IVULfrWUf S. C.H.U.-FRACTIE BETREKKEN BIJ DE KABINETSFORMATIE Liarn Cosgrave premier Ierse republiek WOONWAGENBEWONERS WILLEN WEER KLEINE KAMPEN Reuma: Engelse ziekte Ver. Staten waarschuwen voor nieuwe aanslag van Palestijnen op vliegtuigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 maart 1973 129ste jaargang Nr. 21251 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o B.T.W. In dit nummer: Alternatief plan voor behoud „Schel phoeh' Mening van K.V.P. en A.R.P.: DEN HAAG, 14-3. De fractievoorzitters van K.V.P. en A.R.P. in de Tweede Kanier hebben formateur mr. Burger woensdagavond schriftelijk laten weten dat voortzetting van de bestaande contacten over de for matie-arbeid onmogelijk is, als daarin niet tevens de voorzitter van de C.H.U.-fractie wordt betrokken. Koningin onderbrak vakantie voor kabinetsformatie DEN HAAG. 14-3. De koningin is woensdagavond per trein opnieuw naar Oostenrijk vertrokken. Zij keerde dinsdag in verband met de kabinetsformatie terug van haar wintervakantie in Lech. Binnenkort zal de koningin nogmaals voor de kabinetsformatie naar Nederland komen, zo heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. De koningin reist in gezelschap van prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen. Prins Bernhard, de prinsessen Irene en Margriet zijn vo rige week reeds samen met echtge noten en enkele van hun kinderen in Lech (Oostenrijk) aangekomen. Als dit gebeurt is er van hun kant de bereidheid tct nader overleg over de andere aspecten van de formatie, zoals het programma, zetel -en por tefeuilleverdeling. Met betrekking tot het program matisch overleg zijn de fractievoor zitters, om mogelijk misverstand te vermijden, bereid de bij hen levende gedachten schriftelijk aan de for mateur voor te leggen Het lijkt hun mogelijk in dit ka der tot besprekingen te komen, die op korte termijn kunnen leiden tot een positieve opstelling van de christen democratische fracties t.o.v. het door formateur Burger beoogde kabinet. C.H.U. wil meewerken De C.H.U. blijft bereid mede te werken aan de foi'matiearbeid van mr. Burger, indienzij in redelijk overleg invloed kan uitoefenen op het program van het te vormen ka binet en op de zetelverdeling De houding van de C.H.U. wordt onver minderd bepaald door de brieven die door de C.H.U. tot de formateur zijn gericht. Aldus is gezegd in, een verklaring die is uitgegeven, nadat de Christelijk-Historische Twee de- Kamerfracties zich, met de Eerste- Kamerfractie van de C.H.U. en het Uniebestuur (dagelijks bestuur van de C.H.U.) had beraden over de po litieke situatie, die is ontstaan door de brief welke formateur Burger maandagavond richtte tot de frac tievoorzitters Andriessen (K.V.P.) en Aantjes (A.R.P.). Kabinetsformateur Burger moet de C.H.U. een ministerszetel aanbieden. Gebeurt dit niet, dan heeft het geen zin om met K.V.P. en A.R.P. te blij ven praten ever het vormen van een kabinet-Den Uyl. Dit heeft de A.R.- fractieleidcr mr. Aantjes woensdag avond verklaard in een l.v.-uitzen- ding van de N.C.R.V. Doden bij aanslag in Zuid-Vietnam SAIGON. 15-3. In Zuid-Vietnam zijn donderdagochtend vroeg 10 mensen gedood en bijna 90 gewond toen guerrillastrijders granaten wierpen in een Bhoeddistische pago de vol. mensen, zo is in militaire kringen in Saigon gezegd. Het incident gebeurde in het dorp Saoi Xien in de Mekong-Delta. Zuiveringsoperaties in het Atlasgebergte RABAT, 14-2. De Marokkaanse or detroepen hebben woensdag drie personen gedood en elf gearresteerd tijdens een zuiveringsoperatie in het Atlasgebergte. Dit heel't het mini sterie van binnenlandse zaken in Ra bat bekendgemaakt. Het doel van de operatie was een eind te maken aan de ondermijnen de activiteit van een groep die af komstig was uit het buitenland en bewapend doof Libië, aldus Rabat. PARAMARIBO. De vier Suri naamse vakcentrales zullen de cen trale stakingsleiding voorstellen he den (donderdag) besprekingen te beginnen met de regering Dit hebben zij woensdag cp een vergadering be sloten. LONDEN, 14-3. Liam Cosgrave, 53 jaar, jurist en politicus, is woensdag door het parlement van de Ierse re publiek tot premier gekozen. Hij gaat een coalitie van partijen leiden die vorige maand de algemene verkiezingen wonnen. Cosgrave volgt premier Jack Lynch op, wiens Fianna Failpartij de afgelopen zestien jaar aan de macht is geweest. De nieuwe premier werd gekozen met 72 tegen 70 stemmen. Zijn Fine Gael-partij is na de verkiezingen met 54 zetels in het 144 leden tellen de parlement gekomen. Haar coali tiepartner de Labour Party, kreeg 19 zetels. Grote centra niet altijd gunstig bevonden DEN HAAG, 14-3. De woonwagenbewoners willen de kleine kampen terug. Dit hebben de leden van de vaste kamercommissie voor maatschappelijk werk woens- Nixon wil hard optreden vernomen op de hoorzitting over het functioneren tegen misdaad van de woonwagenwet. WASHINGTON, 14-3. President Nixon heeft woensdag in een specia le boodschap aan hel Amerikaanse congres voorstellen voor een genade loze oorlog tegen de misdaad inge diend. waarin hij wederinvoering van de doodstraf eist met verplichte straffen, tot levenslang, zonder vrij lating op erewoord, voor handelaars in heroïne en morfine. De Landelijke Vereniging van Woonwagenbewoners meldde dat er gicte spanningen bestaan onder haar leden. De bewoners van de gro te kampen zijn door isolatie in con centratiekampen terecht gekomen. Ze willen hun vrijheid terug. Binnen een jaar kan de situatie explosief zijn. Er is geen tijd meer om de gemeentebesturen „om te turnen"' als het gaat om het oprich ten van kleine kampjes, aldus de L.V.W. Daarom werd verlangd dat de provinciale besturen de planning van de kleine kampen afdwingen. Het beste achtte de L.V.W. het als de woonwagenwet van 1968 buiten werking wordt gesteld. Zodoende zal een einde worden gemaakt aan de Ojjleidingsvaartuig naar Zierikzee dwang en discriminatie. „Met de wet van 1918, wat geldt voor het op knappen van de kleine kampen en verder het toepassen van de Neder landse wetten, ook op het stuk van de leerplicht, waren we er geweest", aldus de L.V.W, Grote belangstelling: O p Voor de hoorzitting bestond zeer grote belangstelling. Van her en dei- was men uit het land gekomen om grieven te uiten, suggesties te doen, verbeteringen voor te stellen en nieuwe ideeën te lanceren. Dertien groepen belanghebbenden hadden zich aangemeld om commentaar te leveren op het funktïoneren van de woonwagenwet. Verscheidene orga nisaties voor het woonwagenwerk hadden ook woonwagenbewoners in hun delegaties opgenomen. De grote woonwagencentra wer den niet altijd gunstig gevonden. Met name voelen de bewoners zich be knot in hun vrijheid en daarmee in hun mogelijkheden voor een zelf standig bestaan. De zogenaamde trekkers ondervinden er de meeste hinder van. Ze schroomden niet te spreken van „discriminatie'' en „con centratiekampen". Geklaagd werd voorts over het ontbreken van een uniform beleid bij de gemeentelijke sociale diensten De meeste belanghebbenden drongen aan op meer kleine kampen dan onder de huidige wet tot stand zijn gekomen Deze kampen zouden even als de grotere centra ook dichter bij de dorpsbebouwing moeten komen. Hiertegenover staat de firma Fail met 69 zetels. De resterende twee worden door onafhankelijken bezet. LONDEN, 14-3. Ruim 15 miljoen van de 60 miljoen Engelsen lijden op zeker tijdstip in hun leven aan reumatische aandoeningen, bleek uit een woensdag gepubliceerd rapport van het instituut voor gezondheids- econcmie van de Britse farmaceu tische industrie. Van de 320 miljoen werkdagen die in Engeland in 1971 door ziekte verloren gingen, werden er 37 mil joen verzuimd als gevolg van reuma tische aandoeningen en gewrichts- reumatiek. De meest voorkomende reumati sche aandoening in Engeland is osteoarathrosis, een degenererende gewrichtsziekte. In het rapport wordt gepleit voor ernstiger onderzoek naar reumati sche aandoeningen sneller toepassing van het resultaat. Advertentie J^fifissccic èattsffiuijs' Havenplein Telefoon Zierikzee glO - 2584 Weekmenu: kipsalade gekookte zalm met botersaus of kippelevertjes in madeirasaus roomijs met gember en banaan a 17,50 1 WENEN/BOEKAREST. In Roeme nië is woensdag voor verscheidene districten en steden, waaronder Boe karest. de noodtoestand afgekondigd om na de jongste sneeuwstormen al le krachten te mobiliseren voor het ruimen van sneeuw en de verzorging van de bevolking. WASHINGTON, 14-3. Er zijn aan wijzingen uit betrouwbare bron dal een groep Palestijnen een plan heeft beraamd om in de komende weken in Europa een overval of een aanslag te plegen op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al of op een Amerikaans toestel. ZIERIKZEE. voor de liijn m.s. dPrinses Het opleidingsvaartuig binnenvaart, het Irene" zal op dinsdag 20 maart as- Zierikzee. aandoen en ligplaats nemen in de Nieuwe Haven te Zierikzee. Belangstellenden kun nen dit speciaal gebouwde vaartuig bezichtigen 's avonds van 7 tot !l uur. Een luchtva, hington, die irtfunctionaris in Was- niet nader genoemd wilde worden, zei dat de Amerikaan se raad voor de burgerluchtvaart (F.A.A.) inmiddels de luchtvaart maatschappijen heeft gewaarschuwd voor Palestijnen die. vermomd als priesters of vrouwen, zullen probe ren in Europa een bomaanslag te doel van de Palestijnen zou zijn plegen of een vliegtuig te kapen. Het wraak te nemen voor het neerschie ten van een Libisch passagiersvlieg tuig door Israëlische straaljagers in februari van dit jaar. DEN HAAG. En de formateur for meert verder. Hier mr. J. Burger (r.) in gesprek met KRO-voorzitter mr. H. W. van Doorn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's l Stille nachtvorst ontbladert 4 4 meer bomen dan hevige storm, i Verwachting lot vrijdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist; minimumtemperaturen van 2 graden op de Wadden tot min 2 graden el ders. maxima morgen cira 7 graden: zwakke lot matige wind tussen noord en oost. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 maart. Zon op 6.53, onder 18.46. Maan op 16.09, onder 5.35. Volle maan: 19 maart (0.33). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 16 maart 1.12 13.48 7.07 19.32 Springtij: 21 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-3. Het K.N.M.I. meldt In de drukverdeling boven Europa zal ook vrijdag weinig verandering komen. Een krachtig hogedrukge- bied. dat al ruim een week het weer in Nedexdand beheerst en waarvan de kern donderdagochtend boven Noord-Er.geland lag, trekt langzaam naar het zuidwesten. Een uitloper van dit gebied met hoge barometer standen strekt via Scandinavië naar West-Rusland. Deze uitloper ver plaatst zich langzaam naar het zui den. .Voorals nog houden deze ont wikkelingen slechts in, dat de wind geleidelijk van nooroost naar noord kan krimpen. In de aangevoerde lucht komen echter nog steeds wol kenvelden voor. De temperaturen blijven aan de lage kant. LONDEN. Engclands minister van sociale zaken sir Keith Joseph heeft een beroep gedaan op stakend, niet- medisch ziekenhuispersoneel, het werk te hervatten. Gezondheidsauto- riteitcn in twee steden waarschuw den dat ziekenhuispatiënten zullen overlijden als de toestand niet ver betert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1