STREEKNIEUWS Ledenvergadering christelijke kleuterschool te Oosterland KREDIET VOOR PLAN CENTRALE BEGRAAFPLAATS Serooskerke verliest zijn grintstraten VRAGEN AAN MINISTER OVER BEHOED „SCHELPHOEK" DREIGENDE AFBRAAK VAN BOERDERIJ „DE PUTMEET" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 maart 1973 Nr. 21255 (Van onze ledakteur) SCHARENDIJKE, 21-3. I)e lente begint in ieder geval dit jaar met liet - naar onze smaak - niet zo opwek kende bericht, dat de oude boerderij „De Putmeet", op het Bethleliemplein te Scharendijke, wordt afge broken. Op grond van een planologische ontwikkeling wordt dit vroeg negentiende eeuwse boerderijtje be dreigd. De boerderij is vijf jaar eigendom van de ge meente, maar „de bijl ligt airede aan de wortel der boom". „De Putmeet' is nu juist een boerderijtype, waarvan er bij de stormramp van 1953 vele zijn verloren gegaan. Op de nog resterende boerderijtjes moet men dus wel zuinig zijn. Toegegeven, de kwaliteit van het gebouw is niet meer zo best, maar met de huidige restauratiemogelijkheden en kundig heden, zegt dit totaal niets. Er kan zonder enige twijfel een juweeltje van gemaakt worden. De boerderij wordt beschouwd als sta-in-de weg in het raam van het bestemmingsplan, dat dezelfde naam draagt als het gebouw: bestem mingsplan „Putmeet". Er komt van de Plalteweg af een ontsluitingsweg naar het genoemde bestemmingsplan. Dc weg is niet dwars door de boer derij geprejekteerd, maar het wordt wel een soort raaklijn langs het ge bouw en in dier voege wordt de toe komstige situering derhalve wel on gunstiger. Hoe ook, het is duidelijk dat be houd van de boerderij tevoren niet is ingecalculeerd in het - overigens voor Scharendijke - wel noodzakelij ke bestemmingsplan. „Niet te redden" Burgemeester S. Francke is zeer positief in zijn verklaring, dat „De Putmeet" niet te redden is. In het huidig stadium en het patroon van het bestemmingsplan in handen, is er geen plaats voor een boerderij, die - eenmaal afgebroken - uiter aard niet meer te vervangen is. Mo- m er te c-l wordt het gebouw nog ver huurd als zomerwoning, maar de be woners krijgen aanzegging voor een bepaalde datum de boerderij te ont ruimen. Dan rest er niet veel tijd meer. of de slopers komen. Bestemmings- mogelijkheid? Mede gelet op de situering bij het' water en het aangrenzende gebouw, lijkt het ons zinvol ook in hel laat ste stadium van ..De Putmeet"' ei ther voor in het krijt te treden. Er is wel eens gezocht raar ruimte Een 'overzicht van de lotaalsituc- ring. voor een klein landbouwmuseum. Een typischer Schouwse behuizing zou men er niet voor kunnen vin den. Los van een eventuele bestem ming evenwel is afbraak - onder druk van de planologie- van derge lijke bouwsels iets wat niet meer past in deze tijd. Begrip voor 't historisch bezit en het typisch eigene van de (een) streek, is gewoon een loodzwa re plicht. wil men zich niet de ver ontwaardiging ook van een toekom stig geslacht op de hals halen. Drei gingen alom, dat is duidelijk: van daag een brok natuur, morgen een ZIERIKZEE Luitenant-kolonels Kruisinga brengen bezoek aan Leger des Heils Op zóndag 25 maart aanstaande zullen luitenant-kolonel en me vrouw A. Kruisinga een bezoek brengen aan het Leger des Heils te Zierikzee. Onder hun leiding zal de morgensamenkomst, (10.00 uur), plaatsvinden in ..De Lichtboei' De kolonels Kruisinga waren ge durende vele jaren divisie-officieren en daarna hadden ze de leiding van de Leger des Heils-kweekschool bij de opleiding van jonge kadetten tot het. officierschap. Zo kregen de offi cieren te Zierikzee een opleiding on der bevel van de kolonels Kruisinga, die z.e a.s zondag mogen begroeten als veldsecretaris van het Leger des Heils. De kolonels hebben thans het bevel over 108 evangelisatieposten. Allen zijn in de bijzondere samen komst zondagmorgen a.s. van harte welkom in „De Lichtboei' Erg fraaie gevel met een harmoni sche ritmiek van ramen en denr. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) bosfragment, dan een aangetast dorpsgezicht, een intiem poldertje en overmorgen een oude boerderij. En altijd maar vragen: „wat krijgen we ervoor terug?" Filmvoorstelling „De Tien Geboden" in de Concertzaal Zaterdagavond wordt in de Zierik- zeese Concertzaal vertoond Cecil B. De Mille's befaamde spektakelstuk „De Tien Geboden", met in de hoofd rollen o.a. Charlton Heston. Yul Brynner en Anne Baxter De film „De Tien Geboden" brengt op dramati sche wijze het aloude bijbelverhaal van Mozes in beeld. Het filmverhaal omvat de periode vanaf Mozes' ge boorte, de geschiedenis met het bie zen mandje in de Nijl, zijn opvoeding aan het hol' van de Pharao, tot het moment dat Mozes het Joodse volk tot aan de grens van het Beloofde Land brengt. De film werd voor een deel op de authentieke plaatsen in Egypte op genomen en toont verder de geschie denis van het brandende braambos, de tien plagen van Egypte, de uit eindelijk exodus van de joden uit Egypte en de wonderbaarlijke ont snapping aan de achtervolgende sol daten van Pharao. dwars door de Rode Zee. Het hoogte punt van de film komt op het moment dat Mozes op de top van de berg Sinai de tien geboden ontvangt en tenslotte Mozes' bittere teleurstelling als hij bij zijn terugkomst zijn volk het gouden kalf ziet aanbidden. Het joodse volk moet echter nog veertig jaar dooi de woestijn trekken voor zij "t Be loofde Land mogen betreden. Voor Mozes zelf is dit echter niet wegge legd terwijl zijn volk de Jordaan overtrekt naar „het land overvloei end van melk en honing" beklimt Mozes de berg Nebo om daar een zaam te sterven. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U be^Twlkom bij uw 4*^(s:y»arbank voor SALARIS <»f PENSIOEN RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Hoop op start dit jaar van bouw nieuwe school OOSTERLAND. 21-3. Er bestond deze week marr matige belangstel ling voor de algemene ledenverga dering van de Christelijke kleuter school: „Radda Barnen", gehouden in het Herv. Verenigingsgebouw, on der voorzitterschap van de heer Adr. Bal Az. Deze sprak een welkomswoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de teide leerkrachten, mevr. M. K. Bei je. hcofd, mevr. S. Dalebout-van Lijke, leidster en de hulpleidster, mevr. van Geveren-Gast. Na mededelingen dat de wethouder van onderwijs, de heer Gverbeeke, verhinderd was, en dat het bestuurs lid de heer L. Meerman, onverwacht in het ziekenhuis moest worden op genomen. las de voorzitter Ps. 103 en ging voor in gebed. De fin ncieën De secretaris-penningmeester, de heer Jac. van den Houten deed ver slag van de kas van het „Van Ves- sèmfends". De inkomsten waren over 1972 1" 1858,38. de uitgaven f 12(37,80, een goed slot van f 590,58. De admi nistrateur, de heer J. Stuij, las de exploitatierekening voor van de school, waarvan een bedrag in in komsten en uitgaven van f 66.733.69 uit de bus kwam. met een nadelig saldo van f 3.007 ,99. De commissie van toezicht had alle bescheiden ge controleerd. Bij monde van de heer Jac. van Haaiten werd vermeld dat alles in goede orde was aan getrof fen. De voorzitter dankte alle heren voor hun werk. Bij de bestuursverkiezingen werd in de vakature ontslaan door het af treden \an de heer W. van den Bos, gekozen de heer J. F. Slingerland en werden de beide aftredende be stuursleden. de heren D. Bouman en L. Meerman, bij acclamatie herko zen. In de plaats van de heer van Haatten werd in de commissie van toezicht benoemd de heer Joh. Dorst Janz., als plaatsvervangend lid, de heer L. de Bruine Johz. Jaarverslag Hierna volgde het jaaroverzicht door mevr. Beijc over 1972. Per 1 januari waren er 71 kleuters op de school. In juni werd de jaarlijkse tentoon stel ling gehouden van het werk der kleuters. Ook werd in deze maand cp feestelijke wijze afscheid genomen van 40 kleuters. Er werd niet een middag uitgegaan, maar men liet een kindergoochelaar ko men, die de kleinen kostelijk heeft bezig gehouden. 15 kinderen gingen naar de Openbare, 21 naa. de Chris telijke school, terwijl er 4 naar Sir Jansland gingen. Half augustus be gon de sehool weer met 10 nieuwe kleuters. Het hoogtepunt in het schooljaar was wel het Kerstfeest. „We mogen'" zo besloot het school hoofd haar ve.slag „weer op een ge zegend schooljaar terugzien' De voorzitter dankte de hoofdleid- ster voor haar verslag en ook het scheidende bestuurslid, de heer Van den Bos. voor het vele gedaan voor het Chr. Kleuteronderwijs. Tot slot deelde de voorzitter mee dat dc hoop bestaat dat nog dit jaar zal kunnen begonnen worden aan de bouw van een kleuterscholencom plex in de nieuwbouw alhier. Hierna vertoorde mevr. Beije nog enige series lichtbeelden van reizen naar het Britse rijk en Venetië. De kleurrijke prenten vielen zeer in de smaak. De voo.zitter was de tolk van de aanwezigen toen hij de hoofd leidster dank bracht voor het ge- bodene, en haan een presentje aan bood. De vergadering werd met dankgebed door de vice-voorzitter, de hee. A. J. Rotte, besloten. Vergadering gemeenteraad Westerschouwen HAAMSTEDE, 21-3. De voltallige raad van de ge meente Westerschouwen lieeft onder leiding van bur gemeester II. P. Everwijn, in een vlot tempo dinsdag avond een omvangrijke agenda afgewerkt. B. en w. verzochten een krediet van f 12.500,om een plan te laten ontwerpen voor een centrale begraafplaats. Een principebesluit voor het aanleggen daarvan, was reeds genomen op 19 mei 1969. In het vastgestelde bestemmings plan Buitengebied Oost is voor een dergelijk plan ruimte gecreëerd. Omdat binnen afzienbare tijd de noodzaak aanwezig, zal zijn van een nieuwe begraafplaats, wilden b. en w. nu van de raad horen dat de centrale begraafplaats aangelegd kon worden op de aangegeven plaats n.l. op de hoek Omloopsweg-Armhoeks- weg, en vroegen het krediet om een plan te laten maken. De heer Dalebout zei dat hij per soonlijk tegen een centrale begraaf plaats is. zoals hij reeds eerder te kennen heeft gegeven. Namens de Prot. Chr. Fractie spre kend was zijn mening dat de genoem de plaats niet geschikt zal zijn van wege te hoge grondwaterstand. Zijn fractiegenoot, de heer Tiele- man wilde wel een krediet beschik baarstellen. maar dan voor een na der onderzoek inzake de geschiktheid van de grond, die nu aangewezen is. Pas als het voorstel in die zin gewij zigd zou worden wilde hij voorstem- Ook de heer Hendrikse (P.v.d.A.- fractie) had enkele bezwaren. Zowel de grondwaterstand als de ligging ten opzichte van het recreatiegebied vond hij een studie waard. Het krediet werd daarna zonder hoofdelijke stemming beschikbaar gesteld voor een nader onderzoek naar een geschikte plaats in bestem- mingsgebied Oost. Het college van b. en w. kan nu toch verder om de noodzakelijke plannen te laten bestuderen. De vereniging De Hollandse Molen, het Kinderkoor Westelijk Schouwen de Stichting C.J.V. kamp te Zierik zee en de Oranjevereniging kunnen op een subsidie rekenen. (Kinderkoor en C.J.V.-kamp een eenmalige bij drage). Besloten werd toe te treden tot de ■Ned. Ver. voor Gemeentebelangen en de ver. Het Nederlandse Wegen congres. Diverse onderwijsverrekeningen met de Chr. Nat. School werden vlug afgehandeld. De voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1971 werd op ad vies van de commissie tot nazien der rekeningen goedgekeurd. De heer Lustig (P.v.d.A.) drong er op aan dat op de bestemmingsplannen, de marktrente berekend zou worden inplaats van een omslag-percentage zoals nu gedaan wordt. Dit zou vol gens hem hei tekort op de begroting kleiner maken. De voorzitter zegde een onderzoek toe, en zo nodig na dere voorstellen. De heer J. C. Hen drikse werd gekozen als lid in de Comm. voor de middenstand en het kleinbedrijf. Hij verkreeg tien stem men, terwijl zijn fractiegenoot, de heer J. Lustig met 11 stemmen als zijn plaatsvervanger werd aangewe zen. De verordening vermakelijkheids belasting daterend uit 1961 werd herzien. Voor de plaatselijke vereni gingen is er een eenvoudiger rege ling in verwerkt. Op voorstel van b- en w. werd be sloten een voetgangersoversteek plaats aan te leggen tegenover de ingang van het gemeentehuis. Zowel voor de voetgangers die het gemeentehuis willen bezoeken als voor het motorisch verkeer op de Kloosterweg van belang, meende de voorzitter. Dat laatste trok de heer Tieleman in twijfel. „Alleen verkeerscontrole kan de automobilisten tot langzamer rijden brengen", was zijn mening. Intussen wordt hiermee nog niet opgelost het vraagstuk dat vele voet gangers komende uit de richting Re- nesse rustig op het rijwielpad blij ven lopen, omdat ze geen erg hebben in het voetpad aan de overzijde. Enkele perceeltjes bouwgrond zul len worden verkocht aan diverse personen. Bij het voorstel enkele meters grond te verkopen aan de firma Kloet Bouwman B.V. wees het raadslid Kloosterman (V.V.D.) er na drukkelijk op dat in de kom Burgh grote parkeerproblemen te wachten staan. Hij drong nu reeds aan op studie van dit probleem. Bij de bespreking over de goed- ikeuring van het bestemmingsplan Zeebad Nieuw Haamstede, kwam tot uiting dat door G S. bezwaren zijn ingebracht tegen twee van de drie parkeerterreinen die aan de Strand weg gedacht waren. Bovendien kan men in Middelburg geen toestem ming verlenen voor de horeca-be- stemming bij de vuurtoren. Wel achten G.S. het mogelijk dat aan de parkeerruimte bij de vuur toren enige uitbreiding gegeven wordt, op de plaats waar de horeca- voorziening gedacht werd. Unaniem vonden de raadsleden dit een wonderlijke gedachtengang, De parkeersituatie is zo langzamerhand onhoudbaar en men wilde juist de aan te leggen parkeerterreinen rond om royaal van beplanting voorzien. Voorlopig niet in beroep gaan te gen deze gedachte was het oordeel van b. en w. Er is inmiddels een commissie ad hoe benoemd om heel het recreatieverkeersprobleem in Westerschouwen te bezien. Mevrouw Fri ederichs-La n degen t wilde daarin graag de aandacht voor parkeerruimte aan de landzijde, waar het, strand breed is, De rondvraag bracht nog enkele zaken. Zo vroeg de heer Tieleman aandacht voor het jeugdwerk. In een volgende vergadering zullen b. en w. daar op terug komen. De heer Hendrikse vroeg aandacht voor de vergrijzing en bevriezing van de kleine kernen en dacht dal er misschien in samenwerking met andere gemeenten hieraan aandacht geschonken zou kunnen worden. De zelfde vragensteller drong aan op een vaste gemeentewerkman voor de kernen Noordwelle en Serooskerke. Onvoldoende verzorging zoals het nu gaat, was zijn mening. Hij vroeg wat er aan de hand is bij de rechterlijke macht als men voor overtredingen van art. 14 van de PV vrijspraak kan krijgen of een kleine boete. De voorzitter wilde wel er op >vij- zen dat dit helemaal niet betekent voor anderen om maar hun gang te gaan. Het betrof hier op zich zelf staande gevallen. Hogere boeten dan f 300.was nu niet mogelijk maai de verordening zal gewijzigd worden. Tenslotte vroeg de heer Hendrikse of de gemeente het werken van de Vogelwacht inzake ombuiging van het plan verkeersweg door het na tuurgebied bij Serooskerke kon on dersteunen. De voorzitter was van mening dat hier niet veel meer te bereiken zal zijn. De heer Krijnse Locker wilde b. en w. wel horen of het noodzakelijk wat dat er nog een Mteswagen in de kom van Haamstede bij moest. De wagen in de Zuidstraat achtte hij niet nodig omdat er goede bestaande zaken zijn en hij vond het een aan fluiting in die omgeving. B. en w. zijn van mening dat de vrije onder nemer zo mogelijk ruimte geboden moet worden. Of deze wagen in een behoefte voorziet voor het publiek wilde het college niet direkt beoordelen. Besloten werd dat er waarschijn lijk op maandag 9 april weer een openbare vergadering van de raad gehouden zal worden. SEROOSKERKE, 21-3. Een begin is gemaakt met de herbestrating van de dorpsrïng van Serooskerke. Dc in dit dorp nog bestaande grint straten zullen ook van hard plaveisel werden voorzien. Dergelijke straten zijn uniek geworden. Met die van Serooskerke verdwijnen de laatste cp Schouwen-Duiveland. Langs de huizen zullen trottoirs worden aangelegd. Voor het bestra- tingskarwei is een grote hoeveelheid zand aangevoerd. Rond het Dorps huis bestaat nog een aardige groen- (gras)strook. maar die wordt ook be straat. zodat hij als parkeerterrein kan worden gebruikt. Het werk wordt uitgevoerd dooi de firma Van Dijke te Nieuwer- kerk. DEN HAAG* 21-3. Het lid van de Tweede Kamer van DS"70, mr. K. A. Kenning, heeft zicli met betrekking tot de bedreiging van het natuurgebied „Schelplioek", door aanleg van een weg, met vragen gewend tot de minister van verkeer en waterstaat. 1. Kan de Minister mededelen, of het tracé van de zgn. „Dammenweg" op Schouwen-Duiveland, aangeduid als rijksweg 57, zodanig is ontwor pen. dat deze weg zou komen te lig- ge dwars door het natuur- en recre atiegebied „De Schelphoek", gele gen even ten Zuid-Westen van het dorpje Serooskerke? 2. Is de Minister ermede bekend, dat dit natuur- en recreatiegebied, groot 73 ha. na de watersnood van 1953 door het Staatsbosbeheer tot stand gebracht rond een door die overstromingen veroorzaakte kreek, tot een gebied van bijzondere waar de .zowel wat flora en fauna als wat aantrekkelijkheid voor de bezoeker betreft, is geworden? 3. Kan de Minister de mening delen, dat dit gebied in de toekomst een mooe aanvulling zal kunnen ge ven cp bet waterrecreatiegebied „De Schelphoekhavep'? 4. Is de Minister bereid om als nog ie overwegen het tracé van deze rijksweg te verleggen in die zin dat dit loopt vanaf het dorp Seroosker ke in Zuid-Westelijke richting ten Noorden van de huidige provinciale wag in de richting Haamstede tot. om de gedachten te bepalen, een punt waar deze provinciale wc-g om buigt in meer westelijke richting? 5. Zou de Minister kunnen mede delen of er, en zo ja welke, meer kosten aan een suggestie als bedoeld in vraag 4 verbonden zijn? Verlies (je) voor Schomven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5