EERSTE EXEMPLAAR VAN „BEELDVERHAAL" - „DRIE EEUWEN STAD EN LANDE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND" Mosselseizoen op 24 april a.s. gesloten STREEKNIEUWS Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION Handhaving van normjaren 1963/1969? FLINKE BRAND VERWOEST SLAAPKAMER - WONING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 maart 1973 Nr. 21252 Zierikzee's archivaris W. H. Keikes bracht unieke collectie oude afbeeldingen bijeen ZIERIKZEE, 15-3. In de trouwzaal van het stadhuis vond gisteren (donderdag)middag de officiële pre sentatie plaats van een nieuw voor Zierikzee en de regio hijzonder belangwekkend en zeer verzorgd uit gegeven boekwerk onder de titel „Drie eeuwen Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". Het nieuwe boek, dat een boeiend „beeldverhaal" vormt van de zeventiende achttiende en ook de negentiende eeuw op Schouwen-Duiveland werd samen gesteld en van een historische inleiding voorzien door de heer W. H. Keikes, gemeente-archivaris van Zierikzee en conservator van het gemeentemuseum en het Zeeuws Maritiem museum. Burgemeester Th. H. de Meester, die de verschijning van het nieuwe boek op enthousiaste en belangstel lende wijze inleidde, kreeg uit han den van de auteur-samensteller een eerste exemplaar aangeboden van het in een fraaie band van kunstleer met goudopdruk uitgevoerde werk, Advertentie BRUINISSE, 15-3. Te Bruinisse vergaderde de Mosselkwekersver- eniging Algemeen Vïssersbelang", onder leiding van de heer W. Ok- kerse. Het voornaamste punt voor bespreking op deze vergadering w. s hel al of niet handhaven van de ba sisjaren 1963/1969. Vooral uit Yerseke waren bezwa ren gekomen, tegen de basisjaren 1963/T9 en had men berekend, dat de basisjaren wanneer die zouden worden berekend over b.v. 1966 1967- 1970/1971. belangrijk voordeliger zouden uitkomen wat de schadever goeding betreft dan de nu aangeno- mene. De uit Yerseke verstrekte cijfers blijken niet te kloppen met die dooi de voorzitter zijn samengesteld, om dat door deze terecht ook de op brengst van de Oude Tongse Bank is medegeteld. maar het kan niet wor den ontkend, dat verschuiving van de basisjaren voordeliger uit komt. Over deze materie ontstond een ge animeerde bespreking, daar voor een voordeliger uitkomst van de schade vergoeding door enkele aanwezigen wel wordt gevoeld. De secretaris de heer H. Schot wees er op, dat de schadevergoe dingsberekeningen. gebaseerd op de basisjaren 1963/1969 zo goed als ge reed zijn. Verandering van basisja ren zai tot gevolg hebben, dat op nieuw enkele jaren moet worden ge- rokend, hol schade-uiIkoringscijlor, een uitgave van uitgevers- en han delmaatschappij Repro-Holland te Alphen aan den Rijn. De aanbieding van het eerste ex emplaar werd bijgewoond door de echtgenote van de heer Keikes. wet houder C. Bij de Vaate, gemeente secretaris de heer R. van Ommeren en de heer J. M. J. Lokker, archief- en museumassistent, die de heer Keikes behulpzaam was bij de samenstelling van de thans in druk verschenen fraaie collectie oude afbeeldingen. Aan de samenstelling werkte ook mee mej. L-. Sipman, stagiaire bij het gemeente-archief. Burgemeester De Meester wees in een inleidend toespraakje op het in formele maar niettemin belangrijke karakter van deze bijeenkomst. Het gemeentebestuur is ongetwijfeld ver heugd over de verschijning van dit belangwekkende beeldverhaal van oude historische prenten van Schou wen-Duiveland, aldus de burgemees ter, wijzend op autenticiteit van de tekeningen die door de heer Keikes werden geselecteerd om te worden gereproduceerd In het „beeldver haal" zijn dus bepaald niet alleen maar algemeen bekende gravures van „stad en land" afgedrukt. Gelet op de zeldzaamheid van vele opge nomen afbeeldingen zal het nieuwe boek, zo veronderstelde burgemees ter De Meester, zeker in later jaren een belangrijke antikwarische waar de gaan vertegenwoordigen. Hij vond het bijzonder prettig dat deze REPRO-uitgave in het licht versche nen is. „Ik hoop dat het vele werk dat aan de totstandkoming vooraf ging u grote voldoening zal mogen geven", aldus de burgemeester tot de heer Keikes. waarnaar door velen al enkele jaren verlangend is uitgezien, zal eerst in 1975 bekend worden, afgezien van nog andere consequenties voor hen die tussentijdse schadevergoeding hebben geclaimd, door het verkrij gen van percelen op de Waddenzee. Met meerderheid van stemmen werd daarop besloten de oude basisjaren te handhaven. De vertegenwoordigers van Brui nisse naar de vergadering van de Adviescommissie Mosselen zal dit standpunt kenbaar maken. De heer A. H. Hoogerheide (Bru 24) werd als bestuurslid gekozen in de vakature H. Schol. Toch niet? Naar wij vernemen, is in de bo vengenoemde vergadering van de Adviescommissie, door de heer Th. J. Tienstra. directeur der Visserijen verklaard, dat omdat van zekere zij de tegen het vaststellen van de scha devergoedingsnorm afgeleid uit de produktieeïjfers 1963 1969 verzet was gerezen en juridisch was komen vast te staan, dat bij protest, de pro testerenden in het gelijk zou worden gesteld, besloten was de gehele scha- devergoedingsnorm afgeleid uit de cijfers 1963/1969 te laten varen en ieder individueel te behandelen, zo als hij zelf wil. of liever zoals dat in de wet was omschreven. Welke consequenties dat voor de schadevergoeding op de Grevelingen heeft dient te worden afgewacht. Burgemeester Th. H. de Meester wenst samenstellerIauteur, archiva ris W. H. Keikes, (midden),s geluk met de verschijning van het nieuwe boekwerk „Drie eeuwen Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". Geheel rechts de heer J. M. J. Lok ker, die - evenals mej. L. Sipman - assisteerde bij de totstandkoming van het nieuwe „beeldverhaal" van stad en regio. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) V erzameliiigen De samensteller gaf vervolgens zelf een toelichting op de samenstel ling van 'het verschenen boekwerk. Het waardevolle materiaal werd ge put uit verzamelingen oorspronkelij ke oude kaarten, tekeningen, aqua rellen en zeer zeldzame gravures. Voor de uiteindelijk totstandgeko men collectie kon de heer Keikes beschikken over de verzamelingen van het Zeeuws Museum te Middel burg - in het bijzonder de collectie van het Zeeuws Genootschap - enige openbare verzamelingen, onder an dere van de gemeente Zierikzee, van het prentenkabinet van het Rijks museum, van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en bovendien werd medewerking ondervonden van par ticuliere verzamelaars. Speurwerk De tekst van „Drie eeuwen Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" is, zoals verwacht kan worden van een beeldverhaal, ondergeschikt aan de afbeeldingen, maar dat neemt niet weg dat een kleine, maar duidelijke karakteristiek werd toegevoegd van Zierikzee, Brouwershaven en Brui nisse. Bovendien is het werk - uiter aard - voorzien van een inleiding van de auteur, waarin deze tot de conclusie komt dat het ongetwijfeld de moeite van veel lijd en speurwerk loont om een zo geschakeerd moge lijke collectie in één uitgave bijeen te brengen opdat de historische schoonheid van Schouwen-Duiveland aan een breder publiek kan worden gepresenteerd. Dc samensteller wijst er in zijn inleiding verder op dat dc oogst aan kunsthistorische documentatie on vervangbaar en buitengewoon kwetsbaar is. Dit acht hij mede een reden die het wellicht zinvol maakt om de in archieven, bibliotheken en musea met zorg gekoesterde origine len door verantwoorde reprodukties- met-tcelichting tot een groeiende groep van geïnteresseerden te bren gen. In ieder geval bestaat thans in de bockhandel die gelegenheid voor wat betreft drie eeuwen historie-in beeld van Schouwen-Duiveland. (De prijs van het nieuwe boek bedraagt f 17,50.) P.J.Z.-Juweel Op zaterdag 17 maart vindt in het dorpshuis te Rilland Bath het jaar lijkse Juweel plaats van de Platte lands Jongeren Zuid. Gp dit Juweel zal het winnende toneelstuk van de afdelingen door de jury bekend worden gemaakt. De winnaar treedt dm aan met het bekroonde stuk. ZIERIKZEE Z.V.U.-zondagochtendconcert Cp 18 maart vindt, te Zierikzee, onder auspiciën van de Z.V.U. weer een zondagochtend-koffieconcert plaats, dat wo.dt verzorgd door het Ardito Kwintet. Het programma voor dit concert luidt als volgt: A. Rosetti (1750-1792): Kwintet in Es gr. t„ allegro, andante ma alle gretto, allegro moderato. W; Eisma (1929-): Fcntemara. Pauze. A. Reicha (1770-1836;Kwintet in Es g;. t. J. Ibert (1890-1962): Trois pièches brêves, allegro scherzando, andante, allegro. HAAMSTEDE Algemene ledenvergadering Het bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs te Haam stede nodigt haar leden uit de Alge mene Ledenvergadering te houden maandag 19 maart a.s. in hotel Bom. bij te wonen. Op de agenda staan een negental punten, waaron der een bestuursverkiezing en be spreking winterprogramma. SCHARENDIJKF Aanbesteding verbouw gemeentehuis Bij de op woensdagmiddag 14 maart jl. gehouden onderhandse aanbesteding voor verbouw en uit breiding van het gemeentehuis wer den de volgende inschrijvingen in gediend: Bouwbedrijf Boogert B.V te Oosterland f 132.533 plus f 21.205 B.T:\V.: A. Blankenburgh te Nieuw- dorp f 132.900 plus f 21.264 B.T.W.; W. J. Verjaai te Scharendijke f 133.100 plus f 21.296 B.T.W.; Fa. R. T. Louwerse Zn. te Scharendijke f 134.900 plus f 21.584 B.T.W.; W. Lemsom te Kerkwerve f 136.000 plus f 21.760 B.T.W.; F- J. van Aken te Zierikzee f 136.400 plus f 21.824 B.T.W. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, het Bouwbedrijf Boogert B.V. te Oosterland. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 21 maart vergadert de N.C.V.B.-afdeling in het vereni gingsgebouw. De afdeling Bruinisse is mede uitgenodigd voor deze bij eenkomst, waarop het woord zal worden gevoerd door de heer M. R. Louis te Rotterdam, die zal spreken over: „De Telefonische Hulpdienst", een organisatie waaraan hij verbon den is. BRUINISSE Restauratie orgel In de Hervormde kerk te Bruinisse is men begonnen met restauratie van het orgel. Deze restauratie zal wor den verricht door de firma Van Vul pen in Utrecht, die (na de oorlog) het orgel ook heeft gebouwd en ge plaatst. Hetelucht-verwarming en andere atmosferische oorzaken, maakten dat men in 1969 besloot een fonds te vormen ter restauratie, daar Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom in ij uw Nutssüaarbank voor Aan- en verkoop en be waarneming effecten DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. BRUINISSE, 15-3. Dondcrdag- vcormiddag terwijl mevrcuw Gil- jam-Kik alleen met enkele kleine kinderen thuis was brak brand uit Gp de bovenverdieping van het woonhuis aan de Dorpsweg, op de kamer waarop de ongeveer zes maanden oude baby lag. Mevrouw Gil jam slaagde er in het kleintje te redden, maar raakte daarbij zelf haast in brand, terwijl ze geen zekerheid had, dat nog an dere kinderen in huis waren. ZIERIKZEE/BEUINISSE, 16-3. Het mcsselseizcen wcrdl op de dinsdag na pasen (dus 24. apri!) gesloten De mcsselzaadvisserij begint op 8 mei. Tct 25 mei mag dan op het Friese Wad worden gevist. Van 29 mei lot 15 juni mag worden gevist op het Groninger W'ad - Daar de kans groot is, dat weinig mosselzaad op de beide delen ven de Waddenzee zal worden aange- t.offer, zal er ongetwijield veel be langstelling bestaan, voor de 500.000 mosselen. die dit seizoen in het raos- selfonds werden gelost. De inschrij ving op deze op de Yerseke Bank en de Fm in voorraad liggende mosselen vindt plaats in Hotel Nolet te Yer seke, op donderdag, vrijdag en za- Advertentip Om een idee te geven: Houtrob herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamei V^urdih—tet ragdun pla muren .—fTëgela 'zetikn op hout of spaanplaat of Jpetd^emaille of over oude tegels. EpaanVlaat naadloos verlijmenfcvPleistfiriaag repareren op muur ofyB»hoorsteen. Opnieuw voegen. DaLqjan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. JDunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN. AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN. PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-lclare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èllc materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 onvolkomenheden .optraden in de muzikale weergève, terwijl bepaalde tonen of registers niet .meer konden worden gebruikt. Men wil de restau ratie zo uitvoeren, dat het orgel toch steedr, hetzij vóór of achterposi- tief bespeelbaar blijft. Uitbreiding machinefabriek Machinefabriek L. Padmos en Zo nen te Bruinisse heeft door aankoop van de opstallen van de aan de vis sershaven gelegen machinefabriek Goedereede te Stellendam die naai de buitenhaven te Stellendam wordt verplaatst, de beschikking gekregen over 1620 m- terrein. Op dit terrein wordt een machi nefabriek geplaatst van 15 x 45 me ter. In de fabriek komt tevens een kantoor. Het architectenbureau Van Pelt te Abbenbroek is gereed met de voorbereidingen en volgende maand (april) zal met de bouw worden be gonnen. In augustus hoopt men de nieuwe vestiging in Stellendam te openen. Het bedrijf in Bruinisse wordt ge handhaafd. Toen ze zich door onderzqek in alle vertrekken, had overtuigd, dat dit riet het geval was, grepen de vlam men boven om zich heen en toen de gewaarschuwde brandweer arriveer de was er in de betrokken slaapka mer niets meer te redden. Intussen waren omwonenden begonnen het huisraad en het meubilair naar bui ten te brengen. Dank zij veler hulp onder meer van het personeel van de (aardappel) sorteer bedrijven Mol en van den Berge slaagde men daar in, terwijl het de brandweer geluk- terdag 5, 6 en 7 april Ze worden 9 april opgeleverd en op 9 april mag ook het opvissen beginnen. Dit op vissen moet op 30 april beëindigd zijn. Dc fondsmossclen Van 9 tot 24 april zal de handel dus in de gelegenheid zijn, mosselen uit het fonds in de handel te bren gen. vorig jaar was deze termijn belangrijk langer. De ondervinding leert, dat een deel van de opgeviste mosselen, die tot het volgend seizoen op eigen percelen moet overstaan, d.s tot plm. 1 juli. verloren gaat. Niet de volle half miljoen tonnen zullen dus volgend seizoen in de har.del kunnen'worden gebracht. RECHTSZAKEN Veroordeling brandstiehtingszaak Haamstede MIDDELBURG, 16-3. De rechtbank in Middelburg heeft heden (vrijdag) de 25-jarige P. C. B. uit Haamslede veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maan den voorwaardelijk (met een proef tijd van twee jaar), toezicht van de protestants-christelijke Reclasse- ringsvereniging en behandeling door een psychiater. Volgens het psychiatrisch rapport zou B. tijdens de brandstichtingen niet volledig toerekeningsvatbaar zijn geweest. De officier van Justitie had tien maanden onvoorwaardelijk gevangenisstraf gecist. Voor 55 jour OUWERKERK. Hedenmorgen brak in de bewaarschool een binnenbrand uit. Gelukkig bleef het bij een paar verkoolde balken en planken. DUIVENDIJKE. Woensdagavond zijn door de zorg van den burge meester met de tram aan de halte Looperskapelle drie wagons met steenkolen voor deze gemeente aan gevoerd. Wijl er nijpend gebrek aan was, komen de inwoners ze met spoed afhalen. BRUINISSE. Alhier is een ton aangebracht, die reeds jaren gezon ken en nu opgevischt was. Nadat zij een paar dagen op den wal gelegen had, bemerkte men, dat zich in de ton twee kreeften bevonden. De een was dood, de ander leefde echter nog. ZIERIKZEE. Aanstaande woens dag zal op hel Havenplein alhier een bijzonder interessante hengstenkeu- ring plaatsvinden. SCHOUWEN. Dezelfde strenge vorst, die onze akkers met vrucht baarheid heeft beiveldadïgd, heeft po andere plaatsen minder aangena-- me en zeer nadelige sporen achterge laten. Nu de putten met mangels en aardappelen opengemaakt zijn, blijkt zeer veel bevroren te zijn. RENESSE. De distributiecommis sie alhier heeft besloten voor deze gemeente te distribueren: aardappe len, bruine bonen, erwten, vet, rijst, zeep en varkensvlees. ELLEMEET. De rederijkerskamer „Hoger zij ons doel" alhier gaf vrij dagavond in de herberg van den heer De Roo een welgeslaagde uil voering. te het vuur op dc boven verdieping te localiseren. Wel bracht de blussing grote wa terschade mee. Brandweerlieden en particulieren zagen toen de brand weer eenmaal bezig was er niet te gen op de verstikkende rook in te gaan om slaapkamers die nog niet door het vuur waren aangetast leeg te dragen. De uitgebrande slaapkamer (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) „Algemeen Vissersbelang" Alarm te Bruinisse Zondag koffiedrinken bij het Ardito kwartet. zondag- de Eisma, Reicha en Ibert. Toegangsprijs: 3,-; houders C.J.P.: 2,-. U bent vanaf 11.30 uur welkom voor een grati kopje ko

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5