Spaarrente tot Voorstel aanleg centrale begraafplaats (buitengebied-oost) Studenten weer in opstand tegen f 1000 Hotel „De Wereld" blijft Hoechst Vlissingen breidt zich uit Bioscoop „De Concertzaal" AGENDA Sjef van Dongen (66) overleden Voorjaarsvergadering Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond KIRK DOUGLAS LAURENCE OLIVIER JEAN SIMMONS CHARLES LAUGHTON PETER USTINOV-TONY CURTIS R, on W. Westerschouwen vragen raad krediet van f 12.500,— HAAMSTEDE. 15-3. De leden van de gemeenteraad van Wester schouwen, wacht op 20 maart weer een pittige agenda waarop niet min der dan 23 punten voor komen. Na de gebruikelijke beginpunten komt in behandeling het voorstel van B en W voor de aanleg van een cen trale begraafplaats. Op de begraaf plaatsen in Burgh en Haamstede, kan men maar enkele jaren meer vooruit. In de andere kernen ligt het iets gunstiger. Plan voor de gehele gemeente Om het plan tijdig klaar te heb ben. waartoe in principe al in 1969 werd besloten, is het noodzakelijk dat de raad nu een besluit gaat ne men. Grenzend aan de Omloopsweg en de Armhoeksweg, in het plan buitengebied Oost, wil men een be graafplaats stichten voor de gehele gemeente, met een totale oppervlak te van 13.31.30 H.A. Een gedeelte van de grond is reeds eigendom van de gemeente, twee eigenaren moe ten benaderd worden voor de aan koop van de rest. B en W vragen een krediet van f 12.500,- om een plan te laten maken. Subsidies Voorgesteld wordt verder een ver hoogde subsidie toe te kennen aan de ver. ..De Hollandse Molen" en het kinderkoor Westelijk Schouwen (éénmalig in verband met 25-jarig jubileum). Het C.J.V. kamp te Re- nesse eveneens eenmalig. De Oran jevereniging mag rekenen op een verhoogde subsidie. Een besluit moet genomen worden toe te treden tot de Ned. Ver. voor gemeentebelangen en Het Nederlandse Wegencongres De exploitatievergoeding voor de Chr. Nat. School over 1972 en 1973 vraagt de aandacht, terwijl de af rekening over 1971 ook een punt van de agenda vormt. Verder vind vast stelling van de voorlopige gemeente rekening over 1971 plaats. Als lid namens de raad voor de commissie Midden- en Kleinbedrijf stellen b en w voor te benoemen de heer J. C. Hendrikse. als plaatsvervangend lid de heer Lustig. Een voorstel tot vast stelling van een nieuwe verordening vermakelijksheidsbelasling komt eveneens in behandeling. Verder wil len b en w een voetgangersover- steek plaats creëren bij het gemeen tehuis. Kloosterweg. Aan- en verkoop groml Voorgesteld wordt verder adn de heer P. Quaak en aan de fa. Braber, Dorreman en Lemson wat grond te verkopen. Een erfpachtovereenkomst met de heer M C. de Koster wordt beëindigd, terwijl de betreffende grond zal verkocht worden aan de Kloet-Bouwman BV in Burgh. Gedeeltelijke goedkeuring is ont vangen op het bestemmingsplan Zee bad Nieuw Haamstede. Op een drie- lal punten wil G.S. geen goedkeu ring verlenen. Daar dit punten zijn die later toch nog te x-egelen zijn willen b en w niet in beroep gaan. Mede door het werk in de diverse commissies mag verwacht worden dat de omvangrijke agenda toch bin nen een redelijke tijd afgewerkt zal worden. Voor de inwoners die be langstellen in de gang van zaken van hun gemeente is er in het nieu we gemeentehuis ruim plaats om de beraadslagingen te volgen bouw Centrale verwarming en zijlNm centralr-Xp' Vraagt vrijblijvend offerte SAMAN - DEURLOO Sint Domusstraat 43 - Zierikzee Telefoon 3260 Nieuwe R.K.-omroep WIJK BIJ DUURSTEDE, 15-3. Nog vóór 1 april denkt pater Winand Kotte zendtijd te kunnen aanvragen voor de Rooms-Katholieke zender oftewel „Sint Willibrord Omroep". De omroep hoopt dan per 1 oktober te beschikken over 3 uur radio en één uur televisie per week. Hoeveel van de 15.000 benodigde leden de adspirant-omroep thans telt, wilde pater Kotte niet zeggen. DEN HAAG. 15-3. Ca. tiendui zend studenten hebben donderdag in Den Haag gedemonstreerd tegen de verhoging van de collegegelden van f 200,- tot f 1.000.- voor intrekking van de wet waarmee de verhoging tot stand kwam, voor optrekken van de beurzen en gratis onderwijs voor iedereen. De demonstranten liepen in op tocht van het Malieveld langs het ministerie van onderwijs en welen- schappen, door de binnenstad en naar het Binnenhof. De stoet zetie zich in beweging nadat gezamenlijk het lied „van veen trek in die- wet" van blz. 25 van de gezangenbundel „studenten-aktieliederen, voorlopi ge uitgave" was aangeheven. Tal van spandoeken werden meegedragen. WAGENINGEN, 15-3 Er is geen sprake van dat het voormalige ho tel „De Wereld" in Wageningen, waar in 1945 de capitulatie van de Duitse legers werd getekend, zal worden afgebroken. Staatssecretaris Vonhoff van CRM heeft dit donderdag verklaard in Wageningen na afloop van een ge sprek met het college van bestuur van de landbouwhogeschool, dat het voormalige hotel in eigendom heeft, het gemeentebestuur van Wagenin gen en vertegenwoordigers- van rijks monumentenzorg. Volgens de heer Vonhoff zal de totale restauratie van het historisch gebouw, dat momen teel gedeeltelijk in gebruik is bij het, bureau „studium generale-vormings- werk" van het landbouwhogeeschool een bedrag van 1.2 miljoen gulden gaan vergen. VLISSINGEN, 15-3. Een dezer da gen gaat in Vlissingen-Oost de eer ste paal in de grond voor de uit breiding van de Trevira-grondstof- fenfabriek van de chemische fabriek van Hoechst in het Sloe-gebied. De directie van Van Hoechst heeft enkele dagen geleden de beslissing genomen tot deze uitbreiding, waar mee een bedrag van f 25 miljoen ge moeid is. De directeur van het bedrijf in Vlissingen, de heer H. Nijman, deel de mee, dat er naar gestreefd wordt de uitbreiding van de fabriek in 1975 in gebruik te nemen. ZIERIKZEE, 15-3. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen, kwam donderdagmiddag in de bovenzaal van restaurant „Mon- dragon" bijeen voor de voorjaarsvergadering. De presidente, mevr. Gast. lieette alle dames welkom. Uit het jaarverslag, gelezen door de secretaresse, mevr. R. Mouthaan-Mantel, bleek dat de afdeling 186 leden telt, een groei van drie leden. Hel programma van het afgelopen jaar was bijzonder gevarieerd: in ja nuari kwam men bijeen, eveneens in restaurant „Mondragon" voor een nieuwjaarsbijeenkomst, in de maand februari werd een middag verzorgd door de heer Leeflang, die verschil lende liedjes zeer muzikaal ten ge hore bracht, zichzelf begeleidend op de gitaar. De voorjaarsvergadering werd in maart gehouden. In april hield notaris Karsten een lezing voor de dames. Een uitstapje werd in mei gemaakt naar Amsterdam met als hoofddoel de Florïade. Gegeten werd ook bij de afdeling en wel op een voorlichtingsmiddag van het Neder lands Zuivelbureau. waar de dames kaasfondue kregen voorgezet.. In september werd de najaarsvergade ring gehouden, waarin werd besloten het bestuur tot zeven leden uit te breiden. In oktober werd een excur sie naar de PZEM te Middelburg gemaakt en in november vond een gezellige avond plaats. De kerst avond in december gehouden, werd geheel door eigen leden verzorgd. De financiën Het volgende agendapunt betrof het financieel verslag. De ontvang sten bedroegen in 1972 f 4196,86. de uitgaven f 2821.98 zodat het jaar met een batig saldo kon worden af gesloten van f 1374,88. Aftredend uit het bestuur waren de dames L. Barendregt-van Gastel (niet herkiesbaar) en R. Mouthaan- Mantel (herkiesbaar). De presidente dankte mevr. Barendregt. die zes De rente, die wijA 4% voor dagelijks c voor onze NMS-Sp Vraagt u eens bijee ,;en op spaargelden, loopt van ivraagbare tegoeden tot 7^0/o. ieven. van onze kantoren na^r deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK Advertentie ZIERIKZEE bengt a .s/ZATERDAG AVOND een extra Jfa\e voorstelling met HET GRANDIOZE MEESTERWERK ,v.v. Daarop vielen de bedoelingen te le zen van de demonstratie, die was georganiseerd door het landelijk overleg grondraden (LOG). Israëlische burgers op landmijn TEL AVIV, 15-3. In Noord-Israël is woensdagnacht een jeep met vier Israëlische burgers op een landmijn gereden Drie van de inzittenden kwamen om het leven en de vierde werd gewond. De burgers waren Arabische christenen die aan het ja gen waren. De explosie deed zich voor bij de grens met Libanon. Kort geleden waren in hetzelfde gebied twee vrachtauto's op mijnen gereden Volgens de Israëlische auto riteiten moeten de mijnen gelegd zijn door uit Libanon afkomstige guerillastrijders. AARDENBURG, 15-3. Sjef van Dongen, oud-burgemeester van Aar denburg in Zeeuws-Vlaanderen en poolreiziger uit de jaren twintig, is donderdagochtend op 66-jarige leef tijd overleden. Hij was enkele weken geleden in een ziekenhuis te Vlissin gen opgenomen. De heer Van Dongen was van 1946 tot 1962 burgemeester van Aarden burg, voorts was hij tot 1970 lid van de provinciale en gedeputeerde sta ten van Zeeland en tot 1967 lid van de Tweede Kamer voor de .KVP Voorts was hij ere-burger van Aar denburg, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Ook had Sjef van Dongen verscheidene buitenlandse onder scheidingen. Sjef van Dongen genoot vooral be kendheid door zijn reis naar Spits bergen en het deelnemen aan de red- dingsexpedietie naar de poolonder- zoeker Nobile. Stakingen in Zeeland VLISSINGEN. 15-3. De stakings acties van de drie industriebonden in Zeeland worden vrijdag voortgezet. Bij het bedrijf „De Schelde" in Ter- neuzen (100 mensen) en bij de ijzer gieterij Boddaert in Koudekerke en in Middelburg met 150 werknemers staken de arbeiders voor de tweede achtereenvolgende dag. Zomorprogramnia kwam gereed A Bryna ProductionA Universal-International Release Toegang 14 jaar - Aanvang 20.00 uur Voorverkoop - telefonisch en aan de kassa - van 11.00— 12.00 uur op de dag van de voorstelling. jaar haar funktie als penningmees- teresse in de afdeling aktief is ge weest. In haar plaats werd benoemd mevr. H. J. Ensing-Kooistra. Mevr. Mouthaan werd met meerderheid van stemmen herkozen. Zomerprogramma Het zomerprogramma is als volgt samengesteld: 9 april demonstx-atie Moulinex apparaten; 26 apx-il pixiv. jaarvergadering te Goes, waar 's middags een optreden van Nel Kai-s zal plaats hebben; 15 mei zal een be zoek gebracht worden aan Haax-zui- len. In juni een bezichtiging van slot Haamstede te Haamstede. Bij de rondvraag kwamen nog verschillen de punten aan de ox'cle omtx-ent de kex-stavond. Verscheidene dames vonden dat de kosten te hoog waren. Ook werden enkele suggesties ge daan voor het zomerprogx-amma. Aan het eind van deze middag werd nog gezamenlijk een spelletje bingo gespeeld, ter versteviging van de jubileum kas. De jachthaven Zij het dat het wex-k vlot verloopt, moet er toch nog heel wat gebeuren voordat de jachthaven gei-eed is. In de ooi'spronkelijke raming van de verschillende ondex-delen zijn flinke verschuivingen opgetreden. Het col lege is binnen de oorspronkelijke begroting gebleven, ondanks ver dubbelingen kosten toiletgebouwen. Spreker hoopte dat de W.S.V. „Brou wershaven" nauw betx-okken zal zijn bij de exploitatie, zodat de haven in handen blijft van eigen mensen. De Grevelingen - „ons nationaal recreatiepark" - zag de heer Van Hattum als een museum, met de dij ken er rond als muren. Maar de kunstschatten in ons museum rotteix en roesten weg, omdat men vergeet het dak aan te brengen. Beheer van gebouw en inhoud is - na felle strijd - aan de bouwer toe bedeeld. Laat die dan wel beseffen, dat hij ook de verantwoordelijkheid heeft voor de inhoud. Stadhuis Wat het stadhuis betreft, vroeg de heer Van Hattum zich af, of Brou- wershaven straks de verantwoorde lijkheid kan nemen straks een fraai gei-estaureerd stadhuis nutteloos te pronk te laten staan. De tijd is geko men het gebouw funktioneel te ma ken, zodat de f 40.000 per jaar die het gebouw gaat kosten, dienstig kan worden voor huisvesting van de ge meentelijke diensten. De tegenstan ders zullen waarschijnlijk later het gemeentebestuur verwijten een slecht beleid te voeren. Tweede woningen De WD-fraktie betreurt het ver- gi-ijzen van de kleine kernen en men vx-aagt zich af hoe de leefbaarheid zal zijn in de toekomst De fraktie is tegen het verbod van verkoop panden voor tweede woning. Beschermd Dreischor De heer van Hattum hoopte dat er mogelijkheden worden gevonden de kernen uit de slop te halen Hij merkte vex-der op dat het tot be schermd dox-psgezicht verklaien van Dreischor in een raadsvergadering niet ter spx-ake is gekomen. Weinig bekend is over de gevolgen voor de bewonex-s. Juist is dat men weet hier met een CRM-beslissing te doen te hebben. De oppervlakte van het aan gewezen gebied is groter dan enige jaren geleden is geadviseerd. Te ho pen valt dat de behandeling aan- vragen bouw niet zullen stagneren. Ten aanzien van de subsidies, moet die voor het terrein Noovdgouwe als uitzondex-ing worden gezien. Dit ter rein woi-dt- gegeven aan een vereni ging uit Midden-Schouwen en huur- Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia. 19.30 uur, avond P.J.Z. Cafetai-ia „Marktzicht", 20.00 uur, vergadering „Helodea". School Manhuisstx-aat R.S.G. ..Prof. Zeeman19.45 uur „Ziejook"-film- programma. Haamstede Camping Duinrand, x-ecreatiezaal. 19.30 uur. kinderkoor „Westelijk Schouwen". Winterzaal Herv. Kerk, afdeling Westerschouwen Ver. van Huisvrou wen. Scharenilijke Gex-ef. Jeugdgebouw, 19.30 uur, Chr. Gem. Zangvereniging „Sui'sum Cor- da". Brouwershaven Hotel Ringelberg. 20.00 xmr, vex-ga- dering V.V.V. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 17 maart Zierikzee Spox-thal „Onderdak", keuzewedstx-ij- den gymnastiek voor gi-ocpen, („Del- la Sport"). Concertzaal, 20.00 uur, filmvooi-stel- ling, „Spai'tacus". De Bx-auwstraat, 14.00 uur opening „Meester Bx-eetvelt'-speeltuin. Serooskerke Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering met bal na. Zondag 18 maart Zierikzee Concertzaal, (Mondragon-foyei-), 12.00 uur, koffie-concert door het Ardito-kwintet (Z.V.U.). Maandag 19 maart Zierikzee Gemeenteraad Brouwershaven De VVD-stein bij algemene begrotingsbesehouwingen BROUWERSHAVEN, 14-3. Woord- vx-aag is wellicht billijk. Ook de huur voerder van de VVD met algemene tennisbaan kwam spreker niet rede- beschoxiwingen op de gemeentebe- lijk voor. De verhuur moet betaald, groting 1973, was de heer P. van terwijl de vereniging voor ieder open Hattum, die - eveixals andere woord- staat. Tot slot zei de heer van Hat- voerders trouwens - de werklust tum steun toe aan deze begroting, prees van liet personeel, dat de be groting samenstelde. In de begeleidingsnota komen na veiTnelding van, de post onvoorzien ,(f 87.158,82) de vei'wikkelingen, en ex- kan waardering bestaan over de wijze waax-op in de xiota het beleid wordt aangegeven en welke kapi- taalswex-ken prioriteit verdienen. Reeds zijn zeven wijzigingen op de begroting al gekomen. Tevredenheid kan bestaan over de goed wex-kende i-iolering in de vier kernen. Een vraag echter is welke financiële ge volgen er zullen zijn, als in de toe komst het beheer van de installatie zal ovex-gaan in handen van het zui veringsschap Schouwen-Duiveland. Mondragon, 20.00 i letelica". Haamstede afdeling „Phi- Veel woonwagenbewoners analfabeet ARNHEM, 15-3. In Gelderland wo nen enkele duizenden woonwagenbe woners die analfabeet zijn. Dat heeft het KVP-statenlid P. J. Bal- tus tijdens een Gelderse statenver gadering over onderwijsvraagstuk ken meegedeeld. De analfabeten komen voor onder alle leeftijdsgroepen. Enorme heroïnevondst in Amsterdam AMSTERDAM, 15-3. Na een langdurig onderzoek hebben re chercheurs van de Amsterdamse narcoticabrigade woensdagnacht 14 kg zgn. korrelhei-oine in beslag kun nen nemen. De partij (geschatte waarde i' 500.000) was in het bezit van vijf Hongkong-Chinezen, die waren aangehouden toen zij om streeks half vijf met een auto bij een hotel in de Amsterdamse binnen stad arriveerden. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17 en zondag 18 maart Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stengel- en dokter Terp stra. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaal in op vi'ijdagavond 19.00 uui\ Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, lel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Vissei-, De we?keinddienst gaat in: zaterdag- morgen, de weekeinddïenst eindigt: maandagmoi-gen 8.00 uur. Zuster A. K. Werkman, Kerkwcrve, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, lel. (01110)-2180, heelt dienst GENEVE. Iedere vijf minuten kemt ergen in Europa iemand in het verkeer om het leven en worden twintig mensen gewond bij een der verkeersongelukken die zich om de dertig seconden op de Europese we gen voordoen. Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad Westerschouwen. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, mode show afd. Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr. Kleuterschoolvereniging. Dinsdag 20 maart Haamstede Gerei', kerk (recreatiezaal), 19.45 uur. afdeling N.C.V.B. Hotel Bom, 19.30 uur algemene le- denvei-gadering Ver. voor Openbaar Ondei-wijs. Woensdag 21 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering afdeling N.C.V.B. AGENDA In een modern zakenagenda is weinig of geen ruimte voor krentjes in de rijstebrij-berg van te maken notities, aantekeningen, afspraken en let óp Iwe driftig de agenda's door velen tevoorschijn worden getrok ken. Er wordt meer in gelezen dan in Vondels Lucifer of de bijbel. Die saaiheid is misschien wel op zettelijk gebruikt om een contrast te maken met de schoolagenda's van vroeger en nog wel. Daar werd nog een hoop fleurigs en kleurigs, hoop gevends en romantisch ingestopt: foto's, spreuken, gedichtjes en ja - om dan (school) zakelijk te worden - achterin de voornaamste onregel matige franse werkwoorden en de formules van goniometrie en stereo metrie. Soms zelfs ook van fysika en scheikunde. En de feestdagen ston den er in; onverminderd waren hel vrije dagen of eigenlijk niet onver minderd, maar een jaar was wel mooi verknipt in leren en vrij heb ben. De vrije dagen stonden toch altijd netjes in het gelid gedrukt van de andere, maar iedereen schreef daar altijd met grote letters „VRIJ" in, zodat je het niet vergeten zou, als dat al kon. Aan het eind van het jaar zag en ziet een schoolagenda er heel woest uit. Er is van alles in neergeschreven en in getekend en soms zijn er van die malle potlood tekeningen, uitgebroed en al dagdro mend neergezel, als de les eens niet helemaal boeiend was, want lessen zijn niet altijd helemaal boeiend. Een zakenagenda ziet er proper uit, want het wordt door volwassen mensen ingevuld en gebruikt. Nooit eens plakplaatjes, nooit eens een vloeiend lopende zin of een poëtisch regeltje. Jammer, jammer; wal kmi er later veel uit doven, wat vroeger er geiooon bijhoorde. Als een nieuw schooljaar begon, ivas het kopen van een nieuwe agenda een ritueel; het doorbladeren een gebeurtenis: oh, dan is het pasen en vroeger was het 15 juli gebeurt, maar nu komt een schoolagenda maar tot 1 juli. De agenda's zal ik altijd bewaren; de wel van Boyle is vergeten, maar je kunt hem zo weer opzoeken en de passé défini van „tenir" (je tins) heeft soms ook best een geheugen- opknapper nodig. Het is een duidelijke zaak; ik heb in een oude agenda zitten lezen. Onthutsend, want men vergeet blijk baar ivel iets en al die krabbels en herinneringen zijn natuurlijk fon dant en clat is slecht voor het (gees telijk) gebit. Maar hoe ook, toch wel fijn. Zo is dat ook! SCHIERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2