^renóboerin Alles over schapen op landbouwver. „Aller Belang", Ouwerkerk Verton's Schoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 maart 1973 Nr. 21252 PETER KAISER FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS De veearts was niet thuis, maar zijn vrouw zei. dat ze het zou note ren. Dan kwam haar mün in de loop van de dag nog wel. En daarmee moest de boerin het voorlopig doen. Terwijl ze de hoorn op de haak legde, zei ze: ..Zet haar zolang ergens anders neer. Als het besmettelijk is. bestaat weliswaar de kans, dat de anderen het ook krijgen, maar baat het niet, het schaadt evenmin." De man knikte. „Ik doe het met een." Teruggekomen in de woonkeuken, beval de boerin hem: „Was je han den goed. Tijmen heeft me geleerd, dat je met die dingen niet te voor zichtig kunt zijn." Zwijgend liep hij naar de pomp en begon zijn handen te wassen. „Enig idee, wat het kan zijn?" De vrouw leunde met gekruiste armen tegen de muur. „Ze kan iets gegeten hebben, dat niet in orde is. „Plastic of me taal „Dat geloof ik niet. Kees. Hoe zou dat op de weide moeten komen?" „De wei loopt gedeeltelijk langs de weg. Je kunt nooit controleren, wat ze van de weg af op het land gooien." „Dat is zo. Nu ja, laten we maar gaan broodeten." 's Middags, terwijl de boering een middagdutje deed en Kees op de bank bezijden het huis wat zat te soezen, reed de auto van de veearts het erf op. De knecht kende de man niet, omdat al die maanden geen veearts nodig was geweest. Hij stelde zich voor en de mannen drukten el kaar de hand. Vervolgens liep het tweetal naar het geïsoleerde stukje wei, waar het dier stond. Gedurende enige ogenblikken stond de dierenarts bij het beest, opende haar bek. bekeek nauwkeurig de ogen, bevoelde de uiers, hoeven en de poten. „Zover ik kan zien geen mond- en klauwzeer. Dat hebben we in deze streek gelukkig al geen ja ren meer gehad. Wel aan de over kant - hij wees met zijn duim naai de grenskant - dus onmogelijk is het natuurlijk niet. Ik neem aan. dat ze iets gegeten heeft, dat vergift was. Hebben jullie soms gespoten een dei- laatste dagen?" Kees schudde het hoofd. „In geen weken. Overigens neem ik dan alle mogelijke voorzorgsmaatregelen." De veearts maakte zijn tas open. „Ik zal haar een spuit geven.. En ver der maak ik thuis een drankje klaar. Zet haar vannacht op stal, als dat mogelijk is. En geef wat krachtvoer: daar kun je het drankje doorheen doen: een lepel of tien per dag. Kun je het vanavond na het melken ko men halen?" „Waar woont u?" „Aan deze kant van Bellingwolde. O ja. jullie hebben geen wagen, he? Of tegenwoordig wel?" Kees grinnikte. „Een mestkar heb ben we. En een tractor. Ik doe het wel op de fiets." „Op de fiets?" De man keek de knecht verwonderd aan. „Dat is dik anderhalf uur heen en weer." „Er mankeert niks aan m'n benen, wel?" Nu was het de beurt aan de die renarts om te lachen. „Zo te zien niet. nee. Om een uur of zes ligt het klaar". Tegen drieën kwam de boerin de woonkeuken weer in. „Wel foei, is dat slapen?" „Dat is goed voor u," weerlegde Kees. „Ga zitten. Ik heb al thee." „Is de veearts n<5g niet gfeweest?" „Ja. Hij heeft nietg/bijzonders kun nen constateren, maar denkt, dat ze iets gegeten heeft, waar vergif in zat. Hij heeft haar een spuitje gegeven en vanavond kan ik een drankje ha len. Dat moet ik door het voer doen. Hij raadt aan de zwartkop een paar nachten op stal te zetten". „En die is zo mooi schoon." ant woordde ze. haar wenkbrauwen op trekkend. „Vind jij het nodig?' Hij haalde de schouders op. „Dat is niet van belang: de veearts adviseert het. Kwaad kan het niet. Ze kan ook kou gevat hebben." „Waarom heb je me niet geroepen, 'toen Vessema er was?" „Waarom zou ik? Ik vond het be ter u te laten slapen. Als ik hiermee buiten m'n boekje Ben gegaan, mag u het zeggen." Ze keek hem eriige^tijd aan en be gon te glimlachen. „Je bent een boe renzoon. dat is voer mij voldoende. Je weet er net zoveel van als ik." De knecht zette thee voor haat- neer en ging zelf ook zitten. De vrouw kwam overeind en nam een trommel met koek uit de kast. Ge opend zette ze hem voor de man neer. Hij nam er een uit en begon te eten. (wordt vervolgd) In verband met de wormbestrij- ding moet men gevarieerd voedsel toedienen. De ramlammeren krijgen eerder diarree dan de ooilammeren: het is nog niet duidelijk waarom. De slachtprijzen De slachtprijzen zijn op het ogen blik zeer aantrekkelijk en liggen verschrikkelijk hoog: tussen 6 a 7 gld. per kg, van de jaarlingen tussen f 8.- en f 10.- en de zuiglammeren f 14,- tot f 15,- per kg geslacht ge wicht. Aanbevolen wordt te wegen op de bascule en niet te schatten, dal is 9 van de 10 keer mis. Voor de opfok van moederloze lammeren is een kunstmelkprodukt beschikbaar. Koemelk is zeer slecht in verband met diarree. In alle ge vallen moet het lam de eerste dag biest bij de moeder hebben. Voorts is er nog geen K.I. Dit is een negatief punt. Het machinaal melken, dat op Texel geschiedt, is KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De Stichting Het Gel derse Landschap heeft met de eige naar van het landgoed Zwaluwen berg overeenstemming bereikt over de aankoop van het 216 hectare gro te landgoed aan de noordrand van het Veluwemassief. UTRECHT. De Nederlandse Hart patiëntenvereniging gaat een jaar lang geld inzamelen om uitbreiding van hartchirurgische centra in Ne derland mede te kunnen financieren. BARNEVELD. Boeren in de Gel derse Vallei weren zoekers van kie vitseieren op hun landerijen als.... de pest. Zij zijn namelijk bang dat de veeziekte jeukpest door de zoe kers van de ene weide naar de an dere wordt overgebracht. ZWOLLE. Koningin Juliana zal donderdag 3 mei het nieuwe provin ciehuis te Zwolle openen. Aldus 'hééft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld, AMSTERDAM. Amsterdam heeft, tot eind vorige maand in totaal f 123,5 miljoen aan de metro uitge geven en voor f 82 miljoen verplich tingen aangegaan. Het krediet dat de raad voor aanleg van de oostlijn verstrekte bedraagt f 405 miljoen. ARNHEM. Het statenlid H. Alberts fractievoorzitter van de CHU, heeft gedeputeerden van Gelderland er in een brief op gewezen dat enveloppen van 24 bij 35 centimeter, door onbe voegden zonder enige moeite uit de nieuwe bussen kunnen worden ge haald die de PTT thans bij alle pan den plaatst waar de bestaande brie venbus op meer dan 10 meter van de weg is aangebracht. ARNHEM. De Gelderse Milieuraad waarbij thans 50 organisaties zijn aangesloten, is in het geweer geko men tegen het plan om in de bossen van Montferland bij Doetinchem, een van de mooiste natuurgebieden in het land, een kampeerterrein te stichten. SCHIPHOL. Hoewel de K.L.M. haar lijndiensten naar Parijs en Nice i nog niet hervat, heeft de directie wel besloten om met ingang van gisteren (donderdag) de vluchten over Frankrijk naar verder gelegen bestemmingen ten dele weer te gaan uitvoeren. Naar bekend staken in Frankrijk nog steeds de luchtver keersleiders. Hun werk wordt de laatste tijd uitgevoerd door Franse militairen. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 17 MAART NED. IMel het kinderprogramma „Wop en Flop in Wonderland" komt de KRO vanmiddag om vier uur de ether binnen die zij. enkele onder brekingen daargelaten, niet eerder dan 's avonds elj uur zal verlaten. Op het avontuur van Wop en Flop volgt de zevende ronde van de jeugdkwis KlassewerkMet deel tien uit de vermakelijke serie „Kunt u me de weg naar Hameien vertel len, meneerkomt de KRO om ze ven uur met haar avondprogramma. Hameien is vanavond in rep en roer, want de vijf prinsen die met een ge- rama duurt van tien uur tot kwart voor elf en in die tijd wordt onder meer het doelpunt van de maand fe bruari bekend gemaakt. ZATERDAG 17 MAART NED. I: 10.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Wop en Flop: 16.25 Klassewerk; 17.30. Teleac; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen. Me neer'.'; 20.00 Journaal; 20.20 Alg. lo terij Nederland; 20.25 De Berend Boudewijn kwis; 22.15 Brandpunt: 23.05 Epiloog; 23.10 Nieuws. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws19.05 Het wonder der ■natuur; 19.30 Onder andere; 20.00 Journaal; 20.20 Cade's County; 21.10 Ich bin wieder da; 22.00 Sportpano- rama; 22.45 Nieuws. Teelt interessant geworden OUWERKERK, 13-2. In café Vü- verberg hield de Coöp. Landbouw- vereniging „Aller Belang" te Ouwer kerk de algemene ledenvergadering o.l.v. de voorzitter, de heer W. A. Kuyper. Uit het financieel verslag 1972 bleek dat de positie goed is, ondanks het nadelig saldo ad f 537,71 Aan vennootschapsbelasting 1971 is f 859,- bet.'aid, welke som volgens de zg. vrijstellingsregeling zal wor den teruggegeven. De contributie van f 3.- zal voor 1974 worden gehandhaafd, men wil een eventuele verhoging nog een jaar aanzien. In het bestuur waren aftredend en herkiesbaar de heren J. B. Manni en A. J. Romeyn. Beide heren namen onder dankzegging voor het vertrou wen hun herverkiezing aan. Vervolgens kreeg de (heer C. J. Zoeter 't woord voor het behande len van het onderwerp: „Schapen teelt". Van de vier rassen: Texelse-, hei de- (Veluwe), melk- (Friesland, Wal cheren en zwartblesschaap besprak de inleider het eerstgenoemde, dat een uft gesproken vleesschaap is, maar een bezwaar is, dat de dierpn door de vele kilo's moeilffic lamme ren De slachtkwaliteit is goed. De wol tot voor kort praktisch waarde loos, zodat men wilde gaan\proberen om schapen-zonder-wol fe t fokken. De wolmarkt is echter de laatste tijd omhoog geslogen en de Ned. Wolyfe- deratie betaalt thans f 5,- a f 6,-. De daaddikte speelt geen grote rol en de rentabiliteit hangt hoofdzakelijk samen met het aantal groot gebrach te lammeren. Het geboortegewicht is een zeer belangrijk punt: ooilamme ren moeten plm. 4¥2, ramlammeren 5 kg wegen. Het groeicijfer ligt tus sen 300 en 400 gram per dag (d.i. 2% kf per week).. Hierna kwam de inleider .aan de vraag: hoeveel exemplaren kan men per ha houden? Zestien schapen met lammeren kan, wat het voedsel be treft, maar niet vanwege de^ gewond heid Op Texel kan het ^wè*l-, 'maar hier niet. V Uitvoerig kwamen hierna a!llerlei ziekteproblemen aan de orde< zoals longworm en maag- en üarmworm. Het wassen is geen probleem'.. „Als het echter niet voldoende gebeurt, krijgen de schapen teken (luizen) en die gaan vrij spoedig op de lamme ren over. Ook rotkreupel hoeft geen pro bleem meer te zijn. Het is bijna niet mogelijk, ze hiervan vrij te houden. Ter bestrijding moet men drie keer per jaar de hoefjes gladsnijden, eventueel jodium of bruine teer (creoline) gebruiken. Het z.g. „bloed" komt hoofdzake lijk voor bij lammeren, die snel groeien; veertien dagen voor het lammeren worden de ooien hierte gen ingeënt, later ook de lammeren. Zere bekjes of muilschurft is niet gevaarlijk, wel lasfig, maar 'het gaat vanzelf over. KOUWENBERG tair ebied Po/tstraa|r*48 tegenovqrr het/postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. niets nieuws. Voor de toeristen is het kaasmaken een attraktie (pikante smaak). Tej- sprake kwam nog de schaal vergroting. Sedert 1950 is het aantal eenheden per bedrijf gestegen van 13 tot 31 schapen. In 1950 was er een dieptepunt wat betreft het aantal: er vertoont zich thans een klimmende lijn. Bij de aansluitende diskussie kwa men nog allerlei kwesties naar voren die door spreker tot genoegen kon den worden beantwoord. De voorzitter achtte het een zeer leerzame en interessante inleiding, die hij honoreerde met het aanbieden van een boekenbon. Een commissie bracht tenslotte verslag uit over enkele vraagpunten van de ZLM, die over diverse onder werpen een inzicht wil krijgen. Men ziet bijvoorbeeld geen toekomstmo gelijkheden meer voor de éénmans- gezinsbedrijven; voor een veebedrijf zijn er misschien wél mogelijkheden aanwezig. heime opdracht er op uit trokken, zijn zoek. Na het journaal de gebrui kelijke prijzenregen van de KRO. Allereerst worden er via de trekking van de Algemene Loterij Nederland een aantal landgenoten gelukkig ge maakt en vervolgens worden in de Berend Boudewijn Kwis weer zeven echtparen in de gelegenheid gesteld een reeks prijzen uit het kwis-uur te slepen. Na de luim de ernst en die korfit 0111 kwart, over tien in de ak- tualieitenrubriek Brandpunt aan bod. ËpiloOg en het laatste nieuws besluiten de uitzending op het eer ste nel. NED. II: Een afwisselend pro gramma biedt de AVRO. Twee on derwerpen tussen zeven en acht uur: in de serie „Wonderen der natuur een film over Mexico, waarin de gro te schoonheid en de oude cultuur van dit land belicht worden, en vervolgens de rubriek Onder Ande re met tips en nieuwtjes op velerlei terrein. Revolverschoten klinken na het journaal op in een nieuwe afle vering vair'Cade's County, de toes- ternserie met in de hoofdrol sheriff Sam'Cade. Vanavond komt hij op het spoor 'yan een bandiet op wiens hoofd een hoge prijs staat. Deze misdadiger en zijn even schurkach tig broer zijn van zins een overval te plegen. De volgende vijftig minuten zijn voor de Oostenrijkse zanger Udo Jiirgens. Hij zingt een gevarieerd re pertoire dat minder zoetgevooisd is dan waardoor men hem heeft leren kennen. Het laatste AVRO-program- ma is aan sport gewijd. Sportpano- HILVERSUM. Edda Barend als Dora (l.) en Karin Meerman als Sally in het toneelstuk „Recht in eigen hand", dat de AVRO op 21 maart op het scherm zal brengen. NED. I: De NOS en de NCRV zor gen ervoor dat de kijkers naar het eerste net aan hun trekken komen. Eerst het middagprogramma. Om even over drie gaan de deuren van de NOS-kiosk open en wie men daar niet zal aantreffen is Herman Wig- bold, die voor de eer van presenta tor heeft bedankt. Na informatie en ontspanning aandacht voor de klas sieke muziek in het NOS-concert. Het IKOR neemt bezit van het eer ste net als Frits van Turenhout de resultaten van het betaalde voetbal heeft bekend gemaakt. Eerst een af levering van Woord voor Woord en daarna in de serie „Zoals geschre ven door" een programma over de auteur Franz Kafka. Met Zingend Geloven komt de IKOR-uitzending aan haar einde. Een overstapje naar hei avondprogramma, waarvoor de NCRV tekent. Een half uur lang geestelijke liederen zijn vanaf zeven uur te beluisteren in „Door de we reld klinkt een lied". Onder de titel Bronnen van het leven" wordt ver volgens een vijftig minuten durende documentaire uitgezonden, die een indruk geeft van de experimenten die in Rusland sinds lange tijd geno men worden met het kwek&n van nieuwe graansoorten. Op de muzika- Ie toer is de NCRV na het journaal. Drie kandidaten mogen in de kwis „Herkent u deze melodie" aantonen hoe groot hun kennis is van opera, operette en musical. Twee program ma's resteren hierna nog. Aller eerst de Deense film „Dikke Ols&n", het verhaal van een eenzaam man, die in zijn buurt allesbehalve geliefd i&. Met de rubriek Ander Nieuws ver laat de NCRV haar kijkers. Tien minuten visie op aktueel humanisme geeft daarna nog het Humanistische Verbond. NED. II: Om zes uur reeds komt vandaag het tweede net in werking. Dat heeft dan te maken met het. feit, dal vandaag in de voorronden voor hel wereldkampioenschap ijshockey de wedstrijd Nederland-Noorwegen is gespeeld. Meer sport in de gebrui kelijke twee afleveringen van Studio Sport. Daar tussenin de twee vaste programma's Panoramiek en Bemin de buren. Panoramiek begint van avond met een vierdelige reeks over het partikuliere personenvervoer in Nederland, dat alsmaar toeneemt met alle gevolgen van dien. In strijd met de titel konfronteert de serie „Bemin de buren" de kijkers ditmaal met een burentwist. Bill en Eddie zijn het namelijk sterk oneens over hun werk op de fabriek. Op Studio Sport twee volgt het programma Kort Geding waarin vanavond een diskussie gevoerd wordt over de stelling dat schoonheidswedstrijden de vrouwen kleineren. Even terug naar het tijdstip van zeven uur, wanneer de pony Polly het beeld komt binnendraven. Zijn vriendje Juanito in deze kinderserie is erg be droefd, omdat de grote mensen niet willen geloven dal Polly de moorde naar kan ontmaskeren. ZONDAG 18 MAART NED. I: 13.45 Teleac; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjoumaal; 15.07 NOS- kiosk; 16.55 Toto; 17.00 Woord voor Woord; 17.05 Zoals geschreven door Kafka; 17.35 Zingend geloven; 18.20 Teleac: 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Door de wereld klinkt een lied; Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Zondag 18 maart20.25, Nederland I: Herkent u deze melodie? Met als gast: Cora Canne Meijer. 19.30 De bronnen van het leven; 20.20 Nieuws 20.25 Herkent u deze melodie21.30 Dikke Olsen; 22.10 ''Ander Nieuws; 22.35 Humanistisch Verbond; 22.45 Journaal. NED. II: 1S.00 W.K. IJshockey; 18.52 Vooraf; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Polly; 19.30 Stu dio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Bemin-de-buren; 21.10 Studio Sport; 21135 Kort Geding; 22.35 Journaal; 22i40 Teleac. MAANDAG 19 MAART NED. I; Een opmerkelijk tv-gebeu- ren biedt deze maandag. Om twaalf uur vanmiddag namelijk een recht streekse uitzending van het popu laire KRO-programma „Van twaalf tot twee", dat aan zijn duizendste af levering toe is. Voor de feestelijke uitzending weten de presentatoren Ted de Braak en Hans van Willigen- burg zich in gezelschap van o.a. Ce cile Moerdijk, het kinderkoor de Schellebellen en Casey and his Presure Group. Over naar het avondprogramma dat ook van de KRO komt. In dit deel treedt Sheila op de voorgrond, die haar kinderen in Noord Wales bezoekt, waar ze de verzorgster van haar kindereu op biecht dat haar huwelijk dreigt mis te lopen. Na het journaal volgt een opmerkelijke documentaire, die ge wijd is aan Eva Peron, de overleden echtgenote van de voormalige Ar gentijnse diktator Juan Peron. Deze vrouiv was en is nog steeds een le gende. Een vrouw is ook een belang rijke figuur in de film uit de Ed ward G. Robinson-serie, die vervol gens op het scherm komt. In de uit 1944 daterende film „De vrouw in het venster" van de regisseur Lang speelt Robinson een professor, die in kontakt komt met een mysterieuze vrouw en vervolgens bijna gewurgd wordt door haar vriend. De film is kortom een thriller van formaat. NED. II: AVRO's Topopp, Wie van de Drie, Peyton Place. Frank Sinatra en Televizier Magazine. Dit heeft de AVRO op hel tweede net te bieden. De eerste twee programma's spre ken voor zich. In feite geldt dat ook voor Peyton Place, ivant daarin draait het altijd om hetzelfde: de ge- iveldige problemen waarmee de Pey ton Place-beivoners te kampen heb ben. Martha Russell is ongerust over haar dochter, Joe Rossi gaat zich nu ook om zijn kind bekommeren. En wat Rodney betreft: langzaamaan gaat zijn gezondheid vooruit. De Voice (Frank Sinatra) is vanavond te zien en te horen in een van de twee liefdadigheidsconcerten die-, hij in 1970 gaf, en waarvan de presentatie in handen lag van prinses Graeia van Monaco, die in haa^ filmcarrière nog wel samen met Sinatra in films is opgetreden, zoals tTrue Love. Na het shoivwerk 'van Sinatra heeft de AVRO nog vijftig minuten over en die worden besteed aan aktualiteilen in Televizier Magazine. MAANDAG 19 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 12.00 Van twaalf tot twee; 18.45 Ti-ta-to venaar; IS.55 Nieuws; 19.05 De fa milie Ashton; 20.00 Journaal; 20.20 Eva Peron; 21.10 De vrouw in hel venster; 22.45 Tele-zet; 22.50 Jour naal; 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-la-tovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place: 21.10 Een man en zijn muziek; 22.00 Televizier; 22.50 Nieuws. CLARIS DAMAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7