Voor komend seizoen is al weer een uitgebreid programma klaar ^renóbc erin De toestand op de Philippijnen De perfekte pasvorm van PantyP -Extra merkt upas goed als u ze aanheeft! panty If extra ZIFRnCZEFSCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 maart 1973 Nr. 21254 BROUWERSHAVEN, 1G-3. Voor de VVV vergadering, welke werd gehouden in hotel Ringelberg te Brouwershaven bestond een matige belangstelling van de zijde der leden In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de heer YV. J. Terpstra inzonderheid de heer Flohil van de VVV Burgh-IIaamstede en de leden van de evenementencommissie, wel ke in het afgelopen jaar voor VVV belangrijk werk heeft gedaan. Ook voor het komend jaar heeft deze commissie zich weer bereid ver klaard enkele kerkevenementen te organiseren. Het bestuur is er zich van bewust dat het een moeilijke en tijdrovende zaak is. Bestemeer wordt de bereid willigheid gewaardeerd, aldus de voorzitter. De voorzitter Terpstra, vervolgde met op te merken, dat in het komen de jaar voor Brouwershaven belang rijke gebeurtenissen te wachten siaan o.a. net gereedkomen van de uitwendige stadhuisrestauratie, waar mede het centrum wordt verrijkt, wat vooral voor VVV een belangrijk feit is. Het ziet er naar uit, dat binnen enkele maanden de nieuwe jachtha ven in gebruik kan worden genomen. Onverwacht snel en voor ons allen een grote verrassing. „VW is er van overtuigd, dat we dit te danken hebben aan de vast houdendheid en aktiviteit van het gemeentebestuur. Vroeger moesten we nog als eens. beslissingen nemen die onze financiële draagkracht soms te boven gingen. In verband daar mede waren we wel gedwongen forse contributieverhogingen te vragen Desondanks zijn praktisch alle leden de vereniging trouw gebleven. Het bestuur van de gemeente onder streepte het bestaansrecht van onze vereniging door de subsidie te ver hogen tot 25 #/o van het contributie bedrag. We kunnen thans vaststellen dat VVV momenteel in een wat rustiger VOORNAAM EN STIJLVOL Attachékoffers DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Dank voor milde roetregen O NIJKERK, 17-3. De burgemeester van Nijkerk, de heer J. Hoekstra, heeft de Dienst IJsselmeerpolders per telegram bedankt voor „de milde roetregen" die deze dienst door het branden van riet in Zuidelijk Flevo land voor de zoveelste maal op zijn gemeente heeft doen neerdalen. Hij heeft de directeur van de dienst ge vraagd voortaan bij dit soort werk zaamheden vooraf de Enkhuizer Al manak te raadplegen, zodat huis vrouwen hun was niet meer angstig binnen hoeven te halen en de ramen niet gesloten hoeven te worden. vaarwater verkeert en dat we vanuit een gezonde basis de toename van het toerisme opvangen." aldus de voorzitter. Het jaarverslag werd gelezen waaruit bleek, dat het toerisme in 1972 ter plaatse belangrijk is toege nomen Hoogtepunten waren het nieuwe bungalowpark en de aanpas sing van de havens. Stijgende interesse Uit reacties der toeristen bleek dat men graag in de Smalstad vertoeft. Ook bij de plaatselijke bevolking stijgt de interesse in het toerisme. De wedstrijden van de Kaag zijn prima yerlopen, jammer dat er nog te wei nig hotelaccomodatie is, zodat de medewerking van de bevolking voor logies nodig is. Dat de Grevelingen als zeilwater bij uitstek ook in het buitenland bekend is blijkt weer uit de te houden wedstrijden door de Royal Yacht Club uit Antwerpen, welke reeds op 28 en 29 april a.s. wedstrijden houden. N.a.v. het punt visvergunningen in het jaarverslag ontspon zich een diskussie, waaruit bleek dat er plaat selijk verschillen bestaan in prijs. De 'heer P. de Moor, die de Streek VW vergadering bezocht deelde mede, dat getracht zal worden met alle visverenigingen een gesprek te hebben teneinde uniformiteit hierin te krijgen. Verder vernamen we uit het jaar verslag dat de vereniging momenteel 86 leden telt. Op het VW kantoor werd aan 2100 personen inlichtingen verstrekt aan de balie en aan 550 personen schriftelijk of telefonisch. Aan vreemde valuta werd omgezet f 20.792,57 terwijl 1000 visvergunnin gen werden afgegeven. In 1972 werden drie kerkconcer- ten georganiseerd en één. openlucht- avond. Goedgekeurd werden de jaarreke ning' en de begroting voor 1973. De kascontrolecommissie, bestaande uit mevr. Besterveld-Vlaander en de heer J. C Paauwe adviseerde tot goedkeuring der bescheiden. Gp een vraag van de heer J. C. A. Koster of VW evenals de water sportvereniging aandacht zal schen ken aan de opening der nieuwe jachthaven deelde de voorzitter me de, dat dit zeker zal gebeuren in samenwerking met het gemeentebe stuur. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren R. v." Snip penburg en J. Stoel. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing deelde de aftredende voorzitter, de heer W. Terpstra mede, dat hij zich wel her kiesbaar stelde als bestuurslid maar liever de voörzittersfunktie zou overdoen. De voorzitter zei dat hij in de loop van april zijn huisartsen praktijk neerlegt en dus voor lange re perioden niet in de gemeente aanwezig zal zijn. Een punt dat toch wel vereist is om de VVV te leiden. Op voorstel van de heer Koster ging de heer Terpstra akkoord het jaar nog uit te dienen opdat de vereni ging kan uitzien naar een opvolger. Voor dit jaar werden de volgende evenementen gepland: 14 april wan deltocht Rode Kruis; 28 en 29 april zeilwedstrijden 470 klasse; 2 juni re- unie op het water betreffende de Trintel- en Trintella, een deelname van 60 schepen; 3 juni zeilwedstrij den; 9 juni streefdatum feestelijke opening jachthaven; 16 juni "s avonds concert Amsterdamse Politie- kapel te Zonnemaire; 22 juni Ame rikaans koor en orkest in Ned. Herv. Kerk; 23 juni openluchtavond mid- denstandsverenïging in samenwer- V.V.V. Brouwershaven FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 30 Dê boerin was niet eens verwon derd, toen hij het haar vertelde. „Ik whs er al bang voor. Het zat me he lemaal niet lekker. Ik zal straks de veearts bellen, want ik wil de doods oorzaak weten, al kost me honderd gulden. Ik wil weten, waaraan de zwartkop is doodgegaan." De veearts kwam nog dezelfde morgen en hoorde de boerin aan. "Ik zal z'n magen opensnijden en de in houd ervan naar Utrecht, zenden Daar zoeken ze wel uit, waaraan hij gestorven is. Een kwestie van enke le dagen. Zodra ik bericht heb, hoort u het .van me. Zonde van zo n kost- lijke koe. mevrouw Tollema. Het spijt me. dat ik niet meer kon doen." ..Het was al heel mooi, Vessema, dat je gisteren meteen kwam. Stuur me de rekening, he? Dan maak ik die meteen over." „Dat komt wel in orde. U hoort nog van me." Terwijl Kees die morgen op het land werkte, dacht hij telkens te rug aan de dode koe en aan de po ging van Vasen om hem om zeep te helpen Plotseling staakte hij zijn werk keek met grote ogen recht voor zich uit. Wel heel erg toevallig, als je alles bij elkaar voegt, dachf hij geschrokken, leunend op de schoffel. Enigè tijd dacht hij na. Er wordt een koe ziek. Wat ligt er voor de hand? Dat de veearts moet komen. Die woont onder de rook van Bel- lingwolde. Dat is dik tien kilometer hier vandaan. Misschien moeten er geneesmiddelen gehaald worden bij die veearfs. Boerin Tollema heeft geen wagen, wel een fiets. En één knecht: Kees Hogendijk. Het is duidelijk, dat de knecht dan op de fiets naar Bellingwolde rijdt om de geneesmiddelen te halen: dat is heen en weer zo'n een en twintig kilome ter. De weg is over het algemeen eenzaam. De boerderijen liggen hier verspreid. Iemand die verwacht, dat ik langs zal komen, kan zich ergens verdekt hebben opgesteld. Terwijl ik op de heenreis ben. De man weet, dat ik enige tijd later zal terugke ren. Langs dezelfde weg. Hij neemt zijn wagen en zoekt een gunstige plek om me dood te rijden. Het één houdt verband met het ander. Ergo: ene meneer Vasen kon wel eens meer weten van de zieke koe.. Klein kunstje om met ^e auto langs te rij den en iets op het weiland te gooi en. Koeien zijn van natura nieuws gierig, dus het wordt opgegeten. Zo'n gemene smeerlap. Van die meneer kunnen we waarschijnlijk nog meer narigheid verwachten. En hoe kun nen wij ons tegen hem Verdedigen? Opnieuw dacht hij lange tijd na. maar een oplossing vond hij niet. Binnen veertien dagen wisten de boerin en haar knecht, waaraan de zwartkop was doodgegaan. Want veearts Vessema kwam op een vrij dagmorgen aanrijden, net tegen kof fietijd, en werd dus uitgenodigd bin nen te komen en een kopje mee te drinken, wat hij niet afsloeg. Aan tafel haalde hij een brief uit zijn portefeille en vouwde die open. „Het is een beetje geleerd rapport," begon hij, „vol met vreemde woor den, dus zal ik het maar op eenvou dige wijze zeggen. Het dier is in wendig verbrand. Hebben jullie wel eens 't zuur gehad? Van die bran dende oprispingen? Nou, zoiets heeft die koe van u ook gehad, maar dan in veel erger mate. Er zijn namelijk hoeveelheden hydroxytoluenen ge vonden. Dat zijn een soort ruwe kresolen, die onder meer in lysol voorkomen. Lysol is een soort ont smettingsmiddel, zoals je misschien wel weet, en wordt voornamelijk be reid uit steenkoolteer. Het is een mijnprodukt. Als je een liter lysol mengt in een emmer water, heb je bijvoorbeeld de stal een prachtig ontsmettingsmiddel. Maar als het onverdund in een koeienmaag komt, dan is het in negen en negentig van de honderd gevallen dodelijk. Het in wendige verbrand, langzaam maar zeker." Hij schoof de brief naar de boerin, die er even op keek. „Ik vraag me af," besloot de bezoeker, „hoe er lysol op jullie land terecht gekomen is. Hadden jullie het op de boerderij?" De boerin schudde har hoofd. „Dat hebben we nooit gehad. „Er is, meen ik, in de wagenschuur wel earboli- neum. Voor de palen. Is dat soms hetzelfde?" De dierenarts antwoordde: „Het is weliswaar ook een ontsmettings middel, maar het is opgebouwd uit koolstof, waterstof en zuurstof. De scheikundige formule is ook heel anders. Laat eens even zien - hij trok de brief weer naar zich toe - hiér staat de scheikundige formule van lysol., es even kijken: dat is CI-I3C6H40H. Van carbolzuur is hel anders, als ik me niet vergis. Wacht, dat kan ik in m'n boekje wel op zoeken. Een ogenblik, ik heb het zo. carbid. carbo. hier heb ik het al: carbolzuur, dat is ongeveer het zelfde als carbolineum - daar is olie aan toegevoegd, eh.. C6H50H. Ja, er zit wel verband tussen. Maar het rapport spreekt duidelijk van hy droxytoluenen en die vind je niet in carbolzuur. Of hebben jullie soms pas de palen gecarbolineerd?" Kees schudde zijn hoofd. „Van t voorjaar, toen de koeien nog op stal stonden. Ik meen begin april. (wordt vervolgd) king met VVV; 28 juli-31 juli kennis 3 aug. Zeeuws Jongenskoor o.l.v. Evert Heyblok in de Ned. Herv. Kerk; 4 aug. openluchtavond met taptoe en van 1 t m 11 aug. zeilwed strijden door De Kaag. Iïe rondvraag In de rondvraag deed de heer P. de Moor een felle aanval op de samen stelling van de verhuurlijst voor de Prov. Zeeland door de Provinciale VVV, voor wat betreft de achterpa gina van deze „foldei-". Alle VW's die steunen op de con tributie van alle middenstanders zien nu hoe de Prov. VVV juist een advertentiepagina verkoopt aan de grootste afbreker van de midden standers. nl. een grootbedrijf. De heer De Moor raadde de vereniging met klem aan hiertegen te protes teren, waarin hij o.m. werd gesteund door de heer Holm van de Streek VVV. De voorzitter zei de folder nog niet onder ogen te hebben gehad maar het bestuur zal dit punt zeker bestuderen en eventueel de nodige stappen ondernemen. Opgemerkt werd nog dat de Zeeuwse verhuur lijst wordt gedekt door de adverten- tiekosten dat iedereen in de gelegen heid is een advertentiepagina te kopen. Doden door mijnontploffing NIEUW DELHI, 19-3. Naar schat ting vijftig mijnwerkers hebben het leven gelaten bij een ontploffing die zich zondagavond heeft voorgedaan in een steenkoolmijn in Jitpore, bij Calcutta, zo is maandag officieel in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Men heeft tot dusver de lijken van tien mijnwerkers geborgen. Zes overlevenden zijn met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De reddingswerkzaamheden zijn nog gaande. Moeder van trein-baby opgespoord AMSTERDAM, 19-3. De moeder, die op 9 maart haar baby achterliet in de Intercity-trein Enschede- Amersfoort-Amsterdam is het afge lopen weekeinde opgespoord. Het is een 32-jarige Turkse vrouw, die in Bielefeld blijkt te wonen. Het spoor leidde naar deze Westduitse plaats door een apothekersflesje, dat bij het op 24 januari van dit jaar geboren jongetje werd gevonden. MANILLA, 19-3. Volgens generaal Gregorio Fidel, plaatsvervangend hoofd van de nationale politie die een bezoek van drie dagen aan Min danao en omgeving heeft gebracht, hebben rebellen onder aanvoering van buitenlanders in het zuiden van het land meer dan 55.000 gezinnen van huis en haard verdreven door „moord, brandstichting en roof". In dat gebied zijn Maoïstische christenen en Mohammedaanse op standelingen al twee weken in ge vecht gewikkeld met regeringstroe pen. Losprijs gevraagd voor hart MONTREAL, 18-3. Onbekenden hebben het geconserveerde hart ge stolen van broeder André, stichter van de Rooms-Katholieke relikwie entempel van Sint Josef in Montreal. Iemand belde zaterdag een krant in deze stad op en zei dat de kerk het hart kan terugkrijgen mits zij 50.000 dollar (cii'ca 140.000 gulden) betaalt. Het hart werd onder de basiliek van Montreal bewaard in een op een marmeren voetstuk bevestigde gla zen bak sinds de dood van de 91-ja- rige monnik in 1937. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN HOOGKARSPEL. Twee mannen hebben de beheerder van het station van Hoogkarspel overvallen en daar bij ongeveer f 500,- buitgemaakt. TWEEDE EXLOERMOND. In Tweede Exloërmond (Drente) is in de nacht een oude boerderij in vlam men opgegaan. De boei'derij diende als opslagplaats voor hooi en stro. ROERMOND. De politie van Roer mond heeft de 22-jarige S. B. in zijn woonplaats Roei-mond aangehouden op verdenking van 30 a 40 inbraken in twee a drie maanden. EMMEN. Het. café Sellmeijer. voorheen Klaassen. in Tweede Ex loërmond is in vlammen opgegaan. De bewoners konden zich in nacht- kledij in veiligheid stellen. De po litie schat de schade op f 150.000, DEN HAAG. Een 21-jarige dienst plichtige militair, gelegerd in Havel- te (Dr.), is in ernstige toestand op genomen in een ziekenhuis te Zol- tau in West-Duitsland wegens nek kramp. De militair was op oefening in West-Duitsland. Bij het onderdeel zijn de gebruikelijke voorzorgsmaat regelen getroffen. ZANDVOORT. Bij een brand, die uitbrak in een woning aan het Fa- vaugeplein in Zandvoort, is de 91-ja- rige mevrouw H. A. A. Jachtenberg- Steenhuijsen om het leven gekomen. Vrijdag 23 maart, 19.30, Nederland 1 Zorro. Op bevel van de Adelaar wordt Don Diego (links) gearres teerd. beste uitzendingen die het vader landse tv-ioezen te bieden heeft. De Evangelische Omroep gaai om zeven uur van stjirt met de Kinderkrant, gevolgd door het vraag- en ant woordspel Land in Zicht. Ditmaal worden deelnemeis vragen voorge legd over Zaire ("Congo), waar het echtpaar Van Banteveld uit Delft zendingswerk verricht.. Onder de ti tel „De heersers der zee" wordt na het journaal een zeventig minuten durende documentaire op het scherm gebracht over de Urker vissersvloot. De grootste in Nederland, die het de laatste jaren steeds minder goed voor de wind gaat. Er resteren de E.O. na deze documentaire nog twin tig minuten en die worden gevuld ■met hel programma „Met woorden en muziek" en de rubriek Tenslotte. NED. II: Reptielen, zee-otters .en antilopen bevolken op het tweede nel tussen zeven en acht uur het scherm. Deze dieren zijn de hoofdrolspelers in de Russische natuurfilms „De be toverde eilanden", waarmee de NC RV haar uitzending vanavond begint. Met muziek zet de NCRV na het journaal hel programma voort. Die goeie ouwe kof f er grammofoon con fronteert het kijkbuisvolk met popu laire liedjes van vóór 1950. De zang komt o.a. van Edwin Rutten, Rita Hovink, Fiet Koster, en Frits Lam- brechts. Vervolgens een tv-spel van Engelse makelij: „Cecilia". Cecilia is een gevoelig en intelligent meisje, dat met haar stiefvader op een van de Orkney-eilanden woont, waar ze het harde leven lijden, dat ze om zich heen ziel, niet aan kan. Onder de titel Nationaal Zangerscongres 1973 organiseerde het Leger des Hei Is begin jnaart. de jaarlijkse zan- .gersmanifestalie. Om tien uur wordt daar een_ vijf-en-twintig minuten durende reportage aan gewijd. Na Den Haag vandaag en het laatste nieuws komt de NCRV om 22.40 uur nog terug met een extra Hier en Nu. DONDERDAG 22 MAART NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltelevi sie; 18.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.30 Land in zicht; 20.00 Journaal; 20.20 Heersers der zee; 21.40 Met woorden en muziek: 21.55 Tenslotte; 22.00 Het Gat van Nederland23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws: 19.05 De betoverde ei landen; 20.00 Journaal; 20.20 Goeie ouwe koffergrammofoon; 21.25 Cel ia; 22.00 Nationaal zongerscongres 1973; 22.25 Den Haag vandaag: 22.35 Jour naal; 22.40 Hier en Nu extra. ENSCHEDE. „Oude" Geert Smit (85) zag kans op de laatste dag van het vis- seizoen, na een strijd van een half uur, een karper van ruim 20 pond te ver schalken. Hij deed deze fraaie vangst in het Tioentekanaal in de buurt van Enschede. over jonge musici gasten uit Schot land en Engeland. Thrillerwerk staal de kijker na hel journaal te wach ten. „Recht in eigen hand" is hel verhaal van een jonge weduwnaar die het plan heeft opgevat een mis dadige politicus om te brengen. Als hij zijn maatregelen treft voor de moord blijkt hem dat een vriend in de macht van de politicus is geraakt. Een kleurrijk stuk televisie is de hierna volgende shoiv Braziliana. Onder meer wordt de kijker vergast op het vermaarde Carnaval, de Rio. Om tien uur maakt de AVRO plaats voor het 1KOR dat na Kenmerk-kort een Leerhuis tweegesprek uitzendt. WOENSDAG 21 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 Bibelebons; 18.45 Ti-ta-tovenaar 1S.55 ^Nieuws; 19.05 Van Gewest tot Gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Jour naal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 De _kus van het gevaar; 22.15 E73; 22.45Studio Sport; 23.10 Den Haag vandaag; 23.20 Nieuws. ,NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Jonge mensen op weg naar het podium; 20.00 Journaal; 20.20 Recht in eigen hand; 21.15 Bra- siliana; 21.55 Kenmerk; 22.00 Leer huis; 22.30 Nieuws; 22.35 Teleac. DONDERDAG 22 MAART NED. I: Tot tien uur regeert de Evangelische Omroep over het eer ste net. Daarna zendt de VPRO vijf kwartier uit, met els enig program ma, „Het Gat van Nederland", dat zo langzaamaan uitgroeit tol een van de WOENSDAG 21 MAART NED. I: De AVRO verzorgt het middagprogramma en dat betekent voor de jeugd een nieuwe aflevering van Bibelebons, waarin Bolletjeboos een brief krijgt van Polletje Puk. liet eerste uur van het avondpro gramma is voor de rubriek van Ge west tot Gewest. Na het journaal en politieke zendtijd (PPR) kan het kij kersvolk zeven kwartier lang terecht bij de speelfilm „De kus van het ge vaar", waarin James Mason, Simone Signoret en Maximillian Schell o.a. de belangrijkste rollen voor hun re kening nemen. Mason speelt een lid van de Engelse Geheime Dienst, die vreselijk met zichzelf overhoop ligt. Na het boeiende filmwerk zendt de NOS de rubriek E73 uit. Een greep uit de onderwerpen die daarin aan gesneden worden: het. Europese par lement en de oorzaken van de deva luatie. Om kwart voor elf is het tijd voor Studio Sport. Daarin uitvoerige verslagen van de wedstrijden Bayern München tegen Ajax en FC Twenthe legen OFK Belgrado, Politiek nieuivs komt vervolgens van de rubriek Den Haag vandaag. NED. II: Jonge mensen op weg naar het concertpodium heet het programma waarmee de AVRO om zeven uur aan haar uitzending be gint. Willem Duys ontvangt in dit tweede programma van het seizoen Panty P Extra is/ifaüfar tphaal- gevoelig en kan daV oöiotegen een stootje. 1 j in de groene verpakking Wat biedt de BEELDBUIS?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7