VERKEER Minder werklozen Noodkreet over snelheden in de Weststraat STREEKNIEUWS Vijfentwintigste operette van Kinderkoor „Westelijk Schouwen" Plan om binnenstad van Middelburg geheel autovrij te maken LAATSTE NIEUWS Aantal nieuwe woningen te Bruinisse Zeer hoge uitgaven van ziekenhuizen Tinoccfno 's Schoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 maart 1973 Nr. 21248 Het gemeentebestuur van Zierik zee kan zich met de gedachte aan loopstraten, gesterkt voelen door een Middelburgs plan de binnen stad af te sluiten voor autoverkeer. Zoals in alle oude plaatsen, is het ook in de Zeeuwse hoofdstad met het verkeer een uit de hand lopen de zaak geworden. Eindelijk is de tijd aangebroken dat iedereen het verzadigingspunt begint te onder kennen en te erkennen. Op groter schaal wordt toegegeven dat het gemotoriseerd verkeer de schoon heid van de steden aan flarden scheurt en een sfeer van beklem ming en verstikking teweeg brengt. Met dat inzicht zijn wij op de goe de weg, vooral nu maatregelen worden genomen om aan die be klemming te ontkomen. Met de Zierikzeese formule - kleine en grote parkeerterreintjes - rond de flanken van de binnenstad, is iets origineels aan de hand. Hoe de zaak in Middelburg wordt op gelost is nog niet gedetailleerd be kend, maar de stelling van het da gelijks bestuur der gemeente Zie- rikzee, om (met die terreintjes) te gemoet te komen aan het gemo toriseerd verkeer, lijkt steeds meer het enig haalbare, hoewel men ook tegen het gespreide „plaatijzer" bezwaren kan hebben. Maar een stad kan het in deze tijd niet meer volmaakt krijgen. Parkeerterreinen buiten de wallen en ieder uitnodi gen naar de binnenstad te lopen, is niet reeël. Daarom een tussen op lossing, die gemakkelijker aan vaardbaar zal zijn. Intussen komt het Middelburgse nieuws op een tijdstip, dat ver keersproblemen te Zierikzee in het algemeen weer aan de orde wor den gesteld. Het voornaamste daarvan is het overschrijden van de maximum snelheid. In sommige straten heel duidelijk; in andere iets minder, maar eigenlijk overal wel. In dit opzicht zal er voor de toekomst geen pardon meer mo gen zijn. Als iets ongeschikt is er een race-circuit van te maken, dan wel een oude stad, met zoveel las tig gèstruktureerde punten, ver nauwingen, uitzichtloze situaties en meer van dat soort zaken. Een hier al eerder bepleite maatregel zou kunnen zijn, het verkeer uit minuscuul kleine straatjes, die haaks staan op de hoofdstraten, het voorrangsrecht te ontnemen. In de praktijk gebeurt dit doorgaans toch wel, maar er wordt een element van aarzeling in het verkeersgedrag ingebracht, dat bij wijziging van de voor rangsregeling, niet zou behoeven op te treden. Rest nog de noodzaak „dus" van in de hand gehouden snelheden, meer dan ooit noodzakelijk nu de hele verkeerstrend hierop afge stemd raakt. De jongste overwe gingen inzake snelheidsbeperkin gen op buitenwegen (zelfs tot 70 km) zijn er voorbeelden van. Ver keer in steden is moeilijk, maar passende maatregelen, steunend op durend onderzoek, kunnen sou laas bieden. DEN HAAG. 9-3. Het aantal werklozen is in februari met 1520 gedaald ten opzichte van januari. Het aantal werkloze mannen, eind februari nog 113.750, liep met 1.130 terug, het aantal werkloze vrouwen was per eind februari 390 minder. Dit blijkt uit het maandverslag ar- beidsfnarkt van het ministerie van sociale zaken. Hel verkeer te Zierikzee ZIERIKZEE, 8-3. De heer A. van Hese heeft zich met onderstaand schrijven inzake de verkeerssituatie te Zierikzee, gewend tot het college van b. en w. „Wij vragen uw aandacht voor een probleem van algemene aard. n.l. de toenemende verkeersonveiligheid in de bebouwde kom van Zierikzee. Te constateren valt dat er met na me door de automobilisten veel te hard wordt gereden en ongevallen daardoor niet uitblijven. In de Weststraat vanaf de West- brug tot aan het postkantoor worden snelheden getaxeerd tot 80 km 'h en soms hoger. Op zich een bedenkelijke zaak om dat velen weten dat de weinige zij straten geen voorrang hebben. Door de steeds groter wordende verkeersstroom van meer inwoners van plan West en verdere aktivitei- ten dreigt deze verkeersader steeds meer en meer een snelweg te wor den. De vele kinderen met name die dagelijks enkele malen heen en weer deze straat passeren, vooral om 12 uur en 1 uur bij het uit- en ingaan van de diverse scholen en sportlo- lcaal. staan bloot aan grote gevaren. Gelukkig zijn enkele goede maat regelen buiten de Westbrug voor de voetgangers een succes. Een aantal punten blijft niettemin toch sterk achter, een preventieve werking kan zijn de snelheidsmeet- aDparatuur van de Rijkspolitie eens od te s tellen tussen Westbrug en Poststraat. Een suggestie van de heer Asma in de raadsvergadering om éénrich tingsverkeer in te stellen in deze verkeersader is een manier enerzijds, maar moet toch met klem worden ontraden omdat er ten dele ruimte genoeg is. ten dele de mogelijkheid aanwezig is om ruimte te scheppen en zo'n maatregel niet ten goede komt aan de bewoners nu en op korte termijn in de toekomst. Wij hebben gezien dat bij het fraaie torencomplex aan de Bali een muur opgetrokken wordt van oude steen en in oude stijl, dat aan het Luitje aan het karakter niets hoeft te worden prijsgegeven ondanks nieuwe methoden en materialen die worden gebruikt. De suggestie ligt derhalve voor de hand dat ook: 1. de Varreput, onder de waterlijn toch al nodig aan restauratie toe, met behoud van karakter en eigen waarde met behulp van Monumen tenzorg toch vier meter smaller ge maakt kan worden en dat ook 2. de Westbrug met een beperkte ingreep zonder veel afbreuk te doen aan het stedelijk en landschappelijk schoon, toch een bijdrage kan zijn tot een betere en veiliger verkeers stroom. Om daadwerkelijk de noodzaak van meer veiligheid aan te tonen zullen wij enkele affiches in de openbaarheid brengen waarbij dui delijk de aandacht van weggebrui kers wordt gevraagd tegen de over schrijding van de 50 km-grens." W.g. A. VAN HESE Weststraat 5, Zierikzee. (De Weststraat heeft nog het „ge luk" dat de de Westbrug opgedraaide auto's geen grote vaart kunnen heb ben. Heel andex-s ligt dit in de Hoofd poortstraat, waar het verkeer met donderend geweld doorheen jakkert. Men is immers vrijwel altijd stevig op snelheid op de Laan van St. Hi- laire. Er wordt hier schandelijk hard NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank AULE VERZEKERINGEN NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. gereden. De straat is smal (de een zijdige geparkeerde auto's moeten van de straatbreedte worden afge trokken) en men ziet dan ook voet gangers als gemzen springen om op de stoepen het leven te redden. Er zijn drie oplossingen; een kunstma tige draai in die straat aan het be gin; het aanbrengen van drempels, of gewoon - net als vroeger - lopen de wijkagenten, voorzien van elek tronische meetapparatuur, maar dan zal het korps wel moeten worden uitgebreid. Men kan niet overal te gelijk zijn. Alle „jakkerstraten" zou den nog eens in één verkeerspakket moeten worden bekeken. RED.). Werkloosheid in Zeeland Uitgedrukt in percentages van de beroepsbevolking, is de werkloosheid in Zeeland in de maand februari, in vergelijking met januari, gedaald van 5 tot 4,8 procent. ZIERIKZEE Toeristendagen Inhakend op hetgeen hierover reeds werd gepubliceerd en op het geen werd besproken en besloten op de jongste V.V.V.-vergadering, richt de V.V.V. zich thans tot het publiek van Zierikzee met de vraag niet al leen financieel, maar daadwerkelijk te helpen de Toeristendagen voor de komende zomer tot een succes te maken. De hulp is nodig, omdat er voor die typisch Zierikzeese dagen wel iets te doen valt, dat niet louter door het bestuur kan worden gedaan. As sistentie is zeer gewenst. Daarom on dersteunen wij hier gaarne de op roep van V.V.V. Men kan zich aan melden aan het V.V.V.-kantoor in de Visstraat (tel.: 2450), of aan het se cretariaat: Keetenstraat 86 (tel.: 3879). Jaarvergadering Oratorium Vereniging In het overblijflokaal van de R.S.G. „Prof. Zeeman" werd de jaar vergadering gehouden van de Zie rikzeese Oratorium Vereniging. De voorzitter, de heer M. J. Bij de Vaa- te kon in zijn openingswoord opti mistische klanken laten horen, want zowel numeriek als artistiek is het koor - na de gebeurtenissen van en kele jaren geleden - weer geheel op sterkte. Het plan bestaat dan ook - zo mogelijk - in de vroege herfst weer tot een grote uitvoering te ko men, met orkest en solisten. In stu die zijn werken van Michael Haydn, Mozart en Pergolesi, juist niet vol doende voor een avondvullend pro gramma. Op voorstel van de diri gent. de heer Jac. M. Luykenaar zal daarom nog een Mozartstuk aan het geheel worden toegevoegd. Een uitvoerig jaarverslag werd ge bracht door de secretaris de heer H. de Vos. waarin o.m. werd herinnerd aan het kerk-kerst-concert te Burgh in december van het verslagjaar. De penningmeesteresse mevr. E. Koper-Rodoe leverde het financieel verslag. Er is voor de komende uit voering weer een batig saldo in kas. Met de gemeentelijke subsidie en de - straks te innen - donateursgelden, zal een toekomstig concert kunnen worden gefinancierd. Uit handen van de voorzitter ont ving mevr. A. de Oude Schouls de oorkonde van de Kon. Ned. Bond van Muziek- en Zanggezelschappen, in verband met haar 25-jarig lid maatschap. De aftredende bestuursleden mevr. Koper Rodoe en mevr. Holm Sies werden met vrijwel algemene stem men herkozen. Tot leden van de kas- commissie werden gekozen mej. M. de Ruyter en de heer J. Dekker. In het kader van de rondvraag werden nog verschillende huishou delijke zaken besproken. Na sluiting bleef men geruime tijd bijeen, on der genot van een glaasje, daar ver schillende leden „iels te vieren" had den. HAAMSTEDE Jaarfeest C.J.V. Op 24 maart a-S- wordt in de re- kreatiezaal van de Ger. kerk het jaarfeest gehouden van de C.J.V. Op gevoerd wordt het blijspel „De Zeeuwse gouvernante" van J. Hen- nink-Kamp. RENESSE Akkoord tussen fanfarekorps en dirigent In aansluiting op het verslag van de jaarvergadering van het fanfare korps „Luctor et Emergo" te Renesse waarin toen o.a. is gesproken over wijziging van de vergoeding aan de dirigent J. W. Blom kan worden be richt dat een en ander thans in na der overleg tussen bestuur, leden en dirigent is geregeld. KERKWERVE Bejaardensoos De Bejaardensoos te Kerkwerve komt dinsdag 13 maart a.s. bijeen in het Verenigingsgebouw. Op deze middag zal een serie dia's worden vertoond van bepaalde evenementen op het Koninklijk Huis, zoals brui loften van de prinsessen enz. Don derdag 15 maart a.s. is men te gast bij de Bejaardensoos te Kerkwerve. Ook voorstelling voor bejaarden HAAMSTEDE, 8-3. Het Kinderkoor „Westelijk Schouwen" gaat weer groots uitpakken met de operette: „De Sneeuwkoningin", die zal worden opgevoerd op 16, 23 en 24 maart a.s. Het geldt hier een jubileumuitvoering, want het is voor de vijf en twintigste maal. dat het (derhalve) zilveren koor een operette tot uitvoering brengt. Meestal zong het koor in hotel ..Het Wapen van Brugh", maar voor die gelegenheid is te Burgh „ex" komen te staan. Dank zij de welwillende medewerking van de directie van camping „Duinrand" mag voor de komende uitvoeringen gebruik wor den gemaakt van de recreatiezaal van dit kampeerbedrijf. Op 24 maart is „de avond" voor de bejaarden in de regio; niet alleen dus de bej aarden van Burgh en Haam stede. Opgave nodig Naar de voorzitter van „Westelijk Schouwen" meedeelde, worden gaar ne tijdig informaties verkregen van de verschillende bejaarden sociëtei ten hoeveel bejaarden op de bewuste datum naar de zaal van „Duinrand" komen. Er kunnen heel wat mensen worden ontvangen, maar tevoren dient er toch een overzicht te zijn, hoevelen er komen. Het contact adres is: Deltaweg 9. Haamstede. Tel. 01115-1339. De leeftijdsgrens voor de bejaarden is 65. Mijn naam is HARRISBURG, Pennsylva nia. 7-3. Mevrouw Zephania- haze Seabstian Klinhoffer- mandellfieldson is haar naam en zo en niet anders wenst zij te worden vermeld in de tele foongids van Philadelphia. Maar Bell Telephone Co in Pennsylvania gaf te kennen dat zij de bevoegdheid heeft het opnemen van namen die het publiek kunnen misleiden, bedriegen of in verwarring brengen, te weigereti. Alzo werd de naam geweigerd. De openbare-nutscommissie van Pennsylvania is nu in de zaak gewikkeld na een forme le klacht waarbij Bell Tele phone van discriminatie werd beschuldigd. De commissie zal nu een openbare hoorzitting houden om een beslissing te nemen. De aankoop van pleziervaartuigen UTRECHT, 8-3. Vorig jaar staken de Nederlanders ongeveer f 140 mil joen in de aankoop van pleziervaar tuigen. In 1971 was de omzet op dit gebied circa f 130 miljoen. In totaal is ons land momenteel ongeveer 115.000 pleziervaartuigen rijk en de jaarlijkse groei van het vaderlandse botenpark schommelt de laatste ja ren rond de 10 procent. Bij de mo torjachten is het groeipercentage iets boven de 12 en bij de zeiljachten rond de acht procent. Grammofoonplaat voor liospitaal-kerkscliip DEN HAAG, 10-3. Ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan heeft de Vereniging Hospitaalkerkschip „De Hoop" een grammofoonplaat uitge bracht met o.m. zang van het Sche- veningse Vissersvrouwenkoor. De geestelijke adviseur van de vereni ging, ds. H. Zethof, heeft tijdens een korte tocht die het schip van zijn thuishaven Scheveningen uit maak te, het eerste exemplaar aangeboden aan de voorzitter, jhr. J. P. A. Len- nep. Ook werd een orgel overgedra gen, dat de vereniging heeft ge schonken voor de kerkzaal van het schip. Met de verkoop van de grammo foonplaat probeert men een deel van de algemene kosten van het schip en van kerkzaal en hospitaal te dekken. Van de in 196S uitgebrachte plaat „De kerk op zee" zijn tienduizend, exemplaren verkocht en de netto- opbrengst was f 70.000. Daarvan is een motorbarkas gekocht, waarmee de 's zondags ter kerke varende vis sers droog en schoon en in hun nette kleren naar en van „De Hoop" kun nen komen. Inbraak in postagentschap UTRECHT. 9-3. Drie mannen heb ben donderdag een geslaagde in braak gepleegd in het postagent schap in het winkelcentrum passage in Breukelen. Zij kwamen, nadat zij de achterdeur van het agentschap hadden geforceerd, binnen op een moment dat de beheerster met lunchpauze was en verdwenen weer met een - volgens de politie onbe kende hoeveelheid geld en postzegels. Het agentschap zou wel zijn voorzien van een alarminstallatie maar, aldus de politie, door via de achterdeur binnen te komen konden de daders deze installatie omzeilen. Een hoge prijs MARGHERA, 9-3. Een 51-jarige vrouw in het Italiaanse Marghera heeft het gebruik van een arm ver loren omdat ze nooit is teruggegaan naar de dokter voor de verwijdering van een gipsverband voor een pees verwonding. Het verband was vier jaar geleden aangelegd. MIDDELBURG, 8-3. Middelburg heeft een volledig plan laten opstel len om van de Middelburgse binnen stad een domein voor voetgangers, fietsen en bromfietsen te maken. Middelburg heeft een historisch, nogal nauwe, binnenstad met be perkte parkeermogelijkheden. De stad dreigt verstikt te raken door het toenemend aantal auto's. B en w van Middelburg bepaalden vorig jaar al dat ambtenaren in dienst bij de gemeente beter per fiets naar hun werk konden komen. Deze campagne werd een groot succes. Fiets- en bromfietswegen Het nieuwe plan, opgesteld door stad en landschap in Rotterdam, gaat ervan uit dat het snelverkeer hele maal uit de Middelburgse binnen stad wordt geweerd en dat er aparte „Flitsen" uit het buitenland PARIJS. Vijfenzestig procent van de kiezers die achter de „hervor mingsbeweging" van Jean Lecanuct en Jean Jacques Servan-Schreiber staan zal bij de tweede ronde voor de algemene verkiezingen van zon dag in Frankrijk op een Gaullist stemmen in die districhten waar de keus tot een linkse en een Gaullis tische kandidaat is beperkt. Dat blijkt uit een vrijdag in het blad Francesoir gepubliceerde opiniepei ling. fiets- en bromfietswegen worden aangelegd. Binnen twee jaar zal de eerste fase van het plan verwezen lijkt kunnen zijn. Wordt het fietsge- biuik niet gestimuleerd, dan zal dit gebruik volgens het rapport vóór 1985 teruggelopen zijn van 55 naar 25 pet. Het rapport is bedoeld als discussiestuk, maar Middelburg is wel vast van plan om de slag om de fiets en voor een schoner milieu de komende jaren te winnen. Advertentie Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Vogelleed Advertentie Bij elke hele fles Export Jonge Jenever of Tom Mix Gin ontvangt U een GOUDKAARTJE van 5 PUNTEN Spaar dez&ffuntqt. Zegeven recht op aantrekkelijk^ geschenken, afgebeeldAn ten folder, verkri/gtmfatf Uw slijter. U kunt de folder ook aanvragen bij: DE KUYPER -NEDERLA ND B. V. Postbus 54, Schiedam. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt Er speelt zich weer een drama af, Aan onze Zeeuwse kust Er vliegen vogels door de lucht Zich van geen kwaad bewust Maar strijken ze dan even neer, Op 't water zo dat hoort Dan ivordt hun lenig slanke lijf In i'uil en smeer versmoord Ze slaan hun vleugels niet meer uit En zijn gedoemd te sterven Gelukkig dat er mensen zijn Die zich over hen ontfermen. Hen redden van een wisse dood Hen helpen bij te komen 't Zijn jonge mensen, 't is „de jeugd" Die hier hulp komt betonen Ze geven al hun krachten aan 't Behoud der arme dieren die naar ze hopen na een tijd Weer lucht en zee versieren. A-W-B. BRL'INISSE. 8-3. De 26 woning- wetwonigen te Bruinisse in plan West zijn bijna voor bewoning ge reed. De verwachting is dat bewo ners van het eerste blok eind vol gende week de sleutels zullen ont vangen. Van de 26 woningen zullen er 7 bewoond worden door inwoners van Bruinisse. Velen die zich eerst hadden opge geven schrikken nog van de huifr- prijs en trokken zich terug, wel zijn de huizen in de oude nieuwbouw minder van uitvoering en kwaliteit, maar het huurverschil geeft de door slag. Ook de bejaarden woningen ko men over 14 dagen gereed, terwijl van de 8 koopwoningen van de firma Mooyaart (Oude Tonge) er reeds vier bewoond zijn. Ook de woningen dooi de firma den Herder gebouwd kwa men onlangs gereed. In plan West III wordt thans door verschillende bouwondernemingen gebouwd of zal men binnen kort be ginnen, zodat men woningen tegen komt in diverse stadia van afwer king. Het aannemersbedrijf van de Vel de begint volgende week aan de troitoirs langs de 26 woningwetwo ningen gebouwd door de firma den Hartogh in opdracht van „Beter Wo nen", in samenwerking met de ge meente Bruinisse. DEN HAAG. 8-3. De uitgaven van de ziekenhuizen hebben vol gens de C.B.S.-cijfers in 1970, het laatste jaar waarover cijfers zijn gepubliceerd, 2,26 miljard gulden bedragen. Dit was 350 miljoen gulden meer dan in 1969. De stijging zit voornamelijk in de lonen en sociale lasten, die 245 miljoen gulden stegen. Aan genees- en verbandmiddelen, röntgenmateriaal, verplegingsartikelen e.d. werd 35 miljoen gulden meer betaald dan in 1969, een stijging van bijna 20 procent. De uitgaven van de ziekenhuizen zijn in vier jaar tijds ongeveer verdubbeld. In 1966 bedroegen zij 1,17 miljard gulden. Ook de sala rissen en sociale lasten waren in 1970 ongeveer tweemaal zo hoog als in 1966: zij bedroegen in 1970 in totaal 1.5 miljard gulden tegen 0,77 miljard gulden in 1966. De uitgaven van de psychiatrische inrichtingen beliepen in 1971 herhaal 1971 541,1 miljoen gulden of 104 miljoen gulden meer dan in 1970. Ook hier trad een verdubbeling op in vier jaar tijds, want in 1967 waren de uitgaven 272 miljoen gulden groot. Heel mooi plaatje van de Oude Ha ven (noordzijde) in de twintiger ja ren. Men lette op de bomen en de oude stijlvolle straatlantaarn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5