lijnse, aangevuld met. veel geschon ken andere prijzen, waren bestemd voor de verloting. Te voren had de voorzitter de heer P. Slager in een korte meditatie gewezen op de grote betékenis van „Het Brood des Le vens" waarvan op vele plaatsen in de 'bijbel geschreven wordt. Declamatie Zoals steeds werd ook door enke le leden declamatie ten gehore ge bracht en werd er veel gezongen. De beide verenigingen die elk meer dan 40 jaar stand hebben gehouden, zijn nog kerngezond. Dat blijkt wel als men uit dc jaar verslagen leest dat ze steeds op ge varieerde wijze hun programma's samen stellen en uitvoeren. Dat ze daarbij ook financieel gezond zijn blijkt wel uit enkele grote giften die met name de Vrouwenvex-eniging elk jaar schenkt aan de Kerkvoogdij, waarbij dan voor deze avond de op brengst van de verloting weer be schikbaar gesteld werd, voor de ver betering van de keuken van deze fraaie recreatiezaal, die deze winter in gebruik genomen kon worden. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 24 en zondag 25 maart 1973 Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. d)1115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, (01113) 1280, neemt waar voor voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel. (01110)-2180, heeft dienst Vrijdag 23 maart E Zierikzee E Huis van Nassau, ledenvergadering E Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Haamstede Camping Duinrand, recreatiezaal, 19.30 uur, kinderkoor „Westelijk E Schouwen". Zaterdag 24 maart E Zierikzee E Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel- ling „De Tien Geboden". E Haamstede E Camping Duinrand, recreatiezaal, E 14.00 uur kinderkoor „Westelijk E Schouwen". Recreatiezaal Geref. kerk, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. E Maandag 26 maart Brouwershaven E Hotel Graaf Floris V, 20.00 uur, Oranjevereniging. Dinsdag 27 maart E Zierikzee E Joh. Louis de Jongeschool, 19.00- 22.00 uur, kijk- en kontaktavond. E Brouwershaven E Jeugdgebouw, 20.00 uur, jubileum afd. Plattelandsvrouwen Bond- E Woensdag 28 maart Zierikzee Jan W. van den Doelschool, 19.00 en zjj 22.00 uur, kijk- en kontaktavond, tc- E vens tentoonstelling zelfgemaakt E werkstuk „Woningbouw in Zierik- E zee". E Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge- meenteraad. Dorpshuis, 9.30 uur v.m., Ver. Onder wijzers en Onderwijzeressen op Schouwen-Duiveland. Flitsen uit het buitenland LAS VEGAS. De Amerikaanse ne ger-cabaretier Sammy Davis heeft 5.900 dollar beschikbaar gesteld voor de borgsom die tién indianen moeten betalen om in afwachting van hun proces in vrijheid gesteld te kunnen worden. WAKEFIELD. Vermoedelijk drie mijnwerkers zijn omgekomen en vier worden vermist toen in een kolen mijn in het Engelse Wakefield een mijngang op 235 meter diepte plot seling door een golf water werd ge troffen. LONDEN. De tunnel onder Het Kanaal tussen Frankrijk en Enge land kan in 1980 worden geopend als deze zomer wordt besloten het plan uit te voeren, zo staat in een rapport dat de Britse regering hierover woensdag heeft gepubliceerd. MEXICO. Een #roep handelaars in onroerende goederen heeft een deel van het gebied van het internatio nale vliegveld van .Mexico aan ar beiders verkodfti die daarop hun huizen wilde bouwen. Dit heeft de politie in Mexico meegedeeld. TEL AVIV. Het Israëlische blad „Davar" heeft meegedeeld dat vol gens het officiële rapport van de afdeling toxicologie van het medi sche instituut de piloot van de Libi sche „Boeing" die boven de Sinai was neex-geschoten, Jacques Bourges 0,5-miligram van een barbituraat in zijn bloed had. BELFAST. Een invloedrijke rooms-kal'holieke groepering in Noord-Ierlan'd heeft een beroep ge daan op de voorlopige vleugel van het Ierse republikeinse leger (IRA) met onmiddellijke ingang een be stand. af te kondigen teneinde ertoe bij te dragen dat een goede sfeer wordt geschapen voor de uitvoering' van het pas gepubliceerde Britse plan voor een hervorming in Noord- Ierland. SANTIAGO. De 15 Chileense mi nisters hebben donderdagavond hun ontslag aangeboden om de. marxisti sche president Salvador Allende in dc gelegenheid te stellen zijn kabinet te reorganiseren. DJAKARTA. President Soeharto is heden (vrijdagochtend) voor het volkscongres beëdigd voor een twee de ambtstermijn van vijf jaar. Fraaie vondsten DENEKAMP, 21-3. Op het terrein „De Borchert" te Denekamp (2 ha), dat voor nieuwbouw is bestemd, is in het afgelopen jaar een Germaan se nederzetting uit de eerste en tweede eeuw opgegraven. Er werden vijftien boerderijplattegronden aan getroffen, waarvan er zeven gaaf waren. In een van de boerderijen werden - zo meldt de Koninklijke Nederlandse oudheidkundige Bond - fraaie aanwijzingen van het stalge- deelte gevonden, namelijk acht vee boxen. Deze waren twee meter breed. Heel veel nieuwe uiofTNlleii Vj/j ROUW BOETIEK VVcststraat 5-7 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2