Spaarrentetot PLUKJE HISTORIE VAN EEN ZILVEREN KINDERKOOR ZLM-secretaris ir. Luteijn sprak voor Landbouwver. Noordwelle STREEKNIEUWS Holty ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1973 Nr. 21250 „Westelijk Schouwen" „in" operettes Een algemeen beeld van de landbouwsituatie (Van onze redakteur) HAAMSTEDE, 12-3. - Het Kinderkoor „Westelijk Schouwen" gaat - gelijk gemeld - uitvoerig het zil veren bestaan vieren, dat feitelijk, als men de historie raadpleegt, al even voorbij is, want het koor werd op gericht in oktober 1947 door het toenmalig hoofd van de openbare school, de heer J. Kuperij. Deze had reeds een schoolkoortje en dat vormde feitelijk het embryo van het thans jubilerende koor. De heer Kupery hanteerde zelf zes jaar de dirigeerstok en nadien werd het wat sukkelen met de leiding, totdat in 1955 de huidige dirigent, de heer M. Hogenstcin, de leiding in handen kreeg en zijn koor „crescendo" voerde. Het aantal zingende kinderen ove rigens fluktueerde. In 1953 waren er niet minder dan vijf en zeventig, maar in 1959 waren het er „maar" drie en vijftig, toch ook nog een flink aantal. De jeugd van „Westelijk Schou wen" heeft zich altijd zeer intens bezig gehouden met de bejaarden. Al vanaf 1959 wordt een speciale zang middag voor de ouderen gereser veerd en de bejaarden weten zang en spel van de kinderen altijd bij zonder te waarderen. De financiën De financiën vormden en vormen een hoofdstuk apart. Met veel kunst en vliegwerk bleek het mogelijk het koor draaiende te houden en trad men jaarlijks - zonder subsidie - voor het voetlicht. In 1963 was er zelfs een schuld van f 131, maar dat financiële dieptepunt is alweer lang vergeten. Het koor is duidelijk specimen van zelfwerkzaamheden, waaraan allerlei mensen deelnemen. Zo worden coulissen „in eigen be heer" gemaakt en hetzelfde geldt voor de doorgaans fraaie costuums, die bij de uitvoering van operettes worden gedragen. De dames van de bestuursleden houden zich meestal met dit niet eenvoudige werk bezig. Ook het publiek werkt mee aan de costumering en het koor beschikt over een collectie een studio waar dig. Het ledental Een kinderkoor is prachtig, maar kindertjes worden groot en daarom moet wel na elke uitvoering flink gesleuteld worden aan het ledental. De oudere kinderen immers vloeien af. Vanaf 8 jaar kan de jeugd toetre den en opgave van nieuwe leden dient voor of vlak na de uitvoering te worden gedaan, want vrijwel on middellijk na het grote gebeuren wordt begonnen met de voorberei dingen van een nieuwe uitvoering. Zo is het kinderkoor „Westelijk Schouwen" een hele zaak voor de Statencommissie voor de financiën De Zeeuwse Statencommissie voor de financiën komt maandagmiddag 19 maart a.s. in vergadering ten pro- De „Sneeuwkoningin" (Foto's: Ziëwkzeeseho Nieuwsbode) Dirigent Hogenstein in aktie met zijn koor. Westhoek op cultureel gebied, waard om bewaard en gekoesterd te wor den. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw idcalf gezinsbank bejjfUwelkom by uw Nutss|?a^rbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden KERKWERVE: Ring, woensdags van J4.00- 15.On uur. vinciehuize te Middelburg bijeen. Bij het agendapunt restauratie monu menten zal ook de Nobelpoort te Zierikzee aan de orde komen. BURC-H Bevorderd Onze vroegere dorpsgenoot, de heer T. Speelman, werkzaam op het kantoor van Directe Belastingen in Rotterdam-Zuid, werd een dezer da gen bevorderd tot Commies A. HAAMSTEDE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het examen specifiek huis arts geslaagd de heer J. Ph. P. Sten- ger te Haamstede. ZONNEMAIRE Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned Bond van Plattelandsvrou wen, organiseert een modeschow op maandag 19 maart a.s. in het vereni gingsgebouw te Zonnemaire. Aan de show werken mede: Hodehuis Holty Modehuis Dreshen-Poell en Verton's schoenen. OOSTERLAND Collecte Mbuma-zending In de maand januari van dit jaar werd in de busjescollecte, ten bate van de Mbuma-zending, opgehaald de mooie som van f 278.40. Onder leiding van de heer L. Meerman Cz. werd de wekelijkse busjescollecte gehouden door Arie de Bruine, Ina Dooge. Wim Goudzwaard, Anja van Haaften. Saar. Hans en Jan Joppe en Kees Meerman. Een dankwoord aan diegenen die dit werk telkens geden ken willen met een gift. zomede aan de leiding en de collectanten, is hier wel op zijn plaats. BRUINISSE Collecten In de maand februari 1973 werd in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse ge collecteerd voor de kerkvoogdij f 1691.80. Voor het Werelddiakonaat werd f 1020.15 ontvangen. Botsing op havenplateau Op de haven te Bruinisse werd voor enkele aannemers een. schip zand gelost, die in twee hopen op het havenplateau werden gestort. Dit werd de bromfietsrijder S. de W. en de autorijder A. M. noodlottig. Zij botsten ieder komend van een ande re kant van de zandberg, op elkaar. De auto van M. kreeg lichte schade, de bromfiets van De W. kwam er be langrijk slechter af, hier zullen een aantal onderdelen vernieuwd moeten worden. NOORDWELLE. 12-3. Vorige week vergaderde de landbouwvereniging Noordwelle e.o., „Ons Voordeel", on der leiding van de voorzitter de heer M. J. Sleur, die in zijn openings woord in het byzonder de secretaris van de Z.L.M., ir. N. Luteijn een welkom toeriep. De voorzitter be treurde de matige opkomst van de leden. De heer Steur schetste verder een algemeen beeld van de landbouw situatie. De garantieprijzen in EEG- verband zijn nog niet bekend, het wordt wel laat op deze manier. Ge vraagd is een verhoging van onge veer 8o, hetgeen reëél geacht kan worden. De boeren zullen er echter niet op moeten rekenen: misschien zal iVz a 3 0 o uit de bus komen. Dit is echter zeer bedenkelijk, want al leen al de lonen stegen met 0 o. Een achteruitgang dus, zo voorzag de voorzitter, die in dit verband dacht aan vele verhogingen op allerlei ge bied. Produktieverhoging zal dus verloren kunnen gaan en dat is niet de eerste keer. De voorzitter stipte verder aan de wet zuivering oppervlaktewateren, die ongetwijfeld in 1974 zeker kos- tenverzwarend zal werken, speciaal voer de veeteelt. Mogelijk met het gevolg dat er bedrijven zullen zijn die zullen stilstaan bij de vraag doorgaan of stoppen. Vroegtijdig voorlichting aanvragen achtte de voorzitter van belang. Wat optimistischer stemde de voorzitter het feit dat er wat meer waardering komt voor de boeren en tuinders, mede in verband met het natuurbehoud en bewaring van de vrije ruimte De heer Steur meende dat men op Schouwen-Duiveland veel waardering en respect dient te hebben voor de goede wijze van ver kavelen: „het hele eiland ging op de schop en dat leidde tot een goed landbouwgebied". De pry zen Wat betreft de huidige prijzen constateerde de voorzitter dat de aardappelen en uien goed zijn, de uien zelfs uitzonderlijk goed, maar dat de peulvruchtenprijzen niet best zijn, de granen matig, de suikerbie ten redelijk goed „Al met al een ma tige zaak",.zo 'vatte de voorzitter sa men. Bij de afwerking van een aantal huishoudelijke fcaken werd het. fi nancieel verslag, met dankzegging aan de secretaris de heer W. H. Bak ker, vastgesteld. Actuele landbouwzaken Ir. Luteijn behandelde vervolgens een aantal actuele landbouwzaken, met als hoofdpunten: de landbouw in de E.E.G., nationale landbouw en -structuur en algemene politiek in groter verband, zoals inflatiebestrij- ding en milieuzaken. Spreker schetste de moeilijkheden die zich voordoen om in E.E.G.-ver- band iets goeds tot stand te brengen Sprekend over structuurpolitiek wees ir. Luteijn op de mogelijkheid tot aanvraging van rentesubsidie. De garantieprijzen worden veel te laat bekend: straks is er gezaaid en dan zijn misschien nog geen prijzen bekend. Voor de granen zag spreker geen geweldige verhoging in het verschiet, maar voor suikerbieten was hij minder pessimistisch. Over de vrije produkten vallen weinig voorspellingen te doen, maar er moet wel op gerekend dat aardappelen en uien niet zo blijven als nu. Ir. Lu teijn zei een voorstander te zijn voor garantieprijs voor aardappelen. Het gebruik loopt terug en de bevol kingsgroei wordt gematigd: de vraag zal dus mogelijk in de toekomst min der worden. Wat betreft de nationale landbouw meende spreker dat een sterke land bouwminister veel goeds kan doen en bereiken. Om verschillende redenen achtte ir. Luteijn het huidige land- bouwministerie zwak. De Z.L.M. staat sceptisch tegen over het centraal akkoord. Beter was geweest dat de overheid de prijzen in de hand had gehouden, nu stijgen lonen en prijzen net zo hard, en komt er weinig terecht van echte inflatiebestrijding. Uitvoerig stil stond spreker bij de wet verontrei- stelde vragen Hij adviseerde daarbij ANNA-JACOBAPOLDER Zanguitvoering In „Ons Dorpshuis" hield de zang vereniging „Crescendo" haar jaar lijkse uitvoering onder leiding van de heer Jac. Moerland. De voorzitter der vereniging, de heer W. Verwijs, heette alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Het reportoire bestond zoals gewoonlijk uit koorzang en een dubbel kwartet. Een drietal liederen werden met het elektronisch orgel begeleid. Een verloting, die in de pauze werd gehouden ten bate van de plaatselijke afdeling van het Neder landse Roode Kruis, bracht op een netto bedrag van f 320, In zijn slotwoord hoopte de voor zitter dat de vereniging na deze avond weer nieuwe leden mag boe ken. nigïng oppervlaktewater. Door di verse leden werd hierover nog uit voerig gediscussieerd. Ter sprake kwamen ook nog de ruimtelijke ordening en de bestem mingsplannen. Ir. Luteijn beant woordde nog een groot aantal ge- het zaaiplan zo serieus mogelijk op te stellen en daarbij niet te rekenen naar huidige prijzen. De avond werd vervolgens beslo ten met de vertoning van het Z.L.M.-filmjournaal. soort suède moet mJl zijfl. Enlhet moet ook Mode in suède zijn. Tvjfcjedency oor een vrouw om nu bij ons te konvai hijtwqnaar een suède mantel, jasje of dnigk/ art jasVÖslooft u het? Daml9,Zierikrce Een gelukkig adres voor betaalbare Mode. Mini-drama met kievitsei SNEEK, 10-3. De achtjarige Hen drik Terpstra. wonende in een boerderij te Oudega (gein. Wym- britseradeel), heeft zich zaterdagoch tend een roemruchte Fries gevoeld, omdat hij een kievitsei had gevon den en hij - als echte Fries - zeker wist dat hij de eerste van het land was die dit jaar zo'n voorjaarstrofee in zijn wijde geboorteland had aan getroffen. Hendrik zag zich al bij de burge meester op bezoek, of misschien bij de commissaris van de koningin met zijn broze vondst in de hand rende hij jubelend als de vogels in de blauice lucht naar huis. Hij nam de kortste weg - dwars door het veld en dwars overeen sloot. Hen drik spande alle spieren, nam een aanloop, zette zich af en kwam keu rig aan de andere kant van de sloot terecht. Daar ontdekte hij, dat hij net enkele spieren van zijn Friese body te veel had gebruikt: het ei in zijn vuistje vertoonde een barstje. GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft ingesloten de 17-jarige Por tugees M. C. S., de 16-jarige Belg M. L. R. F. en de 18-jarige Marok kaan A. S- (alle drie woonachtig in België) omdat zij een Groninger zijn postzegel verzameling afhandig had den willen maken. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 12-3. Prijzen (excl. o.b.) vastgesteld in guldens per 100 kg af-bedrijf op auto volgens kwali teitseisen binnenland cq. export. Klei-aardappelen binnenland: bin tjes 35 mm in 2 maten 30-31.50; bin tjes 50 mm opw. 34.50-35: eigenhei- heimers 35 mm opw. 22-24; furore 35 mm opw. 23-26. Zand-aardappelen binnenland: bintjes 35 mm opw. 27-28. Klei-aardappelen export: bintje 35-50 mm los verladen 28-28,50; bin tjes 40 mm opw. voor Italië 34,75- 35.25: bintjes 45 mm opw. voor Italië 36-36,50; bintjes 50 mm opw. los ver laden 34,50-35. Zandaardappelen export: bintjes 35 mm opw. 27-28. Voeraardappelen 7,50-8,50. Stemming: binnenland en export: vast. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 15-3. Aanvoer to taal 1046, stuksvee. Slachtrunderen 790, Varkens 256. Prijzen per kg: koeien le 6,00-6,40, 2e 5,45-5,75, 3c 5,30-5.40; vaarzen le 6,60-7,05, 2e 5,75-6,35; stieren le 6.75-7.20, 2e 6.40-6.70; worstkoeien 5,35-5.50: varkens le 3.11-3.13. 2e 3.09-3,11, 3e 3,07-3,09; slachtzeugen 2,79-2.82; zware varkens 2.92-3.03. Overzicht Slachtrunderen: aan voer korter handel vlot prijzen ho ger, varkens aanvoer kleiner handel redelijk prijzen fijne varkens onver anderd, slachtzeugen duurder, enke le prima's boven notering. Coöp. Veluwse Eierveiling BARNEVELD, 12-3. Aanvoer: 702.090 stuks, volgens veilinglijst 367.920 stuks; Stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks) Eieren van 50-51 gram 10,25; 55-56 gram 12,74; 60-61 gram 13,84; 65-66 gram 14,67. SCHEEPVAART Area, 11-3 aank. Noumea. Calamares, 10-3 420 m. z.w. St. He lena. Diloma, 10-3 125 m. n.o. Socotra. VTSSERIJBERICHTEN Het Mosselopvangfonds Het niet meer openstellen van het Mosselopvangfonds voor de opvang van de mosselen die geen koper kun nen vinden had natuurlijk een sane rende invloed op de aanvoer. Toch had deze aanvoer van 20.000 tonnen (tot donderdag 17126) nog een pro portie, die er op wijst dat de goede kwaliteit nog steeds doorwerkt, in de export vooral naar Frankrijk. Ook wie de kilogewichten bestudeert van de aangevoerde partijen, waarbij vele van ruim 23 tot ruim 26 kg, vleesgewicht, zal tot de conclusie ko men, dat het seizoen 1972/'73 een bij zonder seizoen was in vele opzich ten. KERKNIEUWS Geref. Kerk (vrygemaakt) Brouwershaven: woensdag 14 maart, (biddag), 9.00 uur ds. Urban; 6.30 uur ds. Scholte, Rotterdam. (Verbeterde opgave). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bolsward: drs. G. J. D. de Haan, kand. aldaar, die dit be roep heeft aangenomen; te Marssum c.a.: K. van der Sloot, Oudkerk- Roodkerk. Aangenomen naar Achterberg: G. Nijhof, kand., Utrecht. Geref. Kerken Bedankt voor Anjum en Voor Klundert-Moerdijk-Zevenbergcn: A. J. G. Dronkert, Gcesteren-Gelselaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Deventer: J. J. de Vries, Leek, die bedankte voor Haren (Gr.) en voor Kantens. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes: J. Kruis, Zwaagwesteindc. Aangenomen naar Elburg: H. van Leeuwen, Urk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aalburg: J. Mol, Hardinxveld-Giessendam. Oud-Gereformeerde Kerk Bruisnissc: vrijdagmiddag 16 maart, 3.00 uur, ds. A. v. d. Meer, (huwe lijksbevestiging). Biddag voor liet gewas Het werk is voor een dag gestaakt 't Is zondag in de week Dat is het niet in heel hel land Maar wel in onze streek De deuren van de kerken staan Uitnodigend weer open De mensen vragen op hun werk, Gods zegen, en ze hopen Dat ook dit. 7«ar weer goed zal zijn Dat hel land zijn vrucht zal geven Dat God weer alles groeien laat Op lijd geeft -on en regen Zo'n dag in 't jaar, dag van gebed Voor allen groot of klein Is welgevallig in Gods oog Hi/ wil gebeden zijn. A-W-B Advertentie De rente, die wij vergoeden op soaargeraer^ loopt van 4% voor dagelijks opvraagbar^Jegoede^ot 7^% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van kgfrrtoren naar Ui ipi deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5