Spaarrente tot ÜMH3I3 VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR BEATRIXSCHOOL Oplopend gebruik motorbenzine Vorig jaar bijna 3.200 verkeersdoden Nationale feestdag op 5 september t.g.v. zilveren regeringsjubileum koningin Bioscoop „De Concertzaal" Peru kocht kruiser „De Ruyter" Melkhandel wendt zich tot de minister MEER STAKERS IN ZEELAND Water op Voorne-Putten matig tot slecht AGENDA Wijziging gemeenschappelijke regeling ZIERIKZEE. 8-3. In het nieuwe schoolgebouw van de Beatrixschool te Zierikzee vergaderde donderdagmiddag het algemeen bestuur van de school onder leiding van burgemeester Th. H. de Meester, die mededeelde dat een aantal begrotingen en rekeningen was goedgekeurd door Ged. Staten, te weten: de exploitatiebegroting 1973, de 3e begrotingswijziging 1971, de begro ting 1970. de rekening 1970 e de balans per 31 december 1970. Verder zijn rapporten van het ve rificatiebureau betreffende de con trole van de administratie over het 2e halfjaar '72 en het eerste halfjaar 1973. De vergadering spreekt er zijn voldoening over uit, dat de admini stratie van de Beatrixschool geheel is bijgewerkt. Enkele jaren geleden was er door verschillende omstandighe den een achterstand van enkele ja ren. De administrateur de heer Sweere heeft thans zo blijkt de zaak goed in de hand. In de algemene vergadering van 25 januari 1971 werd besloten tot in stelling van een commissie tot on derzoek van de gemeenschappelijk regeling en het huishoudelijk regle ment. De motieven tot het maken van een nieuwe regeling waren onder meer. dat men een algemeen be stuur van 14 personen (6 gemeenten op Schouwen-Duiveland en St. Phi- lipsland) elk 2 personen, een zekere overdosering achtte. In 't nieuwe re glement is het aantal bestuursleden tot één per gemeente terug gebracht. Ook enkele andere artikelen zijn gewijzigd, onder meer om het ver krijgen van geldleningen doelmati ger te kunnen realiseren. De functie van administrateur wordt opgeheven. De gemeente Zie rikzee verzorgt de administratie. Deze toch wel ingrijpende wijzi gingen werden zonder veel commen taar door de vergadering aangeno men. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer van Klinken (Duiveland) naar de al of niet goede verhouding van de schoolhoofden in de regio ten opzich te van de school. Deze vraag was voor de heer van Leeuwen het hoofd dei- school, aanleiding voor de vergade ring een exposee te geven van de vele mogelijkheden die voor de leer lingen na het verlaten van de school openstaan, al is ook hier nog niet alles bereikt wat nodig is. Vooral voor de minder begaafde groepen valt nog wel iets te doen in de toekomst. De ze 1 worden na het verlaten van de school nog niet voldoende opgevan gen, hiervoor is een V.B.O. nodig. De heer van Leeuwen hoopte dit nog eens te vérwezenlijken. Maar met andere groepen op de I.H.N.O. in Goes en de I.T.O. (indi vidueel Huishoudelijk Nijverheids onderwijs en individueel Technisch Onderwijs in Goes) zijn degelijke vakmensen te vormen en ook al ge vormd. Dagje langer staken in Vlissingen VLISSINGEN, 8-3. Op verzoek van de stakers is de staking bij de scheepswerf ,.De Schelde" te Vlis singen met een dag uitgebreid. Ook vrijdag zal nu gestaakt worden, zo dat men maandag weer aan het werk gaat „De Schelde" is een dochteron derneming van het Rijn-Schelde- Verolme-concern. Bij de staking in het Vlissingse bedrijf zijn 3.000 men sen betrokken. Universiteit Amsterdam vraagt vijf studiestops AMSTERDAM, 8-3. De raad van de Amsterdamse Universiteit heeft donderdagavond ingestemd met het aanvragen van studiestops voor vijf richtingen. Voor tandheelkunde is een numerus fixus voorgesteld van 100, voor farmacie van 35, biologie 110, fysische geografie en bodemkun de 33 en voor geneeskunde van 300 eerstejaars studenten. DEN HAAG. 8-3. Het verbruik van motorbenzine in Nederland is - volgens cijfers van het C.B.S. - in het afgelopen jaar met vijf procent toegenomen. Er werden 4.585 miljoen liter ver bruikt op 216 miljoen liter meer dan in 1971. Het verbruik van superben- zine steeg van 3.667 miljoen liter tot 3.914 miljoen liter en dat van ge wone motorbenzine daalde van 702 min. tot 671 min. liter. Het totale verbruik van aardolie- produkten heeft in '72 24.812 mil joen kg bedragen tegen 22.893 mil joen kg in '71. De totale produktie van aardolie- derivaten van de Ned. Aardolie industrie steeg van rond 57,5 min. ton tot rond 66 min. ton. de uitvoer steeg van 34,2 tot 37,5 miljoen ton. Er zijn echter hoofden van scho len op Schouwen-Duiveland, die van deze mogelijkheden niets weten en die tegenover de Beatrixschool een zekere afstand bewaren. Soms ge beurt dat ook, om de eigen school veilig te stellen, één of meer leerlin gen minder betekent soms een leer kracht minder. Maar door een derge- gelijke houding wordt schade toege bracht aan de ontwikkeling van de minder begaafde leerling die daar door niet op de Beatrixschool te recht komt. een houding die door de voorzitter fel werd bekritiseerd. Bij de opening van de nieuwe school en ook nadien zal met de leer krachten in de regio daarover nog eens uitputtend worden gesproken. De feestelijke opening van de school zal plaats vinden omstreeks juni, als alles (ook de tuin) zal zijn opgeknapt, maar de in gebruikne ming vindt wellicht nog deze maand plaats. Het bestuur was vel lof over de inrichting en de mogelijkheden van de vernieuwde school. DEN HAAG, 8-3. Volgens de voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Den Haag zijn in 1972 circa 3180 weggebruikers in Nederland om het leven gekomen bij verkeersongelukken op de open bare weg. Acht jongens pleegden 60 inbraken ARNHEM, 8-3. Acht Arnhemse jongens, in leeftijd variërend van 11 tot en met 19 jaar, hebben in de pe riode van eind november 1971 tot medio februari dit jaar tenminste 60 inbraken gepleegd in woningen in Arnhem. Velp het dorp en omge ving. De Arnhemse politie, die de zaak donderdag rond kreeg, schat de totale buit voorlopig op 45.000 gul den. Advertentie DEN HAAG, 8-3. Zoals reeds eerder werd bekend gemaakt, zal woensdag 5 september a.s. ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana een nationale feestdag zijn. Op 4 september - de dag waarop de koningin in 1948 haar regering aanvaardde - zal 's avonds in het RAI-congrescentrum te Amsterdam een nationale viering worden gehou den, die in zijn geheel door de NOS- televisie zal worden uitgezonden. De ze viering zal door de koninklijke familie worden bijgewoond. Op deze avond zal de premiere gegeven worden van de vertoning van de door Jan van Hillo in op dracht van de NOS vervaardigde do cumentaire film „Juliana, koningin der Nederlanden 1948-1973", Na af loop hiervan wordt een programma uitgezonden, dat een gevarieerd ka rakter zal dragen en dat zal worden gepresenteerd door Mies Bouwman. De feestavond zal worden bijge woond door 2500 a 3000 personen uit alle provincies, zo deelt de R.V.D. mede. Op de nationale feestdag - woens dag 5 september - zullen op vele plaatsen in het land feestelijkheden worden gehouden. De koningin heeft erin toegestemd op die dag de fees telijkheden in één plaats of streek bij te wonen. Tijdens de feestavond op 4 september zal zij zelf het lot trekken, Dat bepaalt waar zij op 5 september heen zal gaan. De feestelijkheden in het land op 5 september worden uiteraard door plaatselijke autoriteiten en organi saties voorbereid. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714°/o voor onze NMS-Spaarbrieven. I Vraagt u eens bij een van orfzeïoantoren naar deze spaarmogelijkheden. 1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee - Telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond (aanvang 29.00 uur): "9 DE GOOVEft olio/Glimmi* Het aantal verkeersdoden in ons land bedroeg in 1970 en in 1971 res pectievelijk 3181 en 3167. zodat er met het voorlopige cijfer van 1972 (rond 3180) sprake is van stabilise ring van het aantal verkeersdoden. Het C.B.S. vermeldt in zijn toe lichting op deze cijfers, dat ze niet alleen de doden ter plaatse van het ongeval betreffen, maar ook de slachtoffers, die binnen 30 dagen na het ongeval aan de opgelopen ver wondingen zijn overleden. Grafheuvels ontdekt bij Apeldoorn APELDOORN, 8-3. Achter het sanatorium Boschrust te Apeldoorn zijn vijf grafheuvels met scherven van urnen, asresten van mensen en restanten van houtskool uit 500 tot 400 jaar voor Christus ontdekt. De Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek uit Amersfoort stelt onder leiding van drs. R. S. Hulst een onderzoek in. De grafheuvels hebben een door snee van vijf tot zes meter. Bergse Maas 150 meter verlegd HEUSDEN, 8-3. Rijkswaterstaat is donderdag gereed gekomen om de Bergse Maas bij het vestingstadje Heusden over een afstand van drie km ruim 150 meter in noordelijke richting te verleggen. Het karwei, waarmee twee jaar geleden is begon nen, heeft meer dan zestien miljoen gulden gekost. DEN HAAG, 8-3. Nederland en Peru hebben overeenstemming be reikt over de verkoop aan Peru van de in oktober 1972 buiten dienst ge stelde Nederlandse kruiser „De Ruy ter". De akte van overdracht is woens dagmiddag namens Peru getekend door de Peruaanse ambassadeur in Nederland, Julio Ego Aguirre en dcor schout-bij-nacht Arturo Calisto Namens Nederland is getekend door de heer W. M. Mast van de inspectie der domeinen in Zuid-Holland. De verkoop geschiedt voor een bedrag van f 22,5 miljoen. Het ligt in de bedoeling, dat per soneel van de koninklijke marine zal helpen bij het weer vaargereed ma ken van de kruiser. Over ongeveer 3 maanden zal het schip naar Peru vertrekken. jonBLumme ujilleke vad nmmELROov FRITZ LfllïlBRECHTZ JEflflIFER UJILLEIÏl/ BOB DE LfiflGE RfMV DE LARGE ZVLVIfl DE LEUR ►.W.IU.ROBDUIHEE ffiflIUIUE1/Z MMiLaiCUKamaue:annuimWai Toegang 14 jaar. Kassa geopend om 19.00 uur. ROTTERDAM, 8-3. De aktiegroep van de verenigde Nederlandse melk handel, die optreedt voor de drie or ganisaties van melkdetailhandelaren heeft in een telegram aan de mini ster van economische zaken haar on genoegen kenbaar gemaakt over nieuwe stuntakties van groot winkel - bedrij ven. Zij verzoekt de minister, die een minimumprijsregeling voor volle melk heeft toegestaan, dit nu ook on middellijk te doen voor half vol- DEN BRIEL, 8-3. De waterkwali teit op Voorne-Putten (de Zuid-Hol landse eilanden) is van matig tot zeer slecht. Dit is gebleken naar een onder zoeking op negen bemonsteringspun- ten, t.w.: de vesten van Den Briel (2), Holle Maree (1), Bernisse (2) en Vier- ambachtenboezem (4). Vervuiling De Vierambachtenboezem is sterk vervuild. Het chloridegehalte aldaar heeft een extreem hoge waarde, na melijk tot 1820 miligram per liter. Voor de landbouw is 700 milligram per liter de grens. Deze gegevens zijn ontleend aan een rapport „kwaliteit oppervlakte water" van de Provinciale Water staat in Zuid-Holland, waarin de ge- VLISSINGEN, 9-3. De stakingen in Zeeland hebben zich heden(vrij- dag) verder uitgebreid. Bij de ko ninklijke maatschappij De Schelde in Vlissingen gingen ook vrijdagmor gen ruim 2000 werknemers niet aan het werk. Donderdag is daar de sta king begonnen. De kabelfabriek AFK in Goes en de ijzergieterijen Bod- daert in Middelburg en Koudekerke gingen vrijdag voor 90 procent plat. In totaal zijn er bij de stakingsak- ties in Zeeland tegen de 3000 man betrokken. De minimumprijs voor melk DEN HAAG, 8-3. De minimumprijs van 69 cent per liter voor verpakte volle melk die het Produktschap voor zuivel, na van de minister van economische zaken verkregen toe stemming, woensdag vaststelde, is voor het bedrijfsleven niet onaan trekkelijk. Doordat de minimumprijs ook het behoud van de melkbezor- ging ten doel heeft zijn aan de zijde van de consumenten vooral de oudé ren en zwakkeren ermee gediend. Dit is de opvatting van de vaste commissie voor het midden- en kleinbedrijf uit de Tweede Kamer. Kleuter verdronken LEEUWARDEN, 8-3. In Berlikum (gem. Menadumadeel, Fr.) is donder dag de 3-jarige Froukje Anne Heida verdronken. Het meisje speelde sa men met haar 2-jarig buurjongetje met een bal. Tijdens het spel is zij te water geraakt en verdronken. De moeder ontdekte het ongeval zelf. Mond-op-mond-beademing baatte toen niet meer. Nederlanders stopten ƒ400 miljoen in dubieuze DEN HAAG. 8-3. Het Nederlandse publiek heeft tussen 1 januari 1968 en 1 juli 1971 ruim f 400 miljoen toe vertrouwd aan „dubieuze beleggings instellingen". overwegend zgn off shore funds. Dit heeft de ambtelijke werkgroep beleggingsinstellingen meegedeeld in 'n tussentijds rapport. De werkgroep stelt voor: minimumeisen voor alle beleggingsinstellingen en een colpor- tageverbod voor funds met een be drijfsvoering die voor de minder er varen belegger niet is te overzien. Ie melkprodükten. Bij hun „moor dende concurrentie met stuntprijzen" eggen de grootwinkelbedrijven nu namelijk volgens de aktiegoep met vergrote energie het accent op die produkten. Bij de halfvolle melk en melkprodükten gaat het om onge veer tien procent van de totale con- sumptiemeelkomzet en, aldus de werkgroep, „er wordt nog een aan zienlijke stijging verwacht, zeker als de grootwinkelbedrijven hun oneer lijke en onaanvaardbare concurren tie voortzetten". Vrijdag 9 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, optreden „Het Zwarte Theater", (Z.V.U.) Zaal Chr. Geref. kerk, 20.00 uur, al gemene ledenvergadering A.R.P. Jeugdsociëteit „Brogum", 19.30 uur, ledenvergadering „Brogum". Graanbeurs, feestavond Kon. Harm. „Kunst en Eer". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ver gadering S.G.P. (onderwerp: „doel stelling der S.G.P.). Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering „Nieuw Leven". Oosterland Schoolgebouw, 19.30 uur, vergade ring Chr. Schoolvereniging. Zaterdag 10 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De Inbreker). Zondag 11 maart Haamstede Soos „Big S", 15.00 uur, voorlichting over jeugd- en politiewerk. Maandag 12 maart Zierikzee Concertzaal, 13.30 uur, voorstelling Nieuwe Komedie met „Ra Sho Mon" voor het voortgezet onderwijs (ZVU). Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, vergade ring landbouwvereniging. Dinsdag 13 maart Zierikzee R.K.-centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, contactavond U.V.V. Huis van Nassau, 20.00 uur, algemene ledenvergadering Veilig Verkeer Ne derland. halten worden weergegeven van drie metingen (1969 tot en met 1971): on derzoek naar de biochemische zuur stofbehoefte, het chloride- en het zuurstofgehalten. Vermiste Finse studente verdronken AMSTERDAM, 8-3. Het 25-jarige Finse meisje Leena Karina Rintala uit Joroinen (bij Helsinki), die in Amsterdam studeerde en sinds 26 januari werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Haar stoffelijk over schot. is donderdagmiddag uit het water van het Y opgevist door de Rijkspolitie te Water. Het dreef op hoogstens 100 meter afstand van de steiger bij de Valkenwegpont, waar op destijds haar tasje met papieren werd aangeroffen. Vijftienjarig meisje zoek AMSTERDAM. 8-3. De Amster damse politie verzoekt de opsporing van het 15-jarig Amsterdamse meis je Bonny Rijnders dat op 11 oktober vorig jaar is weggelopen uit de Rek- kense inrichtingen tijdens de werk week van haar school in Roden. Het meisje is al vaker weggelopen, maar men vindt dat haar terugkeer nu wat lang op zich laat wachten. Man stichtte kamerbrand DEN HAAG, 8-3. In Den Haag heeft de politie de 47-jarige schoon maker A. T. aangehouden onder ver denking van brandstichting, woens dagavond, in zijn kamer aan de Groothertoginnelaan. Vijf andere ka merbewoners moesten hals over kop uit het brandende huis vluchten. De brand veroorzaakte een schade die door de brandweer op f 50.000, wordt geraamd. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag lo en zondag 11 maart 1973 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast- gatstraat 104, tel. (01110)-3965 r.eemt waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zr W. C. Steutel. Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst Verenigingsgebouw, jaardensociëteit. 14.30 uur, be- Dorpshuis, 19.00 uur, kontaktavond Vrouwenverenigingen. Donderdag 15 maart Zierikzee Mondragon, bovenzaal, 14.15 uur, voorjaars'vergadering afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 16 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uur, avond P.J.Z. Haamstede Camping Duinrand, recreatiezaal, 19.30 uur, kinderkoor „Westelijk Schouwen". Zondag 18 maart Zierikzee Concertzaal, (Mondragon-foyer), 12.00 uur, koffie-concert door het Ardito-kwintet (Z.V.U.). Vrijdag 23 maart Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur, dona teursavond. ETEN De mensen zijn natuurlijk enig, zij het niet altijd, maar heel wat eet- spulletjes moesten zo naar de „derde wereld" worden gestuurd. Het kan weer niet van de economie natuur lijk, en gisteravond was het dan weer zo ver. Een verjaardagsfeestje. Geweldig natuurlijk. Koffie met een prol room en een gebakje en nadien de toestanden rond de aangeklede borrel, snippen en chippen en noten en rolletjes en crackers met frupsel- tjes er op en een scheut „majonaas" uit een tube. De dames zaten kou tend op de bank en daar ging het wel mooi over de lijn en zei Mia: „van avond nog maar eens zondigen", toen de schaal der verleiding rond ging en Joke had ook al een taartje op. Ze doet iedere avond grimassen en ontketent toestanden, waar haar man met verbijstering naar kijkt, maar „nog maar eens zondigen", zei ze en zo ging dat door tot ver over twaalf. De gastvrottw was een kostelijk mens; ze had werkelijk alles gedaan het de gasten naar de zin te maken. Wijnflessen werden ontkurkt - ook niet calorievrij - en als de schaal leeg was geen nood; in de keuken was nog voorraad. Intussen - eerlijk is eerlijk - de mannen zaten ook in dringend te peuzelen, onder het mot to: „ja, ik doe nog maar eens mee" en ze stoeiden met mini-worstbal- letjes en met kaasbrokjes. Toch wa ren er bij, die best een soort mannen -foundation zouden kunnen gebrui ken, maar mannen doen dat niet, ge lijk bekend. Een mens kan (helaas) iets over komen, maar een chirurg is woedend als hij eerst door een speklaag heen moet snijden, voordat hij aan te re pareren orgaan toe is. Maar ja, men ligt dan toch voor pampus en het slachtoffer hoort niets. En er ligt zo'n prachtige weg tussen mager en corpulent. Velen wülen hem bewan delen, maar het sortiment verleidin gen groeit met de week. Een „kaakjes-en-water-feest" zou een oplossing kunnen brengen, maar - als gezegd - dan stool men het hoofd tegen de ingewikkelde uit steeksel van de vaderlandse econo mie en - zegt men - vlucht de gezel ligheid de deur uit. Het zal wel waar zijn en daarom blijft voorlopig de zerzijds de verwondering bestaan over het feit wat mensen allemaal op eten, onder het diabolisch excuus: „nog maar eens zondigen!" SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2