DOOR BEROEPS-AALVISSERS VAN GREVELINGENMEER GEVANGEN PLATVISSEN MOETEN TERUG IN HET WATER Piloot dacht toestel te zien „crashen" ZESTIENHOVEN GAAT DOOD India wil geen graan meer uit Amerika Eindopbrengst „Kom over de brug" waarschijnlijk meer dan 58 miljoen gulden Duitse kuststeden bestrijden de N oor dzee-vervuil i n g Investeringen van de V.S. in Nederland Groei „Mercurius" AGENDA Grote teleurstelling bij Zeeuwse aalvissers ZÏERIKZEE, 13-3. De Kamer voor fle Binnenvisserij heeft besloten dat de beroeps-palingvissers, die hun brood verdienen op het Grevelingenmeer, de platvis sen <1 ie in de aalfuiken terechtkomen, niet mogen houden. Om de sportvisserij te beschermen - zo over woog de Kamer - zullen de aalvissers de gevangen plat vis in het water terug moeten zetten. Deze beslissing is bij de betrokken beroeps aalvissers bijzonder hard aan gekomen. Voorzitter W. K. Schot van de afdeling Aalvisserij Zeeland meent dat het Grevelingenmeer op deze wijze wordt verkwanseld aan de sportvis serij. zonder inachtneming van de belangen van de beroepsvisserij. ..En dat nog wel door de Staat der Nederlanden". Kritiek heeft de heer Schot ook op een betrokken ambtenaar van de Dir. Visserijen, ,.een ambtenaar die wei nig inzicht heeft in de Zeeuwse be roepsvisserij''. De heer Schot vindt het bijzonder laakbaar dat deze ambtenaar advies moet uitbrengen over wat .er leeft in de visserij. Voor 45 jaar BROUWERSHAVEN. Door de naaikrans ivelke elke week samen komt in de consistorie der Ned. Hero. Kerk alhier, is met veel me dewerking van tal van gemeentele den een verloting op touw gezet. ZÏERIKZEE. Zondagmorgen is op 't Rode Dorp vrouw H. achter haar woning door een kogeltje boven haar rechteroor getroffen. Het pro jectiel was afkomstig uit een buks van zekere F. wonende in de Hoffer- straat die aan 't mussqnschieten was. OOSTERLAND. De muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" gaf vrijdagavond jl. in de Conferentie zaal haar tweede wihtefconcert. De zaal-was tjokvol. De muzieknummers werden goed uitgevoerd. ZÏERIKZEE. Door de gemeentepo litie alhier is proces-verbaal opge maakt tegen J. D., reperateur van naaimachines, die ene vrouw in haar woning, ivaar hij de naaimachine had gerepareerd op oneerbare wijze heeft aangegrepen. ELLEMEET. In het café „Ouden- dijke" werd alhier een feestelijke propaganda-avond gehouden voor de afdeling Ellemeet-Scharendijke van de Bond van Staatspensionering. BRUIN1SSE. I-let paard van D. ging op hol, doordat het schrok voor een kruiwagen. D. wilde het beest houden en liet zich een eind aan de leidsels meeslepen, maar eindelijk viel hij en moest loslaten. Het wiel van de kar ging hem over den voet en kneusde dezen leelijlc. OOSTERLAND. Dinsdag werd een kind van vier jaar door een auto overreden: zonder ongelukken liep het geval af. De chauffeur trof hele maal geen schuld. Coureur omgekomen C PHOENIX, 13-3. Tijdens de trai ning voor de 150 mijl van Phoenix is de Amerikaanse autocoureur Bob Criss om het leven gekomen. Zijn Eagle Offenhauser' raakte een ob stakel, sloeg enkele malen over de kop en vloog in brand. NIEUWERKERK. - Heden (dinsdag) morgen was hel dan weer zover, op de Rijksweg onder Nieuwerkerk. Twee auto's gaven elkaar een veel te „harde zoen", waardoor flinke scha de ontstond. De beide bestuurders liepen evenwel geen verwondingen op. Een kraanwagen uit Zierikzee kwam er aan te pas om de hulpe loos geworden vehikels weg te sle pen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Om gelijke rechten De heer Schot meent overigens dat de sport- en beroepsvisserij wel de gelijk kunnen samengaan, maar dan gelijke rechten moeten krijgen. ..Dus niét eerst zonder inspraak van de be roepsvisserij de Grevelingen (en straks de Oosterschelde?) verhuren aan de sport". De voorzitter van de Zeeuwse aalvisserij vindt verder dat samen met Domeinen, sport- en be roepsvisserij en een deskundig advi seur op een eerlijke en open manier getracht moet worden tot overeen stemming te komen. „Maar niet eerst de zaak, zoals nu is gebeurd, ver kwanselen aan één partij De heer Schot vindt verder dat er op grove schaal misbruik is gemaakt: vóór de beroepsvisserij inspraak had. was de zaak al verhuurd. Er was op de commissievergade ringen van de aalvissers wel een ambtenaar aanwezig maar „die liet ons de zaak uitvechten en probeerde munt te slaan uit het standpunt „verdeel en heers", zo verklaarde de heer Schot tegenover ons. ROTTERDAM. 12-3. De haven meester van de Rotterdamse lucht haven, de heer A. W. F, van der Hoek, die met ingang van 1 april aanstaande met pensioen gaat, acht Zestienhoven een verloren zaak. Zijn levenswerk ziet hij bij zijn afscheid een natuurlijke dood' sterven. De eni- ge- redding voor het vliegveld is een nieuwe baan van 3,5 kilometer. Ge zien echter de houding van de Rot terdamse gemeenteraad, die zich vóór uiteindelijke sluiting van Zes tienhoven uitsprak, acht hij dit niet haalbaar. Meer ongelukken in ijzer- en staalindustrie STRAATSBURG. 12-3. Het aantal ongelukken in de steenkolenmijnen, de ijzer- en staalindustrie in de zes landen van de gemeenschappelijke markt neemt voortdurend toe. De periode dat een arbeider die een on geluk heeft gehad niet kan werken wordt voortdurend langer, aldus blijkt uit een rapport dal het Euro pese parlement maandag in Straats burg heeft besproken. Voorzitter Schot vraagt zich af ol' intussen niet de tijd gekomen is om alle onderlinge misverstanden uit de weg te ruimen en een hecht en stevig front van eensgezindheid te vormen voor het behoud van de visserij, en gezamenlijk te trachten om in Zee land „nog een stuk visserij te kunnen uitoefenen." Een eensgezindheid wel te ver staan waar sport- en beroepsvisser^ wel bij kunnen varen. En dat bete kent A'olgens de heer Schot niet zoals thans: dat de sport „beroepsvisserij" uitoefent en het beroep „sport". Een goede samenwerking kan immers de visstand in evenwicht houden. Van groot belang acht hij het ook dat wat betreft de Oosterschelde een voor alle partijen aanvaardbare op lossing tot stand komt. NIEUW DELHI. 12-3. India wil geen graan meer uit de Verenigde Staten omdat in sommige zendingen Amerikaans graan giftig kruid is aangetroffen", aldus premier Indira Gandhi in een vraaggesprek, dat za terdag door „The Statesman" in Nieuw Delhi is gepubliceerd. Volgens de Indiase premier is in een vorige maand in Bombay aan gekomen zending van 100.000 ton graan doornappel'- ontdekt. Dit graan zal pas gedistribueerd kunnen worden nadat het kruid eruit ge haald is en het graan een speciale behandeling heeft ondergaan. Mevrouw Gandhi ontkende voorts, dat India genegenheid koestert voor de Sowjet-Unie Het Indiaas-Rus sische vriendschapsverdrag van au gustus 1971 had de Indiase politiek r.ïet gewijzigd. Gif ten voor boomaanplant ARNHEM. 10-3. De Stichting „Het Geldersch Landschap" heeft tot dus ver reeds bijna f 40.000,- gekregen aan giften voor het weer inplanten van de door de stormramp van no vember vorig jaar zwaar gehavende bossen van de stichting. Het zal vol gens het stichtingsbestuur echter wel volgend jaar worden, voordat op grote schaal met de herbeplanting kan worden begonnen. Op het mo ment wordt er met man en macht gewerkt om de omgewaaide bomen uit de bossen te slepen en tijdig af te voeren om het uitbreken van in sectenplagen in de zomer te voor komen. „NATIONALE ACTIE NATUUR" UTRECHT, 10-3. Dit najaar start een grootscheepse actie om fondsen te werven voor verschillende organisaties op het gebied van de natuurbe scherming. De actie wordt ge voerd door een stichting (nu nog „in oprichting") die de naam „Nationale Actie voor natuurbehoud en natuurbe schermingseducatie" krijgt. OEGSTGEEST, 12-3. Als alle toezeggingen gestand worden gedaan, zal de eindopbrengst van de actie: „Kom over de Brug" tenminste 58,2 miljoen gulden bedragen. Dit heeft het actiesecretariaat bekendgemaakt Cp het ogenblik is ongeveer f 47 miljoen binnen. De uitbetaling voor de projecten overzee kan nu begin nen.Begin april zal naar het actie- bureau verwacht al ruim twintig miljoen gulden zijn uitgekeerd aan enkele honderden projecten. „Kom over de Brug" hanteert daarbij het uitgangspunt dat iedere projectuit voerder die aantoont dat hij het geld direct nodig heeft, het meteen krijgt. In een groot aantal gevallen zal dat echter niet nodig zijn. Vermoedelijk in november a.s. zal „Kom over de Brug" in een verslag- krant nauwkeurig verantwoording- afleggen over opbrengst, kosten en besteding. DEN HAAG 12-3. De piloot van een Brits vliegtuig heeft maandag ochtend gedacht dat hij een vliegtuig in de Noordzee zag vallen. Hij meld de, dat hij vier Engelse gevechts vliegtuigen zag, een knal hoorde en een lichtflits waarnam. Direct werd een internationale zoekactie begonnen, waaraan ook de Koninklijke Marine heeft deelgeno men. Er werd evenwel niets waar genomen en evenmin werd een toe stel vermist. Toen 's middags eindelijk de piloot die het „ongeluk" meldde was opge spoord om hem nadere inlichtingen te vragen, kon de veronderstelling worden geconstrueerd dat de knal is veroorzaakt door een Engels ge- vechtstoesteldat de geluidsbarrière heeft doorbroken en de lichtflits is ontstaan toen de zon in de Noordzee golven scheen. Aldus heeft de Mari nevoorlichtingsdienst meegedeeld. Meer vergiftigd ROME, 10-3. - Nagenoeg de gehele visstand van het der tien vierkante kilometer grote ldro-meer in de Italiaanse Al pen is het slachtoffer van ver giftiging geworden. -Bij tien duizenden drijven dode forel len en andere vissen aan het wateroppervlak. Op gerechtelijk bevel is kort geleden een grote papier fabriek gesloten die zijn gifti ge afvalwater op het meer loosde. De politie onderzoekt nu of na de sluiting nog restanten gif in het meer zijn geloosd of dat het een wraakaktie betreft van arbeiders ran de fabriek die door de sluiting iverkloos zijn geworden. BREMEN. 12-3. In Bremen heb ben zich 57 Duitse kustplaatste, pro vincies en organisaties aaneengeslo- ten in de „Schutzgemeinschaft Nord- seektiste e v", om te voorkomen dat de Noordzee de afvalemmer van de fabrieken aan haar oevers wordt. Alle inwoners van plaatsen die zich bij de organisatie hebben aan gesloten, gaan twee pfenning per jaar betalen als hun bijdragen aan het zuiver houden van de Noordzee Het doel van de organisatie is de Duitse kust „op z'n minst in haar huidige toestand te bewaren als leef ruimte voor de daar wonende men sen en miljoenen vakantiegangers". Talrijk gezin BRASILIA, 13-3. Een timmerman uit. Brasilia, Raimundo de Carvalho genaamd, gaat er prat op het groot ste gezin in het land te hebben ge sticht: hij heeft niet minder dan 93 kinderen (52 jongens en 41 meisjes) van wie 32 wettig. Raimundo is 62 ■jaar, weegt 95 kilo en gaat schuil achter een enorme snor. Zijn lichaam staat vol littekens van messteken en kogels, het resultaat van de vele overwinningen uit zijn jeugdjaren. Zijn derde vrouw Madalena heeft alleen al 17 kinderen van hem en heeft verder tien andere kinderen van Carvalho opgevoed. Het enige probleem van de timmerman is hoe hij deze hele schare - hij moet nog voor 30 kinderen zorgen - moei voe den die dagelijks 60 broden, 10 liter melk en 3 kilo rijst verorbert. Vrijwilligers naar Bangla Desli AMSTERDAM, 13-3. Donderdag 15 maart zullen zes vrijwilligers van Schiphol naar Bangla Desh verti-ek- ken om gedurende 28 maanden bij de gezondheidszorg in dat land tewerk te worden gesteld. Hun uitzending geschiedtt op verzoek van het minis terie van volksgezondheid van Ban gla Desh en werd voorbereid dooi de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers die hen tot en met hun terug keer naar Nederland zal begeleiden. Wounded Knee soevereine staat i WOUNDED KNEE, 11-3. Ge- f wapende Indianen die het i gehucht Wounded Knee in de i Amerikaanse staat Zuid-Dako- f ta tot „onafhankelijke staat" f hebben uitgeroepen, hebben f zondag zes blanken ontwapend en weggejaagd. Zij hebben f verder laten weten dat zij ie- dere federale agent die Woun- ded Knee probeert binnen te i komen, zullen arresteren. Rus- sel Means, een van de leiders f van de beweging van Ameri- i kaanse Indianen, zei tegen zijn f aanhangers die Wounded Knee i op 27 februari bezetten, dat t het gehucht en de 16 ha er om f heen „een onafhankelijke en f soevereine staat" vormen. Vier i blanken die per auto naar t Wounded Knee waren geko- t men, zijn 2\'x uur lang door de i Indianen verhoord. Een van i de leiders van de Indianen i verklaarde dat men de wapens en munitie van de vier blan- f ken die gezegd hadden contro- i leurs van de P.T.T. te zijn, in i beslag genomen. Later werden t ook twee blanke veefokkers f aangehouden die gepoogd zou- (t clen hebben Wounded Knee j binnen te komen. Zij hadden revolvers bij zich. Met het ge- weer in de aanslag joegen de Indianen de zes blanken weg. Subsidievoorstellen Ged. Staten van Zeeland MIDDELBURG, 12-3. Ged. Staten van Zeeland stellen provinciale sta ten voor met ingang van 1 januari het subsidiebedrag van i' 3.000 voor de Zeeuwse stichting voor revalidatie op te trekken tot f 4.200 per jaar. Dit in verband met de moeilijke finan ciële situatie waarin de stichting verkeert. Verder stelt het college voor aan de Contaktcommissie Zee land visueel gehandicapten een bij drage te verlenen ad f 1.575 in het tekort over 1973. Bomen moeten blijven ZWOLLE, 12-3. Geduput eerde Staten van Overijssel hebben hun goedkeuring onthouden aan een be sluit van het gemeenteraad van Holten tot het kappen van een rij oude eiken in het ruilverkavelings- gebied Holten-Markelo. Velling van deze fraaie beplanting, zo meent het provinciaal bestuur, zou een aantas ting van het natuurschoon betekenen waar de beoogde verbeteringen voor het landbouwverkeer niet tegen op wegen. Overval op Rabo-bank LEIDERDORP. 12-3. Twee gewa pende mannen hebben maandagmid dag bij een overval op de RABO- bank (Boerenleenbank) te Leiderdorp ongeveer f 20.000,- buitgemaakt. De overvallers hadden hun gezicht ge camoufleerd met resp. een grote ge le helm en. een groene muts. De da ders wisten te ontkomen in een witte Volkswagen. Aan het stuur van de auto zat een vrouw. De overvallers verdwenen in de richting van Lei den. Kind gedood door raizenmieren RIO DE JANEIRO, 12-3. Reuzenmieren hebben in de omgeving .van Agrobrasil in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro een zevenjarig jonge tje gedood. Het kind, Jadilson Alvares, lag ziek in bed en was te zwak om le vluchten. De mieren vielen ook vier andere kinderen van het gezin aan, maar die konden door bu ren worden gered. De ouders waren niet thuis DEN HAAG, 13-3. Amerikaanse ondernemingen hebben in 1970, 1971 en 1972 (eerste tien maanden) voor f 2,1 miljard in Nederland geinves- teerd. Dit is bijna 40 procent van het totaal der buitenlandse investeringen in die periode, (f 5.4 miljard). De to tale Nederlandse investeringen in ons land vertegenwoordigden in 1970 t m 1972 een waarde van f 55 miljard UTRECHT. Het ledental van de NVV-bond Mercurius bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen, vertoont de laatste tijd een flinke groei. Het steeg van 42.141 op 1 oktober 1972 tot 42.883 op 1 december en 44.195 op 1 maart 1973. Eerste reis begonnen van nieuwe „Dunant" WILLEMSTAD, 12-3. Uitgewuifd door honderden familieleden en een deputatie schoolkinderen, is het nieuwe Rode Kruisschip J Ilenri Du- nant II van Willemstad aan het Hol- landsch Diep uit ztfn eerste reis be gonnen. Aan boord zijn 74 zieken en ge handicapten uit Brabant. Tot en met vrijdag zullen zij Nederland door kruisen. Na deze reis zullen weke lijks lot 10 november nieuwe groe pen zieken een trip maken. Het schip heeft 1' 9 miljoen gekost waarvan het grootste deel bijeen is gebracht dooi- het Nederlandse volk. DODELIJKE ONGELUKKEN EIBERGEN. De 26-jarige Vaan drig H. L. Koetsier uit Arnhem, die in kamp Holterhoek te Eibergen was gelegerd, is tegen een boom gevlogen Het ongeluk gebeurde in een bocht van de weg naar het kamp. UTRECHT. De 63-jarige aanne mer A. Eikelboom uit Zeist is op de weg tussen Driebergen en Doorn met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij werd ernstig gewond en overleed een half uur na het ongeluk. Dinsdag 13 maart Zierikzee R.K.-centrum. Mosselstraat, 19.30 uur, contactavond U.V.V. Huis van Nassau, 20.00 uur, algemene ledenvergadering Veilig Verkeer Ne derland. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.00 uur, kontaktavond Vrouwenverenigingen. Dinsdag 13 maart Nieuwerkerk 19.30 uur, uitvoering zangverenigin gen. Donderdag 15 maart Zierikzee Mondragon, bovenzaal, 14.15 uur, voorjaarsvergadering afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Herv. vrouwengroep „Wees een Zegen". Renesse .,'t Wapen van Zeeland", 20.00 uur, Oranjevereniging Renesse. Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uur, avond P.J.Z. Cafetaria „Marktzicht", 20.00 uur. vergadering „Heloden Haamstede Camping Duinrand, recreatiezaal, 19.30 uur, kinderkoor „Westelijk Schouwen". Winterzaal Herv. Kerk, afdeling Westerschouwen Ver. van Huisvrou wen. Scharendijke Geref. Jeugdgebouw, 19.30 uur, Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Cor- da". Brouwershaven Hotel Ringelberg, 20.00 uur, verga dering V.V.V. Zaterdag 17 maart Zierikzee Sporthal „Onderdak", keuzewedstrij den gymnastiek voor groepen, („Del ta Sport"). Zondag 13 maart Zierikzee Concertzaal, (Mondragon-foyer), 12.00 uur. koffie-concert door het Ardito-kwintet (Z.V.U.). Maandag 19 maart Zonnemaire Verenigingsgebouw, 20.00 uur, mode show afd. Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Vrijdag 23 maart Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur, dona teursavond. Camping Duinrand, recreatiezaal, 14.00 uur kinderkoor „Westelijk Schouwen". GELUK De apartheidspolitiek in Zuid- Afrika is geen punt: claar zijn we tegen en we zijn er ook mooi tegen, maar het is wel zo dat de zaken soms toch iets ingewikkelder liggen, dan argeloos zou kunnen worden verondersteld. Opgetekend uit de mond van een man, die er net van daan komt, het verhaal van Elias, die daar mooi de keukenknecht speelt in een huis van die „blankies" in Pretoria. Elias is de beste man van Zuid-Afrika. Hij kan helaas le zen noch schrijven, maar hij doet zijn werk netjes, is spaarzaam en met de weekeinden gaat hij naar zijn stam. Daar heeft hij zijn veldjes „mielies" en groente en zo leidt hij niet het allerslechtste leven dat zich denken laat. Op een dag laat onze goede Elias meer uit de handen vallen dan ge bruikelijk is en hij is ook wat ver geetachtig. Geen wonder; hij is in zijn stamland hopeloos verliefd ge worden op Maria, een zwarte beauty, die hij weldra voert naar een lollig huisje, dat op het erf van zijn baas is gebouwd. Als de koopprijs - zestig ossen - is betaald trekt Elias met zijn bruid in het nieuwe huisje, maar op bed slapen doen ze niet. Altijd op de grond er naast, want dat is Bantoe- gewoonte. Maria -is in alle staten van geluk, want de zon schijnt in beider leven, temeer daar Maria een baantje in de stad heeft, dat ook niet zo slecht be taalt, altijd dan gerekend naar de verhoudingen in dit vreemde land. „Jou kan spaar" heeft de baas ge zegd, maar natuurlijk moet er die eerste tijd nog wél wat (af) betaald worden. „Wij kan spaar" heeft Maria tegen haar man gezegd en ze lachte er haar prachtige witte tanden bij bloot. Hand in hand gingen ze 's zondags naar de kerk en 's avonds thuis her haalde Maria nog eens, dal ze kon den sparen van heigeen beiden in brachten. Intussen gaat het niet om het spa ren alleen, maar wel om het beste den, want mei het spaargeld - weel Maria - kan haar Elias iels kopen dat hun beider geluk nog groter zal maken een tweede vrouw. Een tweede vrouiv geeft aanzien en - wacht even - „dan- ben ik de eerste vrouw", zegt Maria vrolijk en vol intens genot. De apartheidspolitiek in Zuid- Afrika is geen puntdaar zijn we le gen en we zijn er ook mooi tegen, maar hel is wel zo dat de zaken soms toch iets ingewikkelder liggen, dan argeloos zou kunnen worden verondersteld. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2