j v uyn/' s FORMATEUR BURGER: „GEEN DEELNAME VAN C.H.U.- MINISTERS AAN EEN TE VORMEN KABINET-DEN UYL" Doden in Bombay Jongen vermoordt ouders en 2 broers Toch weer jacht op zeehonden Belgisch vliegtuig ontsnapt aan botsing en maakt noodlanding in Spanje Opnieuw blokkade rond Wounded Knee Stakingsparool voor vijfduizend man bij negen bedrijven 6ILT Op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1973 129stc jaargang Nr. 21250 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 u/o B.T.W. In dit nummer: (rCCIl ]>l(lt VISSCII VOOI" (UllvisSerS A.R.-fractievoorzitter mr. Aantjes: „Voor mij een raadsel" DEN HAAG, 12-3. Kabinetsformateur mr. Burger is van mening dat deelname aan het door hem te vormen kabinet van C.H.U.-ministers, uitgesloten moet wor den geaclit. In een brief aan de fractievoorzitters van de beide andere christendemo cratische fracties in de Tweede Kamer, mr. Andriessen (K.V.P.) en mr. Aan tjes (A.R.P.) heeft hij dit maandagavond meegedeeld. Mr. Burger verhult niet dat dit aspect hem veel hoofdbrekens heeft be zorgd: „een punt dat mogelijk beslissend is voor het resultaat van mp formatie-arbeid." Toelichtend laat hij er op volgen: de C.H.U. is een politieke groepering die zich verhoudingsgewijze weinig nadrukkelijk tot de publieke opinie richt. Juist deze groepering heeft zich ter zake van de formatie van een progressief kabinet, met hard nekkigheid in de publiciteit geweerd De C.H.U. heeft niets nagelaten om te etaleren het door mij beoogde ka binet bepaaldelijk niet te willen. „Ik moet u de vraag stellen of onder die omstandigheden met goed fatsoen van een formateur gevergd kan wor den een dergelijke groepering in zijn formatie te betrekken. „Mr. Burger gaat nog verder: „kan met goed fat soen van de C.H.U. verlangd worden, al zijn nadrukkelijke uitspraken te vergeten en compleet van standpunt te veranderen. Kan voorts van een C.H.U.-lid gevraagd worden - n.b. met sanctie van zijn fractievoorzitter - tot het voorgenomen kabinet toe te treden. Het zou alles zo onoprecht zijn dat ik dat niet kan opbrengen", aldus mr. Burger. -Waar zou de duidelijkheid blijven waar het Nederlandse volk in de po litiek om vraagt, zo vraagt mr. Bur ger, wanneer ik door een notoir on willig blok aan het been het beeld van het te creëren progressieve ka binet aldus zou vervagen. „Ik weet dat in onze politieke verhoudingen nuanceringen onvermijdelijk zijn, in en tussen de partijen. Maar ergens is een grens, die niet overschreden behoort te worden. Welnu, die is hier bereikt". Mr. Aantjes A.R.-fractievoorzitter mr. Aantjes begrijpt niet goed hoe het op bruus ke wijze buitenspel zetten van de C.H.U. dienstbaar kan zijn aan het oogmerk van de kabinetsformateur Burger. In een eerste reaktie op het schrij ven van de formateur zei mr. Aan tjes: „Burger is naar mijn mening totnutoe met grote vindingrijkheid bezig geweest. Hoe in het kader van zijn werkzaamheden het opzij zetten van niet alleen de hele C.H.U., maar ook van elke C.H.U.-man kan passen is mij een raadsel. Hij haalt ineens de hele C.H.U. erbij, wat beslist niet nodig is omdat ook K.V.P. en A.R.P. niet als zodanig deelnemen. Wat let Burger een man in C.H.-kring te vinden door wie de positie van het kabinet niet wordt aangetast". Dc C.H.U. Op langere termijn gezien vindt drs. Tilanus, fractievoorzitter voor de C.H.U. in de Tweede Kamer, de christendemocratische samenwer king belangrijker dan het slagen van een incidentele kabinetsformatie. Drs. Tilanus zei dit maandagavond in een voorlopige reactie op de brief die formateur Burger aan de frac tievoorzitters van K.V.P. en A.R.P. zond, met o.m. de mededeling dat deelname van C.H.-ministers aan een kabinet-Den Uyl niet gewenst is. Londen klaagt tien arrestanten aan LONDEN, 13-3. De tien personen die vorige week donderdag op het Londense vliegveld Heathrow wer den gearresteerd kort voordat het stadscentrum door bomaanslagen werd opgeschrikt zijn maandag offi cieel ervan beschuldigd te hebben samengezworen tot het veroorzaken van explosies. Heden (dinsdag) zal de C.H.-fractie zich over haar standpunt beraden. Drs. Tilanus heeft reden om aan te nemen dat mr. Burger niet meer van zijn ingenomen standpunt zal terug komen, aangezien hij de zaak zwart op wit op papier heeft gezet. Fractievoorzitter mr. Andriessen van de K.V.P. heeft maandag geen commentaar geleverd op de brief van formateur Burger, waarin deze medewerking van de C.H.U. aan een kabinet-Den Uyl van de hand wijst. BOMBAY, 12-3. Bij botsingen tus sen aanhangers van de ultra-rechtse Hindoepartij Jana Sangh en van de Mohammedaanse Liga zijn zondag avond in Bombay twee mensen ge dood en meer dan vijftig gewond. De Hindoeïsten hadden ter viering van hun overwinning bij de gemeente raadsverkiezingen een demonstratie georganiseerd. Zij stuitten daarbij op een tegenbetoging van hun Mo hammedaanse stadgenoten. De autoriteiten hebben naar aan leiding van deze incidenten voor een week alle samenscholingen van meer dan ,vijf personen in Bombay verbo den. PHILADELPHIA, 13-3. Een 18-ja- rige jongen heeft bekend zondag avond zyn ouders en twee broertjes van 14 en 12 jaar in de ouderlijke woning in Abington (Pennsylvania) te hebben vermoord. Hij had hen door het hoofd gescho ten terwijl zij sliepen. Een reden voor zijn daad heeft de jongeman nog niet opgegeven. Hij werd gearresteerd toen hij na een wilde achtervolging door de politie met de auto van zijn vader over de kop sloeg. HALIFAX (Canada), 12-3. Van daag (dinsdag) wordt de jaarlijkse jacht op zeehonden aan de zuidoost kust van Labrador geopend. Aan de ze jacht nemen zeven Canadese en elf Noorse schepen deel. Het maxi mum der toegestane vangsten is vastgesteld op 60.000 zeehonden voor elk van de twee vloten. Een ploeg waarnemers, onder lei ding van Brian Davies. hoofd van het Internationale fonds voor de be scherming van dieren, is ter plaatse met een groep journalisten en came ramannen. MEUFESMIL. Bij een brand in Meufesmil (Noord-Frankrijk) zijn tien kinde ren uit een gezin van dertien, o-m het leven gekomen. Foto boven: mevr. Gilbert Gauchet, de moeder van de kinderen tussen politiemensen en om standers. Foto onder: hel totaal uitgebrande huis. BARCELONA, 12-3. Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaat- schappij Sabena heeft maandag een noodlanding in Spanje gemaakt, na dat het boven de Atlantische oceaan bijna in botsing was gekomen met een ander vliegtuig, aldus het pers bureau „Europa Press". Bij de bruuske ontwijkingsma noeuvres zijn enkele passagiers ge wond. Het incident deed zich voor in een drukke luchtcorridor. waar de laat ste dagen veel gebruik van gemaakt wordt door enkele luchtvaartmaat schappijen die niet over Frankrijk willen vliegen. De Belgische Caravelle landde op het vliegveld van Santiago de Com- WOUNDED KNEE, 12-2. De Ame rikaanse federale autoriteiten hebben maandag opnieuw een blokkade in gesteld rond Wounded Knee. De spanning in en rond de kleine nederzetting die door ongeveer 200 militante indianen (van de Oglala- Sioux-stam) is bezet is hiermee tot een nieuw hoogtepunt gekomen. In een verklaring van het ministerie van justitie, uitgegeven in Wounded Knee en Washington, heet het dat „deze actie is ondernomen omdat de Indianen de periode dat ze vrije toe gang hadden tot Wounded Knee heb ben gebruikt om hun positie te ver sterken met meer wapens en meer munitie. De politie zal de toegang tot Wounded Knee beperken zolang als nodig is om de orde te herstellen". postella, in het noox-dwesten van Spanje. Daar wei'den enkele ge wonde passagiers en een stewardess van boord gelaten. Het vliegtuig vloog daarna door naar Barcelona, h,et eindpunt van de vlucht die in Brussel was begonnen. Cantpora wint presidentsverkiezingen \an Argentinië BUENOS AIRES. 13-3. Dc Fcro- nistische kandidaat Hector Campora is bij de zondag gehouden verkiezin gen tot president van Argentinië gekozen. Dit heeft de aftredende president Alejandro Lanusse, dins dagochtend vroeg (Ned. tijd) bekend- gemaakt.- Dr. Campora. een 63-jarige tand arts, treedt op 25 mei in funktie. Hiermee komt een eind aan zeven jaar militair bestuur in Argentinië. Om gekozen te worden had Cam pora een absolute meerderheid nodig Was er geen kandidaat met een ab solute meerderheid geweest dpn had den de veei-tien miljoen stemgerech tigde Argentijnen volgende maand opnieuw naar de stembus gemoeten. DRIEBERGEN, 13-3. Met het voortzetten van stakingen in vijf Gelderse bedrijven en het uitroepen van vier nieuwe stakingen in Middelburg, Koude- kerke. Ticl, Delft en Delfzijl, zijn de industriebonden heden dinsdag hun 12e vanuit het actiecentrum in Driebergen geleide actiedag in de metaal en tex tielindustrie begonnen. HAMILTONDe Britse gouverneur op Bermuda, sir Richard Sharpies (56), die - met zijn assistent kapitein Hugh Sayers - viel door moordenaarshand Voortgezet zijn maandag de voor onbepaalde tijd geproclameei-de sta kingen bij Gazelle in Dieren (4e dag), Thomassen in De Steeg (7e dag. Ericsson in Rijen (3e dag), Gipsen in Culemborg (4e dag), De Hoop in Lo- bith (3e dag). Nieuw wai-en de stakingspai-olen voor het personeel van het textielbe drijf Clitex in het Zeeuwsvlaamse Clinge (350 werknemers). Het me taalbedrijf Daalderop in Tiel (800 werknemers) en de Nederlandse Ka- Delft (2000) en Delf- belfabrieken i zijl (200). Voor het metaalbedrijf Boddaert Middelburg en Koudekerke (tezamen 150 man werd maandag een 2e sta kingsdag uitgeroepen. Bij alle negen bedrijven werken in totaal ruim 5000 werknemers. De industriebonden achten het niet uitgesloten dat vanuit de 14 regionale actiecentra dinsdag meer acties wor den ondernomen. Sinds het topbe- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Blijf realistisch, maar vraag f 1 het onmogelijke. i t t raad maandag in Driebei-gen is meer overgelaten aan de actiecentra zelf. Hoger beroep kort geding Hoogovens gaat door DRIEBERGEN. 12-3. De hoofd besturen van de industriebonden NW en NKV hebben maandag ho ger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak in kort geding van de Haai'lemse rechtbankpresident, die de bonden opdi-acht gaf de staking bij de Hooghovens te beëindigen. De vooi-zitlei-s van beide bonden advi seerden na overleg met hun naaste medewerkers tot deze beslissing. WW m oi Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden; minimum tempe raturen van twee graden in het Waddengebied tot min twee gi-aden elders; maxima morgen ongeveer 6 graden; zwakke tot matige wind tus sen noord en noordoost. Voor donderdag: Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 maart. Zon op 6.57, onder 18.42. Maan op 13.26, onder 4.47, 15 maart. Zon op 6.55, onder 18.44. Maan op 14.48, onder 5.14. Volle maan: 19 maart (0.33). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 14 maart 11.12 23.58 4.29 17.12 15 maart 12.42 6.00 18.37 Doodtij: 14 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. meldt: In de nacht van maandag op dinsdag daalde het kwik in het binnenland tot 1 a 2 graden onder het vriespunt. Deze lage temperaturen waren mo gelijk doordat de noox-doostelijke wind lucht aanvoerde waarin weinig bewolking voorkwam. De nooi'doos- telijke stroming wordt in stand ge houden door een krachtig hogedruk- gebied waai-van het centrum al enige dagen boven Schotland ligt en een complex lagedruksysteem boven de Middellandse Zee. Een storing die in deze stroming werd meegevoerd vei'oorzaakte maandag in Polen en Duitsland enige sneeuwval. Ook in het uiterste zuidoosten van ons land viel maandagmiddag wat lichte sneeuwbuitjes. Na het wegtrekken van deze sto ring breidde dinsdag het eei-derge- noemde hogedrukgebied zijn invloed verder uit over ons land. Lardinois teleurgesteld over monetair akkoord BRUSSEL. 12-3. Ir. Pierre Lardi- nois, de vroegere Nederlandse minis ter van landbouw en nu in de Euro pese Commissie in Brussel belast met landbouwzaken, heeft maandagavond in Brussel gezegd teleurgesteld te zijn over de gevolgen die het jongste monetair akkoord van de E.E.G. kan hebben voor de gemeenschappelijke landbouwmarkt. Lardinois zei dat in de Landbouw raad in Brussel, waar de ministers de geleidelijke afbraak regelden van de toelagen aan Britse landbouwers en waar zij ook de monetaire situatie bespraken. Vogeldiefstal uit Antwerpse dierentuin BRUSSEL. 12-3. Onbekenden heb ben zich in de nacht toegang ver schaft tot de Antwerpse dierentuin en daar een aantal kostbai'e i-oofvo~ gels gestolen. Er worden onder meer een zeldzaam sooxM. valken en een dito soort sneeuwuilen vermist. Tot dusverre zijn een negental vogels, met een totale waarde van een klei ne f 6000,zoek. De onbekenden hebben zich van de kant van het centraal station (waaraan de dierentuin grenst) een weg naar binnen gebaand. Zondag ochtend ontdekte men de diefstal. De leiding van de dierentuin vermoedt dat tijdens de inbraak ook vogels zijn ontsnapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1