RaiffeisenoanKen en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen (^renóboerin Moord van Kartoem - ongelooflijk domme wandaad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 maart 1973 Nr. 21248 bobank BLIK DOOR HET WERELD De moordpartij van Kartoem wekt geen verbazing meer door zijn ge meenheid - de Zwarte-September-1 beweging specialiseert zich er inMnet Lod en München als een paar diep tepunten van misdadigheid. Wat wel verbazing wekt is de domheid van deze aanslag, waarmee de Palestijn se zaak geen góed is gedaan, maar dan Ook in geen enkel opzicht. De enige die enige reden kan hebben om Zwarte September een beetje dank baar te zijn is de staat Israël omdat deze wandaad het ongelukkig neer schieten van de Libische Boeing, waarmee Israels naam in de wereld schade leed, in het niet. laat vallen. Maar dit is al uitermate dom van de Zwarte September, nog ernstiger is dat nu voor het eerst een dergelijke aktie wordt ondernomen in een land dat zo al niet tot de groep Ara bische landen behoort dan toch wel zeer nauw daarbij is aangesloten - Soedan en Egypte hebben nog wel eens plannen gehad voor een politie ke unie. De volle aandacht valt nu op de manier waarop de Soedanezen de plegers van de moorden verder be handelen, De Zwarte September eist dat hun als het ware een militaire status wordt toegedacht, die hen vrijwaart voor vervolging. Maar dat is geen eis die op enige redelijke grond berust - als Soedan er enigs zins op in gaat dan alleen uit angst nog meer van dergelijke Palestijnse attenties te krijgen. En Soedan weet ook dat als het erg soepel is het hek van de dam is; dan hebben de Zwar- te-Septembristen als het ware een paradijs gevonden waarin ze zo vrij als wat hun misdadige akties kun nen uitleven. De Arabische landen lokt het een noch het ander uiteraard aan: steun aan de Palestijnen wordt bij voor keur mondeling bedreven maar als ze rotzooi maken dan wel graag bij de Israëli's en niet op hun gebied. De toch al niet grote geestdrift van Saoedi-Arabië om het Palestijnse verzet te steunen met geld zal nog kleiner geworden zijn nu in Kar toem ook zijn ambassadeur in de knel is gekomen en al heeft het hem dan zijn leven niet gekost. Maatregelen? Wat heeft men in vredesnaam pro beren te bereiken. De eisen waren volslagen onmogelijk. Waarom zou Israël de gevangen Palestijnse vrou welijke guerrilla's loslaten, koning Hoessein de mannen die wilden pro beren hem te vermoorden, Duitsland de Baader-Meinhoffgroep en Ameri ka de moordenaar van Robert Ken nedy? Hebben ze werkelijk gedqcht, dit allemaal ingewilligd te krijgen? i Zo ja, dan hebben de organisatoren van de overal niet veel inzicht. Het Zwarte-S.eptemberwerk wordt wel gezien als een uiting van de wanhoop van de Palestijnen die niet helemaal ten onrechte menen dat ze door Israël tekort zijn gedaan, maar bovendien door hun eigen verwanten in de steek zijn gelaten wat nog veel meer terecht hun grief is. Maar dit zijn geen uitingen van wanhoop meer, maar van regelrechte waan zin. De pogingen die in de laatste jaren g'edaan zijn om internationaal één lijn - te gaan trekken tegen terreur strandde tot dusver op de weerzin van o.m. de Arbische landen die niet mee wensten te werken aan wat de Palestijnen zo kon isoleren dat ze voor hun guerrïllawerk nergens meer een uitwijkhaven zouden heb ben, waarvoor bijvoorbeeld Libië nogal eens fungeerde. Nu de misère van dergelijke terreur ook op hun eigen gebied is voorgevallen zijn ze er misschien wat meer toe bereid om er iets tegen te doen. De Zwarte Sep tember werkt met dit kweken van vijanden in de kring die ze te vriend moet houden precies in de hand dat de Palestijnen er nog hopelozer voor komen te staan dan nu al het geval „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Een Londenaar heeft in de Britse voetbaltoto het record bedrag van 547.172 pond (ongeveer 4 miljoen gulden) gewonnen. De man die anoniem wil blijven, sloeg hier mee het vorige week gevestigde ou de record met 5000 pond. 'GENERAL ROCA (Argentinië) In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in de Argentijnse stad General Roca twee jongelieden om het leven gekomen bij een botsing tussen pe ronisten en antiperonisten. De twee jongemannen waren peronisten. Zij werden doodgeschoten. KITAKYOESJOE. W'*en brand in een ziekenhuis in de Zuid-Japanse stad Kitakyoesjoe zijn donderdag elf mensen gedood en honderd gewond, zo deelde de plaatselijke politie mee De meeste slachtoffers zijn patiën ten die stikten door de rookontwik keling. De overval op een postauto LEIDEN, 8-3. Twee gewapende mannen hebben donderdagmorgen bij een overval op een PTT bestel auto op f 5.- na f 43.000 buitgemaakt De twee dwongen de chauffeur vlak bij Roelofarendsveen bij een werk plaats van Rijkswaterstaat de weg af te rijden en uit te stappen. De mannen droegen bivakmutsen over het hoofd» De chj^Lffeüf' werd gewongen uit te stappen en kreeg te horen..koest houden, dari gebeurt er niets". Hij werd vastgebonden aan een paal. De overvallers vertrokken met de be stelauto, via de rijksweg richting Den Haag. Bij de afslag Leiderdorp lieten zij de auto staan, haalden er twee postzakken uit niet het geld en verdwenen volgens de politie in een andere auto. De politie weet niet of er nog een derde man bij betrokken was. BEIROET. Irak heeft bekendge maakt, dat het Egypte een bedrag van zeven miljoen dollar (ongeveer twintig miljoen gulden) zal schen ken ter versterking van de Egypti sche strijdkrachten, zo meldt het Iraakse persbureau. LONDEN. De groei van de Britse economie is nog steeds vijf procent per jaar ondanks alle economische moeilijkheden waarmee Engeland 'te kampen heeft. De Britse minister van financiën, Anthony Barber, ver klaarde dit dinsdag in het lagerhuis bij de indiening van de begoting, die gericht is op handhaving van dit groeipercentage. MIDDENSCHOUWEN. Fa&inerend is het werk van eenhegge-afsnij- machine, die de heggen langs de we gen van Schouwen netjes 'op maat snoeit. Het gaat beter t en, zeker vlugger - dan met een snoeischaar. Deze supersnoei-machine past in het kader van de mechanisering, die het waterschap Schouwen-Duive- land ook voor dit soort werk steeds meer toepast. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vri deed dramatische ontdekking BRUSSEL, 8-3. Een vrouw in Antwerpen heeft woensdagavond in haar huis een dramatische ontdek king gedaan Toen ze aan een grote schoonmaak in haar huis wilde be ginnen vond ze achter een grote sta pel kranten in de kelder het lijk van haar man die zichzelf verhangen bleek te hebben. De man werd al vernist sinds 29 december 1971. Door een tot nu toe onbekende oorzaak is het lijk niet tot ontbin ding overgegaan hetgeen wellicht de verklaring vormt -voor het feit dat het niet eerder werd ontdekt. Belgische douanier schiet chef neer BRUSSEL, 8-3. In een douane entrepot in Brussel heeft een doua nier donderdagochtend zijn chef neergeschoten. De chef werd door twee schoten uit een 7, 65 mm pis tool getroffen en is levensgevaarlijk gewond. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. De douanier die zich tegen zijn chef keerde was onlangs meegedeeld dat hij overgeplaatst zou worden. Het ging hier om een overplaatsing als gevolg van een tuchtmaatregel. DUSSELDORF. Een Westduitse rechercheur wijst de plek aan, waar deze week ruim drie miljoen gulden in Duits geld is gevonden, het grootste deel van de buit van de geldtransporteur Giinther Heineman. Deze had een schels gemaakt waar het ffeld verborgen moest liggen, toen hij eerder in Den Hel der was gearresteerd. De man is inmiddels aan West-Duitsland uitgeleverd. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Ze wilde niet met mij over straat. Ze schaamde zich voor me. Ik zag op deze wijze m'n huwelijk lang zaam aan kapot gaan. hoewel ik toen nog geen twee jaar getrouwd was. Ze wilde, dat ik ander werk zocht, meer in overeenstemming met haar standing. Zo zei ze het wel niet, maar bedoelde het wel. Zelf was ze de dochter van een winkelier in da- mesconfectie. Haar vader had een grote zaak in weer een ander dorp. Met enkele meisjes personeel. Reed in een slee van een wagen en mijn schoonmoeder reed in een Dafje. Ik deed het met een tweedehands fiets. Meer had ik niet nodig. Hettie wilde ook een wagen, maar dat was onmo gelijk. Ik had een redelijk maandsa laris. maar niet groot, dat je er een auto van kon houden. Nog ge zwegen van de aanschaffingskosten. Ook dit werd een breekpunt. Ze was het thuis anders gewend dan ik Moest vaak nieuwe kleren hebben die ze weliswaar thuis kocht met een behoorlijke kortipg, maar toch altijd geld kostte. En veel geld, want voor Hettie was enkel het beste goed ge noeg. Op de twintigste van de maand bezat ze zodoende geen cent huis houdgeld meer. Ook daarover kregen we ruzie. Ze wildé, dat ik er een baantje bij zou nemen voor de avonduren, maar daar paste ik voor. Niet omdat ik er te beroerd voor was, maar dit zou tot gevolg hebben, dat ze nog meer geld zou uitgeven voor niet-noodzakelijke dingen. Ze moest leren rond te komen van mijn maandsalaris. Andere vrouwen moesten het ook en presteerden het. Dat zei ik meermalen tegen haar. Het was praten tegen dovemansoren. Tot ik ontdekte, dat ze schulden maakte. Men kwam nauurlijk bij mij met niet-betaalde rekeningen. Toen ontstond er een heftige scène." „En ging ze er van door," veron derstelde de boerin, die aandachtig luisterde. „O nee. Was ze maar gegaan. In die tijd al zou ik vast niet aan een gebroken hart gestorven zijn. Vast niet. Ik zou het waarschijnlijk als een bevrijding hebben gevoeld. Ze bleef. Echtscheiding wilde ze niet, dat was een schande in onze streek en ze begreep duvels goed, dat men haar er 't meest lelijk om aan zou kijken, want bij ons in de buurt was het al Inng bekend, dat ze een gal in haar hand had, zoals wij dat noem den." „En hoe kwam je op een fabrieR?" „Daar ben ik net aan toe. Hettie heeft een oom, die chef is op een ap- paratenfabriek. Oom Herman kwam nog wel eens op bezoek, vrijgezel van middelbare leeftijd, die in de weekeinden thuis natuurlijk niets had. Op de een of andere manier hoorde hij van onze huwelijksmoei lijkheden. Hij vroeg, wat ik verdien de en ik was zo stom het bedrag te noemen. Toen verklaarde hij me gek. omdat ik voor zo'n snertbedrag bleef werken. En legde me uit. wat een gewone, lopende band arbeider in de fabriek kreeg met premie s, reisgeld vergoeding. onregelmatigheidstoeslag en wat al niet meer. Het was bijna tweehonderd maandelijks meer als ik bij de gemeente had." Hij zuchte diep. ..En dat was het begin". Ditmaal bleef ze zwijgen, maar stak een sigaret op en ging wat ge makkelijke, r zitten. Na enige tijd vervolgde hij. „Het tie was bij dit gesprek tegenwoor dig. Daags daarna schold ze me uit voor sufferd, omdat ik voor zo'n hongerloontje bleef werken, terwijl ik op de fabriek zo ongeveer twee honderd meer kon verdienen. Ik wierp er tegen in, dat er misschien niet eens plaats was. maar de vol gende dag wist ze me te vertellen, dat er verscheidene vakatures wa ren. Ze had oom Herman opgebeld en die antwoordde, dat ik zo zou kunnen beginnen. Enfin, je begrijpt wel, dat ik er tenslotte niet meer on deruit kon. Het duurde nog een half jaar, toen zegde ik mijn baan bij de gemeente op. Drie maanden daarna ging ik naar de fabriek." Hij loosde een diepe zucht. Ze begreep: ..En dat viel tegen." „Precies. Toen ik voor de eerste maal mijn loonzakje kreeg, bleek me. dat oom Herman alles mooi voorgespiegeld had, maar dat het in de praktijk lang niet zo rooskleurig was. Ik had nauwelijks tachtig gul den meer als bij de gemeente. Het tie was zo ongeveer hysterisch, toen ze het totaal bedrag zag. Wat was er gebeurd? Ze had de huid al verkocht nog voor de beer geschoten was. Nieuwe kleren, schoenen en een mantel gekocht, want - zo was haar gedachtengang - aan het eind van de maand heeft Kees tweehonderd gul den meer. Het werd dus opnieuw ruzie. De volgende morgen verweet ik oom Hei-man, dat hij me bedro gen had. Maar hij lachte me uit; op de duur zou ik die tweehonderd gul den wel halen. Wat kon ik? Mijn handen stonden nog glad verkeerd voor'dat peuterige werk. Als ik miji. best maar deed. dan werd het loon zakje vanzelf wel voller. En zo voort.. Maar ik had meteen een gloeiende hekel aan de kerel. Het werd er niet beter op toen oom Herman op een avond bij ons thuis was en in mijn bijzijn tegen Hettie doodleuk ver klaarde, dat ik niet hard genoeg werkte. Zo kreeg ik ook nog het stempel lui van mijn vrouw. Ons huwelijk was intussen een gil ler geworden. We sliepen al lang niet meer bij elkaar en gingen elk onze eigen weg. Na een jaar had ik balen van de fabriek. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7