rnco BOR KHAN Turks leger glijdt uit op politiek ijs STREEKNIEUWS BLIK DOOR HET WERELD Het Turkse leger heeft de reputa tie op te treden als behoeders van de grondwet. Dij is inderdaad menig maal gedemonstreerd door het kor- rekt en altijd zeer tijdelijk ingrijpen van generaals als in het parlement de ruzies zo hoog oplaaien dat het land onbestuurbaar werd. Maar of dit nog steeds zo is. valt te betwij felen. Onder onverkwikkelijke om standigheden - het parlement is om ringd door een militair cordon - kie zen de Turkse politici een nieuwe president en daarbij blijkt enerzijds dat de partijen verdeelder zijn dan i ooit en bovendien dat het leger ook niet meer beschouwd kan worden als een bastion van demokratische een heid. Vele generaals geloven trou wens kennelijk niet meer in de mo gelijkheid dat de burgers het nog klaren. IJlings is de chef van de generale staf, Giirlergedemobiliseerd en in een senaatszetel geschoven om ver kiesbaar te zijn - intussen ook al een traditie, want de vorige twee presi denten waren ook eens opperbevel hebbers. Maar tonj. de misère nog groter maakt is dat de partijen zelf kans hebben gezien om behalve een achterban in de burgerij er ook een te kweken in het leger. Aanvankelijk in die zin, dat de jongere en lagere officieren beschouwd konden worden als wat radikalere figuren en de ge neraals als de behoudendste, ■maar intussen loopt de scheidslijn dwars door alle rangen, ook de hoogste. Het leger greep in, twee jaar gele den, om Demirel naar huis te sturen en daarover werd gejuicht. Kort ech ter, want de generaals dreven een wetgeving door zo rechts dat Demi- rel het zo erg niet had aangedurfd. Een regelrechte vervolging van alles wat links was begon, maar merk waardigerwijs rekent ditzelfde links er wel op dat dezelfde generaals eventueel ook als bustion zullen fun geren om rechtse burgerlijke partij en in te .tomen. Hervormingen In principe komt de Turkse mili taire traditie er op neer dal hel leger slechts af en toe ingrijpt ter redding van de demokralie. De toestand heeft zich echter zo ontwikkeld, dat dit leger er haast nietmeer aan ont komt openlijk en tamelijk definitief het regeren als laak erbij te nemen. De grootste partij - de rechtvaardig heidspartij van Demirel - heeft kon- sekwent alles gesaboteerd wat de laatste jaren aan hervormingen in het parlement kwam of daardoor heen werd gedrukt. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Een dronken automo bilist is in het Belgische Ecaussinnes d'Enghien (30 km ten zuiden van Brussel) ingereden op een groep kinderen van het tehuis „La Gai Lo- gis". Een meisje werd gedood, drie kinderen werden zwaar gewond en zeven liepen lichte verwondingen op. CANBERRA. De politie van Can berra heeft in de garage van een Zuidslavische immigrant staven ge- ligniet en ontstekingen gevonden, vierentwintig uur voor premier Dzemal Bijedic van Zuid-Slavie een driedaags bezoek aan Austraië be gint. CAIRO. Bladen in de Egyptische hoofdstad melden dat in Egypte een uitgebreide samenzwering is ontdekt die ten doel had de Egyptische eco nomie afbreuk te doen. BRUSSEL. De Belgische regering heeft tijdens hel kabinetsberaad be sloten een bedrag van. ruim 200.000 gulden vrij te maken voor hulp aan Bangla Desj. BELFAST. Een achttienjarige pro testant die zondagmorgen door een sluipschutter in de katholieke wijk Ardoyne van Belfast was neerge schoten en gewond, is maandagavond overleden. Dit heeft de partij wel minder po pulair gemaak, zodat de Republi keinse wel eens in oktober de groot ste kon u-orden. Maar of daarvan een plezierig beu-ind verwacht kan worden is nog de vraag. In elk geval werkt deze groep reeds nu niet meer met politieke argumenten alleen, maar eveneens met beweringen als zou zij het meeste invloed in de strijdkrachten hebben - een ietwat curieuze manier van politieke akti- viteit. De hoop van de generaals twee jaar geleden moet geweest zijn dat de partijen - nadat, het leger evenhet vuile werk grootscheeps had opge knapt - tot bezinning zouden komen om gelouterd hun werk op de juiste manier te hervatten. Het heeft er dit- keer alle schijn van dat het militaire ingrijpen de Turkse politiek niet heeft genezen maar nog verder ver ziekt. DENVER. In de Amerikaanse stad Denver zijn bij een schietpartij en een explosie een dode en 19 ge wonden gevallen de schietpartij be gon toen twee politiemannen de hulp van collega's inriepen om een arre statie te kunnen verrichten. LONDEN. Het laboratorium voor archeologie en kunstgeschiedenis van de universiteit te Oxford heeft vast gesteld dat vele „waardevolle" stuk ken Chinees porcelein in openbare verzamelingen over de hele wereld vervalsingen zijn uit de 20ste eeuw. BORDEAUX. Bij een brand in een hotel in Bordeaux zijn drie men sen omgekomen. Het vuur, dat in de vroege ochtend in een van de kamers was ontstaan, kon spoedig worden bedwongen. Een hotelgast is met rookvergiftiging in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk. ORANJESTAD, ARUBA. Zes tot achtduizend Arubanen hebben gede monstreerd voor een aparte status voor het benedenwindse eiland van de Nederlandse Antillen. De mani festatie in het Wilhelminastadion was geox-ganiseerd door de politieke partij „M.E.P." (Moviemento Electo ral di Pueblo). BELFAST. Het commando van het Ierse republiekeinse leger (IRA) in Belfast heeft besloten een onder zoek in te stellen naar de verdwij ning van tienduizenden ponden ster ling, zo wordt uit betrouwbare bron in Belfast vernomen. HAVANNA. In de buurt van de Cubaanse stad Santa Clara is een personentrein op een brug ontspoord 24 mensen kwamen daarbij om het leven en 31 liepen min of meer ern stige verwondingen op. Dit meldt het Cubaanse dagblad Granma. BELFAST. Bij een bomaanslag op een café in een Iers grensdorp zijn een dode en zeker dertig gewonden gevallen. De bom was geplaatst in een auto met een Noordiers nummer bord. Er was tevoren geen waar schuwing gegeven. PARIJS. De 61-jarige Georges Cailliez, die op 24 januari van dit jaar in Parijs een harttransplantatie onderging, is aan hersenvliesontste king overleden. Cailliez was de elfde Fransman met een ruilhart. BRUSSEL. China heeft een duide lijke belangstelling voor de Europese gemeenschappen. Bat heeft de West- duitse minister van buitenlandse zaken. Scheel, meegedeeld tijdens het politieke beraad van de ministers van buitenlandse zaken van de negen E.E.G.-landen. LA PAZ. De Boliviaanse regering heeft in het gehele land de nood toestand afgekondigd. Er is geen of ficiële verklaring voor de maatregel gegeven. PANAMA. Ook de Sowjet-Unie heeft zich maandag voor de Veiligheids raad van de Verenigde Naties uitge sproken voor de soevereiniteit van Panama over het Panamakanaal. BEIROET. Door snel ingrijpen van Turkse politie en militairen is afgelopen week een aanslag van guerillastrijders van het „Turkse be vrijdingsleger' op een, Israëlisch vliegtuig verijdeld, zo meldde het in Beiroet verschijnende Libanese blad „L'Orient le jour". CALCUTTA. In de drie weken voor 10 maart zijn er in Calcutta minstens 228 mensen aan de pokken gestorven, zo heeft de Westbengaal- se minister van gezondheid maandag meegedeeld. ANKARA. Ook maandag is de presidentsverkiezing in Turkije op nieuw uitgesteld en het heeft er de schijn van, dat het parlement de verkiezing v. n een nieuw staats hoofd twee jaar zal uitstellen. SAIGON. ZuiclrVietnam heeft in Saigon op een speciale bijeenkomst van de gemengde militaire bestands commissie geprotesteerd tegen ge concentreerde aanvallen van de Vietcong binnen een afstand van 100 km ten noorden van de hoofdstad. BEIROET. Een Iraakse legereen heid heeft dinsdag een politiepost van Koeweit langs hun gemeen schappelijke grens aangevallen. -Vol gens de eerste berichten zijn aan Koeweitse zijde vier politiemannen gewond geraakt en wordt een onbe kend aantal collega's van hen ver mist. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PURMEREND. Het 6-jarig jonge tje I. van der Lee uit Purmerend is in het Stadsziekenhuis te Purmerend overleden aan de verwondingen, die hij vrijdagmiddag 'bij een verkeers ongeluk had opgelopen. Het jonge tje was de weg voor zijn ouderlijk huis overgestoken en door een pas serende auto aangereden. EINDHOVEN. Ook Nederlands enige automobielproducent. BAF in Eindhoven, heeft zich genoodzaakt gezien de prijzen van zijn personen wagens te verhogen. De prijsverho ging is ingegaan op 12 maart jl. en bedraagt gemiddeld 3-3,5 procent. DIEPENVEEN. De 74-jarige H. J. ten Kleij uit Deventer is op de Oran jelaan in Diepenveen om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets tegen het portier van een langs de weg gêparkeerdè auto opreed, dat door de bestuurder werd geopend. OOSTBURG. De 21-jarige E. Sla ver uit Vlissingen is in de nacht in de gemeente Oostburg (Z.) met zijn personenauto in een sloot terechtge komen en verdronken. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. BORN. De 23-jarige P. Kares uit Eindhoven is bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Op Rijks weg 75 te Born werd de heer Kares ingehaald door een personenauto. Bij deze inhaalmanoeuvre werd zijn au to geraakt, waardoor hij een paar maal over de kop sloeg. ENSCHEDE. Een technische re- search-commissie van het Japanse „Sekisui"-concern zal binnenkort naar Enschede komen om een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid voor het vestigen van een grote fabriek voor kant-en-klaar-huizen in West-Europa. AMSTERDAM. Evenals dat in januari het geval was, zijn er ook in de maand februari veel nieuwe per sonenauto's in Nederland aan de man gebracht. UTRECHT. Ter herdenking van de sterfdag van de schrijver Simon Vestdijk, wordt vrijdag in de Geerte- kerk in Utrecht een hex-denkings- avond gehouden. Vestdijk stierf op 23 maart 1971, DEN HAAG. De minister van Landbouw en Visserij, drs. J. Boers- ma, heeft maandagmiddag op het ministerie in Den Haag zijn ambtge noot voor landbouw uit de Oekraïne, Petr. L. Pogrebnjak, ontvangen en in het Russisch welkom geheten. UTRECHT. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft maandag een dringend beroep gedaan op de werkgevers- oiganisaties - landelijk zowel als per bedrijfstak - om mogelijkheden te openen voor een gesprek en'of be middeling op korte termijn. Kaas met ster-allures SPORT KORFBAL ALL READY-VOLIIARDING 5-2 niet vergeten. „Frico eten BRUINISSE Tuk op plavuizen De oude oestex-putten, in de bocht van de buitendijk aan de Grevelin- gen (Boomdijlt) herinneren aan de glorie van weleer, toen zij werden gebruikt als voorraadplaats voor te exporteren oestex-s. De bodem van deze putten bestond en 'bestaat nog uit rode leien z.g. plavuizen, die erg gezocht zijn, door antiquairs. De po litie van Bruinisse betrapte een zes tal jongens die voxige week bezig waren deze plavuizen te verwijde ren. De jongens wisten een adres om ze te verkopen, maar de eigenaars van de oude putten wisten van deze tx-ansacties niets af. Winkeldiefstallen Bepaalde personen (in Bruinisse waren het twee vrouwen en een jon gen) schijnen een bepaalde methode toe te passen om winkeldiefstallen te plegen. Ze komei) een winkel binnen, als zij hebben geconstateerd, dat xxiemand van de eigenaars of klanten in de winkel aanwezig is keren ze direct op hun schreden te- nxg, na met haast wat van de toon bank te hebben gegrist, dat van hun gading is, wat door de betrokken middenstander op de toonbank ge- etaleerd wordt. In Bruinisse ging het om textiel, of in een ander geval, iets uit een zelfbedieningszaak; in Nieuwerkerk werd op deze manier een paar schoenen gegapt. Diefstal uit auto Er schijnen in de omgeving van plan-West jongens x-ond te zwerven die een niet-afgesloten auto openen en het contactsleuteltje wegnemen, tei'wijl zij de dashbox-dkastjes leeg- roven. Zo was J. de W. uit Bruinisse een aantal onmisbare papieren kwijt (kentekenbewijs c.a.), die gelukkig later weer gedeeltelijk werden terug gevonden. - t t Lre wie ere toekomt BRUSSEL, 17-3. Belgische senatoren of kamerleden die twintig jaar lid van het parle ment geweest zijn, zullen voor taan bij hun zestigste verjaar dag de titel ere-senator of erekamerlid krijgen. Het bu reau van de Belgische senaat heeft, na overleg met de lei ding van de Kamer van Volks vertegenwoordigers, daartoe besloten. De parlementsleden die in de loop van de tijd zowel in de kamer als in de senaat zit ting hebben gehad krijgen ten slotte de ere-titel van de ver gadering waarin ze, bij hun afscheid, zitting hadden. Het lokkende zwaard 175. Eric de Noorman richt zich snel. op als hij een der wachters de kleine legerplaats der gewonden ziet binnenkomen. De gehele nacht heeft een kring van krijgers, onder aanvoe- ring van Svitjold en Half ra, het kamp be waakt, doch de aanval der achtervolgende nomaden, die iedëreen verwachtte, is uitge bleven. Winonah heeft met behulp van Ex-win haar echtgenoot eix andere gewonden verzorgd en hoewel het stijve verband hem veel onge mak veroorzaakt, kan de Noorman zich toch vrij goed bewegen. „Ex* is geen teken van leven te bekennen in de ruïne van Tsacha's bui-cht. heer!!" meldt de schildwacht. ..Alle nomaden zijn schijnbaar verdwenen. Ook van Tsacha ontbreekt elk spoor, hoewel ik hem gisteravond met mijn eigen ogen nog bij de ruïne heb zien staan". Nadenkend fronst Éric de wenkbrauwen. „Waar is Svitjold?" ,,1-Ieer Svitjold is met enkele krijgers uitge trokken om de puinhopen te doorzoeken!" „Goed, dan breken wij terstond op", beslist de Noorman. Op weg naar Tsacha's burcht ontmoeten zij de reeds terugkerende groep van Svitjold en tot ieders opluchting kan deze mededelen dat er van de zijde der nomaden geen gevaar meer te duchten is Van een ge wonde heeft hij echter vernomen, dat Tsacha in oostelijke richting inet het zwaard Tyr is verdwenen. „Wij hebben echter zijn spoor ge vonden, heer", besluit Svitjold. En de Noor man geeft onmiddellijk bevel de achtex-volging in te zetten. Op hetzelfde ogenblik horen zij het gekrijs van roofvogels hoog in de lucht en met een gevoel van onrust slaan allen de arenden gade, die op brede wieken boven het oude kamp van Tsacha cirkelen. „Bor Khan!" stoot Eric uit. „Vooruit, wij moeten ons haasten! Als Tsacha Bor Khan in de armen loopt, is alles vex-lox-en!" Hoewel de gewoxiden het tempo vex-tragen, volgt het troepje dappere Noren. met. volhax-- ding Tsacha's spoor. De scherpe ogen van de Noorman spieden onophoudelijk langs de ho- rizon. Hij kan het gevoel niet van zich af zetten dat zij bespied worden, dat zij omgeven zijn door gevaar.. Is het de aanwezigheid van Bor Khan's reuzenvogels? Ofdan staat hij met een x~uk stil en de twee ruiters die aan de horizon zichtbaar zijn. zijn het antwoox-d op zijn vraag. Een ogenblik staan zij roerloos op een heuvelkam. Dan zijn zij even onver wachts weer vex-dwenen Leo Fonteine (All Ready) onder het toeziend oog van Piet de Ronde en een speler van Volharding, in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op het spox-tpark „Bannink" be haalden de leidex-s uit de 2e klas A zaterdagmiddag een nuttige 5-2 overwinning op Volharding uit Yer- seke. De thuisclub legde reeds in de le helft de basis voor de ovex-winning All Ready nam als zeer snel voor- sprong door Ada van Tiggelhoven- Hage die reeds in de 2e min. de korf wist te doorboren 1-0. In de 6e min. werd het 2-0 doox- Leo Fonteine die een strafworp in een doelpunt wist om te zetten. Ook na de vakverwis seling bleef de thuisclub overwegend het beste van het spel behouden. Wel slaagden de gasten ex*in de achter- FINANCIEEL NIEUWS Resultaten Centra in '72 BODEGRAVEN, 19-3. Het vrijwil lig filiaalbedrijf Centra heeft zich in 1972 voorspoedig ontwikkeld. De consumentenomzet overschreed het half miljard (f 546 miljoen) en be tekent een stijging van 13,1 procent. Verwacht wordt, dat in 1973 de f 600 miljoen zal worden overschx-eden, aldus het vex-slag 1972 van de vere niging Centra. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 19-3. Aanvoer: to taal 1186: slachtrunderen 882; var kens 304. Prijzen (in guldens per kg): koeien le 6.00-6,40, 2e 5,45-5,75, 3e 5,30-5,35; vaarzen le 6.60-7.05, 2e kwal. 5,75- 6,35; stieren le 6,65-7,10, 2e 6,30-6,60; wox-st'koeien 5,35-5,50; varkens le 3.11-3,13, 2e 3,09-3.11, 3e'3,07-3,09; slachtzeugen 2,79-2,82; zware var kens 2,92-3,03. Overzicht: siachtrundex-en aanvoer groter handel stroef prijzen px-ijsh.; varkens aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen onveranderd, enkele prima's boven notex-ing. De eierveilingen BARNEVELD, 19-3 Aanvoer: 627.840 stuks, volgens veiling 379.800 stuks. Stemming: vast, Pxijzen (in guldens per; 100 stuks): eieren van 50-51 gram 11,12; 55-56 gx-am 13,31; 60-61 gram 14,73; 65-66 gx-am 15,25. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM,19-3. Prijzen (excl. BTW) vastgesteld in guldens per 100 kg af-bedrijf op auto volgens kwali teitseisen binnenland cq. export. Klei-aardappelen binnenland: bin tjes 35 mm opw. in 2 maten 35-36,50; bintjes 50 mm opw. 38-39; eigenhei mers 35 mm opw. 26-28; furore 35 mm opw. 26-29. Zand-aardappelen binnenland: bin tjes 35 mm opw. 30-31. Klei-aax-dappelen expoi't: bintjes 35-50 mm los ver-laden 33,50-34,50; bintje 40 mm opw. voor Italië 40; bintjes 45 mm opw. voor Italië 41- 41,50; bintjes 50 mm opw. los ver laden 38-39. Zand-aardappelen export: bintjes 35 mm opw. 30-31. Voex-aardappelen 7,50-8,50. Stemming: binnenland en export vast. KERKNIEUWS Ned. Hex-v. Kerk Beroepen te St.-Pancx-as: J. G. v. d. Vlist te Zevenhuizen (Z.H.); te Gaast -Exmorra (toez.): S. Boonzaaijer, kand. te Utrecht; te Oudewater: K. Schipper te Dordx-echt; te Well en Ammerzoden (toez.): B. v. 't Veld te Amex-sfoort; te Wageningen: Iz. J. Wisse te Rijnsburg; te 's-Gx-avenpol- der: G. H. Verhaex-e kand. te Kol- ham; te St.-Maai-tensdijk (Zld.): A. J. Wijnmalen te Maartensdijk (U.). Aangenomen naar Heerde: G. Zon- neberg te Scheveningen. Gerefi Kei-ken Beroepen te Gkmerbrug: G. Bak ker-, kand. te Hengelo (O.). Chi*. Gerei' Kerken Tweetal te Rotterdam-C: J. Kruis te Zwaagwesteinde en A. Rebel te Groningen. Bedankt voor Almelo en voor Har derwijk: J. H. Velema te Apeldoorn. Examen: Aan de theol. hogeschool van de G.K. is geslaagd voor het doctoraalexamen theologie W. Steen bergen te Eindhoven. stand tot 2-1 terug te bi-engen maar in de 25e min. was het Corry Kloet- van Nieuwenhuize die de stand op 3-1 bracht. Tien min. later wist An dre Achterbei-g met een afstands schot de korf te doorboren 4-1 met welke stand de le helft werd afge sloten Na de rust konden de rood zwarten, dee,ls door pech maar ook wel door. minder zuiver schieten, niét meer zo vlot tot scoren komen. Nadat Volharding- de achterstand tot 4-2 had weten terug te brengen be nutte Leo Fonteine kort voor tijd een strafworp waarmee hij de eindstand op 5-2 bepaalde. VOETBAL DuivelandBruse Boys 10 In deze wel spannende maar zeker .niet fi-aaie wedstrijd ontliepen beide elftallen elkaar bijzonder weinig. Éeri puntenverdeling had de krachts verhouding binnen-de lijnen wel iets beter weer gegeven. Door een wat fortuinlijk doelpunt kwam de oyef- winning nu in. handen: van de thuis club -maar de 1-0 einstand had net zo. goed andersom. geweest kunnen zijn. Jammer was het dat er nog al eens vaak (te) hax-d door de spelers werd gespeeld wat het spelbeeld be slist niet ten goede kwam. Dat een speler zich voor de volle honderd procent inzet is volkomen normaal, maar dat men maar lukraak naar de benen van een speler van de tegen partij schopt, zoals wij verschillende malen voor de rust zagen, is zeker ongepast en te veroordelerx. Een wedstrijd kan hax-d zijn maar dan evengoed nog fair. Hopelijk was dit een incidenteel geval waarvan wij in het veivolg gespaard blijven. Het enige, en beslissende doelpunt werd 10 min. na de rust door Joh. de Bruine gescoord. Doelman Quisl had hiex-bij de pech dat hij hierbij niet geheel vrij uitging. Voetballer overleden NAALDWIJK, 17-3. Henk Ton, een een 26-jarige speler van Duno III uit Den Haag, is tijdens een wedstrijd tegen Naaldwijk III, ovex-leden. Ton, die in de eerste helft meespeelde, vroeg, omdat hij zich niet fit voelde, in de tweede helft als grensrechter te mogen fungeren. Kort na de her vatting vertrok hij evenwel weer naar de kleedkamer, waar hij door een hart-infarct met dodelijke af loop, werd getroffen. Nog niet zolang geleden was het slachtoffer medisch goedgekeurd. De wedstrijd werd on middellijk gestaakt. SCHEEPVAART Calamares, 16-3 vertrek Durban naar Kuwait. Diloma, 17-3 85 m. z.o. Lourenco Max-ques. Ganymedes, 19-3 Matarani. Voor 40 jaar BROUWERSHAVEN. Donderdag avond jl. heeft in de school met de bijbel alhier een ouderavond plaats gehad. Van de zijde der ouders was veel belang stelling. BROUWERSHAVEN. Zondagmid dag geraakte de 13-jarige P. T. spe lenderwijs in de haven alhier. Door middel van een haak gelukte het een voorbijganger de jongen weer op het droge te brengen. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, zal huize „Weelzichl" op Schudde- beurs als jeugdherberg ingericht worden. BRUINISSE. Vrijdag jl. gaf het fanfarecorps „Nu met Hope" een uit- voering in het vergaderlokaal, onder leiding van den directeur, de heer A. v. d. Berge van Oosterland. OOSTERLAND. Woensdag jl. ont stond een schoorsteenbrand in de woning van mej. wed. D. v. d. H. Een op den zolder staande kist met klee- ren en een gedeelte zolder werden hierdoor aangetast. BRUINISSE. Dinsdagavond- hield de Chr. Meisjesvereniging „Wees een zegen" haar jaarfeest, terwijl zij tevens het 10-jarig bestaan herdacht. ZIERIKZEE. Bij den boekhande laar P. Ochtvian zijn nu reeds ver schenen een tweetal foto's van de plechtige eerste steenlegging van de Landbouwhuishoudschool in 't Jan- newekken alhier. val

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6