/[JU T^ofisserie LIBISCHE STRAALJAGER BESCHOOT TOESTEL VAN V.S. Nederlandse journalist zal uit Griekenland gewezen worden Stammenoorlog op Nieuw-Guinea MOEILIJK GESPREK BURGER-DEN UYL-ANDRIESSEN Veerboot op rotsen Poging tot herstel van de gemeenschappelijke landbouwmarkt Hans Wiegel in „Spreekuur" Inflatie in E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 maart 1973 129ste jaargang Nr. 21255 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o B.T.W. In dit nummer Vragen in Tiveede Kamer over „Schelphoek" Zierikzee - 2584 grapefruitcocktail blokjes ossehaas „Stroganoff" of visragout hartediefje Poorthuys a 17.50 -PARIJS. De handel op de Europese loisselmarkten is herval. In Parijs sloot de dollar op 4,5400-4,5500 ten opzichte van de commerciële franlc en op 4,5100-4,5200 ten opzichte van de financiële frank. De berekende prijs betekende een verhoging, ver geleken bij die van 2 maart, toen de wisselmarkten sloten en de zes lan den van de E.E.G. besloten hun va luta's te laten zweven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J abileumshoiv bloemenveiling HONSELERSDIJK, 21-3. Met een druk op een veilingknop heeft de commissaris der koningin in Zuid- Hdlland, mr. M. Vrolijk, woensdag middag de bloemenshow geopend., die ter gelegenheid van hel vijftig jarig beslaan van de Coöperatieve Centrale Wesllandse Snijbloemenvei ling te Honselersdijk lol en met zon dag aanstaande in een deel van het veilingcomplex gratis te zien zal zijn. De tenloonslellin is ingericht door de afdeling Weslland van de Koninklijke Maatschappij vu or Tuinbouw en Plantkunde". De ten toonstelling geeft een overzicht van het zeer gevarieerde bloernenassor- liment dat Wesllandse telers op de markt brengen. ATHENE, 21-3. De Nederlandse journalist Ab Courant zal uit Grie kenland uitgewezen worden. Nieuw overleg in Surinaams conflict PARAMARIBO, 22-3. Vertegen woordigers van de vakbeweging en de regering in Suriname zijn woens dagmiddag omstreeks vier uur 's middags opnieuw rond de tafel gaan zitten in aanwezigheid van de commissie van goede diensten te trachten een oplossing te vinden in het slepende conflict in Suriname. Na vijf uur vergaderen waren er nog geen nadere inlichtingen be schikbaar Het overleg vindt plaats op een geheime plaats. MOUNT HAGEN, 21-3. Een ru zie over het bezit van een vrouw heeft in papcea Nieuw Guinea tot een stammenoorlog geleid die aan drie krijgers het leven heeft gekost en waarbij velen zijn gewond. Zestig man oproerpolitie zijn naar het gebied gezonden maar de strijd tussen 600 en 1000 krijgers duurt nog voort. Een dorp is in brand gestoken en zestien woningen zijn door brand verwoest. Het strijdtoneel is op 20 kilometer van Mount Hagen. Naar de perschef van de Griekse regering, staatssecretaris Wyron Stamatopoulos, woensdagavond be kendmaakte, moet Courant Grieken land donderdag al verlaten. Voor de pers verklaarde Stamato poulos, dat vier getuigen hadden ge zien. dat Courant dinsdag in het gé- bouw van de juridische faculteit van de universieit van Athene was, waar studenten bijeengekomen waren vooi- een vergadering, waarvoor geen toe stemming van de senaat was verkre gen. De Nederlander had daar Grie kenland en het Griekse volk beledigd en waarschijnlijk ook tot vernieling van eigendommen aangezet. Moeilijkheden in gemengde militaire Vietnam-commissie SAIGON, 22-3. Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront hebben van daag (donderdag) de laatste lijsten van Amerikaanse krijgsgevangenen niet overhandigd aan de Amerikanen „vanwege ernstige moeilijkheden" binnen de gemengde militaire com missie van de vier partijen in Viet nam. De Verenigde Staten hebben Noord-Vietnam en het Bevrijdings front laten weten dat de terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Vietnam worden opgeschort. BELFAST. Een op wacht staand Britse soldaat bij de ingang van een van de afgesloten stralen in Belfast leest hel uitgegeven Witboek van de Britse re gering over de toekomst van Noord-Ierland. Denken is moeilijk; daarom oordelen wij. Jung i Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig, maar in de nacht en ochtend hier en daar mistbanken; plaatselijk nachtvorst, maximum temperaturen morgen van 10 graden vlak aan zee lot ongeveer 15 graden in het binnenland; zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max.-tempcraturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 maart Zon op 6.36, onder 18.58 Maan op onder 7.47 HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 23 maart 5.48 18.09 11.30 23.36 Laatste kwartier: 27 maart (0.46). De Amerikaanse regering heeft in Tripoli en bij de Libische ambassa deur in Washington tegen de be schieting geprotesteerd. OBAN, 22-3. Veertig passagiers en bemanningsleden van de veerboot Loch Seaforth uit de Hebriden zijn donderdagochtend vroeg met drie reddingsboten veilig aan land ge bracht op het eiland Tiree nadat het schip op de rotsen ter hoogte van de Schotse westkust was gevaren. Niemand is gewond en de kapitein is al weer terug op zijn schip. Lijk van jonge Amerikaan gevonden AMSTERDAM, 22-3. In een hotel letje aan de Barndesteeg in Amster dam is donderdag het lijk gevonden van de 22-jarige Amerikaan R. H. W. uit Middletown. Volgens de politie is er geen sprake van een misdrijf. De Amerikaan is vermoedelijk om het leven gekomen door het gebruiken van verdovende middelen. Jongetje in beerput verdronken LEEUWARDEN, 21-3. De 2Va-ja rige Jan Jelle Eisses uit Garijp (gem. Tietjerksteradeel) bij Leeuwarden is woensdagmiddag in een beerput ver dronken. De vader van hel jongetje die varkenshouder is, had het deksel van de put gehaald omdat hij er gier uit moest 'halen. Het kind is in een onibewaakt ogenblik in de put geval len. Prijsvoorstel Europese Commissie DEN HAAG, 21-3. I'.v.d.A.-fractievoorzitter drs. Den Uyl meent dat liet gesprek met Iv.V.P.-fractievoor zitter mr. Andriessen, woensdagmiddag gevoerd onder leiding van formateur Burger, moeilijk, hard, maar wel reëel was. Waardevol vond Den Uyl het dat bij Andriessen duidelijk de bereid heid aanwezig was om serieus over het gedogen van een kabinet-Den Uyl te praten. Daarbij kwam o.m. de verschil lende manieren van benadering tus sen A.R.-fractievoorzitter Aantjes en mr. Andriessen aan de orde. Bij mr. Aantjes gaat het uitsluitend om het gedogen van het kabinet, bij mr. An driessen gaat het om de vraag of hij eventuele kandidaatministers moet adviseren zitting te nemen of dat hij het moet laten bij een niet-ontraden. Maar hoe dan ook. voor drs. Den Uyl weegt dit niet zo zwaar. Het gaat om het gedogen van een kabinet dat ge koppeld is aan één program: keer punt '72, zo zette hij woensdagavond uiteen. Uitleg Drs. Den Uyl gaf mr. Andriessen nadere uitleg over een aantal pro grammatische zaken, o.a. op het ter rein van defensie, de ontwikkelings samenwerking, maar ook over een aantal zaken die door mr Andries sen als vrije kwesties betiteld waren. Daarover is het oordeel van de Kamer, aldus Den Uyl. liet zijn erg veel kwesties en liet kabinet zal af hankelijk zijn van de medewerking van een kamermeerderheid. Als de Kamer bepaalde voorstellen verwerpt zal niet te vlug met de portefeuille gerammeld moeten wor den. zo deelde de socialistische frac tievoorzitter aan mr. Andriessen mee. Het gaat om de verwezenlijking van een program, waarbij een zekere terughoudendheid gepast is, al zal die terughoudendheid uiteraard niet onbegrensd kunnen zijn. Er moet voldoende van het program verwe zenlijkt kunnen worden om aanblij ven te motiveren. In de toekomst zal moeten blijken of progressieven en christen-demo craten naar elkaar toe kunnen groei en of dat er een verdere verwijde ring tot stand komt. Gesprek met mr. Burger Mr. Andriessen liet weten alles eens te willen overwegen en het be sprokene zowel met zijn fractie als met mr. Aantjes en drs. Tilanus (C.H.U.) te willen bespreken. Forma teur Burger zal de drie christéhde- mocratïsche fractievoorzitters vrij dag a.s. voor een gezamenlijk ge sprek ontvangen. BRUSSEL, 2Ï-3. De Europese Com missie heeft haar voorstellen inzake de landbouwprijzen voor het jaar 1973/'74 gedaan. Krijgt ze haar zin dan zullen in ons land verschillende prijzen niet veranderen, terwijl an dere minder omhoog zullen gaan dan elders in de E.E.G. De commissie probeert namelijk zoveel mogelijk af te komen van de compenserende bedragen die, als ge volg van veranderingen van de muntpariteit in een aantal lid-staten de gemeenschappelijke markt in fei te weer hebben doen uiteenvallen in een aantal deelmarkten. Nederland en de Benelux hebben eind 1971 een revaluatie van hun munten gehad met 2,76 procent. Met dat percentage wil de commissie nu de prijsverhogingen in deze landen doen achterblijven bij die in landen waar de waarde van munt gelijk bleef (Frankrijk, Denemarken). De compenserende bedragen in het ver keer met laatstbedoelde landen kun nen dan geheel verdwijnen. Voor West-Duitsland gaat die 2,76 pro cent er ook af, maar doordat dit land sinds 1971 revaluaties heeft ge kend tot in totaal 7,61 procent blijft daar toch nog 4,85 procent aan com penserende bedragen over. Het gevolg zal zijn dat zachte tar we, mais, gerst en suiker in Neder land. België en Duitsland op hun oude prijs blijven, want als „alge mene" prijsverhoging heeft de com missie voor deze produkten ook 2.76 procent voorgesteld. In deze landen wil de commissie voorts de rund vleesprijs 8 procent omhoog hebben („algemene" verhoging 10,76); de prijzen van rogge en varkensvlees 4 procent („algemeen" 6,76); de richt prijs van melk 2 procent („alge meen" 4,76 procent). WASHINGTON, 21-3. Een Libische straaljager heeft woensdag hoven de Middellandse zee liet vuur geopend op een Amerikaans militair transportvliegtuig. BRUSSEL, 22-3. De prijsstijging in de lidstaten van de EEG is ver ontrustend, waarbij in alle lidstaten het streven naar een limiet van vier prccent wordt overtroffen. Dit heeft de Europese Commissie woensdag in Brussel gezegd. AMSTERDAM, 22-3. De voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de V.V.D., Hans Wiegel, zal vrijdag middag de gast zijn in het K.R.O.- programma „Spreekuur", dat van 16.00 tot 17.00 via Hilversum 2 wordt uitgezonden. De K.R.O. heeft Wiegel gevraagd als „de man, die uit de boot is gevallen". De gasten in dit programma worden ontvangen door Fons Disch en kunnen telefonisch vragen van luisteraars beantwoor den. Het Amerikaanse toestel werd niet geraakt. Dit hebben militaire krin gen in Washington meegedeeld. Het incident heeft zich voorgedaan in de omgeving van Malta. Het on bewapende Amerikaanse transport vliegtuig van het type C-130 wist aan de Libische straaljager te ont komen door in een wolk te duiken. In de Ver. Staten circuleren al enige berichten dat Libische jacht vliegtuigen boven de Middellandse Zee opereren op zoek naar Israëli sche verkeersvliegtuigen als vergel ding voor het neerschieten van een Libische Boeing boven de Sinai- woestijn. De aanval op het Amerikaanse transportvliegtuig is volgens een woordvoerder van het ministerie van 'buitenlandse zaken in Washing ton uitgevoerd door twee Libische Mirages

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1