VERBREDE PLOMPETORENWEG OFFICIEEL IN GEBRUIK Goede successen voor „Kunst en Eer" Interessante kleutersehoolavond z.v.u. STREEKNIEUWS Haamsteeds kerkkoor gaf een sublieme uitvoering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 maart 1973 Nr. 21249 Aanwinst voor Schouwen SEROOSKERKE, 9-3. Schouwen heeft er een ook op andere wijze funktionele, maar vooral toeristische verworvenheid bij in de vorm van de vernieuwde, ver brede en verfraaide Plompetorenweg, de weg die zo veel uitkijkmogelijkheden in zich draagt. Burgemees ter H. P. Everwijn van Westerschouwen opende vrij dagmiddag het nieuwe wegvak met het doorknippen van een lint, of liever een stevige draad, die een dito schaar vergde. Het „lint" voorzien van gele en rode markatievlaggetjes lag snel gespleten na de ingreep van de magistraat, die maar dadelijk de wens uitsprak, dat de weggebruikers veilig over deze weg zullen mogen rijden. De manifestatie was georganiseerd door het Waterschap Schouwen-Duiveland, opdrachtgever voor het herstruktureringswerk van deze fascinerende weg. Na de knipperij reden de invitanten met hun auto's over de nieuwe weg. Tevoren was het duidelijk waterschapspubliekje verwelkomd in restaurant „Schelphoek" te Serooskerke. Een welkom kregen ook de aannemer Romers B.V. te Rozen burg, de heer L. J. Riemens, vertegenwoordiger van de provincie en ir. J. J. Kalb van Staatsbosbeheer. Na de plechtigheid werden in het restaurant, onder het genot van een glaasje de zegjes gedaan met als eerste dijkgraaf A. II. Geluk. Snufje geschiedenis Aan een snufje geschiedenis op de historische grond rond" en bij de Plompetoren, ontkwam de water schapsvoorzitter uiteraard niet. De geschiedenis van Plompetorenweg correleert nauw met die van het dertiende eeuwse verdronken dorp Koudekerke, plaats in de gelijkna mige Ambachtsheerlijkheid, die de zelfde heren had als die van Wester schouwen, een situatie die op een bepaalde manier met de huidige be stuurlijke situatie is te vergelijken. Opmerkelijk was dat ook in die tijd de zelfstandigheid bewaard bleef, een autonomie die ook het rechtsge bied behelsde. De situering van Koudekerke ten opzichte van de buitenste zeedijk, was eertijds een heel andere; dorp en dijk waren „een half uur gaans" van elkaar verwijderd. Dan komt in de zestiende eeuw dat inlaag na inlaag ontstaat en in 1581 moet zelfs de dijk dwars door het dorp Koudekerke worden aangelegd. Deze dijk lag rakelings langs kerk en toren. Een groot deel van het dorp kwam buitendijks te liggen. In 1583 dan wordt de kerk afgebroken en werden de restanten voor f 80, verkocht. Reeds in 1572 waren de klokken uit de kerktoren genomen en omgesmolten tot geschutsmetaal voor de verdediging van Zierikzee. In 1572 verliet ook de pastoor het toen kennelijk al aangeslagen Kou dekerke. Inlaagdijk van 1634 De inlaagdijk werd aangelegd in 1654. Beroering toen en nog steeds op deze plaats, gelet op de voor- oe ver afschuiving vorig jaar. Bunkers ter plaatse - herinnering aan een an dere veelbewogen tijd - zijn er ook nog. Ze zullen binnen afzienbare tijd worden opgeruimd. De thans verbrede en verfraaide weg heeft een duidelijke recreatieve runktie. Het is een belangrijk feit dat het werk kon worden uitgevoerd in het kader van de Wet Uitkering Wegen, met name wat de quartaire wegen betreft, waardoor het water schap een subsidie ontving, evenals van de provincie. De voorzitter hoopte dat op ver gelijkbare wijze andere quartaire wegen zullen worden aangepakt. De lengte van de weg is 3050 meter en de verhardingsbreedte 6,5 meter. „Feitelijk is het nog een weg zon der kop of staart", aldus de dijk graaf. „want hij behoeft nog een uit breiding aan west- en oostkant. Het doortrekken echter hangt af van de toekomstige situatie. Veel materiaal werd verwerkt in de gereconstrueerde weg: 15.000 m3 zand en 5.000 m- fundering. De slijt lagen moeten nog worden aange brachte het is zaak dat de weg eerst wordt ingereden. Ten behoeve van de toeristen (sportvissers) is rekening gehouden met parkeerruimte. Belangrijk is het aanpalende vo gelbroedgebied. waarbij bij de aan leg van de weg ernstig rekening is gehouden. „Het was op den duur zelfs zo dat de vogels broedden op het werk". Grintwegennet De weg is feitelijk een voortzetting van het oude grintwegennet van Schouwen, met de aanleg waarvan in 1863 een begin werd gemaakt. De weg van Haamstede naar de zeedijk door Brabers behoorde daar toe. Tot slot dankte de dijkgraaf allen die op enigerlei wijze bijdroegen tot de uitvoering van dit wegverbete- rend werk. Bewondering gemeentebestuur Burgemeester H. P. Everwijn - te rug in restaurant „Schelphoek" - na de officiële opening, vond het een goede gedachte van het waterschap ditmaal de weg nu eens niet „ge ruisloos" in gebruik te nemen, maar er de nodige aandacht aan te be steden. ..Het is wel eens goed als het werk van het waterschap in de open baarheid komt". Solistenconcours te Kapelle (Z.B.) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Westerschouwen's eerste burger erkende hier met een duidelijk toe ristische weg te doen te hebben en het gemeentebestuur is zeer dank baar dat het waterschap deze weg heeft willen aanpakken. „Vergelijkt men de toestand van nu met die van een jaar geleden, dan ziet men een reusachtige verbete ring. De toestand voorheen was be paald gevaarlijk", vond de burge meester, ook al door het De Muralt- muurtje, waartegen men niet moest oprijden. Stellig zal het dijkvak in de loop der tijden verstevigd zijn, maar niet zoals thans. Het nog aan te brengen rij dek geeft verder versteviging aan het dijklichaam. Funktie-overname De door G.S. ooit gedachte secun daire weg, op kaart ingetekend met de „gele lijn", hoeft waarschijnlijk niet meer, nu deze Plompetorenweg de funktie kan overnemen. De afrit van de Plompetorenweg naar de Nieuwe Havenweg is uitstekend. De burgemeester dankte allen die medewerkten aan deze weg en hoopte dat het verkeer er veilig over heen zal gaan. Tot slot dankte bü voor de goede samenwerking met het waterschap en hoopte dat een plan tot overname van enkele wegen, in dezelfde geest kan worden aangevat. ZIERIKZEE, 10-3 Dat de Konin klijke Harmonie „Kunst en Eer'' kan bogen op voortreffelijke muzikanten mccht zaterdagmiddag weer blijken tijdens het gehouden solistencon cours van de K.N.F. te Kapelle (Zuid-Beveland). In de le afdeling behaalden Har ry Koper (bariton) met 49 punten een le prijs, welke prestatie ook Ri- nu$ de Looze leverde op cornet met 48 punten. In de Ere-afdeling speel den als duet de muzikanten Ko Broekhuizen en Aart de Looft'. Zij behaalden eveneens een le prijs met 51 punten. Op tuba (solo) kreeg Ko P,roekhuizen in de Vanndelafdeling een le prijs met 52 punten en Aart de Looff in dezelfde afdeling op ba riton een le prijs met 53 punten. Hoogtepunt voor de stedelijke harmonie was het. optreden van de dirigent de heer Eduard de Looff. die op fluit in de Vaandelafdeling een le prijs met lof in de wacht sleepte, voorwaar een schitterende prestatie. De beoordeling was in handen van het jurylid de heer P. van Mever, die in zijr kritische ver slagen een eervolle vermelding' gaf voor de uitmuntende begeleiding door mevr. De Regt-de Rijke (piano). Ook zij deelde in de grote successen der muzikanten. Zaterdag 17 maart a.s. is de laatste concoursdag. Vergadering „Helodea" Op vrijdag 16 maart a.s. vergadert in de bovenzaal van „Marktzicht" de Aquariumvereniging „Helodea". HAAMSTEDE Lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen Voor de Vereniging van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen, zal op vrijdag 16 maart a.s. door de heer M. van Hoogstraten uit Dordrecht, een lezing - met dia's omlijst - wor den gehouden over onze „Hollandse molens". De heer Van Hoogstraten is een enthousiast spreker en bewon deraar van onze molens. Daar hij de Zeeuwse molens hier bij niet vergeet, belooft deze lezing ook interessant te worden voor de heren en genodigden. Zij zijn dan ook van harte welkom. Het bestuur hoopt op een groot aantal belang stellenden in de winterzaal. van de Hervormde kerk te Haamstede. BROUWERSHAVEN Tijdens dc vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de Agrarische en Vcedingsbedrijfsbond in hotel Ringelberg le Brouwershaven speld de de districtsbestuurder de heer De Roo bij een aantal leden een speld van verdienste op. Met een toepasselijke toespraak door de heer De Roo kregen de he ren D. Duinhóuwer. St. Duinhouwer en J- C. \an Dienst voor hun 40-jarig lidmaatschap de gouden speld en de heien D. v. d Schelde en T. v. d. Schelde de zilveren speld (25 jaar- lid). Namens het hoofdbestuur sprak de heer De Roo een felicitatie, waar bij de voorzitter, de heer L. M. Hil- lebrand zich namens de afdeling aansloot. De dames van de leden ontvingen een bloemetje. De heer De Roo hield vervolgens nog een korte inleiding, waaruit bleek dat er nog geen contract is per 1 maart daar de besprekingen zijn vastgelopen. Goedgekeurd werden vervolgens de notulen. De kas sloot met een ba tig saldo. Besloten werd op 15 maart weer te vergaderen. Met de gebrui kelijke rondvraag werd deze geani meerde 'vergadering besloten. Vergadering V.V.V. Vrijdag 16 maart houdt de Brou- wershavense V.V.V. haar jaarlijkse leden vergadering in hotel Ringel berg. Naast de gebruikelijke jaar verslagen van de secretaris en de penningmeester zal ook het finan cieel verslag en de begroting 1973 een punt van bespreking vormen. Bij de bestuursverkiezing is de aftreden de voorzitter, de heer N. J. Terpstra herkiesbaar. Eveneens zal van ge dachten gewisseld worden inzake het organiseren van evenementen. NOORDGOUWE Motorrijder aangereden Zaterdagmiddag omstreeks 12.00 uur wilde de heer K. op zijn motor fiets, met op de duo zijn echtgenote, van het erf van zijn woning aan de Kloosterweg de weg oprijden. Juist op dat moment echter naderde een personenwagen bestuurd door de heer V. uit Nieuwerkerk, die een aanrijding niet meer kon vermijden. Samen bijeen in ,,'t Kleuterbosje" te Haamstede BURGH-HAAMSTEDE. 8-3. In één der lokalen van ,.'t Kleuterbosje" vond de ouderavond van de kleuter school plaats. De voorzitster, me vrouw C. Jonker-de Looze, opende deze avond met een hartelijk wel kom. Het verheugde haar dat er zo veel ouders aanwezig waren en dan in het bijzonder het grote aantal va ders. Wel betreurde ze het dat er geen vertegenwoordiger van b. en w. aanwezig was. Hierna volgde het voorlezen van de notulen door de secretaresse-pen- ningmeesteresse. mevrouw G. Rij - pkema. Deze werden onder dankzeg ging onveranderd goedgekeurd. Uit het financiële verslag bleek dat het er met de kas maar armoedig bijstaat. Hopenlijk dat de gemeente hier verandering in kan brengen door wat meer subsidie te verlenen, waardoor het dan mogelijk is b.v. een goede spreekster of spreker aan te trekken wat dan bekostigd kan worden: gezien de goede belangstel ling toch zeker waard. Praatje hoofdleidster Hierna was het de beurt aan de hoofdleidster, mejuffrouw De Leeuw, die een praatje hield over het wer ken in de kleuterschool. Na een uit gebreide theoretische uitleg, volgde een uiteenzetting vanaf de eerste dag op school wat de kleuters doen en moeten doen. Aan de hand van enkele moderne leermethoden werd de ouders duide lijk gemaakt wat de kleuters alle maal worden bijgebracht en wat voor een geduld en takt hiervoor no dig is. Aan het eind van haar praatje was er gelegenheid om vragen te stellen waarvan goed gebruik werd ge maakt. Dankwoorden Tot slot richtte mejuffrouw De Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U'Femjjelkom bij uw|Nuïssto a a r b an k Jeugfl-preiniespareti 10 premie SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Eerste hulp werd verleend door dok ter Van Geer uit Zierikzee; die op name van de heer en mevrouw K. in het ziekenhuis nodig achtte. Leeuw dankwoorden tot het echt paar v. d. Berge voor de goede zor gen besteed aan de kleuterschool, wat zij gepaard liet gaan met het aanbieden van een bloemetje. „Het komt zelfs voor dat U muizen moet vangen in de klas", aldus mejuf frouw De Leeuw tot het echtpaar v. d. Berge. Tevens werden de ouders dank gezegd voor hun belangstelling. Daarna werd de gelegenheid gebo den voor het bezichtigen van de ten toonstelling in alle lokalen, waar te keningen, schilderijen enz. van de kleuters waren uitgestald. Iedere ouder keerde voldaan huis waarts. „Het Zwarte Theater" Hoogwaardige artistieke inventivi teit. gecombineerd met technisch ver nuft. maken een programma als van „Het Zwarte Theater" uit Praag mo gelijk. Vrijdag frappeerde andermaal (het gold een tweede optreden te Zie rikzee in de loop van de Z.V.U.-ge schiedenis) dit theater een volle Con certzaal, met die wonderlijke mé lange van kleur, licht, lijn, beweging met een maximum aan bizarre, soms macabere effekten, met heel contra- tiktionele elementen ook van (heel) vroeger en eigentijds, het geheel ge steund door muziek, die een mozaïek van afwijkende geluidssoorten kreeg ingebouwd, afgestemd op het hande len der speelsters en spelers. Twee en twintig in totaal waren het er - niet allen zichtbaar, want een „zwart theater" heeft executanten die in het donker werken en verantwoordelijk zijn voor de lichtende attributen, waardoor dode stof schijnt levend te worden. „Diluvium" is de titel van dit nieuwe programma, dat Jiri Srnec heeft bedacht, samengesteld, muzi kaal omlijst en geregisseerd. Een ver schrikkelijk artistieke man, die een kijkspel beoogt, maar vooral ook be doelingen heeft en zeker niet om dei- wille van optische goochelarij met mensen en lichtjes speelt. Het is bijna ondoenbaar het ene punt tegenover het andere te plaat sen; de onderdelen hadden een adem benemende technische perfektie. Ter illustratie hier dan: „de stoel" voor de pauze en „kroost" nadien. Misschien heeft intussen de Dilu- vium-mens er niet zo uitgezien, maar wat Srnec met maskers weet te be reiken is uniek: hij schuwt echter ook niet een perfekt ritme-nummer van één der danseressen en dat dua listische komt als een golf over hel publiek. Men „denkt" de trucage door le hebben, maar het wisselend spel is zó flitsend, dat het zich niet laat vastpinnen op een gegeven, dat met. variaties wordt uitgewerkt. De tableau de la troupe stelde zich ook „life" voor, om een zeer nadruk kelijk applaus in ontvangst te nemen. Heel even was er toen spijt dat niet alles zichtbaar was in een gebruike lijk oculair, maar dat is een grapje: een zwart theater is een zwart thea ter, beklemmend en mysterieus als de Camera Obscura. „Het Zwarte Theater" heel erg goed en ook nu weer onvergelijkelijk sterk. N.V.V.-district zuid-west Nederland Het N.V.V. houdt op zaterdag 7 april in „De Prins van Oranje" te Goes een distriktsvergadering, waar op het woord gevoerd zal worden door de heer P. Damming over het onderwerp: „De stand van zaken bij de totstandkoming van de federatie N.V.V.-N.K.V.-C.N.V.". ZIERIKZEE Geslaagde feestavond „Kunst en Eer" De koninklijke harmonie „Kunst en Eer" heeft vrijdagavond in de Graanbeurs de jaarlijkse feestavond gehouden. De voorzitter, de heer J. de Jonge verwelkomde de aanwezi gen, in het bijzonder de toneelvere niging „Op Drift" te Renesse. Alvo rens dit voortreffelijke gezelschap voor het voetlicht trad. werd een half uur gemusiceerd door het jeugdgezelschap uit de harmonie o.l.v. de heer E. A. de Looff. Op een uitmuntende wijze, kweet het korps zich van zijn taak met het spelen van een mars. een menuet, wals en een gesyncopeerd nummer, dat bij zonder in de smaak viel. Besloten werd met Soanish Eyes, wat bij het publiek de handen op elkaar bracht. Na deze muzikale inleiding bracht „Op Drift" ..De Stier uit Californië", een stuk dat prima werd vertolkt. Er werd hartelijk gelachen om de dol-komische voorvallen, welke uit eindelijk leidden naar een gelukkige oplossing, Namen noemen zou te ver voeren, daar iedere spe(e)l(ster) terdege voor zijn rol bekwaam bleek. „Op Drift", welke als enige toneelvereniging op Schouwen-Duiveland over een groot aantal mensen beschikt kan voor- ieder stuk uit een arsenaal van spe lers kiezen, zodat het steeds de juis te man (of vrouw) op de juiste plaats (rol) heeft. In de pauze werd een suksesvolle verloting gehouden. De voorzitter dankte de toneel groep hartelijk voor het geboden spel. en bood de dames een fraaie ruiker aan en de heren een rokertje. Tot besluit was er nog gelegenheid voor het maken van een dansje, waarvoor de muziek werd verzorgd door „De Jantjes", „Winterkerk" was vol HAAMSTEDE, 9-3. Het is ook vrij dagavond weer gebleken, dat de be langstelling voor het eigen vereni gingsleven voldoende aanwezig is. Op een tot de laatste plaats bezette „winterkerk" werd met groot succes weer de traditionele uitvoering van het kerkkoor gehouden. Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer W. J. v. d. Maas beruste de leiding van het muzikale deel bij de heer J. Schouls uit Brou wershaven. Hoewel het koor vaak optreedt in kerkdiensten en rusthuizen heeft het toch tijd kunnen vinden goede stu die te maken voor het programma dat geboden werd. Zoals vaak op Schouwen-Duive land konden de mannen wat sterker vertegenwoordigd zijn in het koor. Maar dat het goede veel kan bete kenen bewees de heer H. C. Braam met een solozang, begeleid door de heer Schouls. Het „Largo van Han del" werd uitstekend door hem ver tolkt. Hierna was het woord aan een to neelgroep gevormd door leden en enkele gastspelers, die het spel in drie bedrijven „Om het geluk van een kind" voor het voetlicht brach ten. Met grote aandacht werd het spel door de aanwezigen gevolgd. De heer D. L. Vos, die de regie had over dit stuk is er in geslaagd met de hem ten dienste staande middelen, het; stuk goed op de planken te bren gen. Presentjes Natuurlijk mocht hij en de speel sters en spelers een hartelijk applaus in ontvangst nemen. De dames wer den bloemen en de heren een enve loppe met inhoud aangeboden. Een flinke verloting met heel veel prijzen droeg er zorg voor dat de penning meester voorlopig weer geen zorgen zal hebben. Ds. G. Wassenaar wist zich de tolk van de aanwezigen, toen hij in zijn slotwoord, het koor hartelijk dank bracht voor het gebodene, maar ze ker niet minder voor de vele ont spanning die het koor brengt in de kerkdiensten en daarbuiten bij zijn optreden. OUWERKERK. De brandweer van Oosterland werd zaterdagmiddag ge alarmeerd voor een brand in de schuur van de heer K. De aktieve brandweermannen drongen met persluchtmaskers de met rook gevul de schuur binnen en bestreden de vuurhaard. Hei interieur van de schuur liep zeer zware schade op. Burgemeester Everwijn vlak voor de „knipklus". (Van onze redakteur) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5