MEJ. J. P. VERIIAGE NAM AFSCHEID VAN BEKENDE SPEELGOEDZAAK IN ZIERIKZEESE ST. DOMUSSTRAAT STREEKMEl AVS De heer J. A. van 't Leven halve eeuw drukker van Bruinisse Ouders leerlingen basisschool Serooskerke „in de banken" Bruinisse kreeg er moderne zaak hij Het begon mei borstels, zeven en negotie Mej. Verhage afscheid van winkel, speelgoed en kinderen (Foto: Zierilczeësche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-3. Elders in dit nummer wordt mel ding gemaakt van het opgaan (per 1 maart jl.) van de aloude, bekende Zierikzeese zaak Speelgoedhuis Ver hage in de firma Joh. de Vries, eigenaar de heer P. Verhage. Deze samenvoeging van zaken betekent dat voor de oud-eigenaresse, mej. J. P. Verhage, thans een periode is aangebroken zonder dagelijkse inzet en ac tiviteiten op het variërende terrein van speelgoed voor jong en oud. Vele honderden kinderen, al dan niet met vader of moeder wisten elk jaar opnieuw de weg naar het speelgoeddomein van mejuffrouw Verhage te vinden. Vele „kleintjes" van vóór de oorlog komen er ook nu weer: als vader of als moeder. Nog net als voor de oorlog boeien de aanlokkelijke zaken in de etalage de aandacht van de langskomende jeugd Zaïulzuigen op kentering Zijpe-Grevelingen-Kraininer Voor mejuffrouw Verhage zal dit nu niet meer het toneel van alledag zijn. maar ze vindt het bijzonder prettig te weten dat de naam „Speel- goedhuis Verhage" onveranderd zal blijven bestaan en dat bovendien de winkel - zoals dat heet - in „de fa milie" blijft. Jo Verhage (voor velen immers „tante Jo") werd 67 jaar ge leden als een „echte Zierikzeese" ge boren haar moeder was een Zierik zeese (geboren 1879) en vader kwam ook van hier (geb. 1876). De groot ouders Verhage waren uit Goes ge komen om in Zierikzee een borstel en zevenmakerij te beginnen in de Nobelstraat. De vader van Jo Ver hage kwam als knecht bij zijn vader te werken, Mejuffrouw Verhage weet zich nog bijzonder goed te herinne ren dat hij met borstels en zeven op een hondekar de boer op ging, en dat ook wel te voet. „Het waren toen magere jaren. Vooral ook toen vader een borstelmakerij begon in de Venkelstraat". „Negotie" Mejuffrouw Verhage diept verder uit het verleden op dat haar ouders bij het in 1902 gesloten huwelijk gingen' wonen .in het huisje tegen- het Lange Groenendal in de St. Domusstraat, waarin later gedurende vele jaren de familie Verschuur heeft gewoond. In dal huisje werd de grondslag gelegd voor het latere Speelgoedhuis. „Moeder kreeg vijf- en-twintig gulden bij haar huwelijk, kocht er „negotie" (kop en schotels en dergelijke) voor en begon er een winkeltje mee. Later verhuisden we naar hel pand waarin tot vandaag de dag de zaak gebleven is en daar verkochten we niet alleen galante rieën. maar begonnen we ook met speelgoed". De eerste jaren hielp juffrouw Verhage - dat was gewoon in die tijd in het huishouden, maar later Kennismaking met nieuwe leermiddelen SEROOSKERKE, 20-3. De open bare basisschool organiseerde een ouderavond, met als originele vari ant dat de ouders de plaats innamen van de leerlingen en mochten wer ken met de nieuwe leermiddelen, stapte ze over in de zaak. Dat heeft ze zo'n vijf-en-veertig jaar volge houden, waarvan bijna dertig jaar als eigenares. In al die jaren vonden veel veranderingen en uitbreidingen plaats. Tot tweemaal toe stond ze voor de bijzonder moeizame taak de zaak vrijwel geheel opnieuw op te bou wen: bij terugkeer na evacuatie in oorlogstijd in 1945 en opnieuw in 1953 na de watersnood. In de oorlog was de winkel vrijwel tot puin ge raakt door een voltreffer en bij de watersnood ontstond voor de tweede maal zeer ernstige schade. Ondanks de grote ravage slaagde mejuffrouw Verhage er beide keren in de zaak weer geheel „als nieuw" op te bou wen. „In 1957 besloot ik over te gaan op de verkoop van uitsluitend speel goed en zo bleef het tot nu toe". Tweemaal opgebouwd Natuurlijk heeft mejuffrouw Ver hage een uitgesproken mening over speelgoed. Zet vindt dat er eigenlijk op dit gebied* niet zo veel is veran derd. „Maar op één punt geldt dat niet. En dat is de kwaliteit: die is oneindig veel verbeterd. Vroeger was er veel „blikgoed": dat is nu van hout. Natuurlijk zijn er toch wel spulletjes uit de winkel verdwenen: de tollen, hoepels en diabolo's, speci aal op poppengebied is er ook veel veranderd. Het speelgoed van tegen woordig voldoet veel meer, is meer uitgekiend en verantwoord. Er wordt door de ouders van nu ook meer doelbewust gekocht, het publiek wordt op speelgoedgebied veel beter voorgelicht", zo meent mejuffrouw Verhage. Velen denken overigens dat er te genwoordig minder „gespeeld" zou worden dan vroeger maar dat is toch niet het geval: het zijn juist vooral de spellen op allerlei gebied die in trek zijn. waarover zij van de jeugd al veel hadden gehoord. Een welkomstwoord werd gespro ken door het schoolhoofd, de heer D. van Langevelde. die de aanwe zigen in vijf groepen verdeelde. Elke groep mocht een half uur lang zelfstandig werken met de ver schillende leermiddelen voor de vol gende vakken: aardrijkskunde (met projektor en koptelefoon), profax, Wandelen Ondanks haar drukke leven met de winkel heeft „tante Jo" kans ge zien om fit te blijven. Ze was te Zie rikzee altijd een bekend beoefenaar ster van de wandelsport, deed zelfs vijf maal mee aan de grote Nijmeeg se vierdaagse en ook nog eens tien maal aan de Zierikzeese Avondvier daagse, waarvoor ze ook actief was als bestuurlid. Bovendien was ze in de jaren voor de oorlog leidster van de toen actie ve Oranje-garde en gedurende vele jaren had zij het beheer over de fi nanciën van de gymnastiekvereni ging „Olympia". Jo Verhage meente terecht dat ze wel geleerd heeft wat werken is. Daarom is ze nu best tevreden met* haar ruime keus in de Krepelstraat, niet eens zo ver van de St. Domus straat, waar de naam Speelgoedhuis Verhage immers zal blijven voortbe staan Ophokplichl voor postduiven in Zeeland Ter voorkoming van door postdui ven aan te richten schade aan land en tuinbouwgewassen heeft de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, na overleg met de voorzitters van de districtsraden aan alle gemeentebesturen in de pro vincie geadviserd het ophekgebod voor postduiven vast te stellen over de periode van 26 maart t/m 5 mei 1972. Tegen het doen uitvliegen dei- duiven na 17.30 bestaan geen bezwa- Ver. van Onderwijzers(essen) op Schouwen-Duiveland Op woensdag 28 maart a.s. wordt in het dorpshuis te Bruinisse de al gemene vergadering gehouden van de Vereniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen op Schouwen- Duiveland. Bestuursverkiezing is noodzakelijk door aftreden van de heren J. L. Kristelij.n en A. Paauwe die niet herkiesbaar zijn. Een met dia's verluchte causerie wordt ge houden door drs. C. de Korte over: „Natuurbehoud in het Noordpoolge bied" en „IJsberenonderzoek op Spitsbergen". Na de vergadering wordt een excursie gemaakt naar het blcembcllenbedrijf P. L. van Wave- ren te Sirjansland. ZIERIKZEE Jaarverslag gemeentearchief van Zierikzee Vastgekoppeld aan het verslag ever 1972 van het gemeentemuseum Zierikzee ,2ie ook eldeis in dit num mer verscheen deze week het jaar verslag over dezelfde priode van de gemeentearchieven, waaruit o.a. Llijkt dat vooral de boekerij kan bo gen op een groot aantal aanwinsten „namelijk niet minder dan 56 wer ken. Van dit aantal werden 27 ge schriften geschenken door mevr. G. Westendorp Boerma-Sehlosser te Zierikzee. Verder schonk mevr. Wes tendorp Boerma de aantekeningen en dckumenlatie van wijlen haar echt genoot dr. J. J. Westendorp Boerma, betreffende de w ..tersnooduxtgave „Gekwelde Grond;" en de waters- noodiamp in het algemeen (1953). Tot de aanwinsten van het archief verkregen in 1972, behoort ook een notitieboekje, inhoudende gegevens over op last van de Duitse bezetter ingeleverd koperwerk, (1941) en ver der een huwelijksaankondiging van Andries van der Vlies en Maria Ad- riana IJzerman, gericht aan J. Mu- lock Houwer, (30 november 1829). (Verkregen door bemiddeling Rijks archief in Drente). Ir. het verslag wordt meegedeeld dat in 1972 een begin werd gemaakt met uitbreiding op beperkte schaal van de bestaande archiefkluis. Ten behoeve van de uitgave „Zierikzee, vroeger en nu", door wijlen J. J. Westendorp Boerma en prof. dr. C. A. van Swigchem, werd een ruime selectie illustratiemateriaal uit de hïstovisch-topografische atlas van Zierikzee bijeengebracht en ter be schikking gesteld. Het door archiva ris W. H. Keikes ontworpen water- geuzenspel met schepen en geschut onder de titel ,,'d Overgang van Zie rikzee", (1572), werd een groot suc ces, maar eer. en ander, dat diende als historische omlijsting van de zo- merreunie der Stichting Ronde- en Platbodemjachten, v.oeg bijzonder veel tijd en voorbereiding. Medewerking werd verleend bij een onderzoek raar de structuur van het Zierikzeese patriciaat in de 17e en 18e eeuw, ten behoeve van par ticulieren werden verschillende ge nealogische inlichtingen verstrekt. taal en rekenen, groepslezen, boetse ren en schilderen of tekenen. Om het half uur wisselden de groepen. Pro fax en boetseren bleken de favoriete vakken en hiervoor was een half uur wel wat aan de krappe kant. Laat in de avond keerden de ouders vol kleiwerken en schilderstukken huis waarts. Het ligt in de bedoeling nog eens zo'n avond te organiseren, ten einde ook de ditmaal afwezige ou ders een kans te geven. OOSTERLAND Het overlijden van dr. G. J. N. Vleugels Schutter Zeer tot onze spijt is in het „in memoriam", opgenomen in het dins dagnummer en gewijd aan dr. G. J. N. Vleugels Schutter te Amersfooi-t, het woord huisarts blijven staan, terwijl dr. Vleugels Schutter een gerenommeerd huidarts is geweest. Een oprecht exeuur voor deze spij tige fout. Red. BRUINISSE Sloop krotwoningen Twee oude pandjes in de Molen straat. vroeger bewoond door de fa milie Verspoor-Bal bestemd voor de sloop, tot voer kort als pakhuis in gebruik, werden door de sloopgrage jeugd zover afgebroken, dat gevaar voer ongelukken ontstond: Sloper J. Gil jam heeft er korte metten mee gemaakt. Als over enkele maanden ook het pakhuis van de heer C. Ba- lijn zal zijn ontruimd komt daar een strook grond vrij voor een rijtje nieuwe woningen. Het motorschip TH 36 Uit. de industriehaven te Bruinisse vertrok het motorschip Th. 36. In deze Noordzeekotter van de firma S. L. Schot te Tholen is door de firma L. Padmos en Zoon een nieuwe 510 pk. Deutz Dieselmotor geplaatst van 1650 toeren per minuut. De firma D. van Duivendijk en Zo nen voorzag 'het schip van een nieu we Hodi-straalbuis. Casco Noordzeekotter In de haven (industriehaven) te (Bruinisse arriveerde het casco van de Noordzeekotter H. A. (Harlingen ,74). Dit casco werd door scheepswerf Vellhuijs in Zuidbroek gebouwd voor rekening van de firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse, die het schip ver kocht aan Gebrs. Van der Veen uit Harlingen. De afmetingen van het schip zijn: 29 x 7 x 3.55 m hol. In dit schip zal een Stork-Werkspoor Die selmotor worden geplaatst van 900 pk met 750 omw. per minuut. Het schip zal bij de firma Padmos geheel bedrijfsklaar worden gemaakt. BRUINISSE, 21-3. Op vrijdag 23 maart aanstaande herdmkt de heer J. A. van 't Leven de dag waarop hij vijftig jaar geleden te Bruinisse zijn eerste schreden zette op liet rijk geschakeerde gebied van de druk kerswereld en de typografie. Een halve eeuw geleden immers begon de heer Van :t Leven als één van de weinige Bruse jongens die niet kezen voor „het land" of „het wa ter". als leerling lypograaf-drukker op de toenmalige drukkerij van de heer J. van der Wal te Bruinisse. De heer Jaap van 't Leven, zeen van de doipsveldwaehler, zou zijn hele le ven het drukkersvak trouw blijven, evenals trouwens zijn broer Cor, die echter elders zijn bestaan vond. De heer Jaap van 't Leven bleef de drukkerij te Bruinisse trouw. Hij leerde niet alleen het „zettersvak", maar kon ook de degelpers en de grote pers als drukker bedienen. Ve le boeken uit het Uitgeversfonds van Van der Wal werden door hem ge zet en gedrukt. En niet te vergeten de scheurkalender, „Uit de Fontei nen des Heils". In 1941 stierf de eigenaar. De „meesterknecht" Van 't Leven zette de zaak voor rekening van de wedu we voort, tot eind 1943 het bericht kwam, dat Bruinisse moest worden geëvacueerd. De zaak was toen, wat de uitgeve rij betreft, intussen overgegaan aan de firma Dijkstra in Groningen. Het gezin Van 't Leven verhuisde mee naar Groningen, maal keerde in 1945 weer naar Bruinisse tferug. Drogisterij en boekhandel De heer Van 't Leven zag kans voor zichzelf te beginnen, niet in het oude pand van Van der Wal, maar enkele huizen verder, in het oude café Koene En daar wordt de zaak thans nog voortgezet: vóór de win kel. niet de drogisterij en boekhandel zoals dat ook in de oude zaak was. Achter de drukkerij, bescheidener van oppervlakte, dan de oude zaak waarin Van 't Leven begon, maar qua omzet toch heel belangrijk. En zo zal de heer Van 't Leven nog wel enkele jaren zijn drukkersbedrijf runnen. Enkele zoons kozen ook het typografisch bedrijf als hun levens doel, maar ze volgden de weg van hun oom en zochten het elders. Of zij ooit .de zaak, door Van der Wal omstreeks 1900 gesticht en door Van 't Leven voortgezet, zullen overne men, ligt nog in de toekomst ver borgen. ZOXNEMAIRE Uitvoering verenigingen Vrijdag j.l. werd in het vereni gingsgebouw in van de Bijlstraat de tweede uitvoering gehouden, georga niseerd door viër verenigingen uit Zonnemaire. In zijn welkomswoord kon de heer A. Dane een flink aantal aanwezigen begroeten, waarna een toneelgroep uit Zonnemaire het blij spel genaamd: „Een maand voor waardelijk" opvoerde. De zaal was gfetuige van een leuk stuk, dat door de spelers op vlotte en humoristische wijze gebracht werd. In de pauze werd een verloting gehouden, waar voor erg veel prijzen beschikbaar waren. De opbrengst van 1 5.30,- was dan ook zeker een succes. Hierna was het officiël gedeelte ten einde en werd onder leiding van Jaap en Kees de avond besloten met een ge zellig bal. ZIJPE, 21-3. Op de kentering van Zij pc, Grevelingen en- Krammer oostelijk van de haveningang van de siuisingang. te Bruinisse is een zand zuiger begonnen met het zuigen van zar.d, dat een belemmering vormt op dat punt cm een bepaalde oude route te varen, zender in een verondieping vast te blijven zitten. Het thema brood kent bij bakkerij Spelt talrijke varianten, als: tijger- brood, snijders, stengelbrood, vlecht- brood, Winslones, stokbrood, naast uiteraard de meer gebruikelijke broodsoorten. De moderne her-ingerichte zaak - met smaakvolle verlichting en dito wandbekleding - werd geopend door burgemeester G- Hokken, die het echtpaar Spelt feliciteerde met deze modernisering. Bruinisse heeft nu een typische speciaalzaak gekregen met een gevarieerd sortiment, smaakvol tentoongesteld in royale vitrines en kijk-wijs-toonbanken. De mosselarij Door de mosselkwekers wordt nu bijna alleen nog op „bestelling" aan gevoerd. terwijl de kweker-hande laars zelf wekelijks uit hun ..natte voorraden de kweekpercelen. aan voeren op hun verwater percelen. Vorige week waren dat plm. 15.000 tonnen, een respectabele hoeveelheid de tijd van aanvoer en de vergevor derdheid van het seizoen in aanmer king genomen. Het: zand is ook op 'dit punt en verderop voortdurend in beweging. De vorm van. de oude Krammerplaat waarovex' de Greveling'endam is aangelegd wijzigt zich en soms vormt de ontstane stroom wel eens een gevaar voor de dam, zoals vorig jaar bij het hotel Grevelingen. Steenstortingen of grondlopers wor den dan aangelegd om de stroom van richting te doen veranderen. Levering aan supermarkten De kruidenierswaren zijn er dus uitgevallen, maar daar staat tegen over de levering van koek, banket en brood aan een tweetal super markten. „U bent met deze speciaal zaak op de goede weg", aldus de burgemeester in zijn openingstoe spraak. Ondanks de voetballerij op de beeldbuis, waren velen gekomen om de familie Spelt te feliciteren. De vernieuwde zaak was versierd met talrijke bloemstukken. Een eerdere verbouwing van deze zaak vond veertien jaar geleden plaats door de familie De Waal. Kotter verkocht Bru 30. een mosselkotter, die al enige tijd in de oude vissershaven (nu industriehaven) lag, omdat de ei genaar zelf, schipper J. Jumelet Jzn„ het bedrijf niet meer met zijn eigen schip uitoefende, is verkocht -naar Ierland. Het schip zal echter motorisch in Dordrecht nog een opknapbeurt on dergaan. En zo verminderde de vis sersvloot weer met een schip. Een opname gemaakt bij gelegenheid van de heropening van drukkerij Van 't Leven na de oorlog in hel voormalige café Koene. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bakkerij Spelt in brood en banket BRUINISSE, 21-3.'Een lenteverrassing voor Bruinisse, was de opening van de speciaalzaak in brood-banket en chocolaterie van de heer D. Spelt, die de kruidenierswaren heeft afgestoten, omdat hij mikt op specialiteiten, behalve bestaande uit dé algemeen bekende brood- cn gebaksoorten, ook uit specifiek Zeeuwse zaken, als bolussen en palingbrood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6