(^renóboerin SLACHTOFFERS VAN PRESTIGE Greep in geldauto Buit 3V2 ton GESCHENK VOOR ISRAËL Waardevolle ledenvergadering Chr. schoolver. Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1973 Nr. 31250 WOENSDAG 14 MAART NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 17.00 Kijkkast; 1S.45 Ti-ta-tovenaar18.55 Nieuws; 19.05 Van Gewest tot Ge west; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 De Flim-Flam man; 22.10 Kijken naar kinderen; 22.35 Studio Sport; 23.10 Den Haag vandaag; 23.30 Journaal. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Eddy Ready Go; 19.50Meeleven; 20.00 Journaal; 20.20 .Waar loerd oprechter trouw; 20.45 Hier en Nu; 21.25 Huisconcert; 22.00 Kenmerk; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. DONDERDAG 15 MAART NED. I: Tot tien uur vanavond be zet de VPRO het eerste net. Daarna moet ze plaats maken voor de Evan gelische Omroep. De jeugd komt ze ven uur aan zijn trekken met ach- tereenvolgens Beertje Colargol het kluchtwerk in de rubriek stomme films „Zwijgen is goud" en een te kenfilm van Popeye. Op het NOS- journaal en Berichten uit de Samen leving volgt weer eens een Dick Ca- vett show, een uitstekend program ma altijd. Vervolgens gaat tot tien uur het derde deel van De Bond en de achterban over het scherm, een programma waarin de vakbeweging in Nederland wordt belicht. Het ac cent valt ditmaal op de zogeheten bedrijfsledengroep, een organisatie van vakbondsleden binnen een be drijf. De E.O. begint om tien uur haar uitzending met „De wind blaast waarheen hij wil", waarin de met een Nederlander getrouwde Joego slavische Natasa Visser enkele lie deren vertolkt. De E.O. blijft in mu zikale sferen met de rubriek Horen en Zien. Het laatste half uur gaal op aan de rubriek Kerk en Theologie. NÊD. II: Een zeer ontspannen avondje biedt de TROS op het twee de tiet. Sjoko opent om zeven uur de rij programma's. Aantrekkelijk kijk spul voor met name de jeugd. Na het journaal nodigt de TROS de kijkers uit te gast te zijn bij Gert en Her- mien Timmerman. Gasten in dqze show zijn o.a. De Wama's, Louis Neefs, Angela, de muzikale, kok Ge- raldini en het trio Polis et les Hel- leniques. Van het bezoek aan Gert en Hermien Timmerman belanden de kijkers vervolgens in de misdaad. Aflevering negen uit d,e serie Misda den uit Hartstocht betekent een kon- frontatie me teen echtpaar dal zo voor het oog een uitstekend huwe lijk heeft. De man blijkt evenwel di verse verhoudingen te hebben en uitvloeisel van een van dieaffaires is. dat een onderwijzeres met een kind van hem komt te zitten. Uit wanhoop pleegt de vrouw een moord, waardoor ze achter de tra lies komt. Het laatste TROS-half uur behandelt een probleem dat ons allen moet interesseren, de lucht verontreiniging. De film „Lucht om te leven" toont een aantal zeer ern stige gevallen van verontreiniging in de Verenigde Staten. Den Haag van daag geefi daarna nog een overzicht van het politieke gebeuren op hel Binnenhof. DONDERDAG 15 MAART NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie: 18.45; Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal: 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.35 Dick Cavetl shoio; 21.25 De bond en de achter ban; 22.00 De wind blaast waarheen hij wil; 22.15 Horen en zien; 22.45 Kerk en theologie; 23.15 Journaal. NED. II; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19,05 Sjoko; 20.00 Journaal; 20.20 Gert en Hermien; 21.05 Misdaden uit Hartstocht; 21.55 Lucht om te leven; 22.25 Den Haag vandaag; 22.35 Journaal. «JJ» Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren HILVARENBEEK. De 22-jarige A. van de Galien uit Hoogeveen is za terdagmiddag in Hilvarenbeek om het leven gekomen toen hij als as pirantmotorrijder op het circuit van de Beekse bergen in een bocht kwam te vallen. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Het was me bekend, dat ze hier za ten te schreeuwen om personeel op de boerderijen. Dus nam ik in Gro ningen m'n intrek in een goedkoop hotel en pluisde de kranten na. Door een toeval kreeg ik „De Boerderij" in handen en las uw advertentie. Nog dezelfde dag stapte ik op de trein en bus en kwam hierheen. Toen bleek, dat het meer dan twee uur lopen was, kocht ik een tweede hands fiets en reed het laatste stuk je fietsend. Wel, de cirkel is rond: ik kon hier meteen blijven. Na een paar weken schreef ik de advokaat. dat hij eventuele post maar moest zenden naar het postkantoor in de stad Groningen, post restante. U weet, dat ik twee keer naar Gronin gen ben geweest. Beide keren was er post voor me. Ik heb op het postkan toor de brieven beantwoord. Intus sen ben ik gescheiden. Om precies te zijn: 23 maart van dit jaar. Ze was eiseres. Mijnentwege. Ik heb na mijn vertrek nooit meer iets van haar ge hoord. En ik heb er vrede mee. Het kan me totaal niets schelen. Onze liefde was al lang dood. Ik voelde in het minst geen lichamelijke behoefte meer voor haar. En zij waarschijn lijk niet meer voor mij. We hadden nooit moeten trouwen. Ik weet nu, dat mijn ouders gelijk hadden, maar toen wilde ik dat niet inzien. Hettie was te veeleisend en kon niet met geld omgaan. Ze had een kerel moe ten hebben die haar, als ze zo'n bui had, een flink pak slaag gaf. Waar schijnlijk zou dat de beste remedie geweest zijn. Maar ik kan geen vrouw slaan." Hij begon zijn pijp te stoppen. Zon der op te kijken, voegde hij er nog aan toe: „Zo, nu weet u mijn levens geschiedenis, boerin. Het is niet veel fraais, dat geef ik toe. Misschien bekijkt u me nu met andere ogen. Ik was een mislukkeling en mis schien ook een sufferd, wie zal het zeggen? De buren lachten me ten leste uit, omdat ik me zo op m'n kop liet zitten door m'n vrouw. Ik was de risé van de hele buurt. Hel is goed, dat u het weet. U hebt me in uw gedachten op een voetstuk geplaatst, waarop ik heel niet hoor. Een volslagen mislukt huwelijksle ven van zeven jaar ligt achter me. Nu kent u me ten voeten uit, nu weet u het. Alles. Als u meer bizon- derheden wilt weten en ze schieten me te binnen, zal ik ze ook opbiech ten. Ik wil me niet mooier voordoen, dan ik ben." Met bevende hand ontstak hij z'n aansteker en zoog vuur in de tabak. De vrouw tegenover hem zag dfe lid tekens. ten dele vergroeid en wegge trokken, maar toch zichtbaar. En ze wist': in zijn hart zitten ook lidte kens; onzichtbaar voor mij, maar voelbaar voor hemzelf. Een diep me delijden welde in haar op. Ze voel de neiging om op te staan en haar arm om zijn hals te leggen en hem te kussen. Maar ze beheerste zich. Als om zich te vermannen, hield ze met beide handen de tafelrand vast. Haar stem klonk onvast, Joen ze begon te spreken. „Als je zégt, dat je een sufferd bent. Kees Hoogen- dijk, dan heb je gelijk. Volkomen gelijk. Want op dit eigenste ogen blik ben je een grote stommeling, als' jij soms denkt, dat ik nu met andere ogen aankijk Ja toch, want ik heb diepe bewondering voor je. Voor al het geduld, dat je gedurende al die jaren hebt weten op te brengen. Ie dere andere man zou zodanig gere ageerd hebben, dat er ongelukken van waren gekomen. Lees de krant er maar op na. Dat je haar niet in een driftbui bij de keel gegrepen hebt! Ik zou het begrepen hebben, volkomen. Nee, jongen, je bent in mijn achting gestegen en ik herhaal wat ik vandaag al eerder heb ge zegd: die vrouw van jouw was de grootste stommeling, dieer op de wereld rondloopt, om niet te ontdek ken, wat ik al na enige weken ont dekte: dat je een kerel bent uit één stuk. Eén man, waarop je kunt bou wen. Een boerenzoon kun je nu cen- maVl niet opbeègen in eep fabriek met lawaaimakende machines en geestdodend arbeid aan de lopende band. Een boerenzoon moet naar buiten, waar hij de ruimte heeft, de vlakte en niet de engte. Gods blauwe lucht moet de zoldering zijn van je werkterrein en niet de berookte da ken van de industrie. De warme zon moet je koesteren en niet de neon lampen of de té-el-staven. Je zou toch op een of andere manier er ge noeg van gekregen hebben, want je voelde je daar een gevangene, dat kon niet anders. Ik heb bewondering voor je, omdat je ondanks alles zo lang hebt. volgehouden. En omdat je steeds weer de moed had opnieuw raar de fabriek te gaan. Dat gebouw, dat je ongetwijfeld haatte als de pest. Wat een geluk, dat je hier te recht kwam. Kees, jongen, wat ben ik verguld met je. Blijf alsjeblief. Kees, want ik zou me ongelukkig wanen, als jij wegging. Je blijft toch, he?" De pijp, die hij net aangestoken had, legde de man neer. Langzaam kwam hij overeind. Hij zag een traan iri haar ogen glinsteren. Als dooreen onweerstaanbare kracht gedreven liepen ze ze om de tafel heen naar elkaar toe. Het volgende moment ontmoeten hun lippen elkaar en sloegen ze hun armen om elkaar heen. „Christien.'' fluisterde, wat fijn. dat ik jou heb en., o. pardon, boe rin. Hij wilde zich losmaken, maai de vrouw hield hem stevig vast. „Vanaf dit moment ben ik voor jou altijd Christien. jongen. Dat boerin wil ik niet meer horen. Nooit meer. Jij en ik, we hebben elkaar gevonden (wordt vervolgd) BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Het luchtruim boven Europa is zo veilig als de landen eronder het ma ken. Boven Frankrijk is dit thans op zijn minst twijfelachtig. Parijs mag dan beweren dat de schuld voor de botsing tussen twee Spaanse passa gierstoestellen bij een piloot ligt, maar tegenover een reeks vastge stelde feiten klinkt dit niet al te overtuigend. Bovendien werd de ramp spoedig gevolgd door een bij na-ramp en dat is wel wat teveel aan toevalligheid. Trouwens: het is een zaak waarbij vele mensenlevens op het spel staan en daarbij behoort zelfs de minste twijfel aan veiligheid al voldoende aanleiding te zijn om alle risiko's te vermijden door aan de grond te blijven. Want waarvoor men de veiligheid van de luchtreizi gers op het spel zet is een zaak van aanzienlijk minder belang: het pres tige van de Franse regering in een strijd met stakers. Nu de civiele verkeersleiding op de Franse vliegvelden het werk heeft neergelegd deelde de overheid hun taak toe aan de militaire vluchtlei- ding. Die kreeg daardoor niet alleen extra-werk, maar bovendien van een karakter waaraan ze niet ge wend is. Ten slotte is het niet voor niets dat bij de civiele luchtverkeers leiding een man die enige tijd uit de roulatie is geweest niet direkt zijn werk weer mag hervatten - hij moet er eerst weer helemaal in tkomen voor men hem het inspannende werk met grote verantwoordelijk heid weer laat doen. Verantwoording Het is dus zeker niet zo maar een karwei dat aan verwant werk ge wende militairen er makkelijk even bij kunnen doen. Niemand kan de Franse regering voorschrijven hoe ze wenst te reageren op een staking - of ze in wil gaan op de eisen van de verkeersleiders of niet is een zuiver Franse zaak. Ook of ze de staking wil breken met militairen, maar dan uitsluitend voor het intern-Franse luchtverkeer. Maar wal men de Fransen wel kwalijk neemt is dat ze een op zijn minst twijfelachtige vei ligheid boven het Franse luchtruim zonder meer aan derden mogen aan bieden. Nu is het zo dat de maatschappij en en de pilotenorganisaties voor zichzelf uitmaken of vliegen over Frankrijk nog verantwoord is. Logi scher zou het zijn als een Europese autoriteit, die dan daarvoor ook de verantwoordelijkheid draagt, belast zou zijn met de veiligheid in het hele luchtruim van de negen EEG-landen. Die zou dan ook niet de thans ivel dubieus gebleken uitivijkmogelijk- lieid naar het militaire apparaat hebben toegestaan, waarmee voorko men zou worden dat luchtreizigers met hun leven betalen voor een in terne prestigestrijd in een land. Het is iveer een van die aspekten die to nen hoe dan misschien wel aan een groter Europa wordt gewerkt, maar dat het er nog lang niet is. DEN HAAG, 12-3. Uit een geldau to van Vroom en Dreesman is maan dagochtend in een mum van tijd een bedrag van f 350.000 ontvreemd. Het was de weekendopbrengst van V. en D. in het winkelcentrum De Bo- gaardt in Rijswijk en het filiaal aan de Leyweg in Den Haag. De dieven slaagden, erin om bin nen vier minuten een ruit uit de af gesloten geldauto, een bestelwagen, te lichten en het hangslot van een container te verbreken vervolgens met twee koffers met geld te ver dwijnen. De vier minuten had de 45-jarige chauffeur van de geldauto H. Em merich nodig om in het filiaal de weekeinde-opbrengst op te halen. DEN HAAG, 12-3. Onder voorzit terschap van de heer I. Mug uit Baarn heeft een aantal Nederlanders zich verenigd in. een comité, dat de staat Israël een geschenk wil aanbie den ter gelegenheid van zijn 25-jarig' bestaan op 7 mei a.s. Dit geschenk zal bestaan uit een terrein in Jeru zalem, waarop een internationaal jeugd- en recreatiecentrum zal ver rijzen in de omgeving van het Hol landplein. De exploitatie is reeds verzekerd door het Israëlische mini sterie van jeugdwerk en cultuur en het gemeentebestuur van Jeruzalem. DODELIJKE ONGELUKKEN MEPPEL. De 20-jarige A. Worst uit Meppel is in de nacht van zater dag op zondag bij een verkeersonge val in de Drentse plaats De Wijk om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto in een bocht tegen een boom in de linkerberm. De bestuurder over leed ter plaatse, een andere inzitten de is ernstig gewond. RODEN. In het Drentse Roden is de 17-jarige (Nederlandse) bromfiet ser Ludwig Stockmann uit die plaats verdronken, nadat hij met zijn bromfiets tegen een verkeersbord was gebotst, daarna tegen de leu ning van een brug en te water was geraakt. De oorzaak van het onge val is onbekend. De jongen overleed ter plaatse. SLOCHTEREN. De 26-jarige W. van der Veen uit Sappemeer (Gr.) is zondagavond in Scharmer nabij Slochteren met zijn bestelauto tegen een boom langs de weg gereden en om het 1 even gekomen. De politie vermoedt dat de man met te hoge snelheid door een flauwe bocht is gereden. HAARLEMMERMEER. De 30-ja- rige mevrouw L. A. Raadsch elders- Stengel uit Uithoorn is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de buurt schap Boesingheliede, gemeente Haarlemmermeer, bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De auto waarin zij zat botste in een bocht van de Schipholweg tegen een brugleuning. NIEUW DELHI. Naar schatting 2.000 „onaanraakbaren" (Paria's) hebben zondag op een massabijeen komst in Nieuw Delhi die werd voor gezeten door de Dalai Lama, het Hindoeisme en zijn kastenstelsel af gezworen en zich tot het Boedhisme bekeerd. MEPPEL. De 20-jarige A. Worst uit Wannepeerveen (O.) is zondag morgen bij een verkeersongeval in het Drentse De Wijk om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak reed de heer Worst op de Stapeler- weg tegen een boom. Een mede-in zittende werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Meppel overge bracht. HEERHUGOWAARD. In de nacht van zondag op maandag is de 17-ja rige Ria Stroper bij een verkeerson geval in Heerhugowaard om het le ven gekomen. Zij werd op de fiets aangereden door een automibilist waarna zij in een sloot terechtkwam. De automobilist is doorgereden. SCHOONEBEEK. In het Drentse Schoonebeek is zondagavond de 24- jarige H. A. Hijnen verongelukt. De jongeman reed met zijn personen auto tegen een melkwagen, die ge parkeerd stond. Voor het eerst in nieuwe school OOSTERLAND, 9-3. Vrijdagavond 9 maart j.l. vond in de vergaderzaal van het schoolgebouw de gewone jaarlijkse ledenvergadering plaats van de christelijke schoolvereniging onder voorzitterschap van de heer J. A. van der Weele. Er bestond zeer goede belangstelling hiervoor, ruim 40 leden waren aanwezig. Na ope ning op de gebruikelijke manier heette de voorzitter de aanwezigen welkom, inzonderheid ds. W. Hage, predikant van de Ger. Gemeente. Mede aanwezig was het hoofd van de christelijke school, de heer J. D. Bart. In een terugblik op het afgelopen jaar moest de voorzitter constateren dat er weer veel gebeurd was, in ve lerlei opzicht. Een lid van de vere niging werd door de dood weggeno men. Verder mocht het onderwijs weer een goed en zegenrijk verloop hebben op de school. Spreker hoopte AMSTERDAM. Binnenkort gaat Ge- meentewaterleidingen Amsterdam een rijdend laboratorium in gebruik nemen. Dit laboratorium op wielen - kosten ongeveer 120.000 gulden - zal worden ingezet voor een verbeterde controle op drinkivalerinstallaties, die gevaar voor de openbare water voorziening zouden kunnen opleve ren. Op de foto bekijkt wethouder voor de gemeentebedrijven mr. drs. A. P. J. van Eyden hel interieur van hel rijdende laboratorium. dat deze vergadering weer zijn vruchten zou mogen afwerpen. De penningmeester, de heer Jae. van Haaften deed verslag van de stand van de kasmiddelen, waaruit kwam vast te staan dat de inkomsten van de vereniging bedroegen in het afgelopen jaar: f 4706,04, de uitgaven f 3558,66, alzo een goed slot van f 1147,38 De administrateur van de school, de heer J. Stuij, deed ver volgens verslag van de stand van de kasmiddelen der school. Het be drag in inkomsten en uitgaven was f 165.607,58 Namens de commissie van toezicht deelde de heer Slinger land mee dat alle bescheiden waren nagezien en in de beste orde bevon den, waarop de voorzitter de ver schillende heren dankte voor hun werkzaamheden. Contributieverhoging Verder wees de voorzitter op de noodzaak de contributie van de le den te verhogen van f 2,- per jaar naar f 5,-. Na enig re-en dupliek hierover werd zulks besloten. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Af tredend waren de voorzitter, de heer Van der Weele en de heer J. de Brui ne Lz. De eerste was niet en de laat ste wel herkiesbaar. Als kandidaten in de komende vacature had het be stuur gesteld de heren: ds. W. Hage, Jac. Bolle Lz. en Joh. Olree. Geko zen werd in de vacature Van der Weele: ds. W. Hage. terwijl de heer De Bruine werd herkozen. Beiden namen hun benoeming, c.q. herbe noeming aan. Als lid van de Comm. van Toezicht werd benoemd de heer Jac. Bolle Lz. Aftreden voorzitter Na de rondvraag, die niets meer opleverde, deelde de voorzitter mede dat zijn gevorderde leeftijd hem noopte af te treden als bestuurslid. Hij wilde zijn plaats nu liever aan een jongere kracht afstaan. De heer J. van der Zande sprak dankwoorden tot de scheidende voorzitter, die één van de oprichters is geweest van de school, en vanaf het begin bestuurs lid en nu reeds verscheidene jaren voorzitter, als opvolger van de heer Jac. Stouten Jz. Namens alle leden dankte hij de heer Van der Weele voor het vele dat hij in het belang van het chr. onderwijs hier ter plaatse heeft mogen verrichten. Hierna overhandigde hij hem een boekwerk en sprak daarbij de hoop uit dat hij nog lange tijd gespaard mag worden. Geroerd dankte de heer Van der Weele voor de vriendelijke en waarderende woorden en het mooie geschenk. Zijn slotconclusie was: „Gode alleen de eer". Nadat ge zongen was Ps. 25 2 eindigde de heer Van der Zande de vergadering met dankgebed. Het was een goed geslaagde vergadering, voor het eerst gehouden in de fraaie verga derruimte van de nieuwe school. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 14 MAART NED. I: Met de rubriek van Ge west tot Gewest opent de NOS om^~ zeven uur de uitzending. De tien mi- nulen die nog resteren tot acht iiur worden besteed aan het Rheuma- fonds in een filmpje van de Stich ting Socutera. Na journaal en poli tieke zendtijd (CPN) staat de kijkers de speelfilm „De Flim-Flam Mante wachten, in 1967 gemaakt door Irvin Kershner De Flim-Flam Man is een alleraardigste komedie over zwen- delpraktijken, waarin de hoofdrol gespeeld wordt door George C. Scolt. Scott speelt een zeer begaafde op lichter die de ene na de andere rijk aard een smak geld armer maakt. Een knappe blondine, waarmee Scott en zijn makker (want hij werkt steeds met een ander samen) te doen krijgen is het begin van tegenspoed. Drie programma's komen er hierna nog op de buis: Kijken naar kinde ren, Studio Sport en Den Haag van daag. NED. II: Mel muziek vuil de NCRV het avondprogramma op hef tweede net. Het tienerprogramma Eddy Ready Go zit weer tjokvol met popgroepen, solozaiigers en -zange ressen. „Waar werd op rechter trouw" is de titel van het program ma, dat na het journaal op hel scherm komt. Het is het verhaal van een gelukkig met elkaar levende man en vrouw, die bij hun pensioen uitkering constateren dat ze niet voor deze uitkering in aanmerking komen, omdat ze destijds alleen voor de kerk getrouwd zijn, Aktualifeiten komen om kwart voor negen in de rubriek Hier en Nu. Daarna een pro gramma dat de liefhebbers van klas sieke muziek zal aanspreken. Huis concert, gepresenteerd door Theo Olof. Hel IKOR neemt om tien uur de uitzending over met de vijf tig.mi nuten durende informatierubriek over kerk en samenleving. Het laat ste woord op het tweede net is voor de nieuwslezer van het NOS-jour naal. Vrijdag 16 maart, 21.10: 3 x 1 1. Pim Jacobs in gesprek met de gast. van deze avond Wilma Reading.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7